iriBÉstetaiisifiMe, LEVtNSM iDOELËNÜOORZIEIilNG BINNENLAND BiimeniaiidSub üieuws. Parlementaire Kroniek Sport en Spel Stadsnieuws Sint Aucgustfnus Luchtverkeer. Terugbetaling Goedkoope Brandstoffen. £8ii socialisatie-rapport SINT RAPHAEL ZAYEfSBAQ 17 APRIL I920 43sie JAARGANG No. 81619 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPENPER KWARTAAL f2,92y2; PER WEEK 22y2 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f3,25 BIJ V00RÜIT3ETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELINQ „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE BLAD RIJST De Directeur van het Gemeentelijk Levens- jnkktelenbureau te Haarlem brengt ter kennis dat verkrijgbaar wordt gesteld op BON D 47 uit het bonboekje of van den levensmiddelen kaart jen pond gebroken Rijst en een half pond Tafelrijst tegen 'betaling van 45 cent (per IY2 pond). Bon D 47 is geldig vanaf 16 April. 3622 Voor de achtergebleven letters. Voor de letters A tot en met G ap Maandag 19 April; voor de letters H tot en met N op Dinsdag 20 April; en voor de letters O tot en met Z op Woensdag 21 April telkens des morgens van 9.3011.30 en des middags van 2 tot 4.30 uur. Men is verplicht het groene kaartje en Je kwitanties mede te brengen. DE COMMISSIE. Onder verwijzing naar de advertentie van 13 dezer, wordt ter kennis gébracht van be langhebbenden, dat zij, die hunne brandstof- ten bel rekken van de b rands taf fenhandel a ren J. Uitendaal no. 58 D. Vogel no. 59 O. Venver no. 60 ,4es Werkmansvriendno. 64 H. van Wijk no. 65 - J van Wijk no. 66 J. P. de Wit no. 67 A. Zwarter no. 69 tegen afgifte van de gele minimumrant- '■"art een legitimatiekaart kunnen afha- bons voor de April-eenheid op Dinsdag 19 en 20 dezer van j aan de afdeeling Inlichtingen van iiet Brandstoffentbureau. Na (Men datum kan een ieder die in ge breke is gebleven zijn legimüatiekaart met bons af ie haten, dit alsnog doen uiterlijk tot en met Zaterdag 24 April a.s. Oele Miiiimumrantsoenkaart medebrengen. Directeur Brandstoffen-bureau, R. C. J. WILLINK. Zooals onze lezers reeds uit een bericht in dit blad ervaren hebben, is eindelijk het tocialisatie-rapport van de S. D. A. P. ver- ichenen. Eindelijk Doch laten we eerlijk erkennen, dat 't ons nogmeegevallen is, dat het rapport thans reeds Iklaar kwam Immers, als je maanden en nog eens maan den op sleeptouw wordt gehouden, dan be gin je er zoo langzamerhand aan te wan hopen, of er nog wel óóit iets van komen zal, en als dat „iets" dan toch eindelijk verschijnt, dan ben je nóg verrastDan zeg jekijk, dat valt me nóg mee Zoo gaat het nu eenmaal met dingen, waar op je welhaast niet meer gerekend had Maar, a propos We hebben ons de niet-geringe moeite gegeven, het socialisatie-rapport, zooals het m „Het Volk" gepubliceerd is, te lezen en te overwegen, en, was onze eerste indruk „half werk," onze cindndiruk luidt.... ^mogelijk werk Dat is nog heel wat erger,want „half Werk kan misschien toch nog wel eens tot- goed werk gemaakt worden, met onmoge lijk werk is dit niet het geval. Hoe de S. D. A. P. -sche enquête-com missie inzake de socialisatie zelf de onmogelijkheid van het werk inziet, moge blijken uit de wijze, waarop zij in haar rap port met de zuiver-socialisatische begin-; eelen marchandeert en waarop zij 't met hef kapitaal op 'n accoordje blijkt te willen gooien De commissie spreekt het thans onom wonden uit, dat de socialisatie geleidelijk zal moeten geschieden (in de revolutie-da gen werd een en ander voorgesteld als een peuleschiltetje en in die geleidelijkheid ziet u, daarin zit 'm juist de moeilijkheid Er moet tegenover alle produceerende bezitters in verhouding tot elkander zoo veel mogelijk billijkheid betracht worden, niet om iville van de billijkheid (die lappen de sociaal-demokraten aan hun laars docli omdat een zekere billijkheid ten deze ge boden wordt door de..doelmatigheid dér te scheppen socialisatie-verordeningen, omdat men 't anders met het kapitaal nooit op een accoordje zal kunnen gooien, Om dat zij, die nu eenmaal géén socialist zijn en die niet gediend ziin van door den Staat gesanctionneerde gapmethodes, dc socia-' isators altijd en in alle phasen den sociali satie zóó zullen kunnen dupeeren, dat er van de socialisatie niets goeds (wat de so cialisten althans goed noemen!) terechtkomt. Men wil 't met het kapitaal op 'n accoord je gooien en daarom..schadevergoeding moet er gegeven worden. Verbeeld u zooietsschadevergoeding aan bezitters-tot-op-datum van de door een Staat op socialistische wijze te onteigenen bedrijven Wat zou de oude Marr er wel van zeggen, als hij nog leefde Maar dat daar gelatenals Marx nog eens terug kon komen kijken, dan zou 't ons niets verwonderen, als hij zijn heele socialisme overboord gooide bij het zien van wat daarvan tot op lieden in de prak tijk terecht gekomen is, bij het begrijpen, dat hij zich indertijd deerlijk vergist heeft Wat nu die „schadevergoeding" betreft de commissie wringt zich 0111 aan die schadevergoeding een schijn van billijkheid en van doelmatigheid te geven, m. a. w. om die schadevergoeding als te-aanvaarden voor te stellen voor de bezitters in zoo dwaze bochten, dat zij daardoor te kennen. geeftmet het geval geen goeden raad te weten. Wij kunnen ons de S. D. A. P. -sche com missie niet zóó naiëf vóórstellen, dat zij zélf gelooft aan de praktisch-goede uit voerbaarheid van haar socialisatie-plan inzooverre van een „plan" gesproken mag worden in verband met deze zeer onvolle dige beschouwing over het socialisatie-vra ag- stuk want méér is het rapport' inderdaad niet. Het ééne socialisatie-rapport is thans verschenen, het tweede, dat van de Re geerings commissie, is in voorbereiding. Vol verwachting klopt ons hart Of dat voor de socialisten ook zoo „ge lukkig" uitvallen zal NED. R.-K. VOLKSBOND. Donderdag: 15 April verleende H. M. de Koningin wederom audiëntie aan parti culieren en deputaties van vereen!gingen waarvan een druk gebruik werd gemaakt Ook het Dagel. bestuur van den Ned. R.K. Volksbond werd tot Hare Majesteit toe gelaten. De voorzitter, de heer J. W. Smit, stel de de heeren. B. Lammere en M. L. A. Klein aan H. M. voor en «prak de Ko ningin ongeveer als volgt toe: Mevrouw, Namens den Ned. It.-K. Volksbond zeg gen wij U dank voor de gelegenheid, ons hier aangeboden, Uwe Majesteit te mo gen begroeten eu bij hernieuwing U ónze trouw en aanhankelijkheid te betuigen. Wij stellen dit te meer op prijs, omdat wy gedurende 5 jaren, als gevolg van den verschrikkelyken Europeescheu oor log, de. gelegenheid hebben moeten missen die U M. ons andere in de hoofdstad aan bood. Wanneer wij aan dezen verschrikkely- ken oorlog terugdenken. Mevrouw, dan gevoelen wij behoefte onzen dank uit te sproken jegens den Goeden God, dat wij zelf buiten den oorlog zi.in gebleven, hoe groot do gevaren daartoe somtijds ook waren on dan willen wij gaarne erkennen dat wij daarvoor, naast God. ook dank verschuldigd zijn aan Uwer Maj. Regoe- ringr, die met bewonderenswaardigeu tact en beleid de moeilijkheden wist te over winnen, die zich herhaaldelijk voordeden. te dit verband wil ik er nog op wij zen Mevrouw, dat ons volk iu die treuri ge laren, die ook aan ons veel onaan genaamheden, zorgen on groote ontbering heeft gebracht, steeds getroost is gewoi" den en bemoediging heeft gevonden in ile grocte belangstelling, welke U. M. in alle omstandigheden aan den dag legde. Om slechts één zaak te noemen. Mevrouw dan herinneren wij ons nog met voldoe ning Uw .Kerstgroet" bij gelegenheid van het eerste Kerstfeest in den oorlogs tijd. Het deed zx;o weldadig aan, uit Uwe mond de aansporing te mogen vernemen, dat we bus in dien, toen ook voor ons vaderland zoo gevaarlijken tijd, moesten wenden tot het Goddelijk Kind van Bethlehem. Dat deed ons goed, Mevrouw en wij zijn U daarvoor nog dankbaar. U zult er, hoop ik, prijs Op stellen, Me vrouw, te vernemen, dat ouzo organisa- tio krachtig in bloei toeneemt. Ruim 40 nieuwe afdeelingen zijn in die 5 jaren ge sticht. Hadden we iu 1914 pl.m. GO Afdee lingen met 16000 leden, thans tellen we 107 afdeelingen met ruim 28000 leden. Met dien bloei neemt ook de krachtda dige werkzaamheid gestadig toe. Onze afdeeltaffen hebben in den oorlogstijd eeu groot, aandoet gehad in de distributie- maati-egelen, eveneens 00,k nu nog in de verschillende huurcommissies, alle door de tegenwoordige Regeering ingestelde li chamen, in verband met de sociale wetge ving zijn onze mannen vertegenwoordigd. Velen onzer zijn ook gekozen in de open bare lichamen als Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad. Met bijzondere erkentelijkheid wil i(k nog wijzen op de in werking-treding van de ouderdoms- en invaliditeitswet en de verhooging der pensioenen. Het zijn voor de ouden van dagen. Mevrouw, die ont zaglijk veel te lijden hebben gehad en nog hebben van de duurte der levensmid delen en kleeding. Hoewel de ouderdoms rente en de pensioen ver hooging hen nog niet geheel buiten zorg brengt, ze zijn er toch zeer zeker dankbaar voor. Afd. Haarlem De feestelijke jaarvergadering heeft plaats a.s. Maandag. Ik hoop "liet, Mevrouw, dat ik te onbe scheiden ben, door zoo lang te spreken; maar als men, als vertegenwoordiger van bijna 30.000 leden mag spreken met z'n Vorstin, die zoo gehèel met Haar volk meeleeft, dan heeft men veel te zeggen, waardoor men groot gevaar loopt te veel van Uw goedheid gebruik te maken. Ik wil daarom eindigen,. Mevrouw, met Uwe Majesteit nogmaals dank te zeggen voor dc gelegenheid, ons thans geboden en on ze organisatie beleefd- in Uwe belangstel ling aan te bevelen. Hierna nam Hare Majesteit liet woord, om Hare uank te betuigen voor de aan hankelijkheid eu trouw, namens de orga nisatie Haar betoond. Ook zij herinnerde aan de distributie, waarin Zij meer nog dan ooit met Haar volk meeleefde en al ware wij gelukkig buiten den oorlog ge bleven, er moesten zeer vele moeilijkhe den overwonnen worden eu ook nu nog staan wij voor ingewikkelde vragen, wel ke oplossing heiioevéii. Doch' evenals wij ons door den oorlogstijd hebben heenge slagen, zullen wij er ook door eendrachtig samen te werken ook weten doorheen te slaan. Vervolgens was zij erkentelijk eu be tuigde zij Hare tevredenheid, te mogen vernemen, dat, nu er een begin van uit voering aan de sociale wétten was gege ven. het volk dit op prijs weet te stellen en vertrouwde zij dan ook, dat de sociale wetgeving steeds meer en meer tot staud kome eu bevrediging mogo brengen. Verder onderhield H. M. zich met ieder der drie personen afzonderlijk en liet on der meer blijken, dat het Ilaar niet ont gaan was, dat het Secretariaat thans te Leiden domicilie heeft, terwijl de Boads- zetel toch voorheen te Amsterdam ge vestigd was. Zij uitte de bcsie vvetischoii voor den gioei en bloei van den Volks bond, waarmede de a udiëntie waa ai ge loop eu. VERVOER VAN VLEESOH NAAR ENGELAND. Zendingen vatsdi vleesch voor Engeland over Vlissiagen cf Hoek van Heiland, he vracht ais iilgccd. worden voortaan zoowel met de treinen der ijlgocd- als met die der bestelgoed-verbinding verzonden. DUITSE HU GS IN REGEERINGS- DIENST. Het tweede Katneibd de heer De Groot heeft den Minister van Koloniën eenige vra gen 'gesteld betreffende de uiizendmg van 200 Duiischers. bestemd voor verschillende opuvernemen i sbev rekk mg eu in Ned.