HET WITTE HUIS. BUITENLAND BINNENLAND 0e Rijksmiddelen in Maart. Wat de Pers zegt FHUILLETOfV VRIJDAG 23 APRIL 1920 Eigenlijk is de Fiscus ia de laatste nmaa- dien verwend De opbrengst toch der rijksmiddelen giug' met zulke reuzensprongen omboog, 'dat de ontvangsten over Maart j.l. eenige teleurstelling wekt, nu deze opbrengst die van dezelfde maand in 1919, met niet, meer dan 6.762.000 te boven gaat. Al is dan ook de Lentemaand van 1920 voor de schatkist niet zoo gunstig geweest als in Januari en Februari j.l., toch mag de stijging der rijksmiddelen zeer bevre digend genoemd worden. We zijn nu reeds 32 67 millioen op het vorig jaar vooruit. En dat wil heel wat zeggen. Wanneer wij de verschillende belastin gen wat meer van nabij bekijken, dan zien we, dat alléén de grondbelasting en de sui ker-accijns, den wedloop niet hebben kun nen volhouden en dus achter zijn geble ven. De oorzaak der mindere opbrengst van den suiker-accijns zit in de restitutie we geus uitvoer van suikerhoudende artike len. Overigens wijzen alle andere middelen verhoog in gen aan, dis dikwijls aanzienlijk zijn. Nu de aanzuivering op vertraagde aan slagen in vollen gang is, steeg de inkom sten-belasting van 3.6 op 6.9 millioen. Meer dan 600.000 komt daarbij uit de dividend- en tantième belasting'. De vermogensbelasting leverde bijna 5 ton meer op. Ook de personeels belasting gal' een booger cijfer. Nog altijd zijn de accijns-vorhooging en de vermeerderde uitvoer van invloed op gedistilleerd. Bij een raming van 2.75 mil lioen steeg de opbrengst dan ook van 2.0: op 3.36 millioen. Zoowei zout als bier bleven ditmaal be neden de raming Zij gaven toch wat meer uan in 1919. Geslacht daarentegen ging met 369.000 boven de raming uit. De verwachtingen van den Fiscus wer den bij de Zegel- en R eg is tra ti e-reehten ver overtroffen. Zegelrechten: raming 1.458.000. Ontv. in klaart 1919: 1.524.000; in Maart 1920: 1.854.000. Registratierechten, raming 2.500.000. Ontvangst in Maart 1919: 2.773.000; in Maart 1920: 3.664.000. De beursbelastlng leverde 400.000 op, ongeveer even veel als verloden jaar. De levendigheid in zaken bracht een nieuwe stijging der invoerrechten welke dank zij uen sterken invoer en de ver hoogde prijzen met 2.42 millioen (v. j. 2.24 millioen) een record maken en van de loodsgelden, die tot 8400Ü (v.j. 75000) ste gen, noch door de staking sedert Januari sterk dalend zijn. Uiteraard loopt de opbrengst der crisis- bejastingen terug-, intuseeheu bedroeg zij nog 10.47 millioen tegen 19.63 millioen in bet vorig jaar en 33 millioen over bet kwartaal togen 52 millioen in 1919. De O. W.-belasting daalde van 13.6 tot S millioen. Alleen de Verdedigingsbolas- ting II bracht meer in 't laad je der schatkist. In liet geheel werd over de eerste 3 maanden van dit jaar ruim 122 millioen ontvangen tegen 108 millioen over het oerste kwartaal van 't vorige jaar, de op centen niet meegerekend. DE S.D.A.P. WIL DE REVOLUTIE. i ie; wctaoutwcip van den Minister van Justitie, waaiin maatregelen tegen het re- vo.utie—gevaar woeden aangekondigd, vond algemeene instemming in 't land. Behalve natuurlijk bij de Wijnkooers. Ja, zoo denkt ge Maar let nu op, schrijft de „Limb. Koerier" „Het Volk", het hoofdorgaan der S. D. A. P., der sociaai-democraiische die aitijd beweert aileen van wettelij ke middelen gebruik te wii.en maken, bevat een schamper stukje tegen Heemskerks ontwerp. Het verteit een vertelseltje vaneen vrouw, die aan de zee woonde en met een dwcii de stijgenden vloed uit haar huisje wiide keeren. \ve.k roerend verhaal moet dienen ais inleiding tot den