mgr. mutsaers. BINNENLAND Kunst en Kennis Kerk en Schooi 3rde en Arbeid Sport en Spel Gemengd Nieuws Handel en Nijverheid Vragenbus GEBSENGDE BlilTENL. BERICHTE». Tegen weelde en genotzucht. Niet zoo te aanvaarden. monument w. saal. GROOTE SCHEEPVAABTCOMBINATIE. De geeindigde staking ia de Havens. voerde, daarheen op een wagen ongeveer <000 geweren en eenige machinegeweren doen vervoeren. Het is vooral in de rich ting Herme&kirehen, dat de wapens ver dwijnen. Uit die richting daagden eind Maart ook de eerste roode troepen op om na de nederlaag daarheen af te trekken. In Rem scheid zijn onderstanden ontdekt, terwijl een groot gemeenschappelijk graf op het kerkhof gebleken is een arsenaal te zijn, waar geweren en eenige machine geweren bewaard werden. „Zijden masker Jim." Aan het leven van Jimmy Harrigan, in de omgeving van Chicago hekend on der den naam „zijden masker Jim," is een einde gemaakt. De gemaskerde man was een zeer bc- Tuchle boei, die aan zijn schurkerijen de laatste wetenschappelijke uitvindingen dienstig wist te maken. Zijn roovenjen en dieistaLen weruen in grooten stijl gei pleegd en hij was chef van een groot wa renhuis, waar de gestolen goederen ver kocht werden. iaij was het hoofd van een goed geor ganiseerde uende. Maandenlang zocht de politie den dader van een aantaL groote diefstallen, maar de eenige inlichting, die ze kon verkrijgen, was dat de dief een fclauw zijden masker droeg. Dar rig an werd nooit .verdecht. De ont dekking was zeer toevallig. Woensdag bi. kwam hy uit een nauw steegje en trok de aandacht van een po litieagent, die hem vroeg wat hij deed. Hij antwoordde dat hij op zijn meisje wachtte. De politieagent vertrouwde hem niet en nam hem mee naar het politie bureau, waar hij hetzelfde verhaal deed. dat geloofd werd. Men wilde hem roedes vrijlaten, toen de eerste politieagent op het denkbeeld kwam hem te fouiileeren, Harrigan trok toen een revolver uit den zak en begon in het wilde weg te schieten. Drie politieagenten werden gewond. Harrigan ontvluchtte, werd achtervolgd en neergeschoten. Na zijn dood werd zijn identiteit vastgesteld. „Hbl." De schepenrechtbank te Berlijn heeft een zaak tegen den Nederlander IJse- brand van' Duyn behandeld, die beschul digd wordt een omvangrijken handel, vourai in levensmiddelen gedreven te heb ben, zonder betaling van uitvoerrechten in Neder.and en invoerrechten in Duitsch- mid, een handel die in de millioenen liep. Hij werd ontmaskerd toen hij gen ambte naar van de yischvoorziening wilde om- koupen, eu in hechtenis genomen, maar tegen borgstelling van een half millioen ap vrije voeten gesteld. Dat hij over veel geld beschikte bleek wel, doordat dit geld binnen een half uur ter plaatse was. Daar inmiddels nog uit een twintigtal ;laatsen aanklachten tegen hem zijn in gediend wegens den invoer van wagons levensmiddelen, is de behandeling der zaak wegens smonkelen verdaagd en is hij veroordeeld tot 15.00U M. boete en ver beurdverklaring van de omkoopsom ten bedrage van. 60.000 M. Een dievenbende had uit een waren huis te Berlijn voor 150.000 mark zijde en satijn gestolen en, hoewel de buit per zagen weggevoerd was, was elk spoor verdwenen totdat een heler zich hij ver gissing tot een politieman wendde om de goederen te verkoopen. Deze trad er .'oor den schijn in en men vond de heele partij verborgen in een koestal. De hoofd- uader, een slage.sknecht, zekere Döring, k> inmiddels bij een vechtpartij doodge- iclio.en, een paar andere zijn gevat. Nog altijd wordt in de Katholieke pers hier en naar geschreven en gewreven over liet renievraagstuk. dat wel een belangrijk onderwerp van gedachten wisseling kan uitmaken, maar