TWEEDE BLAD HET WITTE HUIS. Een nieuw circusnummer. BUITENLAND Drde en Arbeid üerk en School Gemengd Nieuws. FEUILLETON Handel en Nijverheid WOENSDAG 21 APRIL 1920 De crisis in Duitschland. Do conferentie te San Remo. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. SLACHTOFFER VAN AUTO ZUCHT. Nadat „Het Volk" eeinst onder veel misbaar te keer gegaan is tegen liet dooi de Reg-eering aangekondigde wetsontwerp tot bestrijding der revolutiommaire woelin gen, vertoont het blad een nieuw circus nummer op het slappe koord van zijn ac tie tegen het wetsontwerp. Schijnbaar heel gemoedelijk schrijft nu het dagblad voor de arbeiderspartij: „Zich plaatsende op het standpunt, dat deze burgerlijke regeering als or gaan van de macht en ter handhaving van systeem en wetgeving der heer- sohende klasse wel moet innemen, kan men dit optrpden begrijpen. Een soda lis ehe regeoring zou eventueel als or gaan der arbeidersklasse evengoed de gewonnen macht dier klasse, de revolu tie moeten verdedigen tegen pogingen om haar omver te werpen Kusland en Duitschland zijn daarvan voorheelden. Ook, wat laatstgenoemd land betreft, dat, om niet èn reaktie èn de socialisti sche arbeidersklasse beide tegen zich te krijgen, den strijd tegen de eerste als een der eerste punten op het program van zulk een regeering behoort te staan. Daarom past het niet, over dezen nieuwen stap op den kontra-revolutio nairen weg te lamenteexen." Na kennisname van dit standpunt, waarop de redactie van „Het Volk" zich plaatst, zou men tot de conclusie komen dat het uit is met haar „lamenteexen over dezen nieuwen stap op den kontra-revolu- taonairen weg." Het lijkt er niet naar. Het blad werpt zich dan in een war winkel van quasi-juridlsche beschouwin gen, die feitelijk bitter weinig met de zaak waarom het gaat, te maken hebben. En daarna schiet het bios uit zijn slof, omdat naast de „samenspanning" tot het vernietigen, f op onwettige wijze veran deren van den grondwetigen regeerings- vorm, ook de „voorbereiding" strafbaar gesteld wordt, waarmede dus klaarblijke lijk voorloopige besprekingen zijn bedoeld daar elke voorbereiding, die tot het begin van uitvoering behoort en elke overeen komst op het feit te plegen, reeds straf- ibaar zijn," Juist geredeneerd. En daarom is het zoo begrijpelijk, dat „Het Volk", hetwelk evenals dto „Tribune" op omverwerping der bestaande maatschappelijke orde aanstuurt, al verliest het daarbij om tac tische redenen, de voorzichtigheid niet nit hot oog, tot de volgende slotsom bij haar beschouwingen komt: „De revolutionaire arbeidersklasse, waaronder wij het gansche socialisti sche proletariaat rekenen, hoe het ook onderling verdeeld moge zijn, ziet zich in dit wetsontwerp opnieuw den hand schoen toegeworpen; zijn vrijheid om in de buitengewone tijden van thans zijn houding en akaie te bepalen, bedreigd met kans op gevangenneming der lei ders, tengevolge van de voorlich ting die dezen hebben tegeven, zelfs zonder dat van samenspanning of op ruiing of eenig resultaat sprake is." Stiel in bet bovenstaande, de omsohrij vende woorden „voorbereiding tot het vernietigen of op onwettige wijze veranderen van den grondwettigen regee- xingsvorm" in de plaats van het onschul dige woord „voorlichting" en de reden, waarom „Het Volk" zich niet „bij den eontra-revolutionnairen aanslag der Re geering wenseht neer te leggen of zelfs er over te kompromiseelen", ligt open en bloot voor u. De Entente en Duitschland. Naar aanleiding van de recente ge ruchten over de mogelijkheid van een nieuwen militairen uutsch hebben de re geeringen van België, Frankrijk, Groot- Brittaunië en Italië haar