Kunst en Kennis Orde en Arbeid Kerk en School Gemengd Nieuws. De staking in de Havens. H. J. VAN DER MEER, VA» *LLËS WAT. Wielrijders! waaiaunuwing ^chagchelsiraaf 3623 KORTE BERiCHTEK. Handel en Nijverheid Koopt geen banden zonder garantie. Wij leveren prima Buitenbanden f 3,75 Binnenbanden f 1,99, met garantie. Kinderwagenbanden in alle maten. Prima rijwielen f90.— met 1 jaar garantie HULDIGING VAN DEN HEER F. A. HOEFER. a UIT BOEK EN BLACT' De brandweerman Appelman te Keu len heeft anderhalf jaar geleden zooals nu na een twist met zijn vrouw pas door deze is uitgebracht, zijn ziekelijke zoontje van 7 jaar, aan wien rij een hekel had. op een uit stapje doogeschoten en begraven. De regeering van Haiti heeft, naar in Duitschland bekend is geworden, aan zestig in Haiti woonachtige Duitschers het verblijf ontzegd, wegens deelneming aan den laat- sten negeropstand. Dit jaar zullen geen Engelsche vloot- manoeuvres plaats hebben. In Zevenbei gen hebben de Roemen iërs alle ambtenaren ontslagen en door Rceme- niërs uit het oude Roemenië vervangen. Bij koninklijk besluit is de Raad van Zevenber gen ontbonden. De raad wil echter het ko ninklijk besluit niet erkennen en in functie blijven. Woensdag is de beer F. A. Hoef er, te Eattem, die zich een reeks van jaren bij zonder verdienstelijk gemaakt heeft met de verzorging en instandhouding der Ne- derlandsche monumenten, bij gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, op waardige wijze door een daartoe opgericht comité gehuldigd. „I>E PARADIJSVLOEK" IN DE OPEN LUCHT? Naar „De Tijd" meldt, hebben do direc teuren van het Schouwtooneel, de heeren Amr. van der Horst en Jan Musch, een bezoek aan Valkenburg gebracht met het oog op de ensceneezing van „De Paradijs vloek" in het openluchttheater aldaar. De „Katholieke Illustratie" bevat deze #eek het volgende: PLA1EN: Christus' Koningschap (2 pla ten); Torpedisten der landmacht aan het werk (8 foto's)De afbraak van de vesting werken op Helgoland (2 foto's); Voetbal wedstrijd HollanaDenemarken (6 foto;s); De rollen omgekeeid; Jhr. Mr. E. B. F. F. Wittert van Hoogland; Zoekers en dwalen de (2 fotos); leis nieuws op rijwielgebied; De toren van het raadhuis te Duisburg; De tioebelen in het Duitsche industrie-gebied; Vliegen te Leeuwarden; De heer H. W. Wa terreus; De commissie van geleerde heeren (2 foio's). TEKST: Een schitterende partij, door Mevr. J. R. v. d. Lans; Bij de platen; Avoncstemming. door Daal Sutove; Torpe dis.en onzer landmacht aan het werk; Een overwinning, door M. H. R.Hoe Mieps ze heelt laaten uitpakken. En Amont, cours d'exercices des- tiné a tous ceux qui out étudié les éléments du francais par Obr. L. Wesseling et A. J. Rozemeyer. Tome D. Het Fransche oefeningsboekje met boven- staanden titel verscheen bij de N.V. Uitge- versinaatschapij v.h. Paul Brand te Bussum, Het biedt als sluitstuk der „EnAmont-serie" een fraaie keuze en fijne keur van herha lingsoefeningen en examenopgaven. Op waardige wijze werd de serie met Tome D. gesloten. OOK BIJ HAAR. Naar „De Grondwet" uit zeer goede bron zegt te vernemen, zullen, zoo.ira mevrouw Itoland Holst op landgoed „Walstein" te Zundert zal zijn teruggekeerd, liaar werk lieden een loonactie beginnen. De loonen moeten er schrikbarend laag zijn, waarom naar dan ook om een beduiden, de loonsverhooging zal worden gevraagd. EEN ULTIMATUM VAN TUIN- ARBEIDERS, Te Dordrecht dreigt een staking in het bloemistenbedrijf. De moderne landarbei- dersbond, bij welke de gezellen op een enkel uitzondering na georganiseerd zijn. heeft aan de patroonsvereeniging tegen a.s. Zater dag een ultimatum gesteld. De arbeid zal