TWEEDE BLAD Door Centraal Europa. BUITENLAND HET WITTE HUIS. uemengd Nieuws, Kerk en School FEUILLETON MAANDAG 26 APRIL 1920 ?er levensmiddeientrein naar Weenen IV (In den trein van Zevenaar naar Hagen.) Door het Roergebied. Per levensmiddelentrcin door het Roer gebied Wie had dat een maand geleden durven denken Een maand geleden, toen ik dezelfde streek, waar wij op dit moment doorheen stoomden, niets veilig was, toen de le- vensmiddelennood daar zoo ontzettend Was, toen meerdere Duitsche treinen met levensmiddelen eenvoudig aangehouden en leeggeplunderd werden, toen de sparta-n cisten de brutaliteit zelfs zóó ver dreven, dat zij een D-trein, die op hun signaal niet wenschte te stoppen, een losse machine achterna zonden met bewapende arbeiders, die zóó lang en zóó hevig op den vreedza- "aen trein vuurden, dat deze wel tot stil staan gebracht moest worden en de heeren Spartacisten ook op dezen trein hun plun- derwoede konden botvieren 1 Per levensmiddc-lentrein dior het R e - gebied Wc huiveren een beetje bij de gedachte maar als we door onze treinraampjes naar buiten kijken, dan zien wc alles rustig de arbeiders zijn aan 't werk, zij het dan ook in nog trager, lamlendiger tempo dan sekere arbeiders in Holland, en het eeni ge „spartacisme," dat we waarnemen, is, dat 'n halfsoldaat-halfburger bij een trein- halte met nalaten kan ons een grimmig heid] e toe te roepen, omdat we in Ie en lie klas-Wagon reizen „Welch ein Unsinn Welch ein Blödsinn klinkt het ons toe. 't Is rustig in het Roergebieder wordt weer gewerkt. Geweldig gewerkt 1 't Is een eindeloos, een welhaast verbijste rend af- en aan-rijden van kalen tremen zonder treinen. Zwaar gevuld doorkruisen ze de spin- newebben, de labyrinthen van spoorlijnen om van hier van daar na tusschen- poozen van minuten, van seconden te ver dwijnen in de richting van Holland. O! Wie in 't Roergebied gezien heeft, wél ke ladingen kolen en cokes aldoor maar, zonder rust, door Duitschlandinaar Frank rijk gezonden worden, moéten worden gezonden, hij beseft, welk een verschrik kelijk vredesverdrag er gesloten is, hij voelt dat Duitschland op deze wijze gestaag en voor hoe langen tijd de beste levens^ sappen worden afgetapt. V öl ijlen de treinen heen, léég keeren zij terug. En dat duurt maar voort 's morgens, "s middags, 's avonds's nachts Om te kunnen begrijpen, hoe het moge lijk is, dat Duitschland al maar door zul ke ontzettende hoeveelheden steenkolen af levert, moet men al is het dan ook maar van uit den trein de ondenkbaar groot- sche industrie in het Roergebied gezien hebben. Heel het Roergebied is verindustned op, onder en boven den grond I Waar het oog ook schouwt, óveral mij ten, fabrieken, loodsen, kranen, gascylin- ders Boven de pyramidale, hier en daar nog gloeiende en rookende sintelbergen, welke zóó hoog zijn, dat mannen, die zich halver wege er óp bevinden, kindertjes gelijken, zwevend aan strakke- draden in vlugge vaart de stort wagentjes af en aan for midable bruggen overspannen de liier en daar niet geringe diepten in de terreinen had de industrie een hoogte of een dijk noodig, de hoogte of de dijk werd opge worpen. In de diepte doorkruisen breede vaarten het terrein voor „nat" kolen vervoer stond een heuvel een verbinding daarbe neden in den weg, welnu men groef een tunnel. Is het industrie-gebied grootsch en mach tig van aanblik, schóón is het niet. De industrie-werken, als ook de weinig vriendelijke arbeidershuisjes, 't is alles overtogen van een troostelooze vaalheid donkerte van rook en smoor hangt er hl- toos overheen, de hemel kan er met blauw weerblinken in het water, de zon kan er niet blij schijnen Met