irgüistoieniieinktie. LEVtNSM llOELENVOOSZiEHIHG BINNENLAND Btiuienlam&ih jSifiuws. Parlementaire Kroniek Sport en Spel Stadsnieuws Terugbetaling Goedkoope Brandstoffen. SINT RAPHAEL Sint Augustinus Luchtverkeer. Een socialisatie -rappor?. ^ZATEHUJIG 17 APRIL 1920 43ste JAARGANG No 11619 OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,921/,; PER WEEK 22% CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f3,25 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, Gil CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE BLAD RIJST jen pond gebroken Rijst en ten half pond Tafelrijst Afd. Haarlem De feestelijke jaarvergadering heeft plaats a.s. Maandag. DE rijkssuikerkaart: UIT ONZE OOST De half acht Winkelsluiting. WE HURLEMSCHE COURANT De Directeur van het Gemeentelijk Levens- middelembureau te Haarlem brengt ter kennis dat verkrijgbaar wordt gesteld op BON D 47 uit het bonbeekje of van de-: levensmiddelen kaart tegen betaling van 45 cent (per 1% pond). Bon D 47 is geldig vanaf 16 April. 3622 Voor de achtergebleven letters. Voor de letters A tot en met G op Maandag 19 April; voor de letters H tot en met N op Dinsdag 20 April; en voor de letters O tot en met Z o.p Woensdag 21 April telkens des morgens van 9.3011.30 en des middags van 2 tot 4.30 uur. Men is verplicht het groene kaartje en ite kwitanties mede te brengen. DE OOMMISSIE. Onder verwijzing naar de advertentie van 13 dezer, wordt ter kennis gebracht van be langhebbenden. dat zij, die liunr.e brandstof fen betrekken van de brandstoffenhandelaren J. Uitendaal no. 58 D. Vogel ivo. 59 O. V er wer no. 60 ,4es Werkmansvriend' no. 64 H. van Wijk no. 65 J van Wijk no. 66 P. de Wit no. 67 J. A. Zwarter no. 69 tegen afgifte van de gele minimumratU- -'•nart ren l'jgitimatiekaart kunnen afiba- botw voor cfc Apniii-eeolieid op Dinsdag 19 en 20 dezer van y- ...u aan de afdeelitnig Inlichtingen van liet Brandstoffenbureau. Na dien datum kan een ieder die in ge breke is geMeven zijn leg invitatiekaart met bona af te halen, dat alsnog doen uiterlijk tol en met Zaterdag 24 April a.s. Oele Aiinimttmrantsoenkaart medebrengen. Directeur Brandstoffen-bureau, R. C. J. WILLINK. Zooals onze lezers reeds uit een bericht tn dit blad ervaren hebben, is eindelijk het tocialisatie-rapport van de S. D. A. P ver- jchenen. Eindelijk Doch laten we eerlijk erkennen, dat 't ons nogmeegevallen is, dat liet rapport thans reeds k'aar kwam Immers, als je maanden en nog ééns maan den op sleeptouw wordt gehóuden, dan be gin je er zoo langzamerhand aan te wan hopen, of er nog wel óóit iets van komen zal, en als dat ,,iets" dan toch eindelijk verschijnt, dan ben je nóg verrast Dan zeg je kijk, dat valt me nóg mee Zoo gaat het nu eenmaal met dingen, waar op je welhaast niet meer gerekend had Maar, propos We hebben ons de niet-geringe moeite ?egeven, het socialisatie-rapport, zooals het in „Het Volk gepubliceerd is, te lezen en te overwegen, en, was onze eerste indruk «half werk," onze eindndinik luidt mniogelijk werk Dat is nog heel wat erger, want „half werk kan misschien toch nog wel eens tot goed werk gemaakt worden, met onmoge lijk werk is dit niet het geval. Hoe de S. D. A. P. -sclie enquête-com missie inzake de socialisatie zelf de onmogelijkheid van het werk inziet, moge' blijken uit dó wijze, waarop zij iu haar rap port met de zuiver-socialisatische begin selen marchandeert en waarop zij 't met het kapitaal op 'n accoordje blijkt te willen gooien De commissie spreekt het thans onom wonden uit, dat de socialisatie geleidelijk zal moeten geschieden (in de revolutie-da gen werd een en ander voorgesteld als een peuleschilletjc en in die geleidelijkheid ziet u, daarin zit 'm juist de moeilijkheid Ér moet tegenover alle