n Brandstoffendistrikutie. In en om Haarlem Stadsnieuws EERSTE BLAD VËKZOLK. DONDERDAG 22 APRIL 1920 43ste JAARGANG No 11623 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,92V2; PER WEEK 22V2 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 13,25 BIJ VOORUITBETALING BUF.EAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEEL1ÜG „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, SU CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dit nummer bestaat uit 2 bladen Teneinde de advertentiën niet de ver- eisclite zorg te kunnen zetten worden H.H. Adverteerders beleefd verzocht, hunne, voor de Zatcrdagsche Courant bestemde advertentiën, HKEUS VKIJDAG in den loop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor het Zaterdagnuininer geen advertentiën meer norden aangenomen. DE ADMINISTRATIE. Do Directeur van het Brandstoffenbu- reau voor liet district Haarlem, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen inwisseling der gele minimumrantsoen- kaart, een legitimatiekaart met bons voor de April-eenheid kan worden afgehaald voor: INWONERS VAN DE GEMEENTE SCHOTEN: op Vrijdag 23 van 9—4 uur en op Zaterdag d'.a.v. van. 9—12.30 uur n.m. in bet gebouw der oude Centrale Keuken, Soboterweg 92 aldaar. INWONERS VAN DE GEMEENTE HEEMSTEDE: op Vrijdag 23 a.s. van 94 uur in bet Raadhuis en op Zaterdag 24 d.a.v. in den Politiepost Boekenrodestraat (stadskwartier) van 9— 12.30 uur n.m. INWONERS VAN DE GEMEENTE BENNEBROEK en door hen die te Vogelenzang wonen: op Vrijdag 23 a.s. van 9,302.30 uur n.m. in het Raadhuis te Benuebroek. INWONERS VAN DE GEMEENTE HAARLEMMERLIEDE (Stadsgedeelte) op Zaterdag 24 a.s. van 9—12.30 uur mm. in het gebouw Teuing van Berkboutstraat aldaar. INWONERS VAN DE GEMEENTE BLOEMENDAAL: to Overvecn in Hotel „Van Oudls bet Raadhuis" aldaar, op Maandag 26 a.s. van Jt—3 uur; te Aerdenhout ten huize van den beer Smits, Rijksveldwachter Schulpweg al daar, op Dinsdag 27 d.a.v.s van 92 uur; te Bloemendaal ten kantore van Gemeen tewerken op Woensdag 28 d.a.v. van 9—3 uur an. i Op de bons voor de AprJl-eenhejid is di reet bij den betrokken handelaar verkrijg baar: op Bon A. één H.L. Gascokes; op Bon B; 50 K.G. Bruinkoolbriketten GELE MINIMUMRANSOENKAART MEDEBRENGEN! De Directeur voornoemd, R. C. J. WILLINK. DIT DEN GEMEENTERAAD. Dezer dagen trof ons in een boekje een opme;kiiii<r van een of ander hooggeleerd professor, die beweerde, dat het met de gees telijke inspanning van ^en mensdi juist zoo 'is geschapen als met de lichamelijke: men komt eerst langzamerhand op gang, bereikt dan ziin grootste capaciteit, om daarna weer te verflauwen. Vandaar, werdi er bij opge merkt, het voorspel bij een gioot orkestwerk: de toehoorder wordt eerst op een gemakke lijke wijze met de motieven vertrouwd ge maakt, zijn aandacht wordt dus eerst ,?op gang" gebracht en daarna krijgt hij de moeiliiker problemen te verwerken. Iets dergelijks is het geval met de meeste agenda's van den Gemeenteraad. Eerst gaan er gewoonlijk wat onsdiulidige schermutse lingen vooraf; en wanneer de kanonnen zijn ingeschoten begint de groote fusillade. De hors d'oeuvre bestond gisteren uit 1ste een debatje over een voorstel van B. en W. ter vaststelling van een suppletoir" kohier der Gemeentebelastingen. Zulke dingen geven anders nooit aanleiding tot eenige opmer king. Maar de heer Poppe maakte thans de niet onjuiste bemerking, dat B. en W.bij dat kohier wel wat erg vrijmoedig zijn ge weest. Er werden n.m. verschillende navor