TWEEDE BLAD BUITENLAND Gemengd Nieuws, HET WITTE HUIS. Kerk en School Orde en Arbeid FEUILLETON Trekken uit Kennemerland. MAANDAG 19 APRIL 1920 De crisis in Duitschland. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEH, BEDEVAART NAAR LOURDES. De aangekondigde bedevaart naar Paray en Monial, Louroes enz. onder leiding van pastoor L. Offermans te Iierop, vertrekt op 11 Mei a mmmm—a— INBRAAK TE AMSTERDAM. In den naebt van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in den papieiüandel van de wed. H. Bonuunpe te Amsterdam. De inbrekers zijn door het aangrenzend perceel, dat leeg staat, den papieiüandel bin nengekomen. Zij hadden daartoe slechts een raampje open te maken. Daarna zijn zij naar het kantoor afgedaald en hebben in de brand kast naast het slot een gat geboord, zoodat zij het slot konden openen. De buit zal hun tegengevallen zijn, want er was slechts f 90 kasgeld in de kast, welk bedrag zij hebben medegenomen. Toen het kantoorpersoneel het gebouw dat des nachts onbeheerd is. binnentrad, ontdekte men wat gebeurd was. Van de dieven geen spoor. EEN INVAL VAN SCHATTERS. In de „N. CrL" vertelt een lezer, dat hij, dezer dagen thuis komend, zijn diens ibooe aan groote ontsteltenis ten prooi vond. Er waren twee mannen aan de deur geko men. zich noemende schattere van welk ambt en deszelis bemoeiingen de dienstbode blijkbaar niet zer op de hoogte was. Op haar bescheid, dat er niemand thuis was. hadden de twee mannen niet gelet. Zij waren zoo maar nu ar boven geloopen en hadden de dienstbode verbouwereerd laten staan. Deze dacht niet anders dan dat zij met inbrekers te doen had en Weel in de open voordeur staan om de hulp van buren ia te roepen als het noodig was. Zij dacht de mannen elk oogen blik beladen met geroofde goederen terug te zien komen. Maar na verloop van tijd daal den zij van de trap blijkbaar zonder iets t» hebben meegenomen. De dienstbode was en bleef intusschen nog geronnen tijd van streek. Zeer vermoedelijk, schrijft die lezer, zijn het twee schattere voor 's Rijks personeele belas ting geweest. Hij vraagt echter, of het te veel gevergd zou zijn, een paar dagen te voien de komst der heeren schatters op een biljet te verwittigen" Dan zou men behoorlijk kun nen ontvangen en de dikwijls thuis zijnck dienstbode behoorlijk kunnen vertrouwen. 161.) Meest altijd was Oecar er bij te genwoordig en het gebeurde, als wiji hem bezochten, ook wel bij! hem aan huis daar hij! ©en klein jachtroer hiad, waarmede hij op gevogelte schoot „Dikwerf was hii er bij tegenwoordig, l .wan neer Ludwich, van dag tot dag ge- i meliiker, zijn oude neiging tot de mili taire manoeuvres weer bij zich boven yoelde komen, en mij, hoewel vriende lijk. toch met belachelijken, ja, kinder- achtigen aandrang verzocht voor hem $e exereeeren. Dit geschiedde meestal Wanneer hii uit zijn middagslaapje ont waakte en aan de theetafel verscheen. iDaar ik bii ondervinding wist, dat ik )mijn ziekelijken echtvriend een groot genoegen deed, wanneer ik zijn wensch jop dit punt inwilligde, haalde ik meestal spoedig, het geweer, zonder hem ook maar ia de geringste mate te doen üfcHjfcein, Jioe schrikkelijk dat kinderspel mii begon te vervelen. Het gewoon com mando luidde dan„Op schouder 't ge weer! Zet af geweeri" enz. tot het oogenblik kwam, dat ik, na de lading, op hem moest aanleggen, wat ik altijd met gerustheid kon doen, daar het wa pen nooit geladen was; en als hii dan commandeerde: „Vuur!" liet ik den vuur steen ketsen, waarmede de exercitie was ofgeloopen. „Op zekeren middag had Oscar onze krijgskundige oefeningen met de meeste aandacht bijgewoond en ofschoon ik mijn blikken op mijn commandant ge vestigd hield, zag ik zijdelings, dat hii mii opmerkzaam gadesloeg. Toen het oogenblik kwam dat ik vuur gaf, speel