zaakgelastigden gemachtigd den Duitschen minister van buitenlandsche zaken te verklaren, dat deze regeeringen een Duitsche regeering, die niet geneigd zou zijn, het vredesver drag loyaal uit te voeren, op geenerlei wij ze zullen kunnen duiden. Hike terug keer van een revolutionaire beweging zou evenals eik uitbreken van onlusten slechts één resuliaat hebben, n.l. de beloofde maatregelen ter bevordering van den eco- nomïsciien Heropbouw en -dé voorziening van Duitschland te vertragen of zelfs onmogelijk te maken. De uitlevering van Kapp. Uit Kopenhagen wordt aan de „B. Z. a. M." gemeld, dat dr. Kapp voorloopig onder politiebewaking blijft. Het is niet uitgesloten, dat de Zweedsche en de Duit sche regeering van gedachten zullen wis- sele over de mogelijkheid van uitleve ring. Internationalisatie der Dardanellen. De Raad besloot definitief tot interna tionalisatie der Dardanellen en het leggen van geallieerde bezettingstroepen in Kon stan timo pel-, om to voorkomen, dat in de toekomst de Turksche leiders het volk op een dwaalspoor brengen en opnieuw een ge vaar kunnen worden voor hun buren en de geallieerden. Do geallieerde militair© en maritieme deskundigen ihebben beraadslaagd over de wijze van organisatie der controle in Tur kije. De „Frankf. Ztg." meldt uit Rome d.d. 20 April: De conferentie waaraan ook de militaire deskundigen zullen deelnemen, za] beden de ontwapening van Duitschland en de controle daarop behandelen. Met de afdoening van de Turksche quaestie wordt haast gemaakt. Tegenover Wilson blijft de conferentie er bij, dat de Turken in Konstantinopel moeten blijven en Trebizonde moeten behouden- Meeningfsverschillen. Aan het „Hbl." wordt uit Parijs gemeld: Hoewel de houding van do geallieerden tegenover Duitschland officieel pas in <le derde plaats komt is ze toch feitelijk het voornaamste onderwerp van de conferentie te San Remo en wordt daarover tusschen de eerste ministers reeds het meest geconfe reerd. De indruk is, dat Frankrijk, met slechts België achter zich. staat tegenover. Lloyd George en Nitti, die heel andere be langen verdedigen. Dit veroorzaakt de Fran- soko ongerustheid. Het is niet waar schrijft Sauerwein uit San Remo aan do „Matin", dat men het zoo roerend eens is, zooals de communiqué's wel meer zullen komen ver zekeren. Engeland en Italië willen niet alleen den geest van verzoeningsgezindheid doen wederkeeren in do wereld, waarmee Frankrijk zich kan vereenigen, maar willen Duitschland bevoordeelen, door de lasten, die het zijn opgelegd, ten koste van Frank rijk te verlichten. Lloyd George en Nitti zijn onder den indruk gekomen van Mille- rands fermheid en begrijpen dat ze voor zichtig moeten zijn- Hun doel is daarom mee te doen aan manifestaties tegenover Duitschland. die heel flink klinken, maar waarvan ze wel weten, dat ze niet kunnen worden uitgevoerd en waarvan de verant woordelijkheid op Frankrijk zal neerkomen- Daar tegenover willen ze Millerand over halen tot concessies, die de werkelijkheid raken. Met andere woorden: ze willen begin nen Duitschland te bedreigen en het daarna een herziening van het verdrag van Ver sailles aanbieden. Sauerwein voegt hierbij, dat Millerand echter niet zal toegeven op de essentieele punten en dat hij misschien de opinie van Lloyd George zal kunnen wijzigen, waarna Nitti zou moeten volgen. Maar eens is men het zeker nog lang niet. Merkwaardig is de vreugde die verschil lende Fransöhe bladen uitspreken over het feit. dat te San Remo België aan de zijde van Frankrijk staat. En België, zich van die Fransche dankbaarheid bewust, schijnt van plan, daarvan naar beliooren te profiteeren. Volgens