dooddoener, dat men de revolutie niet met de straf wet kan bestrijden. j j r Een onzinnige bewering, want bok ïnoord, diefstal en allerlei andere on gerechtigheid wordt met de strafwet bestreden. Ze is bedoeld als aanloopje tot de bewering, dat we geen papieren inuur tegen historische noodzakelijk heden moeten optrekken. De revolutie een „historische nood zakelijkheid" volgens de S. D. A. P. .Onthoudt het wel Tegen Hcemskerk's vei igheidswet •zuilen de sociaal-democraten „een fris- schen strijd hebben aan te vangen". Aldus het „Volk". i. De zaak is yolkomen duidelijk. De S. D. A. P. wii de voorbereiding der revolutie niet in hare bewegings vrijheid belemmerd zien. Én als ze zegt dat ze tegen de Spar- tacistische en Bolsjewistische geweld dadigheden is, blijkt ze mitsdien te liegen. „Voor Wijnkoop de handen vrij 1" Dat. is de practijk van haar dubbelton- gigheid. Het is een vies gedoe, die S. A, P.-tactiek. Ons volk weet nu, wie de revolutionaire aanhang is, tegen welken het, naast de revolutionaire kern, zich te weren heeft. GEEF ZE HUN MEE! De Russische geïnterneerden op Wie- rickerschans zouden dezer dagen per schip naar Rusland worden vervoerd. Zij hadden van deri minister van Bin- neniandsche Zaken «geèischt», dat «kame raad" Kruyt en twee door hem aan te Wijnkoop en Van Ravesteijn of Rut gers? het transport zouden vergezel len. «Kameraad* Kruyt had aan de Russen meegedeeld, dat hij de verlangde mach tiging had ontvangen. Of Kruyt voorbarig is geweest, of de machtiging naderhand is ingetrokken, we ten wij niet, in ieder geval heeït Kruyt aan de kameraden laten welen, dat hij niet meegaat. De «po.itieke» geïnterneerden vinden dit «gerarfineerd» van den minister en hebben aanstonds een «uitimatum» aan den mi nister gesteld: als Kruyt en twee door hem aan te wijzen personen niet mogen meegaan, verkiezen de geïnterneerden niet te vertreekken. Als we de regeering een raad zou den mogen geven, zegt de «Volks krant», ware het deze: geef ze niet alleen «kameraad» Kruyt en twee an deren, maar geef ze al de kopstukken der communistische partij als gelei ders mee, met de boodschap, dat ze ons een allemachtig groot plezier zul len doen, indien ze voorgoed in Rus land blijven. Het is daar immers een soort aardsch paradijs geworden, en voor Wijnkoop en Rutgers en Kruyt en hoe ze verder, mogen heeten, moet het een genot zijn, zich in de stra.en der communistische middagzon te kunnen koesteren, inplaats van zich hier aan een hopeloos-ondankbare taak te wijden. En Nederland was van de heer en af! Be ensss in Uuitschland. Arrestaties. In Oherhausen is Woensdag een groot aantal Spartacistenleiders gearresteerd, ouder wie verschillende waren van Rus sische nationaliteit. Zij werden naar We- sel overgebracht, waar zij zich wegens talrijke afpersingen ten tijde van hun heerschappij in Oberhausen en Duisburg te verantwoorden zullen hebben. Tot nu toe zijn ongeveer 120 communisten ge arresteerd, terwijl er nog 300 op de lijst staan. Naar de „B. Z. a. M." verneemt, is 'de gewezen advocaat Brederick, die in de eerste, dagen der Kapp-dictatuur een belangrijke roi speelde, gisterenavond ge arresteerd. Hij had zich onder den naam Karl bchuldig in Geitow bij Potsdam op gehouden, waar hij ook m hechtenis werd genomen. Brederick was jaren geleden uaar Zuid-Amerika gevlucht om zich te onttrekken aan een vervolging wegens verduistering en valschheid in geschrifte. Gedurende aen oorlog dook hij weer in Duitschlan'd :op, nam oitdeh ben anderen naam dienst in het leger, onderscheidde zich, maar hield zich voorzichtig op den achtergrond. Zijn wederopstanding