de er om zijne lippen een onheilspellen de, valsche glimlach, welke mii altijd naderhand in mijn zwaarmoedige droo- meriien is bijgebleven. Wat er in dit oogenblik in zijne ziel omging, was een vreeselijk voornemen, waarvan ik toen niét het minst vermoeden had, maar wat mii kort daarna uit zijne handelingen verklaarbaar werd. „Hii was dien middag, evenzeer als altijd, de oude, voorkomende vriend voor mij, en al wist ik, dat hij het met godsdienst en zeden zoo nauw niet nam. ik dichtte hem het bezit van eenige natuurlijke deugde» toe, welke, zooals ik meende, het gemis van godsdienstige gevoelens, steunende op de kracht der openbaring, ruimschoots konden vergoe den Helaas! dat ik eerst op mijn ouden dag' moet inzien hoe verkeerd mijne beschouwingen en opvattingen waren! Ach, hoeveel tijd van mijn leven ging er nutteloos verloren- Indien iemand zien onbesproken in de" wereld weet te gedragen, dacht ik, was het genoeg; net overige is een zaak tusschen hem en het Opperwezen; en zoo stond ik als liberale, of laat ik liever flauwe protestante tegenover den echt Voltairiaanschen vrii denker. Werkelijk was hu in de samenleving een aangenaam mensch, en de fiere» mannelijke kracht, welke in hem geheel verpersoonlijkt was en die der vrouw onwillekeurig achting en eerbied af dwingt, stelde mijn zieken en zwakken echtgenoot in de schaduw, terwijl het onophoudelijk geklaag en gejammer van den zieke 't mii deed betreuren, dat mijn jeugdig leven 'onder eenig genoe gen daar henenvlood. .Eens od .een middag, het was dep 29en Februari, mijn verjaardag, wil hadden een schrikkeljaar, 's morgens was er veel bezoek geweest, en mijn echtgenoot had zich na het eten zeer vermoeid te ruste gelegd bereikte zijn taal het toppunt van onbeschaamd heid. Onthuts: Ainsde ik achteruit; doch nadat er eenige seconden verloo- pen waren, voelde ik mii genoegzaam hersteld om hem te kunnen antwoorden. „Met de verontwaardiging van eene diep gekrenkte vrouw, wees ik hem met verachting af, en bracht hem het mis dadige van zijn gedrag onder het oog. Wii scheidden met geene vriendschappe lijke woorden. „Een half uur later verscheen mijn echtgenoot aan de theetafel; hil was dieti ganschen dag nogal opgeruimd, daar hij, ofschoon hii zien des morgens een weinig had vermoeid, echter in die oogenblikken weinig of niets van zijn kwaal te lijden had. Hii zag mii buwijlen vriendelijk aan, doch bemerkte weldra dat ik zijne opgeruimdheid niet deelde. Gil zijt vandaag niet zoo vroolijk als anders" zeide hij, mii met opmerk zaamheid aanstarende; „en dat op uw verjaardag! Wat scheelt er aan?" Ik voelde dat ik bloosde en zijn blik niet kon veroragen, waarom ik mijne oogen nedersloeg. „Ludwich", zeide ik, „meermalen heb ik u gezegd dat het beter ware, zoo uw, vriena Oscar ons niet zoo druk bezocht; ik gevoel mi' heden ..erphchf u daar weder aandachtig op te maken hu was daar aanstonds hier, toen gii sliept „Is'hii alweer vertrokken?" vroeg hii spijtig. „Waar ging.hii heen Hii had nog een paar boodschappen te "doen", luidde zijn voorwendsel, „en begaf zich dan naar huis; hii zal van daar \vel niet weeromkomen." „Ik kan maar niet begrijpen wat ge tegen dien besten kerel hebt", hernam Ludwich, zijn woorden telkens door een lastig gekuch moetende afbreken; „wat heeft hii u in den weg gelegd?" „Ik zag er erg tegen op hem het gebeurde te vertellen en bracht unet moeite de woorden uit.:. „Hii heeft uwe echtgenoote diep be- leedigd en daar zijt ge toch zeker niet mee gediend." (Wordt vervolgd.) VOORUITGANG. Met den besten wil ter wereld zou het mij onmogelijk zijn na het melodieuse woord vooruitgang hierboven neergepend te hebben, in een andere van zeer luchtige stemming de zen trek te openen. Spartacus terroriseert een aanzienlijk brokstuk van