Wat de Pers zegt BUITENLAND Gemengd Nieuws. Kerk en Schooi Orde en Arbeid üe toestand in Ouitschland. De geeindigde staking in de Havens. ONS VROOLIJK HOEKJE. Kunst en Kennis VRIJDAG 30 APRIL 1920 GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. Kiitt'I KtltiCHI EN» DE ROODE EN DE ROOMSCHE lsta MEIDAG. Op waarlijk treffende wii&e stelt de aal moez-enier O. Huys in liet orgaan der Alg. R.-K. Officiersvereeniging. den Kooden lsten Meidag tegenover den Roomschen laten Meidag: „1 Mei de roode dag! Niet gewerkt de groote dag der hedlsidee 1 Straat-op met de roode vlagt In breed gegolf van menschenmasea. mannen en vrouwen, het zaad gestrooid der lachen, de toekomst: luilekkerland. Luid op klinkt de internationale. Au kennen geen grenzen, de „bewusten." Ze weten zien één. en prijzen allen zalig de ééne gedachte ..het socialisme", om dat het groot zal maken en gelukkig de menschheid heel de wereld over. Stampvol loopen de zalen, en in alle talen wordt gescholden, geschimpt, ge floten. gehuild, geloeid tegen de hui dige maatschappij; geklapt, getrap peld en gejuicht voor den heilstaat, 't 1» 1 Mei, de roode dagl De hoogspanning valt. Weer wordt gewerkt m die vervloek te maatschappij. De harten gelucht, zuigen opnieuw verbittering, haat. en verwensching 't Is 1 Mei geweest de roode dag! Stel biertegenover nu den Room schen dag. 't Is Mariamaand, de lste Mei Marialof 1920. Allen loven U. Maria, op hunne wijze. Maar één is het Magnificat, dat opstijgt U ter eere; één ook de geeste- Hike rozenkrans, die alle kinderen U aanbieden, hunne Moeder, die Moede» werd van het Goddelijk Woord. Gij züt de troosteres der bedrukten hoeveel bedrukten in dit dal van tranen 1 Gij zijt de toevlucht der zondaars en wat 'n zondaars onder de kinderen Eva's 1 UÜ züt de hulp der Christenen en onafzienbaar is de rü der hulpbehoe venden naar ziel en lichaam! Moeders smeek en uwe hulp in voor al haar kinderen, maar één moest gb voor allen terugroepen die slecht oppast! Hinderen stellen hunne onschuld on der Uwe moedearlü'ke bescherming. Ze mochten zoo graag braaf blüven en nooit aan het Kindje Jezus ontrouw worden. Vrouwen bidden om zegen iu haar huwelük. vragen o zoo dringend, haai man te willen teruggeleiden tot het Geloof haar man, die door de rooien werd meegesleept. Vrouwen, uit hoogere standen ook we!, klagen haar bitteren nood. over de ontrouw van haar man. Maria bid voor hem! Mannen, in diepen ernst geknield, roepen haar aan om sterkte tegen de verleiding der wereld, 't Zal nu gedaan ziin! Voor goed willen ze breken met dat weieldsch B&aoe. Sta mü bü. gij sterke Maagd, toren van David! Zoo bidden ze in 't Marialof, de kleinen tn de grooten. de sterken en de zwakken in alle landen, in alle talen! De bel rinkelt! De zegen met het Aller heiligste! 'n Marialied uit volle borst. De Kerk loopt leeg. stil, ernstig. Ieder hervat zün taak. getroost, gesterkt; vol hope op ae Sterie der Zee, op de Moeder van God, ook onze Moeder. 't Is 1 geweest 1 De Roomsche dag! Hoe schoon toch dat Roomsche geloof, »ns geloof! De ontwapening. In een iw-eede artikel over de uitvoering van hei vrenesverarag, behandelt de Deutsche Al.gememe Zeuung ae ontbinding van het ouue Lunsche leger, dat niet meer bestaat. Lit excoie generale staf werd op 1 Octo ber onroo-naen. Ee opperste legerleiding be- svaat reeds sedert gercimen tijd niet meer en evenmin ae ministeries van ooilog van 'kruisen, oeie: en, Wuriemberg en Saksen. het hoogste militaire gezag berust bij 't rijkswee-mmisterie. In plaats van de vroegere zeven legerin- kpecties