Gemengd Nieuws.'y Sport en Spel Landbouw en Visscheni KORTE BERICHT ESS. Handel en Nijverheid De geeindigde staking in de Havens. "taeffcea aan woningen in vwaeBllleBdef «•treken. Borcndien zal het da woningwet /voorbereiden. Voorts zal het do algemeens ^richtsnoeren eener bouwpolitiok vaststellen .en een bureau oprichten tot het doen van 'wetenschappelijke en economische onderzeo- /fcingeri naar methoden van productie. Nieuwe hongerstaking in Ierland. j- In het Lagerhuis heeft Shortt. de minis ter van hinnenlandsohe zaken, verklaardi, dat in de Wormwoodscvubbs gevangenis in Londen 179 Ieren zijn opgesloten, van wie f174 weigeren voedsel tot zich to namen. In verband hiermede zij herinnerd aan het bericht, waarin melding word gemaakt van Sinn Fein betoogingen voor die gevan gens, gelijkende op die. weida te Dublin tijdens de hongerstaking iu de Mount joy gevangenis plaats hadden. De hongerstaking ia namelijk, blijkens de Engelsche bladen van Maandag. reeds Woensdag begonnen. Een der hongerstakers is reeds in «matigen toestand naareen zie kenhuis gebracht. De gevangenen zijn nog niet verhoord, ofschoon ze reed» maanden preventief zitten en zii zijn vaat besloten niet te eten alvorens ze in vorhosr geno men of losgelaten ziiu. Tegen de duurte. Op een bijeenkomst van beambten der North-Eastern Railway te Gateshead (En geland) gehouden, is besioten, :\k prcteet tegen de duurte, welke wordt geweten ai,n het gewetenloos bedrijf der woekeraars, één dag per week niet te werken tot de prijzen gedaald zijn. Er zal nog een tweede bijeenkomst wor den gehouden om de tenuitvoerlegging van dit plan te bespreken. Reuter meldt dat de delegatie ran do ar beiderspartij en vakvereenigingscongre». die in Rusland een ondersoek tal instellen naar de economieche en sociale toestanden, van morgen uit Londen is vertrokken. B Fj i EUVEL DER DA VEEDIEF STALLEN. Hos diep het euvel dot' .diefstallen door bootwerkers, waarover de Soheepvaart- Vereenijjiagen iu hun laatste manifest spreken, heeft ingevreten, blijkt uit do volgende cyfers, ciio do Rotterdamsche correspondent van het „HbL" geeft: In het Lekhaven-complex te Rotter dam, waar grootendeeU afgesloten ter reinen liggen en waar dus .wachtslieden toezicht kunnen houden op het werkvolk dat scaip en kade verlaat, ,en welk com plex maar een zeer klein en laag niet het drukote gedeelte van de Rotterdam- fcciie havens vormt, .werden in de maand Juli 1919 door de politie aangehouden 23 bootwerkers, in het bezit van de vol gende goederen, gestolen uit loodsen en schepen: spek, tabak, veters porsel,ein, reuzel, leer, ham, koffie, corned beef. In Augu^:us eeuroeg het aanial aanhoudin gen ia diezelfde buurt 22. Het lijstje der gestolen goederen noemt dan behalve bo vengenoemde artikelen, nog: sigaretten, gereedschap, gecondenseerde melk, ka toen, rijw ieloand&n, vernis, sponsen, ca cao, cokea, zeep en rneeL September komt met 12 aanhoudingen op het lijstje voor, Octocer en November geven iets gun stiger gecal-en, terwijl in December het aantal aanhoudingen woer tot 39 stijgt. In die maand vielen ook schoenen, zak doeken, au-oranden, rozijnen, margarine, sajet, toonen en gummijaaten in den smaax der dieven. Neemt men ia aanmerking, dat .er heel wat gunstiger terreinen voor de „dieven bende" zyn en dat op den goheelen Lin ker Maasoever en op den Rechter Maas oever va:i Delfshavon af tot de Willems brug toe zeeschepen laden en lossen, dan kan men met dit onvolledige statistiekje z:ch een denkbeeld vormen, van wat er dagel-jks aan boot werker «strijkstok blijft hangen. EEN SLACHTOFFER ZIJNER HULP VAARDIGHEID. Toen de onderwijzer K. te Utrecht Dins dag een kat van het dak van een huis wilde ha.en. waarvan zij blijkbaar niet af kon komen, had hij het