Kunst en Kennis 9rde en Arbeid Leger en Vloot Gemengd Nieuws. Wielrijders! Waarschuwing H. J. V4N DER MEER. N.V.„DETlJDGEEST"! •enn bagme.K oopt ne zonde rdgraat Wij leveren prima Buitenbanden f3,75 Binnenbanden f 1,99, met garantie. Kinderwagenbanden in alle maten. Prima rijwielen f90.— met 1 jaar garantie Schagchelstraat 3seo Regeering ig van opvatting, dat hat de voorkeur verdient, de bevoegdheid tot het heffen van een eigen inkomstenbelasting te schrappen en te vervangen door de be voegdheid tot het heffen van opcenten op de Rijke inkomst en belasting. Hiermede is de beste oplossing van het vraagstuk der wettelijke beperking van de vrijheid In zake vaststelling van hef- fingspereentage en progressieregeling ge vonden. I>e grens voor het aantal opcenten wordt op honderd gesteld. Aan de gemeenten wordt een overgangs termijn gelaten om zich met behulp van de nieuwe belastingbronnen aan den nieu wen toestand aan te passen. Inkomsten-vermogensbelasting. Bij de thans voorgestelde regeling is een nauw veiband gelegd tussehen de opcen ten op de inkomsten- en die op de vermo gensbelasting. De bepaling is opgenomen, dat op iemands aanslag in de vermogens belasting steeds een gelijk aantal opcen ten wordt geheven als op zijn aanslag in de inkomstenbelasting. Forensen. Tegen de thans geldende regeling heeft de commissie verschillende bezwaren ingebracht. De Regeering blijft van oordeel, dat de splitsing niet moet worden aanvaard. Dit oordeel berust op overwegende zoowel van iheoretischen als van practisehen aard. De Regeering heeft de overtuiging, dat het wenseheiijk is, ten opzichte van de woon forensen de regeling van de tegen woordige wet te behouden. Eigen belastingen. De vrijheid om een eigen inkomstenbelasting te heffen moet voer de gemeente behouden blijven. De gemeenten zullen van de bevoegdheid de heffing door rijksadministratie te doen geschieden, uiteraard slechts dan geen ge bruik maken wanneer aan een eigen hef fing inderdaad groote voordieelen zijn verbonden. Het doen heffen door da Rijksadministratie zal immers, vooral nu het kosteloos zal geschieden, zeer aanlok kelijk zijn. Reclamebelasting. Aan den wensch van de zijde der commissie geuit om gele genheid te geven tot het heffen van een reclamebelasting, is gevolg gegeven. Deze belasting behoort zich niet uit te strekken tot advertenties in tijdschriften en dag bladen. Grondbelasting. De Regeering heeft besloten de bevoegdheid der gemeenten om een eigen grondbelasting te heffen, te doen vervallen. De Regeering verklaarde het niet wenseheiijk te achten rekening te houden met waardevermeerderingen, wel ke vóór 1 Januari 1919 hebben plaats ge had. Waardevermeerdering. Bij Nota van Wijziging is aan den wensch der commis sie, om heffing der z.g. belasting op waardevermeerdering tot een bepaald aantal jaren te beperken, gevolg geggven. Werk- en woonforenzen. Door de Re geering is bepaald, dat iemand die in een en dezelfde gemeente ais werk forens en als waonforens kan worden aangeslagen, uitsluitend aangeslagen wordt als werk- forens De wet bindt het zijn van forens aan een verblijf e.d. van 90 dagen. Hier aan moet, naar de meening der regeering worden vastgehouden. Ten opzichte van de woonforensen blijft thans de bestaande regeling gehandhaafd. Socialisatie al uit den tijd voor het er in is. In „Bergopwaarts" schrijft no*. Van den Helm over het soei al i sa tie ra.pp o rt der S. D. A. P.. „Het rapport is op de studeerkamer ge maakt, waar wel de geruchten van het leven doordringen en er een zekere angst verwekken, doch die toch afgesloten blijft van de woelingen