toch aanzienlijk boven het bevattingsvermogen van net grvs der Jtran. teniezers uitgaat; reden waarom wij bet on aangesneden hebben laten liggen. t ater Kijken O. P., heeft er in „Het Centrum' een artikel-reeks aan gewijd, ivaariu bewezen wordt, dat het vormf om belten, zoo maar niet weg te cijfe ren valt. wgingswaardig voor iedereen, is net slot zijner verhandeling; „Hen kan er gerust van overtuigd tijm dat de nieuwe bestrijders van leenrente (en sapitaalwinst) geen volslagen vijanden zijn tan kapitaal en kapitalisme; maar vüan- oen van de tergende weelde, de voiksont- si. vittende genotzucht, de lenhemelsohreien- de on re cut vaard i g heden en woeker van zoo- i ie kapitalisten. Hierin hebben zij volkomen gelijk. Nooit zijn de uitspattingen der rijkaards zoo steng veroordeeld aH door onzen Goddelijken ileeatcr. waarschuwend tegen do ontzag ge- lijke gevaren van den rijkdom, dlien Hij echter niet veroordeeld heeft. Maar ongelijk hebben z.ijmet daartegen het eenige of voornaamste middel te zien in de afschaffing van het ren te ver! of. Moet men dan de rijkaards maar hun. gang laten gaan? Het Christelijk ethisch middel is, dat de rijken, bü alle zorg voor htm toekomst en bij alle redelijk ophouden van hun stand, niet alleen een beetje van hun overvloed, maar zooveel mogelijk van hun overvloed leeren wegschenken voor het godsdienstig en zedelijk, hot geestelijk en tijdelijk welzijn van allen, overeenkomstig de Goddelijke vermaning: „Schenkt weg als aalmoes wat over is." In apostolische taal is die plicht nog eena «ingescherpt door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem in zijn jongsten Vas tenbrief. (i Ook do burgerlijke overheid kan in gun- atigo omstandigheden nog wat anders en «alfa meer doen dan leenrente verbieden. Behalve dat zij tegen de weelderigheid der rijkaards 'n machtig wapen heeft in een flink progressieve inkomstenbelasting, heeft ook hot recht, voor buitengewone uit gaven. verpHehto renteflooze leenïugen uit te' schrijven; dioor venmogensaanwasbelasting het snel rijk-worden me>t z'n parvenu's- ergernissen tegen tie gaan; den gulzlgen ophooper van altijd maar meer kapitalen een maximum vaat te atollen, zooals dit voor het grondbezit bepaald was in het Oude Testament. Waarschijnlijk zou prjgressieve grondbelasting voor do bezitters van grond b.v. boven de 20 Hectaren al gunstig wer ken, evenals een verveelvuldiging der grondbelasting voor niet-zelf-zorbouwers. Maar hiertoe mag de Staat weer niet over gaan, dan in het belang van het alge meen. Het zou dwaas' zijn het kapitaal dooi straffe regeeringsmaatregelen onmogelijk te maken of het kapitaal niet te interessee ren bij de productie. Er wordt bij de afkeu- rng van het kapitalisme en het kapitaal veel te weinig overwogen, wat een enorm voor deel het voor de gemeenschap is. dat de durf, de energie, de ondernemingsgeest van de kapitalisten de productie zoo krachtig vooruitstuwen. ook al is het streng af te keuren, dat zij hiertoe zoo dikwijls door heerschzucht.- geldzucht en genotzucht ge dreven worden." Daarom moeten wij veel meer verwachten van de doorwerking der zedelijke beginse len. Alles herstellen in Christus! Bij de ethische züde van het defensio- vraagst.uk staat in het eerste hoofdstuk van het K.