g. 0. Grafmonumenten :- Schoorsteenmantels Buiten distributie verkrijgbaar Colbcrtcostumes. VOLLE Eén Gulden Sport en Spel Rechtzaken Uit den Omtrek STEEN HOU WEIJ W. H. v. STAVEREN Kaaml.Venn.».d. SLUÜS' Vleesch- an Veehandel GRATIS Mspiegel met notitieboekje en Potlood. CADEAU Handel en Nijverheid De staking in de havens v.h. V. H. J. TROUPIN Fabriek van BSarmerbewerking Bakenessergracht 9. Teiephoon no, 497 COKES (Sinteicokes) 18.50 *18.50 Weder groote daling der prijzen. H. v. ALPHEK Kleine Houtstraat 32 HET PARFUMERIE HUIS fcUnlE UERICHTEM. Vleeschhouwerij naar Inkoop, Verkoop van II Nieuwe Kruisstraat II. Tel. 3550 Tel. 3550 VARKENSVLEESCH Nieuwe Gracht 48 Haarlem - Telet. 564. Kan&oors Z AKSTRAAT 8 Kleedingmagazijn Breestraat 9, Haarlem. laatste week (tot 30 April) van onze aardige reclame. Elk kooper die beven aan artikelen besteedt, ont vangt nog Alle artikelen In groote Keuze en enorm LAGE PR1JZEÜ. Nassausfraat 15 BE DUITSCHE KRUISER ,,HIIJ>E- BRAND." Nog steeds zit de D'uiteehe kruiser „Hildebrand" op het z.g. „Stille Strand" te Scheveningen vast. Men zal trachten't gevaarte vlot te krijgen. Met dat doei is een dijk van zandzakken oim het schip ge legd; aldus hoopt men, met den vloed het schip in een soort vijver te hebben om de kruiser daarna, met medewerking van de eigen machines, op gang te, krijgen naar dieper water. Zoodra er een belangrijk hoog© vloed op komt, zal men deze pogingen aanwendien om de „Hildebrand" weder zee te doen kiezen. ZOMERTIJD OP ZONNETIJD. In de „Nieuwe Zeeuwseb© Crt." vertelt de ZeerEerw. beer Schelt art. Pastoor te 's Heerenhoek op Zuid-Bevel and. waarom hij er toe is overgegaan zijn kerkklok te rug te zetten op zonnetijd, in plaats van daarop den zomertijd te honden. Zoolang de zomertijd werd toegepast, heeft hij te gen zijn zin van zijn parochianen dezen tijd gevolgd. Thans heeft hü den strijd opgegeven, omdat hij gedurende al die ja ren geen énkele zijner parochianen er toe heeft kunnen brengen dien zonnetijd op te geven en onwlat hij tot de overtuiging ge komen is, dat de boeren inderdaad den zomertijd niet kunnen volgen. Hij schrijft daarover „Onze bevolking volgt in baar leven de natuur. Zij staat op als het lient aan den hemel komt en velen onder hen nog een uurtje vroeger. Zij gaan daarom ook vroeg ter ruste, want bij hun meestal zwaren arbeid hebben zij een flinke nacht rust hard noodig. ,Weet ge wel goed, ste deling- oie gewoon zijt omtrent 7 of 8 uur 's morgens op te staan, dat de buitenlui dan meestal een heel schoft werk achter den rug hebben, en op dien tijd, dat gij volgens uw meening nog vroeg uit de vee- ren komt, reeds hun tweede boterham van dien dag met Hinken honger gebrui ken! Een buitenanensch is dus volstrekt □iet bang om vroeg op te staan, maar., 't kan hem toch ook te bar worden! Laat ik u eens zeggen: Zondagmorgen is in on ze parochiekerk de eerste H. Mis om half zeven; toen ik dus zomertijd volgde in de kerk, was dat volgens den zonnetijd der bevolking half zes. En dan moesten vele mijner parochianen, die z,eer ver af woon den, en die op tijd in de kerk wilden zijn, des nachts om half drie reeds opstaan. Want koeien meteen en beesten voeren zijn werken, die ook op Zondag doorgaan; de dieren kennen daarin geen rustdag. En begrijpt ge, dat 't op die wijze zelfs een buitenmensch te bar kan worden? Ook 's avonds valt h,et den buitenmensch niet gemakkelijk. Omdat hij vroeg opstaat moet hij ook bijtijds naar bed. Wordt zijn opstaan door den zomertijd een uur ver vroegd, dan