HET WITTE HUIS. BUITENLAND De vuile wasch. Uit den Raad van VeSsen. Wat de Pers zegt FEUILLETON VRIJDAG 16 APRIL 1920 Wie zich aan de Hoofdstad des Rijks spiegelt, spiegelt zich zacht. Deze waarschuwing mocht wel op de voorgevels der gemeentehuizen in den lande geschilderd of vastgespijkerd wor den. Er gebeuren in Amsterdam rare dingen in de gemeente-huishouding, En niet bij uitzondering. 'I Men heeft ze maar voor 't grijpen. Pakken w® uit den hoop, het gemeente lijk Waschbedrijf maar eens beet. Daar heeft men te kwader ure, onder den invloed der socialistische utopiën en drijverij, dat prachtig bedrijf opgericht Als proeve van gemeentelijke socialisa tie. Een proef, die, als zooveel van hetgeen de socialistische theoretici in hun studeer vertrek uitbroeden en op de publieke markt der praktijk brengen, jammerlijk mislukt is. Men stolde zich gouden hergen van het gemeentelijk waschbedrijf voor. De gemeente kon veel beter clan parti culieren, eu veel voordeeliger ook, dat zaakje opknappen. Met een optimisme, dat opvroolijkend zou werken, als de geldelijke gevolgen voor de belastingbetalers niet zoo bedroe vend waren, heeft de gemeente Amster dam de taak van Jan de Wasscher op zich genomen. Met het gevolg, dat het eind oe lasten moet dragen. Van af het begin is die heele wasscherij beweging een lijdensgeschiedenis in op tima forma geweest. Volgens de mededeeling van B. en W., was er sinds 1919 een verlies van maar eventjes een ton. De laatste verliezen zijn nog niet eens bekend. En het einde? Dat is nog niet te voorzien. Want wie meent, dat B. en W., na bun fiasco met het gemeentelijk wasscherij-be- drijf, waar de knapste koppen geen gat in zien, het zaakje op de minst kostbare manier zullen liquideeren, heeft het glad mis. Dat doet wel een verstandig zakenman, maar verstandige zakenmenschen zijn B. en W. der Hoofdstad nu eenmaal niet en daarom hebben ze er iets anders op ge vonden. Iets geniaals. Wat heeft de Raad, die zoo hinderlijke dwarskijker, er eigenlijk ook mee te ma ken?; düt is de geniale gedachtengang van Amsterdam's Gemeentebestuur. Dus en bijgevolg hebben B. en W. maar voorgesteld, om zelf, buiten don Raad om, den prijs van het waschgoed te bepalen. Zooals men ziet, heel eenvoudig en ge niaal. Nog eenvoudiger en minstens even geni aal was het voorstel der hij uitstek „kauf- mannisch" aangelegde mevrouw Pothuis -—Smit van de S. D. A. P., om het verlies van 100.000 maar als „oprichtingskosten" te beschouwen. Als de nieuwbakken „Senatrice" derge lijke gijn tj es in de Eerste Kamer ver koopt, kan ze daar veel pleizier beleven. Men staat trouwens versteld over de „Unverfrorenheit" we gebruiken hier met opzet dit Duitsche woord, om het krasse Hollandsehe woord dat aan de spits onzer pen biggelt, binnen te houden waarmee B. en W. verder voorstellen den prijs van de wasch van 28 op 38 cent per K.G. te brengen. En zulks, terwijl het gemeenteraadslid Ter Haar, op schrift kon laten zien, dat de Vereeniging van Wasch-industrieelen bereid is d® vuile wasch voor 22 cent aan te nemen. Terecht stelde dit lid dan ook voor, het bedrijf maar op te doeken. Met het door te zetten, gooit men fei telijk maar goed geld naar kwaad geld. Ea de heer Ter Haar toonde aan, dat de Ge meente met te dure arbeidskrachten werkt. De jonge wasch meisjes verdienen in het particuliere waschbedrijf van 8 tot 10 gul den; bij de gemeente 15 tot 20 gulden. Toch is 10 gulden voor een 16-jarig meisje uiet weinig. Do wasch verzendingsinrichtingen ver dienen op de 32 cent per K.G. mog tien ets., dat is toch minder dan de gemeente vraagt. Verdiend was de wijze, waarop deze heer de socialistische bedrijfsleiders der ge meenten in 't ootje