BINNENLAND Sport en Spel Kerk en Schooi STADSNIEUWS Uit' den Omtrek Niet zoo te auiivauraen. De geeindigde staking in de Havens. Vragenbus 1- roerde, daarheen op een wagen, ongeveer 1000 geweren en eenige machinegeweren doen vervoeren. Het is vooral in de rich ting Hermeskirchen, dat de wapens ver dwijnen. Uit die richting daagden eind Maart ook de eerste roode troepen op om na de nederlaag daarheen af te trekken. In Remscheid zijn onderstanden ontdekt, terwijl een groot gemeenschappelijk graf *>p het kerkhof gebleken is een arsenaal te zijn, waar geweren en eenige machine geweren bewaard werden. GEMENGDE BUiTENL BERICHTEN, „Zijden masker Jim." Aan het leven van Jimmy Harrigan, in de omgeving van Chicago hekend en ter den naam „zijden masker Jim, is een einde gemaakt. De gemaskerde man was een zeer be ruchte boel, die aan zijn schurkerijen de laatste wetenschappelijke uitvindingen dienstig wist te maken. Zijn roovenjen ■sn dieistaLen werueu m grooten stijl gei pleeg d en hij was chef van een groot wa renhuis, waar de gestolen goederen .ver kocht werden. Hij was het hoofd van .een goed geor- {aukeerde bende. Maandenlang zocht de politie den dader van een aantal groote dielstal.en, maar de eenige inlichting, die ze kou verkrijgen, was dat de dief een blauw zijden masker droeg. Har.igan werd nooit verdacht. De ont dekking was zeer toevallig. .Woensdag UI. kwam hij uit .een nauw jteegje en trok de aandacht yan een po litieagent, die hem vroeg wat hij deed. Hij antwoordde dat hy op zijn meisje wachtte. De politieagent vertrouwde hem niet en nam hem mee naar het politie bureau, waar hij hetzelfde verhaal jdesd. dal geloofd werd. Men wiide hem jeedjs vryia.en, toen de eerste politieagent op het denkbeeld kwam hem te fouiileeren. Hanigan trok toen een revolver uit den zak en begon in het wilde weg te «chieien. Drie politieagenten werden gewond. Harrigan ontvluchtte, werd achtervolgd en neergeschoten. Ha zijn dood werd zijn identiteit vastgesteld. „Hbl." De schepenrecht tank te Berlijn heeft een zaak tegen den Nederlander LJse brand van Duyn behandeld, die beschul digd wordt een omvangrijken handel, ?0oral in levensmiddelen gedreven te heb ben, zonder, be.aling van uitvoerrechten in Neder .and en invoerrechten in Duitsch- land, een handel die in de miliioenen liep, Hij werd ontmaskerd toen hij .een ambte naar van de vischvoorziening wilde om- koopen, en in hechtenis genomen, maai' tegen borgstel.ing van een half millioen op vrije voeten gesteld. Dat hij over veel geld beschikte bieek wel, doordat dit geld binnen een half uur ter plaatse was. Daar inmiddels nog uit een twintigtal plaatsen aanklachten tegen hem zijn in gediend wegens den invoer van wagons levensmiddelen, is de behandeling der zaak wegens smonkelen verdaagd en is hij veroordeeld tot 16.00U M. boete en ver beurdverklaring van de omkoopsom ten bedrage van öO.OOO M« Een dievenbende had uit een waren huis te Berlijn voor 150.000 mark zijde en satijn gestolen en, hoewel ,de buit per wagen weggevoerd was, was elk spoor verdwenen totdat een heler zich bij ver gissing tot een politieman wendde om de goederen te verkoopen. Deze trad er voor den schijn in en men vond de heele partij verborgen in een koestal. De hoofd- caaer, een slagetsknecht, zekere Döring, is inmiddels bij een vechtpartij doodge- echo.en, een paar andere zijn gevat. _.j'M.r■ll|c Bij de ethische zijde van het defensie- vraagstuk staat in het eerst© hoofdstuk van het it.