BINNENLAND EERSTE BLAD Indrukken van den dag i^fineniandsch Nieuws. VERZOEK. OONQEfSDAG 29 APRIL 1920 43sie JAARGANG Ho (1656^ DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,92'/4; PER WEEK 22% CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 3,25 8IJ VOORUITBETALING TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEEL1NG „DRUKKERIJ" No. "748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL. 811 CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Juist opgemerkt. Toeval of ouderdomsrente. EEN ONDEUGENDE GELUK WEN SCIIt Dit nummer bestaat uit 2 bladen Teneinde de advertentiën niet de ver- eischte zorg te kunnen zetten worden H.H. Adverteerders beleefd verzocht, hunne, voor de Zatcrdagsche Courant bestemde advertentiën, REEDS VRIJDAG in den ioop van den dag in te zenden. N'a Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor het Zaterdagnummer geen advertentiën meer worden aaugenomen. DE ADMINISTRATIE. XXX11I. RECLAME. (Heeft het bedrijf, zooals wij zagen., van de nieuwe wetenschap der tcegepasie zielkunde heel wat voordeeien ie verwachten, nog meer zal dit voor den handel het geval zijn. zeg gen ons Ge psychotogen. Immers, het ruil verkeer heelt tusschen individuen en groepen van individuen plaats, waarbij dus karak ter, aanleg en gesteldheid van de handelende personen, of wel de psycho.ogie fier massa, een voorname rol spelen. Het handelsverkeer nu, mist nog zoo goed als eiken weiens.happeüj>ken grondslag. ,,Wat de zielkundige middelen zijn om den wensen van een zoo groot mogelijken omzet bij een verkocper en dien van een zoo groot en zoo economisch mogelijke bevrediging der behoeden van den keeper, het best te verwe zenlijken. is een vraag, die meestal niet woidt geste.d, senrijft Dr. Roels. hi het gunstigste geval gaat mea bij ge woonte, traditie en gelegenheidservaring te rade. Dezelfde pientere bedrijfsleider, die zich geen oogenblik bedenkt om de ouderwetsche machines en uit-den-tijdsche methoden, waar mee zijn vader en grootvader werk.e, te laten schieten voor de nieuwe snufjes der tech niek. kent, wat den verkoop zijner artikelen betreft, dan ook in den regel geen andere middelen nan die, welke een vijftig jaar ge leden al werden aangegeven. Wij hooien al tegenwerpen eenerzijds: la ten die geleerde menschen nu toch met hun handen van het zakendoen afblijven; dat weet de handelsman zelf het best. En ander zijds: de jonge handelsman wordt tegen woordig aan handelsscholen en dergelijke instituten al tof over- zijn ooren met weten schap volgepropt; laat men er nu asjeblieft flieis meer bij doen. want het voornaamste nroet hii toch uit de praciijik leeren. En bo vendien: wat zijn er b.v. op het gebied van recrnme al geen handleidingen en studiën verschenen Deze beweringen zijn in haar algemeen heid niet inist. Dat de mannen die de zielkun de van handel en bedrijf bestudeer en den per soonlijken aanleg van den hancelsman niet miskennen integendeel van zeer hooge waarde achten, N blijkt ons uit het meer genoemde werkje van Dr Roels. waar hij zegt, dat „nauwkeurige waar-neming der zielkundige processen, nie bij het kocpen en verkoopen een rol spelen, den intelligent en man van za ken al aa.cig op weg kunnen helpen. En als bewijs haalt hij aan het inzicht van een direc tie van een Amerikaansch Warenhuis, die meende in de enorme som. welke de zaak jaarlijks aan verzendingskosten spendeerde, een post te hebben, waarop duizenden dollars konden woicen bezuinigd. Zij kreeg- dit ge daan door haar verkoopers de klanten fijn tjes te laren