Uit den Omtrek II. A. FSEHCKEN, voarh. I SHAMAN, Spaarwoiiderstr 48. Landbouw en Visscherij HAARLEM Geld besparen! Geld besparen! Huismoeders gij doet bëslist U voordes!. (LAA'I'STif iMbUWS Amsterdamsche Beurs. «Maar gaan wij heen? HEEREM-M0DE-AP.T1KELEM AüESAfSG \7 - TEL' 2685 5P£C/AAL ADA?E3 I/O O/?.' Geheel nieuw sortiment vanaf f2.90 ülSes bij die 5 pond minder, HEEMSTEDE. Op den Heerenweg alhier is een 8-jarige knaap, genaamd H. B., wo nende alhier, door een motorwdelrijder aan gereden, waarhij de jongen een hoofdwond bekwam, welke door Dr. Colenbrander ver bonden is. Het ongeval ontstond^ doordat bedoelde jongen, die aditer een bespannen voertuig liep, daar eensklaps achter vandaan kwam, juist op het oogenblik dat de motorwielrij- der passeerde. Volgens ooggetuigen had de motorwielrij der, dk is doorgereden, in deze geen schuld. HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. Schelling, Rron- steeweg 88, een badkaart; Schouten, Berken laan 1, een ring met sleutels. De Staatscourant bevat de statuten der N.V. „Cycas fabriek voor het prepareeven van pianfenmateriaal. Haarlem. De vennoot schap heeft ten doel het prepareeren van en den handel in planten en plantendeelen in den uitgebreidsten zin van woord. Bii het stuunkden-examen voor de groote stoomvaart zijn geslaagd; voor der den stuurman G. Hogekamp en jeiis Hol ster, beiden van Haarlem. Het mooie Aprilweer ten spijt, waren gisterenavond zeer veel leden van de Alliance rirancaise naar het gebouw van den Protes tantenbond getogen, zocdat de zaal er ge zellig en kleurig door de aardige toiletjes uitzag. En er was reden voor deze be.ang- steliing. Want behalve dat de heer P. Ko- cheblave, professor aan de Universiteit te Straatsburg, als conferencier zou optreden, zou mede ter lezing aanwezig zijn de I-ransche gezant in Den Haag, de heer Benoit. niet alleen een goed en hoogsiaand diplomaat, maar ook een geleerde van naam in de Fransche kringen. j» De zaal was met planten versierd, in de vier hoeken prijkten de Fransche en Neder- landsche vlaggen en toen de gezant met het bestuur binnentrad zette het orgel de Mar seillaise in en stonden alle aanwezigen van hun zetels op. De heer Sauveur hield een keurig toe spraakje, waarin hij dien Franschen ge zant voor de eer dankte, die hij de A. F. aandeed' heette hem welkom als gezant en als vooraanstaand geleerde. Dan heette hij den heer Rocheblave wel kom, waarop deze op recht aangename en Fransch-geestige wijze een causerie hield over de Kathedraal van Straatsburg, voor afgegaan en gekruid met rake, leerzame opmerkingen over ElzasLotharingen; de bevolking van dat land, de zeden, de lief den, de kunst, de gebruiken, en menige frap pante bijzondei beid. Natuurlijk kwam daarbij ook de verhou ding ter sprake van de bevolking tegenover het Duitsdie Rijk, waarbij de spreker be toogde, dat detoogde, dat de Elzassers Fran schen waren gebleven door alle eeuwen heen tot nu toe. Zijn causerie had veel sucoes en oogstte vecC instemming. Lichtbeelden verduidelijk ten het gesprokene. Tijd'ens de pauze werd wederom de Mar seillaise gespeeld en daarna het Wilhelmus en aan het slot nog eens het Fransche volks lied. Vrijdag 23 April hoopt de heer D. Bos den dag te herdenken dat hij 45 jaar geleden in dienst trad bii de firma J. Pan der en Zoon, meubelfabrikanten alhier. &&ENDA M AIPEIL. Sociëteit Stut Bavo Gewone zittin gen. Geweteusgield. Bij den inspecteur der directie belas tingen alhier, 1ste afd., f 55.20 wegens le weinig betaalde bedrijfsbelasting en f 119,70 eni f 14,70 wegens te weinig be taalde inkomstenbelasting en verdedi ging® be lasting n. Garnizoensberichten. Tol voorzitter van den keuringisraad in het 2de militie-distriet, zitting hebbende le Haarlem, zijn benoemd: tot voorzitter van den eereten keuringe- yaad J. H. Makkink, gepensionneerd ge- Aeraal-majoor; tot zijn plaatsvervanger C. E. Nard- ten, majoor bij het 10de regiment infan terie; tot voorzitter van den tweeden keu- jing raad H. G. van Meurs, gepension neerd luitenant-kolonel; tot zijn plaatsvervanger 'J. R. Bijden- jüj k, gepensionneerd reserve-luitenant-ko lonel. Bestuursraad-Jubiïé R.