TWEEDE BLAD] HET WITTE HUIS. [n en om Haarlem BUITENLAND Orde en Arbeid Kerk en School Gemengd Nieuws. FEUILLETON De crisis in Duitschland. DINSDAG 20 APRIL 1920 J. A. DE LOBEL. Tegen i Mei a.s. heeft de heer J. A. de Lo- bel ontslag genomen als voorzitter der af- aeeling Haarlem van den Ned. R.K. Volks bond en dit feit leek ons belangrijk genoeg om het moeilijke karwei te ondernemen den heer le Lobel te „interviewen." Het is gelukt, hoewel niet zonder moeite. Een ding valt schrijver dezes medehij behoeft den heer de Lobel niet voor te stellen niet te vertellen van de kleur van zijn haar of zijn das, zijn tred, zijn eeuwigen glimlach enz. want dat er veel stadgenooten even populair zijn, in den goeden zin des woords, als de heer de Lobel wij gelooven het niet. „Me neer de Lobel" keft tenvoeten uit geschilderd in de harten en hoofden van alle Volksbon- ders, en van zoo goed als alle Haarlemsche R. K. en tienduizenden daarbuiten Welnu of men den heer de 'Lobel ontmoet in „Sint Bavo waar hij bijna altijd te vin den is, of dat men'm aanspreekt in de Groote Houtstraat, of dat hij u ontvangt op zijn eenvoudige maai" netjes ingerichte kamer een echte werkkamerhij is altijd dezelfde. Onze lezers kennen dus den heer de Lobel Wij steken van wal. „Meneer de Lobel, wat is de rede dat u be dankt als voorzitter van den Bond", zoo vro gen wij, nadat hij ons een fijne sigaar gepresenteerd had, die daar alleen staan voor de bezoekers, want zelf rookt hij niet. —En het antwoord luidde, terwijl hij ons eenige blaadjes van zijn agenda liet zien, waarop aangeteekend stond waar en hoe veel maal hij nog spreekbeurten moest ver vullen „Mijn vrije tijd is overbelast". Maar hij voegde er bij„En ook is er een zekere afstand ontstaan tusschen de algemeen gel dende organisatiebegrippen in den Bond en de mijne. Wat ik daarmee bedoel zal u straks misschiem wel duidelijk worden. „Hoelang bent u nu voorzitter van den Bond geweest „Het is nu ongeveer 5 jaar geleden dat ik op verzoek van den heer W. B. Guskens, mijn voorganger z.g., de leiding van den Bond op mij nam". „Hadt u zich, zooals dikwijls gebeurt, bij de aanvaarding van uw functie een doel voor oogen gesteld „Er zijn twee richtingen mogelijk", aldus de heer de L.. Een voorzitter kan boven op den stroom drijven en men kan, als voor zitter trachten den stroom te leiden. Dat laatste had ik mij voor ocgen gesteld". „En hebt u daarbij, naar uw meening, eenig resultaat gehad „Ik heb geprobeerd aan den Volksbond een karakter te geven overeenkomstig de behoeften van den nieuwen tijd en daarom mijn best gedaan om allerlei hiep-hiep-hoera- politiek te vermijden. Ik heb een nieuw regle ment gemaakt voor den Bond, krachtens welk de R. K. Volksbond goed is te besturen en dat voorziet in de behoefte, terwijl een reglement vroeger feitelijk niet bestond door de voortdurende herzieningen, die werden aangebracht door iedereen, die daaraan be hoefte had. Ik heb vervolgens de instelling van den bestuur sraad bevorderd. Hij zal dezer dagen zijn 50ste vergadering houden. Het karakter van dezen raad verschilt principieel met de bestuursraden in andere plaatsen, waar zij hoofdzakelijk bestaan uit vakvereenigingen wier invloed wisselt naar haar grootte. In Haarlem namen wij als uitgangspunt het communiqué van Z. D. H. den Bisschop, dat aan den Volksbond een taak heeft opge- Lgd. Die taak is bij ons aan stukjes geknij t en iedere