"DERDE-BLAD Door Centraal Europa. BUITENLAND HET WITTE HUIS. Oemengd Nieuws, FEUILLETON ZATERDAG 24 APRIL 1920 Kunst en Kennis III. Per levensmisldelentrein naar Weenen, (In den trein van Zevenaar naar Hagen). 20 April 1920. Na een oponthoud van eenige uren te Ze venaar (eenige soldaten kwamen hij onze aankomst te Zevenaar vervaarlijk onze cou pé binnenstormen om onze passen na te zien, doch wij ondervonden van grensforma- titeiten niet den minsten over/ast) reden wij in goedmoedig sukkelgangetje de grens over in het „grosze Vaterland'' van weleer. De Duitsche douane in Elten toonde zich aliervuorkomendst, en als het wederom eemge uren heelt moeten duren, alvorens wij met onze kostbare lading de reis konaen vervagen, dan is dit niet te wijten aan on- wiliendheid van douane-zijde, doch aan de ïalrijkheid «der meegevoerde wagens, die al le evenals in Holland geschied was opnieuw van een sluitlocd'je moesten worden .voorzien en vergeleken met de vrachtbrieven. 'l'oen wij eindelijk 't zal ongeveer halt 11 in den avond geweest zijn te Emme rich arrivéerden en zoetjes hoopten, in den kanenden nacht een tinken „ruk" door Duitschland te kunnen maken in de richting van Weenen, toen kregen we van den ove- i'igens zeer wel willenden,, „Baimhoivorste- her" de tijding, cat onze trein vandaar we der vertrekken zouden volgenden mor gen om 'n uur of zeven- In het Emmericliscne station het eer ste het beste station, waarbinnen wij een kijkje namen merkten wij in mensen en tiuig reeas aanstonds de verwording en cte vereilendiging van tiet huidige Duuscnland op: waren spoorweg ambtenaren voorheen kwieke, hall-militair ,,tudnige-' kerels: apa thie en fatalisme lagen thans op hun gezicht te lezen; ze behandelen den vreemdeling behoorlijk, ze doen hun plicht. 'n sleur- vervolg op de niet lichtelijk ie verstoren of te vernietigen Duitsche organisatie en „iüdnigkeit" van weker. Ze doen hun piicat. noch de fut is er uit! Toen wij ons den volgenden morgen er over beklaagden, dat de machine, welke ons te ongeveer zeven uur vertier Duitschland ons zou trekken, te acht uur nog niet ge- - amveerd was, toen klonk* het— in onze oo- ren ietwat iergenu, doch uit Duitschen mond veel-beteekemeno, ijzig-kaim: „Wira wohl 'n nrairl ko-mmen!" di de wachtkamer tronen wii 's avonds een gezin van ongeveer tien personen, dat land- vemuizen gaig naar Amerika en den laat- stcn trein naar Ito;land gemist had. Op ae houten banken en op den vloer moest nu het gezin overnachten; in de ha- vetooze wachtkamer lagen de meascheiijke wezens als paria;s zoo deerniswekkend verspreid, zich niet bekommerend uit ge voel van machteloosheid' of uit lusteloosheid - om den bij het gezelschap behoorenden doodzieken jongen, die, 'hangend over een ■tafel. van pijn inéénkromp. Voor het venster stond een ordinaire meid te giechelen met ren jongen Na een gedeelte van den nacht bewakings dienst verricht te hebben, en na het overige deei van don nacht hoegenaamd niet te heb- we coïiTerenüe te San Bemo. Besluiten. De conferentie besloot in zijn laatst ge houden zitting, dat aiieen de internatio nale commissie voor de Dardaneilen zal worden belast met de controle oVer Tur kije en daartoe de beschikking over de lu-odige maeht zal erlangen. De kwestie van uen opmarseh van Bolsjewistische tioepeu naar Batoem werd besproken in tegenwoordigheid van de militaire des kundigen. Besloten werd, dat Britsehe, raosche en italiaansehe troepen de stad zullen verdedigen. De Turksche kwestie. In een interview heeft Veuizeios ver klaard, dat de geallieerden het volkomen eens zijn geworden over Turkije. Hij ge looft niet aan moeilijkheden bij de tenuit voerlegging van het verdrag. Armennië moet volgens hem bezet worden door in ternationale contingenten. Veuizeios