in de Duitsch-nationale partij vierde hij op 13 Maart. Een <der eersten, die na het bin nenrukken van de marine-divisie Ehr- hardt in de rijkskanselarij kwamen, was Brederick,- die naast kapitein Lentsch zich daar' als chef van de peraafdeeling installeerde. En het .was Brederick, die het eerste manifest van do regeering van Kapp, het decreet over de benoeming van generaal von Lültwitz tot opperbevelheb ber en minister van oorlog en over de ontbinding van de Nationale Vergadering en don Pruisischen Landdag aan het pu bliek bekend maakte. Acht-en-veertig uur behoorde Brederick tot het gevolg van Kapp. Toen werd hij als te zeer gecom promitteerd en te compromitteerend ver wijderd. Gisterenavond werd hij door be ambten van de afdeeiiug I A. van het Eerlij nee lie politjepresidium gearresteerd. Deze afdeeling, waarvan de leider, de veelgenoemde officier van justitie Tro- bö3, vervangen is door dr. Weiss, heeft een specialen dienst ingericht, die zich uitsluitend bezighoudt met de vervol ging van de deelnemers aan de Putsch van 13 Maart, die gevlucht zijn, maar zich nog binnen de grenzen van Duitsch- land ophouden. S li Erzb erger. Het „Deutsche Volksblatt," het orgaan van de Wurtembergsche centrumpartij, protesteert tegen de strooming in de rijks- dagfractie van bet Centrum om Erzber- ger niet meer candidaat te laten stellen en zegt o.a.: „Wanneer dit bericht juist is, dau kan de Wurtembergsche centrums partij dit besluit niet begrijpen en zal het aanleiding geven tot een ernstige cri sis in het Centrum." j De conferentie te San Remo. De Vereenigde Staten vertegen woordigd. De ambassadeur der V. S. te Rome heeft vau het departement van buiten- landsehe zaken opdracht gekregen, de ge allieerde conferentie te San Remo bij te wonen als „officieel waarnemer" voor de Amerikaanscke regeering. Hij zal oekter niet aan de besprekingen en beraadsla gingen deelnemen. Het werk gaat langzaam. De „Frankf. Zeitung" verneemt uit Ro me: De werkzaamheden in San Remo schieten slechte langzaam op en zullen vermoedelijk a.s. Zaterdag eindigen, zoo dat de Dultseke kwestie eerst op de vol gende conferentie te Parijs, die in Met gehouden zal worden, aan de orde komt. Verdeeldheid. Aan een bericht uit Parijs aaa het „Hhl." is het volgende ontleend: De berichten uit San Remo geven nu juist niet den indruk dat men op weg is het eens te worden. De stemming is wei nig vriendelijk; de delegaties leven elk op zieh zelf in hun hotels zonder elkander be zoeken te brengen, zonder eenig feest of invitatie. Sauarwein van de „Matin" maakt met groote verontwaardiging ervan melding, dat verleden Zondag dadelijk bil het begin Nitti en Lloyd Oeorge voorgesteld hebben den rijkskanselier uit te noodigen aan de be. sprekingen deel te nemen. Voor Milleiand, die do strikte uitvoering van het verdrag kwam eischen, was dit een stortbad; hij wilde niets ervan weten, maar Lloyd Ge orge ziet thans op middelen in zijn vrucht baren geest, om langs anderen weg het zelfde doel te bereiken. Onder deze om standigheden verheugt men zich hier over de Duitsche nota's, waarin verhoo ging van de toegestane troepenmacht ge vraagd wordt. De verklaring van de Duitsche regee- ring, dat zij niet bij machte is de troepen te ontwapenen, is een krachtig argument voor Millerand, omdat een dergelijke on macht voor het civiele element tegenover de recktsche militairen weinig geschikt is om de rust en vrede in Europa te verze keren. Niettemin is men hier nog niet bij zonder optimistisch ten aanzien van de te bereiken resultaten. Volgens de laatste berichten zal de behandeling der