moet hij ook een uur vroeger naar bed. En nu is 't voor den stadbewo ner volkomen gelijk of hij omll of 12 uur gaat rusten, maar 't is voor den buiten- bewoaer niet gemakkelijk injplaals van om 9 uur, naar bed te gaan om 8 uur, als de zon nog hoog aan den homel staat. De slaapvertrekken zijn meestal klein en 't is in den warmen zomer den buitenman niet mogelijk te gaan slapen, voordat na zonsondergang een weinig koelte de hooge temperatuur van zijn slaapkamer vermin derd heeft. Eu het vroege opstaan en het vroege naar bed gaan, maakt het den boer en den arbeider moeilijk den zomertijd te volgen Dan is er nog een punt. „Wij kunnen," zegt de boer en zegt de arbeider, >,wel een uur vroeger opstaan, maar niet een uur vroeger op heit laud werken. Dan is het land veel te nat. Eerst moet het opdro gen. Volgen wij den zomertijd, dan verlie zen wij een geheel werkuur." Samenvattend wat ik tot hiertoe ge zegd heb, herhaal ik: de boeren en hun arbeiders volgen bijna allen den zonne tijd, wijl het voor hen moeilijk en onmoge lijk zelfs is, den zomertijd te volgen. Vier jaren heb ik die kerkklok verzet volgens den zomertijd, maar nu dit jaar heb ik de klok niet verzet." Bij het versmelten van granaafchulzen had in de metaalwarenfabriek der firma C. Kuxz en Co. te Tiël een ontploffing plaais, waarbij de werkmeester Assmarvn door splin ters ernstig in den buik werd gewond. Hij is in het R.K. ziekenhuis opgenomen. Zooals men weet, worden alle hout- Vlotten, die uit Duitscldand komen, op den IJsel en het Zwartewater door mariniers in duikercostuum onderzocht. Er is n.l. te Am sterdam o>nder een houtvlot een mitrailleur gevonden. Door de Middelburgsche politie zijn 3 geweren in beslag genomen. Tegen den ver voerder daarvan is proces-verbaal opgemaakt De man voerde de geweeren uit België in en dreef er te Middelburg handel in. In den nacht van Woensdag op Don derdag is de sleepboot Sliedrecht. liggende aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam, bij na gezonken doordat een dekknecht den in jector in de machinekamer had opengezet en zich daaina op het dek te slapen had ge legd. Toen de boot reeds een meter water- had gemaakt, werd de dekknecht gewekt en de eigenaar gewaarschuwd. De sleepboot is daarop leeggepompt en naar de Koningsha ven gesleept. Een stoker uit Manchester is aan boord van het Engelsche stoomschip Gran ge Park, liggende te Rotterdam in het dok van de Rotterd. Droogdok Mij. gevallen en met het hoofd op den bodem van het dok terechtgekomen. De man was onmiddellijk dood. Te Kerkrade werd ingebroken in een arbeiders-coöperatie. De deur werd open gebroken en uit de geforceerde brandkast kast wer;d 5 a 6COO gulden gestolen. lu meerlen werden 2 Spartacisten van. het ronde leger in Westfalen gear resteerd. Zij waren daar gevlucht. De wollenatoffenfabriek der firma J. A. A. Eerstens te Tilburg, staat sinds eenige dagen wegens steenkolengebrelk stop, waardoor ongeveer 220 arlfeiders werkloos zijn. Dinsdag is te Delft in de Nieuwe Plantage een moordaanslag gepleegd door den glasbLazer D. op zijn kameraad Z. Op korten afstand werd door D. een re volverschot gelost waarvan de kogel mis te. D. werd gearresteerd. De oorzaak moet gelegen zijn in een liefdeshistorie. Uit een aangeteekend stuk wordt te Amsterdam een partij diamanten ter waar de van f 17331 vermist. Naar „De Tijd" verneemt, heeft de afdeelhig Amsterdam van De Hanze het Hotel Oldewelt aan den Nieuwendük aan gekocht, om het als véreenigingsgebouw in te richten. Dinsdagmiddag is te