tierk en School Landbouw en Visscherij Nieuws uit Haarlem. Gemengd Nieuws. Db staking in de Havens. Vragenbus JZwet, met een stemmenaantal van resp. 5300, 5425 en 5150 op een totaal stemmencijfer van 5450. In plaats van den Heer J. Pinke, welke zich niet herkiesbaar had gesteld, werd gekozen de Heer H. Janzen, met een stemmenaantal van 3025. Herkozen werd als voorzitter zonder tegen- candidaat de Heer J. Zwaga. De Redactie en Administratie van den „R. K. Transportarbeider" bleef aan de fun- geerende functionarissen opgedragen. De Begrooting over 1920 werd vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 200336.met 6000 leden. Aangenomen werd een voorstel verhooging van contributie in progressie met xo klassen, waarbij de laagste klasse 18 cent betaalt en de hoogste 85 cent met inbegrip van de con tributie voor de verkloozenkas. De Uïtkee- ringen bij staking of uitsluiting werden vast gesteld voor de laagste klasse op f 1.- per dag, voor de hoogste klasse op f 2.25 per dag plus f 0.75 per week voor eik kind beneden 16 jaar. De uitkcenng uit het fonds bij overlijden zal voor de eerste 2 klassen zijn f 25.-, voor de hoogste klasse f 80.- £en voorstel van de Afd. Amsterdam tot het heffen van een extra bijdrage vzn f 5.-, te voldoen in 20 weken werd aangenomen met een stemmental 2825 voor en 758 tezn. Het Hoofdbestuur werd gemachtigd over ie gaan tot het aanstellen van drie gesalarieei Ie districts-propagandisten en een- bezoldigd Penningmeester. In d< ze functie werd door de Jaarvergade ring benoemd de Heer Th. Kalklioven. De nieuwe contributie-regeling gaat in de eerste week van Mei. Aangenomen werden enkele wijzigingen in Statuten en H. Reglement van onder geschikten aard. MoiüüER CLARA FE X. Te Simpelveld, een landelijk dorp in het >c..ildeiac.utige heuvelland van Zuid-limburg Ugi, door uuoge tuinmuren omgeven, een en ernstig geuouw. 't Is het klooster .Loreto", het Moederhuis der Zasters vau het -unie ixinu Jezus. Vandaar bosmurt de Alge- aiecne Overste met hare raadzusters de zoo bloeiende Congregatie, die veertig huizen telt, verspreid over hederiand, België, Duitsch- land, aangeland, Frankrijk, Luxemburg en UüStenrijK. in ons land heeft „Loreto" tien finalen, nl. te Maastricht, Roermond, (stad) ;n Roermond (avapel in 't Zand), Castricum. Naarden, Slagharen, Swalmen, Velsen, Vel- seroord, en ij muiden. hier zoowel als in het buitenland wijden de Zusters zich aan de opvoeding van arme weezen en voogdijkinde ren en aan het onderwijs in scholen, patro naten, handel- en huishoudcuisassen, pensio naten en kweekscholen. In het buitenland leiden zij bovendien volledige lycia en daar mee verbonden hoogere vrouwenscholen. Ln wie staat niet vol bewondering voor de kunstvolle kerkelijke paramenten, afkomstig uit de zoo bekende borduur-inrichtingen der Zusters van het Kind Jezus Dit „Loreto" is niet slechts dierbaar aan de ruim tweeduizend Zusters van het arme Kind Jezus, die zich met voorbeeldigen ijver voor hare werkzaamheden opofferenhet hoeft ook veie vrienden onder de priesters en leeken, die het hoogachten om den hartelijken eenvoud van zijn heilige bewoners. Kalm en rustig ziet men het van de omrin gende heuveltoppen liggen daar beneden in net dal met de haast onzichtbare „Simpel" (Lyserbeek) als een zijden draad aan zijn voet. Deze kalmte en rust, die reeds van verre zoo weldadig aandoet, treffen nog meer, als men door de stille kloostergangen gaat, de devote kapel binnentreedt, of rondwan delt door de ruime tuinen, voorheen moeras sig weiland, nu door onverpoosde offervaar digheid en werken omgeschapen in vrucht baren tuin- en akkergrond. Wie zou kunnen vermoeden, dat hier een 500-tal zusters en kinderen gehuisvest zijn En dan dat prachtig heuvelpark met heer lijke vergezichten, met zijn smaakvol aange brachte heiligen-beeldjes en bedevaarts- auisjes, met zijn eenvoudig stemmig kerkhof, -.