Duitschland, Sovjet- Rusland disciplineert den arbeid Zie de Tribune van Dinsdagavond, Italië wordt door mijn communistisch verdorven kinderen geteisterd, de stakingsbacil maakt van hon derdduizenden arbeiders schandelijke luilak ken, die met beide handen in de broekzakken theorctiseeren over socialisatie en heilstaat, middelerwijl zij wipsgeerige kringetjes kwak ken in het al te geduldige water. Alomme stilstand en reculade. En wij, Beverwijkers, wij bevoorrechte oasisbewoners in de woestijn van het verslampamperend rosse gedoe, wij gaan, wij vliegen vooruit. Het mooiste is, dat wij voor dien heerlijken voor uitgang waarvan ik in mijn prettige luchtkasteelen zoo dadelijk de bewijzen zal verschaffen, geen deelnemers of aandeelhouders kunnen vinden. Ik bedoel met deze de fusie natuurlijk. Tot dusver was het praatje en de ervaring, dat Wijk aan Duin er niks van moest hebben. Kun je begrijpen. Kost te veel belastingpenningen. De raadsle den, haantjes de voorste, stonden aan het hoofd der oppositie. Maar neen, nu ik dit ge zegd heb, nu zal de waarheid over mijne Een ik had me haast vergaloppeerd met et woord lippen. De waarheid, dat niet zij, de ledepopp;n, aan het hoofd der anti-fusiebe weging stonden, doch hij, die thans de burge meester van Wijk aan Zee en Duin is. De heer Rothe, secretaris tot I Mei en burgemeester na dien datum, heeft 17 jaren lang de gemeen te Wijk aan Zee en Duin bestuurd. In feite was hij het hoofd en kwam hem de wedde van den thans ontslagen burgemeester toe. Waar om zouden wij dit verzwijgen, terwijl de jong ste onzer bengels het reeds weet Wat wonder dat de heer Rothe het ambt van burgemeester ambieerde en dat hij, kennis dragend van het voornemen des heeren Krimpen del Court om af te treden, aanstonds al mijn invloed aan wendde om de fusie te doen duikelen, die hem beletten zou hoofd te zijn SoitDe heer Rothe heeft voorloopig gezegevierd. Tot dank voor zijn actie-achter-de-schermen tegen de fevreesde samenvoeging beletten de Roomsch Katholieke raadsleden niet dat deze candi- datuur doorging en lieten zij het toe, dat de Kroon door niemand ingelicht een erkend liberaal en uiteraard lichtelijk antipapist be noemde tot burgemeester van een over wegend Katholieke gemeente. Dit van mijn hart geschoven zijnde de conclusie laat ik aan de betrokkenen te trek ken over keer ik terug tot lichte stem ming en vooruitgang. Wandelen wij de Zee straat af tot aan de villa Cosy Corner. Villa's in aanbouw te veel om te tellen. Slaan wij links af, eenzelfde schouwspel. En door wandelen we de Sparcielaan, dan is het Lamerslag en truif lschuren en houtgezaag al wat ons oor hoort en ons oog ziet. We gaan vooruit, zeggen we dan. Maar wijken we toch vooral telkens weer ©p tijd uit, als een „Reading Standard," de achtste, terwijl we zoo te kijken staan, voorbij raast. De achtste Reading Standard. En aan een auto. Daarna een driewieler eveneens automatisch bewogen. Letten we wel. 't Zijn geen vreemdelingen, die aldus ons leven bedreigen. Rasechte, zij het ge ïmporteerde Beverwijkers, vullen aldus onze Straten en wegen met hun eigen motor- en autokarren. Omdat Beverwijk steeds voor uitgaat en koopen kan, wat men zoo maar wil. Misschien toch had ik op al deze gegevens niet tot het besluit kunnen komen om een trek in dezen zin te schrijven. Wat dezen morgen evenwel mijn ooren binnendrong gaf den doorslag. Wij krijgen een nieuwe kerk. En dat op de Breestraat. Die straat, waarin het hart onzer dappere gemeente klopt, zal ook haar mooiste gebeden bevatten. Het was sinds weken de algemeene vraag wie nu wel dit schoone huis met pand van den vertrek- kenden heer Waterschoot van den Gracht zou koopen. Wat zou daar verrijzen, bank, hotel of gesticht Waaraan niemand dacht, dat gebeurde. Het perceel ging over in