Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek STADSNIEUWS korte berichten. Kunst en Kennis Amsterdamsche Beurs. LA ATSTBmKU «iet behoort aan ue oudere, doel» aart zich «elf en de toekomst. Daarom moet z-i. het 'oBcIerwy» volstrekt neutraal rijn. Boven dien moet het kosteloos worden gegeven. 'De koste! o 07. e neutrale eenheicLssehool stuit natuurlijk het bijzonder onderwijs nit. Het ontwerp zal de dood zijn van het openbaar onderwijs. Met het ten beste geven van deze en dergelijke aftandsche beweringen, toonde de beer Van Ravesteyn niet op de hoog te van zijn tijd te wezen. Door den Katholieken heer BULTEN vexd het ontwerp een gelukkige oplossing »an den politieken onderwijsstrijd gepre zen, ook al wordt het openbaar onderwijs altijd nog eenigszins bevoorrecht. Ook uit onderwijskundig oogpunt is het onder werp zeer bevredigend. Het laat aan nieuwe denkbeelden alle ruimte tot ontwikkeling. Spr. achtte een 8-jarige leerplicht gewenseht, doch thans nog niet mogelijk met het oog op de schoolruimte en groot aantal leerkrach ten welke deze maatregel zou vorderen. Het lichten van de salarisregeling uit 't ontwerp juichte spr. toe. DE WONINGTOESTAND IN DE HOOFDSTAD. In Amsterdam heeft de woningtelling nu haar beslag gekregen. Do uitkomst is o.m. dat van de 142.973 woningen er slechts 3 te huur staan. Om verschillende redenen waren er 471 onbewoond. Van ce aanwezige woningen bevinden zieh 7882 in perceelen met één woning en 134,191 jn perceelen met meerder© woningen. Het aantal kelderwoningen bedraagt 1341, hot aantal zoiderwoningen 1368. In 127 onbewoonbaar verklaarde woningen wordt nog gewoond. Ook ia bij deze telling een onderzoek in gesteld naar het aantal aanwezige alleen- levende kaïnerbewoners en kostgangers. Het aantal kamerbewoners en kostgangers be draagt resp. 13,942 en 11,671. LEi\ GOEDE VANGST. Een heer zat Dinsdagmiddag to Amster dam in een groot caié bii den Dam, in ge- elschap van de drie broers DeKker, welbekend bij d© politie. Deiheer, een provinciaal, was onlangs op den O. Z. Achterburgwal beroofd van zijn papieren en van zijn geld. Het geld was hij natuurlijk kwijtgeraakt, en nu zou hii zyn papieren terug kunnen krijgen, als hij nog J 5U0U betaalde. Daarover werden juist besprekingen gevoerd, toen een inspec teur van politie het café passeerde. Deze herkende ae gebroeders Dekker, en mei twee rechercheurs, die het drietal op 't spoor waren, wilde hii hen arresteeren, wel begrijpende, dat dez© individuen niet vcor de aardigheid met een beer in een café zaten. Twee der Dekkers werden gearresteerd. Eén ontsnapte met achterlating van zijn jas. Do ontvluchte kwam 's avonds in 't café terug, om dit klcedingstuk to balen. Do „ln- ipecteursbond" vergaderde toevallig in de bovenzaal, en men waarschuwde den inspec teur, doen Dekker verdween opnieuw, weer zonder zijn jas. De drie gebroeders werden al geruimen tijd door de politie gezocht. BK AND TE AMSTERDAM. Gisternacht omstreeks half drie werd van de straat af ontdekt dat er brand was in het bovengedeelte van do loggebroodbakkerü van io firma Funke, Lijnbaansgracht 95-96b te .Amsterdam. Hoewel in do fabriek gewerkt werd (de firma heeft daartoe bij uitzonde ringsbepaling vergunning) hadden de werk- ieden nog niets bemerkt. Toen do brand weer verscheen, sloegen de vlammen reeds nit het middenste van de drie perceelen waaruit de fabriek bestaat. Het dak van de motzolder, waar blijkbaar de brand ontstaan was, brandde door, terwijl do beide onder gelegen verdiepingen, schroei- en water- achade beliepen. De panden ter linker- en rechterzijde leden natuurlijk ook wel schade, doch deze was van zeer geringen