ongeluk, ibij het springen op een lager gelegen dak. daarvan af te vallen, waai door hij op de straalsteenen te recht kwam en in bewusteloozen toestand bleei liggen. Op last van dr. Idenburg werd de ongelukkige naar het St. Anthonie-Gast- huis vervoerd, waar hij in emstigen toestand aankwam. De heer K. had een pols gebro ken, terwijl hij kneuzingen aan de rugge- graat had opgeloopen. In den loop van den ovond keerde geluk kig het bewustzijn terugde doktoren mee- nen, dat het levensgevaar is geweken. EEN NEDERLANDSCH SMOKKELAAR IN DUITSCHE HANDEN. Den Nederlander IJsbrand van Duyn zoo schrijft het „Hbld." was ten laste gelegd ongeoorloofde invoer ter waarde van millioenen maiken. en omkoaping van amb tenaren. De verdachte werd gevangen geno men, doch op vrije voeten gesteld "tegen een waarborgsom van 500.000 mark, die binnen een half uur was bijeengebracht. Van Duyn had, zonder deNederlandsche uitvoerrechten en de Duitsche invoerrechten te betalen, levensmiddelen, in hoofdzaak visch, naar Duitschland gesmokkeld. Hij be weerde vertegenwoordiger te zijn van een fit ma Prins en Zoon te Amsterdam en moet, volgens de aanklacht, millioenen hebben ver diend. Een poos geleden heeft Van Duyn ge tracht een ambtenaar van den rijks-commis saris voor de viscnvoorziening te interessee ren voor zijn zaken. Hij gat hem vast een voorschot van 60.000 mark en beloofde nog meer. De ambtenaar deed echter aangifte, waarop Van Duyn gearresteerd werd. Na de arrestatie kwamen meer dan twintig open bare ministeries in Duitschland Van Duyn opeischen De rechtbank te Berlijn besloot, de zaak te verdagen, omdat er eerst vastgesteld moet worden hoeveel Van Duyn „geschoben" heeft. wegens omkooping van teen ambtenaar werd hit echter reeds veroordeeld tot eene geldboete van 15.000 mark. - V".. MISHANDELING MET DOOÜELIJKEN AFLOOP. Te Ede (Geld.) verscheen Dinsdag het parket uit Arnhem, teneinde de sectie te verrichten op het lijk van den 18-jarigenboe- renzoon B. In verband hiermede heeft de politie aangehouden en tot bekentenis ge bracht de twee broeders V., 17 en 10 jaar oud. liet bleek, dat de ongelukkige met een geweerloop en een knuppel is geslagen. Na de mishandeling is de getroffene nog naar huis geloopen, doch den volgenden morgen overleden. De oorzaak tot deze vecht partij vond zijn aanleiding hierin, dat de overledene een week te voren een kleineren jongen uit zijn omgeving zou hebben ge schopt. Beide verdachten zijn naar Arnhem overgebracht. EEN MOOIE GIFT. P De firma De Vries van Bu-urat en Co. te Amsterdam, heeft in een bijenkomst met haar personeel de mededeel ing gedaan, dat zij ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Wederkeerig Verzekerkigsfonds van het personeel dier firma, een bedrag van f 250.000 in de kas van dit fonds heeft gestort. Door deze schenking, als-mede door ver dere belangrijke toezeggingen, is dit fonds than# iu staat zijn leden reeds op 60-jarigen leeftijd ecu maximum-pensioen van f 50 per week te verschaffen, terwijl bovendien naar dc reeds bestaande pensioen- invaliditeits en wedjuwenverzekering ook een afdeeling wee- zenverzekering daarin is opgenomen, Te Sneek ziju door, de politie een tweetal dienstmeisjes aangeuouuea we,ke er haar werk van maakten haar gardero bes en uitzetten uit de voorraden hunner meesteressen aan te vullen. Toen een der meisjes zou vertrekken, lekte de diefstal uit. Dinsdag ontstond op het bovenhuis van perceel Da Costakade te Amsterdam een kleine brand. Hierbij liep de be woonster zulke hevige brandwonden aan het bovenlichaam op, dat zij gedurende het vervoer naar een der gasthuizen over leden is. Het brandje was spoedig door de brandweer gebluscht. In de Veenkoloniën komen enkele ge vallen van mondzeer voor bij menschen die ongekookte