heimwee zien wij dan ook uit naar de vredige, schoone, met stille tooverij in trekkende heuvel- en berglandschappen, wel ke wij ln vochtige, mlstig-vale verte waar nemen, waarheen de trein ons vóórt- draagt.... De conferentie te San Remo. De Opperste Raad heeft besloten, om Smirna onder Turksche souvereiniteit te plaatsen, maar dóór Griekenland te la ten besturen. Nitti heeft aan de bijzondere correspon denten der Pransche bladen te San Remo een onderhoud toegestaan. Nitti zeide Men moet den vrede herstellen ln geheel Europa. In het belang van alle volken moet men alle pogingen aanwendien om Duitschland weer aan het werk te zetten. Om dat doel te bereiken, moeten over winnaars en overwonnenen solidair zijn. Nitti begrijpt, dat dit voorstel Frankrijk niet aangenaam is, want Frankrijk heeft geleden. Italië trouwens ook en Italië helpt toch Oostenrijk, opdat dit land niet van honger omkomt. Zoo moet ook ten opzichte van Duitsch land gehandeld worden. Men moet het dat land mogelijk maken te werken en te le ven, opdat het zijn verplichtingen kan na komen. Doet men dat niet dan zal Duitschland ten prooi vallen aam het bols jewisme of het militarisme. Nitti is het geheel eens met Frankrijk, wat betreft de noodzakelijkheid, Duitsch land te ontwapenen. Van een herziening van het vredesver drag is Nitti geen voorstander. Onjuist is het, dat Italië met Duitschland gehei me verdragen sloot. De democratische po litiek van Italië heeft geen geheimen, Lloyd George heeft geconfereerd met MiUerand. Het schijnt, dat de beide re- geeringsboofden tot overeenstemming ge komen zijn over de essentieele kwesties: ontwapening, herstel, en eenheid van ac tie der geallieerden. Deze overeenkomst zon gisteren aan den Oppersten raad worden voorgelegd. Besloten werd eveneens zoo spoedig mo gelijk over te gaan tot het vaststellen van het bedrag in geld, dat van Duixsehlaad als herstel geëisoht zal worden. De Duitsche regeering zal machtiging ontvangen, om in dit opzicht, door be middeling van een zijner vertegenwoor digers voorstellen to doen. Bedoelde ver tegenwoordiger zal later door de gealli eerden worden uitgeaoodigd tot het deel nemen aan besprekingen, welke vermoe delijk te Brussel zullen plaats hebben. De crisis in Duitschland. Verklaring van Gessier. Naar de „Beit. Lokal Anz." meldt heeft rijksminister dr. Gessier te München o.a. verklaard, dat naar het oordeel der deskun digen de communistische onlusten in het Roergebied in hoofdzaak reeds georganiseerd waren voor de omwenlelingspoging van Kapp ondernomen werd. De Rijksicgeering wist, dat de Franschen 'i Roergebied bezetten wilden, om van daar uit de geheele ko! envoorz iening van mid den-Europa te regelen. Relgisclio maatregelen. De Belgische autoriteiten hebben tengevol ge van het voorkomen van botsingen en de monstraties tegen maatregelen der geallie- eerden binnen het door de Belgen bezette gebied den staat van beleg afgekondigd voor den tijd van drie weken. Ook over Eupen en Malmedy is de staat van beleg afgekondigd. Tegelijikertijd wordt de instelling van buitengewone krijgsraden medegedeeld. Proteststakingen en demonstraties zijn ten strengste verboden. CAILLAUX. Cailiaux is Zaterdag in vrijheid gesteld. Om 12 nur 40 heeft Gaillaux het Maieon de Santé verlaten. Hij vertrok met zijn auto vergezeld van zijn vrouw, zijn verde digers efi zijn vriend Barges. Hij begaf zich direct naar zijn woning en zal binnen enkele dagen naar zijn buiten vertrekken. Bij zijn aankomst thuis, waar tal van journalisten en fotograf en hadden post gevat, weigerde Cailiaux zich uit te laten. Aan de journalisten zei hij: Heb medelij den met mij. want ik ben zeer