HET WITTE HUIS. Medische Praatjes, Wat de Pers zegt tf TEiN LAND Kunst en Kennis Orde en Arbeid FEUILLETON ZATERDAG 17 APRIL 1920 De crisis in uui-isditatiu. EEN STAARTJE DEK TOONEEL SPELERS STAKING. 4) MELANCHOLIE. Ho-ewel men vaak spreekt van. iemand, dia wat melancholiek is, hebben we toch boven staande aandoening te rangschikken onder de z.g.n psychiatrische of geestesziekten. Het .woord melancholie is samengesteld uit twej, 'Orkksche woorden, waarvan het eerste, ge- ideelte beleekent „zwart" en het tweede lid „gal" beduidt Zoo kunnen we dus het woord tinekncnolie letterlijk vertalen en spreken van, „zwartgalligheid". Er is nu werkelijk een tijd, geweest, waarin men meende, dat, als iemand :niet al te best gehumeurd was, zijn gal in «en niet al te beste conditio was en hat volks- 'geloof in die dagen ging zoover, dat men meende, dat de gal wel zwart zou zijn, als ean patiërd(c) heel erg boos was en alles van djn tneest donkeren kant bekeek. Wanneer zullen wij nu daarom verklaren, dat iemand aan melancholie lijdt, d. w. z. aan een geestesziekte, die, zooals wij zoo «dadelijk zi 11 én zien, niet zoo geheel onschul dig is, want wie onzer is vooral jn den tijd, dien wij thans beleven, wel eeus niet uit zijn £liaar) humeur? Welnu, we zullen U uit deze moeilijkheid helpen en daarom beginne» te wijzen op één groot verschil tusschen de droefheid van de(n) inelancholicus(a) en die van den normalen mensch Bij den laatsten winden we immers een zoor begrijpelijke oor zaak van het onstemd zijn. Men heeft b.v. tegenslag gehad in zaken, men heeft een dier bare "door den dood moeten missen, kortom er is een zeer verklaarbaar feit voor uw treurig gestemd zijn en den angst, waarmede ge den donkeren toekomst tegemoet gaat. Genoeg hierover. Een ieder uwer kan dit mst eigen leed en misera aanvullen. Hoe geheel anders is 't nu echter gesteld met het pessimisme van de(n) melancholi cus^). Deze zit treurig gestemd ter u «er, is bang voor den dag van morgen en op w-v vraag „waarom?" blijft onze patiëntie) U liet antwoord schuldig en nor tut hij of z'j de reuen, dan zoudt ge zonder twijfel co..,r de belangeloosheid hiervan zeggen: „Mort ga daarom zoo bedrukt neerzitten 1 Dit is toch geen reden en is toch ga©» zaak van bet,:e- kenis." Zijn zij aan den eemen kant door het Sninste of geringst® aan droefheid tan prooi, aan den anderen kant zijn deze ongelukkiger niet in staat het leven zoo vraoiijk moge lijk op te nenun.aangename gebeur' •- russen, waarover da normale mensch zich pleegt te verheugen, werken niet op hen in en mochten zij er op reageeren, dan beschou wen zij het gebeuren ais ©en voorspel van ernstige lciten, die aanstaande kunnen zijn. Is alles donker rondom deze menschen on is de vreugde voor goed uit hun leven ver bannen, bierbij blijft het niet. Zij beschouwen zich zelF meestal als de oorzaak van al deze ellende. Door hun eigen toedoen, aldus vor- klcren zij, kunnen zij het leven niet nicer vroolijk opnemen. Naast dit waandenkbeeld, vooral zelf de oorzaak te zijn van al hun eigen ellende en die om hen hceii gébë-urj, treffen wij vaak nog andera z.gm. „hypochondrische" aan Zij worden dag en nacht gekweld door allerlei abnormale lichamelijke gewaarwordin gen. Zoo gevoelt de één zijn (haar) hersenen smelten, eoji ander meent dood te zijn, weer een derde denkt veranderd te zijn in een onbeduidend voorwerp, b,v. een draad. Deze, laatste rangschikken we onder de z.g.n. Nihi listische waandenkbeelden (nihil is het Latijn- sche woord voor „niets"). Weer andere zeg gen U wegens de een of andere onbedui dende plichtsverzaking, jaren geleden begaan, tnans te moeten boeken en verbrand te wor den, doch niet te kunnen sterven. i egenover al deze ellende, di© ieder op zijn of haar wijze moet uoorleven, staat dc in hun oogen krachtige buitenwereld. Zij zelf zijn ellendige