was van oordeel, dat de voor de bezetting van fimyraa gebesigde troepen niet te talrijk „Om Gods wil", viel ik hem in de rede, „spaar mij uw verdere woorden eu vertrek, Zijne woosthe.d begon inij nu inderdaad beangst te maken, en ik vreesde dat hij zijn gemoed zou koeien aan mijn kind, daar hij herhaalde keeren een tijgerachtigen blik op het wiegje had geworpen. O, welk een vreeselijk mensch Dit was dan de uitwerking van den boo zen hartstocht. Ik had hem alt^d be- wopaerd om zijne mannelijke schoonheid li ei aai, waar was zij nu gebleven. Zijn aangezicht was verwrongen en niets mocht ik er meer op ontdekken wat zijne vroe gere lietdelijkheid en innemendheid ver ried de zachte, vriendelijke man stond voor mij als een brieschende leeuw. „Gij kunt u de moeite sparen, om ïnij tot vertrekken aan te sporen, eerst dan, wanneer ik u alles gezegd heb wat ïk u toedacht, ga ik heen, en tot zoo lang moet £ij< luisteren", zeide hij, jn antwoord op mijln dringende bede. ben geslapen vanwege de ongemakkelijke lig- ging. de steeds rangeerende treinen en d'e steeds puffende en stampende locomotieven in de nachtelijke „stilte", kregen wij den vol genden morgen te ongeveer negen uur eerst onze machine Onze machine, en wat voor een Een in verhouding tot onzen trein klein, zielig ding! 'i Was dan ook een armzalig gangetje, waarmee we van Emmerich ops toomden naar Wesel, doch we voelden ons reeds lekker als kip. we reden tenminste Achteraf bleek het nog min of meer een op eigen houtje verleende gunst van onzen Dui lachen machinist, dat we hoewel de kracht der machine niet toereikend was alvast werden opgetrokken. Een gunst, die we te danken hadden aan het feit, dat er „gesmeerd" was. Met margarine! De onschuldige lezer denkt hier onwille keurig aan een Duitsch smeer-olie-ersatz. Tot op zekere hoogte is het dat ook: 't verschil is echter, dat niet de machine en de assen, dochde machinist en de stoker „ge smeerd" werden met d'e genoemde siïbstan- tte- in Durtechland krijgt men voor geld niet veel voor boter en iets dergelijks alles ge daan, en vandaar de vraag van een lid van 't Bossche Huisvestingscomité, die zijn Duitsdie Pappenheimers op een tocht per levensmiddelentrein alreeds vroeger had lep- ren kennen; 'of we wel goed „smeeF'-boler bij ons hadden. Een vraag, die wij toen zoo aanstonds niet begrepen, doclr die ons op onze reis al heel spoedig vad het grootste belang bleek! Dank zij dan de „smeeff-boter. die wij i;a behoorlijke hoeveelheid bij ons hadden, liep ce zaak voor zoover zulks met onze kleine locomotiief mogelijk was ge smeerd" tot Wesel, alwaar we er een tweede locomotief ook maar een kleintje! bij kregen. Even voorbij het station Wesel passeerden wij het in een maand tijds .historisch" ge worden riviertje de Lippe. ier plaatse, waar bij de jongste rcvolutie-herrie in het Roergebied de Rijks weer troepen stand gehouden hadden tégen de oprukkende ar beiders. Het aldaar langs de Lippe gelegen kas teeltje getuigde er nog van: alle ruiten, aiie vensters en alle ornamenten ervan waren kapot geschotencok de spoorbrug over de Lippe had het moeien ontgelden: heele stuk ken steenen muur lagen in gruizelementen verspreid. Dank zii onze twee locomotief] es ging de verdere tocht tot Osierfeld alwaar we een formidable Duitsche machine voor onzen trein kregen in ietwat sneller tempo. Da namen der grootere en kleinere sta tions, welke wij hier voorbij spoorden:, her innerden ons met verrassende levendigheid aan de Roer-radenrepubliek van eenige da gen, en waar we een oogenblik pauzearden en een praaiic maakten met dezen en ge nen. daar bleek ons de schrik der revolutie nog rond te waren in de versche herinne ring van wat hier een maand geleden alle maal gebeurd was. 