deringen wegens te weinig betaalde inkom stenbelasting aan den Raad ter goedkeuring voorgelegd. Deze vorderingen waren ge grond op een besluit van den Raad, dat 1 Januari 1920 in werking is getreden. Maar de vordering slaat op te weinig betaalde be lasting over 1919. Dat kan niet meende de beer Poppe. Mr. Romans meende van wel, omdat z.i. de inkomsten' van 1919 de basis vormen voor de belasting van 1920. Wie het daar niet mee eens is, moet maar reclameeren; dan krijgen wij een uitspraak van Gedepu teerde Staten. Eigenaardig was. dat wethouder Slingen- berg zijn collega van financiën allerkrach tigst bijviel met een zeer juridisch betoog. Wat evenwel niet weg nam, dat de stelling van B. en W. op ons den indruk maakte van den man. die zegt: ik zorg. dat ik binnen krijg, wat ik kan; wanneer ik te veel neem, moet gij maar piepen en zien, dat ie het te rugkrijgt Een zeer ver gedreven fiscaal stand punt dus. Overtuigd werden wij dan ook dooi de Wethouders geenszins, al deelde mr. Slin- genberg dan ook mee. dat de heeren Wet houders zelf dadelijk hadden gevraagd meer belasting te mogen betalen, toen de Raad hun honorarium vehocgde! Dat is voor den doorsnee-belasting betaler toch wel wat veel gevergd. Het kohier bevatte echter niet enkel na vorderingen, zoodat stemming er over wel wat moeilijk was. Een motie van den heer Poppe, om de vaststelling aan te houden, tot dat Gedeputeerden hebben beslist, werd dan ook verworpen met 13 tegen 16 stemmen. Aan liet slot der vergadering kwam de heer Poppe meededen, dat hij van den inspec teur der belastingen had vernomen, dat de bevoegdheid tot navordering mei Bvenveej woorden in de verordening zelf is opgeno men. Hij trok dus zijn betoog terug. Na tuurlijk! Maar waarom werd dat in eersten termijn niet aanstonds meegedeeld, dan was ons de juristerij gespaard gebleven? De Wethouders worden toch geacht de wet te kennen ?- Een aantal voordrachten ging onder den hamer door, alleen een hernieuwd voorstel over de verbouwing van het politiebureau lokte een tamelijk uitvoerig debat uit. Maak ten alle leden het zich zoo gemakkelijk als de heer Peper, dan waren wij spoedig klaar. Deze deelt mede dat hij is tegen bouw van poli tie-bureaux en zijn stem is gemotiveerd. Bij de andere heeren ging het echter om minder principieele en toch wel te apnreciae- ren bezwaren. Voor de verbouwing van het politiebureau heeft de Raad een 5-tal maan den geleden een crediet van 120.000 toe gestaan. Met de aanbesteding wilde het ech ter niet vlotten. Niemand dorst de zaak aan. tenzij onder voorwaarde, dat de gemeente bet risico zou loopen. wanneer tijdens den bouw de loonen der werklieden weer werden op gedreven. Van de zes inschrijvers maakten er vijf dit voorbehoud; de eene, die het niet deed, was natuurlijk een eind boven zijn col lega's. Nu wilde mr. Slingen'berg cruder de inschrijvers met de voorwaarden nog eens een ondethancsche inschrijving houden, wan neer de Raad eenmaal het crediet had ver hoogd. De zaken kotnen zóó wel wat heel erg op den kop te staan. Want wat is op deze wij ze de beteekenis van een inschrijving? Te recht betoogden eenige raadsleden, dat bil jetten met voorbehoud ongeldig zijn: die hadden op zij moeten worden gelegd. Dit klemde te meer. toen de heer Wolzak mee deelde, dat de eene inschrijver, die geen voorwaarden had gesteld, eerst bij Publieke Werken had geinformeerd, of hij ten opzich te van de loonen een voorbehoud mocht ma ken, doch een ontkennend antwoord kreeg. E<n deze eene. die