DERDE BLAD Door Centraal Europa. BUITENLAND Gemengd Nieuws, HET WITTE HUIS. FEUILLETON ZATERDAG 24 APRIL 1920^ Kunst en Kennis in. Por levensïsiiddeientrein nasr f/eenen. be cenferentie te San Remo. MffsTIÊ Be criss3 in Duitschland. (In den tiein van Zevenaar naar Hagen). 20 April 1920. Na een oponthoud van eenige uren te Ze venaar (eenige soldaten kwanten hij onze aankomst te Zevenaar vervaarlijk onze cou pé binnenstormen om onze passen na te zien. doch Wij ondervonden van grcnslornui- 3i teilen niet den minsten overlast) reden wij in goedmoedig sukkelgangetje de grens over in hei „grosze Vaterlandvan weleer. Lte Dnitsche douane in Eiten toonde zien «llervoorkomendst, en als het wederom een!«e uren heeft moeten duren, alvorens jwii met onze kostbare lading da reis konden vervolgen, dan is dit niet te wijten aan on- .willendheM van douane-zijde, doch aan de 'talrijkheid der meegevoerde wagens, die ai- Se evenals in Hollapd geschied was opnieuw van een sluitloodje moesten worden voorzien en vergeleken met de vrachtbrieven. 'toen wii eindelijk 't zal ongeveer half 11 in den avond geweest zijn te Emme rich arriveerden en zoetjes hoopten, in den komenden nacht een hinken „ruk"' door •Duitschland te kunnen maken in de richting van Weenen. toen kregen we van den ove rigens zeer weiwiilenü*n„ „Bahnhoivorste- |i-. - de tijding, dat onze trein vandaar we der vertrekken zouden volgenden mor gen om 'n uur of zeven- in het Emmenchsche station het eer ste het beste station, waarbinnen wij een kijkje namen merkten wij in mensen en ding reeds aanstonds de verwording en de vereilendiging van het huidige Duiiscbland op: waren spoorwegambtenaren voorheen kwieke, half-militair ,,tüdinge;' kerels: apa thie en fatalisme lagen thans op hun gezicht te lezen; ze behandelen den vreemdeling behoorlijk, ze dben hun plicht. 'n sleur- vervolg op de niet lichtelijk te verstoren of te vernietigen Duitsche organisatie en „uidmgkeir' van weieer. Ze doen hun Piidit. dodi de fut is er uit! "toen wij ons den volgenden morgen er over beklaagden, dat de machine, we,ice ons te ongeveer zeven uur verder Duitschland ons zou trekken, te acht uur nog niet ge arriveerd was, toen klonk hoiin onze oo- nu ietwat tergend, doch uit Duitschen mond veei-beteekeaead, ijzig-kalm: „Wird wohl 'n mahl kommen1" in de wachtkamer troffen wii 's avonds een gezin van ongeveer tien personen, dat land- vc ril ui zen ging naar Amerika en den laat- sten trem naar btolland gemist had. Op üe houten banken en op den vloer moest nu het gezin overnachten; in de ha- vóooze wachtkamer lagen de menscheiijke wezens als para's zoo deerniswekkend venspreki, zich niet bekommerend uit ge voel van madtneloosheid of uit lusteloosheid osn den bij het gezelschap behoorenden doocizieken jongen, die, hangend over een t«.fel. van pijn inéénkromp. Voor het venster stond een ordinaire meid te giechelen met een jongen Na een gedeelte van den nacht bewakings dienst verricht te hebben, en na het overige ceel van den nacht hoegenaamd niet re heb- Besluiten. D« conferentie besloot in zijn laatst go- ionden zitting, dat alleen do internatio nale commissie voor de Dardanellen zal worden belast met do controle over Tur kije en daartoe de beschikking over de neodig* macht zal erlangen. De kwestie van een opmarseh van Bolsjewistische troepen naar Batoem werd besproken in togenwoordigheid van de militaire des kundigen. Besloten werd, dat Britsehe, I lanscbe en italiaansclie troepen de stad zullen verdedigen. De Turksehe kwestie. In c»n in ter vie iv heeft Venizelos ver klaard, dut da geallieerden het volkomen ©en* zijn geworden over Turkije. Hij ge looft niet aan moeilijkheden bij de tenuit voerlegging van het verdrag. Armennië moet volgens hem bezet worden door in ternationale contingenten. Venizelos was var. oordeel, dat de voor de bezetting van Smyrna gebezigde troepen niet te talrijk bea geslapen vanwege de ongemakkelijke lig ging. de steeds rangeer ende treinen en dé steeds puffende en stampende locomotieven in de nachtelijke „stilte", kregen wij den vol genden morgen te ongeveer negen uur eerst onze machine Onze machine, en wat voor een! Een in verhouding tot onzen trein klein, zielig ding! 