Pertinax zou België wel bereid zijn tot een tweevoudig verbond, maar slechts wanneer het plan van een drievoudig ver bond met Engeland niet te verwezenlijken is. Het hoopt trouwens, dat dit tweevoudig verbond dan toch aan een later drievoudig verbond zal voorafgaan en Pertinax hoopt, dat het tweevoudig verbond gauw tot stand komt. omdat, meent hii. dit wellicht de ge vaarlijke plannen van Nitti en Lloyd George kan tegenwerken en het bondgenootschap der geallieerden kan terugbrengen op den goeden weg. In een correspondentie uit Brussel in het „Journal," spreekt Maurice de Waleffe, zelf Belg van origine, verwonde ring uit. dat België zich in die verbonds- quaestie gedraagt als veelomworven jonk vrouw, die eerst de bruidscadeautjes wil zien. Hii verklaart dat, doordat Frankrijk zooveel grooter is en België angst heeft to worden opgeslokt. Toch is dit dwaasheid, want wanneer Frankrijk zoo dwaas was België te wilien annexeeren. dan zou liet terstond Vlaanderen met Antwerpen naar Holland doen aivsüen en (de conclusie is de gebruikelijke in een Fransche courant) dus ondor Duitschen invloed brengen- Daarom betoogt hij, dat loyale samenwerking met België voor Frankrijk veel meer waard is. Waleffes conclusie is. dat frankrijk maar moet doen, wat elke verliefde bruidegom in dergelijk geval zou doen, wanneer de nota ris waarborgen vraagt: met gesloten oogen alles teekenen en de armen te openen. Te vreezen is, dat dit eenigszins geëxal teerde beeld inderdaad de stemming, hier tegenover België bestaande, maar al te goed weergeeft. iWie is de slanjgj? Dé „Matin" zegt dat Lloyd George hij de ontmoeting met Nitti en Millerand te San Remo zeide: „Daar zijin we dus alle drie in het Paradijs. ,Wie zal de. slangt zijn? Voor de hongerlijdende kinderen. De Paus heeft kardinaal dr. Bertram te Breslau tweemaal een half mfllioen lire doen toekomen ten bate van de noodlij dende Duitsche kinderen. In Duitseh geld omgewisseld bedroegen deae giften meer dan 4.5 millioen mark. De juweelen van de Prinses. Een jonge Russin, Nadine Riabouehias- ky, bijgenaamd „de Prinses", had te Lon den kennis gemaakt met een elegant gentleman, Georges Bazily, wien zij spoe dig haar geheele vertrouwen schonk. Toen zij dan ook naar Italië zou vertrekken, stelde zij haar vriend een kistje met byoux ter hand., met verzoek dat bij een bank in bewaring te willen geven tot haar terugkomst. In Februari seinde zij uit Rome aan Bozily om haar het kistje toe te zenden. Bij aankomst bleek echter het meer en- deel van de kostbare steenen der kleino- dieën door valsclie te zijn vervangen, zoo bijvoorbeeld de diamanten van een hals keten, welke elk 90.000 francs waard wa ren. „De Prinses is dezer dagen te Parijs aangekomen en heeft bij de Justitie een klacht ingediend tegen Bazily, die thans te Parijs blijkt te wonen met zijn vrouw. Bij huiszoeking werd nog voor een waar de van 30 mille aan edelsteenen gevonden. De rest was verkocht Het echtpaar Bazily is gearresteerd. Verhooging posttarief in Duitschland. De rijksraad heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het ontwerp tot verhooging van de posttarieven in Duitschland. Het tekort over 1919 van de Duitsche poste rijen bedraagt IE milliard mark. En voor 1920 wordt het deficit geraamd op 2h milliard. En dit tekort zal stijgen tot 3 milliard, indien de verhooging van het salaris voor het personeel, onlangs voor gesteld, er door komt. Dit ongunstige re sultaat is niet het gevolg van een vermin dering van het verkeer, doch van de hoo- gere uitgaven voor materiaal en salaris. Het tarief is nu vastgesteld op 40 Pfen nig voor binnenlandselie brieven