suggereeren. hun pakjes maar mee te nemen. Voortaan moesten zij niet meer vragen: ,,W'il ik het laten bezorgen?" maar eenvoudig weg voorstellen; ,.U neemt het zeker mee?" Dat was zielkundig juist gezien. En ook in den courantenjongen stak een kleine psycholoog, van wfen Miinsierberg verlraait, dat hij de reizigers toeriep: „Welke krant, meneer?" en niet „Krant, meneer?" Maar ie.s anders is bet aanleg voor han delsman te hebben, iets anders een goed handelsman te zijn. En dat de practij-k al leen voldoende leerschool zou ziin in onze ingewikkelde maatschappij moet worden ont kend. De reeds gemaakte studiën over het we zen der ïeclame heeft dit overtuigend be wezen. Terecht zegt dr. Roe's: wel weet men in handelskringen, dat de reclame de opmerk zaamheid moet wekken en het onthouden begunstigen, maar hoe dit nu juist met den meesien kans op succes kan ecschieden is ei genlijk niemand volkomen duidelijk. Gaat het om een advertentie nan is de cnlaag van de krant al mee het voornaamst, dat den adverteerder interesse eert. 'Jf ze nu rechts boven, links onder of iw>,enin wordt ge zet, kom, er minder op aan. Met oleizier tasi men voör een bijzonder g est'g geacht p.ek- ]"e een inseraat tussor.en dei tekst in b.v. wat dieper in den zak. zonder nu eigen lijk precies te weten waarom. Hebtlfde geldt voor de grootte en het aantal uulen plaatsen der annonce. Is een adverturtie van twee maal een halve pagina in waarde ge lijk aan een van een kwart pagina viermaal geplaatst? Hieromtrent gedane onderzoekingen heb ben verrassende resultaten opgeleverd. Wij moeten ons tot enkele van de zeer vele voor beelden bepalen. Zoo ging W.D. Scoft b. v. den invloed der betrekkelijke grootte van advertences na. Een vijftigtal proefpersonen hadden m-a. met het oog c,p het experiment opzdaar voor samengesteld boek met hon.Wd pagr- la's annonces, juist op dezelfde manier c'oor te kijken als men dat gewoonlijk met een ad vertentie-blaadje doet. Tien minuten waren daarvoor in den regel voldoende. Daarna werd de proelpcisoon uitgenoodigd alles op te schrijven, wat hij zich nog van het gele zens herinnerde. Het bleek, dat advertenties, welke een heele bladzijde besloegen, gemid deld1 6i/, keer werden vermeld: die van een halve paniga iets minder dan 3 maal. Ad vertenties van een kwart pagina brachten het tot iets meer dan gemiddeld één herin- innering; al wat met betrekking tot de grootte daar beneden stond, werd gemiddeld 1/7 keer genoteerd. Er schijnt dus geen di recte evenredigheid te bestaan tusschen de grootte der advertenties en haar inprentings- waarde. Met andere woorden: over het al gemeen zet zich een annonce van een heele bladzij meer dan vier keer zoo sterk in hel geheugen vast als die van 'n kwart pagina. Eveneens heeft een advedfentie van een kwart bladzij nreer dan twee keer zooveel kans ont houden te worden als die. welke slechts I'S pagina beslaat. Münsterberg stelde in hetr psychologisch laboratorium der Harvard Universiteit een onderzoek in om de betrekking te bepalen, waarin de invloed, door de grootte der ad vertenties op het onthouden ervan uitgeoe fend. staat tot dien van het aantal keeren, dat zij worden geplaatst. Hij gebruikte daar voor 60 kartonnen van folio-formaat, die hij geheel met annonces beplakte. Daaronder waren er van een heele. een halve, een kwart, een achtste en een twaalfde pagina opper vlakte. Zij keerden resp. één. twee, vier, acht en twaalf maal terug, zoodat, mede dank zii een aantal andere maatregelen, die Miinsierberg trof, geen enkele der 60 ge