BINNENLAND de laatste dag is Binnenlandse!) fiieuws. EERSTE BLAD Een noodzakelijk wets ontwerp. Luchtverkeer, Nederland en 'België Dinsdags 20 april 1920 43ste JAARGANG No 11621 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,9272; PER WEEK 227a CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL »3,25 BIJ VOORUITBETALING TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER BE6EL, B» CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Len socialiste over ïfiontessori- opvoeui.g. Dr. Van Dieren over socialistisch wanbeheer. Zuinig zijn. Waarom hij aftrad, lagerhuis. gasfabriek. VERKEER EN POSTERIJEN NEERGESCHOTEN DOOR INBOOR LINGEN. Dit nummer bestaat uit 2 bladen D© on-derg-e toekende brengt hiermede beleefd aan zijn afnemers in herinnering dat aZaterdag dien 24en dozer,, döit op het kolenbuirean de gele brand- «toffenkaari voor een nieuwe kan verwis- Wild worden. Hoogachtend, FRANS PERQUEN. v*n?*?;T y Het zal wel geen uitvoerig betoog be hoeven, dat het wetsontwerp tot „nadere voorzieningen tot bestrijding van revolu- tioaaoaire woelingen" door ons mat inge nomenheid wordt begroet. In het wetsontwerp komt oi.a. bet vol gende nieuwe artikel voor: „Met gevangenisstraf van ten hoog ste vijf jareu worden gestraft: le. hij, die met een in het buitenland gevestigde persoon of lichaam in ver standhouding treedt, met het oogmerk om een zoodanig persoon of lichaam Tot het verschaffen van steun aan hei voorbereiden, bevorderen of teweeg brengen van omwenteling binnen het rijk in Europa voor te bereiden, te be vorderen of teweeg te brengen; 2e. hij die eenig vooworp invoert waarvan hij weet, dat het bestemd is of ernstige reden heeft om te vermoeden dat het bestemd kan zijn tot het ver schaffen van stoffelijken steun aan het voorbereiden, bevorderen of teweeg brengen van omwenteling binnen hei rijk in Europa: 3e. hij die eenig voorwerp onder zich heeft of tot onderwerp eener overeen komst maakt, indien hij weet, dat het bestemd is of ernstige reden heeft om te vermoeden, dat het bestemd kan zijn tot het verschaffen van etof'i'elijken «deun aan hot voorbereiden, bevorderen of teweegbrengen van omwenteling binnen het rijk in Europa en dat het of eenig voorwerp, waarvoor het in de pkmifl is getreden, hetzij met die be stemming is ingevoerd, hetzij door of vanwege en in het buitenland geves tigd persoon of lichaam daartoe is be stemd. De voorwerpen, waarmede of met be trekking- tot welke de onder 2e. en 3e. omschreven misdrijven zijn begaan kunnen worden verbeurd verklaard." Onder omwenteling is hier te verstaan hst op onwettige wijze vernietigen of ver raderen van de grondwettige organisa tics van «teat of maatschappij. Verder slaat het onder 2e. vermelde oj den invoer van voorwerpen als groots geldswaarden, diamanten, enz. door pro pagandisten en revolutie en waarvan on der omstandigheden de importeur al thans ernstige reden heeft om te vermoe den. dat zij bestemd kunnen zijn tot hot verschaffen van stoffel ijken steun aan revolutionnaire propaganda; of zij dit in werkelijkheid zijn, is, naar de gekozen re- lac lie, onverschillig. Het spreekt van zelf, dat van socialis tiselie zijdo een luid geschreeuw tegen 't wetsontwerp t» opgegaan. „Het Volk" kondigt al vast een krach tige bestrijding aan, om twee redenen: In de eerste plaats omdat wij ons als landgenooten toch ook mede een beetje heel erg te schamen zouden krijgen als dit miserabele peuterwerk, de revolutie met de strafwet te bestrijden, in onze wetgeving werd opgenomen. Ten slotte zijn wij toch ook Nederlanders en heb ben ei- geen trek in zoo-als de Chineezen van Europa hekend te komen alaam,, die het met een een papieren muur te gen historische noodzakelijkheden wil len gaan opnemen. En in de tweede plaats bevat dit wetsontwerp dat zich, zooals alle ge legenheidswetgeving van die soort, in laatste instantie tegen ideeën richt, al ontkent de