zich aan de voorschriften had gehouden, zou worden uitgeschakeld! Mr. Slingenteig zei. dat hem van het ant woord van Publieke Werken niets beiend was; maar hiji zou dan met alle inschrijvers onderhandelen. Nog ginigen er stemmen uit den Raad op om een nieuwe, vrije inschrijving tc houden, wat wel het meest billijke leek, nu de zaken zóó geloopen waren, Maar de wethouder be loofde de Raad de zaak zoo voordealjg mo gelijk voor de gemeente af te doen, wanneer men hem zijn gang liet gaan. Eo men gaf hem zijn zin. De heer Gerritsz gaf nog een priincipieele wending aan het debat door er op te wijzen, dat nog niet was voldaan aan zijn reeds meermalen gedaan verzoek, dat de gemeente overleg tusschen werkgevers en werknemers zou tot stand brengen. Mr. Slingenberg be loofde, dat het vraagstuk nu eens ernstig on der het oog zal worden gezien. Nog had de heer Klein een juiste bemer king, waarvoor hij aanvankelijk wel bijval kreeg, maar die toch weer niet tot haar recht kwam. De heer Klein wilde n.m. de nog uit te geven grond aan de JulLanastraat op f 20.per Meter stellen in plaats -van op f 14.—, zooals werd voorgesteld. Immers f 14 wordt al voor arbeiderswoningen ge vraagd, Maar de heer Klein kon het niet winnen. Na dit lange preludium kwam eindelijk het groote spel: de voordracht van B. en W. om de loonen van de gemeente-werklie den, van de ambtenaren en de politie, te verhoogen. Een belangrijk stade werk! Een schoone gelegenheid voor de sociaal-demo- craiten om eens een Stoken strijd met en W. aan te binden. De gemeentelijke loonpolitiek immers is de trots van het in meerderheid rechtsche college van B. en W. Zij wordt ia heel het land niet enkel door christelijke raadsleden, maar ook door rose en roode tot voorbeeld genomen, wanneer het geldt tegenstand te gen loonsverhooging te overwinnen. Want niet enkel hebben de standaardloomen der gemeente Haarlem de laatste jaren steeds op een zeer hoog peil gestaan» daarbij is gekomen de kindertoeslag, die voor de groo te gezinnen, dus voor de meest behoevende, zulk een zegen werd. Tegen dat met veel moeite verkregen kin- dersuppletieloon, zou de roode fractie nu eens optornen. De heer Poppe opende het vuur. Een principieel meeningsverschil bestond er ei genlijk niet, zei hij. Hij en zijn partijgenoo. ten erkenden met B. en W. dat de overheid een onderhoudsplicht van werklieden en be- ambien heeft. Het gaat echter om de uitvoe ring. En nu kregen we de oudbakken-argumen ten tegen kindertoeslag te hooren: wie meer kinderen heeft, krijgt meer loon. Daar zijn de arbeiders tegen. Dat wekt afgunst. Men moet vragen; hoe lang iemand in dienst is, dus periodieke verhogingen &even. Bovendien, kindertoeslag geeft een reus- acbiigen admmistratieven omslag: telkens moet onderzscht worden, hoeveel kinderen er zijn! (Alsof de geboorte van een wereld burger in een gezin dagwerk is!) Alleen wanneer de toeslag een Rijksregeling werd, zou de heer I op po er voor te vinden zijn. En daarom diende hij een motie in om de voor sa tien ie doen terugnemen en aan B. en W. op te dragen het suppletieicon uit te vocrorachten tc nemen en daarvóór in de plaats periodieke verhoogingen te stellen. Na deze slappe speech hield de heer de Braai een zeer uitvoerig en wel gedocumen- icerd betoog vóór den kindertoeslag. Was de Raad echter op dien weg voortge gaan, dan zouden wij er nog wel enkele dagen aan hebben kunnen vastknoopen. lerecht nierkip daarom mr. Romans op, dat alleen over ue motie-Poppe moest worden