Groente een Dnitoch meisje, dat door de grenswacht aldaar was aangehouden en mee naar de wacht genomen, doodgeschoten, doordat door onbekende oorzaak een geweer af ging. Te Hummelo (O.) ging Dinsdag de 70-jarige A. Demmiink naar het kerkhof om den doodgraver de groeve voor zijn kleinzoon, die den volgenden dag zou he graven worden, aan te wijzen. Op deze plaats aangekomen, zakte de oude man plotseling ineen en was dood. Toen de marechaussee te Meppel een hond, die zich zonder muilkorf op straat vertoonde, wilde doodschieten, trof hij een passeerend meisje in het dijbeen. Ook de moeder werd geraakt. De Duitsche mijnenvegere UZ 3 en UZ 12 brachten te Harlingen aan drie ge wonde matrozen, welke bij hetopvisschen van mijnen bij Ameland door het springen van een mijn gewond zijn. zocdat men opneming in een ziekenhuis noodzakeliik achtte. De 3 personen zijn naar het zde- kenhuis vervoerd. DE VIJFDE JAARBEURS WORDT NATIONAAL. Door do Nijverheidsraad is gevolg gege ven aan 't verzoek van het Jaarbeursbestuur tot overweging der wenscheliikheid om bui- tenlandsche deelneming aan de 5e Jaarbeurs toe te laten. De Nijverheidsraad bleek in meerderheid van gevoelen, dat de beurs in 1920 nationaal behoort te worden gehouden. Vond dus de gedachte aan internationaiiseermg der vijf de jaarbeurs slechts bij een minderheid steun, ook een voorstel om den Baad van Beheer t© adv iseerenin 1921 de beurs onder beporkende voorwaarden voor internationale deelneming open te stellen kon geen meer derheid verwerven. legeniheid van het 12J/2-jnrig bestaan! van W. F. O., op 2 Mei a.s.. een wedstrijd spelen tegen genoemd© vereeniging- De disirielswedsfrijden Wij vernemen, dat Séhravendijk voor zijn plaats in 't Westelijk elftal bedankt heeft. Maas zal d© backplaats bezetten. Haarlem naar Wormerveer. Naar wii vernemen zal Haarlem ter ge- De transportarbeidersstaking en de Internationale boycot. Het secretariaat der I. T. F. heeft van de Engeische Transportarbekieis-redera- tie het voigende te,egram ontvangen; «De Dinsdag genouden gecombineer de besturen verg axleiing van de organi saties van haven- en tiansportaroeiaers, heeft na ontvangst van het rapport van Gosling over de staking in Honand, een stemmig bes.oten de boycot onveizwaat voort te zetten. «In de Dany Herald» is een nieuwe oproep verscnenen voor financiee.en steun ten behoeve van de Ho.lanüscne stakers. De aroeiciers venangen beslis ter dan ooit, dat de Hoilandsche kame raden een bevredigend resultaat zul len krijgen.» Vermeerdering der werkwilligen. Nu de jongste onderhandelingen geen resultaat hebben opgeieverd, heeft de Scheepvaartvereeniging Zuid besioien haar aantal werk.wiliigen van elders ten spoedigste met 350 man uit te breiden; deze zuilen worden onaergebracht in het barakkenkamp der, Engelsche krijgsge vangenen. Het voorstel dec stakers. Wij puDiiceeiden gisteren uet voorstel der bcneepvaariveieenigiugen. Hieronder volgt nu het voorstel, door den heer Fira- men gedaan, secretaris van de 1. T. F. die daartoe gemachtigde was bij de be sprekingen, welke onder leiding van de 1. T. F. tusscnen de besturen van de Ne- derlandsche federatie en den Centralen Bond van Transportarbeiders hebben plaats gehad. Dat voorstel luidt: I. «Van beide zijden zullen geen ran- cuncmaatregc,en woicien genomen. II. De werkzaamheden worden door de havenaiotiuers Hervat op de voorwaar den, aangeboden door de werkgevers op 19 December 1919. De gages der zeelieden zullen bedra gen lo p. st. per maand, in Hollandsch geid te