TWEEDE BLSD Wat de Pers zegt BUITENLAND Gemengd Nieuws. Kerk en Schooi Orde en Arbeid ONS VROOUJK HOEKJE. Kunst en Kennis De geeindtgde staking in de navens. VRIJDAG 30 APRIL 1920 ue toestand in Duüschland. GEMENGDE BUITENL BERICHTEN, ftyiv't b.È.ii»fiysnl Ëma» DE ROODE EN DE ROOMSCHE 1ste MEIDAG. Op waarlijk treffende wijze stelt de aal moezenier G. Huys ru liet orgaan der Aig K.-K. uffieiei'svereeniging. den Booden lsten Meidag tegenover den Roomscben lsien Meidag: „1 Mei de roode dag! Niet gewerkt de groote dag der healsidee! Straat-op met de roode vlag! Ln breed gegoif van menschenniassa, mannen en vrouwen, bet zaad gestrooid der lachen- de toekomst: luilekkerland. Luid op klinkt de internationale. kennen geen grenzen, de „bewusten." Ze weten zien één. en prijzen alien zalig de ééne gedachte ..het socialisme", om dat het groot zal maken en gelukkig de menschheid heel de wereld over. btampvol loopen de zalen, en in alle talen wordt gescholden, geschimpt, ge floten. gehuild, geloeid tegen de hui dige maatschappijgeklapt, getrap peld en gejuicht voor den neulstaat. 't Is 1 Aiei. de loode dag! De hoogspanning valt. \v eer vvorut gewerkt in die vervloek te maatschappij. De harten gelucht, zuigen opnieuw verbittering haat, en verwensciung. 't is 1 Mei geweest de roode dag Stel uiertegenover nu den Koom- schen dag. 't Is Mariamaand, de 1ste M.ei, Marialof 1920. Allen loven U. Maria, op hunne wijze. Maar één is het Magnificat, dat opstijgt U ter eere; één ook de geeste lijke rozenkrans, die alle kinderen U aanbieden, hunne Moeder, die Moedei werd van het Goddelijk Woord. Gij zijt de troosteres der bedrukten hoeveel bedrukten in dit dal van tranen Gii züt de toevlucht der zondaars en wat 'n zondaars onder de kinderen Eva's! Gij zijt de hulp der Christenen en onafzienbaar is de rij der hulpbehoe venden naar ziel en lichaam! Moeders saueeken uwe hulp in voor al haar kinderen, maar één moest ge voor allen terugroepen die slecht oppast ivindergn stellen hunne onschuld on der Uwe moederlijke bescherming. Ze mochten zoo graag braaf blijven en nooit aan het Eindje Jezus ontrouw worden. Vrouwen bidden om zegen in haar huwelijk, vragen o zoo dringend, haai man te willen teruggeleiden tot het Geloof haar man. die door de rooien werd meegesleept. Vrouwen, uit hoogere standen ook wel. klagen haar bitteren nood. over de ontrouw van haar man. Maria bid voor hem Mannen, in diepen ernst geknield, roepen haar aan om sterkte tegen verleiding der wereld, 't Zal nu gedaan zijn! Voor goed willen ze breken met dat wereidsch geaoe. Sta mjj bij. gij sterke Maagd, toren van Davidl!" Zoo bidden ze in 't Marialof. de kleinen en de grooten. de sterken en de zwakken in alle landen, in alle talen! De bel rinkelt! De zegen met het Aller heiligste! 'n Mariaiied uit volle borst. De Kerk loopt leeg. stil, ernstig, leder hervat zijn taak. getroost, gesterkt: rol hope op de Sterre der Zee. op de Moeder van God, ook onze Moeder, 't Is 1 geweest! De Roomsche dag! Hoe schoon toch dat Roomsche geloof, ons geloof! De ontwapening. ln een tweede artikel over de uitvoering van hei vieuesverarag, behandelt de Deutsche Ai.gememe zeuung ae ontbinaing van het ouue Duusciie leger, dat niet meer bestaat. u,e giooie generale staf werü op 1 Octo ber ontwormen. De opperste legerleiding be- s.aat reeos sedeit geicimen tijd niet meer en evenmin de ministeries van ootlog van kruisen. Deieien, VVurtemoerg en Saksen. het hoogste militaire gezag berust bij 't rijks vtee^mmislerie. in plaats van de vroegere zeven legerin- speuics