W- ,920 HET WITTE HUIS. BUITENLED Door Centraal Europa. "Nieuws uit Haarlem. FEUILLETON ONS VROOUJK HOEKJE VI. Per levensmiddelentrein naar Weenen (ln den trein van Landshut via Muhldorf naar Simbach—Oos- tenfijksche grens). 23 April 1920. Onze trein moet toch wel een geweldig zwaai gevaarte zijn! hadden wij gehoopt, dat na Landshut onze trein niet meer gesplist zou 'behoe ven ie woiüen en bat het gezeischap tot Vveenen veroer gezellig bijéén zou mogen blijven: het heeft niet mogen zijn. Kort voordat we heaen na bijna een dag oponthoud te Landshut zouden ver trekken. werd ons aangezegd, dat de trein tot Mun.aon weaerom in twee deelen moest rij den, en het gevolg was, dat de helft van ut, gczc,sciiap, na in uer naast wat mond voorraad voor konen tijd medegenomen te hebben m het tweede treindeel genoegen moest nemen met een oeslist onoewoonbaar- te-verklaien goederenwagen. Men troostte zich echter met de gedachte, dat het leed spoedig geleden zou zijn; de reis naar Muhidori toch was een kwestie van „maar een paar uur. Mei gtmengue gevoelens evenwel ervaar- den ae geleiders van het eerste treindeel te Munidöri, dat aldaar door oen eersten trein direct doorgereden kon worden, doch dat 't iweeue ueet te Muhldorf ongeveer drie uur zou moeten wachten. Wij, ote erts in het eerste treindeel bevon den het lot was ditmaal eens niét op Jo nas gevallen vonuen het natuurlijk héél prettig, oat onze reis zoo voorspoedig ging (nu zouuen we spoedig de Oostenrijksche grens bereist hebben, en vandaar zouden de dankaaie Oostenrijksche autoriteiten ons wel spoeaig haar Weenen helpen!). nu zaten de ge.e,ders van het tweede treindeel leelijk gevangen i in hun goeaerenwagenkooi had den zn aan zoowat alles gebrekhun mond voorraad zou spoedig opgeteerd zijn kof fie of thee zenen konden ze niet, nóch ook behoorlik uitrusten of zitten! tn noe lang zou hun alier-onaangenaam ste situatie in die onverwarmde goederenwa gen duren? tiet bleek achteraf echter, dat wn ons wel wat al te oezorgd gemaakt hadden: eerstens zouaen wij te Simbach (het Duitsch-Oosten- rijksclie grens-station) wachten, zoodat we er verzekerd van konden zijn, dat de ge scheiden geleiders ons dezen dag nog wéér zouden zien, en iweedens, te Muhldorf had het gezelschap van den volgtrein gele genheid den trein te verlaten en eenige uren hun noouig heil te zoeken in de buitenwe reld aldaar, van welke gelegenheid na- .uurlijk dankbaar geprofiteerd werd. Alvorens wij den Duitschen grond verlie ten, moes,en wij nog eens ervaren, hoe treu rig het in üe Centrale landen met het spoor wegmateriaal gesteld is: na onderhandeling net Duitsche en Oostenrijksche spoorweg- en douane-autorieten, na heel wat getelephoneer tn geteiegrapheer her- en derwaarts kregen wij de weinig opfleurende tijding, dat er ge durende oe eerste 24 uur voor ons geen enkele machine beschikbaar was. dat eerst morgen ie ongeveer 12 uur wat spoorwegmateriaal ter piaatse zou kunnen komen, en dat er Jus mets anders opzat dan te wachten, tot morgen twee locomotieven gearriveerd zou den zijn, want.wéér moest de trein ge splitst worden:ditmaal was de spoorbaan niet hecht genoeg od niet genoegzaam on derhouden, om onzen héélen trein te dragen. Een troosteloozen middag beleefden wij nu oo het eenzame, verlatene, eindeloos-zich- aitstrekkende emplacement van Sembaeho „i vtioaiid met bewakingsplichten konden wij eerst des avonds, toen de tweede trein met zijn ocgeleioers gearriveerd was, den Irein een oogenblik verlaten. en zoo heb ben wii in de naargeestige donkerte, welke het Duitschland van heden des avonds zoo „unheimisch" maakt na een phantasti- schen tocht over ontelbare spoorlijnen, wis sels en perrons een electrische lantaarn in de hand een bezoek gebracht aan het doode stadie Simbach. Om de Beiersche luidjes van na den oor log eens nader te leeren kennen, liepen wij een behoorlijk uitziende „Weinstube" binnen: vol zalen er de tafeltjes met allergemoe- delijkste gasten; bij 't binnenkomen van den vreemdeling (een vreemdeling kan zich direct maar niet Beiersck gedragen, een Beier is een heel apart soort mensch en zoo doende hebben ze den vreemdeling aanstonds _172). „Maar gesteld eens," zeide hij, „indien jk het meisje