Landbouw en Visscherij iierk en School Gemengd Nieuws. hhüte mEmvmiLm. De staking in de Havens. v Vragenbus Nieuws uit Haarlem. Brandje. Donderdagmiddag half dfie etak. een jon- Zwet, met een stemmenaantal van resp. 5300, 5425 en 5150 op een totaal stemmencijfer van 5450. In plaats van den Heer J. Pin ke, welke zich niet herkiesbaar had gesteld, werd gekozen de Heer H. Janzen, met een stemmenaantal van 3025. Herkozen werd als voorzitter zonder tegen- candidaat de Heer J. Zwaga. De Redactie en Administratie van den „R. K. Transportarbeider" bleef aan de fun- geerende functionarissen opgedragen. De Begrooting over 1920 werd vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 200336.met 6000 leden. Aangenomen werd een voorstel verhooging van contributie in progressie met 10 klassen, waarbij de laagste klasse 18 cent betaalt en de hoogste 85 cent met inbegrip van de con tributie: voor de werkloozenkas. De Uitkee- ringen bij staking of uitsluiting werden vast gesteld voor de laagste klasse op f 1.- per dag, voor de hoogste klasse op f 2.25 per dag plus 1' 0.75 per week voor elk kind beneden 16 jaar. De uitkeering uit het fonds bij overlijden zal voor de eerste 2 klassen zijn f 25.-, voor de hoogste klasse f 80.— Een voorstel van de Afd. Amsterdam tot het heffen van een extra bijdrage vzn f 5.-, te voldoen in 20 weken werd aangenomen met een stemmental 2825 voor en 758 tezn. Het Hoofdbestuur werd gemachtigd over ':e gaan tot het aanstellen van drie gesalarieer ie districts-propagandisten en een bezoldigd Penningmeester. In deze functie werd door de Jaarvergade ring benoemd de Heer Th. Kalkhoven. De nieuwe contributie-regeling gaat in de eerste week van Mei. Aangenomen werden enkele wijzigingen in Statuten en H. Reglement van onder geschikten aard. MUKBLK CLARA FR t. Te Simpelveld, een landelijk dorp in het ici.ildeiaci.tige heuvelland van Zuid-Limburg ugi, door nooge tuinmuren omgeven, een a..g en ernstig gebouw, 't Is het klooster .Koreto", het Moederhuis der Zusters van het -tune Kina jezus. Vandaar bestuurt de Alge- .nccne Overste met hare raadzusters de zoo oiuvi mde Congregatie, die vcorug huizen telt, vei spreid over Xvederiand, België, Duitsch- ïaiiu, Engeland, Erankrijk, Luxemburg en OostenrijK. Bi ons land neeft „Loreto" tien filialen, ni. te Maastricht, Roermond, (stad) in Roermond (Kapel in 't Zand), Castricum. Naaiden, Slaguaren, Swahnen, Velsen, Vel- seioord, en lj muiden. Hier zoowel als in het buitenland wijden de Zusters zich aan de opvoeding van arme weezen en voogdij kin de ren en aan het onderwijs in s Molen, patro naten, handel- en huishoudcui sussen, pensio naten en kweekscholen. In het buitenland leiden zij bovendien volledige lycia en daar mee verbonden hoogere vrouwenschoten. En wie staat niet vol bewondering voor de kunstvolle kerkelijke paramenten, afkomstig uit de zoo bekende borduur-inrichtingen der Zusters van het Kind Jezus Dit „Loreto" is niet slechts dierbaar aan de ruim tweeduizend Zusters van het arme Kind Jezus, die zich met voorbeeldigen ijver voor nare werkzaamheden opofferenhet heeft ook vete vrienden onder ae priesters en leeken, die het hoogachten om den hartelijken eenvoud van zijn heilige bewoners. Kalm en rustig ziet men het van de omrin gende heuveltoppen liggen daar beneden in net dal met de naast onzichtbare „Simpel" (Eyseroeek) als een zijden draad aan zijn voet. Deze kalmte en rust, die reeds van verre zoo weldadig aandoet, treffen nog meer, als men door de stille kloostergangen gaat, de devote kapel binnentreedt, of rondwan delt door de ruime tuinen, voorheen moeras sig weiland, nu door onverpoosde offervaar digheid en werken omgeschapen in vrucht baren tuin- en akkergrond. Wie