daarbuiten. Het is zoo echt 19e eeuwsch-intellectnalistisch. Het heeft de naiviteit van den goedigen en torgvollen vader, die bij de geboorte van elk kind precies vaststellen gaat wat in de tien eerste levensjaren zal moeten gebeu ren. Het is ook echt-negatief-socialistiseh. Eerst moet het kapitalisme de vruchten laten rijpen, en dan komt de staatsambte naar ze afplukken en in stukjes snijden. Maar wat zijn de socialisten ezels geweest, door de arbeiders steeds op te hitsen te gen de groot-kapitalisten. Dat zijn dan toch de mensehen van de concentratie ge weest, zij, de groot-kapitalisten zij,n de wegbereiders der socialisatie geweest. De socialisten zijn degenen, die de door een ander voortgebrachte vruchten ia ontvangst nemen." Over de verwachting, dat de socialisa tie aan de verspilling der kapitalistische anarchie een einde zal maken, zegt de schrijver, dat dit 10 jaar geleden nog ge loofd kon worden. „Maar nn heeft men de factoren leeren kennen, waardoor die illussie verstoord is geworden. Een publiek bedrijf werkt duur omdat de bedrijfsleider de macht mist zich op particulier zakenetandpunt te stel len. Welk een verspilling van tijd, hoe veel overbodige menschen, wat een amb- tenarengedoe. Welk een zegen zou het zijn, indien de gemeentebedrijven eens aan een particulier werden verpacht, met die macht om te zuiveren. Het argument van de commissie is dus wel wat uit dien tijd." DRANKBESTRIJDING 3e NED. R.K. CONGRES TOT BESTRIJ DING VAN HET ALCOHOLISME, Op de twee Congresdagen. 10 en 11 Aug. znllen vier algemeene vergaderingen ge houden worden. Hierin zullen als sprekers optreden; Directeur A. van die Venne te Rolduc over het onderwerp: Jeugd'; Henri Her mans, Lid der Tweede Kamer, Den Haag, over: Loon en arbeidsduur; J. Winter- mans, Lid der Tweede Kamer, ovetr: Al coholvrij Vereenigingsleven; Dr. J. van Berge, wethouder te Utrecht, over. Ge meenteraad en Drankbestrijding; terwijl de slotrede zal gehouden worden door Mgr. Dr. Alph. Ariëns. Er zullen afzonderlijke sectievergade ringen worden gebonden door de R.-K. Vereeniging van Spoorwegmannen-geheel onthouders Sint Franoiscus; door de vier Diocesane Priester-Krmsverbonden en door de R.-K. Onderwijzers-drankbestrij der sorganisati es. UIT ONZE OOST SOERVARDI OP NIEÜW AAN 'T WERK. Naar de „Locomotief' meldt, heeft de justitie een vervolging ingesteld tegen Soer- vardi naar aanleiding van verschillende axtL kelen in het Hollandsch-Maleische orgaan der N. I. P., het zaaien van haat en minach ting jegens de justitie en het Binnenland- sch e Bestuur en de beleediging van de Koningin. Soervardi is de zelfde snaak, die 't vorig jaar op kosten der Regeering naar Indië mocht terugkeeren en waarover „Het Volk" zoo'n heibel maakte, omdat hij 8© klasse moest reizen. EEN NEDERLANDSCHE OPRUIER IN INDIë. De onderwijzer derd© klasse van de open bare Europeesch© lagere school te Paree, Gerrit van Burink, is krachtens vonnis van den Raad van Justitie te Soexabaja, achter slot en grendel gezet, meldt het „Soer. HM." De rechtsingang mot last tot dadelijke ge vangenneming werd verleend wegens twee feiten van opruiing; het geven van uiting aan gevoelens van vijandschap, haat en minachting tegen de regeering van Neder- landsch-Indië, in openbare bijeenkomsten, bijgewoond door inlanders en Chineezen en een derde feit van opruiing in het openbaar tot het misdrijf van mishandeling. De feiten dagtoekenen van 18 Januari en 25 Januari j.l. UIT ONZE WEST EXPEDITIE NAAR DE CORANT1JN. Er is naar de „West" meedeelt een expeditie onder leiding van professor Grut- terink naar Nickerie vertrokken, om