en '25 general-kommando's bezit Duuscnland thans drie rijksweergroepcom- do s. De militaiie scholen waren op 10 Maart opgeheven, met uitzondering van die, wetke in het vredesverdrag zijn toegestaan. De ontbinding van de rijksweer en vrijwil lige landsiQi'm werd op 9 Apiii vastgesteld. Tengevolge van oen heerschenden toestand ■was"het niet mogelijk aie bepaung uit te voe ren. De ontbinding zal echter geschieden, zoodra weder ordelijke toestanden zijn inge treden. Duitschlaud is de bepalingen van het vre desverdrag naar mogelijkheid nagekomen. Indien het zich aan sommige termijnen niet heeft kunnen houden, dan is dit geschied met vergunning of met kennisgeving der Enten te, die de onuitvoerbaaiheid van enkele bepa lingen tengevolge van de tegenwoordige om standigheden ia Duitschland heeft moeten 'erkennen. (De vorming en aanvoering van een model brigade. binnen de grenzen van de rijksweer- macht, is opgedragen aan den voormalig en minis ter van oorlog, generaal Reinhardt. De 'vorming der brigade geschiedt te Doberitz i(bij Berlijn) en de biigade zelf wordt be schouwd als een reserve, ter beschikking van -iet legerbestuur. tiet slechten der vestingwerken. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" bevat onder den titel ,.Het slechten der Duitsche vestingen" een artikel, waarin wordt betoogd, dat, ondanks den moeilijken economischen toestand, al het mogelijke is geschied om de harde vredesvoorwaarden te vervullen. Reeds aanstonds na den wapenstilstand weid met de sledningswerkzaambeden begonnen. Zoo zijn reeos vóór de bekrachtiging van den vrede de munitie, uitrustingen, handwapenen en strijdmiddelen uit de vestingen verwijderd. De sloopingswerkzaamheden ziin thans in vollen gang en haar voltooiing op den vast- gesteiden termijn is te verwachten. Alleen op de door de geallieerde bezettevestingen kon tot dusver met de sloopingswerken geen aan vang worden gemaakt, daar het vaststellen van een termijn voor het slechten aan den Oppersten Raad is voorbehouden. De sloo ping der versterkingen in de Kielerzone zijn kort na den wapenstilstand begonnen en dien overeenkomstig gevorderd. NA DE CONFERENTIE TE SAN REMO. Uit San Remo wordt gemeld: In een inter view met Italiaansche journalisten uitte Lloyd George de meening, dat rechtstreeksche onderhandelingen tusschen Italianen en Zuid- Slaven de beste waarborgen zullen kunnen opleveren voor de door de conferentie wenschte oplossing. De positie van Engeland achtte Lloyd George zeer eenvoudig, want Engeland is be. reid het verdrag van Londen toe te passen, dat Italië met zooveel offers tijdens den oor log heeft nageleefd. Ten slotte veizekerde de premier, dat de besprekingen tc San Remo gevoerd waren met den grootsten ernst en loyauteit. het ee- nige middel om tot bevredigende resultaten te komen. De bijeenkomst te Spa wordt le- vendiff door do goal lieerden gewenscht, die aan rechtstreeksche besprekingen de voor keur geven boven diplomatieke nota's. Broodnijd. Dinsdag kwamen twee duizend oud-ge- dienden bijeen voor het gebouw van de tramdirectie in Bristol om te protestee- ren tegen het verrichten van dienst op de trams door meisjes, en .dertien de monstranten werden door de directie jn gehoor ontvangen. Ze kregen geen hun bevredigend antwoord en .verklaarden, dat ze met evenveel bes.istneid de geleidings- draden van .de electrische tram zouden doorsnijden, ais ze dit de prikkeldiraad- versperrringen in .Vlaanderen hadden ge daan. Buiten gekomen, hieven de mannen deai kreet aan: „Trekt de meisjes van de wa gens" en .de