zou kunnen vermoeden, dat hier een 500-tal zusters en kinderen gehuisvest zijn En dan dat prachtig heuvelpark met heer lijke vergezichten, met zijn smaakvol aange brachte heiligen-beeldjes en bedevaarts- auisjes, met zijn eenvoudig stemmig kerkhof, - -aar in stille rost, omgeven door den eerbied van Loreto's vrome bewoners, het stoffelijk overschot rust van vele dierbaren. Naar dit bekoorlijke plekje wilde ik den Ezer vragen me een oogenblik te willen vol gen en er mede te willen neerknielen op een eenvoudig graf, met een klein ijzeren hek omeeven. Het kruis in het midden zegt ons J. M. J. Eerwaarde Moeder Clara Fey, Stichters der Congregatie van het arme Kind Jezus, Generale Overste sinds 2 Februari 1844, in den Heer ontslapen 8 Mei 1894. Hier rust dus Moeder Clara, de hoogver eerde stichteres der Congregatie, eene der edelste vrouwenfiguren uit de vorige eeuw, die wellicht binnen afzienbaren tijd tot de eer der altaren zal verheven worden. In Juni 1916 werd het proces harer zaligverklaring begonnen. Toen de cultuurkamp Moeder Clara met hare zusters uit het naburige Aken verdreef, toch e leze plaats uit, als het centrale punt voor nare bloeiende en steeds groeiende Congregatie. Zij is de bouwmeesteresse van het klooster daar beneden in het dal. Eij Herder in Freiburg (Breisgau) versche nen reeds twee uitvoerige levensbeschrij vingen van Moeder Clara Fey, de eerste in 1907 door Otto Pfülff S. J., die in 1913 reeds eene tweede uitgave beleefde, en de andere door Ignaz Watterott O. M. I. in 1917. Met groote voldoening nam ik kennis van de zooeven verschenen goed verzorgde Neder- landsche bewerking van deze laatste want het moet voor alle katholieke Nederlanders, priesters, kloosterlingen zoowel als leeken, een voorrecht genoemd worden, eens nader kennis te kunnen maken met deze groote ordestichteres, die gedurende ï6 jaren in ons midden woonde en wier werken en bidden nog heden ten dage voor duizenden jonge menschenkinderen zooveel heil en zegen brergt. Ik zou dit heerlijk werk daarom zoo ver m<v?elijk verspreid willen zien, want bij het opmerkzaam lezen van het oogenschijn- lijk zoo eenvoudige teven dezer ideaal-vrou wenfiguur, een voorbeeld van echt priester lijke vroomheid, gloeienden zielenijver en apostolisch werken, zullen priesters, kloos terlingen en ook leeken rijkelijk stof vinden tot stichting en navolging. Christelijke ouders worden hier binnenge leid in eene familie in de Bendelstrasse te Aken (het ouderlijk huis van Moeder Clara), opgebouwd op de grondslagen van diep over tuigden godsdienstzin, de onverbiddelijke voorwaarde van huiselijk geluk. Aan ZOo'n voorbeeld heeft vooral de tegenwoordige tijd dringend behoefte. Tevens kunnen ze hier ieeren, hoe men zijn kinderen moet opvoe den, om hunne roeping tot priester of kloos terling te bewaren en te bevestigen. De chris telijke weduwe kan hier bewonderen en na volgen een model, zooals de H. Schrift ze ons voorstelt. De katholieke onderwijzer en on derwijzeres aanschouwen eene ware meeste res in de zoo moeilijke kunst der opvoeding. Zelfs het jonge meisje, dat zich tot het hu welijk geroepen gevoelt, kan hier Ieeren, dat de weg naar een gelukkig huwelijk is niet eene jeugd, gevuld met het lezen van licht zinnige, dwaze romans en met allerhande nuttelooze en dikwijls zeer gevaarlijke sport en spel, maar dat de eenige ware voorberei ding is eene ernstige, werkzame en reine jeugd, die zooverre familieleven en huiselijke bezigheden het toelaten, moet gewijd worden aan socialen arbeid en werken van naasten liefde. Deze Nederlandsche bewerking van Moeder Clara's teven zal ongetwijfeld veel nut stich ten en hare zoo sympathieke congregatie in nog ruimeren kring bekend