Duitsche kwesties heden beginnen; zij moet spoe dig afloopeh, want de delegatie® willen absoluut Zondag weer naar huis. Men acht het weinig waarschijnlijk, dat in zoo'n korten tijd overeenstemming verkre gen kan worden over zoo talrijke en inge wikkelde kwesties als die in Duitschland en men vreest dus hier, dat het resultaat van San Remo vaQ weinig beteekenis zal zijn en zich bepalen zal tot een voorioo- pige regeling van een aantal details, zon der dat nu eens voor goed de groote lij nen vastgesteld wortlen. Besluiten. De conferentie zette het onderzoek voort boos te maken," nep ik met een glimlach waarin hij de verbittering mijner ziel dacht mjj, duidejijk moest lezen, „zoo gij wilt, zal ik u dat woord aanstonds qp straat naroepen, gelijk ik eenmaal heb gedaan dan kunt ge nog eens een proces met mij beginnen. „Houd u een weinig bedaard Louise, en hoor mij aan", zeide hij. „Ik verkies niet naar u te luisteren, o, mijn üod, hadde ik dit maar nimmer gedaan," riep rk treurig. „Louise. Louise" riep hij opgewonden. „Ik verfoei n-.. ik haat u... ais als de misdaad, welke gij hebt bedreven", riep ik Hij kwam naar mij toe en wilde mijne hand grijpen, ik gaf hem een slag op bet aangezicht dat hij duizelde, Mjj knielde aan mijn voet en riep: „Vergiffenis. Louise, vergiffenis voor een nalatigneid welke ik zoo duur moet boeten. O, ware ik toch zoo onbezonnen niet geweest dat geweer in het tuinhuis geladen neer te zetten. „Speel niet langer den huichelaar", schreeuwde ik hem top, „want zoo gij voor mij blijft knielen, zal ik mijn voet in uw nek zetten en u als een adder vertreden. Moordenaar, moordenaar, gij zult geen uur van vrede meer in uwi van hét vréhesvèrdéag mot Turkije. De militaire deskundigen zjjn gehoord over de middelen om het verdrag toe te passen zonder dat do Turksch® nationalisten hinderpalen in den weg stellen. Foch deed, in volkomen overeenstemming met maarschalk Wilson en generaal Badoglio opmerken, dat de handhaving van twee geallieerde divisies in Turkije noodig zijn Vonizelos stelde ter beschikking van de geallieerden het leger van 100.000 man, dat Griekenland in Klein-Ax-üj onder houd L Volgens Venizelos zouden zwakke; geallieerde strijd kracht en voldoende zijn om Erzeroem en Broessa te bezetten. Reeds meer dan 200.000 geallieerde troe pen staaa in Turkije. Zoo noodig zullen de geallieerden nagaan hoe het effectief te verhoogen. De Raad stelde de taak vast van de ge- inierallieerde commissies, welke zullen moeten toezien op de tenuitvoerlegging van het verdrag met Turkije en inzonder heid op de beperking der bewapening. Ad miraal Beatty gaf zijn meening over de samenstelling der geinterallieerde mari tieme politiemacht, dio voor de bewaking der DardaneUen zal zorg dragen. Men meende, dat Koerdistan een bij - nzondere constitutie moest hebben, maar gezien de moeilijkheden tot vestiging van den onafhankelijken staat Armenië, be sloot de Raad de beslissing uit te stel len en een Iialiaanseh-Fransch-Engelsche commissie er heen te zenden om ter plaat se de mogelijkheid tot verwezenlijking van het plan te onderzoeken, Het definitieve lot van Cilicië en Sy rië is voorbehouden .voor latere onderhan delingen tusschen Frankrijk en Engeland. Het denkbeeld aan den Volkenbond een mandaat te geven voor Armenië is losge laten, tengevolge der tegenwerpingen van den uitvoerenden raad van den bond. De conferentie zal een neutrale mogendheid, Zweden of Noorwegen, verzoeken het Ar- meensche volk te helpen een vrijen staat te vormen. Een internationale leaning zal worden uitgegeven voor Armenië. De conferentie besprak de