nam. De Wethouders Wibaut en De Miranda te Amsterdam; wethouder Duys te Zaan dam, zijn nu een eenmaal koopman en zo blijven koopman, riep hij uit, onder het spotgelach der achtbare vergadering. Was het eind van de historie nu, dat B. en W. of de heer Ter Haar hun zin kregen? Geen kwestie van. Do behandeling van de vuile waseh vindt de Amsterdamsehe Raad veel te ge zellig. Mr. Zadok van den Bergh, die zich nog al eens het air geeft van een Mentor in dat „illustre" lichaam, waar zooveel on stuimige Aehillessen en Ajaxen den boel op stelten plegen te zetten,, en in 't hon derd sturen, bepleitte de instelling' van een commissie van onderzoek. Alle gegevens ontbraken om do zaak oordeelkundig te beoordeelen, beweerde Een voorste], waarmee de communisti sche mevrouw Van Zelmvan den Bergh wel zoo goed was haar instemming te be tuigen, mits die commissie zou bestaan uit arbeiders, te kiezen uit het personeel der gemeentelijke waschinrichting zelf!! Die gewikste dame weet wel waar Abra ham den mosterd haalt. Intusschen, men kwam Woensdagavond nog tot geen besluit. Zoo gauw moet die geschiedenis ook niet aan heur eind komen. Want: „Het wasschen is een schoons zaak. 1) n „En schaft de Hoofdstad veel vermaak. 1In de Donderdagavond! gehouden raads vergadering vau Amsterdam, is het voor stel Van den Bergh tot hot instellen van een commissie van onderzoek met 19 te gen 17 stemmen verworpen en de voor dracht van B. eu W. met 21 tegen 15 stem men aangenomen. De waschmisère zal dus in de Hoofdstad voortgezet worden. De „aardigheid" is er af. Onzè Raad is verwaterd. Sic transit gloria mundi. Alles gaat voorbij. Ook dc roem van een vroed gezelschap. Gedurende den oorlog lazen wij ze met graagte de Kroniekjes vol sdiandalen, dc Kop van Jut-partijen, de moord- en brand- tafereelen onder het Velsensch nieuws. Men kon ze vinden in de Maasbode, het Handels blad, de Nieuwe Haarlemsche, kortom alle organen, welke zich respecteeren. En we la zen ze, eerlijk gezegd, met gretigheid en graagte, omdat elk rechtgeaard mensch, zelfs dc Hollander, van sensatie houdt. 't Is voorbij. Velsen heeft zijn glanstrjd afgesloten. We beleven geen distributie- knoeierijtjes meer met hun nasleep en bij hang van raadsorkanen. We zien het de tachement rooden en rosea niet meer als demonen losbulderen en stormloopen op den wethouder, die hen allen stond, en terug- hieuw grootsch en verschrikkelijk als een held van Lutjebroek. Wij missen thans figuren als Vermeulen, die negen jaar lang den last der Openbare Werken torste en dat bedrijf beheerde als een dictator lachend en ver achtend temidden van veel strijd. Hij is teruggespoeld op de deining der verkiezingen naar de gewone raadszetels, waar hij spreekt als een gelijke tusschen gelijken. Wij missen ook den rooden driftkop van Bos, die op de trilling zijner zenuwen de algemeene stem ming veertig, vijftig graden cleed stijgen en met zijn eigen rood de wangen van pro en anti mede verfde. En vooral missen wij den fanatieken Brink, het hoofd der socialistische fractie, onverzoenlijke bevechter van den oud-wethouder, dweepzieken idealist, die spierwit zag als hij demagoog werd en het kapitalistische bolwerk rammeide. Wij missen die allen. Velsen's raad heeft opgehouden een belangwekkende plaats in te nemen in de kolommen onzer kranten. Sic transit, zeiden wij. Enhet is geluk kig. Al dat geheibel, al die schandalen heb ben naast vele andere factoren onze armen gemeente aan den rand van den afgrond ge bracht. Daar werd met geld gesmeten, alsof het met de tonnen haring uit zee werd opge- vischt. 