produceerende bezitters in verhouding tot elkander zoo veel mogelijk billijkheid betracht worden, niet om wille van de billijkheid (die lappen de sociaal-demokraten aan hun laars doch omdat een zekere billijkheid ten deze ge boden wordt door de..doelmatigheid der te scheppen socialisatie-verordeningen, omdat men 't anders met het kapitaal nooit op een accoordje zal kunnen gooien, Om dat zij, die nu eenmaal géén socialist zijn an die niet gediend ziin van door den Staat gesanctionneerde gapmetliodes, de socia- lisators altijd en in alle phasen den sociali satie zóó zullen kunnen dupeeren, dat er van de socialisatie niets goeds (wat de so cialisten althans goed noemen!) terechtkomt. Men wil 't met het kapitaal op 'n accoord je gooien en 'daarom..schadevergoeding moet cr gegeven worden. Verbeeld u zooiets schadevergoeding aan de bezitters-tot-op-datum van de door een Staat op socialistische wijze tc onteigenen bedrijven Wat zou de oude Marr er wel van zeggen, als hij nog leefde Maar dat daar gelatenals Marx nog eens terug kon komen kijken, dan zou t ons niets verwonderen, als hij zijn heels socialisme overboord gooide bij het zien van wat daarvan tot op heden in de prak tijk terecht gekomen is, bij het begrijpen, dat hij zich indertijd deérlijk vergist heeft Wat nu die „schadevergoeding" betreft de commissie wringt zich om aan die schadevergoeding een schijn van billijkheid en van doelmatigheid te geven, m. a. -w. om. die schadevergoeding als te-aanvaarden voor te stellen voor de bezitters ia 200 dwaze bochten, dat zij daardoor te kennen geeft..,.met het geval geen goeden raad te weten. Wij kunnen ons dc S. D. A. P. -schc com missie niet zóó naiëf voorstellen, dat' zij zélf gelooft aan dc praktisch-goede uit voerbaarheid van haar socialisatie-plan inzooverre van een „plan" gesproken mag worden in verband met deze zeer onvolle dige beschouwing over het socialise tie-vraag- stukwant méér is het rapport inderdaad niet. Het ééne socialisatie-rapport is thans verschenen, het tweede, dat van de Re- geerings commissie, is in voorbereiding. Vol verwachting klopt ons hart Of dat voor de socialisten ook zoo „ge lukkig" uitvallen zal NED. R.-K. VOLKSBOND. Donderdag 15 April verleende H. Mde Koningin wederom audiëntie aan parti culieren eu deputaties van vereenigingen waarvan een druk gebruik werd gemaakt Ook het Dagel. bestuur van den Ned. R.K. Volksbond werd tot Hare Majesteit toe gelaten. De voorzitter,-de heer J. W. Smit,- aki- de> de dieeren B. La miners en M. L. A. Klein aan H. M. voor en sprak de Ko ningin ongeveer als volgt toe: Mevrouw, Namens den Ned. L'.-K. Volksbond zeg gen wy U dank voor do gelegenheid,'ons hier aangeboden. Uwe Majesteit to mo ffen begroeten en bij hernieuwing ónze trouw en aanhankelijkheid te betuigen. Wij stellen dit te meer op pi-ijs, omdat wij gedurende 5 jaren, als gevolg van den verachrikkel ijken Europeescheu oor log, de gelegenheid hebben moeten missen die ÏJ M. ona anders in de hoofdstad aan bood. Wanneer wij aan dezen verschrikkelij ker! oorlog terugdenken, Mevrouw, da a gevoelen wij behoefte onzen dank uit te sproken jegens den Goeden God, dat wij zelf buiten den oorlog zijn gebleven, hoe groot de gevaren daartoe somtijds ook waren en dan willen wij gaarne erkennen dat wij daarvoor, naast God. ook dank verschuldigd zijn aan Uwer Maj. K gee- ring, die met bewonderenöw aardigen tact en beleid de moeilijkheden wist to over winnen, die zich herhaaldelijk voordeden. In dit verband wil ik er nog op wij- zefi Mevrouw, dat ons volk ;n die treuri ge tarnn, die ook aan ons veel onaan genaamheden, zorgen eu groote ontbering- heeft gebracht, steeds getroost is gewor den en bemoediging heeft gevonden in de groote belangstelling, welke TT. M. in alle