omvang. Het vuur werd met behulp van eenige stralen op de Vecht- leiding gebiuscht. Verzekering dekt 4e schade Te Lage Zwaluwe is de heer Chr. v. H. in vollen vaart op een koe gereden waardoor de auto van den dijk tui melde en vernield werd. De heer v. H. kwam met den schrik vrij; zijn knecht werd levensgevaarlijk gewonidl Bij Akkrum (Fr.) is bij een botsing tusschen twee motorrijders de monteur De Jong uit Gorredijk gedood, In Drente moeten losloopende hon den tot 1 Augustus gemuilkorfd zijn, Woensdagmiddag geraakte op de Scheepmakershaven te Rotterdam een paard en wagen te water, van de firma M, en P. Smulders aan de Botersloot. Het paard geraakte onder den wagen en verdronk. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor, .Volgens de «Msb.» heeft de ge meenteraad van Helmond besloten tot aan koop van het kasteel van Helmond. Het mooie kasteel dat voor de oudheidkunde zeer kostbaar, monument, zal tot Raad huis worden ingericht, In de Tuunte, in de onmiddellijke na bijheid van het dorp Winsterswijk. is men bezig met bet boren naar zoutlagen. In enkele grensgemeenten wordt aan die arbeiders, die regelmatig in Duitschland werken, een bijslag gegeven op hun aldaar in marken verdiend loon. Die bijslag wordt door gemeentebesturen, met subsidie van het Kijk, verstrekt. Omdat toezicht op de gegevens, welke de arbeiders moeten verstrekken, uiteraard noo- dig is, is zoodanige regeling getroffen, dat ido diecteur der Nederlandsehe Arbeidsbeurs te Oberhausen, daarop regelmatig controle ïd toefen*. Het 5-jarig zoontje van J. v. d. Meer te Oeükenk (Friesl.) heeft bii bet hoepelen den hoepelstok door het oog in de hersenen gekregen, met het gevolg dat het kind kort daarna overleed. In het kamp van Zeist is een deserteur van de Rijksweertroepen binnengebracht, die bij Nieuweschans over de grens was gekomen. Het ligt in de bedoeling om dergelijke deser teurs in het voormalige interneeringskamp te Zeist te interneeren. Dinsdag hebben verscheidene personen een spoorwagen te Amsterdam, staande op een terrein voor Oostenburg, geplunderd1. Ee- nige duizende kopjes en schoteltjes werden meegenomen. Een stationchef en eenige spoor wegbeambten, die de dieven o,p heeterdaad be trapten, werden met steenen geworpen. Bij huiszoeking is in eenige perceelen in de na bijheid, een aantal dier gestolen voorwerpen in beslag genomen. NED. NATUUR- EN .GENEESKUNDIG- CONGRES, Het 18e Ned. Natuur- en Geneeskun dig» congres zal jn de Paasweek van 1921 (31 Maart, 1 en 2 April) te Utrecht ge houden worden. AGENDA 16 APRIL. Sociëteit „Sint Bavo". 8 u. Propagan- dael'ub. 8 u. Ned. Taalcureue. 8 u. Es peranto. 8 u. R.-K. Jongenspatronaten. Uitvoering: van de Rederijkerskamer .,J. A. Alberdingk Thym". Spaarbank „Si Rog»." 7»8 A u. Pa- trouaatsgebomv Nassaulaan 50. Paleis van Justitie. VA uur. Bureau van consultatie. Bisschoppelijk Museum. Eiken werk dag- geopend. VOOR DE BLINDEN. Wij vernemen, dat de elite-avond van het Le Sage ten Broek-Comité voor het sympathieke doel. goede lectuur te ver schaffen aan onze ongelukkige blinden, niet minder dan vierhonderd gulden ruim heeft opgebracht. Bovendien meldden zich niet minder dan vij f en twintig nieuwo leden aan! Dat was stellig de aangenaamste be looning voor de ijverige organisatrice van dezen zoo echt gezelliger), intiemen feestavond^ wier bescheidenheid wij niet willen kwetsen dom- hier te vermelden hoeveel moeite en zorgen het feest haar gekost heeft. Nog meer dient het een prikkel te zijn voor ons allen om dit mooie werk: de blinden aan goede lectuur te helpen, met al onze krachten te steunen. Men weet het adres: tot Mevr. A. Hof huis, op Duinrust, kan men zich wend'en en de brievenbus op Duinrust is groot genoeg! De Salarieering bi} de Politie. De af dodingen van den Ned. R.