't Was dan ook een armzalig gangetje, waarmee we van Emmerich opstoomden naar Wesel. doch we voelden ons reeds lekker als ki,p, we reden tenminste Achteraf bleek het nog min of meer een op eigen houtje verleende gunst van onzen EHiitschen machinist, dat we hoewel de kracht der machine niet toereikend was alvast werden opgetrokken. Een gunst, die we te danken hadden aan het feit dat er „gesmeerd" was. Met margarine! De onschuldige lezer denkt hier onwille keurig aan een Duitsch smeer-olic-ersatz. Tot op zekere hoogte is het dat ook: 't verschil is echter, dat niet,de machine en de assen, dcchde machinist en de stoker „ge smeerd" werden met de genoemde substan- tie- Iu Duitschland krijgt men voor geld met veel voor boter en iets dergelijks alles ge daan. en vandaar de vraag van .een lid van 't Bossche Huisvestingscomité, die zijn Duitsche Pappenheimers op een tocht per levensmiddelenirein alreeds vroeger had Inte ren kennen; of we wel goed „smeer"-boter bij ons hadden. ten vraag, die wij toen zoo aanstonds niet begrepen, doch die ons op onze reis al heel spoedig van het grootste belang bleek! Dank zij dan de ,^nseer"-boter, die wij in behoorlijke hoeveelheid bij ons hadden, liep de zaak voor zoover zulks met onze kleine locomotief mogelijk was .ge smeerd'' tot Wesel, alwaar we er een tweede locomotief ook maar een kleintje! bij kregen. Even voorbij het slation Wesel passeerden wij het in een maand tijds „historisch1' ge worden riviertje de Lippe, ter plaatse, waar bij dé jongste revolutie-berrie in het Roergebied de Rijksweertroepen stand gehouden hadden tegen de oprukkende ar- bcidcrs Het aldaar langs 'de Lippe gelegen kas teeltje getuigde er nog van: alle ruiten, alle vensters en alle ornamenten ervan waren kapot geschoten; ook de spoorbrug over de Lippe had het moeten ontgeldenheele stuk ken steenen muur lagen in gruizelementen verspreid. Dank zii onze twee locomotiefjes ging de verdere tocht tot Osterfeld alwaar we een formidable Duitsche machine voor onzen trein kregen in ietwat snel,er tempo. De namen der grootere en kleinere sta tions, welke wij hier voorbij spoorden» her innerden ons met verrassende levendigheid' aan de Roer-radenrepubliek van eenige da gen, en waar we een oogenblik pauzeerden en een praatje maakten met dezen en ge nen. daar bleek ons de schrik der revolutie nog rond ie waren in dé versche herinne ring van wat hier een maand geleden alle maal gebeurd was. 't Bleek ons uit den mond van ooggetui gen, dat die bekende verhalen omtrent de heel eigenaardige eigenschappen der roode Roode Kruis-zusters volkomen waar en geenszins overdreven zijn; die Roode- Kruiszusters 'i moeien (excuseer du mot) beesten geweest zijn in vrouwe-gedaanie. In Osterfeld toonde men ons een huis- waarin op een der laatste herrie-dagen nog negen Spartacisten door Rijksweersoldaten, die hen tot daar achtervolgd waren dood- gesclioïen hefoben. toen deze ondanks 2des van geen overgave wilden welen. varen, afsehoon de deskundigen meenden dat volstaan kon worden met de helft en dat do rest elders gebezigd zou kunnen worden. Voigena de Franseke bladen heeft de conferentie Woensdag het rapport van den Engelseben generaal M asterman. voorzitter van de geinterallieerde controle commissie, over de luchtvaart in Duitsch- lana behandeld (waarvan