't Kon niet op. Maar voteeren, dui zenden en tienduizenden. Vooruit, steeds meer 1 Straks krijgen wij den heilstaat. Et après tout h demain le déluge. Tot de orkanen tot zwijgen werden ge bracht. En de oogen opengingen. Open over een onoverzienbare schuld. Als een donder- slag viel die gewaarwording over onzen Raad. Versuft zaten de driftige, de roodkoppige, de bleekneuzige vroeden daar. Als bij too- verslag werd kalm de zee der gemoederen en daalde de temperatuur tot vriespunt. Dat was het einde der schandalen. Nog maals gelukkig en Goddank Intusschen is de „aardigheid er af. Voor den journalist «bestaat er geen zwaarder cor vee meer dan het aanhooren der onbenul ligheden en zeepbeltheorieën, Welke zoo nu en dan als intermezzo's tusschen geleerde of schijngeleerde uiteenzettingen naar den voor zitter haar weg vinden. Is het niet teekenend, dat laatsteelijk een persman zijn lijfblad, reuzenformaat, open vouwde en daarin te lezen begon om zijn geeuw- en gaapmecanisme om den tuin te leiden Moeten wij ons verbazen Maar, in 's Hemelsnaam, in welken raad, in welk ander bestuurslichaam heerscht tegenwoordig nog de vechtlust, de bezieling, het brio van im provisatievermogen, die vroeger volle zalen trokken Het hittepunt van den socialen strijd is verplaatst naar de redactiekamers. De hoogst interessante kamp woedt thans voornamelijk in de kolommen van onze kranten, groot en klein. Wij berusten dus. De goden hebben het zoo gewild. Inmiddels, en hier komen wij tot ons over zicht, de heeren der S. D. A. P. hebben be- sloren den Raad nieuw bloed en nieuw leven in te gieten. Dank zij de welwillende hulp der rose partij en twee heeren. die hoewel uit vreemd kamp, den rooden kampers een zeer vriendelijk hart toedragen, zoo, heel gemoe delijk, entre nous, als dat gaat tusschen koffie vriendinnen, dank zij hun werd verle den Dinsdag een besluit bij tweede stemming er door gesleepd, waarbij de avondzittingen weder in eere werden hersteld. Dat zal hel pen. Nu komt er weer fut in. De politiek- ontwikkelde partijgenooten zullen thans weer ter tribune kunnen verschijnen en met blik en gebaar rakelen in het vuur der hartstoch ten. Men zal gehoord, beluisterd, afgekeken worden. Dan spreekt de ijdelheid, dan bla ken de driften weer, dan vlammen opnieuw de koppen, dan schuimen alweder de monden. Misschien, ja. Straks komt echter de nieu we burgemeester. Wij kennen hem niet. Maar het kan wezen, dat zijne vuist hard is en zijn hoofd vierkant als van een Oost-Fries. Als in zulke vuist de hamer ligt cn in zulk hoofd staren twee ijskoude, maar ook ijzervaste besloten oogen, dan zal Paljas niet lachen en do uitgemergelde gemeentekas niet verder afgetakeld worden tot den staat van eea hol en rammelend geraamte. Ons wachten na het genomen tendentieus besluit is daarop. Daarop ook alleen onze aandacht. Zoodat wij het zwijgen toedoen aan de onbelangrijke rest van het raadsgëdoe en de pen opbergen tot ons volgend overzicht. En achter ons de zondvloed 1 i VAN DEN BALK EN DEN SPLINTER. Iu de socialistische en communistische pers is heel wat te doen geweest over de „ver wildering" der burgerwachten naar aanlei ding van de stom pen en klappen, die Lou ae Visser ia Heerlen schijnt te hebben opge- 10Zoo' schreef „Het Volk": „dat de voortdu rende ophitsing door officieren, priesters en armere vertegenwoordigers van Staat eu Kerk op den duur dergelijke gevolgen moest hebben, ligt voor de hand1". „Eerstens merkt de „Volkskrant" hier op is het nog niet bewezen, dat de bur gerwacht bier schuldig is. Tweedens keuren wij een gewelddadig op (reden tegen wie ook af." Maar „Het Volk" moet waarlijk niet praten van voortdurende ophitsing door oiiicieren en priesters. Het Volk" schijnt ons volk al heel weinig te kennen. Of beseft het niet, dat onze uit den aard kalme en