melk dronken. Do stoomboot „Burgemeester van Marie," van do Hodand Friesland-lijn, Dinsdagavond van Amsterdam naar De Lommer vertrokken, heeft halfweg Urk en Lammer, tengevolge yan ruw .weer, eon defect aan de machine gekregen, waardoor zij moest ankeren. De passa gier# zijn door .oen gepraaide botter te De Lommer aangebracht. Later ie do boot door de sloepboot „Hector," van leapt. Bakker te. Lemmer pinnen gbbracht. PAARDENSPORT. Draverijen op Tiet Onde Slot" te Heemstede. Onder beigiunstlginig van goed dm vers weer, echter met weinig belangstelling, hadden Woensdag bovengenoemde drave rij-en plaats, zoo lezen we in de „Tel." Zooals steeds hadden bekende stallen ingesohröven en deed het programma spannend» courses verwachten. De volgende tijden bewijzen dat onze verwachtingen niet bedrogen zijn en dat de trouwe bezoekers ook ditmaal geen spijt be.hooven te hebben van hun bezoek. Voeg hier nOg bij de goede regeling, wel ke een vlotte afloop der draverijen ten gevolge had en gemakkelijk komen we tot de conclusie, dat de oommiasie en het be stuur met voldoening op hun werk kun nen terug zien. In do course om den Auraprij® (baan 1600 M.) wist Kenneth van stal Bobo be slag bo leggen op dien laten prijs, 300, in 2 min. 56 2/5 sec, terwijl Alice Roose velt, eig, Barnhoven, don Haag, 2e werd in 2 min. 69 1/5 sec. en 3o in gelijken tijd als Alice Roosevelt. Clasine, eig. D. v. d. Wel te Alphen. K-esp. prijzen 100 en 50. In do harddraverij 2e en 3e klasse, even eens over een baan van 1600 M., kwam Egbert- van den heer T. v. d. Steenhoven te Rotterdam als 1 aan in 2 min. 46 sec., onmiddellijk gevolgd door Bertha, eig. W. T. Smits, die inet een verschil van 3/5 sec. tweede werd. Prijzen 300 en 100. Een bijzondere interessante course volg de om den „Atbleta-prijs" 400, 100 en f 50.In deze klasse werd gereden door den werkende leden van de Neder- landsehe Heerrijderaclub; een keurig ge- Richt; acht paarden met bijna geen ver schil de groene baan van het oude slot te zien afdraven. Toen dan ock de drie win naars met bijna geen verschil de eind streep passeerden, klonk er eon welver diend applaus. De tijden waren: WMteley, eig. J. \V. Sehuyl te Rotterdam, 5 min. 6 1/5 sec.. Meteor, eig. stal Wien, 5 min. 6 2/5 sec.. Insolent, eig. D. v. Wieringen, 5 min. 7 1/5 seconde. Zooals steeds, was ook ditmaal de kor te baan een attractie. Toch waren van de 22 inschrijvers verscheidene niet opgeko men. In de tweede rit, waarin Vitality een voorsprong moest geven van 50 M., wist hij toch als eerste aan te komen en deed dus in de finale 't. allerbeste van zich ver wachten. Echter stelde hij teleur, -daar hij als vierde aankwam. De winnaars waren: 1. Brettenr, eig. stal Voorwaarts; 2. Ivan le Cosaque, eig. W. A. Ockhost to Wassenaar; 3. Castro, eig. A. P. Kroon, te Abcoude; 4. .Vitali ty, eig. stal Wien, p ue uiympiscne speten. t De liftwedstrijden. De verdere uitslagen luiden: Halve fi nale 2e plaats AmerikaZweden 70. De stand met rust was 50. Doelpunten warden gemaakt door Geran, 3; Conroy 3; en Synnott 1. Heden heeft de finale plaats. Figuren voor hoeren: 1 Grafstroem, Zweden; 2 Kroglf, Noorwegen; 3 Stixrud, Noorwegen. 4 Salchow, Zweden; 5 Ilma- n-en, Finland; 6 Nilea, Amerika; 7 Wil liams, Engeland; 8 Megroz, Zwitserland; 9 Beaumont, Engeland. Congres voor IJshockey. In de namiddagvergadering van het oou- gres voor de IJshockey werd, zoo schrijft de „Tel.", besloten, de wedstrijden voor heit wereldkampioenschap eind Maart 192-1 in Zweden te houden inot verzekerde deelne ming van Canada en Amerika. De Oanadeo- ïohe ploegen werden met a 1.gemeene stem men aangenomen. Tot voorzitter werd gekozen do heer Sil- lig uit Zwitserland en tot ondervoorzitter» de herren Hewitts (Canada) en Loóqe (Bel