-K- Volksbond Ho 50ste vergadering van don. Bestuurs raad van den R. K. Volksbond, gisteren avond gehouoen in het soeiteitsgebeuw „St. ±>avo" was zeer druk bezocht. Alle ca- tk-raideeiingen (meer dain 30) van onze plaatselijke werkliedenorganisaties. waren deer nun dagejjjksche besturen vertegen woordigd. Keurige bouquet.ten prijkten op de gezeiiige tafeltjes en de dames en neer en werüen getracteerd op sigaren, kwatta en hmenaae. In zijn feestelijke toespraak her innerde de voorzitter, do heer Jos. Aug. de Lobel net veie goede, dat de bestuursraad in deze eerste 50 zittingen van zijn bestaan had gecaan. Alles wat in dezen Bond was tot Bland gekomen, was het werk van de vrucht bare besprekingen in een Bestuursraad. Aan den opbouw van alle onderafdelin gen was met kracht gewerkt. Spaarkas, Ar beid Adelt, Woningbouw. Orisis-aangelegen- lieuen, Meetings, en nog zooveel meer andere zaken. Er was hard en veel gewerkt en de totkomst belooft veel goeds, indien slechts de eenheid van willen bewaard wordt en men niet opzij gaat voo<r allerlei gevoelig- heidjes, dan zal ook in do komend© jaren veel zegen van den Bestuursraad voor den Lond en de Roomsen© arbeidersbeweging te Haarlem te wachten ztin. Eu werden achtereenvolgens d© agenda punten aigeh aanleid. He lverttm-lsfovarum- kieetiug. Het sterke verlangen kwam tot uiting om nu eens met een groot© straat demonstratie te beginnen. Evenwel durfde de Commissie deze zaak dit jaar nog niet recht aan. He Volksuniversiteit werd behandeld en bleek de groote sympathie aan den Bestuurs raad weg te dra,gen. Uver de verkiezing van 8 nieuwe Hoofd bestuursleden ontspon zich een zeer zaak rijke discussie. Het Plan, door den Bcheidenden voorzitter reeds vroeger ont worpen, om te komen tot een departemen tale verdeeling der werkzaamheden, werd als uitgangspunt getkozen. Volgens dit „Pian". zullen er negen Af- deeiingen of Departementen zijn, elk onder meer speciale leiding van een Hoofdbe stuurslid. welke 9 departementen do heele Koomsche Arbeidersbeweging in onze stad zullen bestrijken. Er zal moeten naar ge streefd worden, deze departements-bestuur- 4ers geleidelijk voldcende te salaxieeren, rpdat zij in de naaste toekomst zich geheel en al aan hun zaak zullen kunnen wijden. E aar candidaten zullen door de onder- afdeelingen ernstig worden omgezien. Voor 15 Mei moeten de candidaten worden inge leverd. Het laatste punt van bespreking was cri- tiek op de jnhoud der „Hamiaatjes." Het debat was zeer interessant om te volgen; was hoogst aangenaam van toon, en mannelijk van taal. He splinters vlogen er af, en de keer He Lobel. sprak er zijn har- lelijke voldoening over uit. dat het resultaat van een vijfjarige opvoeding van den Be stuursraad nu zoo was. dat een peil was bereikt, waarop zulke vruchtbare en zulke krachtige dkcussie's mogelijk waren. He ondergrond van al de handelingen en besprekingen in den Bestuursraad is de ware liefde voor den Bond. zoo eindigde de voorzitter zijn laatste toespraak. Het be lang der goede zaak drjjft de leden; geen persoonlijke akeligheden zijn hier nu meer in trek, doch fiere en mannelijke taal, om in dezen grooten tijd. de zaken breed en Tuim te zien. en onder de aloude leuze; «Voor God en Kerk, Vorstin en Land", met rappe hand voort te bouwen aan de eenheid der lioomseh© Arbeidersbeweging. Met den Christelijken groet, nam de Voorzitter afscheid van zijn leiderschap in den Bestuursraad van den Bond. 