-iv. Defensie-rapport te lezen: „Zeker, wij mogen en moeten ernaar stre ven menschwaardige toestanden te scheppen voor de arbeidende klassen, en de daartoe nood:ge gelden moeten door dat deel der ge meenschap worden opgebracht, hetwelk daarmede gezegend is." ,,Zoo als deze stelling hi©r neergeschreven staat, zouden wij haar niet willen aanvaar den. zegt het „Overiis. Dagbl." „De tegenwoordige misstanden maken het noodig, dat de gemeenschap de Staat dus zorgt voor „menschwaardige toestanden'1 en daarbij zijn gelden noodig, welke de be lastingbetaler „die gezegend" is met die „noodige gelden", grootendeels mag op brengen. Maar dit kan slechtg een noodtoe stand zijn inde hypothese van het verworden onchristelijk bedrijfsleven. Regel moet worden, dat het bedrijf zeil ten volle zijn werkers onderhoudt. En vol doende onderhoudt in een loom hoe dan ook verdeeld berekend op het geheele normale leven. Dat allen is ook strikt recht, vaardig. Dat do Staat in andere woorden de be lastingbetaler die met de „noodige gel den gezegend" is. betaalt, bij ouderdom, on geval, ziekte, enz., datgene wat uit het be drijf zelf bekostigd moest- worden, is feite lijk een wantoestand, die gevolg is van de wantoestanden, die geheel de samenleving beheerschen. i i «ij ;v! Dit alJes is slechts theorie voor het oogen- -toegegeven, maar theorie, die bij einoelijke oplossing van het maatschappelijk vraagstuk van zelf practük zal worden, en die wel verdient, dat men haar in het oog houdt en handhaaft. BESCHIKBAARSTELLING VAN LE VENSMIDDELEN. De Broodkaarten. Op het voorloopig ver6lag inzake het wetsontwerp voor beschikbaarstelling van levensmiddelen, le halfjaar 1920 deelt Minister van IJsselsteyn in zijn Memirie van antwoord mee dat het in zfjn voor nemen ligt, binnenkort (]e witfebroodkaar- ten af te «"haffen. Volstrekte zekerheid, j wanneer zulks zal geschieden, kan op dit 1 den 19en December, aangeboden, zonder oogenblik echter nog niet gegeven worden. Rijst. Met de rijst heeft de regeering be houdens het verstrekken van industrierijst aan fabrikanten van kindermeel geen bemoeienis meer, doordien alle voorraden ten behoeve van zieken gereserveerd, aan de gemeenten zijn verstrekt geworden. Brandstoffen-voorziening. De Minister deelt de meening, dat vooral in de steden, waar velen moeilijk turf kunnen opslaan en de kachels ook niet voor turf zijn ingericht, een hoeveel heid van 11 eenheden zwarte brandstof fen voor tal van gezinnen niet voldoende is te noemen. De steenkolen-positie is evenwel van dien aard, dat aan verhoo ging der rantsoenen thans niet kan wor den gedacht. Groenten drogen zouten. De klacht over do wijze, waarop door crisis-organisaties over beschikbare saldi zon zijn beschikt met stilzwijgende goed keuring van den Minister in welk ver band dan de groentendrogers en groen-' teuzauters worden genoemd stemt klaarblijkelijk op niet gebeel volledige kennis van feiten. Wat betreft de drogers, kan worden medegedeeld, dat hunne aanspraken op restitutie van een deel der gelden, welke zij in de niet vervulde verwachting op uitvoer in de kas der crisisorganisatie hadden gestort, onderwerp van nauwkeu rig onderzoek en overweging bij de regee ring hebben uitgemaakt en dat deze tot het gevoelen is gekomen, dat die aanspra ken voor een gedeelte gegrond waren. Tot een tegemoetkoming aan de Groen- tenzouters is aanleiding gevonden uit hoofde van bet feit, dat ook de regeering eigenaresse was van een niet onaanzien lijke hoeveelheid gezouten groenten, waarop bij sterke prijsdaling ernstige ver liezen geleden zouden kunnen worden. In Februari 1919 heeft daarom de Mi nister aan de betrokken crisisorganisaties opgedragen eene overeenkomst met de drie bestaande zoutersvereenigingen te sluiten, krachtens welke de regeering zich verbond bij van overheidswege goedge keurde verkoopen aan den eigenaar bet verschil te vergoeden tusschen een over eengekomen eenheidsprijs en den door hen bedongen verkoopsprijs, met dien verstan de, dat in totaal ten hoogste 1.000.000 aan bijslag werd