maken. L. H. TIMMERMANS. Roermond, 11 April (geboortedag van Moeder Clara) 1920. „Moeder Clara Fey" door Ignatius Wat terott O.M.I., verkrijgbaar door middel van den R.K. Boekhandel bij de uitgeefsters de Zusters van het arme Kind Jezus, Bosch straat 69, Maastricht. ACHTHONDERD-JARIG FEEST DER ORDE VAN ST. NORBERTUS. Z. H. Paus Benedictus XV heeft de ordi van den H. Norbertus bij haar 800 jarig feest, dat Kerstmis a.s. zal worden herdacht,met het volgende schrijven Iereerd Kan onzen beminden Zoon NORBERTUS SCHACHINGER Generaal Abt der Reguliere Kanunniken van Premonstreit. BENEDICTUS P. P. XV. Beminde Zoon, heil en apostolische zegening. Waarlijk verbergen wij 011s, dat die beroem de orde, wier voorzitter gij zijt, bij het vol eindigen van den achtsten eeuwkring sind. zij werd gesticht, zoo weinig door zulk eei langen levensduur, of de rampen der tijde, verouderd is, dat zij een zekeren nieuwe: jeugdbloei blijkt te bezitten. Het is voorzeker bekend hoezeer voor d niet-hervorming maar de ontheiliging vai het godsdienstig teven door de nieuwsgezii den ingevoerd, de instelling van uw vadti Norbertus overal bloeide., eu welke slagen ze daardoor ontvangei h ,t; u. wo.-dcrenswaa:- dig is het ook zooals ueze orde, als van hare; dood verrijzend begonnen is de schade doo, de hervorming aangericht te herstellen, ei zich langzaamaan in die streken weer te ver breiden, waar zij vermoord was en uitgeroeiu. Zoo zien wij zeer gaarne de Premonstratense. medebroeders, niet weinig n voor deze godde- looze tijden, met toewijding werken in alk soorten van arbeid, die tot vermeerdering van de Goddelijke glorie en tot het zietenhen behooren. Dit is ons echter vooral aangenaam, dat wij in U den geest zelf waarnemen, doo, uwen stichter en wetgevenden vader over geleverd, den geest zeggen wij, waarin uit blinkt, en een werkdadige liefde tot het hooi heilig Sacrament, en een kinderlijke Gods vrucht tot de onbevlekte Moeder van Goc en de volledige dienstbaarheid van liefd tegenover dezen apostolischen stoel. Welnu om in uwe zielen de vurigheid tot de toewij ding aan al Wat het meest verheven is, no aan te wakkeren, zulten naar wij oordeele; veel bijdragen die eeuwfeestplechtigheder welke gij voorbereidt tot herinnering aan uv, stichting en lotgevallen. Opdat deze herdenking nog vruchtbaarde. blijke, en ook plechtiger zij door de tusschen- komst van het pauselijk gezag, staan wij toe, dat overal waar gij deze gedachtenis vieren zult, iedereen die uwe tempels of kapellen bezoekt en aanwezig is bij de heilige oefe ningen, te dien einde gehouden, de volledige kwijtschelding zijner zonden op de gewone voorwaarden eenmaal kan verdienen. Aan vaard tot onderpand der goddelijke gaven en tot getuigenis onzer vaderlijke welwillend heid, mijn beminde Zoon, de apostolische zegening, welke wij volgaarne aan U, en aan alten die de Premonstatenser familie behoo ren, verleenen. Gegeven te Rome bij Sint Pieter den 4 Februari 1920. BENEDICTUS P. P. XV. R. K. iBOERINNENSCHOOL. Te Wouw (N.-B.) is de R. K. Boerin- nenschool geopend met 21 leerlingen. Het onderwijs wordt gegeven door een leeken- onderwijzer, twee Eexw. Zusters en den WelEerw. heer kapelaan te Wouw. DE DANKBARE IX)U. In het verslag van het Congres der S. D. A. P. in >»Het Volk" van 1908 de Communisten behoorden toen nog tot de Partij vertelde Schaper, dat de beken de Bolsjewiek Lom de Viseer, toen onder wijzer in Den Haag, in een eerbiedigen brief aan de Koningin 25 had gevraagd om tot herstel van gezondheid naar bui ten te gaan. Hij heeft die 25 ook gekre gen. Waarop de Viseer antwoordde; ,Jk was verbazend zenuwziek.... ik vorklaar als ik normaal was geweest, zou ik het niet gedaan hebben.'' EEN