gesproken. En aldus werd besloten. D» weg zou toch nog iang genoeg blijken! Mevrouw Wiltekes Macdonald liet de vrouwelijke stem in het koor hooien En men zou natuurlijk verwacht hebben: deze vrouw is voor kindertoeslag of te wel steun aan groote gezinnen. Met pijnlijke verbazing hoorden wij haar verklaren, dat de vrou wen (w:e zijn dat?) van mcening zijn. dat het gezinsloon niet vermeerderd moet worden naar het aantal kinderenDat meer dere zou tcch niet voor de kinderen gebruikt woroen Krachtig repliceerde daarop de lieer Klein dat de R-K. vrouwenhond daar heel anders over denkt. En de Roomsche vrouwen weten toch 't beste, waar 't meeste loon noodig is, zij immers hebben de grootste gezinen. Met periodieke verhooghigen bereikt men dit, dat men liet meeste geeft. daar. waar 't het minst noodig is. Een onaangenaam element bracht de heer Gerritsz in het debat. Kindertoeslag zei hij, is loondruk. En daarom zullen ook de parti culiere ondernemers er langzamerhand toe overgaan. Heeft men geen suppletieloon. dan lunet men het loon opvoeren tot. de behoeften van het groote gezin; maar bij kindertoe slag drukt men het toon tot het normale in komen van liet kinderlooze gezin. Ook de vrijzinnig-democraat Boes kwam zich nog tegen suppletieloon verklaren, om dat het zi. allerlei oinbiMijklieden schiep. En toen kwam mr. Romans in het krijt! Wij hebben de laatste dagen gemeld, dat hij ongesteld was. Maar gisteren was hij weer zoo geznd geestelijk gezond in ie der geval als ooit te voren. Hij was weer de debater van de uiterste slagvaardigheid. Of het kwam. omdat het bier ging om zijn levenswerk, zijn ideaal, bescherming van het groote gezin, om reentvaardig loon Zijn eerste slag was al raak: het heele debat over kindertoeslag is totaal buiten, de orde. B. en W. hebben een nieuwe loonre geling opgemaakt, wedoe ook zander den kindertoeslag te aanvaarden is als een goede loonregeling, eene, die e,en goed' figuur maakt naast die in Amsterdam, den Haag en Rotterdam, naast die der Provincie. Maar- bovendien geven B. en W. van Haarlem nog een kindertoeslag, omdat zij die billijk achten en omdat dv eetmaal hier bestaat. Ook in de Commissie van Overleg was men het er over eens, ook de afgevaardigde der moderne en neutrale werkliedenorganiisaties, dat de kindertoeslag buitien bespreking ge houden moest worden. Men moest het eens worden over verhooging van het standaard- loon en dat is gebeurd. Het is dus zuiver politiek spel van de b. D. A. P. om bij de ze gelegenheid te komen met voorstellen om den kindertoeslag af te schaffen, periodieke verhoogingen in te voeren en daardoor de uitvoering van de nieuwe looiwoordrachten te vertragen. Deze eerste bom sloeg al geducht in. In plaats van daarna al de gemaakte op merkingen stuk voor stuk te beantwoorden, nam de wethouder ziin toevlucht tot 'n betere en interessanter methode, door nun. de cri ticasters zelf te laten toonen, hoe verward zij in hun begrippen waren. Wordt een ander spr. door interrupties belemmerd, mr. Bo- mans tokt ze uit en het is merkwaardig, hoe dan de begripsverwarring blijkt. Zoo nam mr. Bomans den heer Boes een verhoor op vraagpunten af over de beteeke nis van loon. Waarom verdient een arbeider in Duitschiand thans 300 Mark tegen vroe ger 30, terwijl in Duitschiand de Mark toch nog 60 cent is? Omdat zijn 'behoeften ver meerderd zijn. Waarom is men voor classi ficatie van gemeenten? Omdat men begrijpt dat het leven in de stad duurder is dan op het land. Dus: loon naar