gië.) De» avonds werd eon schitterende parewwedstrijd voor figuurrijden gehouden. Do uitslag was als volgt-: 1. da heer en mevr. Jacobson (Finland): 2. de boer en ir"\vr. Bryn (Noorwegen)3. mevr. .Tahuuw® en de heer Willam» (Engeland); 4. mevr. Weid en de heer Viles (Amerika). Ten slotte had eon hockey-wedstrüti plaats tuasehem Canada en Zweden, welke dioor de eerste met 121 gewonnen werd. Voor Zweden doelpuntte Johansson en voor Canada maakte Frederiekaon 6 doelpunten, Fredfmeon 3. Goodman 2 en Halldomn 1. WIELBIJDEN. Moeskop# wint t« Parijs. De uitslag van den snelheidswedstrijd over 1333 M-. welko in bot Bare des Princes ge houden word, luidt, volgen» d« „Tel." al» volgt le manche: 1. Moeskops; 2. Louet }/t, wiel); 3. Dupiiy. 2e manche1. Moeskop»; 2. Du-puy 0/2 wiel); 3. Louet. 3a manche: 1. Moeskops; 2. Dupuy (250 M.)3. Louet. Klassement Moeskops 3 p„ Dupuy 7 p., Louet 8 p. KEGELEN. De jaarvergadering van den N. K. B. Zondag werd ondier leiding van den heer B. Groenowegen de jaarvergadering gehou den van den Nedorlandsahen Kegelhand. 17 bonden waren vertegenwoordigd. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat op bet öogenblik zijn aangesloten 20 bondon met 359 dub# en 35 direct aangesloten vor- oonigingen. Aan bet slot van zijn verslag noemt de heer De Ruyter met eealge sym- phatieke woorden van. Rijn secretariaat af scheid. Het financieel verslag wijst een voor- d-eelig saldo aan van 171.40. De heer B. G roe no wogen te Haarlem, word al a voorzitter herkozen. In de plaats van den heer H. de Leouw, die zich niet herkiesbaar bad ge steld, werd als commissaris de beer E. Frims te Rotterdam gekomen en in de plaats van den heor N. O. da Ruyter. die bedankt had, do hoer J. Wirtjos te Zaandam tot secretaris. Do bonden wedstrijden zullen -ii» bet na jaar te Arnhem worden gehouden en de ver schillende kampioenschappen te Utrecht. Na de behandeling van talrijke voorstellen werd besloten bet volgend jaar wederom te Utrecht te vergaderen. De beide scheidende bestuursleden werden op hartelijke wijze toe gesproken door den voorzitter, terwijl de vergadering onder instemming kennis nam van de mededeeiig. dat do aftredene socre- taris in de vergadering van het algemeen be stuur benoemd was tot eerelid van de N.K.B. „Tel." UITVOER VAN PAPIER. De N. U. M. brengt ter kennis van exporteurs van papier, dat voortaan bij de indiening van aanvragen van con senten voor den uitvoer van papier deze moeten vergezeld gaan, beha.va van een duplLeaa - factuur, van eene opgaaf, waar- ui, u lij kt van weiken aard, welk formaat, gewicht en welke sameiistelling het te exporteeren papier is, waarvan ook een monster móet worden bijgevoegd. Aan vragen, waa. van niet al de vernielde ge gevens zyn toegevoegd, zol en niet in be handelt g worden genomen. JAARBEURS TE HELSINGFORS. Van 27 Juni tot 6 Juli a.s. zal te Helsing- fors in Finland, de eerste internationale Finsche Jaarbeurs worden gehouden. Hei bestuur der Jaarbeurs, dat grooien prijs stelt op deelname uit Neder.and, heeft ten behoeve van de Nederlandsche en de Neder landsche Koloniale producenten de noodige ruimte beschikbaar gesteld. Bij voldoende deelneming van Nederlandsche zijde, zal nu door de afdeeling Handel, van het Depar tement van Landbouw, Nijveiheid en Han del, Ln samenwerking met de Nederlandsche Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen op deze Jaarbeurs, een inlichting-bureau worden gevestigd, waar Nederlandsche be langhebbenden drukwerken kunnen depo- neeren en waar voorlichting izal worden gegeven omtrent den Nederlandschen, han del en nijverheid. Het voornemen is een collective inzending van Nederlandsche artikelen en Koloniale producten te organiseeren, waarbij de kos ten van deelneming voor de