bezigde advertenties, wat de absolute grootte der plaats, waarop zij beslag legden, aan gaat. iets op de andere voor had. Dertig proefpersonen moesten nu elk karton twintig seconden lang 'bekijken om, na ze alle afge werkt te hebben, op te schrijven, wat zij er van onthouden hadden. Voornamelijk kwam het op den naam der firma en d'ien van het geadverteerde artikel aan. Herinherde men zich slechts een van beide, dan werd een halve, anders een heele punt toegekend. Wij laten de gedetailleerde berekening hier nu weg en vermelden de volgende globale uit komst Viermaal een advertentie van 1/4 pagina heeft ongeveer anderhalf keer meer effect dan eens een advertentie, die de heele opper vlakte der krant beslaat. Ook op !n tweemaal geplaatste advertentie van 'n halve pagina heeft zij nog veel voor. Met achtmaal geplaatste advertenties van 118 en twaalfmaal geplaatste advertenties van 1/12 pagina is het verschil minder groot Als men nu bedenkt, dat bii annonces van een heele of halve bladzij, zooals licht te begrijpen is, de naam der firma en die van het artikel de meeste kans hebben reeds van elders bekend te zijn, dan treedt het overwicht, dat de herhaling der advertenties over haar .volstrekte grootte bezit, eerst dui delijk aan het licht- Münsieiberg heeft trou wens beproefd den uiteraard al gegeven voorsprong der grootste advertenties uit te schakelen. Hij berekende n.l. voor elk soort advertentie de waarschijnlijkheid om het eerst herinnerd te worden en vond toen. dat zij voor annonces van een heele, een halve, een vierde, een achtste, een twaalfde pagina resp. 0,5; 1,2; 2,9; 2,3; 2,4 'bedroeg. De verhouding, die er tusschen grootte en herhaling van advertenties bestaat, is dus niet van den allereenvoudigsten aard. Ad vertenties van een kwart pagina hebben bij vier keer plaatsing ruim vijf maal meer succes dan eens een advertentie, die de heele. oppervlakte 'bestrijkt. Ook annonces van 1/8 pagina, acht keer herhaald, zijn n,og bijna vijf keer zoo vooideelig als één heele groo'.e. Maar legen kleinere maten schijnen de her halingen met haar groote inprentingsvvaarde toch niet te kunnen tornen. Acht en ook 12 herhalingen van advertenties van 1/8 en 1/12 pagina hebben niet meer effect dan een annonce van gemiddelde grootte, maar vier keer geplaatst. Wie hieromtrent meer wil weten, studeere zelf verder. Wij willen slechts de aandacht vestigen op een verschijnsel, dat den meesten tot nu toe is ontgaan. De wetenschappelijke onderzoekers zelf geven toe nog lang niet zóóver te zijn, dat absolute wetten kunnen worden gegeven. Er zijn nog vele interes sante onderzoekingen aan den gang. Dat het echter onverstandig is de toege paste zielkunde in den handel ie negeeren, zal nu ieder wel toegeven. Is het b.v. niet van waarde te vernemen, dat een onderzoe ker tot de conclusie kwam. dat er voor het onthouden van vormen een groot verschil tusschen mannen en vrouwen bestaat? Voor de mannen bleek de acht-, voor de vrouwen de driehoek de hoogste inprentingswaarde te bezitten. En Münsterberg vond. dat een viermaal geplaatste advertentie van een kwart pagina bij zijn mannelijke proefperso nen, een achtmaal geplaatste advertentie van een achtste bladzij daarentegen bij zijn vrouwelijke proefpersonen het meeste effect heeft. Even verrassend zijn de resultaten van het onderzoek over de waarde van annonces met betrekking tot de plaats, welke zij op een pagina innemen, over de kleur van lichtrecla mes, het soort lettertype eener reclame, de kleur van den achtergrond, waartegen men /.weden