OPLICHTER? Wij lezen in de „Zw. Crt.": „Onlangs namen wij ten onrechte het bericht op, dat M. Schuurman, te Vollen- hoven was geslaagd als apotheker-assis tent; de betrokkene had het ons zelf toe gezonden, doch het blijkt verzonnen te eijn. Wij vernemen in verband daarmede van volkomen betrouwbare zijde uit Vol lenhoven, het volgende: ,,Den bewnsten Melndert Schuurman heb ik persoonlijk een en ander gevraagd. Hij beweerde te zijn opgeleid door een apotheker te Zwolle wiens naam hij mij noemde. Dezen heer vroeg ik inlichtingen en ontving ten antwoord, dat genoemde persoon hem ten eenenmale on bekend was. levens beweerde Meinder les gehad te hebben van het hoofd der M. U. L. 0.- school alhier; ook aan dezen heer is hij onbekend. Wel is hij vroeger eenige ja ren op zijn school geweest, maar het is beslist onmogelijk, dat hij examen voor apotheker-assistent gedaan heeft. U zoudt er velen een genoegen mee doen van dit bedrog melding te maken. Het is trouwens niet het eenige, waar aan hij zioh schuldig heeft gemaakt. Hij solliciteert naar allerlei haantjes met zeer verdachte bedoelingen. Velen hier krijgen steeds brieven om nadere inlichtingen omtrent hem. In de meeste brieven beweert hij gediend te hebben bij baronesse Schuurman van Oldhuis, zoo noemt zich n.l. zijn moeder. Met zijn mooie eigengemaakte getuig schriften krijgt hij telkens reis- en ver blijfkosten vergoed en maakt later weer gebruik van zijn kennis met de heeren die hem hebben laten koinen. Maar een betrekking heeft hij nog niet gehad, hoe wel hij overal op schrijft, vanaf loopjon gen tot chauffeur of huisknecht. Ook heeft hij al een dame hier voor niets la ten komen, die een betrekking als huis houdster zocht." VOSSENPLAAG OP DE VELUWE Inde bosscne.mmd-er Vaa.s ju, Epe, Gor- tel en Niersen hee.scht een ware vossen- piaag, we,Ke cno;me scnaae veroorzaakt onder 't andere wi.d. \v el zijn den mat sten tijd reeds een negental jonge vossen genood, maar het eenige ataoenue middel om zich van de nog overige te ontdoen, zal misschien zijn, dat z. K. H. Prins Hen drik op wiens terreinen de vossen ook in menigie worden aangetroffen, in \er- eeniging met de eigenaren van de aan grenzende jachtgebieden een grooie drijf jacht op deze rooiüierui organiseeren. GEVAARLIJKE VOORaTEuLiNuEN Na afloop van een voorstelling te Lochein gegeven door een te.epaat en Hypnotiseur Bordini, moest een der uit net publiek onder suggesue georachte personen zich e ter benande.Lg van een geneesheer steden. De burgemeester neeft Bordini net geven van verdere voor stellingen geweigerd. VECHTPAK 1 lj TE AMSTERDAM Donderdagavond omstreeks na.f acht, ontstond op den Overtoom te Amsterdam nabij de 1ste Constautijn riuygenstraat een vechtpa.iij tusscnen twee g.ondwer- kers. Toen een po.ideage.t hKscuenoeide wiide komen ondervond deze nerig verzet van de vechtenden, zootiai ue agent orn assistentie moest Luiten. Het puoiiek,oat van aue Kanten samenriep en zeer tauijk was, drong evenwei op en de agent moest van zijn saoei gebruix maken 0111 de me nigte van zich af te houden. Ook toen assistentie kwam van het jjostiiuis Over toom werd net puoiiek st.eus lastiger. Lenige malen wc.uen cuargesuitgevoerd met de blanke sabel, waaroij een man eenige bloeueade veiwo-imngea in net ge laat werden toegebracht. De politie ge lukte het tenslotte de beide vechtersbazen naar het po.itieoureau over te brengen. Het publiek schoolde eve.iwel voor net bureau samen en nogmaals vond een char ge plaats, waarbij tevens nog een pet- soon gearresteerd werd. t INBRAAK ïn kNNCHEDE. Te Enschedé is in den nacht van Don derdag op Vrijdag ingebroken in bet aan de Marktstraat gelegen manufactu ren ma gazijn van den heer J- Korte, dat aan