menigte zette zich in bewe ging om de plannen te volvoeren. De politie kwam tusschenbfeide. Een gevecht ontstond. De politie werd met ilesschen, de vrouwelijke conducteurs wer den met zand en straatvuil geworpen. Tegen den avond werd de houdüng der mannen zoo dreigend, dat op raad dier politie op enkele. lijnen de dienst werd stop gezet Het Vaticaan en de Oostersche kwestie. Uit Rome seint Reuter aan de Engel - scho bladen, dat het Vaticaan met de grootste blamgetelling de ontwikkeling der godsdienstige vraagstukken, verband houdende met Palestina en vootrnamelük met de heilige plaatsen aldaar, volgt. De H. Stoel is van oordeel, dat de Roomsch-Katholieke kerk in het bezit moet blüven van. de heilige plaatsen die thans in haar bezit zün en dat over het lot uer heilige plaatsen, thans in het bezit der Grieksche Ortho'oxe Kerk door een commissie moet worden beslist. De Heilige Stoel heeft met voldoening kennis genomen van het feit dat een der- gelüke commissie reeds is benoemd. Niet zonder vrees voorziet die H. Stoel de megelüikheid van een overheersehing door 't Joodeehe element en zij eischt der halve dat de Zionistische beweging „bin nen de juiste grenzen zal worden gehou den." 1 Mei in Frankrijk. Daar de typo's hebben besloten de aan- wüzingen van de C. G. T. te volgen en 24 uur te staken, zullen op 1 Mei geen bladen uitkomen. Het blijkt meer en meer, dat 1 Mei te Parys letterlük alles zal stilstaan, zeli's de telegraafkantoren zullen met enkele uitzonderingen gesloten zün en de tele foon zal 'emergens en 'savonds een uur staken. Men verwacht geen betoogingen op straat. Dit is echter altüd moeilük voor uit te zeggen, gelük het vorige jaar be wezen is. (Zie verder Telegrammen.) De Ver. Staten en Rusland. Reuter seint uit Atlantic City, dait het bestuur van de Kamers van Koophandel in die Ver. Staten gemachtigd is een com missie te benoemen, die in Europa de mo gelijkheid zal onderzoekeu van het her stel der handelsbetrekkingen tusschen de Vereenïgde Staten en het Russische volk. Groote plannen in Oostenrijk. De Oositem-ijksche regeering zal binnen kort bü de nationale vergaderingen een ontwerp indienen, waarbij de. regeering gemachtigd wordt tot uitbreiding vau vier groote waterwerken tot electriiicatie van verschillende bergachtige trajecten der staatsspoorwegen over een gezamen- IÜ'ke lengte van 651 K.M. alsmede tot aan koop van electrische locomotieven. De hiervoor geraamde kosten bedragen bü een aanlegtyd van vyf jaren 3560 millioen kronen. Het gaat hierbü om het in aan bouw zünde Spuller Sec werk in Vorarl- berg,, het reeds bestaande Ruezwerk bü Innsbruck, dat -p het oogenblik den Mitt-enwald-spoorv .g van electric?heit voorziet, het Subach-Talwerk en het Mall- nitzbachwerk by Oberfellbach in Karin- tie. Deze vier werken zouden ongeveer- 24000 paardekracht kunnen leveren, wat I op een jaarlij'ksche prestatie van 130 a 140 millioen kilowatturen meerflaomit en een jaarlijkisehe hesparing van 36.000 wagons kolen zon beteekenen. Maatregelen tegen de nationalisten in Turkije. Uit Konstantinopel wordt aan de „Temps" geseind: Een officieel communiqué deelt mede, diat daar de termijn, vastgesteld in het re- geeringsmanifest vaotr die onderwerping van rebellen is afgedoopen. Moestafa Ke- mal en de andere organisators van de rebellie in Amatolië zijn voor den krijgs raad gedaagd. De regeering, die eerst enkele lichtin gen had willen oproepen om d© rebellen te bestrüden, heeft daarvan afgezien met het oog op de moeilykheden en heeft be sloten een beroep te doen op vrüwilligers. De