quaestie van Smyrna, daar men trachten wil de stad, waar de Turksehe bevolking talrijk is, een politiek statuut te geven, dat reke- houdt met het Muzelmansehe element zon der de wettige belangen van Grieken land te veronachtzamen. Morgen zal de conferentie hot Duitsche vraagstuk bespreken. GEMENGDE BIMTEKL, BERICHTE it, 1 Mei ia Frankrijk. De Framsch© Minister van Oorlog, heeft in de Kamer verklaard, dat de circulaire- Clemenceau, waarbij bepaald word, dat de troepen bij opstootjes geen gebruik van de wapens mochten maken, is ingetrokken. Daar zij wisten, dat de patroontassohen leeg waren, zeide do minister, hebben de stakers te Belfort, ThionvilJe en andere plaatsen misbruik gemaakt van de mensoblievende bedoeling van dien maatregel. Op 1 Mei zullen troepen en gendarmerie in staat zijn. zoo noodig geweld te gebrui ken. Wij zullen de eventueel© slachtoffers betreuren, verklaarde minister Lefèvre, zoo wel die in den troep als die aan de andere zijde, maar ik wil, dat het bekend is. dat de militairen gebruik van kun wapens zullen kunnen maken. De Kamer heeft deze hou ding van de regeering goedgekeurd. De verdwaasde wereld. Te Auckland. Nieuw Zeeland, zal een 25- jarig man terecht staan, verdacht van den moord op den postdirecteur in een der voorsteden van Auckland en berooving van het postkantoor. De man werd gearres teerd. omdait de vingerafdrukken op de kas ten in het postkantoor ontdekt overeenstem den met de vingerafdrukken van dezen man, Gunn geheeten, die in het bezit der politie waren. In zooverre verdient dit beridbt van Engelseho bladen geen vermelding, schrijft het „Hbl." Maar een bijzonderheid, die wel vermelding verdient, omdat ze teekenend is voor de tegenwoordig in de wereld heer- schende mentaliteit is. dat vóór heit proces betoogingen zijn gehouden om sympathie te betuigen met dezen van moord verdachten man. Mannen en vrouwen verdrongen zich om Gunn d© hand te drukken. Moord in een kerk. Bij den Zomdagochtendienst in St. Geor ge's Episcopal Church te New-York, is dr. J ames Markoe. een bekend chirurg, door een krankzinnige doodgeschoten, die enkele dagen tevoren uit een gesticht was ont vlucht. Een tweede chirurg, dr. George Brewer, werd bij een worsteling met den dader, die aangehouden werd. niet ernstig in de dij gewond- De aangehoudene deelde mee. dat hu zjjn slachtoffer niet kende, maar plotseling een aandrang had gevoeld om te dooden. Dr. Markoe was vele jaren de geneesheer van wijlen J. P. Morgan en door een vreem- leven hebben", Em gij ook. niet zeide hij eensklaps, opstaande en van tooji veranderende. „Ik heb mij thans genoeg vernederd en mijn geduld is ten einde. Qjj wilt mijn echigenoote niet worden? „Neen", kreet ik met de feReid van den haat. „ik verfoei ik veracht u, monster" „Thans is het genoeg," sprak hij met eene ijskoude bedaard ued welk» mij het ergste deed verwachten, en stond eensklaps met een paar forsche schreden voor mjj, terwijl hij zich met een akelig verwron gen gelaat naar mij overboog en mij met nadruk deze woorden toefluisterde. „Gij hebt het gewild, wacat dan nu af wat er gebeuren zal. Ik had u tot echt- genoote verkoren en gij bleeft mij voort durend weigeren, thans verlang ik u niet meer, maak een ander gelukkig, ik ver foei en veracht u hebt ge dit verstaan Alle goedheid, alle inschrikkelijkheid is bij mij uit, en gij zult ondervinden dat, zoo mijn hart u achten kon, het evenzeer in staat ia te haten. Ha" ging hij voort, met woedende gebaren en ver heffing van stem, „oog om oog, tand om tand. Ik haat u thans, ellendige vrouw, die het teederst» gevoel wat ik bezat aan I