behoefte. Stemt gij den kindertoeslag af. dan geeft dat weer ontzettende practische moeilijkhe den!, zegt de wethouder. Ja, maar liet gaat om het beginsel, roept de heer Poppe, ver getend, dat hij even te voren verklaard had, dat de S. D. A. P. on B. en W. op hetzelfde standpunt stonden en het slechts om de uit voering ging. De heer Gerritsz kreeg te hooren, dat loon naar praestaties beteekent: dat wanneer de wind omslaat en er een malaise komt in de industrie, de arbeider niet alleen niet genoeg kan verdienen om zijn gezin te onderhouden, maar zelfs geen dak boven zijn hoofd houdt en moet omkomen onder de spoorwegviaduc ten, zooails in de helft der vorige eeuw Lon den te aanschouwen gaf. Ik verdedig het gezinsloon, zei mr. Bo mans, omdat ik niet wil, dat de man van het groote gezin op zij gedrongen wordt door den vrijgezel; omdat de huisvaders van groo te gezinnen niet gebruikt moeten worden zooals de heer Gerritsz wenscht als de trekossen voor de loonen van vrijgezellen en kinderloozen naar 'boven te halen. Natuurlijk lokie de krasse rede van mr. Bomans weer een felle repliek uit. waarop wij wegens plaatsgebrek niet verder kunnen ingaan. Enkele merkwaardige verklaringen kunnen wij echter niet laten passeeren; 1ste een van den heer van der Kamp, die betreur de, dat zijn partijgenooie, mevr. Wiltekes, te gen het suppletieloon zou stemmen. Niet dat ik er een voorstander van ben. zei de heer v. d. Kamp met zijn gewone gereserveerdheid tegenover principieele zaken. Maar het stel sel is er eenmaalde commissie van overleg beeft er zich mee vereenigd; nu geeft het geen pas om de heele boel weer ten onderste boven te gooien. Ik zal er dus vóór stemmen zoolang men er niet iets veel beters voor in de plaats geeft. Trouwens, zei de spreker, ik ben er van overtuigd, dat de arbeiders zelf allen voor kindertoeslag zouden ziin, wan neer zij eerlijk waren. Maar het is de afgunst van den een, die niet kan uitstaan, dat een ander met meer kinderen een gulden meer verdient, welke verzet tegen het stelsel kweekt En er brak een spontaan applaus op de tri bune los. Dat had de sociaal-democraten fel gesto ken. „Wacht maar," riep de heer Rei- nalda. toen de heer v. d. Kamp om een stelsel vroeg, dat meer voldeed dan de kindertoe slag" Doch toen de leider der roode fractie aam het woord kwam, kregen wij geen beter stelsel te hooren, alleen maar verdachtma kingen en insinuaties aan het adres van de verdedigers van gezinsloon. Zelden hebben wij den heer Reinalda zoo scherp en socialistisch im den onsympathie- ken zin gehoord. „Waren dat miin bedoe lingen. die gij ens daar in de voeten schuift, zei mr. Bomans later, dan zou ik mijzelf een ploert achten." En terecht! Heeft de veran derde koers van „het Volk" onder zijn nieu we leiding wellicht invloed op de Haartem- sche broeders? Waar haait de heer Reinal da anders al die.giftige gedachten opeens van daan? Kindertoeslag, dat heette maar een trucje, om de arbeiders er onder te houden. Men kan het zien aan de groote. kapitalistische bedrijven van den laaisten tijd. Die begin nen er ook nge. omdat de werkgevers gaan inzien, dat het stelsel toondrukkend werkt. En de „stomme" Hoilandsche arbeiders vliegen er in, omdat zij zoo verdeeld zijn. Dat zal den meer ontwikkelden Emgelschen arbeider niet gebeuren- Maar hier te lande is het mogelijk en gebruiken overheid en werkgevers gretig het kiiidertoeslagstelsel om non meer verdeeldheid onder de arbei ders te zaaien, ben aldus te verzwakken! Aldus