schepselen, slacht en verdor ven in alle opzichten, maar de menschen rondom hen heen zijn braaf an goad en zoo heb ik in deze afgeroepen oorlogsjaren m©- nige(n) melanchol,cus(a) den kreyt hcoren slaken, dat hij of zij de oorzaak was van dezen zoo noodlottigen wereld krijg: Hierbij sluit zich aan een helaas vaak voor komend verschijnsel, n.l( de voedsel w©ige- ring Immers zij, die zich dood wanen, heb ben geen voedsel moor noodig of zij, die de oorzaak waren, dat zooveel menschen in den oor,og omkwamen, verdienen niets anders dan den hongerdood te sterven. Daarnevens vinden, we nog eecn cantegorie van zieken, die voed sel opname weigeren, daar zij achterdochtig zijn en meenen, dat men vergif in hun eten gestrooid heeft. Zoo heb ik dan getracht U een denk beeld te geven van dez© verschrikkelijko ziekte. Mei het oog op het gevaar zich zolf te schaden, terwijl, zooals wij gezien hebben, niet zelden poging tot zelfmoord plotseling optreedt, is gestrenge bewaking zelfs ïn eeni inrichting dringend noodzakelijk en kan mem met tijdige maatregelen te nemen doorgaans groote onheilen voorkomen. r MEDICUS. DE DINGEN OP HUN KOP. Buitengewoon leerzaam is de lectuur die geboden wordt in het verslag van het Paasch- congres van het Nederlandsch Arbeidersse- creiariaat. Een bloemlezing er uit zou aan zeer vele werkgevers, van welke politieke, godsdien stige of sociale kleur ze ook zouden zijn, een verrassenden kijk geven op wat er omgaat in onze hedendaagsche samenleving, op de mentaliteit der 50.000 bij het N.A.S. aan gesloten arbeiders. Die lectuur zou heel wat oogen doen opengaan en heel wat redeneering uitlokken, waartoe men anders niet zoo ge makkelijk komt. Zij zou doen beseffen, tot welke uitersten een groote groep onzer Ne der landscbe arbeiders reeds kwam in de theo rie en tracht te komen in de praktijk. „Radicale onzin is daar aan den man ge. bracht, en met de gretigheid van een uitge hongerde en onverzadigbare geslikt," schrijft ,,Het Patroonsblad." Hoe vindt men volgende beweringen? „De revolutie is er nooit gekomen als er overvloed was en het proletariaat het goed had." „Het eenige doel der arbeiders in deze kapitalistische maatschappij moet we zen: voor zoo hoog mogelijk loon zoo weinig mogelijk arbeid te praesteeren". Maar: „Wij willen de kapitalistische maat schappij afbreken, en als dat gebeurd is, kunt ge ons krijgen, als het moet, voor desnoods een 18-urigen Werkdag. Dan zullen we werken, tot we er bij neervallen. Is dat duidelijk of niet? Het lijntrekken tot beginsel verheven. De ellende van het proleaariaaf als middel, cm datzelfde proletariaat revolu- tiennair te maken en tot beeldstormers af te richten Gewetenloosheid gepaard aan duivel- sche sluwheid en taktiek. Want, zoo ver kondigde er een. voor hun doel zou men ieders hulp aanvaarden, ai was het van den duivel zelf! Misleiders en misleiden bij elkaar. En de conclusies, welke iedereen daar uit trekken moet? Hoever men afdwaalt, wanneer niet de eenig deugdelijke grondslagen eener christelijke overtuiging worden aanvaard. Dan moet de groote massa komen tot ver bijsterende dwaasheden en gevaarlijke dwalingen. Hoe noodig is: voorlichting ten goede van dien hedendaagschen arbeider, ver sterking der katholieke en christelijke vak organisatie van arbeiders en werkgevers, en gulle samenwerking tusschen deze twee Hoe vooizichtig onze katholieke rakor- samenwerking met menschen, die zulke opstandige bedoelingen hebben als het R A. S. openlijk beiijdb en hoe weinig vertrouwen zij kan stellen :n hunne be weringen en hunne goede trouw. Inderdaad, die N. A. S'ers zetten wel alle dingen op hun kop en zouden, in dien zii ee macht ertoe hadden, de geliee- le samenleving aan eenzelfde gymnastiek willen laten doen. Onze plicht als katholieke patroons treedt hier duidelijk zichtbaar naar voien. Er kan voor ons geen twijfel