han den van St. Agatha's kerkbestuur. Onze ge liefde oude deken zal de vreugde beleven, als God Hem eenige jaren nog schenkt, het heilig Altaaroffer op te dragen in een nieuwen tem pel. O, het was ons zoo vaak een ergernis dat kerkje te moeten betreden neerzittend in de schaduw van den dom der protestanten, ons ontstolen. Dat kerkje zoo klein, zoo wei nig stichtend, als te velen zijn beuken vulden en op elkander gestapeld werden. Thans is dat leed vergeten. Gansch Bever wijk is opgesprongen vol blijheid en geest- arflt en van mond tot mond is het gevlogen, dat er een nieuwe, mooie kerk zal verrijzen, domineerend onze Breestraat, fier en zelf standig, verre als zij zal staan uit de ver schrikkelijke schaduw van den ontroofden tempel. Als we spraken van vooruitgang, dan is dit voor ons, Roomschen met het hart en de daad, een sprong naar voren. Dan is dit een r den tro'sch te gaan op onze gemeente en ons gelukkig te prijzen, daar wij feitelijk wonen in el dorado. Intusschen wij zijn nog niet aan het ideale toe, evenmin als de dweeperige groep jonge lieden, die het waagde verleden week des avonds een lijflied der S. D. A. P. over de Breestraat te zingenDat is ons hei-heilig i-ideaalGaan wij vooruit, het einddoel, de ideale gemeentelijke samenleving is nog verre van bereikt te zijn. De eerstaange- haalde bewijzen slaan slechts op fortuinlijke individuen terug. Het feit der kerk treft de massa. Maar deze heeft nog zooveel noodig. En vooreerst goede, gerieflijke en gezonde woningen. De bouwvereenigingen zitten niet stil. Plannen liggen gereed. De woningen dus zullen zijn binnen niet te]ver verwijderden tijd Dan doet zich als aan brood die behoefte aan deen eigen ziekenhuis gevoelen. Geen nood. Ook daarvoor zijn plannen en beloften die spoedig gepubliceerd worden en tot algemeene tevredenheid zullen stemmen over kleine sociale nooden gewagen we niet, omdat zij al te bekend zijn, en overigens dit ondermaan- sche geen perfectie ooit zal kennen. Aan het stof kleeft nu eenmaal onoverwinbaar het nooit volkomene en nimmer volmaakte. Wat ons, geloovigen, die Het Ideaal, De Volmaakt heid aanbidden, begrijpelijk en de ongelukki- gen materialist als een onoplosbaar raad: e voorkomt. In den allergrootsten en maar al te tasbaren nood, die ook onze gemeente in haar onderla gen vooral nog teistert, moet echter voorzien worden. Ik bedoel alweer den nood der onont- wikkeling. Ons volk is goed en van besten wil Maar het is ook ruw, onbeschaafd. Ons sodalis tisch vrouwelijk raadslid verkondde deze waarheid in den kring der vroedschap vóór wii gelegenheid hadden het in de rubriek van Fnts te lezen. Ons volk moet ontwikkeld wor- den Ontwikkeld in eiken zin, in elke richting met Gods woord als richtsnoer. Tusschen die sierlijke huizen, over die welverzorgde wegen moet een beschaafd volk dolen en denken. Op dat de wereld in haar afgunst met zeggen kun ne Zie, hoe ze domperig en onverschillig werden gelaten, vooral opdat in die ontvan kelijke, nog niet gestaalde harten het socialisme het communisme, alle isme's kortom der onte vredenheid en stofvergoding, niet langer die verwachtingen kunnen aanrichten, welkt wij allen, helaas, veelvuldig moeten constateeren. Ons 'wacht in deze een groote en grootsche taak. Is die vervuld kwestie van eenige jaren in tens en arbeid dan zal voorzeker, met meer vlotheid nog uit deze pen een trek vloeien over Beverwijk's vooruitgang. FRITS. De geallieerden e* Duitacl»- land. De gezanten, van België en Italië hebben aan Miilerand medegedeeld, dat zich aan sloten hü den atap, dien Engeland Redaan had, betreffende een gemeenscbappelyke actie van de geallieerden bij de regeering te Berlijn, om de volledige uitvoering van net tractaat van Versailles ie eischen. Het Journal des Debate, acht staking