van daar de Corantijn op te varen. Het doel is een onderzoek naar mineralen in te stellen in het bergland dat door de Ka- balebo wordt doorsneden, ongeveer ter hoog te waar de Dalbanakreek in de Kabalebo valt. Bij de expeditie hebben zich aangesloten de heeren J. Boonacker, wd. houtvester, dr. G. Stanel. directeur van het Landbouwproefsta tion en A. Reyne, entomoloog. De twee laatst genoemden zullen het te bezoeken gebied op plant- en dierkundig gebied onderzoeken. De heer E. J. Kempees, directeur van Open bare Werken en Verkeer, reist mede tot Nicke rie. Hit keert per eerste gelegenheid terug. DE HULDIGING VAN MENGELBERG. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens Zaterdagavond 24 dezer eenige oogeniblik- lten tegenwoordig te zijn bij de Mengel berg-huldiging te Amsterdam. KAPITEIN-DIRECTEUR BOUWMAN. De heer N. A. Bouwmaa, kapitein-direc teur der Kon. Mi lit, Kapel te 's-Graven- liage, heeft pensioen aangevraagd SUBSIDIES AAN LETTERKUNDIGEN. De Minister van O. K. en W. heeft een commissie van advies ingesteld inzake subsidies aan letterkundigen, waarin be noemd zijn tot voorzitter mr. L. J. Plemp van Duiveland, te 's Graventage; tot le den: dr. P. Q. Boutens, voorzitter der Vereeniging van Letterkundigen, te 's-Gravenhage; Jac. van Looy, te Haar lem, en Ary Prins, te Schiedam, commis sarissen van het ondersteuningsfonds der Vereeniging van Letterkundigen; en tot lid-secretaris, Frans Mijnssen, te Amster dam, commissaris van het ondersteunings fonds der .Vereeniging .van Letterkundi gen. UIT BOEK EN BLAQ^ Zoo juist ontvingen wii het eerst© num mer van „Ons Element," het officieele or gaan der verbonden zeilve-recnigingen. De Hoofdredacteur is de heer A. Z. E. Rambonnet. directeur rnn bot Centraal Bureau voor Watersport, terwijl er aparte redacteuren zijn voor de afdeelingen „Roeien" en „Watervliegtuigen" en er zeer vele medewerkers met in de watersport zeer bekende namen aan het orgaan verbonden z-ijn. Het doel van bet tijdschrift is te trachten bij te dragen tot de ontwikkeling der water sport, terwijl de redactie, de groote liefde van ons volk voor de zee kennend, veel hopen te vertellen van alles, wat op ons zeewezen betrekking heeft. Het orgaan bevat interessante en leerrijke meededeelingen over zeilen, roeien. motor- vaTen, het reddimgswezen en watervliegtui gen. 't Is gedrukt op keurig papier, is aardig geïllustreerd en zal zeer zeker hartelijk wel kom zijn bij alle watersportliefhebbers. UITBREIDING DER STAKING IN DE VENEN. Nu zijn ook de veenarbeiders in de ande re Overijselsche venen (in de omgeving van Vroomshoop) in staking gegaan, na de weigering der verveners om de loonen met 10 pet. te verhoog en of het gescshil te on- derwtnpen aan de ui tepiaafc eerter arfctrage- ooffltmissie.Het overgroote deel der stakers is georganiseerd STAKING AAN DE HAAGSCHE GASFABRIEKEN. De Federatieve Bond van. gemeente werklieden heeft thans officieel, naar aan leiding van het ontslag der zeven kolen- werkers, die eigerden z.g. „besmette" ko llen te loseen, de staking voor de ge meentelijke gasfabrieken geproclameerd. In een kennisgeving aan den modernen gemeentewerklieden bond beweert zij, dat elke poging om het conflict tot oplossing te brengen, op den onwil van gemeente bestuur en directie js afgestuit. Het be stuur adviseerde daarom tot staking, en de ledenvergadering heeft op grond van dit advies en nadat de leden die het er niet mee eens waren zich verwijderd had den, met op 2 na algemeene stemmen de staking afgekondigd. Hiermede, besluit de kennisgeving, is de staking een feit. Intusschen was