-K. Defensie-rapport te lezen: „Zeker, wij mogen en moeten ernaar stre. ven menschwaardige toestanden te scheppen voor de arbeidende klassen, en de daartoe nooduge gelden moeten door dat deel der ge meenschap worden opgebracht, hetwelk daarmede gezegend is." „Zoo als deze stelling hier neergeschreven staat, zouden wü haar niet willen aanvaar den, zegt het „Overüs. Dagbl." „De tegenwoordige misstanden maken het noodig, dat de gemeenschap de Staat dus zorgt voor „menschwaardige toestanden" en daarbij zijn ge'.den noodig, welke de be lastingbetaler „die gezegend" is met die „noodige gelden", groetendeels mag op brengen. Maar dit kan slechts een noodtoe stand zijn inde hypothese van het verworden onchristelijk bedrijfsleven. Regel moet worden, dat het bedrijf zelf ten volle zijn werkers onderhoudt. En vol doende onderhoudt in een loon, hoe dan ook verdeeld bérekend op het gehèele normale leven. Dat allen is ook strikt recht, vaardig. i>at de Staat in andere woorden de be lastingbetaler die met de „noodig© gel den gezegend" is, betaalt, bij ouderdom, on geval, ziekte, enz., datgene wat uit het be drijf zelf bekostigd moest worden, is feite, lijk een wantoestand, die gevolg is van de wantoestanden, die geheel de samenleving beheerschen. - Dit alles is slechts theorie voor het oogen- blik -toegegeven, maar theorie, die bij eindelijke oplossing van het maatschappelijk vraagstuk van zelf praotijk zal worden, en die wel verdient, dat men haar in heb oog houdt en handhaaft. BESCHIKBAARSTELLING TAN LE VENSMIDDELEN. De Broodkaarten. Op het voorloopig verslag inzake het wetsontwerp voor beschikbaarstelling van levensmiddelen, le halfjaar 1920 deelt Minister van IJeselsleyn in zijn Memirie van antwoord mee dat het in zijn voor nemen ligt, binnenkort de wittebroodkaar- ten af te schaffen. Volstrekte zekerheid, wanneer zulks zal geschieden, kan op dit oogenblik echter nog niet gegeven worden. Rijst. Met d© rijst heeft de regeering be houdens het verstrekken van industrierijat aan fabrikanten van kindermeel geen bemoeienis meer, doordien alle voorraden ten behoeve van zieken gereserveerd, aan de gemeenten zijn verstrekt geworden. Uoor ffie nraomre® mee as ongvcaBtrg&r ge- zonaenrrg va® me inonawiscne momrrowvv worden omstandigheden is het bedrag van 1.000.000 ten volle uitgekeerd moeten worden. Het Is juist, d!at de verliezen op de penlvruchten van den oogst 19151916 voor rekening van het graanbedrijf zijn geno men; zmlks is geschied in overleg met den Minister van Financiën. De bouillon-blokjes. Ten aanzien van de bouillonblokjes deelt de Minister mede, dat, naar bij zich voorstelt, zeer spoedig de Kamer een Minister van IJsseJsteyn in zijn memorie worden aangevraagd tot dekking der ver liezen, bij de zaak der bouillonblokjes ge leden en waarin een uitvoerig overzicht wordt gegeven van den loop der zaken met betrekking tot dit artikel. WILLEM SMULDERS. De katholieke dichter Willem Smulders heeft een nieuw werk voltooid: „De ze ven vreugden van Maria." De Nijmeegsche musicus Willem van Kalmthout, componeert de muzikale il lustratie van het dichtwerk. OPENLUCHTSPELEN VALKENBURG Het Schouwtooneel (Dir. Musch en van der Horst) zal in het openlucht-theater te Valkenburg voorstellingen geven van „De Paradijsvloek", door Alph. Laudy, Op 13 Mei a.s. zal te Wognum een monument worden onthuld voor wijlen Willem Saai, den bekenden leider yan het zangkoor „Jacob Kwast." -i iii- Z. D. H. de Bisschop yan Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. MGR. PAC1FICUS BOS. Vrijdagmorgen aanvaardde Z. D. H. Mgr. Paciiicus Bos, jn gezelschap van den HoogEerw. P. Provinciaal der Capucij- nen en H. E. P. Anastasius, de reis naar Rome. Éaar de verneemt zal Mgr. A. Mutsaers, pastoor van St. Pieter te 's-Hertogenbosch, zich uit het pastoraat terugtrekken om zien als algemeen bonds- adviseur geheel te kunnen wijden aan de Koomsche organisaties waarvan hij' de groote stuwkracht is HET STAAKTJi* VAN nokN ONGEMO TIVEERDE STAKING. Naar de „N. Grt." verneemt, is thans definitief besloten, dat de