mijn hart hebt ontroofd en daarvoor een neiging tot vernietiging een zucht tot I den samenloop vain omstandigheden behan delde hij den heer Morgan. Jr. toen er in 1915 een aanslag op het leven van dezen was gepleegd door oen krankzinnige onder merkwaardig gelijksoortige omstandighe den. De prijs van steenkool in Engeland zal eerlang verhoogd worden, vermoedelijk met ongeveer 12 sh. 6 d. op liuisiioud-kool en 2 sh. 6. d. per ten op steenkool voor industrL eele doeleinden. De klachten, tegen Engeland duren i» de Fransehe pers vcort. Thans beklaagt men zidh over een nieuwe Engelsclio belasting op Fransch© wijnen, die men als zeer nadeelig voor den I' ranschen wijnuitroer beschouwt, Volgens bericht uit Straatsburg zijn do epoorwegmannen. 'm den Elsas gisternacht in staking gegaan. Vermoedelijk zal de sta king in geheel Elzas-Lotharingen uitbreken. Uit Straatsburg wordt aan da „B. Z. a. M." bericht, dat om middernacht do al (te rn eene staking in geh el Eizas-Lotharingen zou beginnen. Do couranten zullen niet ver schijnen. Ook da postambtenaren nemen aan da staking deel. In het 23ste kiesdistrict Ohefc Rijnsch- Westfaakeke industriegebied) is graaf Bernstorff. d© vroegere gezant in Washing ton door de Duitsch® democratische partij candidaat. gesteld. Naar de „Kölnisehe Zeitung" mededeelt, zal het voorstel der sociaal-democraten om den lsten Mei wettelijk als feestdag te er kennen. in do Nationale Vergadering geen meerderheid krijgen, daar zoo we] het cen trum als de democratisch© partij met het oog op de a.s. verkiezingen tegen het voor stel zullen stemmen. D© beambten van de groot© bankinstel lingen te Dwsseldorf zijn heden, daar hun Gischen tot loonsvcrhooging niet zij o inge willigd. in staking gegaan. De staking der bankbeambten in. Keulen duurt voort. Ook in hot oosten van 'net rijk, te Koningsbergen, Tilsit, Allonstein, E'bing, staken de baakbeambteu. Evenals te Dres den. En het zal nietlang meer tinron of Breslau zal het voorbeeld volgen, Bëiacfielijk esi onwaar. In de „Tribune" komt een uitvoerig artikel voor over de ellende van een arbekiersgezin Ie Amsterdam, dat, als bet in zijn bijzonder heden waar blijkt te wezen, inderdaad een ongunstig licht werpt op de wijze waarop de armenzorg; in de Hoofdstad zich van haar taak kwijt. Oudergewoonte werpt het blad de schuld van dde ellende op den ouden zondebok, het Kapitalisme, dat er part noch deel aan heeft. Ook de pers, (natuurlijk de burgerlijke pers) wordt er bij de haren bijgesleept. Vol gens het orgaan van Wijnkoop „weert die pers angstvallig dergelijke haar lezers min der aangename dingen uit haar kolommen M beserhijft ze in de rubriek gemengd nieuws, waar ze niemand kwaad doen. Die bewering van het levolutkmnair-socia- listisch blad is even onwaar als belachetijk. Gevallen als welke de „Tribune" beschrijft worden, als ze bekend zijn. in stede van uit de pers geweerd, uitvoerig er in beschreven, niet het minst om de aandacht van w,en of wie het aangaat, er op ie vestigen. En wat de door de „Tribune-' gewraakte plaatsing er van in de rubriek gemengd nieuws betreft, juist van deze rubriek wordt door het meerendeel der krantenlezers ijverig kennis genomen. Zoodat van de beschuldiging van het com munistische blad, aaa het adres der pers, niets overblijft. Het belastinggebied der Gemeenten. Nu het verslag der Commissie van Voorbereiding voor de Wijziging van de Gemeentewet en van de Wet op de Inkom stenbelasting 1914 verschenen is, geven wij hier een kort uittreksel der voor naamste punten: Gemeente en Rijk. Blijkens het Ver slag kan de Regeeriug niet mede gaan met