beschikbaar gesteld. Al dus had de regeering heit in de hand ver koopen in paniekstemming te voorkomen. Door de inmiddels steeds ongunstiger ge worden omstandigheden is het bedrag van 1.000.000 ten volle uitgekeerd moeten worden. Het is juist, dat de verliezen op de peulvruchten van den oogst 19151916 voor rekening van het gTaanbedrijf zijn geno men; zulks is geschied in overleg met den Minister van Financiën, De bouillon-blokjes. Ten aanzien van do bouillonblokjes' deelt de Minister mede, dat, naar hij zich voorstelt, zeer spoedig de Kamer een Minister van IJsselsteyn in zijn memorie worden aangevraagd tot dekking der ver liezen, bij de zaak dor bouillonblokjes ge leden en waarin een uitvoerig overzicht wordt gegeven van den loop de,r zaken met betrekking tot dit artikel. SROOTE SCHEEPVAARTCOMBINATIE. Donderdag werd te Rotterdam gepasseerd de akte van oprichting der N.V. Vereemgde Hederlandsche Scheèpvaart Mij., hoofdza- kelijk bedoelende de exploitatie van vaste lijnen tusschen de verschillende werelddee- ien. Daartoe is saamgewerkt door de „Stoomvaart Mij. Nederland," de .Kon. Ned. Stoomboot Mij." de „Java Cchina Japanlijn" en de „Kon, Pakketvaart Mij.", alle te Amsterdam en de „Holland Amerika, lijn," „Rott. Lloyd," „Stoomvaart Mij. de Maas" en „Vannievelt Goudriaan Go» Stoomvaart Mij.", alle te Rotterdam. Hierdoor is eenheid gebracht in de ver. schillende plannen bij de onderscheidene maatschappijen in voorbereiding en gedeel telijk reeds in uitvoering tot het openen van iijnendieasten voor Oost-Azië. Britsch-Indië, Australië, Afrika, enz. De nieuwe maat schappij sal behalve haar algemeenen nam, jok mimen voeren, waardoor haar lijndien- -sen worden aangeduid als; „Holland Azië- ijn," „Holland Briiech-lndiëlijn," Holland Australiëlijn," Holland Afrikalijn," enz. Het maatschappelijk kapitaal zal bedragen twee honderd millioen. waarvan de helft ge plaatst en volgestort is; de zetel zal zijn 's-Gravenhage. De Raad van Beheer wordt gevormd door bovenbedoelde naamlooze vennootschap en een nader te benoemen voorzitter. daaraan de voorwaarden yan contract tee- kening1 te. verbinden. De boycot Thans hebben de besturen van den Cen- tralen Bond van .Transportarbeiders en de Ned. Fed. van Transportarbeiders of ficieel de Engelsche Transportfederatie verzocht, den boycot voor Nederlandsche schepen op te heffen. Evenwel met uit zondering van de HolLandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam. Bij de .direc tie van laatstgenoemde onderneming is door deze organisaties opnieuw telefonisch op een onderhoud aangedrrongen. Naar aanleiding van de berichten in de bladen is aan dit verzoek de jnededeeling toe gevoegd, dat men ter conferentie naast de oplossing van het conflict, aan deze onderneming ook de opheffing van .den boycot wil bespreken. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zaJ Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. MGR. MUTSAEES. Naar de „Msb." verneemt zal Mgr. A. Mutsaers, pastoor van St. Pieter te 's-Hertogenbosch, zich uit het pastoraat- terugtrekken om zien als algemeen bonds- adviseur geheel te kunnen wijden aan de Koornsche organisaties waarvan hij de groote stuwkracht is. VOETBAL. HAARL. VOETBAL. BOND. OVERZICHT. Ook j. 1. Zondag kon het programma van de Seriewedstrijden geheel worden afgewerkt. De Haarlem combinatie leverde fraai werk door H. F. C. 3 met niet minder dan 50 te klop pen. Met dezelfde cijfers verloor R. C. H. 3 van H. S. V. 2 en D. O. A. 2 van Dio. Het scheids rechter elftal boekte een aardig succesje door met 10 van Ivo te winnen. H. F. C. 4 en D. O. A. speelden 22. V. V. H. 2 verloor van Spaamdam met 31. Edo 2 won opnieuw. Thans met 2x van V. V. H. R. C. H. 2 klopte Schoten 2 met 41. Edo 3 maakte