vragen wilde, hoe zal ik mijn eer redden?" „Je eer.?.. Is je eer er dan bij in het spel? Luister eens aandachtig, ik aal je een goeden raad geven. Ik be grijp wel, je wilt eene bestemming, een Bestaan hebben, waar je mee voor den dag kunt komen, als je haar vraagt. Nu heb ej me vroeger wel eens gezegd, dat je verstand van drogerijen en verf waren hadt; zelfs heb je eenige jaren in dat vak doorgebracht; nu heb ik een Beef, die er ingelijks kennis van heeft, en terwfjl hij een heel aardig duitje bezit, naar een compagnon zoekt, om «ene zaak in die artikelen op te richten. Ik heb er nog wel iets voor over om jen jongmensch gelukkig te maken, en 't althans met jou zioo kwaad niet voor. Dm dit te bewijzen, zal ik je eenige duizenden guldens voorschieten, (zie je Je geeft me z» naderhand weerom') en in de gaten) keken ze eens even verrast op, fluisterden elkaar wat toe in voor ons on verstaanbaar Duitsch enbabbelden of kaartten vóórt onder het genot van hun pot- teke bier. Het duurde niet lang. of we zaten met twee half-heeren, die aan ons tafeltje had den plaats genomen, in levendig, gemoede lijk gesprek gewikkeld, alsof we elkaar reeds jaren kenden. Zoodra was men van ons niet te weten ge komen, hoe wij daar op dien eenzamen, tries- tigen avond in het dito Simbach verzeild ge raakt waren. dat we namelijk een levens middelentrein van Holland naar Weenen be geleidden, of er kwam geen einde aan de lofredenen op de vrijgevige en edele Hollan ders, die gedurende den oorlog zelf zoovee. oorlogslast te dragen hadden gehad, die steeds strikt neutraal bleven naar beide zij den, en die nu nu het stoere Duitschlano en het prachtige, rijke Oostenrijk ten onder gebracht waren in hun nood van na den oorlog nog zoo heerlijk en grootseh en daad werkelijk medelijden betoonden-.Geen land ter wereld helpt zóó schoon en zóo edelmoe dig ais Holland! We werden met vragen overstelpthoe duur de Hollandsche sigaar was, die wij hun op hadden laten steken en waarvan zij met zicht bare behagelijkheid voorzichtige, kleine trek jes zaten te nemen, hoe duur in Holland een potje bier kostte. of we in Holland nu weer van alles eek boter en vet! kon den krijgen, hoe de gezindheid in Hol land was ten opzichte van den grooton „Kai- ser» oi de Keizerin onlangs niet erg ziek geweest was of de keizerlijke familie nu beslist niet uitgeleverd zou worden, enz. Spoedig kwam ook de Duitsche koopmans geest boven: of we niet eens wat kaas. wat boter of wat vet konden sturen, opdat ze daarmee „Geschafte" zouden kunnen maken. Wij brachten hun aan 't verstand, dat zulks ten eerste ons vak niet was en dat ze met zooiets ten tweede toch ook niet gébaat zou den zijn: de lage valuta toch zou dergelijke koopwaar in IXtitschland onbetaalbaar ma~ ken. loen volgde een eindelooze jeremiade over de geringe waarde van het Duitsche geld. over de onduldbare duurte. en haast wanhopig werd de vraag gesteld: hoe dat alles toch eenmaal weer „gat gemacht" zou kunnen worden üe l meiday. Iu Frankrijk. Om drie uur 's middags circuleerden de trams en autobussen te Darijs op normale wijze. De ondergrondsohe spoor liep ook. Slagers- en bakkerswinkels waren open. De berichten over den toestand op de groote spoorwegnetten waren gunstig. In een aantal provinciesteden hadden vreedzame betoogingen plaats. Te Parijs haddien in den loop van den dag opstootjes plaat», waarbij het socialis tische kamerlid Blanc werd gewond. Om vijf uur des middags ontstond er een opstootje op den hoek van den bou levard Magenta en boulevard de Stras bourg. Er werden schoten gelost; een be- tooger werd ernstig gewond. Om halfzeven des avonds hadden op den boulevard Ma genta opnieuw opstootjes plaats. Een be- tooger werd doodgeschoten. Dat lokte op nieuw tumult uit Een winkel, waar wa pens verkocht werden werd. opengebroken en de betoogers maakten zich van eenige wapens meester. Ongeveer '27 agenten zijn gewond, waaronder 3 ernstig. Nader wordt gemeld dat betoogers ge tracht hebben het vertrek van de autobus sen te verhinderen. Zij wierpen projectie len naar de republikeinsche garde. De po litie moest zich van de revolvers bedienen. In Engeland. In verband mot den 1 Mei-dag bleven duizenden fabrieken en werkplaatsen ge sloten. In de bouwvakken werd niet ge werkt, doch de openbare diensten onder voeden geen belemmering. Er waren op ji.