berekenen naar den koers van den dag. III. Vanaf 1 Juli 1920 zullen de ha venarbeiders een loon ontvangen over eenkomstig een standaard.oon van f 7.50 per dag. IV. Voor de vaststelling der loonen in de nevenbemijven zal tusschen de or ganisaties der werkgevers e.i werknemers nauer overleg wo.den gepleegd, met d en verstande, dat de ioonen op grondslag van de onder li genoemde standaardi.oonen en met inachtneming van het vermeide in de voorlaatste zinsnede van het schrij ven van den voorzitter van den Loonraad op 17 Januari 1920, zullen worden vast gesteld. V. De boycot van Nederlandschesche pen in buitenlandsche havens zal door üe I. T. F. worden opgeheven ge.ijk met de opheffing der staking en met open stellen der bedrijven. VI. De nieuwe collectieve overeen komst tusschen de organisaties en de Scheepvaartvereenigingen zal worden aangegaan voor den tijd van een jaar en alzoo eindigen 1 April 1921» Zooals onze lezers weten is er van een minneJjke schikking niets gekomen. Een brief aan li. M. de Koningin. De Vrouwenclub He Indische Buurt" heef een adies aan de Koningin gezonden, waar in H. M. dringend verzocht wordt spoedig stappen te willen doen in het conflict tus schen de transportarbeideïs en de reeders. Waar de staking reeds negen weken duurt, betreuren da vrouwen 't ten zeerste, dat er nog niets in deze richting gedaan is. Gezien den grooien nood, waarin vele ge zinnen willens en onwillens verkeeren. ver wachten zij, dat er spoedig ingegrepen wordt, om eiger te voorkomen. Adessanfen hopen, dat de Regeering in vloed op de partijen wil uitoefenen om we derzijds een tegemoetkomende houding aan te nemen en al het mogelijke te doen om het conflict spoedig te beeinidgen. In tal van gezinnen, zoo wordt er gezegd, is gebrek aan het noodige niet alleen, maar ook de prijzen van de levensmiddelen gaan voort durend omhoog. Rijst is op 't oogenblik niet meer verkrijg baar, suiker ook niet. De vrouwen verzoeken de Koningin hare krachten in te spannen om verdere ontwik keling van het conflict te vookomen en zij hopen op Hr. Mr. bemiddeling. Het adres is onderteekend door Mej. H. NieuwstedeCoerdes en G. van Massijk Bakker. te POGING TOT INBRAAK IN EEN KERK. Hij was juist acht dagen geleden uit de gevangenis ontslagen. Bij was acht maal veroordeeld geweest tot gevangenis straffen, in totaal van 7Va jaar. In den nacht van 30 op 31 December j.l. trok hij, naar zijn zeggen, met twee anderen er op uit, om geld te halen uit de pasto rie van de St. Willibrorduskerk, op de Ceintuurbaan te Amsterdam, waar, vol gens geruchten, veel geld wa#, Na eerst over een paar hekken geklommen te zijn, stonden ze weldra op een loodsje en wa ren daar juist bezig een kerkraam door te snijden, toen de politie, door een be woner in de naburige straat gewaar schuwd, naderde en twee mannen arres teerde. Een hunner, een 30-jarige los- werkman, die de bovenvermelde straften achter den rug heeft, had zich Woensdag wegens poging tot diefstal in vereeni ging met jnklimming, voor de Rechtbank te Amsterdam te verantwoorden. Uit het verhoor der getuigen en uit beklaagde's mededeelingenn bleek, dat de gummi-handschoenen, welke hij aan had met het oog op de vingerai'drrakken,.... kapot waren, weshalve hij deze verwis selde voor garen. Op hem zijn bevonden zeven loopers, eenige boren, nijptang, zak lantaarn en gLassnijders. Kapelaan Lucassen had vanuit de pas torie gestommel gehoord, doch zag niets. Toen hij voor de tweede maal dit hoor de en het licht wilde opsteken, zag hij reeds, dat de