-K. Po litiebond ,„St. Michael" en de Christelijke politie-agentenvereeniging „Su reurn Cor- da" hebben aan den Gemeenteraad! be richt dat zij by de behandeling van het on t werp-.salarjs voorst el van B. en W„ ten bureel© van den heer Commissaris v. Politie het volgende salarisvoorstel heb ben ingediend voor de salarieering der agenten van politie. Zy verzoeken den steun van den gemeenteraad daarvoor. Een aanvangssalaris van 42.per week tot een maximum van 50.per week; te bereiken in acht jaar. Bovendien voor een chef of hoofdagent 6.boven het maximum van een ge woon agent, In een nitvoerige toelichting zetten zij de motieven uiteen, waarop hun verzoek is gegrond. Aanbesteding. Heden werd door B. en W. van Haar lem aanbesteed Het maken van 2 bouten walbesebeidingen, benevens het verrichten van eenig baggerwerk aan de Oost vest en Zomer v aa rt te H aarlem. De volgende inschrijvingen waren bin nengekomen: H. de Weer», 14915; J. Brom, Scho ten, 12063; N. Cobelems, 14626; H. Steen kist, 12977; Firma N. Schoorl 11850; J. B. Kraageveld 16999; L. Gort Amsterdam, 11380; W. Aafjes, Assen delft, 11390; W. Heersma 12475; G. Bosman 13800; J". P. A. Nelissen, f 11170; Romibout en Delforge 11583; De Jong, Gastricum, 12500. GemeenteJüke Electrische bedrijven in Noord-Holland. De gemeentebesturen van Alkmaar, Beem. ster, Bussum, Hoorn, Schermerhom, Uitgeest en Ursem hebben het plan opgevat, tot op richting van een vereeniging van gemeente lijke electriciteitsbedrijven in Noord-Holland. In verband hiermede is aan de besturen der gemeenten welke zelfstandig een G. E. B. exploiteeren en stroom betrekken bij het P. E. N. een gedrukt schrijven gezonden met het voorstel een „Vereeniging van G. E. B." stroom betrekkende bij het P. E. N. te vormen (V. G. E. B.). Het doel van deze V. G. E. B, aldus lezen wij m eenbetreffende circulaire zal zijn, periodieke vergaderingen te beleg gen, waarin de algemeen* bedrijfsbelangen zullen worden behandeld. als tariefkwesties, zoowel tegenover het P. E. N. als tegenover eigen afnemers, contractwijzigingen met het P. E. N., algemeen-technische en oeconomi- sche vraagstukken, op onze G. E. B. betrek king hebbende, distributie van krachtstroom, meterijking, enz. enz. Verder kan deze V. G. E. B. invloed op een goede electriciteits-voor- ziening in Noord-Holland hebben, door het verstrekken van adviezen, b.v. omtrent de toe passing van contracten en dergelijke algemee- ne zaken, aan gemeentebesturen, terwijl Ged. Staten en directie van het P. E. N. door haar spoediger en zuiverder de opvatting der G. E. B. omtrent sommige punten kan vernemen. Verder is deze V. G. E. B. het aangewezen lichaam om de G. E. B. in den Raad van toezicht op het P, E. N. door zelf gekozen vertrouwensmannen te vertegenwoordigen. Onwillekeurig zal zoodanige levende organi satie van levende bedrijven zich langzamer hand ontwikkelen naar Steeds opduikende nieuwe en oude behoeften. Aan de betrokken gemeentebesturen werd verzocht, om vóór 3 Mei aan de directie van het G. E. B. te Beemster te berichten, of zij met het plan instemmen. De constitueerende vergadering zal binnenkort te Amsterdam worden gehouden. De loonactie in het wasaclierijbedrijf Inzake de staking by de firma V. aan het Z. B. Spaarne 176 is, naar wij ver nemen,- door de Kamer van Arbeid voor do confectiebedrijven bemiddeling aange boden. Brandstoffeiiprijzen voor ;de centrale verwarminigl In de vergadering van de Haarlemsche Handelsvereeniging werd er gisteren druk over gesproken, dat groep