werklieden die aan de gasfabrieken te 'sHage het werk hebben neergelegd, niet meer in gemeeu tedienst zullen worden teruggenomen. Een uitzondering zal worden gemaakt voor enkele werklieden, yoor wie bijzon dere omstandigheden konden gelden. Deze zullen, indien het mogelijk is, weer wor den aangenomen. Het totaal aantal ontslagenen bedraagt aan de fabriek aan den Trekweg 48 en aan den Looeduinschen weg 6. Maatschappij te Amsterdam. Bij de direc tie van laatstgenoemde onderneming is door deze organisaties opnieuw telefonisch op een onderhoud aangedrrougen. Naar aanleiding van de berichten in de bladen is aan dit verzoek de mededeelinig toe gevoegd, dat men ter conferentie naast de oplossing! van het conflict, aan deze onderneming ook de opheffing van plen boycot wil bespreken. r—~MneCTV.< Brandstoffen-voorziening. De Minister deelt de meening, dat vooral in de steden, waar velen moeilijk turf kunnen opslaan en d© kachels ook niet voor turf zijn ingericht, een hoeveel heid van 11 eenheden zwarte brandstof fen voor tal van gezinnen niet voldoende is te noemen. De steenkolen-positie is evenwel van dien aard, dat aan verhoo ging der rantsoenen thans niet kan wor den gedacht. Groenten drogen zouten. De klacht over d© wijze, waarop door crisis-organisaties over beschikbare saldi zou zijn beschikt met stilzwijgende goed keuring van den Minister in welk ver band dan de groentendrogers en gToen- tenssouiters worden genoemd stemt klaarblijkelijk op niet geheel volledige kennis van feiten. Wat betreft de drogers, kan worden medegedeeld, dat hunne aanspraken op restitutie van een deel der gelden, welke zij in de niet vervulde verwachting op uitvoer in de kas der crisisorganisatie hadden gestort, onderwerp van nauwkeu rig onderzoék en overweging bij de regee ring hebben uitgemaakt en dat deze tot het gevoelen is gekomen, dat die aanspra ken voor een gedeelte gegrond waren. Tot een tegemoetkoming aan de Groen- tenzouters is aanleiding gevonden uit hoofde van het feit, dat ook de regeering eigenaresse was van een niet onaanzien lijke hoeveelheid gezouten groenten, waarop bij sterke prijsdaling ernstige ver liezen geleden zonden kunnen worden. In Februari 1919 heeft daarom de Mi nister aan de betrokken crisisorganieatie® opgedragen een© overeenkomst met de drie bestaande zoutersvereenigingen te sluiten, krachtens welke de regeering zich vertoond bij van overheidswege goedge keurde verkoopen aan den eigenaar hot verschil te vergoeden tussehen een over eengekomen eenheidsprijs en den door hen bedongen verkoopsprijs, met dien verstan de, dat in totaal ten hoogste 1.000.000 aan bijslag werd beschikbaar gesteld. Al dus had de regeering liet in de hand ver koopen in paniekstemming te voorkomen. Donderdag werd to Rotterdam gepasseerd de akte van oprichting der N.V. Vereemgd© Nederlandsche Scheepvaart Mij., hoofdza kelijk bedoelende de exploitatie van vaste lijnen tussehen de verschillende werelddee- len. Daartoe is saamgewer-kt door de „Stoomvaart Mij. Nederland," de „Kon. Ned. Stoomboot Mii-" de „Java Cchina Japanlijn" en de „Kon. Pakketvaart Mij.", alle te Amsterdam en de „Holland Amerika- ljjn," „Rott. Lloyd," „Stoomvaart Mij. de Maas" en „Vannievelt Goudriaan Co» Stoomvaart Mij.", alle te Rotterdam. Hierdoor is eenheid gebracht ia de ver schillende plannen bii de onderscheidene maatschappijen in voorbereiding en gedeel telijk reeds in uitvoering tot het openen van lijnendiensten voor Oost-Azië. Britsch-Indië, Australië, Afrika, enz. De nieuwe maat schappij zal behalve haar algemeenen nam, ook namen voeren, waardoor haar ljjndien- tsen worden aangeduid ais: „Holland Azië- lijn," „Holland