't Bleak ons uit den mond van ooggetui gen, dat. de bekende verhalen omtrent de heel eigenaardige eigenschappen der roode Roode Kruis-zusters volkomen waar en geenszins overdreven zijn; die Roode- Kruiszusiers 't moeien (excuseer du mot) beesten geweest zijn in vrouwe-gedaante. )n Osterfeld toonde men ons een huis- waarin op een der laatste herrie-dagen nog negen Spartacisten door Rijksweersoldaten, die hen tot daar achtervolgd waren, dood geschoten hébben, toen deze ondanks alles van geen overgave wilden weten. waren, afsehoon de deskundigen meenden dat volstaan kon worden met de helft eu dat de rest elders gebezigd zou kunnen worden. Volgens de Franséhe bladen heeft de conferentie Woensdag hot rapport van den Enge Lachen generaal Mastermnrr voorzitter van de geinteraliieerde controle commissie, over do luchtvaart in Duitseh- lanu behandeld (waarvan de inhoud reeds is meegedeeld). Volgens het rapport moet men te Berlijn een geheim depot van luchtvaartmateriaa] gevonden hebben. Trek je maar niets ervan aan! Eenige dagen geleden schreven wij, dat op de conferentie te San Remo nog wel eens zou kunnen blijken, dat het Franseb- Engelseh incident niet opgelost was, wan neer Foch het hooge woord bleet' voeren. De feiten stellen ons in het gelijk. Giste ren werd n.m. het volgende uit Parijs aan het lib ld." gemeld: Het is curieus vast te stellen, hoe de correspondenten te San Remo telkens hun beet doen optimistisch stemmende symp tomen te vermelden en boe zij tetkens weer door de l'eiten worden gelogenstraft. Zoi) heerseht er een oogenblik groote vreugde over het feit, dat Lloyd George Millerand eindelijk eens ten eten had ge- Wraak, w, aak, wraak zweer ik u" begon hij weder (en bier volgde een vreeselijke eed;, „zoolang er nog een ademtocht in mij is. Mijn leven is mij toch vergiftigd, en zoo ik er nog eenige waarde aan hecht is het alleen, om mij op u te wreken." „Maar wat heb ik u toch .gedaan, dat gij mij mijn toekomstig leven dus wilt verbitteren „Wat gij gedaan hebt?" schreeuwde hij. zijn gebalde vuist omhoog stekende; „gij hebt mijn hart vermoord, dat wil zeggen, het gevoel er in verstikt, zoodat ik mij tot geen enkele goede daad moer instaat reken, is dat- niet?" „Ik wilde zijne onzinnige redeneering wederleggen, maar hij legde m,j met een heftige beweging het stilzwij gen op en ik was genoodzaakt naar hem te luisteren, terwijl hij dus voort ging: „Geen rust, geen vrede zal er meer voor u op aarde besiaan; waar gij zult zijn, zal ik wezen. Al zoudt ge mij voor een poos kunnen ontsnappen, ik zal u welen op te sporen; tot aan het uiterste einde der aarde zal ik u ver volgen. Gij behoeft geen oogenblik te vreezen d,afc ik u dooden zal, a neen, vrsaget. Men meende er een teeken in te vinden van meer toenadering'van de zijde van den Engelscheh premier tot de Fran- sche stelling- vata strenge uitvoering van het verdrag, maar gisteravond En- gelsohe en Amerikaanscho journalisten ontvangend, sprak Lloyd George hun ge heel in den geest van de noodzakelijkheid tot herziening- van het verdrag toe. Hij vond, dat Dnitechland liet verdrag niet geschonden en geen onwil getoond heeft bij de uitvoering; dat men het de niet-uit- voering niet kwalijk nemen kon en dat 200.000 man troepen niet overdreven was, met andere woorden, zoo onderstreepen Fransche commentatoren: met al zijn ge zag van Engelscke eerste minister en al zijn welsprekendheid heeft hij argumenten ontwikkeld, die Duitschland ons morgen zal tegenwerpen, als wij op de uitvoering vain het verdrag aandringen.'Do heele En- gelsehe, Amerikaanscho en Italiaansehe pers publiceerde deze verklaringen en als nu de allies het beden eens worden over den tekst van de nota. aan Duitschland te zenden, waarin op strikte uitvoering van het