vreedzame landbevolking het dreigen met revolu tie telkens en telkens weer, moe wordt? Beseft de redactie niet. dat het voort durend onrust verwekken, het dreigen met in de war sturen der staatsmachi ne, onze vreedzame bevolking begint te vervelen? Besert niet« dat de breede massa des volks, die prijs stelt op hare rech ten en vrijheden, op hare meening, zich op de duur verzet tegen hun dreigen met tiranniseer en? Ons volk gaat zich afvragen be luister maar eens de gesprekken op de dorpen ffl0Cten wij ons nog langer op den kop tóten zitten van die icvo- lutionnaire bende, die ons maar dreigt met werkstaking en stopzetten van dit en van dat en met revolutie, die dien hee- len boel tó de war wil stuien? „Ze moesten ze- Men ga inaar eens onder de breede massa luisteren en men zal ervaren, dat het volk dat 'antaliseeren moe is. En zoo is bet verklaarbaar daf men dingen doet. die ook wij afkeuren. Maar men moest bedenken: wie een rustigen hofhond telkens en telkens ver ontrust en sart moet zich niet verwon deren als hij eens uitschiet en de tan den in je kuiten zet. 159? Mijn omgang bepaalde zich als kind bij voorkeur tot het mannelijk geslacht, zoodat toen ik den maagdelijken leeftijd bereikt bad, ik geen enkel meisje vond, dat ik mijn vriendin kon noemen. Een gevoel van schaamte en eerbaar heid dat toen in mij ontwaakte, belette mij verder op zulk een famiiiairen voet met het andere geslacht om te gaan en nu stond ik geheel alleen en begreep ik eerst recht welk eene verkeerde stelling ik in de maatschappij had ingenomen. Ik werd verdrietig, ja, tussclienbeide zoo moedeloos, dat ik het excentrieke idee opvatte van marketentster te worden, iets wat natuurlijk volstrekt niet met de plannen mijns vaders strookte want hij had mij als jongel.ng een hoogen militai ren rang in het leger willen «zien inne men, maar had hij kunnen vermoeden,, dat ik gewoon soldaat zou blijven, zeker zou bij! mij liever eea andere levensbe stemming hebben toegedacht; bovendien het was ook een bespottelijk denkbeeld marketentster dat was ook te gering. De militaire glorie bleef intusschen bij mij schering eu inslag. Ik droomde altijd van gevechten te voet en te paard en als ik een enkele maal aan den dood dacht, scheen eeu sterfbed op het veld van eer mij het verkieselijkst Roem eu eer waren voor mij alios; wat daar buiten lag kon mij niet bekoren. ,„0, hadde ik toen alles geweten, als nu Hadde ik ingezien dat de mensch van aardseke glorie niet voortdurend voed sel voor zijn ziel kan erlangen en het juist nederigheid eu ootmoed zijn, welke hem geschikt maken een goed te beërven dat nooit meer vergaat. „Ik kan met zeggen, dat mijn vader mjj als protestante eene ongodsdienstige op voeding had gegeven, maar het sprong te veel in het oog, dat dit alles voor den vorm geschiedde, om, zooals velen zeggen toch „iets" te hebben waaraan men zicb vastklampt, daarbij begreep mj ook te recht, dat de zedeleer, in den christeiijken godsdienst vervat, voor een meisje onmis baar is, wil het zich voortdurend kunnen beroemen op een vlekkel-oozen levens wandel, .Wat hij vi0|0r. zich zelf geloof de, en dacht,, dat kwam er zoo nauw niet op aan, als ik maar geloofde en daarin liet middel vond om br«af te blijven, want zoo dit niet gebeurde zou hij oneer van mij beleven, en hij bezat eergevoel genoeg, om den dood boven de sciiande te verkiezen. „,11c had den ouderdom van 19 jaren bereikt, toen ik in kermis kwam met een eersten luitenant, die in mijn vader ecu beschermer vond on eenmaal zijn oevorde ring tot den koogsten militairen rang waarschijnlijk aan zijn voorspraak zou te danken hebben, net was een aardig, Le leefd jongmenscb, theoretisch in den