STADSNIEUWS Kunst en Kennis Jrde en Arbeid Leger en Vloot Telegrafisch Weerbericht. Gemengd Nieuws. H. J. VAN DER MEER, Wielrijders! Waarschuwing ichascheisiraaf 3300 Het Kindersupptetieloon Geweldige brand te Sloferrïijk. eenn bagme.K oopt ne zonde rdgraai Wij leveren prima Buitenbanden f 3,75 Binnenbanden f 1,99, met garantie. Kinderwagenbanden in alle maten. Prima rijwielen fSQ.— met 1 jaar garantie UIT BOEK EN BLAD^ N.V. „DE TIJDGEEST". R-egcering is van opvatting, dat het de oor keur verdient, de bevoegdheid tot het heffen van een eigen inkomstenbelasting te schrappen en te vervangen door de be voegdheid tot het heffen van opeenten op de Rijksinkomstenhelasting. Hiermede is de boste oplossing van het vraagstuk der wettelijke beperking van 3e vrijheid in zake vaststelling van hef- tingt;percentage en progressieregeling ge vonden. De grens voor het aantal opcenten wordt op honderd gesteld. Aan de gemeenten wordt een overgangs termijn gelaten om zich met behulp van ie nieuwe belastingbronnen aan den nieu wen toestand aan te passen. Inkomsten-vermogensbelasting. Bij de thans voorgestelde regeling is een nauw verband gelegd tnsschen de opcen ten op de inkomsten- en die op de vermo gensbelasting. Be bepaling is opgenomen, dat op iemands aansiag in de vermogens belasting steeds een gelijk aantal opcen ten wordt geheven als op zijn aanslag in de inkomstenbelasting. Forensen. Tegen de thans geldende regering heeft de commissie verschillende bezwaren ingebraeht. De Eegecring blijft van oordeel, dat dc splitsing niet moet worden aanvaard. Dit oordeel berust op overwegende zoowel van theoretischen als van practischen aard. Be Begeering heeft- dc overtuiging, dat het wenscheljjk is, ten opzichte van de woon forensen de regeling van de tegen woordige wet te behouden. Eigen belastingen. De vrijheid om een eigen inkomstenbelasting te heffen meet voor de gemeente behouden blijven. De gemeenten zuilen van de bevoegdheid de heffing door rijksadministratie te doen geschieden, uiteraard slechts dan geen ge bruik maken wanneer aan een eigen hef fing inderdaad groote voordcelen zijn verbonden. Het doen heffen door de Rijksadministratie zal immers, vooral nu het koeteloos zal geschieden, zeer aanlok kelijk zijn. Keclamebelasting. Aan den wenseli van de zijde der commissie geuit om gele genheid te geven tot het heffen van een recdamebelasting, is gevolg gegeven. Deze belas ring behoort zich niet uit te strekken tot advertenties in tijdschriften en dag bladen. Grondbelasting. De Kegeering heeft besloten de bevoegdheid der gemeenten om een eigen gronabeiasting te heffen, te doen vervallen. De Kegeering verklaarde het niet wensehelijk te achten rekening te aouden met waardevermeerderingen, wel- re vóór 1 Januari ISIS hebben plaats ge had. Waardevermeerdering. Bij Nota van W ijzlging is aan den wensch der commis sie, om heffing der z.g. belasting op waardevermeerdering tot een bepaald aantal jaren te beperken, gevolg goggven. Werk- en woon forenzen. Door de Be geer ing is bepaald, dat iemand die in een en dezelfde gemeente als werkforens en als woonforens kan worden aangeslagen, u-itsluitend aangeslagen wordt als werk forens De wet bindt het zijn van forens aan een verblijf e.d. van 90 dagen. Hier aan moet, naar de meeniag der regeering worden vastgehouden. Ten opzichte van de woonforensen blijft thans de bestaande regeling gehandhaafd. DE HULDIGING VAN MENGELBERG. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens Zaterdagavond 24 dezer eenige oogemblik- ken tegenwoordig te zijn bij de Mengel berg-huldiging te Amsterdam. KAPITEIN DIRECTEUR BOUWMAN. De heer N. A. Bouwman, kapitein-diirec- tenr der Kon, Milit. Kapel te 's-Graven- bage, heeft pensioen aangevraagd. SUES-JLEs AAN LE i TURKU N DIG EN. De Minister van O. K. en W. heeft een commissie van advies ingesteld inzake subsidies aan letterkundigen, waarin be noemd zijn tot voorzitter mr. L. J. Plemp van Duiveland, te 's Gravenhage; tot le den: dr. P. (J. Bouitens, voorzitter der Vereeniging van Letterkundigen, te 's-Gravenhage; Jac. van Looy, te Haar lem, en Ary Prins, te Schiedam, commis sarissen van het ondersteuningsfonds der Vereeniging van Letterkundigen; en tot lid-secre.aiis, Frans Mijnssen, te Amster dam, commissaris van het ondersteunings fonds der .Vereeniging .van Letterkundi gen. Zoo juist ontv-ineen wij het eerste num mer van. „Ons Element," het officieele or gaan der verbonden zeilvereenigingen. De Hoofdredacteur is de heer A. Z. E. Bambonnet. directeur van het Centraal Bureau voor Watersport, terwijl er aparte redacteuren zijn voor de afdeel ingen «Roeien" en „Watervliegtuigen" en er zeer vele medewerkers met in de watersport zeer bekende namen aan het orgaan verbonden zijn. Het doel van hét tijdschrift is te trachten bii te dragen tot de ontwikkeling der water sport, terwijl de redactie, de groote liefde van ons volk voor de zee kennend, veel hopen te vertellen van alles, wat op ons eeewezen betrekking heeft. - Het orgaan bevat interessante en leerrijke meededeelingen over zeilen, roeien, motor- varen, bet reddingswezen en watervliegtui gen. 't Is gedrukt op keurig papier, is aardig geïllustreerd en zal zeer zeker hartelijk wel kom zijn bij alle watersportliefhebber». STAKING AAN DE HAAGSCHE GASFABRIEKEN. De Federatieve Bond van gemeente werklieden heeft thans officieel, naar aan leiding van het ontslag der zeven kolen- werkers, die eigerden z.g. „besmette" ko llen te lossen, de staking- voor de ge meentelijke gasfabrieken geproclameerd. In een kennisgeving aan den modernen gemeentewerklieden bond bew.ert zij, dat elke poging om het conflict tot oplossing te brengen, op den onwil van gemeente bestuur en directie js afgestuit. Het be stuur adviseerde daarom tot staking, en de ledenvergadering heeft op grond van dit advies en nadat de leden die het er niet mee eens waren zich verwijderd had den, met op 2 na algemeene stemmen de staking afgekondigd. Hiermede, besluit de kennisgeving, is de staking een feit. Intussehen was Donderdagmorgen in praat ijk nog nagenoeg niets van staking merkbaar. Aan de fabriek Trekweg zijn, beualve de ontslagenen, 2 arbeiders weg gebleven. Aan den Loosduinsclieweg 4 a 5. Het bedrijf ondervindt niet de minste storing. Zel.s bestuurders van de Fede ratie zijn aan het werk gebleven. Hier uit blijkt wel, dat in het syndicalistisch kamp wel allerminst eenstemmigheid heerscht ten aanzien dezer actie. Volgens aan „Het ,Voik" verstrekte in lichtingen is het stakingsbesiuit al op zeer zonderlinge en onverantwoordelijke wijze tot stand gekomen. Op de verga dering namelijk der Federatie, waar tot staking oeslo.ea werd, waren aanvanke lijk 1/8 leden aanwezig. Het stakings besiuit is echter piet slechts 51 vóór en 2 tegen genomen. Vele tegenstanders, on der wie 50 gaswerkers, haddan vóór de stemming de zaal verlaten. Het laat zich aanzien, dat onder deze omstandigheden van een werkelijke staking niets komen zal. KON. IN HUT L ei' VOOR HE MARINE TE WILLEMSOORD. Ter kennis van belanghebbenden wordt door den Minister van Marine a.i. ge bracht, dat in dit jaar bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord kunnen worden toegelaten dertig jonge lingen als adelborst voor den zeedienst, een jongeling als