de inhoud reeds is meegedeeld). Volgens het rapport moet men te Berlijn een geheün depot van luah tv aartmateriaal gevonden hebben. Trek je maar niets ervan aan! Eenige dagen geleden schreven wij, dat op de conferentie te San itemo nog wel eens zou kunnen blijken, dat het Frausch- Engelsch incident niet opgelost was, wan neer Foch het hooge woord bleef voeren. De feiten stellen ons in het gelijk. Giste ren werd n.m. het volgende uit Parijs aan het „Hblcl" gemeld: Het is curieus vast te stellen, hoe de correspondenten te San Remo telkens hun best doen optimistisch stemmende symp tomen te vermelden en_ hoe zij telkens weer door de feiten worden gelogenstraft. Zoo heerscht er een oogenblik groote vreugde over het feit, dat Lloyd George Millerand eindelijk eens ten eten had ge bet rijksweerministerie. D» commissie zal dan zoo worden samengesteld, dat ze uit evenveel afdeelingsohefs als paslementsleden bestaat- Ofschoon onderstaatssecretaris Stoa zich tegen dit veorotel verklaarde, werd het met vies stemmen meerderheid! aanga- nomen. Tegen stemden de twee rodhis-eo ei al isfcen, terwfjl de afgevaardigden N use hit e (demo craat) en Geyet (onafh.) blanoo stemden. Daarmede zijn de irorkzaamhedeu TStt ®o- derzoek geëindigd en is een geheel nieuwe situatie geschapen. Da „ïreiheil" ziet hierin het herstel der almacht van het rijka- weei-ministeric en zegt. dat deze toestand in geen geval geduld mag worden. De regecringserisis in Saksen. Uit Dresden wortel gemeld: D» berichten over ihet aanstaande af treden wan minister president Gradnauor worden bevestigd- Tegelijk met den minister-president moet volgens de grondwet het geheele kabinet aftreden. Al» vaststaand kan worden aan genomen, dat het nieuwe kabinet weer een coalitiekabinet zal zijn. Du afgetreden mi nister-president zal tot aan do benoeming van zijn opvolger en de roaming van het nieuwe kabinet zijn ambtsbezigheden blijven vervullen. Ouigewettsclifc bezoek. In het bezette gebied kwamen Don derdag verschillende treinen met meer dan 000 Russen .en Polen aan, die zon der passen of met vervalschte papieren in Frankrijk waren opgepikt en weer ver wijderd waren. Daar zij door het bezette gebied naar Frankrijk waren gekomen, werden de Fransche grenswachten ver sterkt en bovendien aan den Etngelsohen commandant in Keulen medegedeeld, dat in het door zijn troepen bezette gebied zich nog vele duizenden van deze onge- wensckte personen ophielden. Er zuilen maatregelen getroffen worden om deze uit liet bezette gebied te verwijderen. GEfdESGSE ËUilEWL. BERICHTEN, Handel in zilvevgald. De gendarmerie van Gen! was te weten ge komen, dat bewoners van het dorp Wachte- beke, zilvergeld over de Horlanbsche grens smokkelden. Dezer dagen werd de wagen van een bode tusschen Wadhtebeke en Gent door de gendarmen, aangehouden en onderzoent. Zij vonden drie koffers die 28,000 fr. in zil vergeld-, in stukken van 5, 2 en 1 fr. inhiel den. De koffers werden in beslag- genomen. De voerman verklaarde, dat hij handelde voor rekening van een bewoner van Overslag. Deze, die ondertussehen. per auto van Gent naar Wachtebeke reed, 'bijtijds van het voor gevallene verwittigd, en vluchtte de Hol- landscne grens over. Het schijnt dat verscheidene, personen in deze zaak betrokken zijn. Het woning-yraaffstuk in Engeland. In Slioreditch (Londen) wordt thans een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordi gers van arbeicters-afgcvaandigdeR uit Lon den en dé provincie ter bespreking van den woningnood. De bijeenkomst is opgeroepen door de veertien arbeiders-burgemeesters der Lo-ndenschc wijken. Men zal voorstellen in Londen en de groo te provinciale steden dat de overheid alle leegstaande huizen zal kunnen opvorderen en d)ie toewijzen aan