en 2o generai-kommanao's bezit Duuscnland thans drie rijksweergroepcom- do s. De militaiie scholen waren op 10 Maart opgeheven, met uitzondering van die, weike in net vredesverdrag zijn toegestaan. De ontbinding van de rijksweer en vrijwil lige landstorm werd op y April vastgesteld, 'iengevotge van tien heerschenden tcestand was het niet mogelijk die bepaling uit te voe ren. De ontbinding zal echter geschieden, zoodra weder ordelijke toestanden zijn inge- tieden. Duiischland is de bepalingen van het vre desverdrag naar mogelijkheid nagekomen. Indien het zich aan sommige termijnen niet heeit kunnen houden, dan is dit geschied met vergunning of met kennisgeving der Enten te, die de onuitvoerbaarheid van enkele bepa lingen tengevoige van de tegenwoordige om standigheden in Duitschiand heeft moeten erkennen. De vorming en aanvoering van een model brigade, binnen de grenzen van de rijksweer- macht. is opgedragen aan den voormaligen minister van oorlog, geneiaal Reinhaidt. De vorming der brigade geschiedt te Doberitz (bij Berlijn) en de brigade zelf wordt be schouwd als een reserve, ter beschikking van het legerbestuur. 1 Hei slechten der vestingwerken. 1 De „Deutsche Allgemeine Zeitung" bevat onder den titel „Het slechten der Duitsche vestingen" een artikel, waarin wordt betoogd, dat, ondanks den moeilijken economischen toestand, al het mogelijke is geschied om de harde vredesvoorwaarden te vervullen. Reeds aanstonds na den wapenstilstand weid met de slechiingswerkzaamheden begonnen. Zoo zijn reeos vóór de bekrachtiging van den vrede de munitie, uitrustingen, handwapenen en strijdmiddelen uit de vesungen verwijderd. De sloopingswerkzaamheden zijn thans in vollen gang en haar voltooiing op den vast- gesie,den termijn is te verwachten. Alleen op ce door de geallieerde bezettevestingen kon tot dusver met de sloopingswerken geen aan vang worden gemaakt, daar het vaststellen van een termijn voor het slechten aan den Oppersten Raad is voorbehouden. De sloo ping der versterkingen in de Kieierzone zijn kort na den wapenstilstand begonnen en dien overeenkomstig gevorderd. NA DE CONFERENTIE TE SAN REMO. Uit San Remo woidt gemeld: In een inter view met Italiaansche journalisten uitte Lioyd üeorge de meening, dat rechtsireeksche onderhandelingen tusschen Italianen en Zuid- Slaven de beste waarborgen zullen kunnen opleveren voor de door de conferentie g^ wenschte oplossing. De positie van Engeland achtte Lloyd George zeer eenvoudig, want Engeland is be reid het verdrag van Londen toe te passen, dat Italië met zooveel offers tijdens den oor log heeft nageleefd- Ten slotte veizekerde de premier, dat de besprekingen te San Remo gevoerd waren met den grootsten ernst en loyauteit. het ee- nige middel om tot bevredigende resultaten ie komen. De bijeenkomst te Spa wordt le vendig door de geallieerden gewenscht. die aan rechtstreeksche besprekingen de voor keur geven boven diplomatieke notas. Broodnijd. Dinsdag kwamen twee duizend oud-ge- dienden bijeen voor het gebouw van de tramdi, ectie in Bristol om te proteste ren tegen het verrichten van dienst op de trams door meisjes, en dertien de monstranten werden door de directie jn gehoor ontvangen. Ze kregen geen hun uevredigjüd antwoord en verklaarden, dat ze met evenveel oes-istneid de geieidings- draden van de electrische tram zouden doorsnijden, als ze dit de prikkeldraad- versperrringen in Vlaanderen hadden ge daan. Buiten gekomen, hieven de mannen dein kreet aan: „Trekt de meisjes van de wa gens" en de menigte zette zich in bewe ging om de