Maandag 19 April niet worden hervat, ten zij de patroons komen met aanmerkelijk hoogere aanbiedingen. Gevraagd wordt 50 et. per uur, terwijl tot dusver 40 ct. betaald wordt. DE STAKING IN DE VENEN. Te 2e Exloërmond (Dr.). waar op een enkele uitzondering na, al de veenarbeiders staken, hebben reeds verschillende verveners de looneisclien ingewilligd. De arbeiders, die per week in de stakingskas, als ze georgani seerd en 10 als ze niet georganiseerd zijn. daardoor kunnen doorwerken, storten f 0 In de üverijselsche venen stelden de drie arbeidersorganisaties (Moderne, Katii. en Chr. Landarbeidersbonaenl een ultimatum aan de veenderij der firma Erve van Rooyen te Bergerthein, van welke de burgemeester van Zwolle de voornaamste aandeelhouder is. Dat ultimatum beantwoordde de firma Maandag met een uitsluiting van al die ar beiders, die niet de contracten van 1919 wil den teekenen. Op een 20-tal na weigerden allo arbeiders het voorgelegde contract te teekenen. In de andere veenderijen van Over- iisel wordt nog gewerkt. De organisaties heb ben de andere verveners uitgenoodigd tot een conferentie te Vroomshoop. die Donder, dag jl. zou gehouden worden. Mocht geen overeenstemming worden bereikt, dan is uitbreiding der staking te verwachten. Met overgroote meerderheid spraken de stakers zich daar reeds voor uit. De loonen, in de Overijselsche venen zijn 30 pCt. en meer lager dan in Drente. De arbeiders vragen daarom voor de Overijsel sche venen 20 loonsverhooging. Te Veelerveen (Gron.) is de staking ge proclameerd, wijl de verveners de tarieven met 7V2 pCt. wilden ve, agen. Bij niet-georganiseerde patroons, die het loon van 1919 betalen, wordt gewerkt. Ook in de Hoogeveensche venen ia nog geen overeenstemming bereikt, - n—ca—ék? MGR. SMEULDERS. Mgr. N. J. Smoulders, pastoor te War mond is hedennacht uit voorzorg van de H. H. Sacramenten der stervenden voor zien, MGR. VAN ROOSMALEN. Donderdag j.l, is Z. D. H. Mgr. van Roos malen. apostolisch vicaris van Suriname en titulair-bisschop van Antagonië, van zijn reis naar Rome teruggekeerd. Z. D. H. houdt verblijf in het klooster der Paters Redemp toristen, Keizersgracht te Amsterdam. MGR. J. J. HOPSTAKEN. Z. H. de Paus heeft benoemd tot Proost van het kathedraal kapittel van Breda den Hoogeerw, heer Mgr. J. J. Hopstaken, pre sident van het Groot-Seminarie te Hoeven. ONHEUSCHE BEHANDELING. Woensdagmorgen, even voor zessen zoo meldt men uit Delft aan de „Msb." vertrok uit deze plaats een transport Duitsche kinderen, door de pleegouders naar den trein geleid. Na lang en gedul dig wachten vcor het loket en op het per ron, kwam eindelijk de trein binnen. Fat soenlijk tijd om in te stappen kregen de kinderen niet, want terwijl sommige kin deren nog inderhaast in de wagens werden gestopt, gaf de dienstdoende chef reeds het signaal tot vertrek, nadat de trein am per een halve minuut had stilgestaan. Het was te verwonderen dat er geen ongeluk ken gebeurden. De onmenschelijke chef had heel wat protesten aan te hoeren, ook van de Delftsche begeleidster, mej. L., die verklaarde met de kindertransporten ner gens zoo onheusch als in Delft te zijn be handeld en haar beklag zou indienen. De man wist niet beter te doen dan zoo snel mogelijk over de rails in zijn hok te ver dwijnen. MEER HUWELIJKEN." Het aantal p rsonen, die in Engeland en Wa les gehuwd zijn in 1919 bedroeg 738014; dit is 19,7 per 1000 van de geschatte bevolking in het midden van het jaar. De kindersterfte was 89 per 1000aangegeven geboorten. Het aantal hu we lij- Ken was hooger en de kindersterfte geringer dan in eenig ander jaar. DRAADLOOZE TE LEPHONIE. De Daily News