omstandigheden aan den dag legde. Om slechts één zaak te noemen. Mevrouw dan herinneren wij ons nog met vol doe ning Uw .Kerstgroet" bij gelegenheid van het eerste Kerstfeest in den oorlogs tijd. Het deed zoo weldadig aan, uit Uwe mond de aansporing ta mogen vernemen, dat. we ons in dien, toen ook voor ons vaderland zoo gevaarlijken tijd, moesten wenden tot. het Goddelijk Kind van Bcthleheua. Dat deed ons goed, 'Mevrouw en wij zijn U daarvoor nog dankbaar. U. zult er, hoop ik, prijs op stellen, Me vrouw, te vernemen, dat onze organisa tie krachtig in 'bloei toeneemt. Ruim 40 nieuwe afdeelingen zijn in die 5 jaren ge sticht, Hadden we in 1914 pl.m, 00 At'deer lingen met 16000 leden, thans tellen we 107 afdeelingen met ruim 28000 leden. Met dien bloei noemt ook de krachtda dige werkzaamheid gestadig toe. Onze afdeelingen hebben in don oorlogstijd een groot aandeel gehad in de distributie- maatregelen, oveneens ook nu nog in de verschillende huurcommissies, alle dooi de tegenwoordige Regeering ingestelde li chamen, in verhaald niet.de sociale wetge ving zijn onze mannen vertegenwoordigd. Velen onzer zijn ook gekozen in do open bare lichamen als Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad. Met bijzondere erkentelijkheid wil ijk nog wijzen op do in worki.ng-tmling van de onderdoms- en invaliditeitswet en de verhooging der pensioenen. Het zijn voor de ouden van dagen. Mevrouw, die ont zaglijk veel te Jijden hebben gehad en neg hebben van de duurte der levensmid delen en kleeding. Hoewel de ouderdoms rente en de pensioenverhooging hen nog niet geheel buiten zorg brengt, ze zijn er toch zeer zeker dankbaar voor. Ik hoop -'iet. Mevrouw, dat ik te onbe scheiden ben, door zoo lang te spreken; maar ais men, als vertegenwoordiger van bijna 30.000 leden mag sproken met z'n Vorstin, <be zoo geheel met Haar volk meeleeft, dan beeft/ men veel te zeggen, waardoor men groot gevaar loopt te veel van Uw goédheid gebruik 'te' maken. Ik wil daarom' eindigen, Mevrouw, met Uwe Majesteit nogmaals dank te zeggen voor de gelegenheid, ons thans geboden en on ze organisatie-helêèfd in Uwe belangstel ling aan te bevelen. Hierna nam Hare Majesteit liet woord, om Hare dank te betuigen voor de aan hankelijkheid eu trouw, namcns.de orga nisatie Haar In-to-rutl, Ook zij herinnerde aan de distributie, waarin Zij meer nog dan ooit met Haar volk meeleefde eu al ware 'wij gelukkig buiten clou oorlog ge bleven, er mo.-steh zeer vele moeilijkhe den 0vorwonaeft Werden en ook nu nog staan wij v.or ingewikkelde vragen, wel ke oplossing 'behoeven, Dooh evenals wij ons door den oorlogstijd hebben heenge slagen, zullen wij er ook door eendrachtig samen te v.erken ook weten doorheen te slaan. Vervolgens was z'j erkentelijk en be tuigde zij Hare tevredenheid, te mogen vernemen,' dat, mi ei ec-u begin van uit voering- aan de eodr.Iu 'wetten was gege ven, bet volk dit op 1.prijs weet te stellen en vertrouwde zij da-i or-k, dat de sociale wetgeving steed® méér en meer tot stand konm eu bevrediging moge brengen. Verder onderhield H. M.-zieh met ieder der drie personen .afzonderlijk eu liet on der meer. blijken, dat. liet Haar niet.ont gaan. was, dat het Secretariaat thans te Leiden domicilie heeft, terwijl de Boads- zetel tr.ob voorheen te Amsterdam ge vestigd 'wiuv. Zij uitte de brsie wèiischeu voor don groei en bloei van den Volks bond, 'waarmede de audiëntie v.a« af ge loop ei). VERVOER VAN VLEESCII NAAR ENGELAND. Zendingen v-ejsrh vlccsch voij- Engeland over Vlissingen of Hoek van Holland, be vracht als ijlgor-d, worden voortaan zoowel niet de treinen der ijlgojd. als met die der besiclgoc d-verbinning verzon c en DUIT8CHEliS in regsjSrings- DIIÜiVST. Het tweede Katnoibd d-e 1 eer De Groot heeft den Minister van Koloniën eenige vra gen gesteld betreffende de uitzending van 200 Duitschcrs. bestemd vcor verschillende gouverncm en tsbetrek king er. m •Ncd.