't Was voor den Haarlemscben R.-K. Volksbond' een his torisch oogenblik. Mej. Mie Peltenburg, verzocht one mede te dcelen, dat zij niet zal mede zingen in „Le ehant de la Cloche", uit te voeren door ide Christelijke Oratonium-vereenigiing. Haarlem's Zanggenot. Dit mannenkoor, dat een niet onbelang rijke mutatie onderging, waardoor het klank- gehalte in 't oog vallend is veranderd, mag men tellen onder de koren die er wezen mogen. Daarom was het jammer, dat op dit concert de eeiste tenorpartij niet volledig bezet was. Was dit wèl het geval geweest, dan zou dé partij der tweede tenoren, waar wel de grootste en noodzakelijkste verbetering is aangebracht heel wat gunstiger zijn uitgekomen dan nu 't geval was. De heeren zangers van deze partij konden toch beseffen, dat er, bij onvolledige bezetting der eerste tenorpartij, belangrijk minder van hun longenkracht gevergd wordt. Nu veroorzaakte zij, dat de klankverhouding veelal niet naar behooren was en wenken van de zijde van den directeur schenen voor hen niet te bestaan, behoudens enkele momenten, waar dan aanstonds het geheel won aan sono riteit. Het koor opende met de „Bede" van Heinze Henri Pielage bracht de stramme beenen van dit afgewerkte mijnpaard nog eens in gang' Af en toe stokt het eens. „Tot de braids kroonvan demaagd.' Ik wou nu toch üever met de schim van den ouden componist Heinze op voet van oorlog staan dan met de scandeermg van deze vers regels. Het wekt de lachlust op, deze driemaal teragkeerende dwaasheid. De heer V. Zuelen zong de solo. Het moet voor onze dilettant zangers een ondankbaar werk zijn, dit af en toe solozingen. Het artistiek genot is geheel afhankelijk van de weinigen roatine en dat is jammer van de mooie stemmen, waarover, zooals ook in dit geval, onze liefhebber-zan gers beschikken. Pielage laat zijn koren prachtig op toon zingen. „Hymme aan den vrede" van Henri v. Nieuwenhoven was in dit opzicht voor beeldig. Daar het bovendien fraai genuan ceerd was, kan men dit nummer tot de best- geslaagde vertolkingen rekenen die 't koor gaf. Maar aan de uitspraak der vokalen moeten de heeren van Zanggenot veel meer hun aan- eacht geven. Het zal moeilijk zijn, maar 't is eerste eisch. Het kinderkoor „Prinses Juliana" hoor ik graag onder de pittige directie van Henn Pielage. Regels als „de klokken gaan victorie" uit Ou s neekje, liedtren als Lentebode, Pop pendans 'van Loots, die los, licht en luchtig werden voorgedragen, of „Kikkerliedje," dat gebisseerd moest wordentoonden dat hier een leider staat, die het klank-eigen der kin derstemmen geheel tot zijn recht doet komen. Hat echter in Loots' prachtige en irissche „Lentezang" me de klank der kinderstemmen in 't geheel niet kon bevallen, had ik niet ver wacht. Het leek in de verste verte niet op de prac .tvertolking, die Pielage er jaren geleoen van gaf, toen hij de sopraan- en altpartijen liet zingen door de vrouwenstemmen van „Onder Ons" en versterkt door een groot aan tal kinderstemmen. Dat hij het spoedig r.og eens in zulke bezetting mag laten uitvoeren. De soliste Mej. Bep Ploeg voldeed me het best in Grieg's lied. Haar stem had hier over alle registers een welluidendheid en toonvast- heid dte men in de andere Üederen ook had gewenscht. Nu is een prul van Brands Bruys als „Nachtliedje" in staat, om iemand alle beheersching over