•aar in stille rust, omgeven door den eerbied van Loreto's vrome bewoners, het stoffelijk overschot rust van vele dierbaren. Naar dit bekoorlijke plekje wilde ik den ezer vragen me een oogenblik te willen vol gen en er mede te willen neerknielen op een eenvoudig graf, met een klein ijzeren hek omgeven. Het kruis in het midden zegt ons J- M. J. Eerwaarde Moeder Clara Fey, Stichters der Congregatie van het arme Kind Jezus, Generale Overste sinds 2 Februari 1844, in den Heer ontslapen 8 Mei 1894. Hier rust dus Moeder Clara, de hoogver eerde stichteres der Congregatie, eene der edelste vrouwenfiguren uit de vorige eeuw, die wellicht binnen afzienbaren tijd tot de eer der altaren zal verheven worden. In Juni 1916 werd het proces harer zaligverklaring begonnen. Toen de cultuurkamp Moeder Clara met hare zusters uit het naburige Aken verdreef, zoch e eze plaats uit, als het centrale punt voor nare bloeiende en steeds groeiende Congregatie. Zij is de bouwmeesteresse van het klooster daar beneden in het dal. Bij Herder in Freiburg (Br.isgau) versche nen reeds twee uitvoerige levensbeschrij vingen van Moeder Clara Fey, de eerste in 1907 door Otto Pfülff S. J., die in 1913 reeds eene tweede uitgave beleefde, en de andere door Ignaz Watterott O. M. I. in 1917. Met groote voldoening nam ik kennis van de zooeven verschenen goed verzorgde Neder- landsche bewerking van deze laatste want het moet voor alle katholieke Nederlanders, priesters, kloosterlingen zoowel als leeken, een voorrecht genoemd worden, eens nader kennis te kunnen maken met deze groote ordestichteres, die gedurende 16 jaren in ons midden woonde en wier werken en bidden" nog heden ten dage voor duizenden jonge menschenkindere 1 zooveel heil en zegen bre gt. Ik zou dit heerlijk werk daarom zoo ver mogelijk verspreid willen zien, want bij het opmerkzaam lezen van het oogenschijn- lijk zoo eenvoudige leven dezer ideaal-vrou wenfiguur, een voorbeeld van echt priester lijke vroomheid, gloeienden zielenijver en apostolisch werken, zullen priesters, kloos terlingen en ook leeken rijkelijk stof vinden tot stichting en navolging. Christelijke ouders worden hier binnenge leid in eene familie in de Bendelstrasse te Aken (het ouderlijk huis van Moeder Clara), opgebouwd op de grondslagen van diep over tuigden godsdienstzin, de onverbiddelijke voorwaarde van huiselijk geluk. Aan zoo'n voorbeeld heeft vooral de tegenwoordige tijd dringend behoefte. Tevens kunnen ze hier leeren, hoe men zijn kinderen moet opvoe den, om hunne roeping tot priester of kloos terling te bewaren en te bevestigen. De chris telijke weduwe kan hier bewonderen en na volgen een model, zooals de H. Schrift ze ons voorstelt. De katholieke onderwijzer en on derwijzeres aanschouwen eene ware meeste res in de zoo moeilijke kunst der opvoeding. Zelfs het jonge meisje, dat zich tot het hu welijk geroepen gevoelt, kan hier leeren, dat de weg naar een gelukkig huwelijk is niet eene jeugd, gevuld met het lezen van licht zinnige, dwaze romans en met allerhande nuttelooze en dikwijls zeer gevaarlijke sport en spel, maar dat de eenige ware voorberei ding is eene ernstige, werkzame en reine jeugd, die zooverre familieleven en huiselijke bezigheden het toelaten, moet gewijd worden aan socialen arbeid en werken van naasten liefde. Deze Nederlandsche bewerking van Moeder Clara's leven zal ongetwijfeld veel nut stich ten en hare zoo sympathieke congregatie ir nog ruimeren kring bekend maken. L. H. TIMMERMANS. Roermond, ix April (geboortedag van Moeder „Moeder