adelborst voor het korps mariniers en acht jongelingen als adspirant-administrateur, op de voor waarden, vervat in 't reglement voor ge noemd instituut. DE STELLING VAN AMSTERDAM. Naar de „N. R. Crt." verneemt, ligt het in het voornemen van den minister van oorlog- het commando van de Stelling van Amsterdam eerlang op te heffen. Verbintenis ais vrijwilliger van het reservekader. den toegelaten tot de verbintenis als vrijwil- Het examen van hen, die wenschen te wor- liger van het reservekader bij de infanterie of de vestingartillerie, zal Plaats hebben op 13 juli 1920, en zoo noodig op een of meer volgende dagen. Het examen wordt gehouden te 's Graven hage. Adspiranten behooren de kennisgeving dat zij aan het examen wenschen deel te nemen vóór 29 juni 1920 te zenden aan den hoofd officier voor het reservekader te 's Graven hage. Inkrimping bij de Marine. Als de „N. Crt." juist is ingelicht, dan Uigt het in de bedoeling eerlang over te gaan tot een inkrimping van het tegen woordig aantal vlag- en hoofdofficieren der marine. (Ingezonden.) Feitelijk moest het opschrift luiden „de motie Poppe en hare gevolgen voor de ar beiders bij de aanneming daarvan." Zes tien tegen zestien de toevallige opkomst of Mr. v. Toulon van der Koog brengen de beslissing. De tegenstanders van het kindersupple tieloon beweren een loon naar arbeidspre statie te willen en vinden het buitengewoon rechtvaardig, wanneer een kerngezonde de gelijke vakarbeider een paar gulden minder verdient, dan zijn minder valide collega, omdat pas aangesteld is, terwijl de ander meerdere dienstjaren heeft. In strijd met alle billijkheid echter achten zij het,"als die paar gulden verschil aan het kindertal te wijten zijn. Onzerzijds vermogen wij dij verschil van inzicht niet te begrijpen. Verder beroepen de heeren zich op een z. g. referendum, hetwelk het gevoelen van de leden van den zich noemenden moder nen bond zou weergeven. Ook hier plaatsen wij een vraagteeken. De S. D. A. P. eischt immers een geheel vrije en geheime stem ming de voor het referendum gebruikte stembriefjes waren hieraan geheel tegenover gesteld. Van den heer Gerritz mocht ik ze niet zien, anders zag ik de namen der stem mers en op mijn vraag aan den heer Reinal- da „dus jelui weten van wie die briefjes zijn, want de namen staan er op" kreeg ik ten antwoord„Natuurlijk en zij hebben toch ook een nummer." De heeren soci's eischen geheime stemming om anderen ongewenscli- ten invloed te ontgaan, doch in het gegeven geval kwam het in der heeren kraam te pas de geheime stemming geweld aan te doen. Als bij intuitie voelde ik er iets scheefs In en trok el bp uit om te onderzoeken of er pressie of zoo iets op de leden was uitge oefend, Nog staande de vergadering vernam ik, dat de modernen zich in de commissie van overleg bij den kindertoeslag inder daad hadden neergelegd, al zouden zij er dan ook later op terug willen komen. Later deelde men mij uit betrouwbare bron het volgende mede. De leden zijn bewerkt. De eene groep werd voorgespiegeld, dat hij, omdat hij vrijgezel, weinig of geen kinderen had, er op vooruit zoude gaan door de pe riodieke verhoogingen de anderen met vele kinderen, konden gerust tegen den kindertoeslag stemmen, wantMr. Bo- mans zou het toch wel winnen. Men ver zekerde mij, dat de vaders van groote ge zinnen, hoe kan het ook anders, er beslis te voorstanders van waren, doch niet durf den tegenstemmen. Als het fanatisme, wat men nu ten toon spreidt, er inderdaad was, zouden er toch wel een of meerdere geweëst zijn, die het kindersuppletieloon niet in ontvangst zouden genomen hebben, doch daar hoorde men nimmer