Britsch-Indiëlijn," „Holland Australiëiijn," Holland Afrikalijn," enz. Het maatschappelijk kapitaal zal bedragen twee honderd millioen, waarvan de helft ge plaatst en volgestort is: de zetel zal zijn 's-Gravenhage. De Raad van Beheer wordt gevormd door bovenbedoelde naamloozc vennootschap en een nader te benoemen voorzitter. Hdll. Stoomboot Mij*. Naar wij vernemen, zal ook de Hol- landsche S;oomboot Mij. haar werkkrach ten geleidelijk terugnemen. Met ingang van Maandag a.s. kunnen de vier oudste ploegen vaste arbeiders het werk her vatten op een loon van f '7 per dagtaak. Uit Amsterdam. De directie der Hol'andsche Stoomboot maatschappij heelt zich bereid verklaard, zoodra de boycot der Nederlandeche sche pen iu de buitenlandsche havens zal zijn opgeheven ,haar werklieden volgens an ciënniteit wener in dienst te stellen, en wel op de voorwaarden door de reediers den 19en December aangeboden, zonder daaraan de voorwaarden van contracttee- kening te verbinden. De boycot Thans hebben de besturen van denCen- tralen Bond van Transportarbeiders en de Ned. Eed. van Transportarbeiders of ficieel de Engescbe Transporttederatie verzocht, den boycot voor Nederlandsche schepen op te heffen. Evenwel piet uit-' DE ROODBROEKEN IN HET SEIZOEN 1919—1920. 't Seizoen is nu bijna ten einde en 't zal onze voetbalvrienden wellicht aangenaam zijn. een overzicht te krijsen van hetgeen H. F. C. en Haarlem in 't afgeloopen seizoen hebben verricht. We zullen beginnen met „Haarlem". De Rood-broeken kunnen vrij tevreden zijn met het verkregen resultaat, het kampioenschap, dat aan onze Spaamesiad een broertje dood schijnt te hebben, werd wel niet behaald, maar 't degradatie-spook heeft zich geen enkel «ogenblik onder de vleugelen van rood-blauw laten zien. De plaats die Haarlem op 't ranglijslje inneemt komt zelfs volkomen met de „Haarlem"-his- torie overeen; ,,De gulden middenweg". „Haarlem" is nu eenmaal geen kampioen elftal (aan de roodbroeken om deze bewe ring te logenstraffen!) 't Spel is niet con stant genoeg. De eene week wordt er lustig geknoeid, soms blijft zelfs de voorhoede in gebreke om vijf weken achtereen, ook maar één maal 't net der tegenpartij te vinden. Aan den anderen kant echter, als de spe lers met een heilig „willen" binnen de kalk- lijnen komen, dan helpt er niets aan, maar dan gaan of blijven de puntjes in 't rood- broekenkamp, en wordt er soms met 'een élan en meesterschap gespeeld, als moest 'f kampioenschap worden behaald. In de elf thuis-wedstrijden wist Haarlem elf punten te behalen, alweer dus „de gul den middenweg". Vier wedstrijden werden verloren, drie gelijk gespeeld en alzoo ook vier gewennen. H. F. C.. A. F. C„ U V V en Aiax moesten 't gevolg van 't heilig „willen" van de roodbroeken ondervinden. H. F. C. en A. F. C. werden ieder met 6_<j en V V en Ajax ieder met 2—1 nederlagen naar huis gestuurd. Tegen Quick, D. F. C. en V. O.C. kon Haarlem 't niet verder dan gelijk spe! bren gen. Respectievelijk met 22, 1—1 en 2'2. In Blauwwit, H. B. S., H. V. V. en Spar ta moest Haarlem haar meerderen erkennen. Achtereenvolgens werd met 21, 30, 10 20 verloren. De voorhoede wist in deze wedstrijden dus 22 gaten in diverse heiligdommen te schie ten, terwijl Angenent 15 maal moest „vis- schen". Uit behaalde Haarlem 1 punt minder, dus 10. dan thuis. Hier werden vijf wedstrijden verloren, vier gewonnen en twee gelijk gespeeld. D. F. C., A. F. C,, Sparta en U. V. V. zagen de puntjes naar de Spaarnestad gaan. Van D. F. C.. A. F. C. en U. V. V. werd met 21 gewonnen en van Sparta met 10. Tegen H. B. S. en H. F. C. werd beide keeren met 1—1 gelijk gespeeld, terwijl Haarlem door V. O. C., H. V. V.. Blauw wit, Ajax en Quick met 30, 32, 10. 