gezinnen, die geen vol doende onderdak hebben. Verder wil inen de Londensche plaatselij ke belastingen tot eenheid brengen, om dc lasten meer rationeel te verdoelen. Terwijl in wijken als Westminster en Chelsea een be- iaswig yan een stuiver in het pond opbrengt 25.000 p. sr.; brengt een zelfde hefii-ng in het door veel armer mensehen bewoonde Shoreditch slechts 3000 p. st. op. Gen stemrecht yoor soldaten. De Nationale Vergadering te Berlijn heeft het voorstel der sociaal-democraten om hij de aanstaande verkiezingen aan de soldaten het stemrecht te verleenen, verworpen. Tot de minderheid, die voor het stemrecht der soldalen stemde, behoorden vele meerder heids-socialisten, de raiafkankelijken, de ui terste Durisdi-nationalen, de politici dus van het slag van den heer von Grafe, en de rij-ksweerminister, dr. G-easler. Met de de mocraten en het centrum waren de Duitsdie Volkspartij en de gematigde Duitsdi-natio- nalen, zooals graaf Posadowsky. van oor deel dat de verkieziiigsagitatie geen invloed mocht hebben op de troepen, daar die crisis, die de rij ksweexdooimaak t, slechts door zulk een agitatie verscherpt zou kunnen worden. - De employe's van de groote banken te Eiberfeld en omliggende steden hebben be sloten, Maandag in sympathie met de sta kers in Keulen en Dusseldorf in staking te gaan. wanneer voor dien tijd de staking niet is opgeheven. De staking der keliners te Berlijn, is gisteren geëindigd, na vier dagen geduurd te hebben. Werkgevers en werknemers heb ben beiden een tegemoetkomende houding aangenomen, waardoor het mogelijk was toi een overeenstemming te geraken. De „Times" ontvangt een telegram van welingelichte zijde uit Wladiwostock, waar uit blijkt, dat de jongste gevechten tusschea Japanners en Russen bij Nicholsk en Kha- barosk feller zijn geweest dan aanvankelijk werd bericht. De Japansche verliezen- zou den ongeveer 1000 man hdbben bedragen,. -De Engelsche regeering stelt voor dé „profiteering"-wef. tegen d-en woeker welke de volgen-de maand zou vervallen, nog vooreen jaar te doen gelden. NIET DE WARE WEG. De varkenshandelaar P. te Dc-etincheH deed bij de politie aangifte .en verduistering van f 40-0 door zijn makelaar S. en ver zocht diens opsporing. Imusschen ging P. in gezelschap van zekeren B. zelf ook per auto zoeken en vond S. in Steenderen. 3. werd in de auto gedrongen en op weg naar Doetincbem zoodanig toegetakeld dat hij on kenbaar was. Hij heeft meerdere hoofdwon den bekomen, veroorzaakt door trappen en messteken. P. en zijn helper B. die per auto hun arrestant aan het politiebureau meenden af te geven, werden zelf ook in arrest gesteld. EEN VEILIGE TRAMWAGEN- In het ,,Polytechn. Weekbl." geeft de in genieur f. M. Ver ff een gcill. artikel over de Safety-Car (veilige tramwagen), die deskun digen voor de Amsterdamschc en Haagsche tram in Amerika gaan bestudeeren. De Salety-Car wordt besruurd door een man die tevens de functie van conducteur heeft. De betaling van den vrachtprijs ge schiedt door den passagier bij het binnenko men in zelfregistreerende kas. De Safety-car is een motorwagen van zee.' lichten bouw, waardoor de snelheid van rij den, aanzetten en stoppen wordt bevorderd Een schepYormig rek onder den wagen, vangt voorwerpen of personen, die met dien wagen in aanraking komen. Een druk-luchtrem voorkomt vermoeienis van den bestuurder door overmatige krachtsinspanning; tevens wordt de druklucht gebezigd voor het ope nen en sluiten van de deuren en voor liet op- en neerklappen van den opstap. Al deze verrichtingen zijn in één hand gecentrali seerd. De deuren kunnen eerst geopend wor den na remmen; wegrijden met geopende deuren is onmogelijk gemaakt. Om te njden moet de bestuurder den handel van den con troller neerdrukken; hij is zich