tot 20 gr. daarboven 00 pf„ op 30 pf. voor briefkaar ten. Het tarief voor drukwerk, monsters zonder waarde zal verdubbeld worden. Telegrammen moeten 20 pf. per woord gaan kosten, onverschillig binnen of bui ten de stad, bet een minimum van 2 mark. De telefoontarieven zullen verdub beld worden. En dan zullen de posterijen over 1920 nog met een tekort werken van ongeveer één milliard! De staking der kellners te Berlijn duurt voort. Toch hebben reeds een groot aantal restauratie-houders d© eischen van het personeel ingewilligd, zoodat de staking veel minder gevoeld wordt dan vroeger het geval was. Ook in de omstre ken van Berlijn hebben de kellners ge staakt, wat Zondag aanleiding tot heel veel narigheid heeft gegeven, daar met het mooie weer duizenden menschen naar buiten waren getrokken. Eigenaardig is dat de eischen der stakers alleen ia de wijnrestauraties zit0 ingewilligd. De bier- restaurants zijn alto n°g gesloten. Het aantal wijnrestaurants, waar de eischen zijn ingewilligd bedraagt 550. Het aantal stakers bedraagt nog 10-000. jn den Palts zullen de Fransche autoriteiten de aard-appelen jn beslag ne men, daar de aardappellevering voor het Fransche garnizoen van rankfort enz. niet regelmatig van stapel is geloopen. Te Voerde drong dezer dagen een bende van 70 man, die van Gevelsberg kwam, het raadhuis binnen en eisehte le vensmiddelen en wapens. De politie geluk te het 25 man te arrest eer en; de rest vluchtte in de bosschen. Er werd gescho len en met handgranaten geworpen. Te Kiel zijn in een bank 125 K.G. zilveren staven in beslag genomen op het oogenblik, dat zü naar het buitenland zouden worden getransporteerd. De onder-staatssecretaris Mac Mahon is uit Dublin naar Londen ontboden voor een dringende conferentie. Er zijn nog eenige hongerstakers in die gevangenis van Mount joy, dié niet vrij zijn gelaten. De regeling van hum. zaak schijnt nog op eenige moeilijkheden te stuiten. In Ierland is nu een beweging gaande, om geen levensmiddelen meer naar En geland uit te voeren. Varkens, boter en spek worden niet meer met de booten verzonden. De vraag is, hoe de Emgelsche werklieden deze boycot zullen opnemen. Het zou wel kunnen, dat zij erop ant woorden door geen steenkolen voor uit-' voer naar Ierland toe te laten. Van de honderd man, die hij de groote razzia van Donderdag te Dublin zijn ge vat, zijn er maar drie gevangen gehouden. De offieieele „Labour Gazette" schat de gemiddelde verhooging der weekloo- nen in Engeland in vergelijking bij die, welke golden vóór den oorlog, tusschen 120 en 130 pet. De Engelsohe minister der posterijen heeft inschrijvingen gevraagd voor het instellen van een luchtvaart-dienst tot vervoer van mails naar Nederland. Te Mexico (stad) is bericht ontvan gen uit Pueblo, dat de grootste Mexicaan- sche vulkaan, de Popocatepetl weer rook wolken uitbracht. De bewoners van het omliggende lamd nemen de vlucht. In een Duitseh blad spot een lezer ais volgt over het nieuwe ministerie: ,,We hebber een Miiller (molenaar) maar geen meel; een Wirst (waard) maar kunnen geen gasten gebruiken; een Bauer (boer) maar geen levensmiddelen; een Schmidt, maar geen ijzer; een Koch (kok) maar niets te koken. Wij hebben een David, maar hij overwint geen Goliath. Wij heb ben een Gessier, maar we hebben een Teil nooddg; wij hebben een Hermeei, maar geen handel." Naar het „Berl. Tageblatt" verneemt, zal de Duitscb-nattonale volkspartij dr. Helfferich te Hannover candidaat stellen voor den rijksdag. YEREENIGD MARKENBEZIT. Te 's-Gravenhage is opgericht de N. V. „Vereenigd Nederlandsch Bezit in Mar kenwaarden." Directeuren dezer Naamlooze Vennoot