Stormvogels 3 met 70 af. B. V. C. 2 moest het tegen V. S. V. 2 met 32 afleggen. T. H. B. 2 H. B. C. 2 eindigde in een gelijk spel x1. Zant voort heeft zich uit deze wed strijden teruggetrokken. De laatste competitiewedstrijd H. B. C. 4 Ivo 2 werd door H. B. C. 4 met 71 gewonnen. Het laatste programma voor de seriewed strijden luidt Zaterdag 1 Mei T. H. B. - terrein 3 uur Schoten 2 T. H. B. <s Zondag 2 Mei Edo - terrein Haarlem combinatie Edo 2. H. S. V. 2 V. S. V. 2 T. H. B. R. c. H. 2. V. V. H. - terrein Edo 3 H. B. C. 2 T. H. B. 2 Stormvogels 3. T. H. B.-terrein. B. O. A. Scheidrechter XI. 12.30 uur Spaamdam D. O. A. 2. 2.30 uur Dio V. V. H. 2. KORFBAL Wedstrijdgrogramma Zondag. 2 Mei a.s. NoordZuid om den Holland Beker. D. D. V.—O. S. C, R Kampioenschap West. le kL Bij bovengenoemde wedstrijden mogen de Haarlemsche Koifbaliers niet ontbreken Noord>—Zuid is altijd een wedstrijd waarin prachtig korfbal wordt te zien gegeven, on ze Haarlemmers kunnen daar nojr zeer veel van leeren. De Commissie tot samenstelling van bo vengenoemd twaalftal is er niet in geslaagd een twaalftal samen te stellen. Voor den goeden naam dien de stad Haar lem in de korfbalwereld heeft is dit ten zeer ste te betreuren. Wii zullen over het bovenstaande nog uit voerig terugkomen. 10.30 uur 12.30 uur 2.30 uur 12.30 uur 2.30 uur 10.30 uur Holl. Stoomboot Mij. Naar wij vernemen, zal ook de Hol- landsche 8.oomboot Mij. haar werkkrach ten geleidelijk terugnemen. Met ingang van Maandag a.s. kunnen de vier oudste ploegen vaste arbeiders het werk her vatten op een loon van f 7 per dagtaak. Uit Amsterdam. De directie der Hollandsche Stoomboot maatschappij heelt zich bereid verklaard, zoodra de boycot der Nederlandsche sche pen iu de buitenlandsche havens zal zijn opgeheven ,haar werklieden volgens an ciënniteit weder in dienst te stellen, en wel op de .voorwaarden door de. reediers De 2e voorzitter, de heer J. Mansvelder, sprak de kinderen hartelijk toe. waarna de schaal met koek rond ging en ieder naar hartelust kon smullen. Kellenbach's poppenspel hield de kinderen verder den geheelen avond bezig, afgewisseld met tractahes van allerlei aard en muziek van de jongelingsvereeniging. De kleinen amuseerden zich kostelijk en velen vonden het dan ook jammer toen 't poppenspel zijn laatste voorstelling had ge geven en 't klokje van gehoorzaamheid ze naar huis stuurde. Het was een welge slaagd feest. Z. K. H. PRINS HENDRIK. Z. K. H. Prins Hendrik. »al hedenmiddag de vergadering bijwonen van de Haarlem sche Maatschappij der Wetenschappen. In het gebouw aan het Spaarne. De vergade ring begint om 8 uur. Z- HH. komt recht streeks per auto uit Den Haag hier aan. Onderwijzers-examen. Haarlem. 80 April. Geëx. 8 vrouw. oand. Geslaagd de dames P. G. Bergman te Lei den: A. H. Fofokingh te Aalsmeer; J. E. de Groot te Nieuw Vennep: G. W. J. Ooster- hof te Z&andam.; H. B. Klijn te Hoorn; H. W. Neuteboom te Hoorn: S. M. O. Wijnen te Leiden. Afscheid. Donderdagavond had de priiBuitdeeling plaats aan de herhalingsschool,^ waarvan de heer J. B. A. Saeys hoofd is- Dit was tevens de laatste avond dat de heer Saeys als hoofd dezer school fungeerde. Door den heer V. Loosjes, werd hij hartelijk toegesproken, alsook door een der leeraren, den heer J B. van Dorp. De heer Saeys dankte geroerd. gemeentezaken. B. en ,W. stellen voor aan het bestuur van den Bond van R- K- Meisjespatro- na en, dat verzocht heeft om toezegging zulks ingevolge de Nhverheidsauderwijs- wet, dat de gemeente voor het kalen derjaar 1921 ten behoeve van de onder zijn beheer staande Huishoudschool, 30 pCt. hij te dragen in de netto-kosten zij ner school, deze gevraagde bijdrage toe te zeggen mits: a. door gemeld Bestuur aan de andere gemeenten, uit welke leer lingen die Huishoudschool bezoeken, een evenredig deel der netto-kosten, iu min dering der gemeentelijke bijdrage, zal worden gevraagd; en b. verkregen wordt, dat de provincie 1 derde der netto-kos ten, welke ten slotte ten laste der ge meente Haarlem zouden blijven, aan die gemeente, restitueert. Voor Father SfcaaL Vorig bedrag -f 239.45 N. N 2.50 Verjaardag Prinses Jn liana. Vrijdag vierde de Kinder-Ofanjebond „Prinses Juliana" den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. 