-ludiê 0.ui. wat aangaat de beweegredenen voor deze bea-oenHngen- DE KWESfftë VAN DSM EX-SCElZISIt IN BET LAGERHUIS. In bet Engelsche Lagerhui is Unnder- dag j.l. deze kwestie ter sprake gebracht.. öp een aantal vragen antwoordde minis ter Bonar Law, dat de Noue-rl. Ivageering tien ex-keizer en den ex-kic-eapr ios vaste verblijfplaat,en ba;i aunjgewezen. Een lid van het lagerhuis vroeg, of men in geallieerde en neutrale landen niet van meening was, dat het verb ijt' van deze twee personen, zoo nicht l>ij Dnitsche grens, in rechtstreeks verband stond met d-e laatste gebeurtenissen ij, Duifschland, Bonar Law antwoordde: ,/VVij betreuren ten ze eis te do beslissing van de Neder lands-Ó he rogeering, betreffende het aan wijzen van vcrblüfp'aatssen aan den Kei zer efi zijn zoon. Op verdere vrj!ft!l1. uutwoordde Bonar Law, dat de verwijdering van den ex-kci- zer en den ex-kroonprins naar Holland- selie koloniën door oe geallieerden is voor- gesteld; er is iloor ben met alle kracht op aangedrongen. OPHEFFING UITVOERVERBOD. Met ingang van 19 deaer is het uitvoer- verbod van vlees en en slaeh taf vallen van nuchtere stierkalwéren opgelreven. I11 het tijdvak van Maandag 19 tot en met Zondag 25 AprHe-k. zullen geldig ziin die Ixnie 110. 28 en z-' v«n de rijkssuiker- kaart. ROOF EN moord. O011 tract-koelies der onderneming Scr- badjadi drongen de woning cèner Batak- familie binnen, hingen de bewoners, een vrouw en twee mannen 0p, verbrandden de woning en roofden eon boeveelheid tmddi, hetgeen hun doel was. Vier. der da ders zijn gearresteerd. NIET VOOR DEN WIND. Naar wij vernemen, gaat het met de vlieg- demanstrafies te Leeuwarden niet ,,voor cien wind". Het weder werkt tegen, het betalend publiek is niet groot. Er wordt dan in de laatste dagen ook niet meer gevlogen. De vliegers hebben ook afgezien van hun plan, Zondag a.s. te Heerenveen demonstraties te houden. Den Haag, 16 April 1920. De Lageronderwjjswet. De belangstelling in de verdere behan- -uozftq ju uoJöjsiS sbm Jop Sutiop dei- gering. Te kwart over een moest de vergadering tot 1 uur 25 door den voor zitter verdaagd worden, omdat het ver- eisc-hte aantal ieden niet aanwezig was. Op dezen vierden dag der algemeene beschouwingen bleek, dat de bedenkingen tegen het ontwerp, zich vrijwel algemeen tegen dezelfde onderdeelen concentreerde. De heer VAN ZADELHOFF (S.D.A.P.) betoogde, dat liet ontwerp niet voldoende doortrokken is van de socialistische denk beelden die tocli in de toekomst de maat schappij zullen beheerechen. De drang naar onderwijshervorming is oen gevolg van sociaal-democratische ac tie beweerde meer vermetel dan waar deze heer. Spr. betwistte den beer Van Wijn bergen dat den katholieken dc eerste prijs toekomt op onderwijs-gobied. De lieer RUTGERS (A.-R.) bestreed de bewering van den heer Van der Laar, dat het ontwerp strijdig zou zijn met het an- ti-revolutionnair beginsel van Groen van Prinsterer. Voorts betoogde hii, dat het ontwerp volkomen in overeenstemming is met het beginsel van art. 192 der grond wet. De heer IvOLTHEK (S. D.) beweerde dat de mogelijkheid van bijzondere beloo- ningen aan bijzondere onderwijzers de fi- nandcele gelijkstelling illusoir zal maken. Hij hoopt dat te dien aanzien een bevre digende regeling zal worden gevonden, die het hem gemakkelijk zal maken voor het ontwerp te stemmen. Met het denkbeeld betreffende de instelling van vredescom- missies betuigde spr. instemming. De lieer LRESSELHUIJS (U. L.) be- streedt de bedenkingen door den heer v. Wijnbergen aangevoerd tegen de motie- össer.d-orp e.s. betreffende