Clara Fey" door Ignatius Wat terott O.M.I.verkrijgbaar door middel van den R.K. Boekhandel bij de uitgeefsters de- Zusters van liet arme Kind Jezus, Bosch straat 69, Maastricht. ACHTHONDERD JARIG FEEST DER ORDE VAN ST. NORBEETUS. Z. H. Paus Benedictus XV heeft de orde van den H. Norbertus bij haar 800 jarig feest, dat Kerstmis a.s. zal worden herdacht, me:' het volgende schrijven Iereerd nan onzen beminden Zoon NORBERTUS SCHACHINGER Generaal Abt der Reguliere Kanunniken van Premonstreit. BENEDICTUS P. P. XV. Beminde Zoon, heil en apostolische zegening. Waarlijk verheugen wij ons, dat die beroem de orde, wier voorzitter gij zijt, bij het vol eindigen van den achtsten eeuwkring sind: zij werd gesticht, zoo weinig door zulk eei langen levensduur, of de rampen der tijdei verouderd is, dat zij een zekeren nieuwei jeugdbloei blijkt te bezitten. Het is voorzeker bekend hoezeer voor di niet-hervorming maar de ontheiliging va; het godsdienstig leven door de nieuwsgezii den ingevoerd, de instelling van uw vadm Norbertus overal bloeide, en welke slagen zi daardoor ont van gei h Mt; bewoaderenswaai - dig is het ook zooals ueze orde, als van hare. dood verrijzend begonnen is de schade doo, de hervorming aangericht te herstellen, ei zich langzaamaan in die streken weer te ver breiden, waar zij vermoord was en uitgeroeid. Zoo zien wij zeer gaarne de Prenaonstratense, medebroeders, niet weinig n voor deze goddv- looze tijden, met toewijding werken in alk soorten van arbeid, die tot vermeerdering van de Goddelijke glorie en tot het zielenhei, behooren. Dit is ons echtervooralaangenaam, dat wij in U den geest zelf waarnemen, dooi uwen stichter en wétgevenden vader over geleverd, den geest zeggen wij, waarin uit blinkt, en een werkdadige liefde tot het I1001 heilig Sacrament, en een kinderlijke Gods vrucht tot de onbevlekte Moeder van Goc en de volledige dienstbaarheid van liefdi tegenover dezen apostolischen stoel. Welnu om in uwe zielen de vurigheid tot de toewij ding aan al wat het meest verheven is, not aan te wakkeren, zullen naar wij oordeelei veel bijdragen die eeuwfeestplechtigheden welke gij voorbereidt tot herinnering aan uw stichting en lotgevallen. Opdat deze herdenking nog vruchtbaardej blij ke, en ook plechtiger zij door de tusschen- komst van het pauselijk gezag, staan wij toe, dat overal waar gij deze gedachtenis vieren zult, iedereen die uwe tempels of kapellen bezoekt en aanwezig is bij de heilige oefe ningen, te dien einde gehouden, de volledige kwijtschelding zijner zonden op de gewone voorwaarden eenmaal kan verdienen. Aan vaard tot onderpand der goddelijke gaven en tot getuigenis onzer vaderlijke welwillend heid, mijn beminde Zoon, de apostolische zegening, welke wij volgaarne aan U, en aan allen die de Premonstatenser familie behoo ren, verleenen. Gegeven te Rome bij Sint Pieter den 4 Februari 1920. BENEDICTUS P. P. XV. R. K. BO ERINN EN SCI IOOL. Te Wouw (N.-B.) is de R. K. Boerin- nenschool geopend met 21 leerlingen. Het onderwijs wordt gegeven door een leeken- onderwijzer, twee Eerw. Zusters en den WelEerw. heer kapelaan te Wouw. DE DANKBARE LOU. In het verslag van het Congres der S. D. A. P. in „Het Volk" van 1908 de Communisten behoorden toen nog tot de Partij vertelde Schaper, dat de beken de Bolsjewiek Lou de Visser, toen onder wijzer in Den Haag, in een eerbiedigen brief aan de Koningin 25 had gevraagd om tot herstel van gezondheid naar bui ten te gaan. Hij heeft die 25 ook gekre gen. Waarop de Visser antwoordde: „Ik was verbazend zenuwziek.... ik verklaar als Ik normaal was geweest, zou ik hat niet gedaan hebben." EEN OPLICHTER? Wij lezen ia de „Zw. Crt.": „Onlangs namen wij ten onrechte het bericht op, dat