organisatie wordt voorbereid voor een vrijwilligerskorps, bestaande uit ver schillende groepen, die in bepaalde zones tegen de rebellen zullen opereeren. Een büzonderc commissie wordt samen gesteld door den minister van binneu- lanidsche zaken om de ambtenaren op te sporen en te vervolgen, die met de natio nalisten samenwerken. Verschillende arrestaties hebben rods plaats gehad van agenten, die het ver trek van partijgangers van Kemal uit Konstantinopel naar Amatolië vergemak- kelükt hebben. In het Lagerhuis heeft de heer Bridgeman, parlementair secretaris van den Board of Trade, eenige belangwek kende cyfers meegedeeld. In antwoord op een vraag vertelde hij dat .de loonkosten per ton kolen, opgebracht aan den mond van de mijn, in 1913 bedroegen 6 eh. 4 d. en in 1919 daarentegen 18 sh. 7.68d. Het aantal in de kolen-industrie werkzame personen was 1,110,884 in 1913 en 1,163,000 in 1919, en de productie per arbeider (bóven en onder grond) was 259 ton in 1913 en 197i/ï jn 1919. De stad Mannheim betaalt met het doel om aan den woningnood tegemoet te komen, aan menschen die met anderen samen wonen en daardoor hun eigen wo ning ontruimen, 500 mark premie voor elk vertrek, dat vrij komt. .Wie de stad geheel metterwoon verlaat, krijgt 1000 mark per kamer. Nu er geen goud en zilver meer iS) komt het koper en brons weer in eere. In sommige dorpen in Beieren krijgt men voor 5 koperen pfennige een vierde liter wijn en kan men zich voor één pfennig laten scheren. In de gevangenis van Dresden zijn reeds 250 leden van de roode garde van Hoelz opgesloten. Zij zullen te Dresden voor de rechtbank verschijnen. Helfferich is de eerste candidaat op de lijst der Duitsch-nationalen voor de rijksdagverkiezing jn het district Hes- sen-Naasau. De Mexicaansche consulaten te Rot terdam en Amsterdam ontvingen offi cieel bericht, dat het ministerie van bui- tenlandsche zaken te Mexico de mede- deeling, dat de Mexicaansche regeering aan de Vereenigde Staten machtiging zou hebben gevraagd om troepen over hun gebied te vervoeren, onjuist is. Verder wordt officieel gemeld, dat bij Tuxpan in Vera-Cruz de rebellen-aan voerder Arnulfo Gomez door generaal Marguia is verslagean. EEN TRAM IN DE SLOOT. Woensdagavond is de electrische tram komende van Rotterdam, nabij Schiedam in de langs den weg loopende sloot ge raakt, vermoedelijk door het weigeren van de rem. Ongelukken kwamen niet yoor. De inzittenden kwamen er met een he- vigen schrik af. De motorwagen kwam in de sloot te staan; de aanhangwagen bleef op den kant. GEVAARLIJK heerschap. Door de politie te Middelburg is een 66-jarig man aangehouden, die diefstal pleegde in een winkel. De aangehoude ne, die reeds 12 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 wegens brandstichting achter den rug heeft, zeide den diefstal te heb ben gepleegd om in de gevangenis te ko men. Hij verklaarde Dinsdag onder 'sHeer Arendskerke (Zeeland) getracht te hebben weer brand te stichten, doch regen en wind hadden zijn voornemen doen mLlukken. Bet gevaartijk heerschap is ter beschikking van de justitie ge steld. HET NOODLOTTIGE ZEIL)TOCHTJE. Een drietal leetiingen van de Zeevaart school te Bartingen zouden,, naar de „S.and." vertelt, een zentochtje maken, en koersten daartoe de haven uit. Door stroom en wind raakien ze te ver weg en toen 't nacht werd, stroomde een menig.e belangs.e.lendeu samen op 't ha- venhooid in a.»gstige ^spanning wat hun was wedervaren. -legen middernacht stoomde de „Y lies tr oom' naar ouiten om te zoeken, en de wakkere bemanning smaakte het