verdrag wordt aangedrongen, dan is het alsof Lloyd George al vooruit aan Duitschland heeft doen laten weten: trek je er maar niets van aan, want ik vind dat ge alle reden hebt het niet na te ko men. De Fransche pers heeft wellicht geen ongelijk dit een heel ongelukkige wijze van optreden te noemen en de mee ning uit to spreken, dat liet minder erg geweest ware als Lloyd George en Nitti ronduit geweigerd hadden te zamen met Frankrijk een nota te onderteekenen. De eenheid der allies is slechts oen woord, wanneer ze niet in praktijk gebracht wordt. Sovjet gedelegeerden te San Remo? Volgens don bij-sonderen oorrespondent der «Daily News", bevindt zich een gede legeerd» der Russische Sovjet-regeering te San Remo en heeft deze reeds een lang durig onderhoud gehad niet eeü der lei dende geallieerde staatslieden. (Zie verder Telegrammen.) De crisis in Duitschland. Do verkiezing van don rfjkspresident. In de Nationale Vergadering werd de wet in zako do verkiezing van den rijksprasi lent in tweede eu derde lezingaangenomon. Eveneens werd de Itijkskieswet aange nomen. Do parlementaire on schendbaarheid De commissie bot regeling der werkzaam heden van de Nationale Vergadering stelt voor. geen toestemming to geven tot ge rechtelijke vervolging Van de onafhankelijke afgevaardigden dr. Coyer (Leipzig), Geyer (Saksen) vader en zoon en Brass. üncenighoid in do com missie van onderzoek. Het orgaan der onafnanke-lijko socialisten, do „Freiheit," deelde gisteren mede: Do parlementaire commissie van onderzoek, dio werd benoemd met het doel, een onderzoek in te stellen naar do deelneming der offi cieren aan den.PïBsoh. vau Kupp, is in haar zitting van gisteren uiteengespat. Aan daze zitting namen deel twee meerdcrheidasecia- listen, twee leden van hei centrum, óên Buitsch-Natioaaal. <jn democraat en één onafhankelijke, Vamvegc het rijkswoermi- ïri&terio waren onderstaatssecretaris Stock en verschillendo officieren aanwezig. Op do agenda stond ten eerste do behandeling van do zaak van majoor von Wangonnoim- Be sloten werd, hem vdorlooptg te schorsen. In do zaak van kolonel von Ledebur werd oven eens tot schorsing besloten. Naar aanleiding hiervan ontspon zleli oen levendig© discussie over do bevoogd,heden, dio do commissie eigenlijk - bezit, ea over de middelen, die haar.-ten dienste staan om haar besluiten te doen eerbiedigen. Bij deze discussies bleek, hoe onvoldoende do voorschriften waren be treffende de rechten en plichten van de commissie. Do commissie verkeert in do onmogelijk heid, ernstig op naleving van haar beslui ten aan to dringen. Naar aanleiding van de tnedödeeiing, dat de schorsing van kolonel Von Ledebur door den rijkspresident roeds te voren was bevolen, word de vraag te berde gebracht, wat dancigenlijk do gehoole com missie nog voor doel had. Bij do hierop vol gende discussies werden twee voorstellen gedaan: oen van don afgevaardigde Schnei der (Centrum), dio voorstelde de zittingen van do commissie to verdagen, om in het parlement, mot behulp van het senioren convent, nogmaals do bevoegdheid van de commissie vast te 8tellen en de commissie werkelijk uitvoerende macht voor de na leving van haar besluiten te verschaffen. Dit voorstel werd verworpen. Aangenomen werd het voorstel van den centrumsafge- vaardigdo Dietz. om het onderzoek in het vervolg over te la top aan afdool ingschefs in dit was te gemakkelijk voor u; gij moet blijven leven, om te lijden. Én dit zult ge; want ik zal u in uw dierbaarste belangen weten te treffen; ik zal uw hart vernietigen, zooals gij het mijne hebt gedaan; ongelukkig, rampzalig zult ge door mij worden, want er mag geen geluk voor u bestaan, terwijl ik de folterendste ziélepijn moet lijden. O, ik zal uw heJ zoeken te verdelgen in uw