onderafdeeling heeft een deel van die taak te vervullen gekregen. Daarom be staat de Bestuursraad hier uit de dagelij ksche besturen van alle onderafdeelingen, terwijl elke onderafdeeling evenveel afgevaardigden heeft. Die bestuursraad heeft aan de eischen voldaan omdat alles wat in den Volksbond leeft in den Bestuursraad tot uiting komt en er geen overheersching is van de eene onderafdeeling over de andere. Een ander doel dat ik mij stelde, was een beter vereenigingsleven, vooral om daarin zooveel mogelijk beschikbare ruimte te krij gen. Daarna zou de verfraaiing komen. Zelf was ik voor verbetering der groote zaal op de eerste plaats in het belang van het ge bouw, maar een andere strooming wilde eerst verbetering van het voorgebouw in het be lang van uen Volksbond. Het tooneel in de groote zaal is veranderd, zoodat dit, wat ruimte betreft, een ideaal-tooneel voor dilet- tanteugezelschappen is. Ten vierde stelde ik mij voorredding en bescherming der financiën door strenge ad ministratieve scheiding van de rekening van „Onmogelijk!" sprak hij; „dat is ze ker eene vergissing, een verkeerde op vatting van u; het is mijn oudste, trouw ste vriend* lieve hemel, wij hebben met elkander schoolgegaan." „Dat kan wel mogelijk zijn", vervolg de ik„maar is het u bekend, hoe hij zich al dien tijd, dat hii in den vreemde rondzwierf, heeft gedragen? Hoe zijn hart door de slechte voorbeelden, wel ke hii waarschijnlijk dagelijks voor oogen had, bedor.... veranderd kan ziin?" „Ik wilde bedorven zeggen, maar hield (dat woord terug; want ofschoon mijn plicht mil gebood hem te beschuldigen, het viel mii zoo hard, daar ik hem toch nog iijden mocht. „Hii is aitijd de oude en dezelfde gebleven" voegde mijn echtgenoot mii hoofdschuddend toe in antwoord pp 4e hem gedane vragen. den Bond en die van St. Bavodoor een nieuw stelsel van contributie-inningdoor het volledig breken met het idee dat de Volks bondcontributie een welwillende aalmoes der vakvereenigingen was aan den Volksbond geschonken. Ten vijfde is aangesteld een gesalarieerd administrateur, die niet is propagandist in den gewonen zin des woords, doch een ad ministratieve kracht, die den Bond financi eel en administratief gezond houdt, wat bij wisselende besturen noodzakelijk is. Ten zesde kreeg de Bond een weekblaadje, dat bij zoo'n groote organisatie met zooveel onderafdeelingen onmisbaar is. Ten zevende is de Bond de laatste jaren in aanzien gestegen. Het ledental klom van 900 in 1916 tot 2300 in 1920 de begrooting van 1916 in inkomsten en uitgaven van f 6000 op f 26000 in 1920, terwijl van 5000 stemmen op de R. K. verkiezingslijsten er 2300 werden uitgebracht door Volksbonders en de arbeidersraadsleden of plaatsvervan gers allen Volksbonders zijn. Onze openluchtmeetings in het Brcnge- bouw werden door duizenden bezocht en onderlinge ruzie, kwamen niet voor. Het hoofdbestuur wordt gekozen uit leden van den bestuursraad, dus uit menschen, die het organisatieleven reeds hebben medege maakt. Dit is ook een groote verbetering. Hadt u geen vrijgestelde willen worden? vroegen wij den heer de Lobel. Ik moet zeggen dat er een heerlijke voldoening is gelegen hoewel het woord vrijgestelde leelijk is in het idee dat men zich geheel geeft aan de zaak van den Bond Het zou hard en moeilijk werken zijn, veel studie en nadenken eischen en veel lichaams kracht om tegen de zedelijke en lichamelijke vermoeienissen