de onderwij zers,salarissen. MINISTER DE VISSER dankte voor de sympathie waarmede het ontwerp is ont vangen en brak daarna zijn rede af. DAMMEN Meester Marrus Fabre in Haarlem. Maandag a.s„ 19 April, komt de Fransche meester Marius Fabre, kampioen va-n Parijs, Haarlem rr.at 'n bezoek vereeien, op uihioodi. ging van de „Haarlenusche Damclub „Dam- Cluö Haarlem" en „Damclub Zandvoort". Fabre zal dien dag spelen tegen den kam pioen van Haarlem en omstreken, den heer P. van Dartelen, terwijl hij 's avonds zal sinus 1 taneeren legen een 30-tal der sterkste spelers, nl. 17 spelers der Haarl. Damclub, 7 spelers der Damclub Haarlem en 6 spelers de Damclub Zandvoort. Gespeeld zal worden in de groote tuinzaal van Kroon", Groole Markt. liet programma voor dezen ctamdag is als volgt vastgesteld: !s middags 2 uur: partij iusschea M. Fabre en P.. J. v. Dartelen, kampioen van Haarlem, 's avonds 7% uur: Simultaanseance. Alle -damliefhebbers en belangstellenden hebben vrijen toegang op vertoon van een in troductie, welke zijn aan te vragen bij de secretarissen der Damclubs: P. J. v. Darte len, Spionkopstraat 55, Schoten; D. A. v. Abs, Jansweg 30 rd., HaarlemJ. Termes, Koningstraat 31a, Zandvoort. Niemand verzuime dezen zeer belangrijken damdag bij tc wonen. HAARL. VOETBAL BOND, Overzicht. De eerste Zondag van de seriewedstrijden is bijna geheel verregend. Van de twaalf wedstrijden konden er slechts drie doorgaan. H. F. C. 3 speelde nogal gelukkig en wist ten slotte met 2—0 te winnen van V. V. H. B. V. C. zag zich door R. C. H. 3 met 2—1 geklopt. Ivo slaagde er in met 3—2 van H. F. C. 4 te winnen. A.s. Zondag gaat het H. V. -B.-elftal een tegenbezoek brengen aan liet elftal van den Leidschen Voetbalbond. Wij voorspellen een nieuwe overwinning voor de vertegenwoor digers van onzen bond. In verband met de zen wedstrijd is het programma van de se- riewedstrijden voor a.s. Zondag eem'gszins gewijzigd en luidt thans: EDO-TERREIN. ödO Uur B. V. C. 2—II. S. V. 2 11.30 uur: It. O H. 8—V. S V. 2. 1,30 uur: I. H. B. 2—Edo 3. 3.30 uur: Stoimvogels 3H. B'. C. 2. V. V. H.-TERREIN 9.30 uur: Ivo—D. O. A. 11.30 uur: Hf. E C 4—Scheidsrechter XI. 1.30 uur: V. V. H. 2D. O. A. 2. 3.30 uur: Dio-Sr>narndam. T Hf. B -TERREIN 9.30 uur: V. V. H.— H'aarlom-cominntie. 11.30 uur: H. F. O. 3Edo 2. A. T. De heer E. H. Smit, voorzitter der Haarlemsche Hande'svereeniging, oordeel de dat dc actie om de half-acht winkel sluiting ongedaan to maken, mosterd na den maaltijd is. De plannen zijn, ik weet niet, hoelang al bekend geweest, zeide do heer Smit. Er is een enquête gehouden door de middenslandsvereenigingen en ook door de organisaties der werknemers, met 't re sultaat dat een compromis is gevonden in de half acktsluiting, door menschen, die den middenstanders welgezind zijn. Dat compromis is het eindelijk resultaat van veel overleg en besprekingen. De groote meerderheid der winkeliers was voor handhaving der 8-uur sluiting, vele waren voor 7 uur sluiting, enkele voor zes-uursluiting en een tweetal zelfs voor 5-v.ursIuiting. De werknemers waren, be grijpelijk, voor 7 uur, zoo mogelijk, nog vroegere sluiting. De commissie voor de- winkelsluiting vond nu een compromis in half- acht-sluitiog. Ik herhaal, hét re sultaat van dat werk nu nog eens onge daan te maken, lijkt mij niet wensche- lijk. Wil dat zeggen, dat ik met de win kelsluiting-ingenomen ben? Dat niet. Zelf sloot ik mijn winkel, toen ik nog zaken deed, om 5 uur. Maar dat was vrijwillig. Ik ben echter tegen dwang. Maar nu het geval er eenmaal staat, nu moeten wij ook loyale uitvoering daaraan geven. Of men al of niet tegen sluitingsdwang is, doet liier niet ter zake. Nog even de argumenten van den heer- van den hoer Meijer nagaande, zeide dc heer