C. der braaid- stoffenverbruikers twee gulden per een heid toeslag moest betalen voor. de cen trale verwarming'. Hedenmorgen hebben we een onder houd met den directeur van het Brand- sitaffenbureau gehad, die ons 't volgende o.a. mededeelde. „Tot nu toe moest de industrie; tegen inkoopsprijs de kolen koopon en voor kantoren werd onder inkoopsprijs' gele verd. Beide hebben evenveel rechten en zoodoende moeten nu de kantoren ook zooveel betalen. Als beginsel geldt nu, dat aau groep B. tegen den algemeenem egalisatieprijs van het centraal verreken- kantoor van brandstoffen .wordt geleverd op basis van dezelfde prijzen die voor groot- en klein industrie gelden. Groep B, die. 't makkelijk betalen kan, betaalt nu jets meer, waardoor glroep A (huisbrand) en groep C (liefdadigheidsin stellingen) minder behoeven te betalen. Bovendien is 't heel want groep A betaalt nu den inkoopsprijs!, Nooit wijzer. In den afgeloop-en nacht is wederom een lieer van 170 beroofd in een ver dacht perceel aan 't Begijnhof. R.-K. Groenten-, Fruit- en Aardappelhan delaren vereeniging „St. Mareus." Woensdagavond had in een der zalen v-an het gebouw „St.. Bavo" een feest avond plaat» van bovengenoemde ver eeniging. Om 8 uur bracht h.et orkest „Saneta Luoia" de feeststemming er direct goed in, waarna de voorzitter een aardig openings woord sprak. De WelEerw. pater A. H. J. Franlkemolen, adviseur der vereeniging, hield dan een pittige rede over ,*D© Ka tholiek© organisatie." Spr. liet op duidelij ke wijze uitkomen, 't nut en de noodzake lijkheid van het Bo'omseh georganiseerd zijn. Het daveren1! applaus dat spr. by het eindigen toegebracht werd bewees hoe zyn rede insloeg. Wij maakten niu kennis met dien humo rist de Vo», die op leuke wijze „Mijn eigen begrafenis" declameerde. Nadat de humorist dei lachspieren van het publiek had losgewerkt, betrad 't mannenkwartet 't podium en gaven en kele keiurig uitgevoerde nummers ten beste. De heer Bertholée gaf een mooi solo- nummer ten beste. Vóórdat er even gepauzeerd werd, speel de deMandoliraechifb enkele mooie stuk jes en hield een humorist de aanwezigen nog een tydje bezig met zijn aardige num mers. Na de pauze nog een humor ist, Mandoli neclub en kwartet, dat in „Avé Maria" enkele ongelukkige ©ogenblikken had. Tot slot nog eens de humoriet en toen allen zeer voldaan huiswaarts gingen, sloeg de klok reeds middernacht. HET SCHOUWTOONEEL. Naai' ons .wordt medegedeeld beteekent een eventueele aanvaarding' yan het be spelen van den Stadsschouwburg te; U- trecht door het Schouwtooneel niet, dat dit ensemble Haarlem zal verlaten. Het zal aan den bestaande n den toestand niets .veranderen voor wat Haarlem betreft, maar bovendien den Schouwburg te .Utrecht exploiteeren. HOLLANDSCHK MAATSCHAPPIJ DER WETENSCHAPPEN. Naar wij vernemen is Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden .voornemens Za terdag 1 Mei, hier ter stede, de jaar- lijksclie vergadering van de Hollandsche Maatschappij der .wetenschappen bij te wonen. B. K. Kring. Hedenavond om 9 uur zal pater Ludol- phus Bosse in <fe Kringzalen voor de leden van die Vereeniging een lezing houden over China en het Missiewerk. Zooals steeds, hebben ook ondersteunende leden vrijen toegang op deze avonden en zij zullen voorzeker vanavond graag komen luisteren naar dezen jongen priester-missio naris en middenstamdszoon. die straks de reis naar 't verre missieland zal ondernemen. Het ledental dezer vereeniging beeft zich gesta dig uitgebreid, maar dit kan ntet gezegd wor den van de lokaliteiten, zoodat op zulke avonden de Kringzalen veel te klein blijken te zijn. Noodgedwongen hebben donateurs en buitengewone leden slechts toegang op ver toon van diploma, welke strikt persoonlijk is. Zullen er ook hedenavond weer. zoolang de Middenstand geen eigen gebouw heeft, eeni- gen teleurgesteld moeten worden, wegens ge brek aan ruimte, de R.