de heer Reinalda; wij weten nu het nieuwe middeltje, waarmee de reode hee ren voortaan een rechtvaardig gezinsloon gaan bestrijden. Eindelijk heeft men er iets op gevonden: het oude recept: verdachtma king! Mr. Bomans gaf dat klein gewumi een f linken trap. Siemt het stelsel voor Haar lem maar af, zei hij. Het zal me spijten, want het is een stuk van mijn levenswerk. Maar veel pleizier zult gij er niet van heb ben; dat wil ik u voorspellen. De idee van gezinsloon groeit overal. In Zweden. Noor- wogen en Denemarken hebben de vakvereeni- gingen het kindertoeslagstelsel geëiseht en verkregen. In Duitschiand is een rekwest op gesteld door 60,000 onderwijzers en leeraren om oen kindertoeslag in te voeren. In Oos tenrijk leeft een zelfde beweging op. In En geland, ia in Engeland, beginnen de arbei ders hetzelfde te eischen, omdat men aller- wege de rechtvaardigheid er van inziet. Nu zijn wij in Haarlem reeds zoover, dat wij het stelsel bezitten en een toevallige meer derheid van den Raad wil toet afstemmen. Ga uw gang, maar straks spoelt de stroom van dett lijd u weg en krijgen wij het stel sel opnieuw. Die toevallige meerderheid bleok echter zelfs nog niet aanwezig. Onze vriend Peper kwam verklaren, dat in een zuiver socialisti sche maatschappij het kiodertoesiagstedsel thuis behoorde, loch wilde hij er niet voor stemmen, omdat de tegenwoordige burger lijke elementen dat mooie ding maar mis bruikten! Voor een motie Poppe om het suppletie loon af te schaffen kon hij echter ook niet stemmen, omdat er dan de periodieke loons- verhoogingen weer in de plaats kwamen ;en daar was hij ook tegen. Welnu, de heer Poppe was wel zoo vrien delijk om er de periodieke verhoogingen zoo lang uit te lichten; en dus was het zieltje van Peper gewonnen! Maar nog baatte het niet. Want bij de motie-Poppe staakten de stemmen16 tegen 16, zoodat in een volgende vergadering op nieuw moet worden gestemd. Mr. 'loul'on van der Koog was afwezig; hii kan dus den doorslag geven, wanneer een ander lid de volgende maal ten minste niet verhin derd is. Bij het uitgaan der raadzaal vingen wij de stem op van een blijkbaar modern ge organiseerd werkman, die de vergadering op de tribune had bijgewoond: ik zog maar betoogde hij te midden van een groep ka meraden dat het kwajongens weak is, om voor dat suppletieloon roet in het eten te gooien. Hadden ze daarover nu maar hun s..., gehouden, dan hadden wij met 1 Mei onze centen gehad. Vox pop.ulj. Haarlemsche Kegelbond. Dinsdagavond hield de Haarlemsche Kegelbond zijn jaarlijksche al gom eene vergadering' in hotel „Lion d'Or". Na een hartelijk openingswoord van den voor zitter', den hoor Groenewegien, waarin spr. <y. m. zijn vreugde te kennen gaf over de zeer goede opkomst, werden de notulen gelezen en onveranderd goedge keurd. Een keurig uitgebracht jaarverslag v. den secretaris dien heer Joh. Jung, werd onder applaus goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester, werd door de commissie voor het nazien van. de boeken van den penna ngmeestcir werd door die commissie voor liet nazien van de boeken in orde bevonden en den penningmeester een woord van dank gebracht voor het be heer der geilden in het afgeloopen jaar. De kas sloot met een voordoelig sal do van 122.65. De heer Joh. Jung, afgevaardigde ter vergadering v. den Nederlaudsehen Ke gelbond (1919) bracht nu een keurig ver slag uit van deae vergadering. Het applaus dat den heer Jung ten deel viel, bewees voldoende, hoe men z'n werken waardeerde. Ais