schap zijn de heeren P. J. E, Kloppenburg te Haarlem en Dr. F. Hofmans te Bruaie- wijk. STAKING VAN VEENARBEIDERS OPGEHEVEN. Na vele malen vergaderd te hebben. zijn zoo goed als alle veenarbeiders in de uitge strekte veenderijen in de gemeente Steenwijk en alle omliggende gemeenten, ook in Drente en Friesland, op dezelfde voorwaar den met den arbeid begonnen. BLOEMISTEN STAKING. De knechts van vijf bloemietpatroons t© Dordrecht, hebben Maandagmorgen den ar beid neergelegd. Op enkele uitzonderingen na. zijn alle stakers georganiseerd in d^n Modernen Landarbeidersbond. DE NIEUWE GENERAAL DER AUGUSTIJNEN. In het te Rome gehouden Generaal Kapittel der Paters Augustijnen, werd tot Generaal gekozen de HoogEerw. Pater Thomas Giaohetti. De lueuwgekozen Generaal is van Ita- liaausche nationaliteit. ,,Centr." Zondag jJ. reed mej. B. Bijlhouwer uit Naarden per fiets naast haar broeder in do richting van Laren. Van twee auto's, die hen achterop reden, wilde de achter ste de voorste passeeren. Bij het voorbij gaan op dien smaJlen weg greep de auto de fiets van de dame, die daardoor over den grond werd geslingerd en de auto over het lichaam kreeg. Met een ernstige schedelbreuk en ontwrichten schouder werd zij opgenomen en naar de St Ma- jellastichting te Bussum vervoerd. Haar toestand is zeer zorgwekkend. EEN „FIJN" RAADSCOLLEGE! Door de politie te Heerjansdam is een soc.-dem. wethouder, die in gezelschap van den loco-secretaris-ontvanger in een toestand van dronkenschap verkeerde, verbaliseerd. Een ander tweetal sec.-dem. Raadsleden werd door de nachtpolitie aangetroffen in een verlofslokaliteit na sluitingsuur,. „Oscar drinkt het wijntje ongesuikerd, nei als ik, nietwaar?" .iet hij er op volgen, hem gemeenzaam een tikje op den schouder gevende. „Een wemigje, als 't u belieft", zeide ik, terwijl mij een koude rililng door de leden voer. „Is het u te koud met de deuren open, dan zunen wij ze dicht doen", sprak Freund lich, als altijd even voorkomend; „'t is anders een heerlijke avond." „O, neen volstrekt met; men kan wel eens huiveren, al is het ook juist niet van koude", antwoordde ik met nadruk, terwijl ik hem met een blik, welke de diepste ver ontwaardiging moest te kennen geven, trachtte aan te zien. Ik weet echter, dat mij dit niet gelukte. Daarop werd door Oscar aan het gesprek een andere wending gege ven en militaire aangelegenheden van a.ler- lei aard kwamen ter sprake. Bijzonder sprak hij met de kennis van een geoefend gene raal over den oonog; dit was iets, waar mijn echtgenoot altijd gaarne van hoorde. Toen beiden hun oordeei over de nederlaag die de Pruisen bij Jena leden, hadden uil gesproken en ik dat alles met een treurig stilzwijgen had aangehoord, zieide mijn echt genoot „Louise, wat zijt gij stil! deert u iets?' „Niet het minste; maar al ben ik een generaalsdochier en kan ik exerceeren, daar om bezit ik het talent nog niet om de taktiek van oorlogvoeren te bcoordeelen", voerde ik tot mijn verschooning aan. „Noodlottige woorden, o, hadde ik ze nimmer gesproken! Nauwelijks waren zij mijn mond ontsnapt, of ludwich wierp een smachtenden blik op het geweer, dat in een hoek stond en verzocht mij nog eens tc exerceeren. Hoe weinig lust ik daar, altham in dat oogenblik, toe gevoelde, ik wijde hem niet weigeren, omdat hij 't mij zoo gcedig vroeg. Met de woorden„Kom, ais gij dit zoo gaarne wilt", nam ik het geweer aan, dat mij door Oscar met een vriende lijken blik werd toegereikt. Freundlich ver wijderde zich eenige schreden van ons, en maakte zich gereed met over elkaar gesla gen armen het tooneel gade te slaan. Een iach, die schijnbaar innemend en