vermoeid. Binnen 4 dagen zal ik in de Santé zijn. Zeg aan uw bladen, dat ik op den dag van den leten Mei niet in Parijs zal zijn. Toen Cailiaux zijn woning binnenging werd er geroepen. Vive Cailiaux. Enke len schreeuwden: A bas Cailiaux. Er de den zich geen incidenten voor. io7.j Zij liep op .den dokter toe en reikte hem hare hand; deze, hiermede niet tevreden, gaf haar een kus. Laura bleef met hare dankbetuiging niet' achterwe ge en Clara prees ten hoogste de kun de van den geneesheer. „Qij hadt u en ons toch veel zorgen en verdriet kunnen besparen, wanneer ge uw kinderen dat verhaal eenige jaren vroeger hadt gedaan", sprak de dokter tot zijn aanstaande schoonmoeder, „daar bij was ik dan uit mijn eigen wil zoo verstandig geweest, u geen medicijnen meer toe te dienen. Nu eerst zie ik, dat de pastoor gelijk had, het is alleen eene zielsziekte geweest, een bezwaard gemoed waaraan wij al die treurige voorvallen te wijten hebben. „I>a,ar behoeft ge dan voortaan geen vrees meer voor te hebben, mijne kinde ren", sprak mevrouw ITraumbach, „mijne •iel is een periode van kalmte ingetreden, «•elke ik vroeger nimmer heb gekend, en zij geniet een vrede, die mij thans onverstoorbaar toeschijnt." „Ik heb u daar aanstonds booren zeg gen, dat Freundlich een knap man was" zeide Laura, „ik heb nogal in de gele genheid geweest om hem goed te kunnen opnemen, maar ik verzeker u, dat ik hem een rechten leelijkert vind". „Hij is ook geheel van gelaatstrekken veranderd", antwoordde hare moeder, „hoe zou het anders ook mogelijk zijn geweest dat ik hem op dien noodlottagen avond, welke den nacht van uwe ontvoering voor afging niet herkende'? 't Is weer, ik ge- looi' dat hij zich als een echt tooneel- speler door allerlei kunstmiddelen heeft weten te maskeeren. Iutusschen, wanneer gij de vermetelheid in aanmerking neemt waarmede hij zich bij ons heeft ingedron gen, kunt ge genoeg begrijpen, waar hij zich toe in staat gevoelde. Ik heb u alleen verhaald, welke schande en angst hij mij te Berlijn en te Weenen heeft berokkend, maar voor ik in Holland kwam, had ik ook nog genoeg op an dere plaatsen van hem te verduren, en iederen keer dat ik hem ontmoette, nam mijn zenuwkwaal toe, die op den dag, dat hij mij zulk een vreeseiijke wraak zwoer, zich het eerst openbaarde." 6EMEN60E BUITEKL. BERICHTEN, Typografenstaking te Kopenhagen. De Kopenhaagsche typografen en druk kers eisch ten wegens de durrte een loons- vefhoogme van 10 kronen in de week. De werkgeversbond had dien eisch afgewezen en Vrijdagavond hebben daarop de zetters en drukkers hetwerk neergelegd. Zaterdag ochtend zijn geen couranten verschenen, op sociaal-democraten na. In den loop van den nacht is men door onderhandelingen tot overeenstemming ge komen en het werk zal nu vermoedelijk on verwijld worden hervat. In verband met de verkiezingen, die heden, Maandag, plaats hebben, heeft het niet verschijnen van de kranten groot ongerief veroorzaakt. Engeland en het Vatlcaan. Iu antwoord op 'n desbetreffende vraag verklaarde Bonar Law in het Lagerhuis, dat de Engelseke missie bij het Vaticaan zou blijven voortbestaan om contact te houden tusschen Engeland en den H. Stoel. De totale koeten der missie van haar be noeming tot 80 September bedroegen 19.117 pond aterling. De gemiddelde wekelijhsehe kosten aiin ongeveer 84 pond. Hongersnood in Hongarije. Volgens beriohten uit Eperjes zijn aldaar de laatste dagen vele personen aan hon- gertyph/us gestorven. Ook in andere stre ken beerscht werkelijke hongersnood en de onderwijzers hebben besloten de vol gende dagen ln staking te gaan, omdat zjj geen levensmiddelen ontvangen. Ook ln door de Roethenen