betrokken Ne derlandsche firma's zoo gering mogelijk zui len worden gehouden. Voor de te expose-eren goederen zal geen invoervergunning noodig zijn, terwijl betaal de invoerrechten, bij weder uitvoer zullen worden terugbetaald. De invoer van luxe-artikelen in Finland is echter niet toegelaten. Wanneer de aard der in te zenden goede ren dit mogelijk maakt, zal nader worden overwogen of na afloop van de Jaarbeurs deze goederen ter beschikking gesteld kun nen worden van den Nederlandschen con sul-generaal te Helsingfors met oe oedoeling dat op deze wijze een begin wordt gemaakt met een monster collectie van Nederlandsche ea iveaeriauuscn- ttOiOmuic anixeieu m net belang van den export naar Finland en aangrenzende landen. Nadere inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat van de Ned. Vereeniging Teutoonsiel 1 ingsbelatigen. B-ezuidenhout 30, 's-Gravenhage, r De scheepvaart. Te 'Amsterdam zijn aangekomen de Ne derlandsche stoomschepen „Leersum", met een lading tarwe, van Bahia Bian- ca in de Houthaven; „Ino", met stuk goederen en wijn, va-u Bordeaux aan dc Levantkade; de Engelsche blauwpijper „Laomedon" met gemengde lading en ta bak van Japan en Singapore aan de Ja- vakade en hot Engelsche stoomschip „O- der", ledigscheeps, van Leith. Het passagiersschip „Frisia" yan den Kon. Hol!. Lloyd is Woensdagmiddag naar Zuid-Amerika vertrokken ,cn het Duit sche s.s, „Astarta" naar Bremen. Vertrek mar Oost-lndië. Het voornemen bestaat gedurende de volgende maand .drie passagiersschepen der Stoomv. Mij. „Nederland", van Am sterdam naar Java te laten vertrekken, n.l. de „Grotius" op 1 Mei, „Jan Pz. Coen" 15 Mei cn „Rembrandt" 39 Mei. Een organisatie van havenarbeiders? In een vergadering yan havenarbeiders to Amsterdam, die Woensdagmiddag plaats had, werd het verlangen te ken nen gegeven, om te komen tot één orga nisatie van aile .werklieden in do Amster- damsche haven zonder onderscheid van politieke ox godsdieneiige richting. Deze nieuwe organisatie kou geen politieke be doelingen mogen hebben; haar eenig doel zou moeten zijn te bereiken, ,dat de le den hun arbeid zoo duur mogelijk kun nen verkoopen. Om tot het genoemde doel te geraken werd een commissie van acht personen benoemd, onder wie, naar werd medege deeld, zeifs een bestuurder der Federatie. Deze commissie zal tot do besturen van allo organisaties, ook de Katholieke en de Christelijke, het verzoek richten, zoo spoedig mogelijk in gecombineerde ver gadering bijoen te .willen kome-n om de sauiena.eldag tot één organisatie voor te bereiden. Mocht een organisatie mede werking hiertoe weigeren, dan zal zulks worden beschouwd ais een bekentenis van schuld van die zijde aan de geleden ne derlaag. Op de vraag, of bij weigering der organLatiea tot medewerking aan het uit eengezette doel zou worden overgegaan tot de vorming van een nieuw verband dezer ontevredenen, wenschto men nog geen antwoord te geven. Naar werd me degedeeld, bestond het meerenideel dier aanwezigen uit leden van den modernoo bond. Uit Rotterdam. Vertrek nuar N.-Amerika. De Holland—Amoric.a-liji.er „Noorman" zal 5 Mei v.m. 4 uur van Ro.ttvdam naar New York vertrekken. Da passagiers moeten zich reeds eon dag te voren aan boord bevinden. De werkzaamheden hervat. Precies acht uur ging Woensdag de eerste »hijscn« op een der »Nedenand- booten» naar boven. Voor dat uur heerschte er in het ha vengebied groote bedrijvigneid senrijft het »N. v. U. D.