genoegen tegen tweeën .de jongelui behouden binnen .e brengen. Zij banden aLerlei wederwaajJighedien van een schipbreuk meegemaakt, nangen tijd op de omgeslagen boot, gedeeltelijk in 't kilie sop zntende en zonüer stuur en zeil aan de golven overge.everd fe zijn, is nu juist als proeve voer 'oekomst niet p .u.xelijk. Geluk1 0 da alles echter met scir iu en lUeeron pius wat schade afliep. WIJN.'P KATWIJK. In de „Nieuwe Kalwijker" staat het vo.gende nieuws te lezen: „iueu ver.clc da. Dav ia...Wijnkoop hier op ons vreedzaam do' p komt wonen. Zoo ais men zeg- hee.t h.j a m den Zaid-oou- levard een eerste klas villa gehuurd, en zal binnenkort met huijo en mudje tot ons overkomen. Nu zal is. met dit feit, tenminste als het een feit fe, onze ge- nieenle iua..r geen gelukvvenscheu. .Vvel is de heer Winkoop thug^, een schatrqk man, naar ik vernam, r-M^u gewone om standigheden is het yooruëctig als de rijke heeren onze gemeente tot hun woonplaats verkiezen. Maar, in dit geval ben jk er niets blij mede, met de eer die .Wijnkoop ons aan doet. Dat de heer Wijnkoop zich thans in Amsterdam met zijn rijkdom niet veilig gevoelt is wel te verstaan. Het prole tariaat, door hem opgezweept en aange hitst tot staking lijdt honger en gebrek, het wordt razend van eliende, en het kon best gebeuren, dat, als men begon in te zien wie hun al deze ellende berok kend had, Wijnkoop daar iu groot Mo- kem een kwade pijp zou rooken. Daarom gaat hij denkelijk de kuiten pikken en zoekt veiligheid voor hem zelf en voor z'n lieve centen jn het Christe lijk Katwijk. Ja, als de goddeloozen in nood geraken dan kruipen ze .dicht bij de Chrisfeiijken omdat ze daar veiliger zqn dan in het midden van hun eigene kornuiten. In onrust stoken en ontevre denheid te zaaien zijn Wijnkoop en con sorten, mannetjesputters, maar ze laten het anderen uitvechten en gaan zelf, als Jan Boezeroen aan het knokken gaat, in Katwijk of elders de baden gebruiken. ONMENSCHELIJKE YERWAAR. LOOZ1NG. Omtrent het ergerlüke, ook door ons ver melde geval van verwaarloozin.tr te Veen- dam. verneemt de „Prov. Gron. Crt." van andere zijde nog, dat het eerste bericht, hoewel j'uist wat de feiten betreft, toch een weinigje te fel gekleurd was. Het geval heeft ook te Groningen zeer de aandacht getrokken. Men heeft gevraagd, hoe het mogelijk is geweest, den jongen zooveel jaren verborgen te houden. Hii moest toch voor de nationale militie loten. Dat nu heeft hü inderdaad gedaan en hii is wegens lichaamsgebreken afgekeurd. Dat is onge veer vüf jaar geleden gebeurd. Men kan dan ook niet zeggen, dat hü acht jaar lang bepaald opgesloten is geweest. De huren hebben den jongen meermalen gezien en wisten hoe het met hem gesteld was. Het blad verneemt nog. dat de moeder een zenuwpatiënte, een sloof en dat de hoofd schuldige de vader is. De jongen is voorl-oopig in het, gasthuis opgenomen. Hü zal waarschünlü'k onder curateele worden gesteld. I de tram van Leeuwarden naar Veen -ouden was een koopman, ü.e, zoo als het »N. v. F.« meldt, een handel begon over.zijn bovenkled en en ze inder daad verkocht en in de tram nog uittrok en afleverde ook. Hij werd nu door den conducteur uit de tram verwij derd en zette per fiets de reis voort naar Zwaagwesteinde, in.boezeroen en onder pantalon. Een best paard, op de Zuidlaarder- markt October 1919, voor f 1425 was gekocht, werd gisteren te Winsc.ioien, hoewel het in veel beter, conditie was, voor f 740 verkocht. Te Thorn (Limb.) zou het echt paar Weyberg zijn gouden huwelijks feest vieren. In den morgen van dezen