-ïim-ic 0.1J1. waf aangaat de beweegredenen voor deze benoemingen. BE KWESTiG VAN DEN EX-KEIZEIt IN HET LAGERHUIS. Iu het Engelsebe Lagerhuis is Donder dag j.l. deze kwestie ter sprake gebracht. Op een aantal-vragen antwoordde minis ter Btfnar Lav*, dat de Ncderl. Regeering den ex-keizer en den ex-kroonprins vaste verblijfplaatsen had aangewezen. Een lid van het lagerhuis vroeg, of men iu geallieerde en neutrale landou niet van mceniiig was, dat het verblijf van deze twee personen, zoo nicht bij tie Duifcscbe grens, in rechtstreeks verband stond met de laatste gebeurtenissen in Duitschland. Bonar Law antwoordde: „Wij betreuren ten zeerste de beslissing van de Neder- lanctec.be regeer tag. betreffende het aan wijzen van verblijf plaatsen aan den Kei zer en zijn zoon." Op verdere vragen antwoordde Bonar Law, dat de verwijdering van den ex-kei- zer en deu ex-kwonprins naar Holland- sche koloniën door de geallieerden is voor gesteld; er is door hen met alle kracht op aangedrongen. OPHEFFING UITVOERVERBOD. Met ingang van 19 dezer is hot uitvoer- veitbod van vleesch en slaeh taf vallen van nuchtere stierkalveren opgeheven. DE RIJKSSUIKERKAART. In het tijdvak van Maandag 19 tot en met Zondag: 25 April e*k. zullen geldig zijn die bons no. 28 en 29 van do rijkssuiker- kaart. UIT ONZE OOST koof en moord. Contract-koelies der onderneming Ser- badjadi drongen de woning eener Batak- familie binnen, hingen do bewoners, een vrouw en twee mannen, op, verbrandden de woning en roofden een hoeveelheid paddi, hetgeen hun doel was. Vier der da ders zijn gearresteerd. NIB7T VOOR DEN WIND. Naar wij vernemen, gaat het met de vldeg- demoinstraties te Leeuwarden niet „voor den wind". Het weder werkt tegen, het betalend publiek is niet groot. Er wondt dan in de laatste dagen oak niet nicer gevlogen. De vliegers hebben ook afgezien van hun plan, Zondag a.s. Ie Heerenveen demonstraties te houden. Den Haag. 16 April 1920. De Lageronderwyswet. De belangstelling in do verdere bohan- -nozftq {B uaja;sts sbai 'ïsa .top -Suqap der gering. Te kwart over een moest de vergadering tot 1 uur 25 door den voor zitter verdaagd worden, omdat het ver- eiechte aantal leden niet aanwezig was. Op dezen vierden dag der ulgemeene beschouwingen bleek, dat de bedenkingen tegen liet ontwerp, zich vrijwel algemeen tegen dezelfde onderdeelen concentreerde. De heer VAN ZADELHOFF (S.D.A.P.) betoogde, dat het ontwerp niet voldoende doortrokken is van de socialistische denk beelden die toch in de toekomst de maat schappij zullen behcensehen. De draag naar onderwijshervorming is een gevolg van sociaal-democratische ac tie beweerde meer vermetel dan waar deze heer. Spr. betwistte den heer Van Wijn bergen dat den katholieken de eerste prijs toekomt op onderwijs-gebied. Dc heer RUTGERS (A.-R.) bestreed de bewering van den heer Van der Laar, dat het ontwerp strijdig zou zijn met het an- ti-revolutioniaair beginsel van Groen van Prinsterer. Voorts betoogde hij, dat het ontwerp volkomen in overeenstemming is met het beginsel van art. 192 der grond wet. De heer KOLTHEK (S. D.) beweerde dat de mogelijkheid van bijzondere beloo- aiugen aaa bijzondere onderwijzers de fi- naneieele gelijkstelling illusoir zal maken. Hij hoopt dat te dien aanzien een bevre digende regeling zal worden gevonden, die het hem gemakkelijk zal maken voor het ontwerp te stemmen. Met het denkbeeld betreffende de instelling van vredeseom- missies betuigde spr. Instemming. De lieer DRESSELHUIJS (U. L.) be streed! de bedenkingen door den heer v. Wijnbergen aangevoerd tegen do motie- üssendorp c.s, betreffende de onderwij- z er ssala rissen. MINISTER DE VISSER