punt 8 van de agenda kwam nu in behandeling de vorkieeaaig van enkele be stuursleden. Allereerst moest een 2e voorzatter ge kozen worden inpLaats van den heer Pau len, die zich niet herkiesbaar stelde. In zijn plaats wend benoemd de heer v. Maris. Do lste secretaris, d© heer Juoog, di© eveneens af moest treden, wend bij accla matie herkozen. In plaats van den heer P. v. Gul ik, 2e penningmeiaster, werd benoemd de hr. H. Das Jr. De commissaris, de heer J. W. v. d. Steur, wend herkozen. Alle heeren namen hun benoeming aan. De voorzitter richtte een speciaal dankwoord aan den heer Paulen voor de vele verdiensten welke hij zich voor den Kegelbond had verworven. De heer Paulen antwoordde met eeni ge hartelijke woorden en zeide o.m. dat de samenwerking nxeit hot bestuur toean steeds genoegen had gedaan en dab in dien noodig, hij neg steeds zijn krachten aan den Kegelbond zou geven. Het punt Verkiezing 5 of 10 Bomden* gooier© voor den Bondeuwedlstr. Utrecht Aimhean lokte nogal eenige besprekin gen uit. Tenslotte wend besloten voort aan met 5 Bondengood-ers uit te komen. Als afgevaardigd© maar de Vergade ring van den Nodenlamdisohen Kegel bond op 25 April 1920 wend onder applaus be noemd de heer Joh. Jung, die zijn benoe ming aannam. Nadat enkele heeren van de rondvraag gebruik hadden gemaakt sloot die voor zitter deze geanaimeeinde vergadering met eeuigie hartelijke woorden. Het Nieuw-IIaarlemsch Kinderkoor. Maandagavond stroomden 't naar de sol- ciöteit „Vereeniging" toe, jongens in Zon dagse he pakjes en meisjes in witte jur ken en met groote witte 6trikken in 't baar. Want na d© vele studie in 't winter seizoen gaf de heer de Nobel nu aan zijn Nieuw Ha-arlernsch Kinderkoor een feest avond je. De zaal weergalmde van lachen en' druk praren, jongens en meisjes wiemei den dooreen in onophoudelijke beweging, zoodat men bijna duizelig werd. De oudere raakten niet uitgekeken, want ieder zocht do zijnen en volgde ze met de oogen, nu hier heen, dan daar heen. Maar als 't stil moest zijn dan was, 't ook stil, hoewel 't ook moeite kostte. Want als je niet Lachen mag, dan moet je juist zoo .erg. De zangnummers van 't mannenkwartet vonden ze allemaal prachtig; zalig von den de meisjes de voordracht van den heer Vrugt en foen 't snoepen er bij kwam van gebakjes, koekjes, chocolade enz. toen was de feeststemming vol maakt. Nu nog voor slot de bioscoop en na afloop waren allen verrukt over den ge- zelligen avond en hadden ze zoo"n spijt dat 't nu al gedaan was. Ons tnatuursehoon. Men schrijft ons: Op Maandag 26 April zal alhier worden verkocht het bekende hotel Velserend, gelegen tegenover de ruïne van Brede- rode te Santpoort, benevens de daarbij gelegen bouwterreinen. Het is te hopen, dat dit historische ge: bouw, vroeger een landhuis en het won- derschoone hrok natuur daarbij niet in schermende handen vallen, maar ongerept mogen bewaard blijven. Is dit niet jets voor de Vereenigiug tot beboud van Natuurmonumenten oi voor den Bond Heemschut? Onderwijzersexamen, x HAARLEM. 20 April. Geëxamineerd 8 vrouw, candidaten; geslaagd de dames A. Jurriaans, Krommenie; M. Kuit, Uit geest; W. P. Ra ad sen, Leiden; S. Lefe- ber, Leiden; G. Colpa, Helder; C. Put ter, Bergen; H. O. Duyns, Helder, en N, M. Brandenburg, Zaandam. H. H. B. vS. V. De fietstocht die 't bestuur van dez© vereoniging heeft uitgeschreven naar 't congres te Breda gaat niet door, wegen* opypliio.oud.e deelname.,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1