plannen te volvoeren. De politie kwam tussclienbfeide. Een gevecht ontstond. De politie werd met ilesschen, de vrouwelijke conducteurs wer den met zand en straatvuil geworpen. Tegen den avond werd de houding der mannen zoo dreigend, dat op raad der politie op enkele lijnen de dienst werd stop gezet Het Vatieaan en de Oostersche kwestie. Uit Rome seint Reuter aan de Engel- sche bladen, dat het Vatieaan met de grootste biangetelling de ontwikkeling der godsdienstige vraagstukken, verbaan houdende met Palestina en voornamelijk met de heilige plaatsen aldaar, volgt. De H. Stoel is van oordeel, dat de Roomscli-Katholieke kerk in het bez.it moet blijven van de heilige plaatsen die thans in haar bezit zijn en dat over het lot uer heilige plaatsen, thans in het bezit der Grieksche Orthodoxe Kerk door een commissie moet worden beslist. De Heilige Stoel heeft met voldoening kennis genomen van het feit dat een der gelijke commissie reeds is benoemd. Niet zonder vrees voorziet de H. Stoel de mogelijkheid van een overheersehing door 't Joodeohe element en zij eischt der halve dat de Zionistische beweging „bin nen de juiste grenzen zal worden gehou den." 1 Mei in Frankrijk. Daar de typo's hebben besloten de aan wijzingen van do O. G. T. te volgen en 24 uur te staken, zullen op 1 Mei geen bladen uitkomen. Het blijkt meer en meer, dat 1 Mei te Parijs letterlijk allee zal stilstaan, zelfs de telegraafkantoren zullen met enkele uitzonderingen gesloten zijn en de tele foon zal 's morgens en 's avonds een uur staken. Men verwacht geen betoogingen op straat. Dit is echter altijd moeilijk voor uit te zeggen, gelijk het vorige jaar be wezen is. (Zie verder Telegrammen.) De Ver. Staten en Rusland. Reuter seint uit Atlantic City, dat het bestuur van de Kamers van Koophandel in de Ver. Staten gemachtigd is een com missie te benoemen, die in Europa de mo gelijkheid zal onderzoeken van het her stel der handelsbetrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en het Russische volk. Groote plannen in Oostenrijk. De Oostenrijkse he regeering zal binnen kort bij de nationale vergaderingen een ontwerp indienen, waarbij de regeering gemachtigd wordt tot uitbreiding van vier groote waterwerken tot electrificatie van verschillende bergachtige trajecten der staatsspoorwegen over een gezamen lijke lengte van 651 K.M. alsmede tot aan koop van electrische locomotieven. De hiervoor geraamde kosten bedragen bij een aanlegtijd van vijf jaren 3560 millioen kronen. Het gaat hierbij om het in aan bouw zijnde Spuller See werk in Vorarl- berg,, bót reeds bestaande Ruezwerk bij Innsbruck, dat op het oogenblik den Mittenwald-spoorweg van elee triniteit voorziet, het Subach-Talwerk en het Mall- nitzbachweirk bij Oberfellbacli in Karin- tie. Deze vier werken zouden ongeveer 24000 paardekracht kunnen leveren, wat op een jaarijjksche prestatie van 130 a 140 millioen kilowatturen neerkomt en een jaarlijksehe besparing van 86.000 wagons kolen zou beteekenen. Maatregelen tegen de nationalisten in Tnrkjje. Uit Konstantinopel wordt aan de „Temps" geseind: Een officieel communiqué deelt mede, diat daar de termijn, vastgesteld in het re- aeexingsmanifiest voior de onderwerping van rebellen is afgeJoopen. Moestafa Ke- mal en de andere organisators van de rebellie in Anatolië zijn voor den krijgs raad gedaagd. De regeering, die eerst enkele lichtin gen had willen oproepen om de rebellen te bestrijden, heeft daarvan afgezien met het oog op d« moeilijkheden en heeft be sloten een beroep te doen op vrijwilligers. De organisatie