Smit, dat vooral dat om de amuse menten later te stellen niet erg sterk is. Immers vele artisten kunnen, met hot aanvangsuur latei* te stellen, zelfs maar weinig, den trein niet meer halen. Dat iedere patroon hoo klein ook, wel een plaatsvervanger heeft, ontkende de lieer S. ook. En wat de maaltijden betreft, ach, als die in den weg staan, dan moeten de tijden daarvan maar veranderd worden. De maatschappij ontwikkelt zich en wie weet of het niet noodig wordt dat wij ons aan dingen aanpassen, waaraan, wij heelemaal niet dachten. Wie weet of wij het over vele -aren niet heel gewoon zullen vinden dat a Ie winkels om vijf uur gesloten zijn. Algem. R.-K- Ambtenaarsvereeniging. Deze "vereeniginc: hield Donderdagavond in het Patronaatsgebouw in de K on in gat ei n- straat een fecstvorgadering. Daax deze eigenlijk meer in het voorjaar moot worden gohouden en in eon beslaten tjjd viel, ia deze eenigen tijd uitgesteld. Do voorzitter opendo de vergadering mét den Chr. groet en heette «Hen hartelijk welkom. Na een vlugge afhandeling der zaken, waarbij o.a. werd medegedeeld, dat deze ver- eeniging zich aansluit bij de K. S. A. en waarbij als leden waren aangewezen dr hoeren de Bruin en Pietcrsen werden doot do populaire humo-risten do heeren André van Velsen. Paarde-koper en de pianist Scholten oenigo komische stukjes ten ge- hooro gebracht. Met een opgewekte stem ming na een avond vol jolijt, gingen de aanwezigen huiswaarts. WAAR GAAN WIJ HEEN? Tentoonstelling vua schilde rijen, door Jacob Jlitoema. ■In De Bois' kunstzaal is gedurende de maand April oen kleine tentoonstelling van schilderwerk door Jacob Ritsema. De Bois is een kunstkooper met een fijnen neus, op een tentoonstelling van Pulchri in don Haag zag hij onder hot vele een sohilderij van Ritseina „Haven te Veere," dat hem bijzonder aantrok en de aanlei ding werd tot deze tentoonstelling. Inder daad is dit schilderij, dat hier op de ten toonstelling een eereplaats jnneemt, een verdienstelijk werk. Fijn van kleur, ne velig grijs met een enkele verlevendi ging, zuiver en gevoelig van peinture. Er is atmosfeer jn dit werk, de schuiten liggen er rustig te water, het verschiet doemt voo even op, de lucht is een echt Hollandsche, een die men wei „dik" noemt. Onder de werken .die er omheen wer den gegroepeerd kunnen we eigenlijk geen enkel ontdekken dat ons tot een zelfde bewondering dwingt. Ritsema, die ruim een halve eeuw oud is, was leerling van den fijnen schilder Gabriel, de nieuwe taal der schilderkunst heeft hij zich niet eigen trachten te ma ken. Van .Gabriel hield hij wat over en zijn talent ontplooide zich in de rich ting, die toen haar glansperiode door maakte. We zien schilderijen die, niet enkel om het gegeven, doch ook om de opvat ting, aan Blommers doen denken. Dit zijn niet do besten. Over het algemeen heb ben we 't meest waardeering voor de studies waarvan de frischheid en het on gekunstelde inde schilderijen maar zelden is waai* te nemen. Opmerkelijk is vooral No. 5. Ritsema lijkt .ons nog een echte schil der van het Hollandsche landschap, zoo een die de morgendauw opsnuift, het vochtige polderland intrekt, zich neerzet aan den plas .en behagen schept in al wat frisch en geznd is. Daoaraan dan ken we de frlsscho polder-landschappen! met het hooge buigende riet, de water planten en de schuivende luchten daar boven, welke werken hunne bekoring wel altijd zullen behouden. .Van liet overige noemen we nog „Hofje te Haarlem," dat vooral als fraai klourgéhoel is te loven. Ook is er nog een intérieur dat in kleur en t echniek op Brcitner geïnspireerd lijkt, Ritsema"s kunst is .er eene die geen lievigen schok teweeg brengt, doch aan genaam boeit. M. v, d. W,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1