publiceert eene beschrijving van Cassuto, berichtgever van de Romeischen Messagero te Londen, van eene succesvolle ver richting van een nieuw stadium in de ontwikke- ing der draadl. telephonie op grooten afstand. Cassuto was in staat, van uit Chelmsford be richten van 500 woorden te dicteeren aan eenen stenograaf te Rome. Dit is de eerste maal, dat draadlooze telephonie is benut als middel van gemeenschap voor pers doeleinden. HOE EEN HEER EEN DAME GROET 1 In New York is men op het goede denkbeeld Gkomen een serie van „manieren films" te ten draaien. Een populair en zeer elegant acteur, mr. Ray mond Hitchcock, werd geëngageerd, om het groote pubriek eens te laten zien.,..hoe een heer een dame groet. Tal van mannen lseren nooit, hoe zij correct, dat is dus niet te beleefd en te onderdanig, niet te opvallend, niet te opdringerig, niet te vrij postig, maar ook niet te nonchalant en te vluch tig- 'n dame moeten groeten, meende mr. Hitch- pock. Derhalve liet de acteur in de vertooning idie een half uur duurde, tot in alle bijzonderhe den zien hoe men een dame moet groeten." Wie het toen nóg niet wist, leert het nóóit. VRAAG VAN EEN STADSKIND. Het kleine meisje uit de groote stad was vo 't eerst buiten op een boerderij, 's Avonds, moe van 't spelen, zat ze naast de boerin, die een kip plukte. Een heelen tijd bleef het kind ernstig zitten toekijken. Toen informeerde ze Kleedt u de kippen iederen avond uit, juf frouw. EEN FLINK OUDJE. In Edmonton (Engeland) is Grootje Lambert gestorven, die 106 jaar geworden is. Zij was aan boord van een schip geboren en woonde reeds meer dan negentig jaar in Edmonton. Zij naaide waschte ri streek vroeger voor de menschen en nog kort voor haar dood had zij haar kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinderen en achter achterkleinkinderen bij zich op een feestje gehad. Het oudje had zich weinig van en oorlog aange trokken en was ook niet bezorgd geweest voor de vlieger aanvallen. Alleen dat zij haar glaasje stout moest missen onder den oorlog, had indruk op haar gemaakt. LOUIS BOUWMEESTER TE LONDEN. Zooals men weet, viert Louis Bouwmeester groote triomfen te Londen in de bekende rol van „Shylock uit den „Koopman Van Venetië." Het „Vad" geeft de volgende vermakelijke voorgeschiedenis der Londensche reiszij is haast nog merkwaardiger dan de reis zelf Louis Bouwmeester Jr. vertoefde te Londen voor zaken en de zoon gaf mede zijn oog ten bes te voor zijn ouden vader, die door de staking in niet te beste omstandigheden verkeert. Uit de bladen zag hij, dat in het Duketheater een Shylock gegeven werd. De Rus Moscovitsj. een man van middelbaren leeltijd, vertolkte de rol. 't Ging hem goed, het goud stroomde binnen. Het scheen, dat men in Engeland nog nooit zoo'n Shylock had gezien. Louis jr. kwam, zag englimlachte. Hij stapte naar den directeur en begon een gesprek. Natuurliik kwam het ai cauw op den Shylock HET AFSNIJDEN DER BLOEMEN, iWie dezer dagen de bollenstreek be zoekt .en dat zullen bij goed weer zeer velen zijn, omdat er nog heel wat moois is te zien, zelfs ook nog heele vel den hyacinthen en narcissen zal waar nemen dat de „plundering" der velden in vollen gang js. Heele velden, waar nar cissen en hyacinten gebloeid hebben, zijn thans groen, de hyacintenvelden steken hun kaalgeritste stroken omhoog, terwijl de afgesneden of afgeritste bloemen in groote hoopen verzameld .worden, met met schuiten worden weggevoerd of te gen het verstuiven over de braak lig gende velden zijn gestrooid. Menigeen zal dit onbegrijpelijk vinden .en zonde, dat zooveel moois verloren gaat. Enkelen zul len zelfs spreken van „vandalisme"'. Weer