opgewassen te zijn, maar voor eerst voel ik er niet voor door het gemis aan voldoende eenheid, het gemis van een scherp geteekende lijn in de beweging, zoodat men wel weet waar men als leider van een bond begint, maar niet of men niet eens als admi nistrateur eener bouwvereeniging eindigt. Men kan zich door dat gemis aan eenheid en een vaste lijn geen vast doel scheppen. Men zou die taak ook kunnen beschouwen als een doorgangshuis naar een betere be trekking, maar dat wil ik niet. En dan het gemis aan sociaal gevoel en denken bij de leden dat is in elke vereeniging zoo maakt dat zij zich geen denkbeeld vormen van het werk van een vrijgestelde, zoodat deze verplicht is veel tijd en reclame te be steden om zijn eigen positie te redden. Daar voel ik niets voor, zoodat de idealen het tegen de practische werkelijkheid bij mij hebben afgelegd. Wat is uw oordeel over de Volksbon ders, na 5 jaar met hen te hebben gewerkt vroegen wij ten slotte. Een voor één zoo zeide onze zegs man zijn het prachtmenschen, die alles voor je over hebben en voor wie je zelf ook alles zou willen doen, maar ze als collectivi teit, allen bij elkaar bezien, voelt men ga pingen. Dan ontdekt men dat men 25 jaar heeft nagelaten een kern te vormen van men schen met sociaal inzicht en dat een fout van den Volksvond is zijn veeldeeligheid. Die veeldeeligheid zit hierin b.v. dat een Volksbonder op Katholiek sociaal gebied heeft te luisteren primo naar zijn plaatselijk, zijn diocesaan, en zijn federatief (landelijk) Volksbondsbestuur secundo naar zijn plaat selijk, en zijn landelijk vakbestuur, plus het vakbureau, behalve nog naar de verschil lende godsdienstige en politieke vereenigin- gen. Vervolgens dat hij in handen krijgt zijn plaatseüjk R. K. dagblad, in casu de Nieuwe Haarlemsche Courant, zijn plaatselijk (Da- miaatjes) en nationaal volksbondblad, zijn vakblad, zijn vakbureaublad. Dan nog zijn dagelij ksche omgang met alle mogelijke so cialistische en communistische propaganda op werkplaatsen, in schafttijden en bij den barbier. Dat alles is kostbaar en maakt dat de menschen moeilijk meer warm te krijgen zijn, tenzij in zeer bijzondere gevallen. Door die veeldeeligheid is het uiterst moei lijk voor een plaatselijken Volksbondleider n eenige vaste richting op te diepen, en de juiste plaatselijke richting aan te wijzen. Bent u van plan den Volksbond geheel te verlaten Onder nog nader te bespreken voor waarden ben ik bereid om mede te werken aan den bloei van den Bond, wat zou kun nen bestaan in mijn medewerking op ont wikkelingsgebied en waarschijnlijk gedurende eenigen tijd het controleerend toezicht op leiding en financiën van „Sint Bavo Onze laatste vraag was Bent u van mee- ning dat de Bond vroeger goed bestuurd is, of meent u dat het beter had kunnen gedaan worden Integendeel, haastte zich de heer de Lobel te antwoorden, ik ben vol eerbied voor de wijze waarop de heeren Guskens, Brom en hun voorgangers den Bond hebben geleid met overgroote en belanglooze toe wijding, en waarmede zij jarenlang aan den Bond het beste hebben gegeven van wat zij te missen hadden, zoodat zij in elk opzicht „Ik zou het betwijfelen, althans wan neer hii yroeger goed is geweest", bracht ik met moeite uit. „Nu, ik wil daar niets meer van hoo- ren"„sprak Ludwich korzelig: „in ieder geval zijt ge toch knap genoeg om op u zelve te passen. Een jongeling ver oorlooft zich nu en dan tegen eene