Leger en Vloot Sport en Spel Nieuws uit Haarlem. INGEZONDENj De staking in de Havens. 1 emeentelijke Vischvoor- ziemrsg. 585233 653233 656123 669674 683220 693642 718401 752822 761318 814947 851886 865519 881776 908419 924361 949658 967616 970017 1031141 1044631 1066428 1128074 1140069 11163322 1179287 1200987 4279617 1281355 1286057 1330777 1352357 1362047 No 1026811 Ir. 100.000; no. 390893; HOS. 8206S 188812 339166 461533 513588 543368 616520 775198 908960 1361473 elk ïr. 1000. 1147068 1204179 1326879 Opmerkingen en eventueele klachten kun F. DE JONGE. WAAR GAAN WIJ HEEN? Voor den inhoud dezer rubriek stelt dej Reductie zich niet aansprakelijk. Oblifjatiën Foncières 3 pet. 1909. Het einde van het conflict in 't zicht? In verband met de in het begin dezer week te Amsterdam gehouden conierentie van de leiding- der Internationale Trnsportrbei- ders Federatie, en van vertegenwoordigers van verschillende bij haar aangesloten bui- lenlandsche organisaties met de hoofdbestu ren van den Centra ien Bond en de Neder- landsche Federatie van Transportarbeiders is Dinsdag een bespreking gehouden tusschen vertegenwoordigers van het bestuur der Scheepvaartvereenigingen en een drietal le den van het Bestuur der Internationale Fe deratie. Ofschoon eenig resultaat in deze bespreking niet werd bereikt, is de mogelijkheid niet bui. tengesloten, meldt het ,Jl. v. d. D.", dat een grondslag zal worden gevonden voor beëin diging vnn het hangende conflict. Het feit, dat de Internationale Transport arbeiders Federatie aan de conferentie deel neemt, staat in verband mat de boycots on zer schepen in het buitenland. De opheffing hiervan hangt natuurlijk af van de wijze waarop de hier te lande be staande geschillen opgelost worden. Voorals nog konden ons geen nadere mededeel ingen gedaan worden, ook niet van de zijde der werkgevers. Bovenstaand bericht werd het blad toege zonden als communiqué door het Int- Ver bond van Vakvereenigingen. Levensmiddelen voor Duitschland. Van Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat thans onderhandelingen worden gevoerd tus schen vertegenwoordigers van den Deutschen Transportarbeidersbond en de Nedcrlandsche Transportarbeidersorganisaties, over het ver voer der in Rotterdam en Amsterdam opge slagen levensmiddelen, bestemd voor Duitsch land. De Duitsche vertegenwoordigers zijn de heer en Kruger, Koenen» beiden leden van de Nationale Vergadering. Verwacht wordt, dat de onderhandelingen een voor Duitschland gunstig resultaat zullen opleve ren. Nadert het einde? Volgens de ,,Tel." hébben deelgenomen aan do bespreking over bot conflict in do transportbedrijven de volgende bestuurs leden der Internationale Traasporfcariiei- dersfederatiedo heer en Edo Firn men, Gosling en Diking. de dat de houding dor scheep va ar t veree u i - Noord doelt aan genoemd blad nog me de, dat de houdng dor schecpvaarfcveroeni- gingen door deze bespreking in geen op zicht is gewijzigd. Uit Amsterdam. Sinds Maandag is slechts één zc-tci»it> in onze haven aangekomen, n.I. Woens dagochtend, het stoomschip ..Vechtstroom ledigschi.ps van ïtooaan aan do Handels kade, Uit Leiden. In verband met het optreden, der poli tie Zaterdagmiddag bij het lossen van fc/besmette** schepen op den Marosingel te Leiden, zal de hoer J. van Stralen (S.