zijn stemmiddelen te doen verliezen. In dit maakwerk van de slechtste soort gaat drie coupletten achtereen de zang- s.em in éénklank met de piano. Prachtig voor beeld hoe men niet voor de zangsters moet schrijven. De geringe indruk die mej. Ploeg met dit lied achterlied, komt dus niet geheel voor haar rekening, maar wel die der Brahms liederen. We herinneren ons van een jeugdig zangeresje dien met den meesten ernst ge zongen regel van Mahler „fch bin der Welt abhanden gekommen." Er was natuurlijk geen sprake van uitbeel ding. Hoe zou het ook Zoo was ook dit grijs- en grauwtintig programma voor mej. Ploeg geen goede keuze. Zij mag zingen van Lente- weelde en zomerzonneschijn en het zonne stralen in de klank van haar stem. En ik ver zeker dat men haar dan op onze concerten graag zal hooren. De ongenoemde pianist, die mej. Betsy Pielage verving, verzorgde mooi de klavier partijen, bijzonder Loots' kinderliederen. G. J. K. VAN ONZE RECHTBANK. UITSPRAKEN VAN 22 APRIL 1920. A. J. de B., varensgezel te Schoten, thans gedetineerd Huis van Bewaring te Haar. lem, oplichting, 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. E. K., koopman te Haarlem, oneerlijke mededin ging. 5 boet© subs. 5 dagen hechtenis. G. Ph. H., varenegezel te Amsterdam, geld. boete van 10 subs. 10 dagen hechtenis. G. T.. los werkman te Haarlem, thans gedeti neerd Huis van Bewaring te Haarlem, dief stal, 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. P. G. v. d. B. te Haarlem, thans ged, H. v. Bew. te Haarlem, vrijgesproken. G. J. S., opperman te Jan Gij zenvaart, bij verstek, wedeo®panniglheid, 16 boete, subs. 16 dagen hechtenis. A. ter W., sigarettcnmakeir te Haarlem, mishande ling. 26 boete, subs. 10 dagen hechtenis. J. G'. B.. machinewerker te Schoten, diefstal, voorw. gev. straf van 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar. G. C. Z.. besteller te Heemstede, bij verstek, diefstal, 1 maand gevangenisstraf. Baldadig Gisterenmiddag heeft men wederom de aardigheid gehad aan de Leidschestraat met een steen naar d© voorbijgaande trein uit Leiden te gooien. Een der ruiten werd ver brijzeld, maar vorder liep alles gelukkig goedaf. Rijkspostspaarbank. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Haar lem en elders, werd, in den loop der maand te Haarlem ingelegd 216.427.20 en terug betaald' 243.620.40. Derhalve minder inge legd dan terugbetaald 28.193.20. Het aantal, te Haarlem nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 256. Door tusschenkomst der te Haarlem ge- vestigde kantoren, werd ter Directie op staatsechuldboekjes ingeschreven een nomi naal bedrag van 3800 en afgeschreven 500. Deiihalve meer in- dan afgeschreven 3300. Het aanta] te Haarlem uitgereikte nieuwe staatsech-uldboe-kjes bedroeg 3. Huldiging. Hedenmiddag om 4)4 uur zou een huldi ging plaats hebben van d© heeren Joh. de Breuk en C. J. Gonnet op 't Stadhuis alhier, waar hun de portretten, geschilderd door W. Maris Jbzn. en Mej. Lezzy Ausjngh zou den worden aangeboden. Heringa en Wiithrich. Donderdag werd ten overstaan van Notaris Wilkens, alhier, opgericht de N.V. Tech nische Maatschappij Heringa .Wiithrich. waarop dé Koiuaklljke Bewilliging werd verleend bij besluit van 8 April 1920, No. 39. kapitaal 50(1.000 Voor de eerste maal treden als directeu ren op, de heeren J. A. Heringa, A- H. M. X. Trousselot en P. J. F- van Oef fel. Tot commissarissen werden benoemd de heeren N. Levenkamp, directeur der Haar. lemsche Bankvereeniging. Mr. A- H. J. Merens en Notaris J. A. Wilkens. Onderwijzersexamen. Haarlem. 