dus steeds bewust dat hij den wagen 'bestuurt, -aat hij den knop los, hetzij door ongeval of onbe wust. dan treedt de ncodrem-mnChtuig on- middeHij'k in werking. Men heeft hier yu$ wel te doen met een veiligen wagen. Donderdagmorgen is in de kleinö sluis te Hansweert, het lijk gevonden van een schippersknecht, die sedert Paschen werd vermist. Er bestaan plannen om de uniforn. der militaire politie te wijzigen. De be doeling is o.m. de kleeding van grijze stof te doen vervaardigen. Op het terrein der N.V. Nederland- sche Zoutindustric te Boekelo is de twee-- de boring op een diepte van 3ü6 nieter, geëindigd. Ook bij deze boring werden 4 zoutlagen aangetroffen, te zaïnen 66,50 meter dik. In Vlissingen is een deel van de stad en wel dat, waaronder het station en de marinehaven vallen, verstoken van eiec- trisch licht, doordat een schipper bij het ophalen van zijn anker in het kanaal de hoogspanningskabel deed al breken. Men is nu nacht en dag aan het hersteilen. X Assen is de heer Woiff met zijn motorfiets tegen een boom gereden. Zijn knecht werd van den fiets geslingerd en is in het ziekenhuis overleden. 3ULDIGING WILLEM MENGELBERG. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat Willem Mengelberg in zooverre van zijn ziekte her steld is. dat hii heden, Zaterdagavond, bii de huldiging in het Concertgebouw tegen woordig kan zijn. Het abonnementsconcert van Zondag a.s.. zal echter nog door Corne lia Dopper gedirigeerd werden en door Alphous Diepenbrock, die als leider van eigen werk zal optreden. „Gin Gods wip', viel ik hem in de rede, spaar mij uw verdere woorden en vertrek, Zijne woestheid begon mij nu inderdaad beangst te maken, en ik vrocide dat hij zijn gemoed aou koelen aan mijn kind, daar hij herhaalde keeren een tijgerachtigen blik op het wiegje had ge orpen. O, welk een vreeselijk m©nsch Du wae dan de uitwerking van den booaen hartstocht. Ik had hem aitj.d be- wojKierd om zijne mannelijke schoonheid heisas, waar was zij nu gebleven. Zijn aangezicht was verwrongen en niets mocht ik er meer op ontdekken wat zijne vroe gere liei'delijkheid en -innemendheid ver ried de zachte, vriendelijke man stond voor mij als een brleschende leeuw. „Qij kunt u de moeite sparen, om mij tot vertrekken aan te sporen, eerst üaa, wanneer ik u alles gezegd heb wat ik u toedacht, ga ik heen, 'en tot zoo- laag moet £ij' luisteren", zeide hij, ja antwoord op mijn dringende bede. „Wraak, wraak, wraak zweer ik u" begon hij' weder (en hier volgde een vreeselijke eed), „zoolang er nog een ademtocht in mij is. Mjjn leven is mij toch vergiftigd, en zoo ik er nog eenige waarde aan hecht is het a-lleen, om mij op u te wreken." „Maar wat heb ik u toch gedaan, dat gij mij mijn toekomstig leven dus wilt verbitteren „Wat gij gedaan hebt?" schreeuwdohij. zijn gebalde vuist omhoog stekende; „gij hebt mijn hart vermoord, dat wil zeggen, het gevoel er in verslikt, zoodat ik mij tot geen enkele goede daad meer instaat reken, is dat niet?" „Ik wilde zijne onzinnige redeneering wederleggen, maar hij legde mij met een heftige beweging liet stilzwij gen op en ik was genoodzaakt naar hem te luisteren, terwijl Hij dus voort ging: „Geen rust, geen vrede zal er meer voor u op aarde bestaan; waar gij zult zijn, zal ik wezen. Al zoudt ge mij voor een poos kunnen ontsnappen, ik zal u weten op te sporen; tot aan het uiterste einde der aarde zal ik u ver volgen. Gij behoeft geen oogenblik te vreezen dat ik u, dopden zal, o neen, vraagd,- Men meende er een teeken in te vinden van meer toenadering van de zij-de van den Engelscben premier tot de Fran sche stelling van strenge uitvoering van hot verdrag, maar gisteravond En gelsche cn Amerikaansche journalisten ontvangend, sprak Lloyd George hun ge heel in den