vrou welijke bekende, al is zij .gehuwd, eene of andere snedige uitdrukking, die wel niet altijd in het scherp luisterend oor van den strengen zedeleeraar genade zal vinden, maar waarover de vrouw van stand en beschaving zich niet ter stond beleedigd moet toonen. Oii zult weldoen zulke gezegden in het vervolg met een schertsend woord te beant woorden en u te houden, alsof gii niets begrepen hadt." „Gii handelt onverstandig, Ludwich". zeide ik, terwijl ik een innig leedwezen gevoelde, zooveel kwaad van Oscar te hebben gesproken, al bleek dit ook mijn mijn plicht. O, welk een vreeselijke twee strijd! „Het spijt mij, dat Freundlich reeds zoo spoedig js vertrokken", sprak mijn echtvriend: „gii hebt hem toch niet on vriendelijk behandeld "Ik heb hem te verstaan gegeven, als een toonbeeld van Volksbonders mogen gelden. Hiermede eindigde ons waarlijk leerzaam interview met den heer de Lobel, waarvan men wel met belangstelling zal kennis nemen. De houding der geallieerden. Uit Parijs wordt gemeld De diplomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk» Engeland en België zijn in het bezit van de instructies van hun regeeringen voor de stap te Berlijn teneinde elke militai re beweging te voorkomen en nakoming te eischen van de bepalingen van het vredes verdrag'. De italiaansche zaakgelastigde wacht nog zijn. orders af. Zoodra de noo- dige instructies zijn ontvangen, zal de nota der geallieerden worden overhandigd. Het schijnt zeker, dat Italië zich aan zal sluiten bij de actie der andere geallieerden. De kwestie van de ontwapening van Duitsch land zal zekerlijk aandachtig worden onder zocht te San Reino, De overeenstemming schijnt volledig tusschen de regeeringen be treffende de noodzakelijkheid om met ener gie over te gaan tot nakoming der vredes- óepalingen. Maar de kwestie van de wijze waarop dat moet geschieden, behoort zoo danig te worden geregeld, dat de ontbinding van de verschillende troepen kan plaatsvin den zonder moeilijkheden of wanordelijkhe den te veroorzaken. De kwestie van het ma terieel is eenvoudiger. De uitlevering of ver nietiging van de voorhanden wapenen en munitie moet worden verkregen, hetgeen voor de geallieerden een groote waarborg zal be- teekenen. UR Frankfort werd gisteren aan het Hbld. gemeld: De bezetting van Frankfort. Zoodra de geallieerden zich de zekerheid verschaft hebben, dat de rijksweertroepen, die boven het geoorloofde aantal in het Ruhr- gebied aanwezig waren, zijn vertrokken, zul- »en ook de bezettingstroepen uit het gebied van het nieuwe brugg^hoofd Mainz volko men worden teruggetrokken. Die voorteekens daarvoor worden steeds duidelijker merkbaar Nog meer infanterie, en axtillerietroepen hebben het bezette gebied ten oosten van Frankfort en Frankfort zelf» verlaten. Heden zullen alle geallieerde troepen wegtrekken. Offenbach en Miihrihedm zijn reeds geheel zonder vreemde bezetting. De Fransche en Belgische vlaggen op het Hotel Imperial te Frankfort, de hoofdzetel van de officieren der bezettingstroepen, zijn al ingehaald. Ver schillende scholen, o.a. het Goethe-gymna- sium, zijn ontruimd. Hooggeplaatste Belgi sche officieren, dre tot het Frankforter deta chement 'behcoren, hielden Zondag ver moedelijk met het oog op de spoedige ont ruiming der stad een bespreking met den commandant van de Ude Fransche infante- rie-divisie, waarna ze weer vertrokken. Blijk baar bestaat het voornemen, dat bij