bewoonde streken heerecht een groote nood aan levensmid delen. De Koning en die Koningin der Belgen gaan in Augustus een reis naar Brazilië doen als gasten, van den presi dent van de Brarillaaueohe republiek, die verleden jaar een bezoek aan België heeft gebracht. De „Messagero" verneemt uit Venetië: Tengevolge van een incident in de kazene. waarbii een soldaat door een revolverschot van een officier werd gedood, heeft de ka mer van arbied de algemeene staking ge proclameerd, wdlke 7 aterdaina-ch-t be ginnen. Dr. Von Bergen, die Duitsche zaakge lastigde bii het Vaticaan, fe tot gezant bij den paus benoemd. Te Dresden staakt het meerendeel der bankbeambten. Gisteren, drongen de stakers in verschillende banken binnen en verjoegen de werkwilligen. Bij andere banken belette men den werkwilligen de gebouwen binnen te gaan. De kappersbedienden te Berliin hebben Donderdagavond een druk bezochte verga dering gehouden, liet ging er zeer levendig toe. Tenslotte besloot men voorloopig van een staking af te zien, maar op 2 Mei een groote betooging te houden ten gunste van de Zondagsrust. Door de regeering i3 besloten, dat dr. Kapp op vrije voeten zal worden gesteld, op voorwaarde, dat hij geen politieke actie meer voert of politieke. betrekkingen onderhoudt. Acht Parijsche tijdschriften rijn we gens zedek we ts en den inhoud in België ver boden. Te Brussel is een bende valsche mun ters aangehouden, die verscheidene duizen den valsche bankbiljetten van 20 francs had den vervaardigd. EEN ONWILLIG BELASTINGBETALER. Zaterdagmiddag, zoo schrijft men. aan het „Utr Dgoid.", is het z.g. Brceaeisaiaps- huis te Bitthoven - de woning van nen heer Kees Boeke een exeeutonaie verfcoopmg gehouden, wegens met-betaalde rijksoelas- ting Er waren ongeveer do belangstellen den Vóór de verkooping stelde de aeur- waarder den heer Boeke ia de gelegenheid aisnog het bedrag der belasting aan te zuiveren maar de heer Boeke wenschte dat met te doen. Daarop ving de verkooping aan Begonnen werd met een gebeeldhouwde boekenkast. Deze bracht 65.— op. Daar mede was het te vorderen bedrag voor de belasting ai omvangen. Ln verkooping eindigde dus met die boekenkast. De heer Boeke deelde mede, dat hij de belastingen niet wilde voldoen, omdat hii als Christen er niet toe kon. dai met bci&s- tingpenningen militaire doeleinden worden bekostigd. EEN AANSLAG(') OP PROF. knaapen. Terwijl prof. Knaapen van de abdij van Berne te Heeswijk (N.-B.) zich per rijwiel van Den Bosch naar Heeswijk begaf, hoor- „Hoe is het mogelijk, dat zooveel boos heid zich in één mensoh kan vereenigen." riep Clara uit. „Het is ook de rusteloos- he.d, waarmede hij u vervolgde, geweest, die u voortdurend in ^ulk oen zorgwek- kenden toestand hield „Ja, deze, maar ook de gedachte, dat mijn beminde Ludwich door mij gevallen is", zeide mevrouw Traumbucb, „ik kon mij zelve maar niet vergeven, dat ik hom onvoorbereid voor den rechterstoel van God had gebracht. Evenwe), van het oogenblik af, dat ik hem voor het kruis beeld in mijn gebeden indachtig was, scheen het mij somtijds, oi' mij door een geheime stem werd toegefluisterd: „Uw Ludwich is niet verloren, want God is genadig en barmhartig. Ik moet de geestkracht bewonderen, welke de gods dienst weder in mijn ziel heeft opgewekt, want nooit had ik mij kunnen voorstellen dat ik, zooals dezen middag gebeurd is, mijn e nood en vervolger en nog wel zoo verminkt en bebloed als daar voor mij lag, zijn lijk hem in een betrekkelijk kalme gemoedss.emming iiad kunnen we derzien. Maar laten wij nu alles verge, en en beginnen wij een nieuw leven." „Een leven van welvaart, van geluk zooals wij 't nooit gemaakt