-K. Kring zal mede werken, dat hier in Haarlem verrijst een flink Middenstandsgebouw voor alle Midden standsorganisaties. ,Weer een nieuwe bioscoop. Naar wij uit goede bron vernemen, zal hier ter stede een groot bioscoop-theater gesticht worden door een combinatie, waarvan de heer A. Benno directeur zal zijn. öOpora-conccrten. De hr. A. Benno stelt zich voor gedurende het zomerseizoen in de groote zaal der Soc. Vereeniging en bij gunstig weder in den tuin, opera-concerten te doen geven. Voor Zondagavond a.s. zijn geengageerd mevrouw Famella Lohoff en de heeren 'Jules Moes en Helvoirt Pel. Als kapelmeester fungeert de heer Willem Harmens. t .WAAR GAAN WIJ HEEN? Avontuurtje tin den Mtel —Stadsschouwburg. Wij woonden gisteravond een tweetal bedrijven bij van het aardige, hoewel niet veel om het lijf hebbende Engelschi blij spelletje: Avontuurtje in den Mist, door, de Wageningsche Studenten-Tooneelver- eeniging. j i Het was vrij aardig dilettantenspel wat ,wij te zien kregen, maar alle onvolmaakt heden, den meestes di'.ettantengezelschap- pen eigen, vonden wij ook1 hier tevens, hoewel het geheel een dragelijke vertoo ning vormde. Vooral was het geheel wat houterig en dat kon zelfs het vrij vlotte spel van den heer J. Berkelie als Johan Smith, de andere en van Sylvia Berkhout als Mabel niet opheffen. Wat den speel stere en spelers zichtbaar ontbreekt is tooneelroutine. Op alle onvolmaaktheden en op alle goede hoedanigheden hier te wijzen ligt niet op pozen we^' en is niet onze taak. Genoeg zij te gewagen van het over «'t algemeen» goede spel; vooral het goede spel van de hoofdfiguren, de genoemde Mabel en John Smith, waar aan ook nog is toe te voegen de heer W. van Riessen, als kolonel Smith en J. Vy.- zelaarKorrix als miss Fortheringay. Intusschen moet het gewaardeerd wor den dat de talenten die ongetwijfeld in dit gezelschap schuilen, in dienst worden gesteld der liefdadigheid en moet Ide maat staf der critiek niet al te stijf worden aangelegd. De schouwburg was vrij goed bezet en, zooals immer bij dergelijke gelegenheden, het publiek gul met applaus. Het Schouwtooneel. Afwijkend van den vasten speelavond in den Uaarlemsdien Stadsschouwburg, op Vrij dag, zal het Schouwtooneel, directie Adr. v. d. Horst en Jan Musch, de eerste opvoering van „Mariken van Nieumeghen" doen plaats vinden op Zaterdag 17 April. In deze opvoe ring treden op de dames: Wilh. van der Horst—van der Lugt Melscrt, Esther de Boer—van Rijk, Stine van der Gaag en de heeren Jan Musch. Ko van Dijk, M. van Warmelo, Joh. Kaart Jr., Pierre Mols, Carel Rijken, Paul Karaten, G. Fransen en Hans Boekman. De regie is van Adr. van der Horst. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 14 April. C. Groen en J. A. v. d. Putten 15 April. A. J. Lanedaal en E. J. Ni ou weit hui/.en E. Groot en A. C. v. Mooik G. de Vries en A. M. Rozen- hart J. W, v. Virure en G. M. C. Bakker A. Maas en J. P. v. d. Boogaard. Getrouwd: G. J. v. End© en A, v. d. Aart J. do Grauw en C. A. C. Oomen G. J. v. Henzen eu A. M. Schaap —AG Fortgiens en O. G. Kruyer Oh. W. J de Vries en O. v. Leeuwen ,T. P. v. Ba len Blanken en J. v. Dijk. Geboren. 