meer be staan. Wij mogen niet langer werkloos blijven toezien, maar moeien het volle so ciale even binnentreden, het goéde steu nen, ook al moeten wij daarvoor wellicht een of ander vooroordeel als oud roest van de hand doen." Bij zóó algemeene belangen, welke op het spel staan, moeten persoonlijke overwegingen naar den achtergrond geschoven, en moeten wiij allen, arbeideis en werkgevers, boven alle divergentie van belangen, onze hoogere eenheid gevoelen als katholieken, als man nen van geloof, van orde. die erkennen God del ijk en menschel ijk gezag. Goddelijke en meuscheliike wetten. Xi anneer wij ons weten op te werken tot daf hoogere plan en dat moeien wij vinden we elkander als oroeders. eensgezind voor liet goede en tegen het kwaad. Had men dat immer beseft, dan zou het Paasch-ccngres van het N. A S. niet hebben plaats gehad bij gebrek aan congiessisten. Do contra-revolutionaire actie. De „Vorwaris s-jnryft: Volgens mede- el eeuugen vain 'dén pounepresident te Stet-" tin zijn in Naug&rd een eerste luitenant, een luitenant ,en 15 man, die tot de tan den gewapend waren en rijk van munitie voorzien, gevangen geiiomen. Zij belmo ren tot een in Prenzlau ontbonden af- deeling der Baltische troepen. Uit goede bron zijn verder een groot aantal berich ten ontvangen, die pr op wijzen, dat de officiersfronde meent dat haar uur spoe dig gekomen zal zijn. Naar wij vernemen is het officierscorps van het 5de batalon Jagers uit Hirschberg jn Berlijn aange komen om .daar instructies in ontvangst te nemen omtrent zijn houding bij den nieuwen Putsch. Het „Munsterlager," waar de ontwapening en ontbinding der marinebrigade Ehrhardt zou geschieden, schijnt meer en meer een verzamelplaats te worden van alle gestrafte en ontslagen rijksweer- en Baltische troepen. Ja, er be staan zelfs aanwijzingen, dat het „Mun sterlager" sedert gisteren de offieieele plaats van samenkomst voor alle ontevre den P.utschlustige elementen is. Hef centrumsorgaan „Gerrnania" begint heden zijn hoofdartikel met de volgende nuchtere en zeer juiste opmerking: „De politieke hemel slaat op het oogenoiik weer in het toeken van kritieke dagen van den eersten rang. De lucht is vol ge ruchten over nieuwe putschgevaren, uie ons uit verschillende deelen van het rijk zouden bedreigen. Het schijnt voor hen, die met deze dingen niet direct te maken hebben, onmogelijk om viast te stellen, wat er van deze berichten waar en wat geiogen n>. Aoo is de beteekenis, dio do pers eraan toekent, buitengewoon verscninenu. meents tracht men ados zoo onschuldig mogeajx voor to sseden; liefst zou men zich er van afmaken door de heeie geschiedenis een vorkiezingsma- noeuvi'o .v. ---..en, terwijl men links het gevaar zeer zwart afschildert en door op zichzeL uericiiten, die echter ook niet te couw Moeren zijn, naar overtui gende bevw^zèa zóskt. Wij, van ons standpunt- van centrums partij uit, hebben er geen belaag bij, de zaak op te blazen of mooier voor te stel Ion dan ze is. Dat er echter wel iets van aan is, blijkt uit de houding van de autori teiten, die van een niet te miskennen ze nuwachtigheid blijk geven. Wij donken b.v. aan de plotselinge bezetting van het regeeriugskwurtier üo0r de veiligheidspo litie, die Donderdagavond tijdelijk plaats had. Wij denken ook aan de eigenaardige verklaring uit militaire kringen, die men Donderdagmiddag in "de reehtsche pers kon vinden en volgens welke alle bench ten over een nieuwen Putsch voorloopig- zeer overdreven waren. Dat kionk niet be paald hoopvol. Vóór alles moet bet echter opvallen, dat zelfs de Duitsch-nationaie volkspartij zich genoodzaakt heeft gezien in een oproep aan haar eigen partijvrien den in hét land voor een herhaling van Putsch-pogingen te waarschuwen en hun ie vragen deze met alle macht te bestrij den. Hiertoe zou zich zeker de uiterste partij van rechts