iets van. Integen deel, wanneer voor een kind minder werd gegeven, omdat het b. v. zelf aardig wat verdiende, dan toog men er op uit om het weer te mogen ontvangen. Wat zijn nu de gevolgen bij de aanneming der motie Poppe Op uitdrukkelijk ver langen van collega Peper hebben de soci's de periodieke verhoogingen los moeten laten, dit buitenkansje voor de vrijgezels en klei ne gezinshoofden is dus naar de maan. Nu de loonen zelf. Geven deze eene compensatie voor hetgeen men prijsgeeft Wij vreezen met groote vreeze. B. en W. moeten dan met nieuwe voorstellen komen, goed, maar. des cijfers zullen immers dezelfde moeten zijn. Mr. Bomans zeide het trouwens reeds in den Raad, „de voorgestelde loonen wor den gehandhaafd, want die zijn als grond- loonen goed, wanneer wij ze vergelijken met andere gemeenten en cle particuliere bedrijven." Door later met hoogere cijfers te komen, zouden B. en W. toegeven nu de loonen in de laagte te hebben gehouden. Goed, zeggen de tegenstanders van Mr. Bomans, de S. D. A. P. is er ook nog. Ja, dat hebben wij helaas kunnen merken. Let op. Een zekere mijnheer Wibaut, voorzit ter der S. D. A. P.sche socialisatiecommissie en volgens Loopuit, grooter éconoom dan Troelstra, verdedigde in den Amsterdamschen Raad een loon van 29,70, als zijnde e n reëel goed loon en in overeenstemming mei de stijging der levensvoorwaarden. Het Volk en de 100de raadsfractie be pleitten een aanvangloon van 31,95, doch waarvan de pensioenbijdrage af moet en dat voor Amsterdam. Wethouder Heijkoop S. D. A. P. te Rotterdam krijgt van v. Hin- te een trap in de richting van Haarlem. In den Haag konden de S. D. A. P. en de R. K. den tegenstand niet breken, en po gingen om de Haarlemsche loonen te evena ren schipbreuk. Ten slotte niet ver hier van daan, in Haarlem vraagt mijnheer Poppe loonen van 30,15 tot en met 36,45 voor volwassen valide arbeiders in de kracht van hun leven, als zij worden aangesteld. Dan moeten zij er dus ordentelijk van leven, en kunnen dat, want hij verklaart dit met zijn eigen voorstel. Ik voor mij, durf dat echter niet te onderschrijven. Arbeiders in gemoede vraag ik U, wat kan de heer Pop pe er redelijkerwijze tegen in brengen, als B. en W. komen met loonen van 31,05 tot en met f 36,00 Hij (Poppe) vraagt voor de ie klasse 90 cents minder en voor de vijfde 0.45 meer Het gevolg is dus, dat men wel iets weg neemt, doch er niets voor terug geeft. De heer v. d. Kamp had wel gelijk, toen hij zcide „wanneer ge een beter systeem weet, geef het dan," maar nu zal ik voor het voor stel van B. en W. stemmen. De heer Boes, die ook voor het voorstel zou stemmen, doch eerst voor de motie, bedenke zich nog eens goed, dat het hinken op twee gedachten nu eenmaal niet gaat en met de motie aan te nemen, het voorstel van de baan is. Mevrouw Willekes Macdonald beriep zich op de vrouwenbonden, doch ik meen ten onrechte, omdat het meerendcel dier vrou welijke leden, te geëmancipeerde dames zijn, waarvan weder zeer velen het hebben van twee of meer kinderen iets verschrikkelijks achten. Ik meen haar te goed te kennen, om niet te mogen verwachten, dat zij, wanneer zij haar oor bij verscheidene andere vrouwen te luisteren legt, dat zij van de dwalingen haars weegs zal terugkeeren. Ten slotte werd ons, voorstanders van het kindersuppletieloon, verweten tot doelwit te hebben de arbeiders te verdeelen ten bate der kapitalistische klasse. Wij worden wel meer voor kapitalistendienaars gescholden en al riep men het nu van een zestal kanten tegelijk, het zal en kan ons met deeren. Onze gedragingen zijn van dien aard, dat wij wel tegen een stootje kunnen, als