-D.) in de eerstvolgende gemeenteraadszitting oen interpellatie richten tot den burge meester. GEEN chef van DEN GENErALBN STAF. Omtrent de bevestiging van het ge rucht, dat het in de bedoeling ligt, voor- ioopig de functie van chef van den ge- neralen staf niet te doen vervallen, meldt thans de „Avondpost": „Wij zijn nog eens op informatie uit gegaan en als een van de redenen gaf men ons op deze dat door het inschakelen van een nieuwen chef van den staf als adviseur van den nieuwen Minister, die nog juist te voren adviseur van den Min van Oorlog is geweest, vertraging zou ontstaan in do afdoening van hoogst pres sante kwesties, waar toch die kwestie» reeds door dezen Minister als Staf-chef zijn beoordeeld. Zou er nu een nieuwe functionaris komen, dan zou de Minister opnieuw ook hem weder om advies moe ten vragen, .wat tot allerlei vertraging aanleiding zou geven. Als d at de reden is van het onvervuld laten der betrekking, dan is dat een te billijke reden. Itftusscken werken wij op, dat aan Minister fop tot dusverre geen ontheffing is verleend .van zijn functie als Chef van den Gen. Staf. Kolonel Van Tuinen js dan ook niet belast met de waarneming van Chef, maar met die van Sous-chef." EEN POLITI E-SPORTFEtEST. Onlangs berichtte de „Tel."' dat Zon dag 25 April a.s. op 't terrein van Quick te 's Gravenhage, een door de Haagse:he Politie Aportvereenigiig georganiseerd Politie-Sportfeest zou plaats hebben, waar aan wordt deelgenomen door de Politie uit Amsterdam, Botterdam, Haarlem en Den Haag. Omtrent, dit feest meldt het blad thans, dat van do zijde van het bestuur der H. P. S. V. thans liet voLgende is vastge steld. Er zullen voetbalwedstrijden gespeeld worden mot voor wedstrijden en een eind strijd tusschen de verschillende, of tallica «it bedoelde gemeenten. [Voorts zullen erpiaata vinden een es-' tafette-wedstrijd over 400 M., een hard loopwedstrijd over 100 M.,- waarvan [de zege eveneens bevochten .zal moeten wor den tusschen politie-athleten uit de 4 ge meenten. Ook zal er e en demonstratie in vrije en ordeoefeningeu,- discus, speerwerpen en boksen gegeven worden door een groep Haagsche politieagenten en een Opluis- teringsnummer Athletiek door een groep Haarlemsche politiemannen, terwijl gr waarschijnlijk ook' nog een hardloopwed strijd over den Jangen afstand aa,n ver bonden zal worden. [Voor de winnaars van den voetbalwedstrijd is, behalve een zil veren plaquette, uitgeloofd door burge meester Patijn, beschikbaar gesteld een wisselprijs, uitgeloofd door het DagbLad „de Avondpost," terwijl voor de winnaaars van de overige wedstrijden tal van mé dailles en prijzen zijn uitgeloofd, o.m. door Hotel: „Central," den heer Goudsmit en Mais.oh: „de Bonnèterie." Het feest zal worden opgeluisterd door de muziek van de Haagsche politie en zal reeds 's morgens aanvangen om 10 uur, In den voormiddag vinden de voorwed strijden plaats en de demifinales van es tafetteloop en 100 M-, terwijl des namid dags de verschillende eind wedstrijden zul len worden gespeeld en geloop en. Een groot aantal deelnemers heeft zich opgegeven. H. H. B. S. Y. Deze voreenig-ktg geeft Donderdag 29 April a_s. een Gynuiaetiekuitvoering in de groete zaal der Sociëteit vcreeniging. Op het programma staat o.a. Vrije- en stok oefeningen voor jongens en meisjeai; toesteloefemingen en vercledj giagsspo-rten. Het gehoed, dat ondier leiding staat van den hoer J. B. A. de Vries, 1 eeraar in tic gymnastiek aaui de le H. B.S. 5-jarigen c. beloofd zeer mooi te worden. Een evene ment op echoolsportgebied, waarmee de II. B. S. V. zeer zeker succes zal hebben. H. F. C.