de achterzijde aan de Stadsgraversstraat uit komt. Aan die zijde is men het perceel binnengedrongen. Vermist worden een partij dekens, een nieuw rijwiel en gemaakte goederen. Hoe- vr> -i vermist wordt kon direct nog niet worden nagegaan. De dieven "verlieten het J.o.cccd Wc-, aan «e «caMnzyii® eu moes ten hun bnit toen nog over een tamelijk hoogen mnur werken. Bh tven der deuren werd een afgebroken metaalzaag gevon den, waarmede men bezig was geweest, de grendels door te zagen. DE BURGERWACHT TE HEERLEN EN LOU DE VISSER. Het bestuur der Jleerlerische Burger wacht verzocht het volgende te melden: In verschillende bladen kwam in ver hand met de relletjes tegenover Lou de Visser een bericht voor, waarin de Heer- lensche Burgerwacht direct of zijdelings daarvan de schuld wordt gegeven. Het bestuur van de Burgerwacht te Heerlen wenscht echter nadrukkelijk te verklaren, dat de Burgerwacht met de mishandeling van de Visser niets heeft uit te staan, noch direct, noch indirect. De toestand te Heerier en het werken van Lou de Visser is gelukkig nog niet van dien aard, dat de Burgerwacht dien tengevolge verplicht zou aijn gew eest op te treden. EEN AARDIGE RECLAME. De Fransch-Hollandsche oliefabrieken Calvé-Delft hebben als aardig reclamemid del een kwartetspel laten maken, het welk afbeeldingen vertoont betrekking hebbende op de fabrieksgebouwen, de ver werkte grondstoffen, de fabricatie, de ver pakkingen en de toepassingn der pro ducten in de keuken. De firma stelt dit spel, evenals het Receptenboekje, op aanvraag bij haar af- deeling Reclame, gaarne gratis, en franco voor ieder belangstellende beschikbaar. De firma A. v. S. en Zoon, van de Schiekade le Rotterdam, is door zekeren W. V. voor een groote partij hout opgelicht. Dit hout werd aan verschillende timmerlieden voor de helfi der waarde verkocht, maar is reeds in beslag genomen. De dader i$ gear resteerd. De heer Dijkxhoom, lid van den raad der gemeente Delft, heeft bij de Justitie een klacht ingediend tegen den inspecteur van politie A. Poelman, aldaar, wegens mishan deling. Uit Hoogezand (Gron.) wordt ge- meldt, dat een landbouwer die verhuizen Tc Kerkrade is een Pool gear resteerd, sinds jaren aldaar woonachtig, werkzaam in een bioscoop, wegens dief stal van 1500 gulden uit een gesloten kistje op een slaapkamer, ten nadeele van de familie H. in welker perceel de bioscoop is gevestigd. ging en een grooten voorraad gezouten boonen en kool vcor eigen rekening had ingezet, de geheele partij, voor een waar de van f 7000, in een sloot heeft gewor pen. De inmaakvaten werden meegeno men. Uit Rotterdam. In een Donderdag gehouden huishou delijke vergadering van de bij de staking betrokken leden-havenarbeiders van den Centralen Bond van Transportarbeiders, is een voorstel van het bestuur betref fende het eventueel verwerken van le vensmiddelen, voor Weenen en Duitsch- land Leste.ud, aangenomen. Volgens dit voorstel zal het werk on der de stakende leden gedistribueerd wor den. I>e scheepvaart te Amsterdam. Woensdag kwam liet s.s. Dreehtsiroom van West-Afrika in de haven en gister liet s.s. Merwestroom van Rouaan. Beide schepen, die tot de vioot van de Koli. Stoomboot Mij. beiieoien, kregen ligp.aats aan de Handelskade. Vertrokken zijn de Nederlandsche s.s. Van Kenselaer naar W.