geest van de noodzakelijkheid tot herziening van het verdrag toe. Hij vond, dat Duitschland het verdrag niet gesehonden en geen onwil getoond heeft bij do uitvoering; d'at men het de niet-uit- voering niet kwalijk nemen kon en dat 200.000 man troepen niet, overdreven was, met andere woorden, zoo onderstreepen Fransche commentatoren: met al zijn ge zag van Engelsohe eerste minister en al zijn welsprekendheid heeft hij argumenten ontwikkeld, die Duitschland ons morgen zat tegenwerpen, als wij op de uitvoering van het verdrag aandringen. De heele En gelsche, Amerikaansche en Italiaansche pers publiceerde deze verklaringen en als nu de allies het heden eens worden over den tekst van de nota, aan Duitschland te zenden, waarin op strikte uitvoering van het verdrag wordt aangedrongen, dan is het alsof Lloyd George al vooruit aan Duitschland heeft doen laten weten: trek je er maar niets van aan, want ik vind dat ge allo reden hebt het niet na te ko men. De Fransehe pers heeft wellicht geen ongelijk dit een heel ongelnkkige wijze van optreden te noemen en de mee- niag uit te spreken, dat het minder erg geweest ware als Lloyd George en Nitti ronduit geweigerd hadden to zamen met Frankrijk een nota te onderteekenen. De eenheid der ailiis slechts een woord, wanneer zo niet in praktijk gebracht wordt. Sovjet-gedelegeerden te San Remo? Volgens den bij-zonderen correspondent der „Daily News", bevindt zich een gede legeerde der Russische Sovjet-regeering te San Remo en heeft deze reeds een lang durig onderhoud gehad met een der lei dende geallieerde staatslieden. (Zie verder Telegrammen.) Do verkiezing van den i'tjkspresident, In de Nationale Vergadering werd de wei in zake de verkiezing van den rü-kspresi len t iu tweede en derdo .lozin gaan genomen. Eveneens werd do liijkskiewet aange nomen. t De parlementaire on schendbaarheid De commissie tot regeling der werkzaam heden van da Nationalo Vergadering stelt voor, geen toestemming te geven tot ge rechtelijke vervolging van de onafhankelijke afgevaardigden dr. Geyer (Leipzig), Geyer (Saksen) vader en zoon en Brass. Oneenigheid in de coui- missio van onderzoek. Hot orgaan der onafhankelijke socialisten, de „Freiheit," deelde gisteren mede: Do parlementaire commissie van onderzoek, die werd benoemd mat het doel, een onderzoek in te stellen naar.de deelneming de-r offi cieren aan den Pjitso^Gan Kapp, is iu haar zitting van gisteren uiteengespat. Aan deze zitting namen deel twee meerderheidssoeia- listeu. twee Joden van hot centrum, één Duitseh-Nationaal. én democraat en één onafhankelijke. Vanwege het rijksweermi- iristerie waren onderstaatssecretaris Stock en verschillende officieren aanwezig. Op de agenda stond ten eerste de behandeling van de zaak van majoor von Wangenheim. Be sloten werd, hem voorloopi-g to s-ahorsen. In de zaak van kolonel vo-n Ledobur werd evpn- eens tot schorsing besloten. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een levendig© discussie over do bevoegdheden, die de commissie eigenlijk bezit, ell over do middelen, die haar ten dienste staan o-m haar besluiten te doen eerbiedigen. B(} deze discussies bleek, hoe onvoldoende de voorschriften waren be treffende de rechten 011 plichten van. de commissie. .De commissie verkeert in de onmogelijk heid. ernstig op naleving van haar beslui ten aan te dringen. Naar aanleiding van de mededeeling. dut de s-choraing van kolonel Von Lode-bur door den rijkspresident reeds te voren was bevolen, werd de vraag te berde gebracht, wat daneigenlij-k de gchecl-e com missie no-g voor doel had. B'ir do hiero-p vol gende discussies werden twee voorstellen gedaan: een van den afgevaardigd© Schnei der (Centrum), die voorstelde do zittingen van de commissie te verdagen, om in het