« Toen wij in den vroe gen morgen De RuyterKade te Amster dam naar de Handelskade iiepen, thans niet meer argezet, al stonden op verscnil- lende plaatsen nog marrechausseé s nu- zaren ol rijksveldwachters opgesiexi, za gen wij groote troepen oootwerkers, schuitenvoerders en zeelieden uit de stad naar de emp.aeementen der stoom- vaart-maatscnappijen gaan. Na tien we ken van stilte was het er nu een onge wone drukte, vooial t>ij het kantoor tier vroegere Havenaroeiders reserve jri.A.K.) weike opgeheven is, doch 1 Juli weder zal worden ingesteld, xxenige Honderden losse Dooiwunvcro s.one en daar, in af wachting van de nicdedee.ing naar welke maatschappij zij aan het werk gesteld zouden worden. Teikens nepen de be ambten daar een nummer en een maat schappij of schip af. Zeven-honderd lo^se bootwerkers weruen van daaruit »geuis- tribueerd<c. Het ze.fde gescniedde op de kantoren der H.A.K. in de Houthaven en bij den verbindingsdam, waar deze cijfers 300 en 400 bedroegen. leder kreeg een kennisgeving met de nieuwe regeung, die verschillend is met die van vroeger (o.a. is de maximum uit- keering verminderd van f 23 op f 20 De arbeidsweek is ook anders.) Bij ue hollandsche Stoomboot Mij. Waren bij alle andere stoomvaart-maat schappijen de groote poorten geopend, 't hek bleef tegen 8 uur bij de »Hoiland- sche Stoomboot-Mijin de Hoofdstad ge sloten, zoodat daar eenigc honderuen bootwerkers en bazen buiten bleven staan De directie is nainexijk van oordeel, dat eerst de boycot der schepen in buiten- landsche havens opgeheven moet zijn, voor. het werk hervat kan worden. Eij de a. d.re maat schappijen. Op de steigers van üe »Nederland« heerschte dadelijk groote bedrijvigheid De kranen draaiden en de laadóoomen bewogen zich heen en weer. Op som mige schepen was een groot aantal boot werkers tegen 9 uur aan het laden of lossen. De »ürotius« werd gereed ge maakt voor vetrek. Op de Handelskade reed het goede ren-treintje weer langs de loodsen, de groote vracht-auto's van een expediteurs firma stonden voor de veemeu stil, en in het water, langs den spoordijk bewo gen zich de platte schuiten, Taxi's en rijtuigen reden ar en. aan, want necten- tniddag is de »Frjsia« van den Ko ninklijken Hollandschen L!oyd« naatj Zuid-Amerika vertrokken, op dit schip weryt nog door werkwilligen van bui ten Amsterdam gearbeid. Voor het aan- neeinkantoor dezer maatschappij was de stemming onder de groepjes bootwer kers nogal neerslachtig, want vele vaste arbeiders werden nu slechts a's los personeel aangenomen. Een bootwer ker vroeger in vasten dienst, klaagde ons zijn nood. Hij had tot een Christelijke organisatie behoord, en had willen wer ken, doch na één dag nad hij het al op gegeven, bang voor het terrorisme. Toen had hij maar, meegedaan en nu kon hij na tien weken allerlei ellende doorge maakt te hebben, slechts in lossen dienst treden. Bij de »Kon. Ncd. Stoomboot-Maat- schappij« zijn, naar. meegedeeld werd, eenige bootwerkers onts.agen. Het aan tal »slachtofxers<£ is echter naar een der. bestuursleden van de »Federasie« me dedeelde, den stakers nogal meegevallen. Hefc aantel ontwlaafeneji. Van het bestuur van den „Ceüttalen Bond van Transportarbeiders" wordt ver nomen, dat het aantal ontslagen boot werkers zeer gering is. Wel zijn verschei den van vasten dienst ia lo.a-va Jen dienst gestold. Tot .2 uur Woensdag, hadden zich slechts 14 ont.siagon bootwerkers, leden den den „modernen" bond gemeld. In 'fc veembedrijf is niemand ontslagen. 8xai>u Uilll VyiiTXiurtGKiWAfctóSEN UB 20 APRIL 1920. Hef hieronder volgend overzicht betref fenée den siand der wintergewassen op 26 April 1V20 is, onder medewerking der rijkslandbouwcoosulenten, samengesieta naai gegevens, verstrekt door de correspondenten der directie van oen Landbouw en door hel Kon. Nederl. Meteorologisch Insiuuut. Het mooie herfstweaer in September ec October was zeer bevorderlijk voor de na- jaarsfeewerking van den gioad, waardoor tijdig kon worden begonnen met het zaaieu uvi wintergewassen, /.ij, üie van deze gele genheid geen gebruik maakten, werden ie