's Middags had een rondwandeling met muziek plaats door 't Amsterdamsche kwar tier van eenige honderden kinderen. Tegen viif uur verzamelden allen zich wede op 't Tevlerplein vanwaar men naar de St. Bavo trok om daar den avond verder dogr te breng en- HEEMSTEDE. Door een kapitein van de Stoomboot Mii. Bus te Haarlem, is bij de politie kennis gegeven. van het vermissen van twee varkens, welke tusschen de Ben- nebroekerbrug en de Cruquiusbrug over boord zijn gesprongen, blijkbaar den dood in de golven verkiezende, boven een smadelij- ken dood in het abattoir. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. Donder dagmiddag 3 uur hield de Raad dezer ge meente een vergadering onder voorzitterschap van den Burgemeester Jhr. J. P. W. van Doom. Afwezig was de heer Dr. Muller. Nadat de voorzitter 't gebed1 voorgelezen had, had stemming plaats over het voorstel Tromp, waarover m de vorige vergadering de stemmen staakten. De heer Tromp 'heeft namelijk de vorige maal voorgesteld in de commissie van over leg de landelijke bonden door een raadsman te laten bijstaan. Het voorstel werd met 8 tegen 4stenunen aangenomen. Vóór stemden de heeren Vring, Tromp, Preijde. Dr. Droog, Tates. Breed, v. d. Erff en de Wilde. De hear Tates verzocht daarna om ook de geheele verordening tot vaststelling der re glementen in stemming te brengen. De stemmen staakten echter. Voor stemden de heeren Vring, Honig, v. Unen, Tates, de Wilde en v. d. Poll. De heer Tromp zei-de teleurgesteld te zijn, dat bii de vaststelling bijna geen overleg is gepleegd met de verschillende organisaties. Daarna kwam men aan de loomegeling voor de werklieden. Hierbij werd gestemd over het voorstel van Dr. Droog, waarover in de vorige zitting üe stemmen gestaakt hadden. Hij had n.l. voorgesteld om deze regelingen ter onderzoek over te leggen aan de Commis sie van Oveileg. Met 3 stemmen tegen n.m. de heer Vring, de Wilde en Tates werd dit voorstel aange nomen. Benoemd werd op voorstel van B. en W. tot makelaar in onroerende goederen en meu bilair, de heer P. de Jong. Daarna werd aan B. en W. machtiging ge geven om een sloot aan die Noordzijde en een aan de Zuiazijde van de Zandvoortsche laan te dempen. De Raad verleende vervolgens zijn goed keuring aan de voorwaarden tot verhuring van gemeentewater om te dienen tot ligplaats van vaartuigen en tot bouw van schuiten huizen. B. en W. stellen voor de jaarlijksche rente, welke door de gemeente gas- duinwater- en el-ectriciteitsbedriiven zal moeten worden be taald aan de gemeente Heemstede, om de in 1919 verstrekte gelden te bepalen op 5.7 per cent, wat werd goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. om in verband met den hoogeren loonstandaard en het gere gelde afnemen van de werkloosheid te eindi gen met de toeslagen op den gasprijs, lokte nog al eenige discussie uit. De heer v. Erff vond, dat de loonen niet zoo zeer gestegen zijn, dat dit weigeren van den toeslag gemotiveerd is. Hij stelde daar om dan voor dat degenen die een belastbaar inkomen hebben van 400 een toeslag zou den krijgen van 5 cent per M3. Dit voorstel werd echter niet ondersteund, zoodat het kwam te vallen. Daarna gaf de heer Philips, directeur van het gemeente-gasbedrijf eenige inlichtingen, waarop het voorstel van B. en W. met 84 stemmen werd aangenomen. Tegen: stemden de heeren Tromp, de Wil de, Tates en v. d. Erff. Eveneens werd aangenomen het voorstel tot uitbreiding van het electrische kabelnet. Met 8—4 werd ook goed gevonden het bouwen van een schuurtje bij de wonmg van den directeur van het gas-, duinwater- en eiectriciteitsbedrijf. Het voorstel tot vaststelling verordening, bedoeld in art. 4. 