M. Schuurman te Vollen hoven was geslaagd als apotheker-assis tent; de betrokkene bad het ons zelf toe gezonden, doch het blijkt verzonnen te eijn. Wij vernemen in verband daarmede van volkomen betrouwbare zijde uit Vol lenhoven, bet volgende: yDen bewusten Meindert Schuurman heb ik persoonlijk een en ander gevraagd. Hij beweerde te zijn opgeleid door een apotheker te Zwolle wiens naam hij mij noemde. Dezen heer vroeg ik inlichtingen en ontving ten antwoord, dat genoemde persoon hem ten eenenmale onbekend was. Tevens beweerde Meinder les gehad te hebben van het hoofd der M. U. L. O.- school alhier; ook aan dezen heer is hij onbekend. Wel is hij vroeger eenige ja ren op zijn school geweest, maar het is beslist onmogelijk, dat hij examen voor apotheker-assistent gedaan heelt. U zoudt er velen een genoegen mee doen van dit bedrog melding te maken. Het is trouwens niet bet eenige, waar aan bij zich schuldig heeft gemaakt. Hij solliciteert naar allerlei haantjes met zeer verdachte bedoelingen. Velen hier krijgen steeds brieven om nadere inlichtingen omtrent hem. In de meeste brieven beweert hij gediend te hebben bij baronesse Schuurman van Oldhuis, zoo noemt zich n.l. zijn moeder. Met zijil mooie eigengemaakte getuig schriften krijgt hij telkens reis- en ver blijfkosten vergoed en maakt later weer gebruik van zijn kennis met de heeren die hem hebben laten komen. Maar een betrekking heeft hij nog niet gehad, hoe wel hij overal op schrijft, vanaf loopjon gen tot chauffeur of huisknecht. Ook heeft hij al een dame hier voor niets la ten komen, die een betrekking als huis houdster zocht." VOSSENPLAAG OP DE VELUWE Inde bossc,ie„oader Vaaasen, Epe, Gor- tel en Niersen heerscht een ware vossen- p.aag, welke enorme schade veroorzaakt onder 't andere wi.d. Wel zijn den Mat sten tijd reeds een negental jonge vossen gedood, maar het eenige afdoende middel om zich van de nog overige te ontdoen, zal misschien zijn, dat Z. K. H. Prins Hen drik op wiens terreinen de vossen ook in menigte worden aangetroffen, in ver- eeniging met de eigenaren van de aan grenzende jachtgebieuen een groote drijf jacht op dezè roofdieren organiseeren. GEVAARLIJKE VOORSTELLINGEN Na afloop van een voorstelling te Lochem gegeven door een telepaat en Hypnotiseur Ëordini, moest een der uit iiet publiek onder suggestie gebrachte personen zich o ier benandedng van een geneesheer steden. De burgemeester ueeft Ëordini het geven van verdere voor stellingen geweigerd» VECHTPARTIJ TE AMSTERDAM Donderdagavond omstreeks had acht, ontstond op den Overtoom te Amsterdam nabij de lste Constantijn Huygenstraat een vechtpartij tusscnen twee goudwer kers. Toen een podiieage.it tusschenbeide wiide komen ondervond deze uevig verzet van de vechtenden, zooaai de agent om assistentie moest Luiten. Het puuiiek, dat van ade kanten sainemiep en zeer talrijk was, drong evenwel op en de agent moest van zijn sabel gebruix maken om de me nigte van zich af te houden. Ook toen assistentie kwam van het posthuis Over toom werd het publiek steeus lastiger. Lenige malen werden cnarges uitgevoerd met de blanke sabel, waarbij een man eenige bloedende veiwonuingen in het ge laat werden toegebracht. De politie ge lukte het tenslotte de beide vechtersbazen naar het politiebureau over te brengen. Het publiek schoolde eve.,wel voor het bureau samen en nogmaa's vond een char ge plaats, waarbij tevens nog een pee soon gearresteerd werd. L_, INBRAAK ïb auriSCHEDE. Te Enschedé is. in den nacht van Don derdag' op Vrijdag ingebroken in het aan de Marktstraat gelegen maiiufacturenma- gazijn van den heer J- Korte, dat aan de achterzijde aan de Stadsgraversstraat uit komt. Aan die zijde is men het perceel binnengedrongen. Vermist