van allen economiaohen steun aan Duitechlan door de geallieerden een onvoldoende strot voor het niet uitvoeren van de militaire be palingen van het vredesverdrag door Duitschland. Het blad verlangt allerminst een onbepaalde verlenging van de bezetting van de steden aan den Main, maar het raadt aan om gewapende detachementen ter beschikking van de controle-commissies te stellen om de vernielingen te bewerkstelli gen, die door het verdrag voorgeschreven zijn en het materiaal te bemachtigen, dat uitgeleverd dient te worden. Eerst moeten er dan met de Duitsche regeering schikkin gen getroffen worden om haar verantwoor delijk te kunnen stellen voor d0 ongeregeld heden of het verzet waartoe de regelmatige verrichtingen dier detachementen aanlei ding kunnen Reven. Uit het Roergebied. De steenkoolproductie in het Roergebied heeft thans weer het peil bereikt van vóór het tot stand komen van de z.g. overwerk- overeenkomst. Aan deze overeenkomst houdt zich slechts een deel van de mijnwerkers; in een groot deel der mijnen weigeren ze overwerk wegens het verminderde brood rantsoen. De vermindering der kolenproductie ten gevolge van de algemeene staking en <le revolutionaire onlusten in de vorige en de loopende maand .wordt op 2 3 millioen tooi geschatt. Iu het Vogtland- In het Vogtland zijn vliegende kolonnes ter vervolging van de naar de gxensuitwjj- kende misdadigers-benden naar Eisten, Jiigersgrün, Lengenfeld en Eibenstock ge zonden. De Tsjechen bewaken de grens scherp. De te Glauchau binnengerukte rijkeweer baarheid heeft een groot wapendepot te Hohenstein in beslag genomen. Overal ontvangt d® bevolking de troepsn met vreugdebetoon. Naar gelang de benden worden ontwapend en de raddraaiers gevan. gen genomen, keert de rust terug. Verschei dene gevaarlijke communistische leiders, partijgangers van Hölz, zijn gevangen ge nomen. Hoelz. Hoelz, die bij Klingenithal zich bij een bevriende familie verborgen hield, is thans met een valsche pas naar het kolendietrict van Noord Bohemen ontkomen. De familie is door de rijksweer gevangen genomen. Staking in de Borljjnsche restaurants. Zaterdagnacht besloten de kellners te Berlijn voor de zooveelste maal het werk neer te leggen. Do stakers verlangen, de toepassing van een nieuw loontarief. waar over einde November al wordt onderhan deld- Verder duurtetoeslagen van 50 mark per week. betaling Vaa de stakingsdagen en geld voor de „posten," die tijdens de staking toezicht op de lokalen hielden. Behalve de kellners staken de koks, het technische per soneel, het hulppersoneel, de stokers, do ma. ohinisten en do muzikanten. In een aantal restaurants zijn op Let laatste oogenblik de eischen nog ingewilEgd. zoodat aldaar het bedrijf niet stil staat. De eigenaars van de restaurants waar gestaakt wordt, zijn vast besloten ditmaal niet toe te geven. Het aan tal stakers bedraagt 40.000. Kapp in hechtenis te Stockholm. Aan de N. Rott. Gt. wordt uit Berlijn ge. meld: Kapp is te Södertelje, een kleine fabriaks- en badplaats, een paar uur van Stockholm gelegen, gevangen genomen. Hü was met een vliegtuig naar Zweden gekomen- Hij reisde met een v&lsche pas onder den naam van dr. von Kanitz! Daar Kapp alleen van politieke misdrijven kan worden beschul digd, schijnt zijn uitlevering onmogelijk. De Zweed&che regeering aal hem kunnen inter neeren. of uit het land laten zetten. Men vermoedt dat Kapp geïnterneerd zal wor den, totdat hij vergunning heeft gekregen zich in een ander land te vestigen. Over de aanhouding verneemt de Voesi- eche Zeitung nog, dat K*PP zich in de eerste dagen na de mislukking van zijn onderneming op «en landgoed in Pommeren heeft schuilgehouden. Toen hii zien daar echter niet meer veilig voelde, vluchtte hij per vliegtuig naar Zweden. Het gelukte Kapp in het