Donderdagmorgen in practijk nog nagenoeg niets van staking merkbaar. Aan de fabriek Trek weg zijn, behalve de ontslagenen, 2 arbeiders weg gebleven. Aan den Loasduinscheweg 4 a 5. Het bedrijf ondervindt niet de minste storing. Zelfs bestuurders yam de. Fede ratie zijn aan het werk gebleven. Hier uit blijkt wel, dat in het syndicalistisch kamp wel allerminst eenstemmigheid heerscht ten aanzien dezer actie. Volgens aan „Het ,Volk" verstrekte in lichtingen is het stakingsbesluit al op zeer zonderlinge en onverantwoordelijke wijze tot stand gekomen. Op de verga dering namelijk .der Federatie, waar tot staking besloten werd, waren aanvanke lijk 178 leden aanwezig. Het stakings besluit is echter piet slechts 51 vóór en 2 tegen genomen. ,Vele tegenstanders, on der wie 50 gaswerkers, hadden vóór de stemming de zaal verlaten. Het laat zich aanzien, dat onder deze omstandigheden van een werkelijke staking niets komen zal. LANDARBEIDERSCONFLICT TE HOOGERHEIDE EN WOENSDRECHT. Door den R.-K. Landarbeddersboond *St. Deus Dedit" is met ingang van 3 Mei a.s. de staking afgekondigd te Hoogerhedde en Woensdrecht. Aanvankelijk werden de onderhandelin gen op zeer vri endschappelijk e wijze ge voerd, doch opeens werden deze tot groote verwondering van de arbeiders en hun leiders, afgebroken. Na verschillende pogingen om deze te heropenen heeft het Hoofdbestuur van genoemden Bond voorgesteld om door ar bitrage de aetie te doen beslissen. Toen echter op de aangegeven datum (15 April) geen enkel antwoord daarop was ingeko men, restte niets anders dan een beslis sing te nemen en spraken de arbeiders zich met over groote meerderheid voor staking uit. In hoofdzaak loopt het geschil over de invoering van de arbeidsvoorwaarden, zooals die in verschillende plaatsen in Westelijk Noord-Brabant reeds per col lectief contract zijn geregeld en. waarin o.m. een uurloon is bepaald gedurende 5 maanden van 36 en gedurende 7 maanden van 34 cent per uur. Do R.-K. Werkgeversvereeniging te Hoogerhedde. hondt vast aan het loon van verleden jaar, zijnde 0.30 per uur en weigert verdere onderhandelingen te voe ren. Het Hoofdbestuur van den H.-K. Land- arbeidersbond heeft echter voorgesteld alsnog het geschil door een scheidsge recht te doen beslechten; zou de R.-K. vVerkgeversvereeniging zulks aanvaar den, dan was daarmede een belangrijk conflict voorkomen, waarbij waarschijn lijk 200 a 300 landarbeiders betrokken zijn. EEN ORIGINEELE PROEF. In een der Twenische industrieplaatsen, zoo meldt het „Ov. Dgbl.", wordt door een textielarbeidersoigainisatiie een origineele proef genomen mot de electrisohe huisweef- nijverheid. De proef is begonnen met twee getouwen, die door de week aan het „loopen' worden gehouden door.... de vrouwen- der arbei ders. Om beurten nemen ze tussahen de ge touwen plaats» alleen ^Zaterdagsmiddags nemen de mannen, eveneens om heurten. het werk van haar over. Het is de bedoeling de winst op te pot ten en aan het eind/ van bet jaar een paar nieuwe machines Ie koopen. Zoo voortgaande rekent men er op, na enkele jaren -de be schikking te hebben over een aantal weef stoelen. Maar niet in het hebben van deze weefstoelen ligt het groote doelmen wil proefondervindelijk uitmaken, of en welk een bestaan de huis weefnijverheid aaniwedt. Tot dusver zijn de resultaten sahitterend. Er dient echter bij gezegd, dat de arbeiders ondes deskundige leiding staan en ook an derszins onder gunstige omstandigheden werken Sinds de groote arbeidersvriend Dr. Ariëns z'n ideaal zocht te verwezenlijken te Haaks bergen een proefneming in het groot, die door allerlei oorzaken