—HAARLEM. Voor bovengenoemde)! liefdadigheidswed strijd zijn de elftallen als volgt samenge steld H. F. C. Sypesteijn. Francken. Ben Verwey, W. Reydon, J. Verwey. Leo Verwey. Cohen Tervaert, Seignette, Miezerus, Van Beektim. Haarlem Anger.ent, Baum, Maas. Houlkooper Jr.. Donker, Terwee. Bies'haar, Houtkooper Sr*., v. Daalen, Brakel, Schravendijk. Op de aankondigingen voor dezen wed strijd is gemeld, dat seizoen- en dameskaar- ten niet geldig zijn, men verzocht ons mede te deelen, dat ook diploma's van leden en donateurs NIET geldig zijn. SCHIETEN. Bond van Scbietvereeuigingen in Haarlem en Omstreken. Vrijdag jl. vond in het gebouw „St. Bavo" de jaarlifksche algemeene vergadering plaats. Uil de verslagen van secretaris en pen ningmeester 'bledc, dat de Bond een zeer ac tief jaar achter zich heeft .hetgeen o. a. is gebleken uit de leiding' van den Steden-wed strijd op geweer. De rekening sloot met een voordeelig saldo van f 7.30. Op voorstel van het bestuur werd voorts besloten de contri butie voor alle klassen te stellen o,p f 1,50 per jaar. Ter beëindiging van het winterseizoen zal ten slotte een wedstrijd op de buks worden gehouden op de Zaterdag 10 th 17 en Zon. dag 18 April, welke zal bestaan in korps-, personeel e en v rije-baan a f deel i ngen Vrjjkilligv) Burgerwacht Haarlem. Op initiatief van den burgemeester van Edanx, lid van het bestuur van den Bond van Vrijwillige Burgerwachten in Nederland, zullen dit jaar voor de aangesloten afdeelin- gen schietwedstrijden plaats hebben, verdeeld iai plaatselijke voorwedstrijden en gewestelijke en eind wedstrijden. Hoewel de regeling dezer wedstrijden nog slechts in hoofdlijnen is vastgesteld en een volledig programma eerst binnenkort kan worden verwacht, hebben Zaterdag en Zou dag de voorwedstrijden aan het eerste ge deelte van het Vendel Noord reeds een aan. vang genomen. Zoodra de resultaten in de velschillende afdeelingen overzien kunnen worden, zal daarvan verslag worden gedaan. Kampioenswedstrijd Ilaarlemsehe Sehiet- bBod. De vereeniging „Generaal van Merlen* schoot gisteren de laatste ronde, waarin zij 895 resp. 874 behaalde. Het kampioenschap voor eerste vijftallen is dus verworven door de vereeniging Generaal Joubert" met 250 treffers en 4582 punten. In de gecombineerde klassen is de uitslag als volgt; treffers punten 1. Claudius Civilis 495 8814 2. Generaal van Merlen 495 8754 3. Voor Vaderland en Koning 493 8749 4. Generaal Joubert en491 8788 Hoogste korpsschutter werd J. W. F. Fran. soo, met 952 punten. Generaal Van Merleu. Deze vereeniging 'besloot het buksseizoen met een ouderlingen wedstrijd., waarin de volgende schutters als prijswinnaars uit den strijd kwamen: le Afdeeling: 1. P. H. Kluft, 95 p. 2. F. Hekfker, 95 p 3. L de Raad, 91 p. 4. j. Bouwman, 84 p. 2e Afdeeling: 1. A. Mos, 93 p. 2. H. Ker- stel, 92 p. 3. 0. Vink. 88 p. 4. Kanft, 88 p. 5. J. Paap, 87 p. 6. B. Möring. 86 p. 7. J. Alleman, 77 p. KORFBAL. Dinsdagavond is hier ter etedé een ver gadering van alle Haart. Korf bal ve re erii,- gingen, om te geraken tot een Haarletn- schen Korfbal Bond. De korfbalsport .wordt hier fa den laat- sten tijd druk beoefend, naaat Haarlem yen Advendo, bestaan nu reeds 4 kleinere verecnfglngen. In het belang yan boven genoemde sport is het dus ten zeerste van een H. K- B- noodig over te gaan tot de ©pruichting Vooral is dit yooi" de jongere vereeni- gingen van het grootste belang. Wij zul len dan komen tot een competitie, waar van meerdere geregelde .wedstrijden het gevolg zullen zijn ,en ,wat zeer zeker het korf balspel ten goede zal k'oimen: een be tere verhouding tusschen do clubs onder ling. Wat wel wcnsclielijk, ja beslist nood zakelijk is, is wel dat de Haarl. Korf bal Bond toetreedt tot den N. K. B. jVVij vertrouwen dat elke vereeniging op bovengenoemde, zoo .voor korfbal ge