1__0 en 3—2 nederlagen naar huis werden gestuurd. De doelpunten door Haarlem gemaakt, werden door de volgende spelers bijeen ge bracht; Brakel 9, Martien Hoctkooper 8, Maas 5, Bieshaar 5, Tekelenburg 2. Schra- vendijk 2, Daan Houtkooper 2. Donker 1, Terwee 1. M. D. VOETBAL. HAARL. VOETBAL. BOND. OVERZICHT. Ook j. 1. Zondag kon het programma van de Seriewedstrijden geheel worden afgewerkt. De Haarlem combinatie leverde fraai werk door H. F. C. 3 met niet minder dan 50 te klop pen. Met dezelfde cijfers verloor R. C. H. 3 van H. S. V. 2 en D. O. A. 2 van Dio. Het scheids rechter elftal boekte een aardig succesje door met 1o van Ivo te winnen. H. F. C. 4 en D. O. A. speelden 2—2. V. V. H. 2 verloor van Spaarndam met 31. Edo 2 won opnieuw. Thans met 21 van V. V. H. R. C. H. 2 klopte Schoten 2 met 4—1. Edo 3 maakte Stormvogels 3 met 7o af. B. V. C. 2 moest het tegen V. S. V. 2 met 3—2 afleggen. T. H. B. 2 H. B. C. 2 eindigde in een gelijk spel 11. Zantvoort heeft zich uit deze wed strijden teruggetrokken. De laatste competitiewedstrijd H. B. C. 4 Ivo 2 werd door H. B. C. 4 met 71 gewonnen. Het laatste programma voor de seriewed strijden luidt Zaterdag 1 Mei T. II. B. - terrein 3 uur Schoten 2 T. H. B. Zondag 2 Mei Edo - terrein Haarlem combinatie Edo 2. H. S. V. 2 V. S. V. 2 T. H. B. R. C. H. 2. V. V. H. - terrein Edo 3 H. B. C. 2 2.30 uur T. H. B. 2 Stormvogels 3. T. H. B.-terrein. 10.30 uur B. O. A. Scheidrechter XI. 12.30 uur Spaarndam D. O. A. 2. 2.30 uur Dio V. V. H. 2. KORFBAL W edsirijdgrograrnma Zondag 2 Mei a.s. NoordZuid om den Holland Beker. D. D. V.—O. S. C. R Kampioenschap West. le kl. Bij bovengenoemde wedstrijden mogen de Haarlemsdie KoifbalJers niet ontbreken Noord-Zuid is altijd oen wedstrijd waarin prachtig korfbal wordt te zien gegeven, on ze Haarleimneis kunnen daar nog zeer veel van leeien. De Commissie tot samenstelling van bo vengenoemd twaalftal is er niet in geslaagd een twaalftal samen te stellen. Voor den goeden naam dien de stad Haar lem in de korfbalwereld heeft is dit ten zeer ste te betreuren. Wii zullen over het bovenstaande nog uit voerig terugkomen. 10.30 uur 12.30 uur 2.30 uur 12.30 uur Vr. Mijn zoon is deserteur van de lichting 1911 en woont in België. Nu meent hij, dat de straffen zijn kwijtgescholden en wil naar Holland komen. Is dit juist? En zoo niet, wanneer is dit dan wel het geval? Astw. De straffen zijn wel kwijtgeschol den, doch alleen voor die deserteurs, die tijdens de mobilisatie zijn teruggekeerd van desertie Nu niet meer. Minstens 12 jaar, naar gelang en in welke hoedanigheden de desertie heeft plaats gehad. Vr.: Kunt u mij het adres opgeven van de R.-K. Coop. Bakkerij of afdeeling Kruide, nierswaren van „Arbeid Adelt"? Tot wien moet ik mij dan strikt persoonlijk of schrifte lijk wenden? Antw.; Wendt u tot den heer Smit, Roos- veldstraat 42. Haarlem, ofwel Zaterdagavond tussehen 8 en 9 uur in het gebouw St. Ba- vo, Smedestraat. Vr.; In welk blad of orgaan kan iemand die een betrekking zoekt als chauffeur het best adverteeren Antw.: Wendt u tot een advertentiebureau. Vr.: 1. Zoudt u mij inlichtingen kunnen geven of het maandschrift „Maria's Heilig dommen" te vei krijgen is en waar? 2. Kent u een middel om een zwarte inktvlek uit bruin leder te verwijderen. Antw.: 1. Maatschappij De Katholieke Il lustratie, te 's-Hertogenbosch. 