vriendelijk was, maar welken ik nu alle reden heb sarcasiiscn te hecten, speelde om zijn lip pen, en zijn blauwe oogen tintelden van ~en ongewonen gloed. „ZooatS altijd bij onze manoeuvres, was mijn echtgenoot opgestaan en het eene commando na het Jndere ontvmod zijn .nond, terwijl hij z<jn stem zooveel mogelijk achtte uit te zetien. Eindelijk klonk het: „Aanvuur!" „Nauwelijks had ik op het laatste bevel „e haan overgetrokken, of er iveid een reeselijke knal gehoord, welke de glazen .eed rinkelen, en mijn echtgenoot stortte .oodelijk getroffen aan mijn voeten.... iet moordwapen was geladen „O, mijn God, hoe vreeselijk riepen de oehoorders allen gelijk- „Een rauwe gü ontworstelde zich aan mijn mond in vertwijfe.ing, in wanhoop „tak ik beide mijne armen omhoog, en on der den u-troep „Gerechtige God, ik neb mijn echtvriend vermoord stortte ik op het zielloos lichaam neder en rukte de kleederen vaneen, die de gapende won de nog half bedekten. De verraderlijke ko gel had zijn hart doorboord O, toen eerst gevoelde ik, hoe onuitsprekelijk ik hem lief uad. Ik kuste zijne wonde, en mijn gelaat, .net zijn bloed bevlekt, moet toen op dat eener waanzinnige geleken hebben. Miin haren vielen los en golfden mij op den rug, terwijl ik onophoudelijk riep„Lud wich goede Ludwich spreek, ach', spreek nog één woord, en zeg, dat ge uwe Louise vergeeftMaar, helaas zijne vrouw, het dierbaarste wat er voor hem op aarde be stond, had zijne ziel uit zijn lichaam gerukt en haar onvoorbereid voor Gods rechter stoel gebracht wie weet, weliicht om het vonnis van verwerping aan te hooren „Ik heb niet geweten, dat het geladen was voerde Oscar mij tot zijne veront schuldiging te gemoet. Bij deze woorden .ees ik eensklaps als een furie op, en mijn vinger beschuldigend op hem richtende, riep ik „Moordenaar moordenaar God zal 'top u verhalen!" Toen ijlde ik, aan al mijne leden bevende en terwijl[ik naar adem snakte, de deur uit. Ik vloog als een kranzinnige over de straat, mijn loshangende haren golvend door den wuid bewogen. Slechts weinige minuien zal ik noodig gehad hebben om mijn huis te be reiken. Voortgejaagd als door een onzicht bare helsche macht naderde ik het wiegje van mijne Laura, nam haar in mijn armen, drukte haar aan mijn hart en bevlekte mijn een.cr kind met het bloed haars vaders, dat door" de rampzalige vrouw, werd gestort, die haar het leven gaf. terwijl om. in die inrichting sterke draak? zander vengimmintg werd geschonken. .Rotterdammer". i i DE GEMEENTE-WAS WORDT I BEZORGD. Maandagavond 8 uur in de Leidsche- straat te Amsterdam, vertelt het «N. v. d. D.» De meeste winkels zijn nog open dus vrij wat wandelaars Velen blijven staan, want er is iets 4e zien. Inderdaad. Zeer belangrijk is het niet, maar er is toch iets te zien. Een flinke auto-vrachtwagen heeft den dienst opge geven. Dat gebeurt meer, en dan wordt er een andere auto voorgespannen, en voort gaat het. Hier is er ook een voorgespannen, en toch gaat 't niet. Aan de lange lijn tus schen de twee auto's trekken bovendien mannen wat ze trekken kunnen; achter aan duwen mannen, en opzij beproeven mannen het gevaarte in de goede richting te houden. Met al die krachten gaat het inderdaad wel tien meter verder, maar dan staat de geschiedenis stil en het publiek staat ook stil. Nog maar eens geprobeerd. Poiitie is en komt er bij en zegt dat het publiek moet doorloopen. Het publiek is gewil lig als altijd en loopt een eindje door. Het dubbelspan-wagen haalt het in en smat dan weer adem te scueppe.i. Uoade-rui.ers komen er bij en zorgen wel dat geen mensch zijn neus buiten het trottoir siee^t Na een poos verdwijn en zij