toelichting dat brutaal bepalingen, van de bedenkelijkste vaagidheid en rekbaarheid, echte caout- ©houbepolingen, waardoor volkomen normale handelingen ook strafbaar ge steld kunnen worden en de jammer lijk- ste rechtsonzekerheid, zou ontstaan." Iedere vogel zingt zooals hij gebekt is. De „Tribune" echter kan niet zingen, •daarom krijscht het blad: •■Wij, communisten zullen evenwel ons niet laten belemmeren in onzen strijd. Wjj zullen de maatregelen ne men die eventueel zullen worden ge dacht. Als we niet legaal zullen kun nen werken, dan zullen wij het beroem de voorbeeld der ondergrondsche wer kers van Rusland volgen. En ons werk zal doorgaan, al fabri ceert men nog honderdmaal scherpere wetten, al stuurt de Christelijke regee ring van Ruys ook een leger van be taalde spionnen op ons af. Voorloopig evenwel is het woord nog aan de arbeidersklasse vandit land, om door de staking het complot dor reactie te verhinderen. Wij roepen de kameraden in den lan- de op tot verhoogde activiteit! Te wapen tegen de reactie!" j," Men late zich door dit socialistisch ge schreeuw en communistisch gekrijsch toch vooral geen vrees aanjagen en van die wijs brengen. Het wetsontwerp wordt door de over- groote meerderheid van ons volk, dat or delievend is, met instemming ontvangen; het is o.m. gerioht tegen over onze gren zen spattende bolsjewistische vuiligheid. De persoonlijke vrijheid wordt er niet doo aangetast. Alleen aan onwettige en gewelddadige middelen om de revolutie in ons land over te planten, wordt door de regeering paal en perk gesteld. Hat wetsontwerp voorziet inderdaad in oen „dringende" behoefte. Het verschijnt nog op tijd om te wol komen, dat wü als „Chineezen in Euopa bekend komen te staan." Onze krachtige regeering wil terodht verhinderen, dat betaalde booven-eom- mandunten hier misdadigers komen hu ren, organdseeren en wapenen, om te trachten door een revolutie de staats macht in handen te krijgen. Daartegen is o.m. het wetsontwerp van den Minister van Justitie bedoeld. We twijfelen er niet aan, of liet zal niet een flinke meerderheid in de Tweede Kamer worden aangenomen. Meerdere weken geleden, meenden wij ernstig voorbehoud te moeten maken bij de toepassing der Montessori-opvoeding, een opvoedings-systeem, dat toen op veler lippen lag en het ontwerp van veel go schrijf in de pers uitmaakte, naar aan leiding van het bezoek van Dr. Maria xViontessori aan ons land. De uitbundige, bedenkelijke lof, die in onze vrijzinnige pers aan de methode-Mon tessori inzake opvoeding en onderwijs werd toegezwaaid, was voor ons een re den, om er een artikel aan to wijden. Een niet onbelangrijk stuk over de Mon- lessorie-opvoeding kwam ons dezer da gen onder de oog-en in het jongste num mer van de „Socialistische Gods". Hei is van M. Lansen, ecu socialistische schrijfster, die enkele jaren bij het Lager Onderwijs werkzaam was on thans naar 't voorbereidend onderwijs is overgegaan. Na studie der methode Hontessori en na Mevr. Montessori gehoord te hebben, kan zij, die vroeger zeer sympathiek te genover het stelsel stond, er niet anders dan een groot, een zeer groot gevaar in zien voor het kind van 3 tot 6 jaar. Met tal van citaten toont de schrijfster aan, dat de Mentessori-k indereu geen dn deren meer zijn, maar oude mannetjes en vrouwtjes, filosoofjee van 36 jaar, .ut» met, la.uen, uie stil zijn, ia 't kort buitengewoon kleine menschjes. Mej. Lansen neemt een loopje met Mon tessori, als deze vertelt, dat die „oude wijfjes en mannetjes" woorden verkiezen boven knikkers en ballen en poppen; woorden, die ze ook opschrijven zonder 't ooit geleerd te hebben, 't Is ook inder daad om er een loopje mee te nemen als we hooren, dat liefde voor de grammatica bet kind vervalt tussehen 5H en 6 jaar. En dan die liefde voor de stilte! Van gezonde kinderen! Juffrouw Lansen wordt sympathiek als zij schrijft van drukke 'oengels, die vaak