Zuiden van Sweden onopge merkt te landen. In een automobiel vertrok hii naar kaïlmö, en vandaar naar Stock holm. Om elke verdenking af te leiden, stapte hü een paar K M. voor Stockholm te Södertelje uit. Daar nam Kapp zijn in trek in een hotel, onder den naam van dr. von Kanitz. De beginletters van zijn naam waren dezelfde gebleven. Kapp is op oen heel eigenaardige wijze ontdekt. Hü zat in het restaurant van zijn hotel en bestelde ©en flesch Zweedsche punch. Nu is dit volgens do wet op het alcoholisme in Zweden onmogelyk. daar men ten minste met 2 personen moet zyn en ook eten moet. alvorens recht op punch te krijgen. Een groepje vroolijke Zweden, die ook daar aanwezig waren, hadden mee lijden met den eenzamen gaat en noodigden hem uit aan hun tefel. Kapp dronk ver schillende glazen Pf* en werd toen spraak zaam. Hij vertelde waarschijnlijk wat te veel want den volgenden morgen verscheen een journalist in zijn kamer, die hem wilde interviewen. KsPP vertelde toen, dat hij koopman was en van politiek geen flauw besef had. De journalist verwittigde daar op de politie, die nogmaals de pas van Kapp controleerde, en da ai de pas valsoh bleek, den vroegeren rijkskanselier aanhield- Een dreigende staatsgreep te \Voenen? Klofae, de minister van landsverdediging, heeft in'een openbare vergadering gezegd, dat er Hongaarsche officiers-bataljons ter sterkte van 20,000 man aan de grens van West-Hongarije zijn geposteerd, om een eventueelen reactionairen staatsgreep te Weenen te steunen. Dit gevaar is van Rroot gewicht voor Tsiftoho-Slowakije. dat belang heeft bij het behoud van een demokratisch bewind in Oostenrijk. De staking in de Unie. De spoorwegstaking zal hoogstwaarschijn lijk spoedig ten einde zijn. Te Philadelphia is de groote meerderheid der stakers weer aan (het werk gegaan op de belofte dat er geen rancune-maatregelen genomen zullen worden. In andere spoorwegcentra wordt de arbeid ook op groote schaal hervat. Tegen Zaterdagmiddag was een groote vergadering te Chicago belegd, waar. naar verluidt, de staking officieel zou worden opgeheven. De staking der bootwerkers loopt op zijn eind. De geschillen met do United Fruit Cy. en andere belangrijke lijnen zijn bijgelegd. Frankrijk en Polen. Op voorstel van senator Noulens. heeft de minister van onderwijs besloten, een krediet van 1-500.000 frank beschikbaar ie stellen ten einde de intellectueele betrekkingen tusschen Polen en Frankrijk te bevorderen. Er zullen van dat geld ook beurzen voor Poolsehe kinderen, die te Nancy willen stu- deeren, ingesteld worden. Engeland's financieels kracht. .Verkoop van oorlogsrvoorraden zal diit jaar een belangrijke vermindering van de staats schuld in Engeland tengevolge hebben. Do netto-opbrengst van den verkoop bedraagt namelijk rond 190 millioen pond sterling. De Times zegt. dat de regeering veel ge wicht hecht aan de staatebegrooting, die Austen Chamberlain heden, Maandag, in het Lagerhuis zal indienen. Zij is van oor deel. dat de financieele kracht van Enge land diepen indruk zal maken op de geheele wereld. Deze begrooting zal zich kenmerken door een groot plan tot delging van een aanzienlijk deel der staatsschuld binnen &f- zienbaren tijd. In de staa te-porceleinf abriek te Meisman zijn, naar men aan de ,»N. B, Oi." uit Leip zig meldt, in opdracht van bot rijks ministerie van financiën, geslaagde proeven genomen met het vervaardigen van geld stukken uit porcelein. Er zün vüf- en twee- markstukken gemaakt, die zoo het heet, „licht hygiënisch en glansloos zün„, Terwül bü de laatste veiling iu Leipzig voor runderhuiden nog 32 tot 38 mark per pond werd betaald, brachten ze op de te Gaseel dezer dagen gehouden veiling, waar ruim 100,000 huiden aanwezig waren, slechts 12 tot 14 mark pa pond op en men verwtcht nog een