2o der Hinderwet, werd algemeen goedgekeurd. Het voorstel om aan den eerste dwarsweg rechts van de Zandvoortschelaan, gerekend van den Heerenweg af. den naam te geven van Amaryllislaan, aan den tweeden dwars weg, rechts van de Zandvoortschelaan, gere kend' van den Heerenweg af, dien van Laan van Bloemenhove en aan den op het Uitbrei. dingsplan geprojecteerden weer no. 137 op Leeuw en Hooft dien van Lucas van Ley- denlaan, werd goedgekeurd. Op de vraag van den heer Vring. wie Lu cas van Leiden is. deelde de voorzitter mede, dat dit een beroemde Hollandsche schilder 's en wel een van de primitieven, die leefde tusschen 13501450. De bedoeling is daar een geheele schilderbuurt te krijgen. Het voorstel om in de Algcmeene Politie verordening een artikel op te nemen, waarbij strafbaar wordt gesteld het leunen tegen een perceel, bet zitten in of op raamkozijnen, dorpels enz., het schrijven of krassen op mu ren, deuren, enz. en 't aanplakken van ge drukte of geschreven stukken op muren, deu ren enz., werd eveneens goedgekeurd. De wijziging verordeningen heffing en in vordering van rechten voor het gébruiken van openbare gemeentegrond of gemeentewater, werd toegestaan. De supplctoire begrooting dienst 1919 werd vastgesteld op een bedrag van f 216,585, ter wijl eveneens eenige af- en overschrijvingen werden behandeld. Daarna weiden de ingekomen stukken be handeld. Niet goed was terug gekomen van Provin ciale Staten een verordening tot salarieering van 't personeel aan de openbare school. O.a. waren Prov. Staten tegen het doorbetalen van 6 maanden bij ziekte. Prov. Siaten wil den dit verlengen tot een jaar. Deraad be sloot deze verandering aan te brengen. Eveneens hebben de Prov. Staten niet goed gekeurd de verordening op den hoofdafjacMM omslag. Oorspronkelijk was voorgesteld f 700 voor gehuwden met f 75 voor ieder kind en f 500 voor ongehuwden. Dit was echter later veranderd 10 800 met f 10Ö voor iederkind. Prov. Staten besloten hier over afwijzend te beschikken cn in verband hiermeüe stelden B. enW. voor. het eerste voorstel weder ter hand te nemen. De heer Tates was er echter voor 't voor stel van f S00 te handhaven. In stemming gebracht viel het echter met 3 tegen 3 st. B. en W. behielden m pias-advies een adres van de Ned. Bond van Gemeente-amb tenaren, van den Alg. K.K. Ambtenaarsbond en van den Chr. Ambtenarenbond inzake va. cantietoeslagen enz. Toen de rondvraag aan de orde kwam, vroeg de heer Dr. Droog of 't niet mogelijk was, dat het rijk subsidie gaf voor 't bevoch tigen en stofvrij houden van rijkswegen. Aan de gemeente Schoten had het Rijk 25 pet. vergoeding toegezegd. De voorzitter zeide, dat hiervoor reeds stappen waren gedaan. Hierna was cte openbare zitting afgeloopen en werden de deuren voor het publiek ge sloten.* Vr. Mijn zcon is deserteur van de lichting 1911 en woont in België. Nu meent hij, dat de siraffen zijn kwijtgescholden en wii naar Holland komen. Is dit juist? En zoo niet, wanneer is dit dan wel het geval? Astw. De straffen zijn wel kwijtgeschol den. doch alleen voor die deserteurs, die tijdens de mobilisatie zijn teruggekeerd van desertie. Nu niet meer. Minstens 12 jaar, naar gelang en in welke hoedanigheden de desertie heeft plaats gehad. Vr.: Kunt u mij het adres opgeven van de R.