niet leenen, wanneer zij niet zelf in haar binnenste overtuigd was van de waarschijnlijkheid van een nieu wen Putsch. Inderdaad is de politieke si tuatie er maar al te zeer voor geschikt, onverantwoordelijke kringen tot nieuwe misdadige om wonteliagspogmgen te prik- kc-iou. Do Kapp-onlusteu en hun gevolgen hebben de politieke ontwikkeling in ons vaderland zoo sterk geschokt, dat de kal meering uer gemoederen veel tijd zal kos ten. Wij kunnen ons zeer goed voorstel- ieu, dat degenen, die niettegenstaande de ellende van de laatste weken bij bun plan zijn gebleven, de tegenwoordige regeering bij de eerstkomende gelegenheid ten val te brengen, meenen dat een politieke situatie die daartoe zóó geschikt is als die van het oogen blik, niet. zoo gauw zal terug komen. Boekum beget. De riiksweertroepen zijn gisterochtend Boehum binnengetrokken. De Belgen in Frankfort. Woensdagmiddag heeft het Belgische bataljon zijn intrede in Frankfort gedaan. De generaais Mordaeq en Demetz woon den van het balkon uer Opera het défilé bij van de troepen, die tusschen twee ha gen van Senegaiecsche en Algerische ti- laiileurs en een baialjon van het 37e re giment infanterie voortschreden, terwij] een vertegenwooruigcr van den hoogen interge-ailieerden commissaris en talrijke geallieerde offh'ieeren de aankomst der troepen bijwoonden in liet Kaiserhof, den zetel van het bezettingsbestuur „Bed r üi'sra den l" Het Wolff bureau verspreide Donderdag avond iaat het volgende bericht De be ur ij Is ra Jen van de fabriek Knorrbrenise in Lichtenkeig drongen gisteren in het directiegebouw binnen en stelden de di rectie de volgende cischen: 1. beialing van 1000 inarlc aan ieder der 3600 arbeiders; 2. geen stukloon meer, maar 6 mark loom per uur; 3. uitbetaling van het loon voor de stakingsdagen in den Kapp-tjjd. De ar beiders gingen ook tot handtastelijkheden over en dwongen ten slotte den directeur naar buiten te komen en de beloften op schrift te geven, die hij, gezien de drei gende houding der arbeiders, dan ook gaf: Betaling van 500 mark. Ten aanzien van punt 2 en 3 verklaarde hij, zich thans nog niet te kunnen binden. De directie erkende later echter de ver klaring van den directeur niet, daar zij hem afgedwongen was. Zij weigert aan de eiseben te voldoen en besloot de fabriek te sluiten en de arbei ders te ontslaan. Men vreest dat de arbei ders dientengevolge de fabriek zullen trachten te saboteeren. Er is echter voor voldoende bescherming van de veilig heidspolitie gezorgd. Hölz en ziju aanhang. Een Berljjnnch persbureau beweerde Donderdagavond uit goede bron te heb ben vernomen, dat Hölz gevangen geno men is op het oogeublik, dat hij over de grens wilde vluchten. Het grootste gedeel te zijaer aanhangers is in elk geval reeds gevat. Do bladen beweren, dat Hölz, voordat hij Klingenthal verliet, nog met geweld in het bezit van een valscho pas was geko men. Volgens dezen pas zou hij Puchner heeten, arbeider en in 1889 te Herfurth ge boren zijn. Te Plauen besloten de arbeiders van de algemeene werkstaking af to zien, aan gezien de militaire actie uitsluitend tegen Hölz en zijn aanhangers gericht is. Ook te Falkenstein zijn een aantal roede gardisten aangehouden, bij wie zich tal van jonge meisjes bevonden. Te Sehonek kon men ook een aantal roode gardisten vatten. Enkelen hunner pleegden verzet. Hierbij werden een rootle soldaat gedood en twee zwaar gewond. De spoorweg tus schen Klingenthal en Zwoda, die door Hölz werd vernield, is weer hersteld. Gemeld wordt nog, dat Hölz in vrouwen- kleeding zou ontkomen zijn. Men heeft zijn hoed in een in beslag genomen auto mobiel gevonden. De Tjechen hebben te Bodembach den communistisch en kapitein Gocthe, een van Hölz' trouwste vrienden, gevangen genomen. OEMSüSDE BUiTEKL. BERICMTEH, Paderewski bü den Paus. Naar de Poolsche bladen melden is Pade rewski