krijgsdienst goed ontwikkeld, maar te zwak mn zich tegen de vermoeienissen van den oorlog nestand te voelen, en alzoo practisch ongeschikt voor militair. Kauio- iiek opgevoed bleef hij zijne belijdenis getrouw, ofschoon men hem geen ijvcraar voor 't geloof kon heeten, daar hij, zoo ik mij herinner, zijne verplichtingen slechts met een zekere wankelmoedige traagheid nakwam In alle opzichten verdraagzaam tegenover andersdenkenden, kon hij zich (.och met het protestantisme niet vereeni gen eu hing bet geloof zijner vaderen aan met eene voorliefde en trouw, welke 'bewondering verdienden. Mijn vadec was, 't Is wel fraai als men cloar ragen schuld gebeten wordt, te schreeuwen: dien hond hebben de knechts ea melden ea de baas op gehitst! Een groep heethoofden uit onze groote steden vormen niet het volk, al spreekt Da- vin Wijnkoop steeds van het arbeidende volk. Het arbeidersvolk moet niets van zijn mooien staat hebben, het weet te goed wat daar over onze grenzen gebeurt en is gebeurd. Nieuwe Pntechge varen. Er .wordt de matste dagen in Duit-sch land weer druk geschreven en gesproken over nieuwe reactionaire revolutiepogin- gen. Kapp. zelf ja .wol van de baan; het heet dat uy per vliegtuig naar een neu traal land ia gevlucht. Maar vele offi cieren van het oude regime schijnen op een nieuwe omwenteling fe blijven hopen. Vooral in Lommeren schuilt het gevaar. De Koln. Zeitung .vernam gisteren om trent een en ander uit Berlijn, dat naai de meening der rijksregeering verwikke lingen niet zijn uitgesloten. Toch wil de rijksweenninister. da in Hommeren be gonnen voorbereidingen geen militairen Putsch noemen, omdat (Ie in deze aan gelegenheid betrokken personen voor het grootste gedeelte geen beroepsmilitairen zijn. En daarom schijnt men over het al gemeen te Berlijn een geruststellende meaning over den gang van zaken te hebben, al wordt de kans op verwikke lingen niet ontkend. De Köln. Zeitung teekent hierbij aan, dat de pogingen tot geruststelling, die van zoogenaamd bevoegde zijde gedaan worden, in werkelijkheid niet veel tot do geruststelling kunnen bijdragen. .Ook was bet gerucht verspreid, dat de boeren in Pommeren, in afwachting van den ko menden Putsch, sedert ongeveer acht da gen aLle kolenleveringen zoo goed als ge heel gestaakt hebben. Merkwaardig doen de all-Duitsche. bla eten. en de conservatieve politieke par tijen hun best om eventueele nieuwe re- volutiepogingen reeds ,van te voren te laken en er alle mede verantwoordelijk heid van te ontkennen. Zoo schrijft de Deutsche Tageszeitung een scherpe waar schuwing tegen nieuwe Putsch-onderne mingen neer. Li, aU-umtschet blad publiceert ten eer ste een .waarschuwing yan de Duitsch- nationaie vo.kspartij, die ais volgt luidt: „In mededeelingen* die zoowel van de re geering als van andere zijde uitgaan, wordt de ernstige vrees geuit, dat nieu we Putsche in vooroereidiag zijn. Daar bij wordt ook gesproken van deelneming van uO-i-A-nisriscne elementen. Het par tij oestuur van de Duitsch-nationate volks partij wijst opnieuw op het grondwette lijke standpunt van de partij, die elke banneling in strijd met do grondwet on voorwaardelijk veroordeelt. nieuwe om wentelingen zouden een niet te overzien onheil over - -i.