kind' Dat kiud," „dat daar op haar bedje sluimert, moet eenmaal haar moe der in schoonheid evenaren. Haar moe der zal dan mogen toezien en vergaan ais sneeuw voor de zon, en altijd met. het verpletterend wicht op hare ziel, dat zij haar Dudwlch heeft vermoord, eindelijk waanzinnig sterven. Hebt ge dat alles nu gehoord? Dat zweer ik u, en zoo zal het gebeuren1" eindigde hij, en daarna was hij- plotseLng verdwenen. „Bevend van schrik en ontsteltenis nam ik mijn kind uit haar wiegje en drukte haar aan mijn hart, terwijl ik haar snikkend toefluisterde: „Mijn lieve linge, daar zal uw moeder voor zorgen, dat zoo iets niet gebeurt; zii zal u nacht en dag bewaken en beschermen!" „Ondcrtusschen hebt gij gezien, hoe de snoodaard zijn boózen eed gestand het rijksweermiuMerie. De commissie zal dan zoo worden samengesteld, dat .ze uit evenveel afdealingschefs als parlementsleden bestaat- Ofschoon onderstaatssecretaris Stoe aich tegen dit voorstel verklaarde, word het met vier stemmen meerderheid aange nomen. Tegen stemden de twee rechte-socialisten, terwijl do afgevaardigden Nusclrke (demo craat) en Geyer (onafli.) blanco stemden. Daarmede zijn de werkzaamheden van on derzoek geëindigd en is een ge-heel nieuwe situatio geschapen. De „Freiheit" ziet hierin het herstel der almacht van het rii'ks- weermjnisterie en zegt. dat d-eze toestand in geen geval geduld mag worden. De regceriugscrisia in Saksen. Uit Diesden wortd gemeld: De berichten oyer het aanstaande aftreden van minister president Gradnauer worden bevestigd- Tegelijk met den minister-president moet volgens de grondwet het- gekeele kabinet aftreden. Als vaststaand kan worden aan genomen, dat het nieuwe kabinet weer een coalitiekabinet zal zijn. De afgetreden mi nister-president zal tot- aan de benoeming van zijn opvolger en de vorming van het nieuwe kabinet zijn ambtsbezigheden blijven vervullen. Ongewemscht. bezoek. In liet bezette gebied kwamen Don derdag verschillende treinen met moer dan (iOO Russen. ent Polen aan, die zon der pa-sen of met verva-lschte papieren in Frankrijk waren opgepikt en weer ver wijderd waren. Daar zij doo-r het bezette- gebied naar Frankrijk waren gekomen, werden de Fransche grenswachten ver sterkt en bovendien aam den Engelschen commandant in Keulen medegedeeld, Rat in het door zijn troepen bezette gebied zich nog1 vele duizenden van deze onge- werischte personen ophielden. Er zuilen maatregelen getroffen worden om deze uit het bezette gebied te verwijderen. GEMEKGOE BUIÏEüL. BERICHTEN. Handel in zilvergeld. De fi-endatTuerie van Gent was te weten ge komen, dat haveners van het dorp Waciue- heke, zilvergeld over de Hodanosche grens smokkelden. Dezer dagen werd de wagen van een bode tusschen Wachtebeke en Gent dooi de gendarmen aangehouden en onderzoent. Zij vonden drie kotters die 28,(XX) Ir. in zil vergeld, in stukken van 5, 2 en 1 ir. inhiel den. De koffers werden in beslag- genomen. De voerman verklaarde, dat hij handelde voor rekening van een bewoner van Overslag. Deze, oie onderfussdien per auto van ent naar Wachtebeke reed, 'bijtijds van her voor gevallene verwittigd, en vluchtte de rlol- lanascne grens over. het schijnt dat verscheidene personen in deze zaak be trokken zijn. Het woning-vraagstuk in Engeland. In Sixoredit-ch (Londen) wordt thans een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordi gers van arbeiders-afgevaardigden uit Lon den en de provincie ter bespreking van den woningnood. De bijeenkomst is opgeroepen door ae veertien arbeiders-burgemeesters der Lpudensche wijken. Men zal voorstellen in Londen' en de groo te provinciale steden dat de overheid alle leegstaande huizen za: kunnen opvorderen eu ae toewijzen aan gezinnen, die geen vol doende onderdak hebben. Verdier