parlement, mot behulp v-an het senioren convent, nogmaals de bevoegdheid van do commissie vast te stellen en de commissie werkelijk uitvoerend© macht voor de na leving van haar besluiten te verschaffen. Dit voorstel werd verworpen. Aangenomen werd het voorstel van den centrumsafgo- vaarciigde Dictz. om he-t onderzoek in het vervolg over te laten aan afdoelings-ehefs in dit was te gemakkelijk voor u; gij moet blijven leven, °'m te lijden. En dit zult ge; want ik zal u ih uw dierbaarste belangen, weten t© treffen; ik zul uw hart "vernietaffeu- zooals gij het mijne hebt gedaan; ongelukkig, rampzalig zult ge door mij worden, want er mag geen geluk voor u bestaan, terwijl ik de i'olterendste zielepijn ruoet lijden. O, ik zal uw heil zoeken te verdelgen in uw kind' Dat kind," „dat daar op haar bedje sluimert, moet eenmaal haar moe der in schoonheid evenaren. Haar moe der zal dan mogen toezien en vergaan als sneeuw voor de jjon, en altijd met het verpletterend wicht op hare ziel, dat zij haar Ludwic'u heeft vermoord, eindelijk waanzinnig sterven. Hebt ge dat alles nu gehoord? Duit zweer ik u, en zoo zal het gebeuren1" eindigde hij, en daarna was hij plotseling verdwenen. „Bevend van schrik en ontsteltenis nam ik mijn kind uit haar wiegje en drukte haar aan mijn hart, terwijl ik haar snikkend toefluisterde: „Mijn lieve linge, daar zal uw moeder voor zorgen, dat zoo iets niet gebeurt; zii zal u nacht en dag bewaken en beschermen!" „Ondertussehen hebt gij gezien, hoe de snoodaard zijn boozea eed, gestand heeft gedaan, en hij zou volkomen zijn doel bereikt hebben, had de Voorzie nigheid mijne Laura niet ter zijde ge staan door God alleen is de toeleg des boozen verijdeld. „Sedert tien maanden hoorde ik niets meer van hem, toch wist ik, dat hii nog in hetzelfde huis te Berlijn woonde. Daarna verliepen er drie jaren, dat hii 't mii op allerlei wijzen zocht lastig te makeneindelijk werd ik gewaar, dat hii in het geheim tot mijn ondergang werkzaam was geweest: het wapen dat hii het eerst had aangegrepen, was de laster. Hii had mii bij vreemden en be kenden voorgesteld als eene vrouw van twijfelachtige zeden, en het was hem inderdaad gelukt in Pruisens hoofdstad mii miin goeden naam te ontnemen, riet was mii niet mogelijk daar langer te blijven, en ik vertrok met mijn kind naar Weenenook daar wist hii mii op te sporen en bracht mij, nadat ik er vier jaren had vertoefd, in groote moei lijkheden met de politie. Er had in een der buitenwijken der stad een belang rijke diefstal plaats, en hii opperde het vermoeden, dat ik de heelster van het gestolene zou zijn. Toen dacht ik hem voor. goed te ontvluchten, als ik naar Holland ging, en na mii een poos in verschillende steden der Nederlandsche provinciën te hebben opgehouden, waar mede nog twee jaren verstreken, kwam ik eindelijk te Marrelhoef aan, waar ik mijn intrek in het witte huis nam en sedert dien tijd heb gewoond. Terwijl ik in de gevangenis zat, schijnt mijn kind door hare min met laakbare zor geloosheid behandeld te zijn geworden; althans, ik bemerkte weldra, in de dagen toen ik nog te Berlijn woonde, dat het een zwaren tocht op de oogen had gevat. Zii waren v.olgens de uitspraak van den dokter toen reeds zwak, en daar ik door al dat reizen en trekken geen genoegzame zorg er aan kon be steden, verloor zii geheel het gezicht „Verscheidene jaren waren er verloo- pen na den dood van mijn echtgenoot vóór ik te Marrelhoef kwam, en waar ik mii ook heb opgehouden en welken geneesheer ik om raad voor mijn kind vroeg, geen van die allen heeft hare blindheid kunnen genezen; alleen mijn Eduard, mijn aanstaanden schoonzoon is dit gelukt, en daarvoor bii deze heip nogmaals onze dank!" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9