wordt voorbereid voor een vrijwilligerskorps, bestaande uit ver schillende groepen, die in bepaalde zones tegen de rebellen zullen opereeren. Een bijzondere commissie wordt samen gesteld door den minister van binmen- landsche zaken om de ambtenaren op te sporen en te vervolgen, die met de natio nalisten samenwerken. Verschillende arrestaties hebben reeds plaats gehad van agenten, die het ver trek van partijgangers van Kemal nit Koustantinopel naar Anatolië vergemak kelijkt hebben. In het Lagerhuis heeft de heer Bridge man, parlementair secretaris van den Board of Trade, eenige belangwek kende cijfers meegedeeld. In antwoord op een vraag vertelde hij dat de loonkosten per ton kolen, opgebracht aan den mond van de mijn, in 1913 bedroegen 0 sh. 4 d. en in 1919 daarentegen 18 sh. 7.68d. Het aantal in de kolen-industrie werkzame personen was 1,110,884 in 1913 en 1,163,000 in 1919, en de productie per arbeider (boven en onder grond) was 259 ton in 1913 en 197i/j jn 1919. De stad Mannheim betaalt met het doel om aan den woningnood tegemoet te komen, aan menschen die met anderen santen wonen en daardoor hun eigen wo ning ontruimen, 500 mark premie voor elk vertrek, dat vrij komt. .Wie de stad geheel metterwoon verlaat, krijgt 1000 mark per kamer. Nu er geen goud .en zilver meer is, komt het koper en brons weer in eere. In sommige dorpen in Beieren krijgt men voor 5 koperen pfennige een vierde liter wijn en kan men zich voor één pfennig laten scheren. ln de gevangenis van Dresden zijn reeds 250 leden van de roode garde van Hoelz opgesloten. Zij zullen te Dresden voor de rechtbank verschijnen. Helfferich is de eerste candidaat op de üjst der Duitsch-nationaien voor de rijksdagverkiezing jn het district Hes- se n-Nassau. De Mexieaansche consulaten te Rot terdam en Amsterdam ontvingen offi cieel bericht, dat het ministerie van bui- tenlandsche zaken te Mexico de jnede- deeling, dat de Mexieaansche regeering aan dc Vereenigde Staten machtiging zou hebben gevraagd om troepen over hun gebied te vervoeren, onjuist is. Verder wordt officieel gemeld, dat bij Tuxpan in Vera-Cruz de rebellen-aan voerder Arnulfo Gomez door generaal Marguia is verslagean. een TRAM IN DE SLOOT. Woensdagavond is de electrische tram komende van Rotterdam, nabij Schiedam in de langs den weg loopende sloot ge raakt vermoedelijk door het weigeren van de re'm. Ongelukken kwamen niet voor. De inzittenden kwamen er met een he- vigen schrik af. De motorwagen kwam in de sloot te staan; de aanhangwagen bleef op den kant. GEVAARLIJK heerschap. Door de politie te Middelburg is een 56-jarig man aangehouden, die diefstal pleegde in een winket. De aangehoude ne, die reeds 12 jaar gevangenisstraf, waarvan 6 wegens brandstichting achter den rug heeft, zeide den diefstal te heb ben gepleegd om in de gevangenis te ko men. Hij verklaarde Dinsdag onder 'sHeer Arendskerke (Zeeland) getracht te hebben weer brand te stichten, doch regen en wind hadden zijn voornemen doen mislukken. Het ge vaar .ijk heerschap is ter beschikking van de justitie ge steld. HET NOODLOTTIGE ZEJLjTOCHT JE. Een drietal leerlingen van de Zeevaart school te Hariingen zouden,, naar de „Sland." vertelt, een zeiltochtje maken, en koersten daartoe de haven uit. Door stroom en wind raakten ze te ver weg en toen 't nacht werd, stroomde een menigte belangs,oJea9ea samen op 't ha venhoofd in angstig0 spanning wat hun was wedervaren. Tegen middernacht stoomde de „Vliestroom naar buiten om te zoeken, en de wakkere bemanning smaakte het genoegen tegen tweeën de