gedenkwaardigen dag voe.de de echtge noot zich onwel en overleed slechts eenige uren later. Te Nieuw-Amsterdam (Drente) is de vrouw M. A. H. in het kanaal geraakt en verdronken. Te Zoeterwoude is Woensdagmid dag bij het uit school komen een 4-jarig kind in een sloot geraakt en verdrongen. Te Heenen zijn gearresteerd twee Duitschers, die met een vermoeue.ijk ge stolen paard over de grens kwamen, de ze vreemdelingen waren gewapend met revolvers, dolken, valsche sleute.s enz. Een woonwagenbewoner, die het paard kocht, werd wegens heling aangehouden. Uit Amsterdam. De Neet. Federatie en de Centrale Bond van Transportarbeiders hebben bericiit. dat de boycot van Nederlandsche schepen in het buitenland spoedig, mogelijk nog vandaag reeds opgeheven zal worden. Echter zal deze boycot nog voortduren voor de Holt. Stoomvaart Mü.. zoolang deze maatscbappü hare poorten nog voor de sta kers gesloten houdt. Zooals men weet. wil juist de Holl. Stoomvaart-Mü niet eerder personeel aan nemen of de boycot moet geëindigd wezen. Geen collectief contract! De Nederlandsche Federatie van .trans portarbeiders verspreidt in Rotterdam een manifest aan de havenarbeiders en zeelie den, waaraan we o.a. ontleenen: De scherpslijpers der Scheepvaartvereeni- gingen Noord en Zuid schijnen zich niet bijzonder op hun gemak te voelen over de wijze, waarop de havenarbeiders- en zeelie- denorganisaties aan de staking een einde hebben gemaakt. Daarom hebben zü zien pey manifest tot u gewend, met geen ander doel dan om de leden onzer organisaties tegen huu besturen op te zetten, hen te noodzaken op de vernederende voorwaarden der werk gevers een collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten. De besturen der havenarbeiders, en zee- liedenorganisaties hebben getoond tot de uiterste concessies bereid te zün. en wel door een collectieve arbeidsovereenkomst te wil len aanvaarden op den grondslag van 7-50 per dag voor de havenarbeiders en een gags voor den matroos van 15 pd.st- per maand voor de zeelieden, uit te betalen tegen den koers van den dag. Deze van arbeulevszi.ide zeer ver tegemoet komende voorstellen ziin door de werkgevers afgewezen. De heeren verlangen volledige onderwer ping aan hun vv I. We komen ei echter tegen op. dat de Scheepvaart-Vereenigingen liet in hun ma nifest voorstellen, alsof do bestureiï van onze organisaties hun leden tot diefstal zou- deu hebben aangezet. VRAAG EN ANTWOORD. Vraag: Wat i3 een commissie? Antwoord: Een commissie js een toe stel, dat zes mannen in staat stelt in zea dagen te doen, wat één man in één uur kan opknappen. REDDING. De rentenier lag naast zijn bed, met 'n prop in z'n mond, handen en voeten ge bonden. De inbreker stond voor de brand kast, en hij scheen niet van plan werke loos te blijven. Plotseling drong, van de straat, een doordringend gefluit in de kamer door. „Dat is je geluk," zei de inbreker, „dat is 't fluiten.. van de politie, dacht de rentenier, Van den vrijgestelde van den inbrekersbond, dat de staking is uitge roepen!" Dat is gelogen! Ongetwüfeld zullen onze organisaties er niet aan medewerken, dat een behoorlijke gang van zaken wordt verkregen en zullen zü er niet aan medewerken, dat de hedrijfs- ruat niet wordt verstoord. En daarom hebben wü op de vergadering gezegd: ..de werk- gevei8 hebben den chaos gewild, ^elnu. zij zullen hem hebben." Daarmede bedoelen wü alle consequenties, voortvloeiende uit het niet tot stand komen der collectieve ar beidsovereenkomst. te aanvaarden, ongeacht de maatregelen, welke de werkgevers mee- nen te moeten nemen. Dit