hebben, de hij, ter hoogte van Sluis I genaderd, een schot vallen- Spoedig volgde een tweede schot dat prof. Knaapen in den hals trof. Hij keek naar de richting vanwaar het schot gekomen was en zag eenige mannen, waaronder één, dien hij even te voren een geweer had zien vasthou den, in het schip verdwijnen, waarvan ze op het dek stonden. De nieuwe, Commissaris van Politie, de heer Van Dam, die toevallig in de nabijheid was, kwam onmiddeliijfk prof. Knaapen ter hulp, die naar het Gesticht der Eerw. Broe ders van St. Johannes de Deo werd ge bracht. Dr. de Fijver onderzocht den getroffene ai verwijderde twee kogels uit den hals. In middels leidde de Commissaris van Politie persoonlijk het onderzoek en liet eenige schippers arresteeren. Ook nam hii op het bovengemelde schip een pak kogels in be slag, waaraan 5 6tuks ontbraken. Vier scho ten zijn gehoord geworden. Vermoedelijk zit de vijfde kogel nog in den loop van het geweer, dat nog niet teruggevonden werd en misschien in het water geworpen is. Laat in den avond meldde zich op het bureau van politie een man aan. M. B. geheeten, die verklaarde de dader te zijn en niet kon dul den, dat de andere schippers onschuldig van hun vrijheid waren beroofd. Hij beweerde geen kwaden opzet te hebben gehad bij het schieten, hii zou alleen vogels hebben wil len treffen. Ondanks het middernachtelijk uur zou de aangehoudene nog in verhoor genomen wor den door den Commissaris. De toestand van prof. Knaapen is gun- OP HET HUIS TE DOORN. Een medewerker van het „Hbl." heeft de volgende bijzonderheden vernomen aangaan de de werkzaamheden in het Huis te Doom, welke thans haar voltooiing naderen. In Doom is de indruk overheerschend, dat de ex-keizer zoo spoedig mogelijk zijn nieuwe woning wil betrekken. Er wordt althans groo te haast achter de werkzaamheden gezet, en dagelijks worden er door de arbeiders ver scheiden uren overwerk verricht. V aak zijn de schilders nog tot tien uur 's avonds bezig. ■Het oude landhuis is van buiten thans geheel afgeschilderd en verschillende vertrekken zijn reedt, behanevfi Ook het electrisch licht, de centrale verwarming en de teleloon ruris aangelegd. Het huis had aanvankelijk begin April ge reed moeten zijn, doch het is vrijwel zeker, dat de ex-keizer het niet vóór Juli of mis schien wel Augustus zal kunnen betrekken. Van meubelen, tapijten en gordijnen is dan ook nog niets te bespeuren. In Doom loopen de meeniingen uiteen over de wijze, waarop het landgoed is verbouwd en gemoderniseerd. Het huis, dat geheel is ge restaureerd en in welks hal een fraaie mar meren trap is aangebracht, heeft stellig aan uiterlijk aanzien gewonnen, doch het mist te vens het cachet van Hollandsche waardig heid die het vroeger zoo aantrekkelijk deed zijn. Ook in den tuin is veel veranderd; de kapel is op speciale aanduiding van den nieuwen landheer vergroot, tot niet geringe ergernis van kunstzinnige lieden, die het fraaie gebouwtje uit aesthetisch oogpunt en mede om riin historische waarde gaarne in tact hadden gezien. In tegenstelling met vroegere berichten, zal de nieuwe hofhouding van de Hohenzol- lerns een zeer beperkten omvang hebben. Een Du its ere keukenprinses, oude getrouwe uit Potsdam, zal zich met het beheer der keuken belasten, terwijl een Beriijnsche dame. die zich in de genegenheid der voormalige kei zerin verheugen mag, het huishouden voeren zal. Toch zal het geheel den stempel eener hofhouding blijven dragen en volgens de zelfde beginselen, zij het ook in „gematigder vorm. als het eertijds zoo streng gereglemen teerde hof te Berlijn worden bestierd,. Dagelijks bezoekt de ex-keizer zijn nieuwe residentie. Reeds vroeg in