jougelui behouden binnen .e brengen. Zij hadden allerlei wederwaardigheden .van een schipureuk meegemaakt. Langen tijd op de omgeslagen boot, gedeeltelijk in 't kille sop zittende en zonder stuur en zeil aan de golven overgeleverd te zijn, is nu juist als proeve voor de toekomst niet aantrekkelijk. Gelukkig dat alles echter met sclnik en natte kleuren plus wat schade afliep. WIJNHUgP IN KATWIJK. In de „Nieuwe Katwijker" staat het volgende nieuws te lezen: „Men vertelt dat David Wijnkoop hier op ons vreedzaam do,p komt wonen. Zoo ais men zegt heeft hij aan den Zuid-bou levard eeu eerste klas villa gehuurd, en zal binnenkort met butje en mudje tot ons overkomen. Nu zal ik met dit feit, tenminste als het een feit js, onze ge meente maar geen geluk weuschen. .Wel is de heer .Wijnkoop tlians .een schatrijk man, naar ik vernam, en jn gewone om standigheden is het .voordeelig als de rijke heeren onze gemeen»® Das hun woonplaats verkiezen. Maar, in dit geval ben jk er niets blij mede, met de eer die .Wijnkoop ons aan doet. Dat de heer .Wijnkoop zich thans in Amsterdam met zijn rijkdom niet veilig gevoelt is wel te verstaan. Het prole tariaat, door hem opgezweept en aange hitst tot staking lijdt honger .en gebrek, het wordt razend van ellende, en het kon best gebeuren, dat, als men begon in te zien wie hun al deze ellende berok kend had, Wijnkoop daar in groot Mo- kem een kwade pijp zou rooken. Daarom gaat hij denkelijk de kuiten pikken en zoekt veiligheid voor hem zelf en voor z'n lieve centen jn het Chris te lijk Katwijk. Ja, als de goddeloozen in nood geraken dan kruipen ze dicht bij de Chris-ehjken omdat ze daar veiliger zijn dan in het midden van hun eigene kornuiten. In onrust stoken en ontevre denheid te zaaien zijn Wijnkoop en con sorten, mannetjesputters, maar ze laten het anderen uLvechten en gaan zelf, als Jan Boezeroen aan het knokken gaat, in Katwijk of elders de baden gebruiken. ONMENSCHELIJKE VERWAAR. LOOZING. Omtrent het ergerlijke, ook door ons ver melde geval van vefwaarloozing te Veen- cam, verneemt de „Prov. Gron. Crt." van andere zijde nog. dat het eerste bericht, hoewel juist wat de feiten betreft, toch een weinigje te fel gekleurd was. Het geval heeft ook te Groningen zeer de aandacht getrokken. Men heeft gevraagd, hoe het mogelijk is geweest, den jongen zooveel jaren verborgen te bouden. Hij moest toch voor de nationale militie loten. Dat nu heeft hii inderdaad gedaan en hii is wegens lichaamsgebreken afgekeurd. Dat is onge veer vijf jaar geleden gebeurd. Men ban dan ook niet zeggen, dat hij acht jaar lang bepaald opgesloten is geweest. De buren hebben den jongen meermalen gezien en wisten hoe het met hem gesteld was. Het blad verneemt nog. dat de moeder een zenuwpatiënte, een sloof en dat de hoofd schuldige de vader is. De jongen is voorloopig in het gasthuis opgenomen. Hij zal waarschijnlijk onder curotcele worden gestold. I de tram van Leeuwarden naar Veer -ouden was eeu koopman, u.e, zoo als het »N. v. F.« meldt, een handel begon over.zijn bovenkleeten en ze inuer- daad verkocht en in de tram nog uittrok en afleverde ook. Mij werd nu door den conducteur uii de tram ve,w.j- derd en zette per fiets 'de reis voort naar Zwaagwesteinüe, in boezeroen en onuer- pantaion. Een best paard, op de Zuidiaarder- markt October 1919, voor f 1425 was gekocht, werd gisteren te Winscuomu, hoewel het in veel beter conditie was, voor. f 740 verkocht. Te Thorn (Limb.) zou het echt paar .Weybcrg zijn gouden huwelijks feest vieren, fn den morgen van dezen gedenkwaardigen