-K. Coop. Bakkerij of afdeeling Kruide nierswaren van -,Arbeid Adelt"? tot w.en moet ik mij dan strikt persoonlijk of schrifte lijk wenden? Antw.: Wendt u tot den heer Smit, Roos- veldstraat 42. Haarlem, oiwel Zaterdagavond tusschen 8 en 9 uur in het gebouw St. Ba vo. Smedestraat. Vr.: In weik blad of orgaan kan iemand die een betrekking zoekt als chauffeur het best adverteeren? Antw.: Wendt u tot een advertentiebureau. Vr.: 1. Zoudt u mij inlichtingen kunnen geven of het maandschrift „Maria's Heilig dommen" te verkrijgen is en waar? 2. Kent u een middel om een zwarte inktvlek uit bruin leder te verwijderen. Antw.; 1. Maatschappij De Katholieke Il lustratie, te 's-Hertogenbosch. 2. Pro-beer het eens voorzichtig met citroenzuur of zu- ringszuur. Vr. van A. B. te H. Antwoord: Vermoedelijk heeft uw kip diptherithis. doch alvorens daarvoor een ge neesmiddel op te geven, raadplege u een des kundige om den aard der ziekie iu.st vasl te stellen. Vr. van J. K. te H. Antw.: Wendt u tot den kantonrechter. Vr.Ik heb een pan met vet gekregen van ongeveer 'n pond of tien. Het vet is nog van den m-ooilisatietiid. Ik vind het hegioonlijk, het weg te gooien en toch zou ik niet willen, dat we er last van krijgen, lot wien moet ik mij wenden om het vet te laten ondeizoeaen? Wanneer en op welken tijd kan ik daar te recht? Antw.: Wendt u tot het bureau van den Keuringsdienst van Voedingsmiddelen, Ge dempte Oude Gracht 133, alhier. U kunt el- ken dag daar terecht. Vr.Zoudt u mij kunnen zeggen of perso nen beneden 16 of 18 jaar zonder geleide, toegang hebben tot den Ariis te Amsterdam? Antw.; Beneden 16 jaar wordt men ponder geleide niet toegelaten. Vr.. Er zijn twee soorten feestdagen; zoo als Kerstfeest, Nieuwjaar, enz., die 'n vasten datum hebben. De anderen, zooals Paschen, Pinksteren, enz., zijn beweegbaar, niet op vaste datum gestelde feestdagen en richten zich naar de maan. Nu is mija vraag: waarom zijn die beweegbaar en waarom zijn die met op bepaalde vast© data? Antw.: Al die roerende feestdagen heb ben Paschen als middenpunt. En Pascbeu werd vastgesteld op den eersten Zondag na de eerste volle maan weike de lente- nachtsevening opvolgt, zooals men b.v. Pa schen ook op een vasten datum Had kunnen vaststellen. Het was in vroeger tiiden veel gewoonte de maan als tijdmaat te uemen. Verandert de datum van Paschen dus. dan verandert ook de datum van zich naar Pa- scnen voegende feestdagen. V r. Ik beu een man van 24 jaar en wil zonder tusschenkomH van mijn ouders trou wen. Kunt u mij ook zeggen hoe ik te werk meet gaan? Antw.: Een man van 24 jaar kan niet zonder toestemming zijner ouders trouwen. Weigeren ziju ouders toestemming te geven dan kan hij zich om toestemming wenden tot den kantonrechter, die toestemming tot trouwen verleent, wanneer de oudbrs geen voldoend© redenen hebben om die toestem ming te weigeren. Als katholiek moet die men zich voorts tot den pastoor wenden. Vr. 1. Hoe kan ik gele Lancaster gor dijnen door regen beloopen weer goed krijgen? Gp welke manier worden wollen dekens het best gewasschen? Antw. Geef ze aan een chemische wast scherij. Vr. van P. S. te H. Antw. De Huiseigenaar. Vr. Welke is de kortste weg1 per flets van Vogelenzang naar Ilpendam? Hoeveel K.M. is dat? Antw. Vogelenzang, Bennebroek, Hoofd dorp, Sloten, Amsterdam, Buiksloot, Ilpem- dam. Afstand 35.8 K.M. Vr. Kunt u mij een middel opgevea t'egen mieren? Er zit onder den vloer een mierennest. Het is niet zichtbaar, doch de mieren ver tonnen zich bjj tusschenpoozen in een proviandkast? Antw. Het eenige afdoende middel is dat u het nest opzoekt en uitroeit, door het met petroleum te begieten. Alle an dere middelen zijn maar lapmiddelen, om dat de mieren voortdurend moeien io getal, en brutaliteit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 10