met angst in het hart door de moeders gebracht werden, „toeh heeft er nog nooit een in den hoek ge staan, nog nooit een in het kolenhok" ge zeten, nog nooit één een „pak voor de broek" gehad. En nog nooit is er een vau de school verwijderd, omdat hij te druk was. (En in een noot sitaat, dat dit wel gebeurde op de Montessori-scbool te Am sterdam). Aan het eind van haar artikel, zegt de schrijfster beteekenisvol: „Zelfs het bloot stellen van zeer jonge kinderen aan een zuivere Montessori-p roef, acht ik on verantwoordelijk." Voor velen onzer lezers zal die Amstcï- damsche geneesheer Dr. E. van Dieren geen onbekende zijn. Hij toch is een man, die als buitengewoon vaardig en ter doge beslagen bestrijder van het Socialisme, naam heeft gemaakt. Van de geduchte klappen, die hij nog geen jaar geleden in zijn werk „De krankzinnige wereld" op de volgelingen van Marx liet regenen, kon den deze heeren niet terug geven. Zij maakten er zich maar met een Jantje van Leiden af. Nu weer heeft Dr. van Dieren, een niet f. n waarschuwende, maar ook beschul digende stem jn een onlangs gehouden vergadering te Amsterdam van den Ne derlandsehen Bond van Belastingbetalers laten hooren. Hij verklaarde, diat er in de Hoofdstad met geld gesmeten wordt; on der de grootste geldverknoeiers kende hij er, die hoe langer hoe meer in beteren doen geraken. Door het socialistisch wan beheer werden in Amsterdam in een paar jaar tijdis tonnen gouds aan allerlei eet- en verbruiksartikelen door gebrek aan zorg verdaan. Wethouder Wibaut is, zoo vokjaarde Dr. van, Dieren, een gaWver- knoeier in het groot. Met zijn zwager en socialistdechen partijgenoot Keppler, di recteur van 't Bouw- en Woningtoezicht, is hij een millioenenvermorser. We moeten onder den „smeerboel" van daan; we moeten ons aan de macht der geldverknoeiers ontworstelen, riep Dr. v. Dieren uit. Nu willen wij van al de beschuldigingen van den wakkeren Ameterdamschen ge neesheer, niet de verantwoordelijkheid op ons nemen. Maar wel wenschen wij in aansluiting met die beruchte „vuile wasch-historie", waarop wij zeer onlangs een helder licht lieten schijnen, er op te wijzen, dat inder daad in de Hoofdstad met het zuur ver diende geld van duizenden belastingbeta lers, door het semi-socialitiisch beheer raar wordt omgespx-ongeu. Al drukt Dr. van Dieren zich wel wat ruw en minder gekuischt uit. als hij in ar ren moede uitroept: we moeten onder den „smeerboel" vandaan, wjj helpen het hem toch wenschen, dat er spoedig een Hercules opsta, die reinigende wa teren door den Ainster damsc ken Augiasstal leidt, een klassieke vergelij king, waarmede wij het vrijwel naar so- cialistisch-economisehe beginselen gerin geloorde Amsterdam, niet te voel oneer hopen aan te doen. Een voorbeeld, dat navolging verdient, gaven Burgemeester en Wethouders van Enschedé, toen zij dezer dagen een circu laire aan alle takken vaa dienst der ge meente zonden, waarin op zuinigheid aan gedrongen wordt. Hoewel de oorlogstoestand geëindigd is zoo staat o.m. in die circulaire te lezen, is de financieele positie, waarin de ge meente verkeert, vaa dien aard, dat meer dan ooit mot den moesten ernst, waar oenigszins mogelijk, naar bezuiniging en vereenvoudiging in hot beheer der ver schillende bedrijven en inrichtingen moet worden gestreefd. Niet alleen wordt, vaa allen, die in ge meentedienst werkzaam zijn, verwacht, dat ieder zioh met volle kracht aan de hem opgedragen taak zal wijden, doch te vens Wordt verlaagd, dat door ieder ia nat gebruik van materialen de grootst mo gelijke zuinigheid wordt betracht. Voorts zal het zeer op prijs worden ge steld, indien door bevoegde autoriteit aan wijzingen worden gegeven, welke tot be sparing van materialen en tot voorkomen van overtollige arbeid en van tijdisver- ftpüüng kunnen leiden. Tot zoover de circulaire. Er zal wal nauwelijks een gemeente in cms land zün» wier financdeele positie