anderen vinden het dwaas: waar om die mooie bloemenn niet voor veel geld verkocht Maar dezen gelieven dan te bedenken, dat ,do kweekers bollenhan- delaren zijn, en dat het hun niet om de bloem, maar om den bol te doen is. De goede kweekers hebben zich dan ook on derling verplicht om geen bloemen te ver- koopen. Juist om den boi te sparen, wordt de bloem er afgenomen; en dit afnemen geschiedt zonder steel, omdat daardoor de bol minder kans loopt om ziek te worden. Enkele hyacinthen worden on der de bloemtros afgesneden, maar de meeste worden afgeritst. Hoe komt het .dan, dat er langs den weg nog zooveel afgesneden bloemen te koop geboden .worden? Deels natuurlijk, omdat er wel bollenkweekers zijn, die er niet streng afkeerig van zijn om een klein deel van hun bloemen te verkoopen of te laten verkoopen. Deels echter ook om dat de verleiding om ongevraagd van de velden te plukken voor de kinderen der streek wel wat al te groot is. Vandaar dan ook dat er gemeenten zijn, waar de burgemeester het openlijk ten verkoop bieden van afgesneden bloemen heeft ver boden. Een verbod, dat evenwel in de practijk geen stand houdt. ),Hbld." ELECTRISCHE KLOKKEN IN DEN HAAG. Binnen de eerstvolgende drie maanden, zullen te 's-Gravenhage 68 electrische klokken op den openbaren weg geplaatst worden. Te Groningen zijn aangehouden twee personen die zich aan verschillende spoor wegdiefstallen hebben schuldig gemaakt. Zoo werd een stuk manchester ontvreemd ter waarde vain f 800, 6 doozen kwatta uit een verzending van Breda en een electr. phonograaf. Ook zijn twee helers, koop lieden, aangehouden. Bij de firma Vroom en Dreesmann te Deventer hebben de naaisters het werk neergelegd, daar zij geen genoegen nemen met de berekening van het stukwerk. Te Gorinchem is een dievenbende opgespoord, die uit de kleedkamer van de Doelen en Gambrinus bij tooneeluit- voeringen en bals, kleedingstukken en schoeisels enz. stal. Bij huiszoeking zijn ook gevonden 300 scherpe patronen, uit een kruitmagazijn Ten nadeele van miiitairen zijn ook nog ontvreemd een aantal konijnen, timmer gereedschap enz. Ook zijn manometers uitliet carrousel van Benner gevonden. De drie gebroeders v. d. W. en de twee gebroeders R. zijn aangehouden en heb ben bekend de diefstallen gepleegd te hebben. In de mijn Oranje Nassau I, tc Heerlen, is de ondergrondscne mijnwer ker bimons, wonende in de koionie Beers- dal door een vallend brok steen getrof- ten en gedood. Het Enge,sche zeilschip «Evelyn» is in de Marinenaven te Viissuigen, aan den grond geioopen. Een sleepboot is ter as sistentie vertrokken Het schip Zai ver moedelijk bij hoog water viot komen. Te Etten is het 2-jarig kind van v. B. in een onuiepe sloot dij de ouder lijke woning verdronken. „Ik ken den broer van Shylock zei Louis Jr. Men kan zich het gezicht van den directeur voor stellen. „Den broer „Ja," hield Louis Jr. vol „een broer die als twee druppels water op den echten lijkt en die den Rus van begin tot eind over de heele linie slaat." „En wie is dat dan „Dat is," antwoordde Louis, „mijn vader, een man van 74 jaar." De nieuwsgierigheid was gaande gemaakt. De directeur moest steeds meet weten en het ver langen klom in zijn oogen. Kan ie overkomen Dadelijk zei Louis J r. De directeur werd fijn politicus. Hij ging met Louis Jr. naar den Rus, en vertelde het geval. De Rus luisterde met aandacht, maar toen hij hoorde van dm 74 jarigen „Dutch", klom zijn zege zekerheid met de minuut. Toen dan ook de directeur voorstelde, om dien ouden artiest voor de grap eens te laten spelen (het salaris van mr. Moscovitsj zou natuurlijk doorgaan), had de Rus schik in het