wichtige vergadering, aanwezig zal zijn. Haarlemsche Kegellmnd. De voorloopige siand van den Club- Kampioen-wedstrijd, gehouden op de bei de banen van Restaurant Brinkmaan, op Zondag 11 April '20. (Stand op 3 banen). D. O. K. Bloemendaal ,835 houten. (Wa terpas, Haarem, 824 houten. Eendracht id., 802 houten, de Prins, id., 801 hou ten, de Volharding, id., 798 houten. H.V.K id., 7881 houten. Ö.SE. jd., 754 houten. L.'B.G.G. Bloemendaal, 736 houten. Poedel, Zandvoort, 731 houten. Hout of Fout, Haarllem, 726 houten [65 na. De Leeu werik, id., ,726 houten 43 na. Gr. Vauxlial, id., 711 houten. De Ooievaar, id., 686 houten. Damiateu, jd., 661 houten. Haar lem, id., 589 houtean. A.s. Zondag 188 April, wedstrijd op de 4de baan, Café Klauwers, Santpoort. DAMMEN. Zaterdagavond speelden in „Ons Huis" te Zandvoort voor de competitie tweede klasse (Noord) van den Nodcrl. Dambond: Damclub Zandvoort I D. O. S. II, A'dam. 1. V. J. Petegem 02 S. Bronkfccrst. 2—0 2—0 1—1 2—0 1—1 0—2 1—1 2—0 2-0 9. 10. H. Berkman Pb. Tormes M. O. Draayer II. Webor S. Webei' A. Paap O. Paan E. Paap L. Obvee A. do Beer. L. Vos. J. Loser. M. Walvisot. A. Meiier. K. do Boer. B. Goudsmit. B'. Santen. J. Santen. voor Zandvoort. vor)r deze com- Totaal 137 Maandagavond spc-le petitie in de bovenzaal 'tan Café „de Koren- beuers", Spaarne 36. de Haarlemsche Dam club II tegen „Jozef Blaukenaar I uit Am sterdam. A au van (j 8 uur. Belangstellenden hebben vrijen toegang. H. V. B.-ELFTAL. Het elftal dat Zondag 18 April een wed strijd zal spelen tegen het Leidsche V. B.- XI-tal te Leiden, is als volgt samengesteld doelH. de Jong (Zandvoort) achter: J. Alders (T. H. B.), G. Krom (R C. H.) midden G. Fennls (R.C.H.), J. Koore mans (Schoten), J. L.Perukel (Edo); voor J. Maarse (R.C.H.), B. Dik (R.C.H.), J. Keesman (Zandvoort), J. D. Bijleveld (Haarlem), K. Hemelrijk (R.C.H.) reservesTh. Hetem (V.V.H.), en F. Krtiisveld (Edo). Nu in deze gemeente binnen enkele weken de bemoeiingen der overheid met de visch- voorziening in nieuwe banen zullen worden ge leid en uitvoering zal worden gegeven aan het Raadsbesluit dd. 25 Februari 1920. No, 15, luidende aldus De Raad der Gemeente Haarlem, Gelezen een voorstel van Burgemeester en Wethouders I. Burgemeester cn Wethouders te machti gen om A. bij wijze van proef, met personen in deze gemeente eene overeenkomst aan te gaan, waarbij laatstgenoemden zich verbinden op nader door genoemd College vast te stellen voorwaarden, visch in deze gemeente te ver koopen B. ter plaatse waar zij dit noodig oordeelen eveneens bij wijze van proef, van gemeente wege vischkramen te plaatsen, waarvan de exploitatie onder controle der gemeente aan particulieren door Burgemeester en Wethou der kan worden opgedragen, een en ander onder de door dat College te stellen voorwaar den. II. Ter beschikking van Burgemeester en Wethouders te stellen een bedrag van f 5000.- betaalbaar behoudens nadere Financieele regeling op de gemeentebegrooting dienst 1920, ter bestrijding der kosten, welke voor de Gemeente aan de uitvoering van het sub 1 en II b^'aalde zijn verbonden. Gedaan in de Vergadering van 25 Februari 1920. De Voorzitter (get.) MAARSCHALK De Secretaris, (get.) WYTEMA. Nu kan het zijn nut hebben de vischvoor- ziening voor deze Gemeente nog eens te be lichten. Pof. Dr. H. J. Hamburger besluit een rap port over het vischgebruik in Nederland met de conclusie Visch is een volksvoedsel van den eersten rang," en hoewel voor de bevorde ring van het vischgebruik meerdere motieven zijn aan te voeren (ontwikkeling visscherij- bedrijf enz.) is