^ebreide schaal demonstraties georgani seerd in Londen en de groote steden in de provincie. In Duitschland. Uit Berlijn werd aan de N. Kott. Crt. bericht: De tram en de tunnelspoor staken en daarom staken ook, volgens een besluit, dat al het vorig jaar genomen was, de stadsspoorwegen, daar de ondervinding ge leerd heeft, dat zü alleen het verkeer niet zonder gevaar voor het reizend publiek kunnen verzwelgen. De trammannen derven vandaag hun 20 mark loon per hoofd. Naar ik uit de beste bron verneem, was bij de overgroote meerderheid onder hen de geestdrift voor dezen feestdag dan. ook beneden nul, gelijk ook Vrijdagavond op het station Helensee, waar 500 van hën hun weekloon afhaalden gemakkelijk te dan be'gin je maar met dien jongen. 'Morgen komt hij' hier en als ik hem 'zeg dat hij je als compagnon moet ne'men, kan je er van op aan dat de 'zaak in orde is; hoe vindt je dat?" „Charmant," riep Oharies; „mijnheer, ik kan uw edelmoedigheid niet genoeg bewonderen." „Ja, dat wil ik nu wel gelooven," ging de menschlievende man voort; maar nu heb ik er een beding bij, en dat is: je wacht niet langer dan acht dagen met naar Clara Bolard te gap; je vraagt haar nederig excuus, dat je haar zoo hebt moeten grieven (want je koudt het immers volgen jou principes niet anders doen) en zegt maar doodeenvoudig, dat ge een goede positie hebt, en ze je. zrée gelukkig zou maken, als ze je hare band wilde schenken." Charle3 lachte; nu was hij uit de klem. Den volgenden dag, voordat Charles op reis ging, kwam de neef, een aardige, vroolijke jongen, die met het voorstel genoeggen nam, en de zaak was beklon- xen. De handel in drogerijen en verf waren beloofde te Marrelhoef zeer goed ie slagen; het dorp was er uitmumend voor gelegen, en men verwachtte in de toekomst daarvan gouden bergen, 'ffloen vernemen wa». Maar de onafbankelijke1 minderheid onder hen is nu even mach tig als onder het keizerrijk de nationalis- tiech-gezinden en de mannen zonden bij doorwerken hebben te vreezen voor mis handeling door herrieschoppers terwijl de maatschappijen er ook weinig voor ge voelden hun materiaal door hen te laten vernielen. Op een gezag dat zulks kan beletten, valt tegenwoordig niet te reke nen. Door het stilstaan van alle verkeer waren de winkels en kantoren genood zaakt laat te openen en vroeg te sluiten en had de 1 Mei-viering weinig feeste lijks. Er heerschte meer een begrafenis slemming. Het ontbreken van verbin dingsmiddelen liet zich ook gevoelen aan het bezoek op de talrijke openlucht-ver gaderingen. Op het plein in Friedenau itonden eenige groepjes van 100 man om druk gebarende sprekers. Kinderen liepen er rond met borden, waarop stond, dat zij den len Mei vrij van school wilden hebben, wat ook wel voor alle andere dagen van het jaar zal hebben gegolden. Een muziekkorps speel de daarbij erbarmelijk valsoh de Marseil laise. Beter was de muziek van een orkest van 300 man op het bordes van het Rijks- daggebouw, dat op verdienstelijke wijze stukken uit Lohengrin vertolkte. Wat een militairist als Lohengrin met den len Mei te maken had, bleek overi gens niet heel duidelijk. Hier was inderdaad een groote drom mensohen bijeen. Er zaten er op de beel den van het Bismarck-monument. Het was merkwaardig te zien hoe zij als bij instinct de trambaan vrij hielden. Gespro ken werd hier niet. Er zijn geen onlusten gemeld. In België. Te Brussel en iu de groote steden van België hadden vreedzame betoogingen plaats. In de industrie werd niet gewerkt, maar de openbare diensten waren verze kerd. De treinenloop had zijn geregelden gang; alleen liet men ze alle vijf minuten stilstaan. De locomotieven waren met groen ver sierd. In Brussel dwong de betrokken vakor ganisatie de sluiting der café's af. üe uitvoering van het Vredesverdrag. De a.s. conferentie te Spa. De „Tempa" verneemt uit Luik. dat er voor de conferentie te Spa een. groote villa gehuurd zal worden, waar de besprekingen gehouden zullen worden. De vertegenwoor digers van do bondgenooten zullen onderdak vinden in villa's in den omtrek. i Iemand uit de onmiddellijke omgeving van Lloyd George heeft aan den correspon dent te Londen van de „Times" gezegd, dat de' Duitsche rijkskanselier te Spa op de vol gende drie vragen zal hebben te antwoorden, 1. Waarom heeft Duitschland zoo dikwijls het vredesverdrag geschonden? 