geval, 't Was best. Louis Jr. naar het telegraafkantoor en twee dagen later was Louis Sr. present. Bij de eerste kennismaking groeide het zelf vertrouwen van den Rus zichtbaar, 's Middags repititie. De Rus in de loge, naast den directeur, Louis J r. in de achterhoede. De eerste repititie was gebarenspelbij de tweede sprak Louis Sr. zijn moedertaal. Het gelaat van den Rus betok, de directeur bedwong met moeite zijn ontroering, Louis Jr. „mnderde. Hij wist niets te veel te hebben ge ieëd- Er werden maatregelen genomen, om Louis Sr. zoo snel mogelijk zijn rol in het Engelsch in te p0mpen.en thansReus is vergeten Een automatische rattenval. De stad San Francisco in de Vereend- de Staten heeft een hcnel met een auto- matischen vooi tdurenden ratten-afvoer De kantoorbedienden en de staking. De Alg. Neder 1. Bond van Handels- en Kantoorbedienden deelt het volgende me de: In do haven van Amsterdam worden verschillende kantoorbedienden geprest, op straffe van ontslag, tot het verrichten van het werk, wat anders door de thans in staking zijnde havenarbeiders wordt verricht. Het spreekt vanzelf, dat daar door alle kantoorbedienden, in deze be drijven werkzaam, in moeilijkheden ko men, omdat de stakende arbeiders niet zien kunnen wie wel en wie niet hun ge woon werk verrichten. Op grond daarvan wendde het bestuur van den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden zich tot de Scheepvaartvereeniging Noord met verzoek te willen besluiten, dat de kantoorbedienden hare leden slechts hun eigen werk blijven verrichten. Het ant woord van de Scheepvaartvereeniging luidde, dat de Vereeniging ten opzichte vao. de kantoorbedienden geen standpunt wenschte te bepalen en de zaak in kwestie ter beoordeeling- bleef van de leden en hun personeel. Een kolenwerkersjgeschil. Ten behoeve van het bedrijf der Noor- der-gasfaoriek in de hoofdstad, was aan den overkant van het IJ een schuit met kolen aangekomen, in de Rotterdamsche haven door werkwilligen geladen. Nu worden deze kolen jn den regel door het eigen personeel der gasfabriek gelost en de vraag kwam bij het personeel op, of dit met deze schuit al dan niet geoor loofd zou zijn. Donderdag is over de kwestie op "t Stadhuis een bespreking gehouden met het bestuur van de Federatie van Ge- meentewci-ilieden. De scheepvaart te Amsterdam. Woensdag kwam het s.s. Drechtstroom van W.-Afrika in de haven en Donder dag het s.s. Merwestroom vaai Itouaan. Beide schepen, die tot de vloot van de Holl. Stoomooot Mij. behooren, kregen lig plaats aan de Handelskade. Vertrokken zijn de Nederlandsche s.s. Van Rensselaer naar ,W.-Indië .en Dido naar Hamburg, alsmede het Engeische s.s. War Arican naar Rotterdam. Uit Vlissingen. Donderdag zijn te ,Vlissingen relletjes voorgevallen met werkwilligen/, die van boord kwamen van het Amenkaansche schip, dat op de reede gelost wordt. Na eenige vechtpartijen mocht het de politie gelukken de orde te herstellen. De werk willigen werden door de politie naar huis gebracht. Wagens aangehouden. Donderdagmiddag werd door eenige sta kers een wagen, waarin zich z.g-n. besmet goed bevond op de O. Z. Voorburgwal te Amsterdam aangehouden en gedwongen te stoppen. Het paard, «dat het lemoen had stuk geslagen, moest door een ander worden ver vangen, hetgeen eenigen tiid in beslag nam; waardoor het publiek meer en meer opdrong. Onder begeleiding van een 6-tal huzaren en eenige agenten, werd de wagen naar de remise in de Bl-oemstraat teruggebracht. Bij het postkantoor op de Rosegracht. werd door de politie een charge uitgevoerd, waarna de menigte zich verspreidde. Nov eenigen tijd daarna bleef het onrustig. De