plaatst in een vitrine enz. Dal de toegepaste zielkunde od den duur op het gebied van het advenenticwezen b.v. nog groote hervormingen zal te weeg bren gen, gelooven wij zeker. Wanneer de uit komsten der onderzoekingen stelliger vorm aannemen en tot het publiek doordringen zal voortaan de inprentings ./aarde van an nonces zuiverder worden bepaald en billij ker betaald en lijkt ons dr Roels' stelling zeer juist: „om ook op het gebied van het advertentiewezen tot billijke prijsbepalingen te komen, bestaat slechts één middel: de in hun gevolgen toch altijd onrechtvaardige toevalsmethoden door die eener wetenschap pelijke psychotechniek te vervangen." ywinv- «I O Uit de woed© van de aanstokers der mis lukte staking, zooals van Sneevliet in do „Tribune", blijkt wel. dat de eigenlijke ver liezers in dit loonconflict niet zoozeer de stakers, als wel d© leiders, de eigenlijke verliezers zijn. „Hun opzet, merkt de „Nederlander" zeer juist op. is mislukt. Tot revolutionnaire woelingen heeft dezo staking niet geleid. De leiders verkeerden in één opzicht in gelijke positie als de patroons. Met de ar beiders hadden zij minder overeenkomst. Terwijl deze op een houtje bijten mochten, althans van hun uitkeering den mond nauwelijks open koudon houden, veranderde in het leven der leiders niemendal. Zij had den van de staking g©eu last: lrun ge zinnen leden geen honger. Zij konden de staking dus wel uithouden. Als men van liet oiganiseeren van stakingen als het ware zijn beroep maakt, dan komt de slechte tijd éérst aan als de arbeid, wordt hervat. Het zou voor de Nederlandsche arbeiders een goede dag zijn, op welken al zulke leiders voor goed werkloos wenden go- maakt." We lezen in het liberale „Vad.". vlak onder elkaar Roomsch-Katli. Kerk. To Amsterdam i3 overleden de heer E. H. Rijkenberg, rector van het R.-K. Maagdenhuis. Oud-Kath. Kerk. De zeereerw. heer A. Rinkel, pastoor der Oud-Kath. gemeente te Enk huizen, is benoemd tot pastoor te Amers foort. INDISCHE GAGEMENTEN EN PENSIOENEN. Uit do beantwoording van een desbetref fende vraag van hot Kamerlid den heer Ketelaar door den Minister van Koloniën, blijkt, dat do verhooging dier gagementen en pensioenen vermoedelijk 1/3 zal bedra gen, behoudens dat do laagste pensioenen en gagementen met 40 zullen verhoogd wor den. DOORTOCHT VAN RUSSEN. To Rotterdam wordt uit Engeland ver wacht het s.s. „Tongola" om da Russische krijgsgevangenen uit Zwitserland naar Rus land te vervoereu. VV anueer genoemd schip niet tijdig arriveert, zullen do Russen tijde lijk geintorneeid moeten worden in Neder land. Mi'. VAN GROENENDAEL. Het Tweode Kamerlid, mr. dr. Henri van Groenendael woonde Woensdag, na lang durige afwezigheid d© vergadering der Kamer weder bii. TOESTEMMING VERLEEND. Naar „Het Volk" verneemt, hebbeu B. en W. van Rotterdam aan de besturen van de Fed. de S. D. A. P- en den R. B.R. toestem ming' verleend, tot het houden van een op tocht met muziek en ontplooide banieren op deu 1 Meidag Door het bestuur der Rijksverzekerings bank is een aanschrijving gericht aan de tusschen person en voor ^e ouderdomswet, waarvan de inhoud van groet belang is ter algemoena kennis te worden gebracht. Wij lal en den zakelijkea inhoud daarvan hier volgen: Het kan voorkomen, dat door do Rijks verzekeringsbank afwijzende beslissingen worden genomen op een aanvraag krachtens de ouderdomswet gedaan op grond dat de betrokkene voor een bedrag van 1200 of meer in- de li ijksiu. komsten bol as ting of in de vermogensbelasting was aangeslagen, Verwijl toch de