de leden,, die van oordeel waren, dat een grondige herziening van de financi- eele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten de voorkeur verdient boven uitbreiding' van het plaatselijk belasting gebied. De gemeenten ziullen door heffing van de nieuwe in het wetsontwerp vermelde belastingen, met name vaa opcenten op de vermogensbelastingen, een bedrijfsbe lasting en een waardevea-meerderingsbe- lasting, een belangrijke versterking der inkomtsen kunnen verkrijgen. De minis ter wees er op, dat aanneming van de Lager Onderwijswet voor de gemeenten een door de nitkeering van een deel der opbrengst van de oorlogswinst belasting mede gebaat zullen worden. Opcenten op de Rijksbelasting. Dt verwoesting in de plaats hebt gesteld. Waarom zou ik 't langer verbergen (er is niemand die ons hier bespiedt of hoort) dat uw vermoeden waarheid be vat Ja, ik heb het geweer geladen met het inzicht dat gij als bij toeval uw echtgenoot zoudt doen vallen en dea hatelijken zieken man uit den weg rui men, die mijn vriend sinds lang niet meer was. die mij mijn leveu vergif tigde. Ik heb, opdat gij mijn vrouw zoudt worden, mijne ziel met een mis daad bezwaard, die ten hemel schreit om wraak, en gij stoot mij koud en mee- doogenloos van u af, terwijl ik u meer dan vriendinne voor mij dacht. Alles u thans voorbij. Ha, de gedachte dat ge door mij uw echtgenoot het leven hebt benomen, is de ontkieming van dat heer lijk gevoel, dat mij thans veel meer streelt dan dat zwakke, flauwe, onman nelijke, waardoor ik mij vroeger liet regeeren. fWordt vervolgd^ - - - - „De ellendeling wist, dat hij de fijnst» snaar mijner ziel aanroerde, toen hij mij aan mijn dieroare Laura herinnerde, en zonder verder zijn hatelijke toespeimg eenig antwoord waardig te kennen. „Zend dan mijn advocaat bij mij" en bevrijd mij van uw hatelijke tegenwoordig heid" Kort. daarna werd mijn zaak voor een hooger rechtbank behandeld en ein digde met de ontheffing van mijn gevan- genisstrai terwijl ik veroordeeld werd een boete van duizend thaler aan mijn oe- sebuidiger te voldoen. „Nauwelijks bevond ik mij tehui3, or de snoodaard was onbeschaamd genoeg wij te komen bezoeken. Zoo hij eerst had aangebeld, zou hij niet zijn binnen gelaten, althans wanneer de di»nstboae zijn eigen naam had genoemd, maar ae deur stond aan en hij trad bij mij de kamer binnen, alsof er niets gebeurn was. met de woorden: „Waaide Louise, schenk mij eenige oogenblikken gehoor." „Vertrek, ga uit ntijn huis, afschuwe lijke moordenaar, verlaat een woning, wet- ke gij sedert lang door uw verpesi»aae tegenwoordigheid verontreinigd hebt", viel ik hem in de rede, terwijl jk mijn kind, dat ik op mijn schoot had, in het wiegje legde en als een ijluoofclige op hem toetrad. „Gouise, gij doet verkeerd met niet naar mjj te willen luisteren", zeide hij bedaard. „Ik kom u zeggen dat ik u van ae boete onthef en de kosten van üet proces voor mijn rekening zjjn", „Ik wil geen genade van u geen bongratuit van den moordenaar mijns ongelukkigen echtgenoots. Hebt ge dit verstaan, ellendeling? „Gij zijt hard", antwoordde hij, „het verlies van uw echtgenoot dat op zulk een noodlottige wijze in mijn huis plaats vond, maakt u onbillijk tegenover den man, die diep onder het verwijt gebukt gaat dat hij, ofschoon onwillig, u deze smart heeft berokkend." „Gij zijt een moordenaar, waarom zoudt ge dan ook geen huichelaar kunnen wezen? „Stil zeg nu dat woord niet meer, anders zoudt ge me boos maken". „Br is ook niets aan gelegen, om u, -r, - Mifil «li II» l ar-»J»-. - «w si

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5