conferentie. Volgens een mededeeling aan „Het Volk" is de conferentie tussehen vertegenwoor digers van den Internationale Transport arbeiders van den Internationale Trans portarbeiders Federatie en de besturen der Scheep vaart ve reen i gingen uiteenge gaan, zonder dat iets is bereikt, Uit Katwijk. Donderdag vertrokken uit Katwijk 50 werkwilligen naar Rotterdam om in het transportbedrijf te gaan werken. Dagelijks vertrekken een aantal matro zen van Katwijk naar Amsterdam en mon steren aldaar voor de buitenlandsche zee vaart. De vrees dat de haringvisscherij dit jaar niet zal worden uitgeoefend is hier van wel de oorzaak. Het kooge loon, 140 a 150 per maanl, maakt het bovendien wel aantrekkelijk. door eeii ingebouwde rattenleiding. Die leiding is van buizen, die wijd genoeg zijn om een rat gemakkelijk door te laten en van kleppen te voorzien, die naar ééne kant zich openen. In elk ver trek, op elke gang en provisiekast en keuken zorgt men voor rattengaten, die naar rattensmaak geplaatst zijn en een gemakkelijken toegang tot die leiding geven. Vlak achter het gat zit de eer ste klep. Soms legt men lokaas in het gat en ande.s vlucht de opgeschrikte rat er vanzelf vroeg of laat wel eens in. Eenmaal in de leiding komt hij vanzelf in de hoofdafvoerpijp, ontmoet daar ka meraden van de andere verdiepingen en belandt mei hen in een centraal reservoir. De laatste klep werkt met telwerk. Zoo dra het de modie loont opent men even de gaskraan die in het rattenreservoir uit komt. Na hun dood ruimt men de ratten op. Een vliegtuigbestuurder van 13 jaar. Op het vliegkamp Toussus-le-Noble bij Parijs kan men bijna iederen dag een meisje van 13 jaar zich in het vliegen zien bekwamen. Het is mej. Andrée Far- man, dochter van den vermaarden vlieg tuigbouwer Maurice Farman. Hoewel mej. Farman nog niet alleen vliegt, heeft haar vliegieeraar al menigmaal de bestu ring van het vliegtuig aan haar kunnen overlaten. Deze jonge v.iegs.er wenscht niets liever dan binnenkort haar vluch ten voor het verkrijgen van het inter nationale brevet te ondernemen. Ze zou dit brevet misschien al reeds bezitten, wanneer echter niet de bepaling bestond, DE KAASHANDEL. Naar de „Msb." verneemt, heeft dez» week een commissie uit den kaasbandd een onderhoud gehad met den Minister van L., N. H., waarbij van de zijde deoc handelaren aangedrongen werd op de op heffing van alle crisis-maatregeilen ten opzichte van den kaashandel, opdat dez« handel weer in de vroegere banen zou kunnen worden geleid en de oude relaties in het buitenlanl weer zouden kunnen worden aangeknoopt. Na een bespreking van ongeveer drie kwartier, waarbij ieder lid der commissie gelegenheid had zija bezwaren naar naar voren te brengen, heeft do Minister zich ongeveer in dezen zin uitgelaten, dat hij bereid is alle cri sis-maatregelen ten aanzien van den kaas handel in te trekken, doch in de plaats daarvan een maatregel eischte, welke hem de zekerheid verschafte, dat de melkvoor- ziening der groote steden voor het vol gend jaar gewaarborgd zal zijn. De kaashandelaren houden thans be sprekingen om te onderzoeken, of het niet mogelijk is den Minister een met redenen omkleed voorstel in dien geest te doen. ONBETROUWBAARHEID VAN DUIT SCHE LEVERANCIERS. Het is niet veel stichtends, wat de Nederl. Kamer van Koophandel te Ber- ■lijn meedeelt. In den laatsten tijd be reiken haar n.l. tallooze klachten van Ne derlandsche firma's, die door hun Duit sche leveranciers teleurgesteld wer den en wel in het bijzonder, doordat voo? eenmaal gesloten contracten achteraf be langrijk hoogere pr.jzen veriangd worden. In de verschillende geva.len, die de