dag voe.de de echtge noot zich onwei en overleed slechts eenige uren later. Te Nieuw-Amsterdam (Drente) is de vrouw M. A. li. in het kanaal geraakt en verdronken. Te Zoeterwoude is Woensdagmid dag bij het uit school komen een 4-jarig kind in een sloot geraakt en veidron.ve... Te Heenen zijn gearresteerd twee Duitschers, die met een vermoeue.ijk ge stolen paard over de grens kwamen, de ze vreemde,ingen waren gewapend met revolvers, dolken, valsche sleute.s enz. Een woonwagenbewoner, die het paard kocht, werd wegens heling aangehouden. VRAAG EN ANTWOORD. Vraag: Wat is een commissie? Antwoord: Een commissie js een toew stel, dat zes mannen in staat stelt in zed dagen te doen, ,wat één man in één uut kan opknappen. REDDING. De rentenier lag naast zijn bed, met 'n prop in z'n mond, handen en voeten ge bonden. De inbreker stond voor de brand-- kast, en hij scheen niet van plan werke loos te blijven. Plotseling drong, van de straat, een doordringend gefluit in de kamer door. „Dat is je geluk," zei de inbreker, „dat is 't fluiten.vau de politie, dacht de renteuier, Van den vrijgestelde van den inbrekersbond, dat de staking is uitge roepen!" Dat is gelogen! Ongetwijfeld zullen onze organisaties er niet aan medewerken, dat ©en behoorlijke gang van zaken wordt verkregen en zuilen zij er niet aan medewerken, dat de bedrijfs- rust niet wordt verstoord. En daarom hebben wij op de vergadering gezegd: ..de werk gevers hebben den chaos gewild, arelnu. zij zullen hem hebben." Daarmede bedoelen wij alle consequenties, voortvloeiende uit het niet tot stand komen der collectieve ar beidsovereenkomst. te aanvaarden, ongeacht de maatregelen, welke de werkgevers raee- nen te moeten nemen. Dit willen we echter we] bij voorbaat zeg gen. dat hoe krasser maatregelen de werk gevers nemen, hoe grooter ook de kans is op weer nieuwe voortdurende conflicten, en misschien wei van nog geweldiger omvang dan wii thans hebben beleefd. Als gij dan oogeublikkelijk aan het werk moet tegen het oude loon, dat is dus minder dan ook, volgens de werkgevers, noodig is om van te kunnen leven, dan raden w\j U ernstig aan uw arbeidsprestatie daarmede in overeenstemming te brengen. Voor wei nig loon behoeft niet veel arbeid te worden geleverd, wij) de werkgevers den arbeider» niet een zoodanig bestaan toekennen, waar uit de individueel© arbeider de kracht kan putten, om zijn arbeid in dienst van de ge meenschap te stellen Ons besluit is en blijft dus: geen collec. tief contract op de door de werkgevers ge stelde voorwaarden! Geen zwarte lijst. Naar van het bestuur der Federatie van Transportarbeiders vernomen wordt, zouden volgens bij dit bestuur ingeko men inlichtingen de werkgevers in het havenbedrijf beslo.en hebben, om de uit gesloten havenaroeide.s niet bij andere Maatschappijen in dienst te nemen. De ui geslotenen zouden op de z.g. „zwarte lijst" geplaatst zqn. Naar de juistheid dier mededee.ingen gev.augd, ontkende de heer de Jong, secretaris van de Scheep vaar. vereemging Noord, dat er een zwarte lijst bes.aac. Het is echter niet onuiogeLjk a.due de heer Ue Jong dat uitgesloten werklieden niet bij an dere maatschapp.jen worden aangenomen, tenzij zij in het bezit van gunstige ge tuigschriften zijn. Dr. P. J. H. CU ITERS- Uit Roermond wordt aan „De Maasb." ge seind. dat de rijksarchitect Dr. P. H. Cuy- pe.s Donderdag van de laatste H. Sacramen ten is voorzien. Dr. Cuijpers is 92 jaar. Uit Amsterdam. De Ned. Federatie en de Centrale Bond van Transportarbeiders hebben bericht, dat de boycot van Nederlajjdsche