de eerste helft van November overvallen dooi een periode van vrij sirenge vorst en door sneeuwval. Dit heeft tot gevolg gehad, dat hier en daar nog laat moest wot den gezaaid en dat minder wintergranen uitgezaaid wtrden dan oorspronkelijk het plan was. De winter was bijzonder zacht met veel regen val en voor den stand der wintergewasser. gunstig. Slechts hier en daar hadden enkele laat gezaaide gewassen van het vocht te lijden, waarom zij moesten worden omge ploegd. Van meer nadeel was de hooge water stand in onze groote rivieren. In Januari moesten langs ijssei. Rijn, Maas en Lef breede strooien grond zooveel van den hoo- gen waterstand te lijden, dat de daaraf vooikosnende wintergewassen verdronken en omploegen noodzakelijk werd. Daar van karwei geen gunstige financi eele uitkomsten verwacht worden, werd dit gewa3 op verschillende plaatsen omgeploegd ln Zuidelijk Groningen ondervindt de rog ge hier en daar nadeel van de smalle graan- vlieg en veroorzaakte het gebruik van Chili- peicnlooiaatvergiftiging. ln sommige deel en van Noord-Brabant richt het stengelaaltje aan de rogge meer nadeel aan dan in vori ge jaren. Verder wordt over beschadiging der gewassen niet gesproken. Van schade door nachtvorsten wordt, in tegenstelling met andere jaren, geen melding gemaakt. Uit velschillende streken wordt gemeldt, dat de bodem behoefte heeft aan stiksiofmest en dat overbemesting bij te hollen stand der ge waseen zeer nuttig zou kunnen werken. De ua tuur is ediier in dezen uitstekend te hulp gekomen; het prachtige voorjaarsweder is oorzaak, dat de gewassen vroeg hun voor- jaarsrust eindigden en krachtig zijn gaan groeien, zoodat over het algemeen de stand goed is. De gunstige weersomstandigheden doen hun invloed het sterkst waarnemen bij de graslanden, dc een zeer goeden stand ver- toouen. Er is volop voedsel voor het vee, dat bii de buitengewoon hooge temperatuur zoowel gedurende de nachten als des daags, op meerdere plaatsen reeds einde Maart de stallen kon verlaten. TARWE Inde gebieden, waar de tarwe het meest wordt verbouwd is de stand zeer goed tot goed. Zeer goed is de stand ia Friesland, Utrecht. Noord-Holland en Z.- Holland; goed tot zeer goed in Groningen, zuidelijk Gelderland en Zeeland; goed in het zeekleigebied van Noord-Brabant. Waar tarwe op zand is verbouwd, is de stand vrij goed. ROGGE. De stand der rogge geeft meer verschillen te zienzoo is de stand zeer goed in Friesland. Drente, op de kleigronden ir Noord en Zuid-Holland; goed tot zeer goed in de veenkoloniën; goed op de Veluwe en de kleigronden in Gelderland, in Utrecht, op de zandgronden van Noodd-Holland, in Zeeland en in Noord-Brabant; vrii goed tol goed in Oveiijscl en op Limburgs zandgrond terwijl zii op de rivierklei van Noord-Bra bant en Limburg slechts matig staat. GERST. De gerst staat in het algemeen goed. Zii staat goed tot zeer goed in Gro ningen, Noord-Holland. Zuid-Holland. Z.e» land en Limburg; goed in Friesland en N- Brabant, terwijl elders een vrij goeden t# goeden stand wordt aangetroffen. KOOLZAAD. Over liet algemeen is do stand goed. behalve in Groningen en Oost- Noord-Brabant, waar de stand tot zeer goed nadert en in de Betuwe en Westelijk Noord- Brabant. waarhetvrij goed tot goed staat KARWIJ. In Groningen en Noord-Hol land is de stand goed, tot zeer goed; in Zeeland. Noords-Brabant en Zuid-Iiolland goed. GRASLAND. Het grasland verioont een zeer goeden stand en kan op verschillende plaatsen zelfs uitmuntend genoemd worden, KLAVERS. Ook de klaver staat in hei algemeen zeer goed; op de zandgrondei van Friesland en de klei ia Overijsel ei West-Noord-Brabant is de stand goed. ssihiiuni vin n 11 iii-jiauuwujusiwics-JuaMiMmwtMBaïsiieïasa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6