Kamer tot dusverre behandelde, is haar gebleken, dat een dergelijk optreden ook in Duitschland in het bij zondier bij de Kamers van Koophandel a.daar afgekeurd werd. Het was de Kamera dearhalve dik wijls met steun dezer Kamers van Koop handel mogelijk, tussehen den Nederland- schen afnemer en den Duirschen leveran cier een voor beiden bevredigend compro mis tot stand te brengen. De Kamer heeft den indruk gekregen, dat het euvel echter zoo verbreid is, dat het gewenscht is hiertegen een krachti ger en meer algemeener actie te voeren. Zij heeft derhalve haar vertegenwoordi ging te Amsterdam, uigenoodigd in Ne derland op zoo ruim mogelijke schaal hier over materiaal te verzamelen. Daar gebleken is, dat in het bijzonder firma's, die tijdens of na den oorlog ge sticht zijn zich met deze praktijken in laten, acht de Kamer het gewenscht den Nederlaadschen Handel in het bijzondei te waarschuwen bij het aanknoopen van nieuwe relaties zeer voorzichtig te zijrn Men zij dus op zijn hoede. ONZE KAAS IN DISCREDIET? De roem van onze Goudsehe kaas. wel ke ook in België zeer groot i6, worde sindi eenigen tijd bedreigd. Het pubiiek klaag* er over dat veel Hollandsclie kaas v. el ke onder dien naam verkocht wordt, ar- lij'k wel op het heerlijk Nederlandsche pro duct gelijkt, doch in kwaliteit veel te wen- sohen overlaat. Wat de oorzaak is? Ze ligt niet in Ne derland, doch in België, zoo wordt uit Brussel aan de ,-Meb." geschreven. Uit bevoegde handelskringen wijst men erop, dat men in België sinds den oorlog begonnen is onze Gouda-kaas na te maken en dat vooral sedert den wapenstilstand de namaak grooter omvang heeft aange nomen. De vorm van dit imitatie-product dat als Hollandsehe kaas aan den man ge bracht wordt, lijkt al6 twee druppe.s wa ter op onze Goudsehe, maar het gehalte staat ver beneden het Nederlandsch fabri kaat. Door deze handelingen wordt niet alleen het Belgische publiek bedrogen, inaar, men begrijpt dat de naam van onze Neder landsche kaas zeer in diserediet wordt ge bracht. Het ware dan ook te wenschen, dat de Nederlandsche regeering en de Ne derlandsche belanghebbenden maatregelen zouden treffen, opdat iedereen op het eer ste gezicht het onderscheid kan zien tus schen de echte Nederlandsche en het min derwaardige namaaksel. dat de candidaat den leeftijd van 18 jaar moet hebben bereikt. De „Bonifacius-fontein" te Dokkum. Te Dokkum, waar St. Boniiacius den marteldood stierf, staat als een beschei den gedachtenis, den groo.e.i geoofs.er kondiger in onze lage landen ter erne, een „monument", eenvoudig en zonder iets monumentaals, doch om de gedachte die het te midden eener thans anders denkende bevolking levendig houdt,van bijzondere waardij. Dit monument intusschen is door den loep der tijden langzaam-aan in verva geraakt; het houtwerk is vermolmd en het geheel ziet er vervallen uit. Het is te wenschen, dat de vereering voor den grooten Apostel der Friezen wel een middel zal weten te vinden oin dit geioofsmonument, de „Boniiacius-fon- tein" te Dokkum, een passende resta» ratie te geven. De laconieke boer. Een boer had een zijner vrienden als het ware geperst om hem in zijn dog cart naar de stad te vergezellen. Onder weg nam het paard, dat eenigszins schrik achtig van natuur bleek, het bit tussehen de tanden en ging er van door. De vriend was in duizend angsten en ter. wijl het wagentje van den eenen weg berm naar den anderen slingerde, riep hij „lk gaf een tientje als ik er uit was!" „Waarom zou je je geld wegsmijten," antwoorde de laconieke boer. „Binnen een minuut zul je er uit liggen... voor) niets.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6