worden een partij dekens, een nieuw rijwiel en gemakte goederen. Hoe- 1 vermist wordt kon direct nog niet worden nagegaan. De dieven verlieten het „o.e.oi vvooi aan uc achterzijde en moes ten hum buit toen nog over een tamelijk hoogen muur werken. Bij een der deuren werd een afgebroken metaalzaag gevon den, waarmede men bezig was geweest, de grendels door te zagen. DE BURGERWACHT TE HEERLEN EN LOU DE VISSER» Het bestuur der Heerlcnsche Burger wacht verzocht het volgende te melden: In verschillende bladen kwam in ver band met de relletjes tegenover Lou de Visser een bericht voor, waariu de Heer- lensche Burgerwacht direct of zijdelings daarvan de schuld wordt gegeven. Het bestuur van de Burgerwacht te Heerlen wenscht echter nadrukkelijk te verklaren, dat de Burgerwacht met de mishandeling van de Visser niets heeft uit te staan, noch direct, noch indirect. De toestand te Heerier en het werken van Lou de Visser is gelukkig nog niet van dien aard, dat do Burgerwacht dien tengevolge verplicht zou zijn geweest op EEN AARDIGE RECLAME. De Fransch-Hollandsche oliefabrieken Calvé-Delft hebben ais aardig reciamemid- dei een kwartetspel laten maken, het welk afbeeldingen vertoont betrekking hebbende, op de. fabrieksgebouw en, de ver werkte grondstoffen, de fabricatie, de ver pakkingen en de toepassingn der pro ducten in de keuken. De firma stelt dit spel, evenals het Receptenboekje, op aanvraag bij haar af- deeling Reclame, gaarne gratis en franco voor ieder belangstellende beschikbaar. KORTE BEfiiCWYEWe De firma A. v. S. en Zoon, van de Sdiiekade te Rotterdam, is door zekeren W. V. voor een groote partij hout opgelicht. Dit hout werd aan verschillende timmerlieden voor de helft der waarde verkocht, maar is reeds in beslag genomen. De dader is gear resteerd. De heer Dijkxhoom, lid van den raad der gemeente Delft, heeft bij de Justitie een klacht ingediend tegen den inspecteur van politie A. Poelman, aldaar, wegens mishan deling. Uit Hoogezand (Gron.) wordt ge- meldt, dat een landbouwer die verhuizen Te Iverkra.de js een Pool gear resteerd, sinds jaren aldaar woonachtig, werkzaam in een bioscoop, wegens dief stal van 1500 gulden uit een gesloten kistje op een slaapkamer, ten nadeele van de familie H. in welker perceel de bioscoop is gevestigd. ging en een grooten voorraad gezouten boonen en kool voor eigen rekening had ingezet, de geheels partij, voor een waar de van f 7000, in een sloot heeft gewor pen. De inmaakvaten werden meegeno men. Uit Rotterdam. In een Donderdag gehouden huishou delijke vergadering van de bij de staking betrokken leden-havenarbeiders van den Centralen Bond van Transportarbeiders, is een voorstel van het bestuur betref fende het eventueel verwerken van le vensmiddelen, voor Weenen en Duitsch- laud bestemd, aangenomen. Volgens dip voorstel zat het werk on der de stakende leden gedistribueerd wor den. De scheepvaart te Amsterdam. Woensdag kwam het s.s. Drechtstroom van West-Afrika in ue haven en gister het s.s. Merwestroom van Rouaan. Beide schepen, die tot de vloot va.11 de lioll. Stoomboot Mij. behooren, kregen ligplaats aan de Handelskade; Vertrokken zijn de Nederlandsche s.s. Van Renselaer naar W.