dankte voor de sympathie waarmede het ontwerp is ont vangen en brak daarna zijn rede af. DAMMEN Meester Marius Fabre in Haarlem. Maandag a.s., 19 April, komt de Fransclie meester Marius Fabre, kampioen van Parijs, Haarlem met 'n bezoek vereeien, op uituoodi. ging van de „Haarlemsche Damclub „Dam club Haarlem" en „Damclub Zandvoord'. Fabre zal dien dag spelen tegen den kam pioen van Haarlem en omstieken. den heer P. J. van Darteten, terwijl hij 's avonds zal simultaneeren tegen een 30-tal der sterkste spelers, nl. 17 spelers der Haarl. Damclub, 7 spelers der Damclub Haarlem en 6 spelers de Damclub Zandvoort. Gespeeld zal worden in de grooic tuinzaal van ,,De Kroon", Grooie Markt. Het programma voor dezen danidag Is als volgt vastgesteld; 's middags 2 uur: partij hisschen M. Fabre en P. J. v. Dartelen, kampioen van Haarlem, 's avonds 7% uur: Simultaanseance. Alle damliefhebbers en belangstellenden hebben vrijen toegang op vertoon van een in troductie. welke zijn aan te vragen bij de secretarissen der Damclubs: P. J. v. Darte len, Spionkopstraat 55, Schoten; D. A. v. Abs, Jansweg 30 rd., Haarlem; J. Tenues, Koningstraat 31a, Zandvoort. Niemand verzuime dezen zeer belangrijken damdag 'bij te wonen. HAARL. VOETRAL BOND. Overzicht. De eerste Zondag van de seriewedstrijdien is bijna geheel verregend. Van de twaalf wedstrijden konden er slechts drie doorgaan. H. F. C. 3 speelde nogal gelukkig en wist ten slotte met 2—0 te winnen van V. V. H. B. V. C. zag zich door R. C. H. 3 met 2—i geklopt. Ivo slaagde er in met 3—2 van H. F. C. 4 te winnen. A.s. Zondag gaat het H. V. B.-elftal een tegenbezoek brengen aan het elftal van den Leidschen Voetbalbond. Wij voorspellen een nieuwe overwinning voor de vertegenwoor digers van onzen bond. In verband met de zen wedstrijd is het programma van de se- riewcdstrijden voor a.s. Zondag eenigszins gewijzigd en luidt thans: EDO-TEEREIN. 9.30 uur: B. V. G. 2—H. S. V. 2 11.30 uur: R. O H. 3—V. S V. 2. 1.30 uur: T. H. B. 2—Edo 3. 3.30 uurStormvogels 3H. B. O. 2. V. V. H.-TERREIN 9.30 uur: IvoD. O. A. 11.30 uur: H. F. O. 4—Scheidsrechter XI. 1.30 uur: V. V. H. 2—D. O. A. 2. 3.30 uur: Dio-Spaarndam. T. H. B -TERREIN 9.30 uur- V. V. H.—Haarlem-cominatie. 11.30 uur H. F.' C. 3—Edo 2. A. T. De half acht Winkelsluiting. De heer F. H. Smit, voorzitter der Haarlemsche Haiidetevereeniging, oordeel de dat de actie om de hall-acht winkel sluiting! ongedaan te. juaken, mosterd, na den maaltijd is. De plannen zijn, ik weet niet, hoelang al bekend geweest, zeide de heer Smit. Er is een enquête gehouden door de middenslandsvereenigingen en ook door de organisaties der werknemers, met 't re sultaat dat een compromis is gevonden in de half achtsluiting, door menschen, die den middenstanders welgezind zijn. Dat compromis is het eindelijk resultaat van veel overleg en besprekingen. De groote meerderheid der winkeliers' was voor handhaving der 8-uur sluiting, vele waren voor 7 uur sluiting, enkele voor zes-uursluiting en een tweetal zelfs voor 5-uursluiting. De werknemers waren, be grijpelijk, voor 7 uur, zoo mogelijk, nog vroegere sluiting. De commissie voor de winkelsluiting vond nu een compromis in half- aeht-sluiting. Ik herhaal, bet re sultaat van dat werk nu nog eens onge daan te maken, lijkt mij niet wensche- lijk. Wil dat zeggen, dat ik met de win kelsluiting ingenomen ben? Dat niet. Zelf sloot ik mijn winkel, toen ik nog zaken deed, om 5 uur. Maar dat was vrijwillig. Ik ben echter tegen dwang. Maar nu het geval er eenmaal staat, nu moeten wij ook loyale uitvoering daaraan geven. Of men al of niet tegen sluitingsdwang is, doet hier niet ter zake. Nog even dc argumenten van den heer- van deu heer Meijer nagaande, zeide de heer Smit, dat