21 April. Geëxamineerd 8 can didaten; geslaagd de heeren P. Bakkum, J. Baas, P. v. Biezen en G. Blouwboer, te Haar lem; A. Sistermans. F. A. V. Velsen en J. P. A. v. d. Akker. Beverwijk en A. de Bas, Schoten. Personalia. Bij beschikking van den minister van ou derwijs, kunsten en wetenschappen, is inge steld een commissie van advies in zake sub sidies aan letterkundigen. Tot lid is o.m. benoemd de 2neer Jac van Looy te Haarlem. Benoemd ie tot leeraar in het handels- rekenen en boekhouden aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus en hoogere handelsschool te Haarlem de heer A. Oorver te Amsterdam. Nieuwe Postzegels. Naar wij vernemen, zün er aan de post kantoren nieuwe postzegels verkrijgbaar. Thans zijn; het zegels van 40 cent- op oranje grond. GariHzoeusherichten. De sergeant-majoor-jnstructeur van. Kuyk van het 21e Regiment Infanterie, wordt overgeplaatst bij het 6e Regiment Infante rie. Hij blijf f echter voorloop ig nog gedeta cheerd bij (het Algemeen Demobilisatie Park. Aanvangende 4 Mei 1920, zal wederom eene opleiding tot den rang van sergeant- majoor-instructeur worden gehouden, waar aan, 36 sergeanten zullen deelnemen. Deze opleiding zail plaats hebben bij het 3e Regi ment Infanterie te Bergen-op-Zooan en on geveer 15 maanden duren. 26-Jarig Jubileum. Donderdag jubileerden de heeren J. H. Bregonje en J. ,W. Eranken, die 25 ja ren als typografen bij de firma Joh. En schedé en Zonen werkzaam zzijn. De oudste firmant, mr. H. J. D. D. Enschedé, sprak in tegenwoordigheid der overige leden van de hoofddirectie der firma de jubilarissen toe en wees er op hoe dit de eerste keer is, dat hij twee leden van het personeel tegelijk mocht gelukwenschen met hun jubileum. In een hartelijke en waardeerende toespraak ut-i te Mr. Enschedé zijn beste wenschen en zeide den heer Bregonje in de districts commissie t en behoeve yan het boekdrulc- kersbedrijf te hebben leeren kennen als een braaaf, eerlijk en consentieus lid werknemer, die voor zijn stand opkwam, doch waar hij het noodig vond ook aan de zijde der patroon stond. Daarna werd aan beide jubilarissen de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigd. Mede namens, den heer Franken bedankte de heer Bregonje voor de vriendelijke en (waardeerende woord én 'd oor MrEnschedé gesproken en wees op de aangename ver standhouding, die tus -cheri de patroons en het personeel altijd bestaan heeft. De heer Bregonje hoopte dat nu wij staan op een keerpunt in de werkmans- wereld, dit niets aan de welwillende en humane houding der heeren Enschedé mo ge veranderen. Door de collega's werden de jubilaris sen beiden verrast met een groote bloe menmand, waarbij do heer J. de Graaf het woord voerde. Het verdere gedeelte van den dag werd doör pte heeren Eran ken en Bregonje jn den huiselijkem kring doorgebracht. Ma riavereeniging. Gisterenavond vergaderde jn St. Bavo de Mariavereeniging. Na opening en voor lezing der notulen deed de presidtente enkele mededeelingen van uhishoudelij- ken aard. Voor ,de pas opgerichte too- neelclub wordt gezocht naar een regis seuse, die belangeloos de leiding op zich wil nemen. Om de St. Annavereeniging weer actief te maken, zou 'n oudersavond worden georganiseerd, waarvoor de mede werking der Krisuverbonden wordt inge roepen. De vergadering keurde goed dat de Mariavereeniging zich aansloot bij het plaatselijk bureau van de K. S. A. Vervolgens las de secrretaresse op boeiende wijze enkele schetsen met an ti-alcoholische strekking voor, wat 'n aar dige verpoozing vormde. Nadat eenige liederen gezongen waren, sprak de wel- eerw a.dviseur over het dragen van ze dige kleeding, waarbij de presidente zich aansloot met een opwekking om lid te worden van de nuttige verreenigiag van „Vrouweneer". Te halftien werd de ma tig bezochte vergadering op Roomsche wjjze gesloten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 16 April d. van C. J. Horeman- Melchior. 