-Indië en Dido naar Hamburg, alsmede het Engelsche s.s. War African naai- Rotterdam. Gevolgen der slaking. Naar de „Tel." verneemt, zijn groote hoeveelheden suiker, ruim 2JÜ.000 zak ken, welxe voor de raffinaderijen ie Am sterdam Lestemd wa.en, door de staking niet naar Amsterdam getransporteerd doch ia iiet productieland (Lu a) wederom van de hand gedaan. Vi. Zonen u mij ook kunnen zeggen waar ik mij in Haarlem zou kunnen vervoegen voor de lunctie van agent van politie? £n waar is het adres? Aniw. U schriftelijk wenden tot den com missaris van politie, alhier. Vr. Ik heb een dochtertje van 14 jaar, dat ik op wil lemen lot ccsiuumnaaiSier. Zij is renigszins met naaien bekend. Waar kan jk mij het best te voegen? Antw. Er zijn verschillende wegen om uw doel te bereiken. Doch vervoeg u eens bij de directrice der R.K. Huishoud- en Industrie school, Kleine Houtweg, alhier. Vr. Hoe en wat moet ik ooen om kosteloos ie procetteeren? Antw. U kunt alleen procedeeren als u onvermogend bent. Wendt u dan. voorzien van een 'briefje van onvermogen (te ver krijgen aan de gemeenie-secrela i ie) tot het lureau van Consultatie, dat eiken Vrijdag middag. half twee, zitting houdt in het Pa- eis v. Justitie aan de Jansstraat, te Haar- iim. Vr. Welke inrichtingen en instellingen bier ,e lande besiaan er voor opleiding van stuurman op de Nederl. Koopvaardijvloot. Tevens de adressen dezer instellingen en in richtingen? Antw. Wendt u tot de directeur voor de Zeevoart te Amsterdam. Vr. Kunt u mij ook zeggen, waar de R.K. Algemeene Verzekeringsanaalschappij „Del- fia" gevestigd is? Antw. Oude Delft 24. Delft. Vr. Waar is ergens een groot magazijn van allerlei feestartikelen in Amsterdam? Antw. Handelsadxessen worden in deze ru briek niet opgegeven. SERING PROF. HUGO DE VRIES. Al zit de beroemde ex-hoogleeraar rus tig in Lunteren, de kweekers vergeten hem niet. Dit blijkt daaruit, dat een door de firma K. Keessen Jr., te Aalsmeer nieuw gewonnen sering den onderschei- dingsnaam zal dragen van Prof. Hugo de Vries. Drie deskundigen hebben deze nieuwigheid ter plaatse gekeurd en zij vonden hem zoo mooi, dat hij een certifi caat le klasse ontving, de hoogste onder scheiding die men geven kan. De bloemtros is gracieus en de nagel of bloem groot. De violette kleur herin nert aan die van souvenir de Louis Spath, maar Vrof. Hugo de Vries is er een ver betering van. De bloemtros blijft lang hyix frischheid behouden en wordt voor den handel van groote waarde beschouwd. Over eenige jaren zullen wij in eiken goed verzorgden tuin Prof. Hngo de Vries aantreffen. 'gen in. de timmeimanswerkplaaha van ïO in de Lange Heerenstraat een. sigaret aan, Onachtzaam smeet hij de lucifer wegj, welke juist in een hoop krullen te recht kwam. Deze vatten direct vlam. De brand-: weer werd gewaarschuwd en rukte direct uit, maar onderwijl had een buurman 't brandje al met een paar emmers water gebluscht. Gemeente zaken. B. en ,W. stellen voor aan het onder wijzend personeel bij het herhalings-on- derwijs na 31 Augustus 1920 vast te stel-: len op f 104 per lesuur en per jaar en aan het Hoofd f 26 per lesuur voor do. leiding. B. en W. stellen voor de minimum be looning voor de lessen aan den gemeen telijke cursus tot opleiding van hoofdon derwijzer en hoofdonderwijzeressen te stellen op f 150 en overigens dragen zij de Rijksregeling voor, zoodat de verhoo gingen f 10 per lesuur om de twee jaar en het maximum f 210 per lesuur zullen bedragen, welk maximum echter dan na 12 jaar (niet 16 jaar, zooals bij het Rijk) bereikt wordt. B. en W. s,ellen voor de wenschelijk- heid uit te spreken, dat nog in 1920 worde overgegaan tot reorganisatie van de Burgeravondschool alhier in den zin der Nijverheidsonderwijswet en hen te machtigen van het voornemen tot die re- organic a ie, ter verkrijging van Rijkssub sidie, te doen blij Ken in een voor 1 Mei 1920 aan H. M. de Koningin te richten adres. TEN BATE DER SINT VINCENTIUS- VEREENIGING. Met het doel ae zoo hoog noodii.ge vei ster king der financiën der Haarlemsche» Sint Vkicenrius-Vereeniging le verkrijgen, zal er in September a.s. een groote tentoonstelling