13 April, zoon van M. C. Vos v. d. Berg 14 April zoon van M. v. Ha ren—V erwoerdt. Overleden: 14' April. G. Knol, 68 jaar, Hazepaterslaan M„ 6 jaar, dochter van y. Elohil, Leidsehevaart. M. J. DTiaeue Smit, 28 jaar, Kajuperlaan. BLOEMENDAAL. Vergadering ,Juin- boim en Plantkunde". Onder voorzitterschap van Dr. Posthumus Meijes vergaderde de af- deding Bloemendaal—Velsen Dinsdagavond in Café „Rusthoek". Bij den aanvang der vergadering deelde de voorzitter mede, dat prof. Stomps uit Am sterdam zich bereid verklaard heeft, in Mei een lezing met lichtbeelden te houden over den ,,Kaukasus" en dat in Juli een excursie zal gehouden worden naar 's-Graveland, Naar den en Bussum in 't Gooi. 't Vervolg der lezing over warme-kasplan ten, door den heer A. jager, werd uitgesteld tot een volgende bijeenkomst. Daarna werd het woord gegeven aan den heer Muijen. die, als kweeker van asperges, veel wetens- en behartigenswaardigs wist mede te deelen uit zijn rijke ervaring op dit gebied. Maar welke goede resultaten de Ne derlandsehe aspergekwekers al wisten te be reiken, toch moeten zij voor die in het bui tenland nog onderdoen. Aanbeveling verdient, die soorten te kweeken. welke in ons klimaat en in onzen grond het best gedijen. De ingezonden planten en bloemen, waar van de voor de Cineraria-tentoonstelling be stemde exemplaren de voornaamste plaats innamen, weiden daarna door de jury aan een grondige inspectie onderworpen. De uit slag van deze keuring was als volgt: le prijs: bronzen medaille, Clausing, 9 2e prijs, jinde, 8 p.; 3e pr. Meerdimk, 8 p.; 4e pr. B. Vader, 7 p.; 5e pr. P. M. Bersée, 7 p.; 6e pr. C. Molenaar, 5 p.; 7e pr. M. Dijkema, 5 p. Voor de puntenlijst verwiervenvan Waard met cactussen, 8 p., Dijkema met primula's, 8 p., Bersée, mei hortensia's, 6 p.. Molenaar, met aothuriums, 6 p., Meerdink, met prei, 9 punten. Met een toepasselijk woord werd daarna de medaille door den voorzitter aan den heer Clausing uitgereikt. De daarna door den heer Muijen gehouden voordracht over de cultuur van meloenen en komkommers, werd met groote belangstelling door de aanwezigen aangehoord en gaf aan leiding tot een zeer opgewekte gedachten wis seling. De vragenbus bevatte de volgende vragen a. Welke is de schadelijke invloed van gaslicht op kamerplanten? b. Welke inrichtingen heeft een plant om zelfbestuiving te vooi komen en welke gevol gen heeft zelfbestuiving? c. Hoe heet een bloem, waarbij zelfbestui ving regel is en welke bloemen doen dit? d. Hoe houdt men ;s winters zijn kamer mei bloeiende planten? t e. Welke zijn «Je temperateurgraizeti vxxy levende organismen A Deze vragen zullen in de volgende veiga- tterinig worden: beantwoord. HEEMSTEDE. Heemstede Vooruit! Op initiatief van eenige leden van het Heem-; steedscke politiekorps alhier opgericht' de jjHeemsteedsche Politie-Sportvereeni-: ging:",- .welke bijna het geheele politie-: korps omvat en zich ten doel stelt de na-: volgende soorten ,van sport door hare le-, den te (doen beoefenen (revolver- en kara bijn), voetbal, zwemmen en tooneel. Het is zeker een gunstig teeken te noemen, dat bij de politie meer en meer de overtuiging yeld .wiot, .dat de beoefe- j nitrg der sport niet alleen bevorderlijk! is aan de gezondheid, doch ook als het ware deel uitmaakt ,va.n het vele, noodig] tot het .verkrijgen yan eene goede, en in alle opzichten .voor haar taak bere kende politie. Het bestuur js samengesteld uit de hee ren C. H. Kemper, Inspecteur van po litie, voorzitter; J. .Veen, secretaris en J. B. Jonkman, penningmeester. SCHOTEN. Een koe op hol. Eon koe, Dinsdagmiddag van de boot gehaald, wis* aan ziin geleider V. te ontkomen en holde in dolle vaart door bet kwartier, achten volgd door de Sehotcnschc jeugd. Over eei prikkeldraadafrastering kwam het beest, da zich erg verwond had. terecht in de tuiuei adbter de remise, waar het razende dier wert gegrepen. D© Beurs opende heden zeer vast STAATSFONDSEN. 