den ochtend, som tijds om acht uur komt hij per auto uit Amerongen aangereden geëescorteeid) door eenige marechaussees per rijwiel. Zoolang hij op Doom toeft, verlaten de bewakers hem niet en doorkruisen de straten van het dorp. Ook de ex-keizerin komt vaak naar Doom en houdt er langdurige besprekingen over de toekomstige inridhting van haar nieuwe ver blijf, Het onlangs door een Duitscli blad1 ver spreide bericht omtrent den hoogst emstigen gezondheidstoestand der gewezen souveredne schijnt dus van allen grond ontbloot AUTO-ONGELUK TE AMSTERDAM. Omstereeks half zeven is Zaterdagavond op den Willemsparkweg te Amsterdam, een ernstig automobiel-ongeluk gebeurd. De heer P. J. Fabius, 71 jaar oud, wonen de op den W i 1 lemsparkweg bevond zich op den vluchtheuvel bij de Obrechtstraat. Met een flinke vaart kwam van den kant van de Com. Schuytvaart een particuliere auto aan rijden. De oude heer. vermoedelijk van mee- riep Laura opgeruimd en klopte haar verloofde op de knie, die zich volkomen met haar wenschen vereenigde. Niettegenstaande het ontzettend tooneel dat er dien middag had plaats gevonden, en de ontsteltenis en ontroering, welke er bet natuurlijk gevolg van waren, bleef men later dan eigenlijk raadzaam was, bijeen, en scheidde eerst toen hot midder nachtelijk uur van den groeten toren te Marrelhoef had weerklonken, zeer tevre den over het rustig samenzijn. TWINTIGSTE HOOFDSTUK, Mevrouw Traumbach en hare dochter waren den volgenden morgen niet zeer vroeg bij de hand; behoefte aan rust deed zich bij haar sterk gevoelen, riet on derhoud den vorigen avond met elkander gevoerd, was te veel de aandacht waard, om zoo spoedig aan scheiden te denken en, zooals wij aantoonden, het was laat e'^ orden eer men liet zelf wist. Het ver- haal van de vrouw des huizes bleek ook idangrijk genoeg om haar toehoorders te boeien, cn al ware rust en gemak voor de eerste en ook voor hare dochter raad zaam en verkieselijk, beider zenuwen wa ren zóó overspannen, dat men zich ster ker gevoelde dan men werkelijk was; eo" riig. «JaI 3e «ufo over de» vwehtneuvei zou gaan, wat wel meer geschiedt, liep onzeker naar den smaller rijweg lussdien de trot* toirs van vluchtheuvel en het plantsoentje» met het gevolg, dat hij doo de auto gegre pen werd. De chauffeur trachtte nog uit te wijken waardoor de auto tegen den lantaarn paal opreed, welke verbogen werd, terwijf het glas sprong. De ernstig gewonde werd in een naburige winkel binnengedragen en vandaar met de auto-ziekenwagen naar het Wi'lheknina-Gasthuis vervoerd. Daar bleek, dat hii een arm en been gebroken had, en bovendien, hersenschudding had Gisteravond omstreeks 9 uur was rijn toestand hoogst bedenkelijk. De politie heeft een onderzoek ingesteld, of de chauffeur schuld aan het ongeluk heeft. KORTE BERUCHTS Ete. Vrijdag heeft een persoon, door zich gekleed in het waier der Egelantiersgracht te Amsterdam te begeven, een 4-jarig meisje gered. Zij was daarin geraakt doordat een fietser bij wien zij op het rijwiel gezeten was, het stuur verloor en met rijwiel en kind te water geraakte. Vrijdagavond is in de Zuid-Wi,lems- vaart te 's Hertogenbosch, zekere Hoek, gehuwd en vader van zeven kinderen verdronken. Het lijk is opgehaald. Zaterdagmorgen is de 60-jarige heer W. die te Blaricum werd verpleegd, toen hij te Hilversum in het station 'n kaartje nam naar Amsterdam, p.olseling ineen gezakt en op de plaats doodgebleven. Een zoontje van den heer R. v. d. Z. te Jubbega (Fr.) is zoo erg door een adder gebeten, dat hij naar een zieken huis moest worden overgebracht kers nabij Eist door een trein overreden. Een hunner, Lieskamp, uit Lent was di rect dood; de