en V'; no ling worden gehouden in het Gebouw der Vereemging aan de Nieuwe Gioenmarkt. De Bisscnoppenjke goedkeuring is reeds verkregen terwijl de Koninklijke goedkeuring dezer dagen wordt verwacht. Terwijl oe prijzen der io.en slechts 1. zal bedragen, zijn er reeds vrie fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Nog zal een beroep gedaan worden op de Haarlemsche Katholieke dames, om voor het mooie doel een of ander handwerk te ver vaar ugen. Vrij kunnen nog melden, dat er vter avond- teniconsiedingen gehouden zullen wore en, waarbij het aan gezonde vermakelijkheden niet zal ontbreken. Nadere medeoeriingen volgen later. DE HAARLEMSCHE R.-K COM.vuSSJ VOOR LICHAMELIJKE OPVOLD1N Deze Commissie, opgericht op initial., der R-K. Commissie voor Jeugdorganisauc, zendt ons het volgend verslag han-r werk zaamheden. Het pleit voor zich zelf. Gymnastiek. Op het gebied der gymnastiek. zij bezig een groote R.-K. Gymnastiekvereenigiug voor de stad Haarlem op te richten. Een vex-eenifpng die moet kunnen concureeren tenen de bestaande neutrale clubs. Om dat te bereiken, doet zii pogingen twee bestaande 11.-K. GymnasEekvereetiigi gen, die der St. Jozefsgezellen en K 1) te doen opheffen. Dit za1 noodzakelijk we, Beide vereenigmgHn lijden een kwijnend L staan. Combin'eren. geeft al vast een flinke kern. Dan de groote trom geroerd en wij hebben, wat er wezen moet. De leiders van beide vereenigingen ztin met het Piün inge nomen en de leden zullen, wanneer het be lang hun duidelijk wordit, zeker het voorge stelde toejuichen. Voetbal. Op het gebied der Voetbalsport is a! meer bereikt. Heit was der Commissie duidelijk, dat niets te bereiken zou zijn, zonder terrein Welnu, dat is er. Op Heemstede, aan 1 Molenwerfstaan, bij het einde der electrise tram, zijn flinke terreinen gehuurd, waar. onze Roomsche Voetballers hun hart kunnen ophalen aan het zoo geliefde voetbalspel. Dat terrein moet effen worden gemaakt, er moet een kleedhuis komen. Daarvoor is geld noodig. Alzoo een aandeoikapitaal, waaraan Roomsch Haarlem dee] kan nemen. De aandeeien zijn groot ƒ500. ƒ250 of ƒ100- De aandeelhouders deelen in de eventueel te maken winst en hebben bovendien rechl op een aantal toegangskaarten tot het t©r rein. waardoor hnn kinderen des Woensdags- en Zaterdagsmiddags daar kunnen speien. Vervolgens ie de Commissie bezig, een groot aantal R -K. Voetbalclubs op te rich ten. niet alleen in de stad. maar in al de omliggende plaatsen. Van Velsen tot Hille gem en van Zandvoort tot Halfweg. Het doel toch, van heel deze beweging zos niet bereikt worden, indien de clubs niel alleen tegen andere R.-K. Clubs speelden. Die geheele combinatie wordt een afdee ling Haarlem en Omstreken van den Diooe sanen Haarlemschen Voetbalbond en zal een eigen competitie spelen. Plannen. Wanneer dat allee goed marcheert, heeft de Commissie nog meer plannen. Er rijn noodig R.-K. Korfbalclubs. Er is zeer veei behoefte aan een B--K, Zweminrichting. Maar wat zal dat een geld kosten 1Men durft er haast niet aan denken. Maai noodig 1 Meer noodig dan brood. En nu het slot! Damee en Heeren. die geJd bezitten? L«ea ons wat daarvan. Cadeau behoeven wij bet niet te hebben. Onze Penningmeester, de heer Oscar Smit, Wilbelminastraat 45. zendt dezer dagen insc brij vin gebil jetten road voor het aandeelen-kapitaal toot het ..Sport park." Voorzitter dezer Commissie is de hoer W. J. Speller, Hoofd der St. Jozefschool, secre tarie de heer C. A. P. Dammers. Kleine Houtstraat 41 rood. Personalia. De heer A. Bakker te Schoten in bes noemd als scheepmaker voor de houtbe werking' (contractwerkman) bij het ma- rine-etabllseement te Soerabaja,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 10