aanmerkelijke daling der prijzen en dientengevolge ook van het le der. Do Fokkerfabrieken te Swerm tvan de Sweriuer Industrie Werke) worden ge sloten en allo arbeiders worden ontslagen, wat voor de industrie dier stad een zware slag is. Vermoedelijk evenwel sullen de fa brieken zoodra do termijn dait aan de Duit sche vliegtuigenfabrieken bet vervaardigen van vliegtugen verboden ia. *el *ün sfgo- Joopen, heropend worden. Men had geprobeerd de arbeiders aan het werk te houden met de fabrikatie van boo ten, weegschalen, kachels, enz., maar dit ia niet gelukt. D0 voormalige Ooaienriiksche mwristör van buitenltndeohe zaken Gzernin ligt te Weenen zwaar *i«k aan de griep. Zün toe stand wordt als ernstig beechouwd. De Italiasnsche, Engolsche en Franscbe marine-chefs rallen aan de conferentie deelnemen- De president der Tejecho-Slowaksohe republiek heeft het ontslag van Ibet kabinet. Tusar aanvaard, doch het verzocht aan te blyven tot het nieuwe ministerie is benoemd Te Harburg bjj Hamburg is Zaterdag ochtend een entrepót met groote voorraden voedingsmiddelen en veevoeder ter waarde ven 25 millioen mark verbrand. Oorzaak onbekend. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Deken van het Dekenaat Purmerend en pastoor der parochie vaa de H.H. Nic. en Cath. te Purmerend, den ZeerEerwaarden Heer A. HoJlemberg en tot Rector van het O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam, den WelEerwaarden Heer J. van Veen, kapelaan te Leiden (H. Petras.) EISCHEN VAN LANDARBEIDERS. In de provincie Groningen was het uur loon dor laad arbeiders in 1919, 3214 pt-, De modern georganiseerde landarbei ders vragen thans eerst een verhoogmg van 2'A et. per uur, en verhoogmg vaa ati bedrag met nog 20 pot, zoodat dan be* uurloon wordt 42 et. Bovendien wordt een vacantia geëSsobt gedurende veertien dagen. De werkgevers zijn niet bereid op deze eischen in te gaan. zoodat een conflict zeer waarschijnlijk is. ACTIE IN HET STRAATMAKERS- BEDRIJF. De Algemeene Nederlandeche Straat- makersbond heeft aan overheden, aanne mers en andere werkgevers-stère) in het siraatinakersbedrijf en aanverwante vak ken, een uitgebreide circulaire toegezon den, beo-ogende aan te sporen tot een be tere regeling der arbeidsbemiddeling ter vermindering vaa seizoenwerk loosheid, welke vooral bevorderd wordt door het uit verkeerde zuinigheidspolitiek, op hoop van betere tijden uitstellen van veel straatmakersarbeid, die noodzakelijk ver» richt moet worden. JEUGDORGANISATIE. Thans zijn door Z. D. H. Mgr. Gallier goedgekeurd de statuten der vereeniging .Commissie voor R.-K. Jeugdorganisatie in het Bisdom Haarlem", welke zich ten doel steil, te bevorderen de godsdienstige, zedelijke en stoffelijke belangen van de R.-K. Jeugd in dat Bisdom. Deze commissie zal dat doel trachten te bereiken door: a. te bevorderen, dat overal in het Bis dom vereenigingen ten nutte der R.-Kath. Jeugd worden opgericht. >b. voorlichting te verstrekken en lei ding te geven aan bestaande vereenigin gen, die de belangen der jeugd bhartigen. c. te regelen de verhouding dier veree nigingen onderling en vaa die vereenigin gen tot de R.-K. Stands- en Vakorganisa tie. d. te waken, dat de bisschoppelijke voorschriften worden uitgevoerd en onder honden. Voorzitter der commissie is de WelEerw Heer Rector J. B. M. M. Moller te Den Haag. VRIJAF AAN BURGER WERKLIEDEN. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat voor zoover zulks mogelijk k aan de burger- weiiüedien op 19 en 30 April is. een halv dag vrijaf kan worden gegeven met beh&i van het normale loon. Werklieden, die op dien halven vrijen dag arbeid moeten verrichten ontvangen over 'den duur van dien arbeid 50pct. van het normale loon ais extra-vergoeding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11