door den Paus in een particuliere au diëntie ontvangen. Z. H. verklaarde verheugd te zijn een man, die de ec;s:e leider is ge weest der regeering van Polen, op welks be vrijding de katholieke kerk en de Paus per soonlijk steeds vertrouwen hadden, te keren bennen. Paderewski lichtte den Paus in over de positie van Polen en over de problemen, waarvoor .oe nieuwgeboren staat zich ge plaatst ziet, dankte den I aus voor den aan Polen verleenden steun zoowel gedurende den oorlog, ais sedert de uitroeping van Po- len's vrijheid Daarna had hij een lang onder houd met kor dra aal Gasuarri. De dsKsden vergeten. Degenen, ijc Léa siagveioen-goide in Frankrijk bezochten, hebben het reeds ver teld; op verschillende plaatsen in het ver woeste gebied van Frankrijk zijn de lijken der gesneuvelden nog niet eens alien begra ven. Een foto in „l'Oeuvie" komt dit feit nog eens bevestigen; het is een kiekje van het slagveld bij de boerderij van Sapigneulies, niet ver van Berry-au-Bac, waarop men te midden van resten van wapentuig, doods beenderen en schedels in lugubere verwarring dooreen ziet liggen. Zondag heelt minister Leredu een bezoek gebracht aan de bevrijde gebieden, maar dit schouwspel zal men wel niet aan den minister getoond hebben, meent het blad. Daarom be sloot „l'Oeuvreliet onder de oogen van het publiek tebrengen als een bewijs van de ondankbaarheid van de levenden, van dc overlevenden. Naar Havas hit Lausanne meldt, reeft de kantonnale regeering in Zwitserland het rev. communistisch congres verboden, dat op 17 en 18 April te Yverdon zou worden ge houden. ioen generaal Gallièni in Augustus 1914 belast werd met de verdediging van Parijs bij de nadering der Duitscherk, richtte hij een korte en krachtige proclamatie tot de bevolking. >,lk beo bevel gekregen Parijs te verde digen.. Die opdracht zal ik tof het uiterste nakomen." Vervolgens deed hij met het Parijsche leger den flankaanval op von Klück, waarmede de Marne-overwinniug werd ingeleid. Het gemeentebestuur van Parijs wil nu een standbeeld voor hem oprichten. De „Times" zegt, dat die nieuwe anti-O. W. wet dienen, moet om ra de piaats te komen der huidige wet, die binnen eenige weken buiten werking komt. E>e nieuwe wet zal meer in bijzonderheden gaan en ingrijpender zijn dan de thans geldende, aangezien de regee ring voornemens is al het mogelijke te doen dalen en de prijsopdrijvers tot het uiterste te vervolgen. De procureur-generaal bij het Pran- sehe Hof heeft in het proces - Cai 1 laux de doodstraf ter zijde gesteld en aan de jury overgelaten zich over verbanning of ge vangenisstraf uit te spreken. .,JE£SONDA" VAN FELIX HUTTEN Omtrent het nieuwe Bijbelsche tooneel- werk „Yes Gonda" van Dr. Felix Rutten, lezen wij het volgende in de ,,Msb.' „Jessonda" het dochtertje van Jaïrus'' is ontleend aan het nieuwe testamentisch ge geven van de opwekking van Jaïrus' dochter- ke uit den dood. De dra atische verwikkeling stijgt bij elke acte, en men behoeft slechts even de lijst der personae dramatis tc overzien om te begrijpen dat hier niet ijdel de verwach ting van een dramatische verwikkeling ge wekt wordt. Felix Rutten heeft 't gewaagd, wat geen. dichter vóór hem dorsthij laat Christus op het tooneel komen. Heel dc drie boeiende bedrijven door wach ten wij op dit groote gebeurende komst van den Meester in de woning van Jaïrus. Zoo sober als de dichter deze gewaagde onderneming heeft behandeld, des te over weldigender van ontroering is de indruk. Op het moment, dat de Meester op dei drempel verschijnt, waar Jaïrus neerzinkt cn stamelt; „Heer ik ben niet waardig," komt Lucius cn zijn trawanten door de pries ters geleid binnen om den Meester gevangen te nemen. Maar- op datzelfde oogenblik legt de Chris tus zijn hand op het gestorven dochterke, en Jessonda rijst op uit den docxle. Zoo wordt 't slot van dit stuk 'n