men ons te dien opzichte verdacht maakt. Er is maar één uitweg, wij zijn of stommelingen of zooals Mr. Bomans opm_erkte, ploerten. Wij zijn te dom om in te zien, dat wij de, arbeiders benadeelen of wij misleiden ze alle mooipraterij van professor Reinalda ten spijtDit nu weerleggen doen wij een voudig nietalleen zeggen wij, dat wij met volle overtuiging het kindersuppletieloon verdedigen, omdat het in het belang van het menschdom is. M. L. A. KLEIN. ChristeHjk-Historïsche Unie. Dinedagavond hield de Christeljjk-Hi- storisebe Unie in het gebouw van de Haarl. Jongel in gevereeniging aan de van Lennep de catheder om een propa- f eest avond. De voorzitter, de heer Dr. Sandberg, opende den avond met gebed en heette allen welkom. O.m. maakte hij ook nog bekend, dat de Chr. Hist Unie met He melvaartsdag een landdag zal houden in een gedeelte van het landgoed Boekenro de, door den heer Teding van Berkhout daarvoor belangeloos afgestaan. Daarna beklom de heer Jhr. Mr. D. E. va nLeimep de catheder om een propa- gandarede te hooiden. O.m. wekte hy ue vrouwen op, van hun nieuw verkregen kiesrecht bij de ms. ver kiezingen dmk gebruik te maken. Het verdere van den avond werd opge- vroolijikt door mooie muziek, zang- en vo ordi'ach t nu mmere, terwijl de lieer Fortgens met zijn oud-Hol landsehe too- verlantaarn veel succes had. Personalia. Bij Kou. besluit van 20 dezer zijn be noemd tot voorzitter en leden van den militieraad in het tweede militiedistrict van Noord-Holland, dat zitting houdt le Haarlem: tot voorzitter: J. de Breuk, oud wethouder van Haarlem; tot zijn plaats vervanger; Mr. M. van Toulon van der Koog, advocaat en procureur te Haarlem; tot leden, oud-wethouder van Haarlem; en W. J. B. van Liemt, lid van dien ge- meenetraad van Haarlem; tot hunne plaatsvervangers: A. Nagtzaam, oud-lid van den gemeenteraad van Haarlem en W. M. ten Hout® de Lange te Haarlem. „ZIJN TROTS". De Vrjjdag j.l. gehouden uitvoering van de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" t enbate van den .Tengensipatr0natenbon d heeft de lias van dezen bond met 350.— doen groeien. Een mooi resultaat! Ludwig Wullner. Men schrijft ons: Voor de vele bewonderaars van Dr. Ludwig Wullner zal het aangenaam zijn te vernemen dat de groote declamator een Voordrachtavond zal geven op Woens dag 5 Mei in den Schouwburg Jansiweg. Trekkinq van 100 nummers ten oversta» van Notaris A. G. MULIE. Donderdag 2i April 1920 Prijs van f i500 12013 f 1000 10693 t f 100 2482 Prijzen 22 2674 4622 89 3179 4751 188 3202 4861 285 15 89 343 07 5447 865 3624 5562 1123 3739 5841 1330 3993 6132 1907 4230 73 2075 4315 6283 2189 02 6357 van 1 90.— lel gen ge!d,t 6424 801511140 14488 16438 19082 44 8288 59 14601 16908 19233 6880 8980 11953 14714 17038 19311 7180 9170 12050 67 17334 19785 7280 9559 12107 15348 94 20162 7364 9639 12203 15435 18000 20570 7494 10007 41 37 18302 20845 7564 10158 12772 15614 18765 85 7667 97 12913 16183 18850 20959 7783 10360 13312 16201 18994 7912 10517 13511 16366 19046 Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 23 April. Hoogste barometerstand: 767.2 Valentia; laagste 'barometerstand; 759.6 Seydisfjoid. Verwachting, van den avond van 23 April tot den avond van 24 April: meest zwakke veranderlijke wind, licht tot halfbewolkt, droog weer, mogelijk nachtvorst, zelfde tem peratuur overdag. SCHANDELIJK BEDROG. Sinds lang trok iemand in Maastricht de aandacht, die zich voortbewoog op krukken, een „lam" been voortsleepend op een wieltje. Velen waren zoo met zijn lot begaan, dat zij ge.den uij een brachten, waartoe ook H. M. de Koningin bij droeg, en den man een prachtig