politieagenten de twee in brekers in het licht hunner lantaarns hadden. Er was wel geld in de pastorie, toebehoorend aan het R.K. Kerkbestuur, doch niet f ÏOO.UOO, zooals de geruchten luidden. Het O. M., mr. Cluysenaer, zeide in zijn requisitoir dat, beklaagde's verklaring van het feit de bekentenis nadert. Hij heeft zijn toevlucht genomen tot een der den persoon, een onbekende, die wel voor altijd onbekend zal blijven, omdat deze niet bestaat. Beklaagde bekent n.l., dat hij en de andere gearresteerde, op wie 22 loopers en een dolkmes gevonden waren, slechts de helpers geweest zijn van dien onbekenden derden, die geen dier getui gen echter gezien heeft. Beklaagde heeft een ongunstig verle den. Hij heeft de clementie inge roepen, omdat het zoo moeilijk was, een betrekking te vinden. Doch beklaagde had niet lang naar een betrekking ge zocht. Reeds 8 dagen na het ontslag uit de gevangenis ging hij een misdrijf ple gen. Bij dezen beklaagde moet het maar hard tegen hard gaan en het O. M. eischte tegen hem 21/2 jaar gevangenisstraf. DE MOORD OP DE GEZUSTERS MACKAAY. De rechtbank te Arnhem wees Dias dag vonnis in de zaak tegen Th. Leygrat, otaiaagd van den moond op de beide zus ters Mackaay te MilMgen en veroordeelde beklaagde tot 20 jaar gevangenisstraf. Geëiseht was: levenslang. DIEFSTAL VAN CORSETTEN. In den nacht van 18 op 19 Januari j.l. werden een groot© partij corsetten niet minder dan 470 in aantal en voorts hoeveelheden dames-ondergoed gestolen uiit d©n winkel van Hunkemöller Lexis in de Li liderdij kstx-aat te Amsterdam. De verdenking viel op drie jongemannen uit het woonwagenkamp aan den Hemweg. Voor de rechtbank te Amsterdam Dins dag terecht staande, trachtten eenige een alibi te bewijzen. De vrouw van een der mannen beweerde, dat deze 's nachts niet uit den wagen geweest was. Een kappers bediende uit Zaandam, die de hoeren (rif het woonwagenkamp geregeld schoor, trad ook als getuige op, om te trachten het onwaarschijnlijk te maken, dat be-1 klaagden den diefstal gepleegd hadden. Echter verscheen een juffrouw achter, het gotuigenhekje, die het belangrijkste bewijs leverde Deze juffrouw liad, zoo als de officier later in zijn requisitoir zeide, eerst een leelijke rol gespeeld. Zij was een opkoopster en stond met d© drie mannen in verbinding. Eerst had zij er om heen gedraaid, doch later een eerlijke bekentenis afgelegd. Zij had begrepen niet meer met deze mannen te kunnen heulen. Deze vrouw had gehoord, diat een der be klaagden tot haar gezegd had: „als ik nog meer zakken had, zou ik meer voor je hebben kunnen meenemen." Voorts wees die officier van Justitie, mr. Van Thiel er op, hoe beklaagden ge draaid en telkens fantastische verhalen hadden gedaan. Beklaagden waren zeer sluw. Zij behoorden tot een bendie, die Amsterdam onveilig gemaakt hebben en op groote schaal inbraken pleegden. Zij stonden in contact met bekende inbreker» Een der trucs bestond hierin, dat zij op de deur-spleet van eon huis, dat zij wil den „bezoeken" een postzegel pmktea. Was de postzegel gescheurd, dan was er iemand nit of in geweest. Bovendien zijn d© beklaagden kort na den diefstal in het bezit van het gestolen goed geweest. Het O. M. eisebte tegen elk der beklaag den twee jaar gevangenisstraf. SCHOTEN. Verbod van kinderarbeid. Gedeputeerde Staten van Nooi d-uoband hebben ter vernietiging aan de Kroon voorgedrragc- wegens strijd met de wet een verordening der gemeente Schoten, waarvan art. 1 aan het hoofd of den bestuurder van landbouw-, tuinbouw of