2. Probeer het eens voorzichtig met citroenzuur of zu- ringszuur. Vr. van A. B. te H, Antwoord: Vermoedelijk heeft uw kip diptheritihis. doch alvorens daarvoor een ge neesmiddel op te geven, raadplege u een des kundige om den aard der ziekte juist vast te stellen. Vr. van J. K. te H. Antw.: Wendt u tot den kantonrechter. Vr.Ik heb een pan met vet gekregen van ongeveer 'n pond of tien. Het vet is nog van den mobilisatietijd. Ik vind het begjooteliik, het weg te gooien en toch zou ik niet willen, dat we er last van krijgen. Tot wien moet ik mij wenden om het vet te laten onderzotsken? Wanneer en op welken tijd kan ik daar te recht? Antw.: Wendt u tot het bureau van den Keuringsdienst van Voedingsmiddelen, Ge dempte Oude Gracht 133, alhier. U kunt el- ken dag daar terecht. Vr.: Zoudt u mij kunnen zeggen of perso nen beneden 16 of 18 jaar zón-der geleide, toegang hebben tot den Artis te Amsterdam? Antw.: Beneden 16 jaar wordt men zender geleide niet toegelaten. Vr.. Er zijn twee soorten feestdagen; zoo als Kerstfeest, Nieuwjaar, enz., die 'n vasten datum hebben. De anderen, zoo-als Paechen, Pinksteren, enz., zijn beweegbaar, niet op vaste datum gestelde feestdagen en richten zich naar de maan. Nu Is tnija vraag: waarom zijn d-ie beweegbaar en waarom zijn die niet op bepaalde vasïo da taf Antw.: Al die roerende feestdagen heb ben Pasehen als middenpunt. En Paschen werd vastgesteld op den eersten Zondag na d© eerste volle maan welke de lente- nachtsevening opvolgt, zooals men b.v. Pa- schen ook op een vasten datum had kunnen vaststellen. Het was in vroeger tijden veel gewoonte de maan als tijdmaat te nemen. Verandert de datum van Paschen dus. dan verandert ook de datum van zich naar Pa- sctien voegende feestdagen. V r. Ik ben een man van 24 jaar en zonder tussohenkomst van miin oudera trou wen- Kunt u mij ook zeggen hoe ik te werk moet gaan? Antw.: Een man van 24 jaar kan niet zonder toestemming zijner ouders trouwen. Weigeren zü'U ouders toestemming te geven dan kan hit zich om toestemming wenden tot den kantonrechter, die toestemming tot trouwen verleent, wanneer de oudere geen voldoende redenen hebben om die toestem ming te weigeren. Ak katholiek moet die men zich voorts tot den pastoor wanden. Vr. 1. Hoe kan ik gele lancaster gor dijnen door regen beloopen weer goed krijgen? Op welke manier worden wollen dekens het best gewasschen? Antw. Geef ze aan een chemische was- scherij. Vr. van P. S. te H. Antw. De Huiseigenaar. Vr. Welke is de kortste weg per fiets van Vogelenzang naar Ilpendam? Hoeveel K.M. is dat? Antw. Vogelenzang, Bonnebroek, Hoofd dorp, Sloten, Amsterdam, Buiks'oot, Ilpen dam. Afstand 35.8 K.M. Vr. Kunt u mij een middel opgeven t'egen mieren? Ér zit onder den vloer een mierennest. Het is niet zichtbaar, doch de mieren ver- toonen zich bij tusschenpoozen in een proviandkast? Antw. Het eenige afdoende middel is dat u het nest opzoekt en uitroeit, door het met petroleum te begietin. Alle an dere middelen zijn maar lapmiddelen, om dat de mieren voortdurend groeien jn getal, en brutaliteit. TEGEN MONK- EN KLAuWAEEU. Waar tegenwoordig in Friesland vee! jong vee aan mond en klauwzeer pterit, is ter kennis van de leden der Friesche Maatschappy v~a Land..o„w gebracht, op welke wijze baron van Dedem te Dedems- vaart, voorzitter van liet Nederlandscii Rundvees'.anmaek, reeus moe- ei ere malen het jong vee op zijn suaLen heeft weten te vrijwaren voor mond- en klauwzeer. Het middel luidt: Aan het jong vee wordt de a.geroomde xnelk steeus in flink gezuurden toestand gegeven. De jongere kalveren krijgen de eerste week meik van een gezonde koe, doch overigens wordt aan alle vee, óók aan d« biggen, de goed gepasteuriseerde melk van de ia riek, flink aangezuurd met karnemelk, den volgenden dag in gezuurden toestand: gevoederd. Ook in onze streken kunnen de vee houders met dit middel hun yo-orjdcel doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 22