-Indië en Ilido naar Hamburg, alsmede het Engelsche s.s. War Af ricau naar Rotterdam. Gevolgen der staking. Naar de „Tel." verneemt, zijn groote hoeveelheden suiker, ruim 200.00Ü zak ken, welke voor de raffinaderijen te Am sterdam bestemd waren, door de staking niet naai' Amsterdam getransporteerd doch in het productieland (Cuba) wederom van de hand gedaan. Vr. Zoudi a mij ook kunnen zeggen waar ik mij in Haai km zou kunnen vervoegen voor de functie van agent van politie? En waar is het adres? Antw. U schriftelijk wenden tot den com missaris van politie, alhier. Vr. Ik heb een dochtertje van- 14 jaar, dat ik op wil lemen tot costuumnaaister. Zij is «enigszins met naaien bekend. Waar kan ik mij het 'best te voegen? Antw. Er zijn verschillende wegen om uw doel te bereiken. Doch vervoeg n eens bij de directrice der R.K. Huishoud- en Industrie school, Kleine Houtweg, alhier. Vr. Hoe en wat moet ik doen om kosteloos te procodecren Antw. U kunt alleen procedeeren ais u onvermogend bent. Wendt u dan. voorzien van een 'briefje van onvermogen (te ver krijgen aan de gemeente secretarie) tot het Bureau van Consultatie, daf el-ken Vrijdag- middag half twee, zitting houdt in het Pa- eis v. Justitie aan de jansstraat, te Haar- fim. Vr. Welke inrichtingen en instellingen hier ie lande bestaan, er voor opleiding van stuurman op de Nederl. Koopvaardijvloot. Tevens de adressen dezer instellingen en in richtingen Antw. Wendt u tot de directeur voor de Zeevoart te Amsterdam. Vr. Kunt u mij ook zeggen, waar de R.K. Algemeene Verzekeringsmaatschappij „Del- fia" gevestigd is? Antw. Oude Delft 24. Delft. Vr. Waar is ergens een groot magazijn van allerlei feestartikelen in Amsterdam? Antw. Handelsadressen worden in deze ru briek niet opgegeven. SERING PROF. HUGO DE VRIES. Al zit de beroemde ex-hoogleeraar rus tig in Lunteren, de kweekers vergeten hem niet. Dit blijkt daaruit, dat een door de firma K. Keessen Jr., te Aalsmeer nieuw gewonnen sering den onderschei- dingsnaam zal dragen van Prof. Hugo de Vries. Drie deskundigen hebben deze nieuwigheid tea* plaatse gekeurd en zij vonden hem zoo mooi, dat hij een certifi caat le klasse ontving, de hoogste onder scheiding die men geven kan. De bloemtros is gracieus en de nagel of bloem groot. De violette kleur- herin nert aan die van Souvenir de Louis Spath, maar Prof. Hugo de Vries is er een ver betering van. De bloemtros blijft lang haar frischheid behouden en wordt voor den handel van groote waarde beschouwd. Over eenige jaren zullen wij in eiken goed verzorgden tuin Prof. Hugo de Vries aantreffen. Brandje. Donderdagmjddag half. dfie stak een. jon- géin in dé timtnerxna'ttyweiIrplaatH vBt in de Lange Heerenstraat een sigaret aan». Onachtzaam smeet hij de lucifer weg!, welke juist in een hoop krullen te recht kwam. Deze vatten direct vlam. De brand weer werd gewaarschuwd en rukte direct uit, maar onderwijl had een buurman t brandje al met een paar emmers water gebluscht. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor aan het onder-i wijzend personeel bij het herhalings-on- derwijs na 31 Augustus 1920 vast te stel}-: len op f 104 per lesuur en per jaar en aan het Hoofd f 26 per lesuur voor de leiding. B. en W. stellen voor de minimum be looning voor de lessen aan den gemeen telijke cursus tot opleiding van hoofdon derwijzer en hoofdonderwijzeressen te stellen op f 150 en overigens dragen zij de Rijksregeling voor, zoodat de verhoo gingen f 10 per lesuur om de twee jaar en het maximum f 210 per lesuur zullen bedrag-en, welk maximum echter dan na 12 ja-ar (niet 16 jaar, zooals bij het Rijk) bereikt wordt. B. en W. stellen voor de wensclielijk- heid uit te spreken, dat nog in 1920 worde overgegaan tot reorganisatie van de Burgeravondschool alhier in den zi; der Nijverheidsonderwijswet en hen ie machtigen van het voornemen tot die organisatie, ter verkrijging van Rijkssub sidie, te doen blijken in een voor 1 Mei 1920 aan H. M. de Koningin te richten adres. TEN BATE DER SINT VlNCENTlUS- VEREENIGING. Met het doei ce zoo hoog noodige vei ster king der financiën der Haarlemsche Sint Vincemius-Vereeniging te verkrijgen, zal er in September a.s. een groote tentoonstelling en verloting worden gehouden in