dit toch wel de meest geldende motiveering voor overheidsbemoeiing met de vischvoorziening in eene gemeente. Er zijn twee oorzaken welke remmend wer ken op het vischgebruik der groote massa. In de eerste plaats onvoldoende bekend heid met het artikel bij de burgerijin de tweede plaats de veelal te hooge prijzen. De Gemeentelijke bemoeiingen moeten dus gericht zijn op progaganda zoowel als op prijsregeling. Men onderscheidt daarbij in hoofdzaak vier methodes I. Gemeentelijke verkoopplaatsen met eigen inkoop en verkoop door gemeente per soneel- II. Eigen inkoop met verkoop in Gemeen telijke verkoopplaatsen dóór of met behulp van kleinhandelaren. III. De Gemeente verkoopt in hare ver koopplaatsen visch voor rekening van een elders gevest igden groothandelaar. IV. DE Gemeente bepaalt er zich toe lei ding te geven aan den particulieren visch handel cn verzekert zich toezicht op kwali teit en prijzen. 9 Deze vier vormen van Gemeentelijke be moeiingen nader beschouwend, springt dade lijk in het oog dat de beide eerste vormen voor de Gemeente risico met zich brengen, de beide laatste niet. De eerste methode is het meest ingrijpend maar geeft ook de zekerste resultaten, is daar om de beste. Ze vindt natuurlijk de hevigste bestrijding bij de kleinhandelaren. De tweede methode is een tegemoetkoming aan de bezwaren van den kleinhandel, door inschakeling daarvan te koste van de controle Ik kan, van de zijde der overheid gezien, deze methode niet bewonderen, omdat onder de vlag van „Gemeentelijke V ischvoorziening werk moet worden geleverd waarvan de uit voering voor een groot deel in handen van direct belanghebbenden wordt gelegd. Bij de derde methode treedt de Gemeente als het ware op als commissionaire, ze brengt den groothandelaar hare kosten in rekening alle risico is voor dezen. De praktijk heeft geleerd, dat deze methode geen noemenswaardige prijsdaling met zich brengt, doordat dc groothandelaar, „om zich tegen verlies te dekken" als regel de prijzen tc hoog riioet stellen. Anders gezegd omdat de groothandelaa: met den kleine winst niet tevreden is. Ook deze methode heeft voor mij weinig aantrekkelijks. Ten slotte de vierde vorm van oyerheidsbe moeiing, die eigenlijk niets anders is dan eene organisatie van den particulieren vischha.ndel Het slagen dezer methode zal voor een groot deel afhangen van plaatselijke omstan digheden het gehalte der handelaren cn de wijze van uitvoering zijn de belangrijkste factoren. Het doel is leiding te geven aan den parti culiercn vischhandel en zich toezicht op kwa liteit op prijzen te verzekeren. Omdat deze methode geen risico en vrijwel geen kosten, medebrengt voor de gemeente wil het mij voorkomen dat een proef met aeze werkwijze niet achterwege mag blijven, om dan bij mislukking met meer grond terug te vallen op de eerste methode. In de gemeente Haarlem werd gedurende de distributie jaren geschommeld tusschen de eerste en de tweede methode. Door mij werd steeds naar de eerste metho de gestuurd wat echter niet altijd gelukte. Toen de distributie van Regeeringsvisch was afgeloopen, ging het Gemeentebestuur bij wijze van proef door met zijne bemoeiingen kocht visch op de vrij markt te IJmuiden en verkocht die door eigen personeel op de visch markt te Haarlem. De resultaten in de afgeloopen jaren liepen uiteen, over het geheel viel meer winst dan verlies te boeken. Als thans de bakens worden verzet «Yrdt overgegaan tot de- vierde methode dan ge schiedt dit om den kleinhandelaren een „fair chance" te geven nadat in ampele bespreking was gebleken dat samenwerking mogelijk