vooral dat om de amuse menten later te stellen niet erg sterk is, Immers vele artisten kunnen, met het aanvangsuur later te stellen, zelfs maar weinig, deu trein niet meer halen. Dat iedere patroon hoe klein ook, wel een plaatsvervanger heeft, ontleende de heer S. ook. En wat de maaltijden betreft, ach, als die in den weg staan, dan moeten de tijden daarvan maar veranderd worden. De maatschappij ontwikkelt zich en wie weet of het niet noodig wordt dat wij ons aan dingen aanpassen, waaraan wij heelemaal niet dachten. Wie w.eet of wij het over velo -aren niet heel gewoon zullen vinden dat allo winkels om vijf uur gesloten zijn. Algem. R.-K. Ambtenaarsvereeniging. Deze vereeniginK h'ield Donderdagavond in het Patronaatsgebouw in de Koningstein-, straat oen feestfforgadering. Daar deze eigenlijk meer in het voorjaar moet worden gehouden en in oen besloten tijd viel, is deze oenigen tijd uitgesteld. Do voorzitter opende de vergadering mot dou Chr. groet en heette allen hartelijk welkom. Na een vlugge afhandeling dor zaken, waarbij o.a. werd medegedeeld, dat deze vor- eeniging zich aansluit bij de K. S. A. en waarbü als leden waren aangewezen dr heeren de Bruin en Pietersen werden doot de populaire humoristen de heeren André van Voisen. Paardokopor en de pianist Scholten oenige ko-mischo stukjes ten g&- hoore gebracht. Mot oen opgewekte stem ming na oen avond vol jolijt, gingen de aanwezigen hulswaart3. WAAR GAAN WIJ HEEN? Tentoonstelling van schilde rijen, door Jacob Riteema. In Do Bols' kunstzaal is gedurende de maand April een kleine tentoonstelling} van schilderwerk door Jacob Ritsema. De Bois is een kunstkooper mot een fijnen neus, op een tentoonstelling van Pulchr; in den Haag zag hij onder het vele een schilderij van Riteema „Haven te Veere," dat hem bijzonder aantrok en de aanlei ding werd tot deze tentoonstelling. Inder daad is dit schilderij, dat hier op de ten toonstelling een pereplaats jnneomt, een verdienstelijk werk. Fijn .van kleur, ne velig grijs met een enkele verlevendi ging, zuiver .en gevoelig van peinture. Er is atmosfeer ja dit werk, de schuiten liggen er rustig te water, het verschiet doemt soo .even op, de lucht is een echt Hollandsche, een die men wel „dik" noemt. Onder de .werken dio er omheen wer den gegroepeerd kunnen we eigenlijk geen enkel ontdekken dat ons tot een zelfde bewondering dwingt. Riteema, die ruim een halve eeuw oud is, was leerling' van den fijnen schilder Gabriel, de nieuwe taal der schilderkunst heeft hij zich niet eigen trachten te ma ken. Van Gabriel hield hij wat over en zijn talent ontplooide zich in de rich ting, die toen haar glansperiode door maakte. ,We zien schilderijen die, niet enkel om het gegeven, doch ook om de opvat ting, aan Blommers doen denken. Dit zijn niet de besten. Over het algemeen heb ben we 't meest waardeering voor de studies waarvan de frischheid en het on gekunstelde inde schilderijen maar zelden is waai* te nemen. Opmerkelijk is vooral No. 5. Riteema lykt ons nog een echte schil-, der van het Hollandsche landschap, zoa een die de. morgendauw opsnuift, het vochtige polderland intrekt, zich neerzet aan den plas en behagen schept in al wat frisch en geznd is. Daoaraan dan ken we d,e frissche polder-landschappen' met hot hooge buigende riet, de water planten en do schuivende luchten daar boven, welke werken hunne bekoring wel altijd zullen behouden. Van het overigo noemen we nog „Hofje te Haarlem," dat vooral als fraai kleurgeheel is te loven. Ook is er nog ©en intérieur dat in kleur en techniek op Breitner geïnspireerd lijkt, Ritsema"s kunst js .er eene die geen hevigen schok teweeg brengt, doch aan genaam boeit. M, vA d. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 13