-scuiand brengen. Het par- lijoestuU. van de Duiisok-nationale volks partij verwacht van de vrienden der par tij in het gehoele land, dat zij, wanneer zij ooit van zulke plannen ken nis krijgen, daartegen met alio macht zul len optreden. Voor hem, die deelneemt aan handelingen in strijd met de grond wet is in de Duitsch-nationalo volkspar tij geen plaats." Hetzelfde biad publiceert een oproep van den „Buud der Laudwirte" en den „Dcutsclieu Laudbund," die als volgt luidt: „De Euteme eisciit de ontbinding van de „Einwonuerwehren." Dit bericht moet Lu alie kringen van het Duitsclie volk groote opwinding teweeg brengen. De geneur.eunsöu der laatste weken beo- ben duidelijk bewezen, hoe onvoorwaar delijk noodzakelijk de oprichting van „rauwOmm.w en,m. juist op het land is. wanneet' z^ zieimeli' niet voldoende ver dedigt, staat de bevolking bloot aan plun dering en bedreiging van het leven dooi de nOHjeiviftvLaCne emmeuten. Dat betee- kent in uitgeoreider zin: storing der le- v eusmiddeje-nvooizicning en horige, snood voor het geneele Duitsche volk. Tegen dezen oiireLixUiiftbigeJi VcUi onze vij- aiideu moe.en wij Krachtig opicomeu. Wij verwachten van de regeering, dat zij alle middeien zal aanwenden om dezen nieu wen aanslag op Dui.sehtands ïust en vei- iigneid te verhinderen. na„dgeuooten, protesteert overal eenstemmig en met kracht tegen uw ontwapening, want wan neer de Duitscno landbouw onbescherniu is»; „heeft het Duitsche volk geen brood 1" Deze oproep is aan de. bevoegde rijk% en staatsautoriteiten reeds toegezonden. Ernstige mededeelingen doet pie Vow warts; i „Uit Voor-Pommeren vernemen wij, dat) de tijdelijke vrijwilligers daar niet wor-i den ontslagen. In öreiiswaid houden da Mjd el ijk-vrij willige studenten voortdurend oefeningen in het scherpschieten en het werpen met handgranaten. ,Van ontslag der Baltische troepen js geen sprake. Staat scom m iasa ris kameraad Krüger heeft b.v. ontdekt, dat in het begin van de vo-. rige week .een groot aantal hunner op, GanheLm was. Zij worden niet ontslagen,' maar in Krawok (Mecklenburg) bijeenge bracht. De beruchte kolonel Bischoff heeft kort na Paschen in Greil'swald met een groote kliek officieren geluncht eu hun daarna mededeeling van zijn plannen ge daan. Tegen Bischoff is oen bevel tot in hechtenisneming uitgevaardigd." Ten slotte wordt in de Vossisclie Zei tung melding gemaakt van samenwerking tusschen geheime communistische genoot schappen en officieren van het oude leger. Duit-schland is dus de crisis nog niet te bovenl Communistische gruwelen. Dit Hamborn wordt gemeld, dat daar den dag na den aanval op de optrekkende troepen zeventien geheel outkkeie lijken zijn gevonden. Voor zoover ze herkend, konden worden, waren het alle rijksweer- soldaten, die levend gevangen genomen waren. In Gelsenki-rehen deelde de eerste bur gemeester mede, dat het Comité van Ac tie ?20,445 mark van de stad heeft af geperst. Daarbij komen nog de onkosten voor het begraven der slachtoffers en an dere betalingen ter hoogte van 24ö.U00 mark. Do door de burgerij aangegeven schade door plunderingen pn „requisites" bedraagt ro .u d,OOJ.0Ud mark. Door deels buiten de stad liggende s.reken werd nog een schade, van I millioen mark opgege ven. GEMENGDE BU1TENL. BERICHTEN, 1 Mei te Parijs. Mag men den correspondent van de Etoile Beige te Parijs vertrouwen, dan zal de 1 Mei staking in de Fransdie hoofdstad uit jaar algeaneener zijn dan verleden jaar. Toen heb- ben gas en eiectriciteit, op enkele oogcnbuk- ken na, geregeld doorgewerkt. Dit maai zal het niet zoo verloopen. De bond van arbei ders in het gas- en electriciieiisbedriji heeft een beioep ot> zijn ieden gedaan om den len Mei gedurende 24 uur het werk te staken. Ook de bond van transportarbeiders zal aan de stalling deelnemen. De spoorweg mannen van de Parijs—Orleansmaacschappij willen zich niet met een staking van 24 uur tevreden stellen. Zij willen een werkstaking van onbepekten duur fanneer het Algemeen Verbond van den Arbdd geen voldoening krijgt ten opzichte van een nauwkeurig om schreven program, dat heet zal aanbieden Voorts schijnt er gerekend te moeien worde, op een