financieel© omstandigheden van den aanvrager op het moment van de beslissing zoo zijn. dat hij wel iu aanmer king voor de rente kan ko-nren. Zoo zullen er ook personen zijn. die geen aanvraag in dienen. omdat zii 3 December meenden, niet in aanmerking te kunnen komen, doch nu wel in aanmerking gebracht kunnen wor den. In al die gevallen kan door d© betrok kenen alsnog een aanvraag worden inge diend en zal do rente worden toegewezen in dien aangetoond kan worden, dat geen aan slag in de vermogensbelasting meer bestaat of in de Rijksinkomstenbelasting naar 1200 of meer. Het is dan echter in het belang van de betrokkenen, de aanvraag zoo spoedig moge lijk te doen. dus op den dag. waarop zijn vermogenstoestand of ziin inkomsten veran dering ondergingen. De rente toch gaat dan in op den dag van de indiening der OP de veranderde omstandigheden gegrond© aan vraag. NED. R.-K. BOND VAN DIENST PLICHTIGEN „ST. JORIS." Het Hoofdbestuur van dien Bond heeft het volgend ontwerp-program aan de af- deelingen gezonden. Het zal worden be handeld op do Jaarvergadering, die Zon dag 16 Mei te Utrecht wordt gehouden. Ontwer p-P r o g r a m. Do Ned. R.-K. Bond van Dienstplichti gen ,.St. Joris" stelt zich ten aanzien van het militaire vraagstuk op den grondslag van het Pauselijke Vredesprogram. Zoolang do internationale toestand af schaffing van de gewapende landsverde diging niet toelaat, acht de Bond het noodzakelijk, dat gestreefd worde naar een reorganisatie der weermacht, die zonder do kracht daarvan aan te tasten, gaat in de richting van bezuiniging. De persoon lijke en geldelijke lasten, die aan de bur gers tot dit doei worden opgelegd, dienen zooveel mogeijk beperkt te worden. Een rechtvaardige en mensehwaardige behandeling worde den dienstplichtigen gewaarborgd. Op de eerste plaats worde er naar ge- streeft. den tijd, gedurende welke de dienstplichtige onttrokken is aan het ge zinsleven, zooveel mogelijk te bekorten. Waar het kazernestelsel, vooral op ze delijk gebied, tot tal van misstanden heeft geleid, acht de Bond het noodzakelijk, dat indien eenigszias mogelijk, de kazernes worden afgeschaft. In gehoorzaamheid en trouw aan de wettige regeering, vraagt de Bond met vrijmoedigheid haar aandacht voor zijn streven, dat den Bond de volgende maat regelen (loet vragen: 1. Goede geestelijke verzorging van de dienstplichtigen; a. door het aanstellen van garriizoens- aalmoezeniers; b door aan de militairen een geregeld kerkbezoek toe te staan, voor zoover de dienst zulks niet onmogelijk maakt; c. door ook aan gestraften en loopendc zieken kerkbezoek op Zon- en Feestdagen tbo te staan; naleving en uitbreiding dier bestaande bepalingen; d. door gelegenheid te geven tot bet bij wonen van militaire retraiten. 2. Krachtiger steun aan de Militaire Te huizen, ook door mimer subsidieering. 3. Gelegenheid tot ontwikkeling der dienstplichtigen door cursussen, buiten dienstverband gegeven. Aanmoediging van avondvakonderwijs, met financieelen steun door het Rük- 4. Legering zoo dicht mogelijk in do na bijheid der woonplaats. Verleeneu van 48 uur verlof per maand met vervoer voor Rijksrekening naar de do woonplaats. 5. Behoorlijke huisvesting, doelmatige kleeding en goede voeding dor dienstplicb tigen. 6. Maatregelen tot bevordering der rein heid in de kwartieren. 7. Afschaffing van alle corveediensten voor do dienstplichtigen. 8. Beperking van den wachtdienst tot het volstrekt noodige. 9. Grondigrö en algcheele reorganisatie van den Militairen Geneeskundigen Dienst. Verpleging in burgerziekeninrichtingen naar de gezindte. 