ander, Rekken eveneens uit Lent werd zwaar verminkt. De leider der groote d.evenbende, de 19-jarige van E. die onlangs door de marechaussee te Leur (N. Br.) werd bin nengebracht, heeft bekend met zijn hel pers wel 500 diefstallen gepleegd te heb ben; meer dan 30 keer stal hij onge straft een fiets. Van E. heeft al zijn mede plichtigen verraden en deze, meest be woners van woonwagens rijn rtcda ge arresteerd. Tal van hele.s en opkoojjers behooren tot deze bende. Donderdgmorgen m,s.e een huisvrouw te Goedereede (Zeeland) een kinderschort van het bleekveld. Des avonds ging haar man op onderzoek uit en vond onder een berg plaats iets dat op de punt van een schort geleek. Bii onderzoek bleek dat het schorre door een rattenpaar onder den grond was geborgen, want er zaten niet minderdan 13 pas geboren ratten in. Bij den arbeider B. W. te Rheden (Geld.) is een 2y2-jarig zoontje in een pot met ge kookte boonen, die door de moeder van de kachel op denvloerwas gezet, gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat het ernstige brandwonden kreeg en is overleden. Binnen enkele maanden is dit het derde kind dat B. door den dood verliest De politie te Oosterheek heeft na een drijfjacht, waarbij met vuurwapenen moest worden gedreigd, iemand gearresteerd, die bij de woelingen te Duisburg een van de leiders der Spartacisten was geweest. De man bleek Nederlander te rijn. die gesignaleerd stond voor het ondergaan van een maand gevan genisstraf. waartoe hij door de rechtbank te Arnhem was veroordeeld. Hij is ter beschik king van de Amhemsdie justitie gesteld. Te* Weesp is de 9l-jarige H. Rison, die dezer dagen door een kar overreden werd. aan de gevolgen hiervan ovdeden. Het is thans gebleken, dat nagenoeg alle diefstallen tijdens de mobilisatie in hei Zuiden van ons land bedreven, op rekening komen van den onlangs te Etten gearres teerden Van Es en zijn rotgenooten. De ge heele bende, bestaande uit 50 man. zit nu in veiligheid opgeborgen. Van Es heeft be kend, dat hii alleen meer dan 500 diefstal len. groote en kleine op zijn kerfstok heeft Te Doetjnchem is de arbeider H. B. bij het afladen van boomen onder een boom geraakt en met een schedelbreuk opgenomen. De gemeenteraad van Zuid'-Scharwou- de heeft met 4 tegen 3 stemmen besloten op kermisdagen het schenken van sterken drank te veibieden. RECTOR K. H. RUKENB&RG Na een langdurig en geduldig gedyagen Lijden, is gisteren overleden de ZeerEerw. heer E. H. Rijkenbeng, reotor van hot Maagdenhuis te Amsterdam. De overle- ter reeds toen de geschokte natuur haar eisch verkreeg, erkende men de noodza kelijkheid om het onwillekeurig verzuim zooveel mogelijk te herstellen, en het ge volg hiervan was, dat moeder en dociner nog rustig in het land der droomen rond waarden, toen Clara reeds lang met hare werzaamheden een aanvang had gemaakt. Zij bevond zich in de zij ka mei" en rang schikte een paar bloememdandjea, welke ajtijd over dag voor de glazen prijkten, maar die, als men 'a avonds sluiten moest» werden weggenomen, doou er eensklaps ge beld werd. Opzirnde zag rij .Charles Lind- scheer voor de deur. Daar hij ook haan moest opgemerkt hebben, kon hij er niet erg over gesticht zijn, dat Clara niet, aooals vroeger, naar voren snelde om hem te openen, maar dit aan Martha overliet» die eindelijk met haar gewone langzaam heid van achteren kwam en het werk ven- richtte. Hoe welkom het verschijnen vaa den jongeling haar anders ook mocht ge weest zijn, zij schreef, na zijn onvarkbaar- baar langdurig wegblijven, zijne komst op heden aan baatzuchtige oogmerken toe. (Wordt vervolgd.) i m J r-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5