was en hunner zijds loyale medewerking werd toe gezegd. Het gemeentebestuur verleent zijn steun aan den vischhandel door het beschikbaar stellon van verkoopplaatsen, het maken van reclame, het beschikbaar stellen van verpak kingsmateriaal, kisten enz. met geen ander doel dan te bevorderen dat voor dc burgerij goede en goedkoope visch verkrijgbaar wordt gesteld. Het eischt daarvoor natuurlijk waarborgen, in dien zin, dat dc aangesloten vischhande- laren zich moeten onderwerpen aan een ge meentelijke controle op de kwaliteit en de prijzen der door hen ten verkoop aangeboden visch. Wat dc regeling der prijzen betreft is als voorwaarde gesteld dat niet meer dan 4 cent per pond mag worden gelegd op de prijzen voor welke de visch op den afslag te IJmuiden is ingekocht. Voor andere vischsoorten wordt de ver koopprijs vastgesteld aan de hand van dc over te leggen rekeningen. Gestreefd moet worden naar grooten omzet met kleine winst. Het voorstel dezer vierde methode is eens deels, dat zij de verkoopprijzen niet met hooge gemeentelijke onkosten belast terwijl zij an derdeels de handelservaring en warenkennis waarover de vischhandelaren beschikken in dienst van de vischvoorziening stelt. Controle is natuurlijk bij deze methode evenals bij de eerste onmisbaar. In de eerste plaats is controle op de inkoop prijzen noodig, in de tweede plaats moet con trole op de verkoopprijzen cn kwaliteit worden uitgeoefend om zeker te zijn dat de visch niet te duur wordt verkocht en dat geen visch van minder kwaliteit wordt gegeven dan voor de gevraagde prijzen behoort te worden geleverd Op een tiental plaatsen in de stad worden z.g. prijzenborden geplaatst waarop des mor gens direct na af;oop der veiling te IJmuiden de verkoopprijzen van den dag worden bekend gemaakt. Op ieder bord staat de naam en de plaats van den dichtst bij zijnden winkel of kraam. Consumenten kunnen zich des morgens te gen ix uur eerst overtuigen welke vischsoor ten dien dag verkrijgbaar zijn en tegen welken prijs. Als geen visch 1$ aangevoerd wordt zulks vermeld. De visch wordt direct na den afslag per auto-lastwagen naar Haarlem gebracht en over de verschillende stadskwartieren ver deeld. nen zoowel mondeling als schrlftelijkHer mtf ner kennis worden gebracht. Datum van aanvang, namen der aangeslo ten handelaren, plaatsen der borden en kra men zullen nader per advertentie worden be kend gemaakt. Met de inwerkingtreding der nieuwe veror dening vervallen de vischkaarten, en worden dus geen nummers meer opgeroepen. Waar in den beginne in de verschillende kwartieren de omzet slechts kan worden ge raamd, mag niet worden verwacht dat reéds aanstonds aan alle aanvragen kan worden voldaan, gaandeweg echter kunnen bestellin gen behoefte elkander benaderen. Ten slotte zij er op gewezen dat de burgerij het beste van hare instemming met de Ge meentelijke bemoeiing kan doen blijken door visch te koopen.het vischgebruik te Haarlem is vér ten achter bij de in vele andere gemeen ten, nietegenstaande de gunstige ligging nabij IJmuiden. Het vischgebruik kan worden ver drievoudigd 4 Visch is een volks voedsel van den eersten ïuh V isch is volkomen gelijkwaardig aan vleesch Mcn ete minstens eens per week visch. If. I'BANCO MEN DES MINIE VAN VEL,SEN Sommige concerten zijn moeizame tochlon. Zoo begon Hans Franco Mandes ecu Suite van llanieau te spelen met een gewichtige inte resse, met allerlei schijnbaar-belangrijke ac centen, met alles, behalve de Echte charme en de liefelijke weemoed, die in deze muziek gekleurd slaat. Ik hoorde ook van hem ila groote D-dur