het ont vangen van het bevel tot ontruiming deze reeds zoo goed als voltrokken te doen zijn. Eenigszins in tegenspraak hiermede ver neemt de ,»B. Z. a. M." uit Frankfort, dat daar de toestand sedert gisteren onveran derd is. De Entente-troepen vertoeven nog in de stad. Hun hoofdwacht is nu gevestigd in de Opera, waar ook nog drie machinege weren zijn opgesteld. De Belgische officieren hebben in een villa in de nabijheid van het Lessing-gymnasium, waar hun troepen lig gen, een officierscassino ingericht. Aan een aftocht van de troepen is in de eerste dagen nog niet tedenken. Het heeft ex echter allen schijn van, dat de controle-commissie, die zich thans in het Ruhrgebied bevindt, defi nitief bevel zal geven tot het terugtrekken van de Fransche en Belgisthe troepen, zoo- dra zii met zekerheid verneemt dat de rijks weertroepen het Ruhrgebied hebben verlaten. DE CONFERENTIE VAN SAN REMO. Aan het .,Hbld.'' wordt uit Parijs gemeld: De internationale gebeurtenissen van de laatste weken zijn oorzaak, dat de resulta ten van de conferentie te San Remo hier niet zondier ongerustheid worden tegemoet gezien. Men vreest hier bovenal de neiging, die in Engelsche en Italiaansche kringen bestaat, om niet onwrikbaar vast te houden aan de bepalingen van het vredesverdrag. Toch kan alleen daardoor, zoo oordeelt men hier, Frankrijk schadeloos gesteld worden voor wat het geleden heeft. Dit blijkt o.a. uit een uitvoerig artikel van Poincaré jn de Ma- tin". In dit artikel, waarvan de toon minder rustig en olympisch is dan men van den af getreden president dfer republiek zou ver wacht hebben, komt steeds dezelfde vrees weer uit voor een nieuw offensief optreden van Duitschland. Daartegen heeft Frankrijk thans nog geen enkele waarborg, betoogt Poiacaré, want de speciale overeenkomst met Amerika dat ziin onbeschaamd gedrag mij niet te best aanstond", zeide ik. „En toen is hii heengegaan", vulde Ludwich aan.... „en hij heeft niets an ders gezegd dan een paar woorden, welke u niet bevielen?" ,Weder sprak de zieke man met een drogen kuch en thans met gefronsd voorhoofd, na een poos zwijgens. „Mij dunkt dat is genoeg", antwoordde ik, en ik vleide mij1,» toen mijn echtvriend bij deze woorden een treurigen blik op mij wierp, dat zijn oogen waren openge gaan althans zijn ijverzucht een weinig werd opgewekt, en meende dat hij voortaan de handelingen van zijn vriend tegenover mij zou gadeslaan en ik daardoor een steun en bescherming zou vinden. Helaas hoe had ik mij vergist. „Louise, ik gevoel mij vandaag bij zonder wel. Willen we Oscar nog eens op zoeken? Anders spreek ik hem den hee- len dag niet meer, kom, dan kunnen wij bij hem in bet tuinhuis zitten, gij weet, het is daar zoo pleizierig, en ik ben er op gesteld in zijn gezelschap uw ver jaardag te vieren," sprak de zwakke, verblinde man. „Ludwich Ludwich", riep ik piet een verwijtenden blik, „en dat na betgeen is niet geteekend en die met Engeland was van de Amerikaansohe afhankelijk. Hoe be denkelijk een toestand er, waarbij de bond- genooten zich feitelijk tot niets verplichten, toont Poincare aan. Uit den toestand bij het begin van den oorlog in Juli 1914 was En geland niet verplicht te mobiliseeren. Cam- bon telegrafeert 31 Juli uit Berlijn dat slechts de eventualiteit van een Engelsche interventie den keizer treft. Wie weet, ver volgt Poincaré, of een duidelijk woord, op tijd uitgesproken, niet de hand zou