wagen tje kochten. ELken dag zag men hem door de straten ermee rondrijden; een groot bord acnterop, verkondigde die mooie daad zijner weldoeners. Toen zich echter dezer dagen iemand onverwacht te zijner huize vervoegde, bleekdat die „arme tamme" zich als elk ander gewoon mensch in huis be woog. Sinds dien mist men hem op straat. AT, WEER EEN VALSCHE MUNTER GEPAKT. Al gedurende langen tijd werden te Middelburg va.sche zilverbons aangetrof fen en telkens moest de politie proces verbaal opmaken van het in besLag ne men van zulae yaische papieren, zonder dat zij aanvankelijk .er in mocht slagen de bron van deze bons te vinden. Verle den week echter werd de aandacht van de politie gevestigd op zekeren C. T. S„ een 38-jarigen pnotograaf .wonende aan de Eigeuhaardstraat en er werden termen gevonden bij dezen persoon Zondag een huiszoeking te doen, .waarbij hij werd aangehouden, terwijl o.a. een briefkaart door den inspecteur van politie, den heer Avink, in beslag werd genomen met cij fers er op, die bleken berekeningen te zijn van benoodigdheden .voor de pho- tograiie en aan de andere zijde geheim - senrift. Bij de jn de volgende dagen her- ha-Ue huiszoekingen werden ve.schi.len de ingrediënten, een phototoestei, papier enz. in beslag genomen op verschillende van welke artikelen ook het geheim schrift voorkwam. De briefkaart werd aan den verdachte getoond en dit leidde tot zijne bekentenis, dat hij reeds geruimen tijd la:.gs photograiischen .weg valsche zilveroons heeft vervaardigd en er vol gens zijn zeggen een groot aantal van twee verschihende series heeft uitgege ven. VerscüiLende dezer zilverbons zijn in deze week nog te Middelburg in be slag genomen, terwijl de recherche die bij de huiszoekingen behulpzaam was er ook een ten huize van S. vond. De bons bevatten ook het watermerk, wat ze nog minder herkenbaar maakten. De man, gaf ook toe, een tweetal jaren ge leden ciiché's te hebben gemaakt, voor een bankbiljet van f 60 en voor zilver bons van f 2.50, maar deze nooit te heb ben uitgegeven. De verdachte, met wien de politie ze ker een goede vangst heeft gedaan, js ter beschikking der justitie gesteld. HET TEGENWOORDIGE REIZEN. Het geval van den onheusehen Delft- schen stationschef, die, volgens een be richt in de bladen, den trein liet vertrek ken, zonder den Duitsehen repatrieeren- den kinderen tijd te geven tot instappen, staat niet alleen, schrijft men aan „De Tijd". Het schijnt, dat met de verhoogimg van de reistarieven en de vermindering van reisgelegenheid, de ridderlijkheid en de dienstvaardigheid van de spoorwegambte naren en beambten ook aan het minderen Waar zou men mogen verwachten, dat tegenover de inschikkelijkheid en toege vendheid van het reizend publiek in de zen tijd gevraagd wordt, het publiek op zijn beurt, die eveneens van het spoorweg personeel zou mogen verwachten, vergist men zich. Behalve, dat de coupé's tegenwoordig volgestopt worden met reizigers, die een geheel traject moeten staan, of zich moe ten vergenoegen met een pufwarm plaats je tegen een opgeslagen leuning, terwijl nog tal van eerste klasse-plaatsen onbe nut zijn, hebben wij meermalen geconsta teerd, dat d« dienstdoende chefs het sein tot vertrek gaven, terwijl nog een reizi ger instapte. Vroeger was men nok zoo galant, even op een aanhollende reiziger te wachten, tegenwoordig zijn de biikken van de meeste chefs star op het puntje van den grooten wijzer gevestigd. Of er ongeluk ken gebeuren, schijnt tegenwoordig bij zaak te zijn. Daartegenover hebben passa giers bij vertragingen als eenmaal het bewuste streepje op de wijzerplaat ge passeerd is, schijnt