10. Herziening der militaire rechtspraak Opschorting van krijgstuchtolijke straffen Ln geval van beroep. 11. Afschaffing van het blijvend gedeel- te. 12. Wettelijke voorziening voor tijdelij ke en voor algeheele invaliditeit ia en door den dienst ontstaan. 13 Krachtige steun bij werkloosheid van de dienstplichtigen bij terugkeer in het burgerleven. 14 Behoorlijke ealarieermg van alle dienstplichtigen. Toekenning van een toe lage aan hen, die als blijvend gedeelte on der de wapenen blijven. 15. Afschaffing van de herhalingsoefe ningen. 16 Erkenning van de organisaties uer dienstplichtigen door do troepencomman- danten. DE DIENSTBODEN EN DE INVALIDI TEITSWET. Door de Nederl. V e reen i gin ir van Huis vrouwen is tot den betrokken Minister het verzoek gericht de Invaliditeitswet te her zien, wat betreft de dienstboden, werk vrouwen en buisnaaisters. In de toelichting op dit verzoek wijst de Vereendging op de hooge kosten voor de huisvrouwen. op de geringe kans. die de dienstboden hebben om van de verzekering proffit te trekken, terwijl bovendien de ad ministratiekosten abnormaal hoog «jn. Den Minister wordt dus verzocht te willen over wegen de premie voor de dienstboden te innen bij de Belasting op het personeel. De dienstbode toch, komt reed© op het be lastingbiljet voor, als belastbaar object; de inning op die wijze brengt dus hoegenaamd geen extra kosten mede en de Ontvanger kan de premie onmiddellijk na ontvangst aan de verzekeringsbank afdragen. Voor dionstboden beneden den belastbaren leeftijd wordt dan tot het achttiend© jaar alleen het verzekeringsgeld betaald. Wat betreft de verzekering van werk vrouwen en verder© intermitteerende hui selijk© hulpkrachten, welke zeer ten onrech te op één Ujn worden gesteld met loss© werklieden in andere beroepen, verzoekt de vereeniging dringend, te willen overwegen of niet d© kosten van administratie door riet invoeren van dagzegels onnoodug verhoog zullen worden en of niet. waar de huiselijke hulp op vast overeengekomen dagen haar taak verricht, een maandelijks t© betalen premie voor werkgever en werkneemster de geschikste oplossing zal blijken. Wat de onregelmatige werksters betreft, welke voor een kleine bijverdienste, nu en dan enkele dagen uit werkengaan. verzoekt zij wel te willen overwegen of het niet bil lijker zou ziin deze zelf d© verantwoordelijk heid voor de betaling eener premie te laten dra een en van de werkgeefster slechts een bepaalde geldelijke bijdrage te vorderen voor de dagen, dat van haar diensten ge bruik wordt gemaakt. ONTHULLING OVER HET BOLSJE WISME. Naar de ,,'s-Boscne Crt." verneemt, zijn door meerdere personen, die in de onthul lingen van 't „Eiiidhov. Dagblad", betref fend het Bolsjewisme in het Zuiden, werdsn. genoemd, klachten ingediend bij den Offi cier van Justitie. VEREENVOUDIGING VAN DE RECHTSPLEGING IN LICHTE STRAFZAKEN. Aan de Memorie van Antwoord betref fende het wetsontwerp inzake vereen voudiging van de rechtspleging in lichte strafzaken ontleen en we die volgen,die kernpunten: De Minister van Justitie merkt ten aanzien vau het instituut van den poli tierechter op, dat wat betreft eenvoudige en lichte etri'azaken het gemis van beraad onder collega's niet zoo zwaar mag we gen, dat daarom van de invoering van het instituut zou moeten worden afgezien. Tegenover dat gemis toch moeten in lichte strafzaken groote voordeeien van de alleen-rechtspraak wegen. Het groot ste voordeel is wel dit, dat de alleen rechtspraak in hooge mate bevorderlijk aan de