het Gebouw der Vereeniging aan de Nieuwe Gtoenmarki. De Bisschoppelijke goedkeuring is ret-s verkregen terwijl de Koninklijke goeckeuring dezer dagen v.ordt verwacht. Terwijl de prijzen dei' lo.en slechts f 1. zal bedragen, zijn er reeds vele fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Neg zal een beroep gedaan worden op ce Haarlemsche Katholieke dames, om voor net mooie doel een of ander handwerk te var- vaaroagen. Wij kunnen nog melden, dat ei vier avon-i- tentccasteilingen gehouden zuilen wore en, waarbij het aan gezonde vermakelijkheden niet zal ontbreken. Nadere mededeelingen volgen later. DE HAARLEMSCHE R.-K. COMMISSI VOOR LICHAMELIJKE OPVOED! N Personalia. De heer A. Bakker te Schoten ia be noemd als- scheepmaker voor de houtbe werking (contractwerkman) bij het ma rine-etablissement te Boe* abaja. Clara) 1920. 4" ft f rPflpn ti' 1 1 Deze Co-mmissie, opgericht op imuu. der R-K. Commissie voor Jeugdorgani3ain., zendt ons het volgend verslag barer wer. zaamheden. Hot pleit voor zich zelf. Gymnastiek. Op het gebied der gymnastiek. ,s zij bezig een groote R.-K. Gymnastiekvereeniging voor de stad Haarlem op te richten. Een vereeniging die moet kunnen concurreren tegen de bestaande neutrale clubs. Om dat te bereiken, doet zif pogingen 0 twee bestaande R.-K. Gymnast.ekviu-eeuipi gen, die der St. Jozefsgezellen en K I) te doen opheffen. Dit za! noodzakelijk wet, Beide vereenigmgen lijden een kwijnend 1 staan. Combineeren. geeft al vast een flink kern. Dan de grooie trom geroerd en WÜ hebben, wat er wezen moet. De leiders van beide vereenigingen zijn met het p.an inge nomen en de leden zullen, w anneer het be lang huxt duidelijk wordit, zeker het voorge stelde toejuichen. Voetbal. Op het gebied der Voetbalsport i3 al meer bereikt. Heit was der Commissie duidelijk, dat niets te bereiken zou zijn, zonder terreii Welnu, dat is er. Op Heemstede, aan Molonwerfslaan, bii het einde der electrise tram, zijn flinke terreinen gehuurd, waar, onze Roomsche Voetballers hun hart kunnen ophalen aan het zoo geliefde voetbalspel Dat terrein moet effen worden gemaakt, er moet een kleedhuis komen. Daarvoor is gold noodig. Alzoo een aandeel kapitaal, waaraan Roomseh Haarlem deel kan nemen. De aandeelen zijn groot 500. ƒ250 of ƒ100- De aandeelhouders deelen in de eventueel te maken winst en hebben bovendien recht op een aantal toegangskaarten tot het tor rein, waardoor hun kinderen des Wnensdiags- en Zaterdagsmiddags daar kunnen spelen. Vervolgens de Commissie bezig, een eroot aantal R-K. Voetbalclubs op te rich ten. niet alleen in de stad. maar in al de omliggende plaatsen, Va,n Velsen tot Hille gem en. van Zandvoort tot Halfweg. Het doel toch, van heel deze beweging zou niet bereikt worden, indien d.e clubs niet alleen tegen andere R.-K. Clubs speelden. Die geheels oombi-natieu wordt een afdee ling Haarlem en Omstreken van den Diooe sanen Haarlemschen Voetbalbond en zal een eigen competitie spelen. Plannen. Wanneer dat alles goed marcheert, heeft de Commissie nog meer plannen. Er zijn noodig R.-K. Korfbalclubs. Er is zeer vee» behoefte aan een R.-K. Zweminrichting Maar wat zal dat een geld kosten II Mes durft er haast niet aan denken. Maai noodig? Meer noodig dan brood. En nu het slotl Dames en Heeren, die geld bezitten? Leen ons wat daarvan. Cadeau behoeven wü het nie<t te hebben. Onze Penningmeester, de heer Oscar Smit, Wilhelminastraat 45. zendt dezer dagen inschrijvingsbiljetten rond voor het aandeelen-kapiitaal voor bet „Sport park." w Voorzitter dezer Commissie is de beer W. J. Speller, Hoofd der Sb Jozefschool, secre taris de heer C. A. P. Dammers, Kleine Houtstraat 41 rood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 22