hebben tegengehouden, die den storm ging ontkete nen. Maar ons aanhouden om verklaring te krijgen, daartoe niets in de bestaande over eenkomsten ons autoriseerde, scheen bijna iets indiscreets en wij leken zoodoende een beetje op bedelaars, schoon wij de overtuiging had den de voorposten te verdedigen van de vrij heid. Het is wel curieus hier Poincaré een lezing te zien geven van een mogelijk voorkomen van den oorlog, indien Engeland zich on middellijk carement aan de zijde van Frank rijk geschaard had, die tot dusver slechts van Buitsche zijde placht te komen en te dienen om de dubbelzinnigheid en het egoisme aan te toonen van de Britsche politici. Poincaré besluit dat sledits wat kan worden bereikt voor Frankrijk, voor welk land de uitvoering naai* de letter van het verdrag van Versailles een levensvoorwaarde is, indien onmiddellijk aan alle pogingen tot herziening van bet verdrag den kop wordt ingedrukt. Berichten uit San Remo zeggen, dat Nitti en Lloyd George elkander het eerst ontmoet hebben, echter niet op zee, zooals eerst het plan was. De eerste ontmoeting van Lloyd George en Millerand was zeer koel eerst, la ter trokken ze bij. Het offieieele vastgestelde programma luidt. Eerst verdrag met Turkije, dan Duitselilamid; vervolgens fiuanoieele en economische kwesties en eindelijk Rus land, Maar duidelijk is, dat men al in particuliere gesprekken over de Duitsehe zaken zal praten, terwijl men officieel nog pas aan Turkije toe is. In Fransche kranten *wondt openlijk gezegd, dat Frankrijk slechts de uitvoering van het verdrag van Versailles wil; terwijl het doel van Engeland is arbiter te blijven op bet vasteland en de hegemonie te krij gen in het Oosten. De stemming' in Italië is zeer anti- Fnansch en de geruchten over een moge lijke hervatting van de Triple Alliantie worden hier, vooral sinds het bezoek van Renner aan Rome, niet geheel onmogelijk geacht. Men vreest daarom, dat de een heid der Allies blijvend in gevaar zou ge bracht worden en bepleit de noodzakelijk heid van nauwe samenwerking ook in die toekomst en stelt België aan anderen ten voorbeeld. Ten aanzien van de houding tegen Duitschland aan te nemen, verzekert de „Petit Parisien", dat indien de Reiohs- wehr het Ibuhrgebied niet spoedig veer laat, de Alliés het plan zonden hebben tot een gezamenlijke bezetting van het Ruhr- bekken. Voor opschorting* van de zending van voedingsmiddelen en grondstoffen, hetgeen Lloyd George zou willen, indien Duitschland voortgaat zijn verplichtin gen niet na te komen, zou Frankrijk wei nig voelen uit humanitaire overwegingen en omdat aldus het economisch herstel van Duitschland noedeloos tegengehou den worden. DE FINANCIEELE TOESTAND IN ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Chamberlain bij het indienen van de begrooting mede gedeeld dat op den huidigen grondslag dier belastingen de inkomsten voor het volgend jaar op 1.34L 650.000 pst., d® uit gaven oip 1.177.452.000 pd.st. worden ge schat, een surplus van 164.168.000 p.et, voor vermindering der schuld opleve rend. Bit surplus is evenrwel onvoldoende. Hij moet daarom een beroep doen o,p het laind om een krachtige poging te doen het crediet te verbeteren en den toekom- stagen financieelen last te verlichten. öhamlbleaTain stelde een verhooging der pesttarieven voor, opdat die poste- rij'en zicli zelve kunnen bedruipen. De brievenport zal tot twee pence worden verhoogd en