willen we echter wel b« voorbant zeg gen. dat hoe krasser maatregelen de werk gevers nemen, hoe grooter ook de kans is op weer nieuwe voortdurende conflicten, en misschien wei van nog geweldiger omvang dan wü thans hebben beleefd. Als gü dan oogeublikkelük aan het werk moet tegen het oude loon, dat is dus minder dan oo-k, volgens de werkgevers, noodig is om van te kunnen leven, dan radeu wij L) ernstig aan uw arbeidsprestatie daarmede in overeenstemming te brengen. Voor wei nig loon behoeft niet veel arbeid te worden geleverd, wül de werkgevers den arbeiders niet een zoodanig bestaan toekennen, waar uit. de individueole arbeider de kracht kan putten, om tiin arbeid in dienst van de ge meenschap te ste'.leu Ons besluit is en blijft dus: geen collec tief contract op de door de werkgevers ge stelde voorwaarden I Geen zwarte lijst. Naar van het bestuur der Federutie van Transportar, eideis vernomen wordt, zouden volgens bij dit bestuur ingeko men inlichtingen de werkgevers in het havenbedrijf beslo en hebLeu, om de uit gesloten havenar^eide.s niet bij andere Maatschappijen in dienst te nemen. De uilgeslotenen zouden op de z.g. „zwarte lijst" geplaatst z,jn. Naar de jui-theid dier mededee.ingen gev.aagd, ontkeerde de heer de Jong, secretaris van df Sclieepvaar-vereeuiging Noord, dat er oei zwarte Ijst beslaat. Het is echte, niet onmog-ljk a du# de heer de Jong dat uiigesloten werklieden niet bij an dere n.aLschapp en w o. den aangenomen, tenzjj zy in het bezit van gunstige ge tuigschriften zijn. Dr. P. J. H. CUYPERS. Uit Roermond wordt aan „De Maasb." ge seind. dat de rijksarchitect Dr. P. H. Cuy- pe.s Donderdag van de laatste H. Sacramen ten is voorzien. Dr. Cuijpers is 92 jaar. EEN MAAND EXTRA-SALARIS. Nu de regeering besloten heeit ne aoor de Tweede Kamer aangenomen „motie-Smcenk uit te voeien, zal. volgens mecedeelmg van den Minister van Ondeiwijs. aan at gemeen te- en schoolbesturen aan die groepen vau personen, die wel in aanmerking kwamen voor den duurtebijs.ag 19ly. doen tot uus vei re van de uitkeeriug van een maanci exna salaris waren uitgesloten, aeze uiikeering als nog wore en toegeken-d. DE ACTIE IN HET GRONDWERKERS- BEDRIJF. Vanwege den Algemeenen Nederlanusdien GronawerKersicond en zvnnverwan,e Vakken wordt omtrent den toesiand in het. giond. werkersbeurijt in verband niet oe tanoelijke overeenkomst het volgenae medegedeeld: het aanbod van ae patroonsoonaen voor de le klas-plaatsen van 85 cent voor de grond we, kers is j.i. Aateruag in ae oes.uurs- veigadenng van werknemersorganisaties be- haimeid. De gecombineerde besturen hebben daarop den patroons ve,zocht om een conleientie over ce velschillen, die nog tusschen ae par tijen bestaan. Inmiddels hebben de besturen de afdeeiin- gen geaoviseerd op 3 Mei het werk niet t< staken Vrijdagmoigen 10 uur zal een conferentie plaats hebben, waarna dan de leden van de bonnen gehoord zullen worden. jjBX' LA., DAiiBi-i D i-LS,. J N F LIGT TE HOOGERHE1DE. Men schrijft ons: Maandag j.l. heeft de E. K- Werkge- versvereeniging vergaderd en na een ta melijk scherpe discusie js besloten tot opheiiing van de vereeniging- liet cestuur en nog eenige leden, meest allen tot de groote we;kgevers behoo- rend, hebben nu eeu loon aangeboden van resp. 32 en 34 cent pe, uur voo-r winter en zomer én verklaarden zich be- reiti iOü verder onderhandelingen. Yerwa.ht wordt, dat nog meerdere werkgevers eenzeldie houding za len auur- nemeu, zoudaf daarmede het couilict be langrijk beperkt zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11