niet slecht, zoo niet hachelijk is. Een circulaire van B. en W. in hovonstaanden zin, zou voor tal van gemeenten geen overbodige weelde wezen. We zijn er van overtuigd, dat alleen reodis door ernstige medewer king van het in gemeentedienst zijnde personeel, honderden, zoo niet duizenden guldens bespaard konden worden. In „Het Volk'' schrijft de afgetreden hoofdredacteur 3. J> de^Roode, dat hij zcif verandering van werkkring zocht, omdat hij tegenover de nieuwe problemen van onzen tijd niet zoo geharnast staat, als dat voor een leider van een partij-orgaan «nodig is. Men behoefde geen Ivnx- of Argus-oogen te hebben om dat niet te zien. Roeds spoedig na dia aftreden als hoofd redacteur van het dagbiad voor de -rbei- derspartij, wezen wii op do „onbenulligheid" die de hoofdredactie in haar polemieken uitstalde. WERKLOOZEN TE ZAANDAM. Het aantal werklo°zen to Zaandam be draagt volgens een mededeeling van den burgemeester in den raad, thans nog ver over de duizend. DE EX-KEIZER IN HET ENGELSCHE Het Ixagieirhuis houdt zioh neg maar steeds bezig met den ex-keizer. Nu weer- zijn door verschillende leden allerlei vra gen over zijn uitlevering gesteld. Daarop heeft Minister Bonar Law geantwoord, dat de uitlevering van don. ex-keizer het onderwerp was geweest van wisseling van nota's tussoheu den Oppersten Raad en die NederlamdBche regeer tog en de laa t ste niet isi staat was geweeist het ver zoek der Geallieerden in to willigen. Doch zjj had do volle verantwoordelijk- beid op zich genomen voor een veilige bewaking van den ex-keizer, voor een toezicht op zijn correspondentie en op zijn betrekkingen met de buitenwereld. Hier toe had eü hem een gedeelte van de provincie Utrecht aangewezen als ver blijfplaats. Op verdere vragen antwoordende, zed- do Bonar Law nog, dat de Geallieerden hun best hadden gedaan de Nederland- sehe negeerimg tot een andere aotie te brengen, dioch zij waren daar niet in ge slaagd en zij zouden niet voorstellen ge weld te gebruiken. HET CONFLICT AAN DE HAAGSCHE Maandagmorgen H/s uur ja men aan de gasfabriek in de Residentie begonnen met het lossen van de z.g. „besmette" kolen onder toezicht van hereden politie en agenten te voet. Zoowel voor den ingang van de fabriek als op de kade aan den overkant waar gelost wordt, patrouilleer de bereden politie, terwijl ook op de ter reinen der fabriek politie aanwezig was Het lossen, dat verricht werd door men- schen, die gewoonlijk met anderen ar beid belast zijn, geschiedde echter zon der eenig incident. Deze week arriveeren nog enkele schepen met „besmette" ko len, zoodat het lossen nog wel de ge- heele week duren zal. Naar aanleiding van de mededeeling der Federatie omtrent het stopzetten van het bedrijf, deelde de directie meile, dat dit absoluut uitgesloten is. Indien andere groepen van arbeiders mochten weigeren de kolen te verwerken, zullen zij onmiddellijk ontslagen worden. Dit zou hoogstens tot eenige stagnatie in het bedrijf aanleiding kunnen geven, maar voor een stopzetting behoeft niet gevreesd te. worden. PRINS HENDRIKS VERJAARDAG. Vooral in de binnenstad hadden de stra ten in de Residentie, gisteren een feeste lijk aanzien. Van den Haagschen toren en van de openbare gebouwen, van Rijk, provincie en gemeente alsook van de ge- zantscliapsgebouwen en van particuliere woningen, werd ter gelegenheid van den verjaardig van den Prins der Nederlanden gevlagd. Óok de tramrijtuigen waren we der met vlaggetjes versierd. De school jeugd had .een vrijen dag. Het Voorhout, waar vanwege de gemeente versieringen waren aangebracht en muziekuitvoeringen werden gegeven, trok uit den aard der zaak daardoor nog al wat feestgangers tot zich. Voor het genieten van de kerk concerten en andere uitvoeringen door het Haagsen comité voor Volksfeesten ge orgianiseerd, hadden zich yele gegadigden aangemeld. In de paleizen werd door vele autori teiten hun liaadteekening