het minimum tarief voor te legrammen zal een shilling bedragen Be bnitenJandsche porto zal afhankelijk zijn van dje resultaten der oomferemtdie van posterijen te Madrid'. Voort zal er een belasting op spiritualiën worden inge steld, waardoor die prijs tot 12 ah. 6 pence per flesch wordt verhoogd. Be belasting op bier zal worden verhoogd tot op 30 shilling per vat, en die prijs voor den verbruiker op een penny per pint. Be be lasting op wijn wordt verdubbeld met een aanvullende speciale belasting! ad valorem van 50 pot. Ten opzichte van do sigaren blijft de korting voor de Domi nions en Indië van kracht. Vervolgens zullen de verschillende ze- zoo even tusschen hem on mij ïs voorge vallen", Ik gevoel spijt het' te moeten bekennen, maar op dat oogenblik verwekte zijne önnoozelheid zijne schaapachtigheid een misnoegen in mij, dat mijne liefde voor hem, grootendeeis op medelijden ge grond, dreigde te verkoelen. „Juist daarom" was zijn antwoord op mijn uitroep: „ik wil niet hebben, dat ge eenigszins vijandelijk tegenover elkander staat „Ik bid) u laat ons tehuis blijven". „Gij werkt altijd tegen wat ik gaarne wil" „Ludwich, gij wilt uw vrouwtje toch ook wel eens haar zin geven?" „Ja, op een anderen tijd", zeide hij, „doch thans moet ge u naar mijn wen- schen schikken". „Wat kon ik er aan doen. Zoo ik hem langer tegenstreefde, vreesde ik pen ver- sliinmering van ne kwaal, en hij was dien dag zoo wel. Ik kleedde mij dus spoedig, was nem behulpzaam in het aan trekken van zjjn jas drukte een medelij denden kus op zijne lippen en wij gingen „Daar doet ge nu eens wel aan", riep Oscar Freundlich vergenoegd, eerst zijn vriend en daarna mij zijne hand toetste kende, welke ik even aanraakte; „ik be treurde 't al dat Louise's verjaardag gelrechiten worden verhoogd Be Sukonx- «tenHbela stóng blijft ongewijzigd. Mof, oog op do abnormale inidrusttrieelo om* stamdiighieden blijft dfe belasting op da buitensporige winsten gehandhaafd. Zij zal tot op 60 pet. wondien verhoogd'. Bo vendien zal er een nieuwe belasting, een z.g. Corporation Tax. van een shilling* p. pond worden ingevoerd op de winsten vaar maatschappijen; zij zal naast die oor logswinstbelasting werken of er voor In de plaats tredlen. Deze belasting zal in een'vol jaar 198.23o.000 p.st, en in het tao- pendle jaar 76.650.000 pst. opbrengen, waardoor een totale ontvangst per jaar van. 1.418.309.000 pmt wordt verkregen en er aldus 234.000.000 voor delging dep schuld jn het loopende jaar overMjjrt LOONEN IN HET BOUWBEDRIJF. Volgens het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, waren de gemiddelde loonen van d© bouwvakarbenders te Amsterdam, die in dienst waren van de leden der Algemeene Patroonsverêeniging tot vaststelling en handhaving van arbeids voorwaarden in do bouwbedrijven in Fe bruari. als volgt: voor een metselaar en een vlechter in het betonvak 1.02 per uur (een jaar tevoren re&p. 63 en 53 ets.), een opper man 1.(58Vz ets.), een cementwerker 93 et-, (55 ct.) een timmerman 91 ct. (69 c.), een sjouwer in het betonvak 90 ets. (Ö2V2 ets een sjouwer 85 ets. (55 ets.) ARBEIDSOVEREENKOMST METAAL BEWERKERS. Door de „K. C. N." of de samenwerkende Metaalbewerkersbonden: den Nederl. R.