en laten de menschen en de auto's trekken, wat ze dan ook doen met het schitterend ge volg, dat het dubbelspan op het Leid- scheplein op de rails van de tram komt te staan. Nu niet alleen meer menschen, maar, aan weerskanten een achtbaar aantal wachtende trams. Nogmaaïs alle krachten ingespannen. Een po.itieagent, ook een gemeente-amb tenaar, duwt ten bate van het gemeente best mee naar vermogen. Zoo raakt waar lijk de tramweg vrij en is er de aardig heid af. Wie toevallig een uur later op den We teringschans bij het Gymnasium, dus een vaarte met al zijn menschen nu finaal vijftig meier verder, was, zag daar het ge vaarte met al zijn menschen nu finaal stilstaan en de menschen eenige balen goed uit den wagen op het trottoir neer gooien, waar ze nog liggen, als ze met weggehaa.d zijn. Op den vrachtwagen stond met groote witte letters: «Gemeentelijke Waschin» richting». 't Is waarlijk niet alleen in den Gemeen teraad dat deze gemeente,ijke instel.ing met moeilijkheden te kampen heeft. RUSSEN DIE OVER DE GRGi\ö KOMEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag te half twee zijn door de kommiezen te Hazeldook, aan de Belgisch-Noerd-Bra- bantsche grens, aangehouden 9, te Baarie Nassau Zaterdagnacht 50 en Zondagnacht 12 Russen, terwijl er te Minderhout een troep van ongeveer 150 Russen vertoeft, die op een gunstige gelegenheid wachten om naar Nederland over te komen. Ook te Strijbeek zijn er in den vorigen nacht over de grens gekomen. De Russen zagen er goed uit, zij hadden slechts weinig bagage bij zich en waren allen ongewapend, schrijft het „Dagbl. v. N. Br." Te Rijsbergen zijn deze lieden tot Zon dagmorgen half 3 in het schoolgebouw op gesloten, waarna zij op transport zijn ge steld naar de marechaussee te Strijbeek, om vandaar naar Baarle-Nassau te wor den overgebracht. Door de burgerwacht werd de bewaking uitgeoefend, wegens tekort aan politie. De Russen, die te Baarle-Nassau over die grens zijn gekomen, werden door kom miezen ontdekt tusschen Baarle-Nassau en Casiteire. Terstond werden patrouilles van de Burgerwacht uitgezonden, die erin slaag den de menschen aan te houden en naar Baarle-Nassau over te nemen. Z« zijn aldaar in het schoolgebow on dergebracht en Zoadag wederom over de grens gezet. Uit verschillende plaatsen zijn mare- ehausseé's, personeel der militaire politie en huzaren naar de grensgemeenten ter assistentie der kommiezen en aldaa.r ge- stationneerde maróchausseé's en militai ren vex-trokken. Maandagmorgen vertrokken ongeveer 30 huzaren naar Zundert om aldaar de grensstrook af te zetten. „Eenig pand zijner reine, onbaatzuchti ge liefde", kreet ik wanhopig, „ik heb u tot een ouderlooze wees genaakt Wan neer gij eens tot de jaren van onderscheid komt, zult ge uw moeder vloeken en door uw wraakgeschrei den hemel slui ten voor haar, die u de liefde en de bescherming eens vaders heeft ontroofd, want God moge barmhartig zijn. Hij is ook rechtvaardig." „.Moeder,, lieve moeder", r,ep Laura snikkend uit, terwijl zij' opstond en zich in hare armen wierp, „gij moogt zoo met voortgaan. Neen, uw dochter, uw eenig kind, zal u niet vloeken, waar God al lang' vergeven heeft. Gij zijt niet zoo schuldig als gij voorgeeft." Toen over laadde zij de d ep ontroerde vrouw met kussen, en vervolgde daarna. „Moeder, beste moeder, gij zijt mij dierbaarder dan ooit De geschiedenis welke gij ons verhaald hebt, is vreeselijk. Gjj zijt in verzoeking gebracht, maar niet bezweken. Goddank, mijne moeder beef vlekkeloos en rein als een engel. Meer dan ooit is zijl nu mijn achting et| eerbied waard", (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5