moest mislukken, is dit de eerste georganiseerde poging om „den weefstoel aan den wever" te biengen. LOONEN IN ZUIVELFABRIEKEN. De verschillende co-op. zuivelfabrieken in Noord-Westelüik Friesland hebben de minimumwerkloonen der werklieden ge bracht op 27, benevens o-p L— toeslag per week voor de gehuwden. De perso- neelen, bijrna zonder uitzondering geor ganiseerd in den Modernen La-nd- en Zu-i- velarbeidersbond, hebben dit aanbod aan vaard. KON. INSTITUUT VOOR DE MARINE TE WILLEMSOORD. Ter kennis van belanghebbenden wordt door den Minister van Marine a.i. ge bracht, dat in ddt jaar bü het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen worden toegelaten dertig jonge lingen als adelborst voor den zeedienst, een jongeling ale adelborst voor het korps mariniers en acht jongelingen als adsplramt-admiaistrateur, op de voor- waanden, vervat in 't reglement voor ge noemd Instituut. DE STELLING VAN AMSTERDAM. Naar de ,>N. R. Crt." verneemt, ligt het in het voornemen van den minister van oorlog het commando van de Stelling van Amsterdam eerlang op te heffen. Verbintenis als vrijwilliger van hefi reservekader. den toegelaten tot de verbintenis als vrijwil- Het examen van hen, die wenschen te wor- liger van het reservekader bij de infanterie of de vestingartillerie, zal Plaats hebben op 13 Juli 1920, en zoo moodig op een of meer volgende dagen. Het examen wordt gehouden te 'sGraven- hage. Adspiranten behooren de kennisgeving dat zij aan het examen wenschen deel ie nemen vóór 29 Juni 1920 te zenden aan den hoofd officier voor het reservekader te 's Graven- hage. Inkrimping bij de Miarine. Als de „N. Crt." juist is ingelicht, dan lligt het .in de bedoeling eerlang over te gaan tot een inkrimping van het tegen woordig aantal ylag- en hoofdofficieren der marine. SCHANDELIJK BEDROG. Sinds lang trok iemand in Maastricht de aandacht, die zich voortbewoog op krukken, een „lam" been voortsleepend op een wieltje. Velen waren zoo met zijn lot begaan, dat zij gelden bijeenbrachten, waartoe ook H. M. de Koningin bij droeg, en den man een prachtig wagen tje kochten. Eiken dag zag men hem door de straten ermee rondrijden; een groot bord acüterop, verkondigde. die mooie daad zijner weldoeners. Toen zich echter dezer dagen iemand onverwacht te zijner huize vervoegde, bleek.dat die „arme lamme" zich als elk ander gewoon mensch in huis be woog. Sinds dien mist men hem op straat. AL WEER EEN VALSCHE MUNTER GEPAKT. Al gedurende langen tijd werden te Middelburg valsche zilverbons aangetrof fen en telkens moest de politie proces verbaal opmaken van het in beslag ne men van zulke .valsche papieren, zonder dat zij aanvankelijk er in mocht slagen de bron van (deze bons te vinden. Verle den week echter werd de aandacht van de politie gevestigd op zekeren C. T. S., een 38-jarigen pliotograaf .wonende aan de Eigenhaardstraat en er werden termen gevonden bij dezen persoon Zondag een huiszoeking te doen, .waarbij hij werd aangehouden, terwijl o.a. een briefkaart door den inspecteur van politie, den heer Avink, in beslag werd genomen met cij fers er op, die bleken berekeningen te zijn van benoodigdheden ,voor de pho- tografie en aan de andere zijde geheim schrift. Bij de in de volgende dagen her haalde huiszoekingen werden verschillen de ingrediënten, een pliototoestel, papier enz. in beslag genomen op verschillende van welke artikelen ook het geheim schrift voorkwam. De briefkaart "werd aan den verdachte getoond en dit leidde tot zijne bekentenis, dat hij reeds geruimen tijd langs photografisclien .weg valsche zilverbons heeft vervaardigd en