uitgebreider actie dan verleden jaai der post- en telegraal'menschen. misschien wel op een algeheele staking van brieven- en telegrambestellers. Ter dood veroordeeld. Dinsdagochtend is in de Strangeways Gaol te Manchesier, een doodvonnis voltrokken. Een officier, Holt genaamd, was beschul digd eemge maanden geleden zekere Mrs. Breaks in de duinen bij St. Anne's-on-Sea te hebben vermoord. Hi] had zooveel invloed op haar, dat ze kort voor haar dood een gioote levensverzekering ten zijnen gunste alsioot. Holt ontkende den mooid. werd echter ter dood veroordeeld en is Dinsdag opgenangen. Twee Italiaansche vliegtuigen, die deel namen aan den vlucht Romelokio. zijn bij Aleppo door Arabieren met macmnegeweer- vuur neergeschoten. De Arabieren hennen d< toestellen gehouden, doch de vliegers toege staan om over Konstantinopel naar hun tand terug te keer en. Een van de vliegers was tijdens eten geheelen ooi log aan 't front geweest, zonder ooit gedeerd te zijn. Te Benthem staken de rechterlijke amb tenaren als protest tegen de uitzetting van den eeisten staats-aavocaac. Zij hebben zich met de ambtenaren in de andere plaatsen m verbinding gesteld om m het geilede gebied een algemeene staking tot stand te brengen. De krijgsraad te Dutsbrng had dezer dagen vijf personen ter dood verooideeld. Van hoogerhand is nu de krijgsraad als vooroordeeld gestaakt, waarna een nieuwe rechtszitting werd gehouden, waarbij aan den militairen voorzitter een beroepsrechter en een ai beider werden toegevoegd. De teraooaveroordeeiingen werden toen opgeheven. zooals ik- zeide, hem nogal toegedaan, hij werd onze hiusvriend, en, na twee jaren bij ons verkeerd te hebLeu, mijn verloofde. Mocht de eerste Ludwich Tkauinbach gaarne lijden, hij had op den langen weg ook mijne genegenheid ge wonnen, en daar hij geen meuedmgers naar zijn hand had en ik dus niet in de gelegenueid was te ontdekken ot er ook nog edele karakters bestonden met wel ker bezitters ik liever het levenspad üad willen bewandelen, voldeed ik aan tiet verlangen mijns vaders en gaf aan het aanzoek des jongen krijgsmaus getmoL toen ik het nog gaarne wat m boden king had gehouden. Doch wat ik ook op een scbLqk «onomenb^ mocht tegen hebben, éen gedachte troostte mij lib was soldaat. Mijn vader, die niet van lang dralen hield, gaf aan den wenscli van zijn jongen vriend gehoor, oin zich spoedig met mij in het huwelijk te verbinden, te meer vond hij dit verkieslijk, daar er alie kans bestond dat er spoedig een oorlog tusschen Pruischen cnPrank- njk zou uitbreken eu Ludwich, alsdan van mij gescheiden moetende leven, zich troosten kon door de gedachten dat hij voof, altijd aan mij. verbonden was. „Op het laatst van txrp.eniOor, in het jaar l8Uö brak werkelijk de oorlog met i'ranki'ijk uit. Veiscuiilcude legerkorpsen verheten BeHijn, met hen mijn goede „-cue vader en cuawicn Tiaum^a^h,uren ik ^rechts dne weken als ocmgciiooi. mul bezeten. Het, afscneid was treilend, ik bleet met een oude meid ahecn acn- Ler; dit maakte mij zeer bemoeid, doch bet was in de eersre dagen men de eenzaamheid, noch net aizyu dei dierua- ren veroorzaakt, dat my gneide (naar ik dea oonog als noodzaaetyk ue- seiioui.ue vooi den krijgsman, ene roem eu eer wil verwerven), dan eigeuiyk de vrees voor een uoodlotugen ailoop welke memgeen in invite puam zou ge pyuigd beooen. Fielaas- ik wist, met. u>i weit een prys de uuLuiire glorie ge- koent worde ik wist ne». met, maar ik zou het weten, want de ounog ging een oiler van my eiscuen, dat rny des te ■zwaarder viel, omdat ik onzinnig genoeg was om zoo iets met tot de mogelijk heden tc rekenen, jWordt vervolgd.) i'j* 11 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 13