het op tijd vertrek ken er niet meer op aan te komen stil den mond te houden. Nog versch in het geheugen ligt, hoe bij gelegenheid van den watersnood, men zou bijna zeggen, met inisdadigen opzet, te 's-Hertogenbo6ch het verkeer tusschen Noord en Zuid in de war is gestuurd, zoodat eenmaal zelfs eenige passagiers den dienstdoenden ambtenaar te lijf wil den ia hun groote verontwaardiging, dat deze den trein naar het zuiden liet ver trekken, op het oogenblik, dat de trein van het noorden bianenstoomde en zoo doende de passagiers niet alleen hun ver binding misten, maar zelfs hun plaats van bestemming dien dag niet meer be reiken konden. Dit zijn feiten, die niet één maar tal van passagiers kunnen getuigen. Zoo zouden we kunnen doorgaan met het noemen van tal van dergelijke feiten, maar we zullen het hierbij laten, in de hoop, dat de over heid dit bericht onder de oogen moge ko men, WEL MERKWAARDIG. Sedert 1688 hebben onafgebroken lede® der familie Meyling dienst gedaan ais organist der Ned. Herv. Gem. te Borne (O.). Aan den heer J. Meyling, onlangs ais zoodanig afgetreden, is door sera- voogden en kerkeraad een afschrift aan geboden, in leder gebonden, van alle ak ten van benoeming van leden dier fami lie. EEN TAAIE KIP. In een afgeschut hoekje in een boeren schuur te Wartena (1 riesi.rs een kip ge- vonden, die sedert November j-1. veruinP werd. Het dier had 4 maanden gevaat ei woog geen ponu meer. Het werd zorgvuldig verpleegd en groeide weer- Thans hooit de kip alweer een ei gelegd. Donderdagmiddag om kwart over drie brak een hevige brand uit in de papierfabriek der fima Cats te biolerdiijik. in een oogwenk stond de bovenveidieping in lichtelaaie. Daar bevonden ziah behalve machine's groote hoeveelheden papier en naratme, wei- ken dus zeer brandbaar materiaal oplever den. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat het personeel geen gelegenheid had de kleeren te halen. De ooizaak van den brand is nog onbe kend. Zij kan zijn kortsluiting, het warmr loopen van een machine, of een weggewor pen sigaret. De handspuit van de brandwijk Sloten dijk kwam vlug aangerukt en later ook het materiaal van den Adm. de Kuyterweg. L ah ter. vermocht neze spuit niets tegen ne vuurzee, en de burgemeester van Sloten jhr. Suchtelen van de Haare, die spoeoig aan wezig was, verzocht daarop de hinp van de Amsteidamsche brandweer, daar de villa van den eigenaar den heer Cats, gevaar liep. Voorts ligt oicht bij de iabiiek ae openoare school. Iwee stoomspuiten kwamen in voile vaart over den Haai lemmerweg aanzetten. De slangen werden uitgegooid en massas water in de fabriek geworpen, waarvan het dak reeds vernield was. behoudens enke.e spanten. Om haif 5 was men den brand meester. De stoomspuiten, waarvan een bij de ophaalbrug en een ander op het fabrieksterrein slond, b,even echter nog geruimen tijd werken. Naast de moderne auto-stoomspuit was het ouderwetsche handspuitje met de zwoegende mannen opgesteld. De afzetting stond onder leiding van den adjunct-inspecteur den heer Fremery Kalff. Behalve de twee stoomspuiten, was ook de «Jan van der Heijden» ter assistentie vertrokken. Deze is evenwel onderweg teruggezonden. De fabriek brandde geheel uit. Van de bovenverdieping is niets meer over. Eeni ge muren staan nog. De fabriek, die wei dra uitgebreid zou worden was laag ver zekerd. De schade is zeer belangrijk. Op den Haarlemmerweg stonden hon derden Siotenaren naar den brand te kij ken. Het halve dorp was dien middag uitgeloopen. Nog gedurende den avond is water op de smeulende massa in de fabriek ge worpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6