diep ont roerende apothese, een waarlijke verheerlij king van den God Mensch. Op den achtergrond de verslagen pries ters, de verbijsterde soldaten, voor de witte Christusfiguur vol majesteit de uit den dood verrezen kleine Jessonda, cn aan zijn voeten in eerbied neergezonken Jaïrus, de tempel overste en Lucius de Romeinsche hoofdman, beiden met de getuigenis op de lippen „Dit is waarlijk dc Zoon Gods." En op den voorgrond de ranke figuur van Maria Magdalena als een jubel van trium- feerend vertrouwen in Hem, Die leven cn dood gebiedt. Het hoofdbestuur vau de Nederlandscht Tooneeikunsienaa rsvereen igmg heeft zich mei een uitvoerig schrijven tot den burgemees ter van Amsterdam gericht, in diens kwali. teit van bemiddelaar en scheidsrechter inzakt de tooneelstaking, waarin het zijn medewer- king verzoekt om de directies van die veree. nigingen. welke tot op heden toe nog weige ren personen in hun gezelschap op te nemen welke deelgenomen hebben aan de tooneel staking. te bewegen, in deze houding ver andering te brengen. HULDIGING WILLEM MENGELBERG. Naar het „Hbld." vernoemt, is do Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, dr. J. Th. do Visser, voor nemens Zaterdagavond 24 dezer bij dl huldiging van den heer Willem Mengel berg aanwezig te zijn. „Den 14 October 1806 had de veld slag van Jena plaats; mijn vader werd met roem en eer overladen cn op het slagveld tot generaal benoemd Hoe za lig gevoelde ik mij door zooveel glorie. O, hoe kuste ik den brief, waarin Lud- wich mij deze heuglijke gebeurtenis meldde. De hoofdslag was voorafgegaan door de gevechten van Averstadt, Sche- ]itz en Sealfeld, waarin mijn vader zich even roemrijk onderscheidde. Maar, he laas, het Pruisische leger leed zoo-wel bij deze plaatsen als naderhand bij Jena een gevoelige nederlaag, en al de moed er. het beleid der soldaten ging verlo ren inden opme voorspoed van eten Fransehen tiran. Den 16. October moesten veertien duizend Pruisen de wa pens te Erfurt nederleggen en don 25en deed het Fransche leger zijn zegevieren den intocht te Berlijn. Al de Pruisische provinciën tot aan den Oder waren in de macht der Franschen. Hoe verfoeide ik Napoleon, hoe haatte ik zijn geheel geslacht Do-eh mijn zwaarste veidriet was nog niet geleden, kort daarna ontving nt van Guawich bericht, dat mijn vader in ae laatste pogingen welke ons leger aan wendde, om het carré van den vijand te verorexen, by een reyigen uitval aan et fiueia zyner troepen was gosnoine?.. i kanonkogel had zijn rechterbeen ver ..lijzeld, een uur daarna vond men' hem naast zijn dood paard zieltogend neder- liggen, én weldra was hij bezweken. ,.,Had ik hem met militaire eer mogpn zien begraven, dit zou een verzachting voor mijne smart zijn geweest maar dit werd verhinderd door de Framche bezel ting. Hoe ik door het droevig gemis mijns vaders ook moest lijdén het ver zachtte mijne smart, dat hij roemvol ge vallen was, en ik kon er mij beter mee troosten, hem op zulk eene wijze te hebben verloren, dan hem gepensioneerd en oud op een natuurlijke wijze den dood in de armen te zien geworpen. Wij allen dacht ik, moeten sterven, en als het toch moet gebeuren, was het maar het best door den kogel. Ik was niet gods dienstig genoeg o-m de waarde van een langzame» natuurlijken dood te beseffen, NED. li. K. BtlïND VAN TRANS PORTARBEIDERS „ST. BONIFACIIE.' Zaterdag io en Zondag ii April hield d/ Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders „St Bonifacius" haar Bondsvergadering te Utrechi onder Voorzitterschap van den Heer J. Zwaga De Jaarvergadering werd bijgewoond dooi den Geestelijk Adviseur Rector P. Stroomer. Voor het Bureau van de R. K. Vakorganisatie was als vertegenwoordiger eenwezig de Heer A. C. de Bruyn. Uit het jaarverslag van den secretaris bleet een toename in ledental met 2924 leden het ledental bedroeg op 1 