er vol gens zijn zeggen een groot aantal van twee verschillende series heeft uitgege ven. VerschiLende dezer zilverbons zijn in deze week nog te Middelburg in be slag genomen, terwijl de recherche die bij de huiszoekingen behulpzaam was er ook een ten huize van 8. vond. De bons bevatten ook het watermerk, wat ze nog minder herkenbaar maakten. De man, gaf ook toe, een tweetal jaren ge leden cliché's te hebben gemaakt, voor een bankbiljet van f 60 en voor zilver bons van f 2.50, maar deze nooit te heb ben uitgegeven. De verdachte, met wien de politie ze ker een goede yangst heeft gedaan, is ter beschikking der justitie gesteld. KWARTJESVINDERS AAN 'T WERK. 't Gebeurde in den trein van Amster dam naar .Utrecht, vertelt het „U. D.": Een jongmensch te Utrecht had het zich in een coupéhoekje aangenaam ge maakt en wachtte het vertrek af. Vier heeren stapten binnen, geen ongezellige lui zoo op het eerste gezicht. Ze begonnen een praatje over het weer natuurlijk, over den vroegen zomer en dat April zich nu plotseling als Maart laat aanzien. Buiten regende het ongezellig. Om 't wat knusser te maken in de voortschoim- melende coupé, stelde een van de heeren voor een kaartje te leggen. Om geld na tuurlijk, dat gaf nog wat emotie. Ze speelden, den langen weg van Am sterdam naar Utrecht genoegelijk verkor tend. Toen het jongmensch te Utrecht aan kwam, was zijn eerste gang naar de po litie, omdat hij aan zijn reisgenooten even tjes. f 700 verloren had. De politie rekende twee van de „hee ren" in. Die natuurlijk liet geld niet bij zich liadden, zoadat zij weer moesten wor den losgelaten. Hun makkers met de f 700 hadden natuurlijk in .dien tijd Oe plaat ge poetst. HET TEGENWOORDIGE REIZEN. Het geval van dien onheuschen Delft- BCüen stationschef, die, volgens een be richt in de bladen, den trein liet vertrek ken, zonder den Duitsehen repatrieeren- den kinderen tijd te geven tot instappen, staat niet alleen, schrijft men aan „De Tijd". Het schijnt, dat met de verhooging van de reistarieven en de vermindering van reisgelegenheid, de ridderlijkheid en de dienstvaardigheid van die spoorwegambte- Trekking van 100 nummers ten overstaan van Notaris A. 6. MUUE. Donderdag 21 April 1920 naren èn beambten ook aan het minderen zijn. Waar zou men mogen verwachten, dat tegenover de inschikkelijkheid en toege vendheid van het reizend publiek in de zen tijd gevraagd wordt, het publiek op zijn beurt, die eveneens van het spoorweg personeel zou mogen verwachten, vergist men zich. Behalve, dat de coupé's tegenwoordig volgestopt worden met reizigers, die een geheel traject moeten staan, of zich moe ten vergenoegen met een pufwarm plaats je tegen een opgeslagen leuning, terwijl nog tal van eerste klasse-plaatsen onbe nut zijn, hebben wij meermalen geconsta teerd, dat de dienstdoende chefs het sein tot vertrek gaven, terwijl nog een reizi ger instapte. Vroeger was men nok zoo galant, even op een aanhollende reiziger te wachten, tegenwoordig zijn de blikken vaa de meeste chefs star op het puntje van den grooten wijzer gevestigd. Of er ongeluk ken gebeuren, schijnt tegenwoordig bij zaak te zijn. Daartegenover hebben passa giers bij vertragingen als eenmaal het bewuste streepje op de wijzerplaat ge passeerd is, schijnt het op tijd vertrek ken er niet meer op aan te komen stil den mond te houden. Nog versch in het geheugen ligt, hoe bij gelegenheid vaa den watersnood, men zou bijna zeggen, met misdadigen opzet. t« VHertogenbosch het verkeer tussehen Noord en Zuid in de war is gestuurd, zoodat eenmaal zelfs eenige passagiers den dienstdoenden ambtenaar te