Praeludjum en fugo (voor orgel' van Bach, in de bewerking van Eugen d*Albert* Hij moet t stuk eens hooren van con toeden organise wanneer hij dan mant voo" maat verandert en zich minder stoort aan d'Albsrt elan wel aan de positieve bedoelingen van Bacli, dan zal hij 't stuk misschien beter taan sjoelen. Hij moet zich geen moeite geven symphonische nuancen in tempo en kleur u maken; hij moet zich slechts bezig houden met het monumentale der conceptie en de vaart van het rythme. Geen mensch zal hem zijn valsche noten verwijten, maar van een muzikale natuur, die zeer zeker naai* Bach cn Reger geneigd is, mag men zuivere be- heersching van inhoud en vorm verwachten. Overigens blijft de vraag of zijn pianistische kracht voldoende is om do echte suggeslm van klank le bereiken. Zijn muzikaliteit heeft het absolute karakter; ik vrees dat hij weinig ontvankelijkheid liecft cu zich slechts een, zijdig kan ontwikkelen. Het is met de zangeres Miaio van ,Velso« nog anders gesteld De pianist Franco Men. des heeft vau nature in ieder geval contact met de muziek en hij is gecultiveerd. Hij heeft eigenschappen, die hem altijd zulle» behoeden voor volkomen nederlagen Maar wat brengt een zangeres als Xfinie van Velsen tot de muziek 1 Do drie antieke aria's van Scaj- 14U, Les li en Durante kwijnden weg ondar haar zoetelijke, oppervlakkige voordracht, dia geen u-conde uit echt sentiment komt. Do muziek leed ook voortdurend door haar heo- sche stem, die fel klinkt in de hoogte en lager zonder klank is. Maar het ergste is, dat men hopeloos wacht op de stom van het talent waarin de taal van den geest en van het hart spreken moet. Zij moet zich ernstig ba zinnen of zij vaii binnen-uit wel jn staat is goede liederen te zingen. fj p- ROOMSCHE VOETBALLERS Binnenkort zal er in Haarlem worden op gericht een R. K. Sportpark. Daarin komen voorloopig drie voetbalvelden. Er is dan dus volop gelegenheid voor onze Roomsche jon gens om het voetbalspel te spelen in eigen kring. Nu is het noodig dat er nog een paar nieu we clubs worden opgericht opdat zij, met de twee bestaande clubs en de clubs die in alle omliggende plaatsen worden opge richt een eigen competitie kunnen spelen Daarom wordt er aanstaanden Zaterdag avond om 7 uur een bijeenkomst gehouden in het Patronaat „St. Bavo'' aan de Leidschfc vaart. Daar kunnen Roomsche jongens van fatsoenlijk gedrag zich opgeven als lid van een der onderstaande clubs, of wel zij kun nen zelf een nieuwe club oprichten. De volgende clubs bestaan reeds „DE ZWALUWEN" opgericht door de „St. Jozefsgezellen." „GEEL-ZWART" opgericht door Ge zellen uit de Spaarne Parochie ook niet-le- den dezer gezellenvereeniging kunnen et lid van worden. „GEEL-WIT" nog niet opgericht, maar eenige jongens uit de St. Bavo Parochie loopen met plannen rond. De voornaamste bepalingen der regle menten van alle Roomsche Voetbalclub» zijn de volgende Des Zondags wordt niet gespeeld voor uur. Als regel speelt men alleen tegen Room sche clubs. De clubs sluiten zich niet aan bij den H. V. B. maar bij den Roomsch Katholieken Voetbalbond en spelen eigen competitie wedstrijden. Een lid dat zijn Kerkelijke plichten niet waarneemt wordt geroyeerd. Liefhebbers kunnen zich dus a. s. Zater dagavond om 7 uur melden. Wij moeten de clubs' reeds nu in eikaar zetten om den zomer goed te kunnen spa ren de contributie en te kunnen oefenen, om met het a. s. seizoen goed voor den dag te kunnen komen. Namens de Haarl. R. IC. Commissie voor Lichamelijke Opvoeding. C. A. P. Dammers, Secretaris,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6