Januari 19192323 en 1 Januari 1920 5243, een vooruitgang in ledental met 125,8%. Het jaarverslag van den Penningmeestet sloot in ontvangsten en uitgaven met eer bedrag van f 65899,28%. Het beleid van het Hoofdbestuur werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Bij de verkiezingen werden herkozen de Hccren J. Zwaga, Th. Kalkhoven, en H. B. v. en geen oogenblik dacht ik er aan, hoe dat ik altijd blijde was, als hij ons met onvoorbereid een kmjgsmau, die in den een bezoek vereerde. Hij had een gunstig oorlog vak, voor zijn God verschijnt, voorkomen, en goede manieren was welbe- Ludivich keerde ongedeerd terug; hij was spraakt en bezat die tot zekere hoogte slechts, eenmaal ra het -- zas vuur geweest en beperkte stoutmoedigheid, welke de vrouw zich den ovtngen tijd bij de ambu zoo gaarne in den man aantreft, al ge- lance geplaatst, gok hem deed de dood voelt zij zich ook gedwongen openlijk zijns ouden trouwen vriends, thans zijn haar afkeuring; daarover uit te brengen, schoonvader, hevig aan, en hoe meer hij Weldra bleek het mij, dat mijn echtgenoot het verscheiden van den dierbare be- hem zeer genegen was, zelfs zoo, dat hij treurde, des te meer won hij miji.e ach- geen kwaad van Oscar kon hooren ik ting en genegenheid en ten laatste kreeg verbruide het zelfs bij hem, toen ik ik hem (hoewel hy met het ideaal van den zeide, dat zijn vriend in den laatsten krijgsman vva-s, dien ik mij diooindej tijd wel wat te druk bij ons aankwam, har.el ijk lief. De jonge vriend was echter altyd vol „Kort na het eindigen van den oortog oplettendheden voor mij en wist Ludwich kwam er een vriend van hem opdagen, in alles te vervangen, dien hij in vele jaren niet had gez en, doch „2<x> gingen er twee jaren voorbij, in over wien hij mïj wel eens had gesproken bet eerste van welke mij een dochter daar hij 't altijd betreurde, dat hij niets wetd geboren, die, zooals gij denken kunt meer van hem hoorde. Oscar Freund- Laura, gij waart,, gij werd door mij, lich, van Duitsche ouders in Zweden volgens den wensch uws vaders, in den geboren, bracht al dien tijd te Stockholm Katholieken godsdienst opgevoed, en ik door, waar hij, zooals hij zeide, fortuin bleef ook na zijn dood in dit opzicht had gemaakt, althans hij had niets om inÜn woord getrouw. Uw vader was jn handen en scheen zich zeer gemakkelijk ^'en tusschen tijd zeer zwak geworden, te bewegen. Spoedig was hij ons een en. zekere gedienstige geoston fluisterdén huisvriend geworden en ofschoon ik eerst in'J bi ,(S>T' ^a': bij eene borstkwaal zijn komst niet met vreugde begroette, bad. Spoedig werd hij genoodzaakt zijn nam hij mij weldra zó.ó voor zich in! j ontslag uit den krijgsdienst -te nemen, dit verergerde zijn toestand meer dan hij er door verbeterde, want al was hij zwak en teer evenals mijn vader, bleek hij militair in zijn hart, en het deed hem dus leed voor altijd het vooruitzicht to moeten missen eenmaal tot een aanzien lijken rang in het leger op te klimmen Intusscben had hij zeer veel troost van zijn vriend Oscar. Deze had een prach tige woning in onze wjjk gehuurd, en daar er in den lijdenden staat, waarin mijn echtgenoot verkeerde, periodes voorkwa men dat hem niets scheen te deren, brach ten wij ook dikwerf bezoeken bij onzen vriend, waar wij immer welkom waren. „Mijn echtgenoot was dikwijls in de egenheid met de zonderlinge gewoon ten mijns vaders, om mij dagelijks te laten exerceeren kennis te maken en wist dus, dat ik zeer bedreven was jn den wapenhandel, en daar het klein geweer nog altijd in ons bezit was, kon ik de smart welke hij leed, doordien hij de mi litaire loopbaan vaarwel moest zeggen, niet beter verzachten dan door hem te veroorlooven mij te oommandoeren en daarop als een goed soldaat de handgre pen en manoeuvres ten uitvoer te bren gen. f Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9