lijf wil den ia hun groote verontwaardiging, dat deze den trein naar het zuiden liet ver trekken, op het oogenblik, dat de trein van het noorden bionenstoomde en zoo doende de passagiers niet alleen hun ver binding misten, maar zelfs hun plaat» van bestemming dien dag niet meer be reiken konden. Dit zijn feiten, die ai et één maar tal van passagiers kunnen getuigen. Zoo zoudeD we kunnen doorgaan met het noemen van tal van dergelijke feiten, maar we zullen het hierbij laten, in de hoop, dat de over heid dit bericht onder de oogen moge ko men, WEL MERKWAARDIG. Sedert 1688 hebben onafgebroken leden der familie Meyling dienst gedaan ais organist der Ned. Herv. Gem. te Borne (O.). Aan den heer J. Meyling, onlangs als zoodanig afgetreden, is door kerk voogden en kerkeraad een afschrift aan geboden, in leder gebonden, van alle ak ten van benoeming van leden dier fami lie. IS DAT ZUINIGHEID? Het Rijk kocht indertijd te 's-Graven hage van een Bouwgrond-maatschappij voor een zeer behoorlijk (misschien onbe hoorlijk!) bedrag 't terrein, waar vroeger de stoomtram Anna Paulownastraat naar de Hollandsche Spoor aanving. Men zegt, dat voor deze strook een kleine ton gouds betaald is. Het plan was, daar het ge bouw op te trekken, waarin het Burean voor de Rijksdrinkwatervoorziening zijn zetel zou krijgen. Dit Bureau is thans ge vestigd in een huurhuis aan de Laan van Meerdervoort. Het voormalige stationsgebouwtje op bedoelde strook is ingericht voor bouw en teekenbureau, het heeft een verfje ge kregen, kortom het ziet er keurig uit voor zijn nieuwe bestemming. Maar.... het zal geen dienst doen. Want van de zijde van 't Rijksmuseum Mesdag moet naar verluidt bezwaar gemaakt zijn tegen het plan, omdat het nieuwe pand het licht van het Museum zou weg nemen. En nu heeft men wederom voor gerui men tijd het woonhuis aan de Laan van Meerdervoort ingehuurd. Het dure lapje grond blijft renteloos liggen, zegt het „Vad.", waaraan we dit staaltje van rijksaankoop ontleen en. HET DUITSCHE GELD EN DE SPAARBANK. Te Winterswijk doet zich het volgende geval voor bij de Nutsspaarbank. Tal van personen hebben bij deze bank Duitseh geld ingelegd, dat tegen de toen malige koers is ingenomen. Wanneer nu het geld opgevraagd wordt oatvaogen de menschen de Mark niet te gen 58 of 59 cent, maar tegen 40. Daar er vele personen bij betrokken schijnen, die door deze maatregel belang rijke schade ondervinden, is er een ver gadering gehouden, waar een raadslid voor belanghebbenden is opgetreden. Het wachten is nu op het antwoord, dat het hoofdbestuur van het Nut zal geven- Mocht deze kwestie niet ten genoege der inleggers beslist worden, dan zal men overgaan tot een proces. EEN TAAIE KIP. In een afgeschut hoekje in een boeren' schuur te Vartena (Friesl.), is een kip ge vonden, die sedert November i-1. vermist werd. Het dier had 4 maanden gevast en woog geen poud meer. Het werd zorgvuldig verpleegd en groeide weer- Thans heeft oe kip alweer een. ©i gelegd. Prj]» vso f 1500 12013 1 1000 10693 f 100 2482 Prijzen van 1 90.(eigen geld,i 22 2674 4622 6424 8015 11140 14488 16438 19082 89 3179 4751 44 8288 59 14601 16908 19233 188 3202 4861 6880 8980 11953 14714 17038 19311 285 15 89 7180 917012050 671733419785 343 97 5447 7280 9559 12107 15348 94 20162 865 3624 5562 7364 9639 12203 15435 1800020570 1123 3739 5841 7494 10007 41 37 18302 20846 1330 3993 6132 7564 10158 1277215614 18765 85 1907 4230 73 7667 97 12913 16183 18850 20959 2075 4315 6283 7783 10360 13312 16201 18994 2189 92 6357 7912 10517 13511 16366 19046

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 14