wil men de Londensche plaatselij ke belastingen tót eenheid brengen, cm de La.Si.en moer rationeel te verdeelen. Terwijl in wijken als Westminster en Clieisea een be- iasuiig van een stuiver in het pond opbrengt 25.000 p. st.; brengt een zelfde heffing in net o.cor veel armer men-schen bewoonde. Shcreditch slechts 300Q p. si. op. Gen stemrecht voor soldaten. De Nationale Vergadering té Berlijn heeft het voorstel der sociaal-democraten om bij de aaaslaan-de verkiezingen aan de soldaten het siemrecht te verleenen, verworpen, 'lot ü'e minderheid, die voor het stemrecht der soldalen stemde, behoorden veie meerder heids-socialisten, de cnaiihankelijken, de ui terste Buiisch-naticaalen, de politici dus van het stag van den heer von Grale, en de riiksweerminister, dr. Gessier. Met de de mocraten en het centrum waren de Duitsche Volkspartij en de gematigde Duitsch-naiio- nalen, zooais graaf Posadowsky, van oor deel dat de verkiezingsagitatie geen invloed mocht hebben op de troepen, daar de crisis, die de riiksweerdoorm-aakt, slechts door zulk een agitatie verscherpt zou kunnen worden. De employe's van de groote banken te Elberfeld en omliggende steden hebben be sloten, Maandag in sympathie met de sta kers in Keulen en Dusaeldorf in staking te gaan, wanneer voor dien tijd de staking niet is opgeheven. heeft gedaan, en hij zoü volkomen zijn doel bereikt hebben, had de Voorzie nigheid mijne Laura niet ter zijde ge staan door God alleen is de toeleg des boozen verijdeld. „Sedert tien maanden hoorde ik niets meer van hem, toch wist ik, dat hij nog in hetzelfde huis te Berlijn woonde. Daarna verliepen er drie jaren, dat hii 't mii op allerlei wijzen zocht lastig te makeneindelijk werd ik gewaar, dat hii in het geheim tot mijn ondergang werkzaam was geweest: het wapen dat hii het eerst had aangegrepen, was de laster. Hii had mii bij vreemden en be leenden voorgesteld als eene vrouw van twijfelachtige zeden, en het was hem inderdaad gelukt in Pruisens hoofdstad mii mijn goeden naam te ontnemen. Het was mii niet mogelijk daar langer te blijven, en ik vertrok met mijn kind naar Weenenook daar wist hii mii op te sporen en bracht mij, nadat ik er vier jaren had vertoefd, in groote moei lijkheden met de politie. Er had in een der buitenwijken der stad een belang rijke diefstal plaats, en hii opperde het vermoeden, dat ik de heelster van het gestolene zou zijn. Toen dacht ik hem voor goed te ontvluchten, als ik naar De staking der kellners te Berlijn, is gisteren geëindigd, na vier dagen geduurd te hebben. Werkgevers en werknemers heb ben beiden een tegemoetkomende houding aangenomen, waardoor het mogelijk was tot een overeenstemming te geraken. De „Times" ontvangt een telegram van welingelichte zijde uit Wladiwostock, waar uit blijkt, dat de jongste gevechten tusschen Japanners en Russen bij Nicholsk en Kha- barosk feller zijn geweest dan aanvankelijk werd bericht. De Japansche verliezen- zou den ongeveer 1000 man hebben bedragen. De Engelsche regeering stelt voor die ,Tprofiteering"-wet tegen den woeker welke de volgende maand zou vervallen, nog vooreen jaar te doen gelden. NIET DE WARE WEG. De varkenshandelaar P. ts Doe inchetx deed bij c'e politie aangifte van verduistering van 400 door zijn makelaar S. en ver zocht diens opsporing. Iniusschen ging P. in gezelschap van zekeren B. zelf ook per auto zoeken en vond S. in Steen-deren. S. werd in de auto gedrongen en op weg naar Doetinchem zoodanig toegetakeld dat hij on kenbaar was. Hij heeft meerdere hoofdwon den bekomen, veroorzaakt door trappen en messteken. P. en zijn helper B. die per auto hun arrestant aan het politiebureau meenden af tc geven, werden zelf ook in arrest gesteld, EEN VEILIGE TRAMW AGEN- In het ,,Po!ytóchn. Weekbl." geeft <fe in genieur I. M. Verff een geilt, artikel over de Safety-Car (veilige tramwagen), die deskun digen voorde Amsterdamsche en Haagsche tram in Amerika gaan bestudeer en. De SafeiyAAr woiat bestuurd door een man, die tevens de functie van conducteur heeft. De betaling van den vrachtprijs ge schiedt door den passagier bij het binnenko men in zelf registreer ertoe kas. De Safety-car is een motorwagen van zee? liditen bouw, waardoor de snelheid van rij den, aanzetten en stoppen wordt bevorderd Een schepvormig rek onder den wagen, vangt voorwerpen of personen, die met den wagen in aanraking komen. Een druk-luchtreui voorkonrt vermoeienis van den bestuurder door overmatige krachtsinspanning; tevens wordt de druklucht gebezigd voor het ope nen en sluiten van de deuren en voor het op- en neerklappen van den opstap. Al deze verrichtingen zijn in één hand gecentrali seerd. De deuren kunnen eerst geopend wor den, na remmen; wegrijden met geopende deuren is onmogelijk gemaakt. Om te rijden, m-oet de bestuurder den handel van den con troller neerdrukken; hij is zich dus steeds bewust dat hij den wagen bestuurt. Laat hij den knop los, hetzij door ongeval of onbe wust, dan treedt de noodrem-inrichting on middellijk in werking. Men heeft hier duj wel te doen met een veüigen wagen. SUIftTE ISfclKi&ir» s Donderdagmorgen is in de kleine sluis te Hansweert, het lijk gevonden van een schippersknecht, die sedert Paschen werd vermist. Er bestaan plannen om de uniform der militaire politie te wijzigen. De be doeling is o.m. de kleeding van grijze stof tc doen vervaardigen. Op het terrein der N.V. Nederland- sche Zoutindustrie te Boekelo is de twee de boring op een diepte van au6 merer geëindigd. Ook bij deze boring werden 4 zoutlagen aangetroffen, te zamen 66.56 meter dik. In Vlissingen is een deel van de stad en wel dat, waaronder het station en de marinehaven vallen, verstoken van elec- trisch licht, doordat een schipper bij het ophalen van zijn anker in het kanaal de hoogspanmngSKabel deed afbreken. Men is nu nacht en dag aan het herstellen. T Assen is de heer Wo.fi met zijn motorfiets tegen een boom gereden. Zijn knecht werd vart den fiets ges.ingerd en is in het ziekenhuis overleden. 3ULD1GING WILLEM MENGELBERG. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat Willem Mengelberg in zooverre van zijn ziokte her steld is. dat hii heden. Zaterdagavond, bii de huldiging in hot Concertgebouw tegen woordig kan zijn. Het abonnementsconcert van Zondag a.s.. zal echter nog door Corne lia Dopper gedirigeerd worden en door Alphons Dicponbrock, die als leider van eigen werk zal optreden. Holland ging, en na mii een poos in verschillende steden der Nederlandsche provinciën te hebben opgehouden, waar mede nog twee jaren verstreken, kwam ik eindelijk te Marrelhoef aan, waar ik mijn intrek in het witte huis nam en sedert dien tijd heb gewoond. Terwijl ik in de gevangenis zat, schijnt mijn kind door hare min met laakbare zor geloosheid behandeld te zijn geworden; althans, ik bemerkte weidra, in de dagen toen ik nog te Berlijn woonde, dat het een zwaren tocht op de oogen had gevat. Zii waren volgens de uitspraak van den dokter toen reeds zwak, en daar ik door al dat reizen en trekken geen genoegzame zorg er aan kon be steden, verloor zii geheel het gezicht „Verscheidene jaren waren er verioo- pen na den dood van mijn echtgenoot vóór ik te Marreihoef kwam, en waar ik mii ook heb opgehouden en welken geneesheer ik om raad voor mijn kind vroeg, geen van die allen heeft hare blindheid kunnen genezen; alleen mijn Eduard, mijn aanstaanden schoonzoon is dit gelukt, en daarvoor bij deze hen) nogmaals onze dank!" (Wordt vervolgd.) *-i - -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 21