21 April d. van L. J. B. Koot- Andrieesen. 22 April d. van E. Winkel-de Ruig. z. van L. Lenderink-de Vries. 23 April z. van H. C. Hölsken-v. d. Helm. Overleden: 21 April S. P- 4 mnd., z. van E. 0. Spruit. Fa-brieiusstraat. 22 April A. v. Albads, 81 j.. Zijlstraat. P., 15 mnd., z. van d. Kroft, Oranjestraat. c. Wolfshagen. 42 j.. Nieuwe Raamstraat. J. Granneman, 73 j., Kamperlaan. HEEMSTEDE. Door den heer G. N. A. is aangifte gedaan van het vermissen van een landhek. Door de politie is aangehouden de zwerver C. W. H. uit Haarlem, die niet nader te noem enhandelingen heeft ge pleegd tegenover meisjes in den Hout. BLOEMENDAAL. Personalia. Bij Ko ninklijke goedekeuring vau 8 dezer, is aan den heer P. Otto te Bloemendaal toegestaan de versierselen van officier de l'lnstruction Publigue vau Frankriik aan te neme" Wü bieden u aan PRIMA KWALITEIT MARGARINE vanaf 70, 75, 78, S3 88 cent per pond, met bon er by van 5 cent. Bij inlevering van 20 bons krijgt men 1 Gulden terug. RECLAME MARGARINE van 65 cent per pond. PRIMA SOORTEN van 70, 75, 80 cent per pond. HOOGFIJNE MELANGE'S van 85, 90, 100 en 110 cent p. p. ROOMBOTER (met Rüks-Controlemerk) f 1457)4 per pond. Het bekende BESTE BAK- EN BRAADVET. 74 et. per pond. DIK VET of MAGER SPEK, 90 cent per pond. FIJNE OUDE GOUDSCHE en EDAMMER KAAS, vanaf 45 tof 90 cent per pond. HEERLIJK PAARDEN ROOKVLEESCH, 24 eent per ons, SCHOTEN. Li jet van in de gemeente Schoten gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Ch. Deikiker. Reitzstr. 14, een portemonnaie met inhoud: B. Poegiat, Gen. Cronjestr. 46, een poxtemonnaie met in houd; M. Overbeek. gen. Bothastr. 23, een portemonnaie met inhoud; N. van Leeuwen, Schcterweg 210, ©en handtaschje; W. d© Bie. Soendastr. 6, een reuk flaconnetjeJ. J. Valk, Pree. Steijnstr. 36. een portemon naie met inhoud; W. Rodenburg. Dr. Leyds- straat 36. een portemonnaie met inhoud; K. Tijsterman, Bloemfonteinstr. 12, ©en porte monnaie met inhoud; J. van Alphen, Dr. Leydsstr. 69, een manschetknoopS. Ver heulen. Kritzingerstr, 3. een portemonnaie met inhoud; K. Koning. Gen. Bothastr. 28, een bril; P. Hoge bout. Atjó'neir. I, een por temonnaie met inhoud; G. Weort, Gen. de la Rejjstr. 23. een eendH. J. Kleijn, Klooster, straat 121, een jonge hond; P. Kolk, Paul Krugerstr. 38. een ceintuur; F. Stiphout, Goetzeestr. 28, een vingerring; F. Appel boom, Klooeterstr. 27, een sjaal; J. Kaptein. Schalkburgergr. 32, een lederen taseh; L. van Loenen. Kloosterstr. 41, een verbon; L. Pater. Scheeperstr. 15, een sleutel; Aan het Politiebureau, een zweep, een gummi- jas, een jongensjasje en een horloge met polsband. SCHOTEN. Gezonken. Woensdagmiddag is een te zwaar beladen schuit in het Noorder Builen Spaarne gezonken. Tegen den avond gelukte het dit vaartuigje te lichten, SCHOTEN. Gezonken. Woensdagmiddag is een te zwaar beladen schuit in het Noorder Buiten Spaarne gezonken. Te gen den avond gelukte het dit vaartuigje te lichten BLOEMENDAAL. Veiling Rusthoek. Ten overslaan van notaris Bertling werd Woensdag het bekende restaurant Rust hoek bij opbod verkocht. Hoogste, bieder .voor perceel I. was de heer Veenstra voor f 54.600; voor per ceel II, dezelfde voor f 44.200. De af slag zal plaats hebben op 28 April. ELECTRISCHE SPOORWEG HAAG- DELFT EN HAAGLEIDEN. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Waterstaat, den 21sten dezer getee- kend het besluit, waarbij aan de Haag- sche. lramvveg-Afaa:schappij concessie wordt verleend voor de exploitatie van electrrsche spoorwegen van Den Haag naar Delft en van Den Haag over Was senaar naar Leiden. Het waarborgkapitaal hiervoor zal dezer dagen worden ver strekt. Een verdere eerstvolgende stap zal moeten zijn het verkrijgen der vergun ningen van Uedep. Staten en van het iiijk voor het gebruik van de provinciale- ge meente- en Rijkswegen. DE STAKING IN DE HAVEN. AMSTERDAM, 23 April. Hed©n vergode, ren hiea- te stede alle groepen by de haven- stajvmg betrokken. Er zullen daar dezelfde punten in be handling komen, die gister avond op de bijeenkomst in Rotterdam zijn behandeld. Ook zal dan daarna weer een schriftelijke stemming worden gehouden omtrent de op heffing der staking. VERGADERING VAN GEMEENTE BESTUREN AMSTERDAM, 23 April.V. D. Gisteren had alhier een bijeenkomst plaats van ver tegenwoordigers van de gemeentebestu ren van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen, Haarlem, Arn hem, Nijmegen, Leiden, Tilburg en Dordrecht, ter bespreking van de door de gemeentebesturen te voeren actie tot ver betering der financieele verhouding tns- scben do gemeenten en het Rijk. Ter vergadering heerschte een verbit terde stemming, vooral ook gewekt, door het voor enkele dagen verschenen gewij zigde wetsontwerp inzake de plaatselijke belastingen. Dit wetsontwerp brengt geen verbetering, maar beteekend een enorm verlies van inkomsten, namelijk dooir het voorstel om de eigen gemeentelijke belas- tdng te vervangen door opcenten op de rijksinkomsten- en vermogensbelas ting tot een maximum van 100. Voor Amster dam zou dit een verminderen beteekenen van 20 maJlioen; voor Rotterdam van 10 a 15 millioen. Da verbeteringen zijn slechts goring. Algemeen was men overtuigd, dat het wetsontwerp onaannemelijk is. Een onmiddellijke regeling, ook nog voor 1920 werd geëischt, desnoods door een tijdelij ke noodwet. De vergadering was van oordeel, dat de kosten van onderwijs, politie en armen zorg geheel ten Jaste van het Rijk moeten komen. Besloten wend een adres te rich ten aan de Tweede Kamer, te ontwerpen door een commissie daartoe benoemd, be staande uit afgevaardigden van Amster dam, Rotterdam en Utrecht» terwijl een andere commissie, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van Amsterdam, Rot terdam, Utrecht, Haarlem, Nijmegen en Dordrecht en mr. A. Jonker, directeur der Véreeniginig van Nederlandsohe gemeen ten tot taak heeft» dit adres bij de ver schillende fracties der Tweede Kamer toe te lichten. Medegedeeld door „De Spaariie-Bank". De Beurs opende hed zeer vast. STAATSFONDSEN. 5 Nederland 86H. 6 Indië 190. CULTUREN. Koloniale Bank 324. Indische Bank 310. Vorstenlanden 342. H. V. A. 879. INDU STRIEELE WAARDEN. Insulinde olie 232. OLIEWAARDEN. Koninklijke 930. Consols 316. Orion 62. RUBBERS. Amsterdam Rubber 227. Dali Batavia 147. Nederl. Rubber 120. Rofct» TapanoeU 138. SCHEEPVAARTWAARDEN. Holl. Am. Lira 500. Hoil. Boot 240. Kon. HoliL Lloyd 187; Japanlijn 360. Paketvaart 251. Scheepvaart Unie 296. Marine 42K. AM. WAARDEN. Hide and Leather 118. Steel 111)4. Smel-' ting 72. Anaconda 133. Cigar 75. Atchison Topeka 89)4. Voting Rails 24. Denver 7. Southern Pacific 103)4. Unioa Pacific 128)4. Buitenlandsche Wisselkoersen. Londen 10,6L Benlijn 4.40. Parijs 16,40, Weenen 1.20. Brussel 17,40. New-York 2,72. Bloembollenveili ng. Te Enkhujzen is do eerste veiling van fraaie en goed in 't gewas staande partijen enkele, dubbele en darwin-tulpen gehouden. De bollen werden ditmaal in groote partijen tegelijk geveild. Er was veel belangstelling. Handel goed..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2