boschbouwonderneming of een veehouderij verbiedt het doen arbeiden van kinuereu beneden 12 jaar. Wel is waar, zoo overwegen Ged. Sla- ten, geeft art. 103 Wet L. O. den ue- meenteraden bevoegdheid tot het schep pen van verbodsbepalingen ter zake doch alleen voor zooveel dit niet bij de wet is geschied. De Leerplichtwet nu regelt dit onder wijs volledig, zoozeer ze is, dat bij hare invoering in 1900 de aan art. 103 voor afgaande artikelen zijn ingetrokken, ter wijl ook de aroeidswet 1911 in art. 1 den arbeid in landbouw tuinbouw eu boschbouw zelf uitsluit. Het systeem der Leerplichtwet nu is, dat een algeheel verbod van ar beid van kinderen van 12 jaar niet bestaat. In tegendeel èn in art. 12 waarin onder 4o. arbeid in genoemde bedrijven, nauer in "t volgend artikel geregeld, als een wet tige reden tot schoolverzunu wordt ge rekend, èn in art. 113 waarin de arron- diasements-schoalopziener uitd. ukkeiijk vergunning tot schoolverzuim ten Oenoe- ve van dien aroeid kan geven, wordt duidelijk de vergunning tot dien ar jeJd, hoewei beperkt,, verleend. En in ar.. 14 der Leerplichtwet wordt zelfs die vergunning tot den leeftijd van 10 jaren erkend. Immers in gemeld ar tikel onder 3o. wordt als reden tot wei gering genoemd: „indien het kind. den leeftijd van 10 jaren nog niet heeft be reikt HEEMSTEDE. Gemeentezaken, B. en W. stellen voor, ©ene verordening op de heffing van rechten voor het gebruiken van oi voor liet hebben van particuliere werken en in richtingen onder, op of boven den open baren gemeentegrond of het openbaar ge meen te water te Heemstede. Bjj B. en W. ie een advies ingekomen van de Commissie voor de Bedrijven om in verband met uitbreiding der bebouwing en ten behoeve der straatverlichting een olec- trisdhe kabel aan te leggen in de Zand- voortschclaan vanaf den Heerenweg tot aan de Houtvaart ter lengte van ongeveer 900 Meter. Verder wordt door de Commissie voorgesteld langs den Leidscbevaartweg vanaf d© Zandvoortscbelaan in Zuidelijke richting tot aan de brug nabij het Romp- station der Amsterdamscb© Waterleiding eene bovengrondsche electrisclie leiding aaa te brengen teneinde het mogelijk te maken dit gedeelte weg ölectrisch te verlichten. Rundergehakt 80 ct. Runderlappen 100 ct. Stukjes en Rollades 110 ct. Rosbief, Lenden en ribstuk 20 ct Fijne Bakiappen 130 ct. Biefstuk en Ossenhaas 140 ct. Runderpooten per st. 30 ct. Rundvet 125 ct. K.ALFS VLEESCH 80 cent 80 cent. Kalfslappen en Gehakt 60 ct. Kalfsfricandeau 100 ct. Kalfsnierstuk 100 ct. Kalfsschijf 100 ct. Kalfskluiven m. vleesch 30 ct. Varkensgehakt 100 ct. Lappen en karbonaden 130 ct. Fticandeau en Schijf 140 ct. Vette Lappen 110 ct. Prima Rookworst 125 ct. 3233 Wegens daling der grondstoffen kunnen wü weder uit enormen voorraad aanbieden: Colbcrtcostu mes, geschikt voor Zondag- of uit- loopcostunns, f tS.so, 19.50, 22,50, 27,50 en hooger. Regen jassen (gummi) vanaf 14.50. Pantalons vanaf 4.50 (zeer sterk) tot de fijnste soorten. 1599 Wij raden U nan, wacht niet en talmt niet, maar koopt direct. U heeft thans de mooiste keuze uit de massa. Ons adres is van ouds be kend en is er speciaal op ingericht, zonder groote bedrijfskosten, direct aan onze afnemers voor goedkoope prijzen solide waar te leveren. Kijk dus uit uw oogen en doet uw voor deel. Let wei': Wegens de enorme drukte des Zaterdags, verzoeken wij U beleefd, in uw eigen belang bij tijds te koopen, dan kunt U op uw gemak onzen voorraad bezichtigen. ME1K REEPEN BESLIST

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 15