-K. Metaalbeworker&bond. den Christ. Metaalbe werker sbond in Nederland en den Nederi. Neutralen Bond van Metaalbewerkers, zijn, naar vanwege deze bonden gemeld wordt, dezer dagen aan den „Metaalbond" een reeks voorstellen ingediend ,tot verbetering van vorige jaar afgesloten collectieve ar beide- overeenkomst in do Metaalindustrie- Aan deze voorstellen ontleenen wij het vol gende: De persoonlijk© minima voor de werklie den boven 25 jaar bii de 48-urige werkweek zfjn als volgt: le gemeenteklasse: 80 cent lang geschoolden, 75 cent geoefenden, 70 cent ongeoefenden2e gemeenteklasse: 77 cent langgeechoolden, 72 cent geoefenden, 67 ct. ongeoefenden3e gemeenteklasse: 74 ct. langgeechoolden, 69 ct. geoefenden, 64 ct. ongeoefenden; 4© gemeenteklasse: 71 ct. langgesehoolden. 68 ct. geoefenden. 61 ct. ongeoefenden. De verhooging der overeen te komen loo nen zullen ingaan op 1 Juni 1920. zijnd© ihet tijdstip waarop de eventueel hernueuwd© col lectieve overeenkomst behoort aan te van gen. De minimum uurloonen voor de jongeren worden voorgesteld voor de le gemeente- klass© op; 13 jaar 8 ct.. 14 jaar 11 ct-, 18 jaar 15 ct., 16 jaar 20 ct., 17 jaar 25 ct., 18 jaar 30 ct., 19 jaar 36 ct.. 20 jaar 42 ct., 21 jaar 54 ct., 23 jaar 61 ct.. 24 jaar 68 ct. Voor d© andere 3 gemeeneklassen is dit minimumuurloon evenredig lager naar ver houding van het loon der werklieden van 25 jaar en daarboven, in die gemeenteklas sen. Op uiterlijk 1 Augustus a.s. invoering van de 45-urig© arbeidsweek of zooveel eerder als de wet deze vastelt. Hiermede in verband zullen de uurloonen evenredig worden ver hoogd. Invoering van den vrijen Zaterdag middag, aanvangende uiterlük 12Va uui 's middags. RECTOR F. J. v. d. DONK t In 't St. Lidwina-, ension te Purmerenu is de WelEerw. heer F. J. v. d. Donk overleden. Als jong onderwijzer ging de overledene naar .West-Indië, waar hij vele jaren als priester werkzaam was en o.a. rector is geweest van het Pensionaat en Weeshuis te Welgelegen op Curasao. Voor een in de tropen opgedane kwaal kwam Z.Eerw. in het moederland gene zing zoeken. Dit heeft echter niet zoo mogen zijn. Vooral den laatsten tijd deed een ge vaarlijke hartaandoening 't ergste vree zen en reeds meerdere malen werd de lijder van de H.H. Sacramenten voorzien. EEN POLITIE-AGENT GEDOOD. Omtrent den moord op een poiine-agem in den nacht van Zondag op Maandag te Amsterdam gepleegd, vernemen we nader, dat de inval der politie plaats had in het huis van zekeren van Putten op oe O. L. Achterburgwal. Hoewel de houder van dat huis geen vergunning heeft en ook geen zoo stil zou al'loopen. ik heb daar juist een heerlijke flesch Hochhein.er open getrokken, die ons zeker goed smaken zal. Kom, achter in het tuintiuis, daar is 't op dit oogenblik zoo lekker wij heb ben 't vandaag onnatuurlijk, warm ge had en nu waait er een friseh koeltje dat ons goeddoet, in het vertrek daarbij, aanstonds komt de maan op; nu zul,en wij een heerlijken avond hebben. Ja, ik heb gedacht 0111 je nog eens te "komen bezoeKen; je zijt daar aanstonds zoo gauw wegge,oopen; op. zoo'n manier zou ik je den neeten dag. met meer ie zien gekregen nebben". „Gij maaktet uw middagslaapje wat iang", voegde Oscar hem op schertsen den toon te gemoet, „en het was mij onmogelijk langer op u te wachten, ut had nog iets te verrichten." „Ja, dat heeft mijn vrouw mij gezegd",- antwoerdd- Ludwich; „och, dat kan ai eens zoo gebeuren." „GebruiKi ge suiker, Louise?" vroeg hij (hij had sinds Mg. de vrijheid verkregen om mij bij mijn naam toe te spreken). (Wordt vervolgd.) x ,„i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11