sohepen in net buitenland spoedig, mogelijk nog vandaag reeds opgeheven zal worden. Echter zal deze boycot nog voortduren voor de Holl- Stoomvaart Mü.. zoolang deze maatschappij hare poorten nog voor de sta kers gesloten houdt. Zooals men weet. wil juist de Holl. Stoomvaart-Mij niet eerder personeel aan nemen of de boycot moet geëindigd wezen. Geen collectief contract! De Nederlandse!:© Federatie van Trans portarbeiders verspreidt in Rotterdam een manifest aan de havenarbeiders en zeelie den, waaraan we o.a. ontleenen: De scherpslijpers der ücheepvaartvereeni- gingen Noord en Zuid schijnen zich niet bijzonder op hun gemak te voelen over de wijze, waarop de havenarbeiders- en zeelie- denorganisaties aan de staking een einde hebben gemaakt. Daarom hebben zij zien per manifest tot u gewend, met geen ander doel dan om de leden onzer organisaties tegen hun besturen op te zetten, hen te noodzaken op de vernederende voorwaarden der werk gevers een collectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten. De besturen der havenarbeiders- en zee liedenorganisaties hebben getoond tot de uiterst© concessies bereid te zün. en wel door een collectieve arbeidsovereenkomst te wil len aanvaarden op den grondslag van 7-o0 per dag voor de havenarbeiders en een f&S» voor den matroos van 15 pdM- per maand voor de zeelieden, uit te betalen tegen, den koers van den dag. Deze van arbeiderszijde zeer veï tegemoet- komende voorstellen zii-n door de werkgever» afgewezen. De heeren verlangen Tolledige onderwer ping aan hun wil. We komen er echter tegen op. dat de Scbeepvaart-Vereenigingen bet in bun ma nifest voorstellen, alsof de besturen van onze organisaties hun leden tot duefstal zou den hebben aangezet. EEN MAAND EXTRA-SALARIS. Nu de regeering besloien heeit ue uoor de Tweede Kgmer aangenomen ..moiie-Smeenk uit te voeren, zal, volgens meuedeeiuig van üen Minister van Onde,wijs. aan ue gemeen te- en schoolbesturen aan die gioepen van personen, aie wel in aanmerking kwamen voor den duuitebijs.ag 19IV. doen ,ot nus- ve,re van de uitkeering van een inaanci ex,ia salaris waren uitgesloten, ueze uitkeer mg als nog woruen toegekend. DE AC. IE iN LET GLONL)V. ERIlTtS- BEUH1JF. Vanwege den Aigcmeenen Nedierlancsc,,en Gronüwerkersoona en Aanverwan.e Vaium woidt omtrent den toestand in het giond. werkersoeariji in vernanu mei de lanuuijke overeenkomst het voigenue medegedeeld: Het aanoou van ue pa.roonsboüden voor de le kias-plaaisen van 85 cent voor ae grondweikers is jn. /.ateiuag in ue uus.uurs- veigadenng van werknemersorganisaties- he- hanaetd. De gecombineerde besturen hebben daarop den patroons ve,zocht om een ccnieientie over de verschillen, Gie nog tusschen ue par tijen bestaan. Inmiddels hebben de besturen de afdeelin- gen geauviseerd op 3 Mei bet wérk niet te staken. Vrijdagmoigen 10 uur zal een conierentie plaats hebben, waarna dan de leden van de bonden gehoord zullen worden. HET' LAADAiiB-UiDuiiSjONFLICT TE HOOGEIUIEIDE. Men schrijft ons: Maandag1 j.l. heeft de R. K. Werkge- versvereeniging vergaderd en na een tar melijk scherpe discusie is besloten tot opheffing van de vereeniging. Het bestuur en nog eenige leden, meest allen tot de groote werkgevers behoo- rend, hebben nu een loon aangeboden van reep. 32 en 34 cent per uur voor winter en zomer en verklaarden zich be reid tot verder onderhandelingen. Verwacht wordt, dat nog meerdere werkgevers eenzcldfe houding zu lea aam- nemen, zoodat daarmede het conflict be langrijk beperkt zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5