5 Nederland 86)4. 6 Indië 10014. CULTUREN. Koloniale Bank 298. Indische Baak 302. Vorstenlanden 331. H. V. A. 782. INDUSTRIEELE WAARDEN. Iiisulmde olie 242. OLIEWAARDEN. Koninklijke 926. Consols 287. Orfion 61. TABAKKEN. Amsterdam Deli 275L. Besoeki 165. Rot terdam Deli 280. RUBBERS. Amsterdam Rubber 226. Deli Batavia 152. Nederl. Rubber 117. Rott Tapanoeli 136. SCHEEP VA ARTWAARDEN. HoH. Am. Lijn 502. Holl. Boot 240. Kon. Holl. Lloyd 199. Japanlijn 355. Paketvaart 253. Scheepvaart Unie 300. Marine 42it. AMERIKAANSCHE WAARDEN. Hide and Leather 125. Steel 114. Smel ting 74. Anaconda 138. Cigar 77. Atchison Topeka 90. Voting Rails 2VA. Denver 8. Southern Pacific 105)4. Union Pacific 12914 BUITENLANDSCHE WISSELKOERSEN Londen 10.69. Berijju 4.50. Parijs 16.70. Weenen 1.40. New-York 2,66. Brussel 18.10. OPHEFFING STAAT VAN BELEG. Het te. Hulst verschijnende blad „Zee- landia" verneemt, dat op 1 Mei a.s. de staat van beleg, die nog geldt voor de. grensprovinciën zal worden opgeheven. Op de. voornaamste toegangswegen naar Nederland zullen doorlaatposten .worden geplaatst. Vreemdelingen, die jn ons land wen- sehen te verblijven, moeten zich binnen 21 uur aanmelden .bij het hoofd der po litie van de grensgemeenten, dat omtrent zijn verblijf beslist. Van 1 Mei ai' treden nieuwe voorschriften tot regeling van het vreemdelingenver keer in ,de grensgemeenten in werking, De bedoeling is te waken tegen het binnenkomen van vreemdelingen, die niet voorzien zijn yan de vereischte toestem ming om jn Nederland te komen. De streek tusschen de rijksgrenzen ei bepaalde kunst- of .waterwegen zal een bewakingsgebied vormen, waarin het vreemdelingenverkeer aan beperking on derhevig is. Aan .vertrouwde vreemd» lingen zullen passen .voor grensverkeer verstrekt worden. Onmiddellijk langs de rijksgrenzen wordt ter breedte van 300 M. een „ver boden strook" ingesteld, .waarin niemand zich mag ophouden buiten de bepaalde wegen. Binnen de „verboden strook" ij ieder verplicht op de eerste vordering stil te houden, zich bekend te maken eo te verklaren, met welk doel hij zich daar bevindt. Passeii voor grensverkeer of voor de verboden strook zullen verkrijgbaar zijn bij de brgaide-eommandantcn der mare-' chaussée. VIJFDE LEVENSMIDDELENTREIN VAN HET R.-K. HUISVESTINGS-COMITE NAAR WEENEN. Op 19 April om 2 uur n.m, vertrekt uri Zevenaar de vijfde Ievensmiddelentrein van het Centraal Bureau van het R.K. Huisves- tings-Comité naar Weenen. De trein zal bestaan uit 53 wagons, waar van 27 de zending vormen van de Vakcen- tralen. De begeleiding van den trein zal bestaar uit de heeren: Mr. E. L M. H. Baron Speijart van Woerden, Ridder der Soevereine Orde van Matla, hoofdleider; Mr. J. J. C M. Ingen Housz, Breda; J. Th. Nijkamp er J. P. Segers van het R K. Vakbureau, J. S. Ruppert van het Christ. Vakverbond; W. G. Galesloot en L. J. J. M. Speet, journalisten. HONGAARSCHE KINDEREN. Het R.K. Huisvestings-Comité te 's Herto- genbosch ontving van Graaf Wolff Metter- nicli bericht, dat een dezer dagen een trein met kinderen uit Boedapest zal vertrekken met bestemming voor genoemd comité. GEEN REDEN VOOR TEGEMOET KOMING. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer B-raat betreffende uitbetaling van het bewaarloon voor op gescheurd grasland ge teelde aardappelen door den regeeringscom- missaris van Zuid-Holland, heeft de minister van Landbouw geantwoord, dat de betrokken landbouwers hun volte instemming betuigd hebben met de genomen maatregelen. Er is dus niet de minste reden voor verdere tege moetkoming., -r --nv iziAiaec—g—CgQCgg—EBMPUi"«LllTr»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 8