persoonlijke aanraking tusschen rechter en verdachte. Zou ouder de Nederlandsche rechters een voldoend aantal personen, geschetst voor de belangrijke functie van politie rechter, niet kunnen worden gevonden? Do Minister gelooft niet dat het den (aanvankelijke) tegenstanders zijner plannen gelukt is dit aannemelijk te ma ken. De werkingssfeer van het nieuwe insti tuut is in het ontwerp scherp omschre ven. Het rechtsgeding wordt voor den politierechter vervolgd, indien, naar het aanvankelijk oordeel van den vervolgen den ambtenaar, de zaak vau eenvoudige; aard is en daarin geen zwaardere hoofd' straf dan gevangenisstraf van zes maan den dient te worden opgelegd. Oordeelt de politierechter, dat de zaak niet van eenvoudigen aard is of dat daarin gevan genisstraf van meer dan zes maanden dient te worden opgelegd, dan verhijst hij de zaak naar de meervoudige kamer. De aldus getrokken grondlijn ls, hoewel sub jectief, volmaakt scherp eu de Minister kan niet inzien, dat zij geheel onzeker zou maken, in welke richting het instituut zich zal ontwikkelen. De politierechter zal uitsluitend lichte en eenvoudige straffen berechten. Ais re gel zal hij dus zeer goed onmiddellijk na de sluiting van het onderzoek op de te rechtzitting mondeling vonnis kunnen wijzen. Niet zond-er verwondering ontwaarde de Minister uit het Voorloopig Venslag, dat eenige leden, die aanvankelijk gekant wa ren tegen het instituut van den politie rechter, de lichte rechtbankzaken naar d© kantongerechten zouden willen overbren gen. Met andere leden is Z.Exc. van oor deel, dat de kantonrechters door den aard van hun werkkring voor politierech ter minder zijn aangewezen. Met voldoening bevond de Minister, dat vele leden het instituut van den politie rechter toejuichten. Bij hun motiveering sluit hij zich gaarne aan. Met zeer vele leden zou hij bezwaar ge voelen, thans voor te stellen om aan het openhaar ministerie de bevoegdheid te ge ven een opgelegde straf voorwaardelijk (niet) ten uitvoer te leggen. OPHEFFING UITV OERVEEB3D. Met ingang vau 4 Mei is opheffing ver leend vau het verbod vau uitvoer van magnesium. STAKING AANSTAANDE? De bekende heer S'.e'ihuis, voorzitter van het N. V. V., beert aan de „Telegr." medegedeeld, dat erin de metaalnijver heid een staking dreigt. Zooals men weet hebben de werknemers voorstellen tot loonsverhooging gedaan en volgens den heer Stenhuis zou het zich laten aan zien, dat er geen overeenstemming be reikt zou worden tusschen de organisa ties der werkgevers en werknemers, zoo dat een conflict onvermijdelijk zou zijn. VERDOF OP 1 MEI VOOR RIJKS AMBTENAREN. Naar wij vernemen, kan aan de Rijks ambtenaren, die zulks verlangen, op I Mei a.s. verlof worden verleend, mits de belangen van den dienst zulks toelaten en met dien verstande, dat dit verlof op reglementair verlof zal warden gekort. In een geanimeerd Kamerdebat noemde Mr. T roels tra. onlangs zijn geacht medelid Mr. Merchant „d© clown der reactie." Een der telegrammen, die de heer Troel stra op zijn 60en verjaardag ontving en waarvan voorleaing werd gedaan, luidde aldus: „De clown der reactie biedt u op dezen dag rijn hartelijke golukwenschen aan. Marchant." MR. BOMANS EN HET R.-K. DEFEN SIE-RAPPORT. In de Woensdag te Rotterdam gehou den propaganda-vergadering van den R.-K. Bond van Dienstplichtigen St. Jo ris, heeft het lid der Tweede Kamer, Mr. Bomams, een rede gehouden, waarin hij o.m. verklaarde het R.-K. defensiorapport goteekend te hebben, doch dat die oader-i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1