geplaatst op de felicitatie-registers. EERSTE NEDERLANDSCHE WEGEN CONGRES. De indeeling van de werkzaamheden van het eerste Ned- Wegen congres is als volgt vastgesteld Maandag 20 September, opening eerste volledige zittingDinsdag 21 September, zitting der drie secties; Woensdag 22 Sep tember. zitting der drie secties; bezichtiging fan tentoonstelling en pro&fvakken: Don derdag 23 September, excursie naar Leiden, Bloemendaal en Zantvoort; Vrijdag 24 Sep tember, zitting der drie secties; Zaterdag 25 September, sluiting tweede volledige zitting. „ST. RAPHAëL" NAAR ROME. Naar wij vernemen, zal een greep leden van den It.-K. Bond van Spoor- en Tram personeel, dit jaar een rei» naar Rome maken, om een bezoek te brengen bjj Z. H. dea Paus. Het aantal deelnemer» bedraagt reeds ruim 300, waaronder ook eenig» de-mes zijn. UI Th'E10R1NG TOT 1 MFJ. Door den Minister va» Arbeid ia» aan de gemeentebesturen bericht, dat ongeveer half April verschillende leden van werkloozen- kassen uitgetrokken waren en kot hem ge- wenseht voorkomt, dat die leden nog gebot- Pen worden, omdat niet allen in de gelegen heid zullen zijn, binnen dien tijd werk te vinden- Hij heeft daarom het oordeel van den werkloosheidraad ingewonnen en nader bepaald, dat tot 1 Mei aan deze personen nog steun kan verleend worden en wel tot 90. procent van Ihet tbans door hen per week voor loon in aanmerkende komende bedrag en voor ongekuwden verschillende bedragen toch niet meer dan 70 procent van hun ge middeld loon. De helft dier uitkeering komt voor rekening van het riik do andere helft voor rekening van de gemeento- DE POSTDIENST EN DE ZONDAG. Wanneer minister König zijn plan, om den postdienst op Zondag nog meer té be perken doorzet en alleen correspondentie Zaterdag vóór 12 uur bezorgd in de eer ste bestelling 's Maandags wordt opgeno men, zal de bevolking in de provincie zioh ook het genot moeten ontzeggen van cou ranten-lectuur op Zondag, zoo schrijft men aan de „N. Ort'" Velen hebben juist op dien dag alleen tijid om hun courant aandachtig te lezen en zij staan, wat intellectueel voedsel be treft, op allerlei gebied toeh al achter bij de bewoners der groote steden. Waarom verhoogt men het tarief voor brieven, die men op Zondag bested wil zien, dan maar niet liever. Als men bijv. 5 cent voor een strook op Zondag bestellen laat betalen en de strook wat lastiger na te maken laat vervaardi gen, is er een aannemelijke oplossing mo gelijk. Ook de mdnd'ex bedeelde betaalt gaarne 5 cent om een belangrijke brief op Zondag te laten bestellen. HET KAMERLID A. H. A. ARTS. Hieit laid) der Tweede Kamer, de heer A. HL A. Art», tt Tilburg, bereikt heden, 20 April, den leeftijd van 75 jaar. DE ANARCHISTEN AAN T WERK. De Federatie van Sociaal-Anacrii-,-en zal met kracht aan 't werk gaan tegen 't wetsontwerp tot bestrijding der revolu tie. In verband met deze actie zal op He- mlvaartsdag een groote provinciale nuee- gte Santpoort bij Veisen gebonden wonden, gevolgd door meeting pp een groot aantal plaateen. NEDERLANDERS IN RUSLAND. In zijn antwoord op een vraag van het Eerste Kamerlid den heer Van Embdeu, heeft Minister, van Kamebeek meege deeld, dat geen middel onbegroeid ge laten wordt tot hulpverleening van de. in Rusland verblijvende Nederlanders. DE RUSSISCHE GEÏNTERNEERDEN. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal dezer dagen de Lingestroom door de re geering gecharterd, met een 150-tal in ons laad geïnterneerde Russen naar Reval vertrekken. Aanvankelijk zouden ie hee ren Wijnkoop en Kruyt, volgens den wensch van eenige geïnterneerden, met het transport medegaan. Naar de „Tel." echter verneemt, is bij den marinestaf be richt ontvangen, dat hiervan is afgezien. In de „Tribune" komt een brief voor aan den minister van Binnenlandsche Za ken, onderteekend door een viertal Rus sische geïnterneerden, waarin verzet wordt aangeteekend tegen de wijze, waar op, volgens de onderteekenaars, de re geering getracht zou hebben het mede- reizen van den heer Kruyt, tegen te gaan. De wensch der geïnterneerden is, blijkens den brief, dat de heer Kruyt en nog twee vertrouwensmannen," medegaan ten ein de zekerheid te hebben voor een goede behandeling aan boord van het transport schip. EEN KARAKTERISTIEK ANTWOORD. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Ravesieijn betreffende hei verblijf van den kroonprins van Djokja karta bi er te lande heeft de minister vaa Koloniën geantwoord, dat hei, hem niet bekend i» hoe lang het verblijf van den kroonprins zal duren en het hem ook wei nig kies-ch zou voorkomen, die vraag te stellen. Dat verblijf brengt voor den lan de geen andere uitgaven mede dan ver goeding van reis- en verblijfkosten en dergelijke kleine uitgaven aan den met verlof in Nederland vertoevenden Indi- schen bestuurs-ambtenaar, die op verzoek van den gouverneur-generaal zich bereid heeft verklaard om den prins voor zoo veel noodig voorshands als raadsman ter zijde te staan en dezen to vergezellen bij bezoeken hier te lande aan bezienswaar dige instellingen van openbaren en par ticulieren aard. Om dezelfde reden aJs hierboven vermeld, zou de minister het ook weinig gepast achten, inlichtingen in te winnen omtrent den voet, waarop de gepensioneerde assistent-resident Blok den kroonprins ais particulier secretaris ter zijde staat. Het antwoord van den Minister komt dus hier op neer, dat den heer Van Ra- vesteijn geen inlichtingen op diens vra gen verstrekt worden. REGELING TEN AANZIEN VAN LIJNOLIE. Het „Hbld." schrijft: Naar ter conferentie van den. minis te* van landbouw met belanghebbenden is gebleken, is een definitieve regeling ten aanzien van de lijnolie nog niet vastge steld. De bedoeling der gepubliceerde maatregelen (door den minister noodzake lijk geacht, omdat tengevolge van de tranepoststemming geen lijnzaad wordt aangevoerd) blijkt beperkt te zijn tot het roserveeren van 10 püt. der door expor teurs voor uitvoer beschikbare hoeveel heden. Deze iu pCt. zullen echter vrij kunnen worden verhandeld, yoor zoover zij aan biunenlandselie. consumenten ver kocht worden. DE VORDERINGEN OF RUSLAND. Blijkens een uit Genève ontvangen tele gram heeft daar jn de wreek van 12 op 17 April een bijeenkomst plaats gehad van vertegenwoordigers van Denemarken, Ne derland, Noorwegen, Zweden en .'.Zwit serland teneinde een gemeenschappelijken grondslag vast te stellen voor het doen van stappen tot het doen erkennen van de vorderingen op Rlusland van do inge zetenen van genoemde landen. Deze be sprekingen hebben tot volledige overeen stemming van inzicht geleid en tot het vaststellen van zekere beginselen, welke thans in de eerste plaats zullen worden voorgelegd aan de regeeringen der ter confei enlie vertegenwoordigende neutrale landen, opdat daarmede te zijner tijd re kening kan worden gehouden bij het op nemen van onderhandelingen met Rusland INSPECTIE POST- EN TELEGRAFIE. Naar, wij vemiemen, ligt het in het voor nemen, binnenkort de jnspectie der Pos terijen en Telegrafie, af deeling Groote Kantoren, op te heffen en in verband daarmede den inspecteur, ,den heer J. M, van der, Poel, te belasten met de waar neming van de, functie van Hoofdinspec teur. Volgens een telegram uit Bagdad, not lessen we in de „Times", werd de S. V. A., vlieger, kapitein Ranza, die op weg was maar Bagdad, door een bende Koerdische rebellen neergeschoten, op 30 mijlen van Aleppo. De vlieger wend niet geworadt doch gevangen genomen. Hij werd echter, na een gevecht van drie dagen, door Ara bische troepen bevrijd. Deaen berovende» ook die machine, die slechte weinig be schadigd bleek te zijn. DE ACTIE TEGEN HET VERDRAG. De vroegere Belgische gezant in Den Haag, Sbaateminister Oarten de Wiant, heeft Zondag een rede gehouden op het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1