2. Hoe stelt Duitschland zich voor die schendingen goed tei maken en er den terugkeer van te voor komen? 3. Wat ziin de inkomsten, waarover Duitschland in totaal beschikt en boe groot is'ziin betalingscapaciteit Wat kan Duitschland betalen De Panische correspondent van de „Daily News" merkt op, dat de som die thans als de schadevergoeding, aan Duitschland op leggen, genoemd wordt 3 milliard gouden marken per jaar gedurende dertig jaar (ge kapitaliseerd gelijk staande met een bedrag van 2400 miilioen p.st.) nog maar een proef ballon is. Er rijn bevoegde financieel© autoriteiten, die van meening zijn. dat Duitschland dit niet zal kunnen opbrengen, anderen daaren tegen gelooven. dat het mogeliiik is. De schatting, die Keynes indertijd van Duitsch- lend's betaalvermogen gemaakt heeft, be liep 1500 miilioen P-®t-, behalve er boven de uitgeleverde kanonnen, schepen enz. Toebereidselen der Duitsche Begeering. Alle regeeringsporsonen te Berlijn én in het it ijk. werken thans met koorts- achtigen iiver om de bepalingen van het vredesverdrag, waaraan moest zijn voldaan, in haar geheel uitgevoerd te kregen. Naai do Westfiilische Landes Ztg. meldt, zal de militaire ontwapening op zija laatst tegen midden Mei voltooid zijn. Bovendien vindt heden een grondige controleering plaats van het nog voorhanden oorlogsmaterieel, waar bij groote hoeveelheden wagens, munitie en oorlogstuig zal worden gereed gemaakt voor uitlevering. Voorts neemt de volledige demobilisatie van de den laatsten tijd vrijwillig gefor meerde plaatselijke weerwaohten. voort gang. Duizenden manschappen en officieren ziin den laatsten tiid ontslagen. er een week verstreken was, begaf Char les zich in een geheaL andere stemming naar Clara en verzocht haar de veertien dagen, welke doei' Laura ter overweging waren vastgesteld, tot acht in te krim pen. Zij gaf den jongeling zeer gaarne hare tóestemming en Olara kwam niet een formeel aanzoek voor den dag. Zij hoorde hem met welgevallen aan, maar zeide „Wat zoudt ge nu wel zeggen, als ik uw voorstel eens een paar maanden in overweging nam? „Dat zult ge niet doen' Zoo zwaar zult ge mij, niet straften," riep de jon geling, beangst dat t haar ernst was; „ik heb wel iets verdiend, maar die boete is al te zwaar." „Wilt ge mij beloven dien hoogmoed in'u zooveel mogelijk te onderdrukken?" vroeg zij'. Dat eergevoel, w® eigenwaarde, be doelt gij." „Neen, dien hoogmoed; 't is hoogmoed, anders niets." „Ik beloof het u," sprak Charles zoo gedwee als een kind. „Alles voor mij te zijn zooals ik 't ook voor u zal wezen, lief en feed met mü te deelen?" Dé Duitsche regeering gelooft, dat het' haar voor 24 Mei zal rijn gelukt, aan den eisch der geallieerden te hebben voldaan. Wanneer tegen dien tiid de Rijikakanse- lier Muller aan de conferentie der geallieer den te Spa moet deelnemen, meet hy in de positie verkeeren, van het bewijs te kunnen leveren, dat het vredesverdrag door Duitsch land zóóver vervuld is. als maar ©enigszins mogelijk was. Slechts op dien grondslag zal de Rijkskanselier met succes kunnen onder handelen. Daaromtrent koestert men niet den minsten twijfel. Ook de Nationale Vergadering zal zioh in haar zitting van 9 tot 19 Mei met de ten- mitvoerlegging van het vredesverdrag be zighouden en verstrekkende besluiten ne men ovr de belangrijke quaestie van het herstel. De meerderheidspartijen zullen een ge meenschappelijke verklaring afleggen, waar bij ze het uitvoeren van het verdrag van Versailles als een ernstigen plicht erkennen en hun wensch te kennen geven om tot overeenstemming met de ententestaten te komen. In hoeverre zulk een wensch ook bij die ententestaten en vooral bij Frankrijk voorhanden ia. z-al de conferentie te Spa moeten toonen. Indien dit bet geval is, zul len de Duitsche meerderheidspartijen betoo- gen, dat een herziening van het verdrag van Versailles verstandig en noodzakelijk is en de beste grondslagen voor een overeenstem ming zal zün. DE EENHEID. VAN HET DUITSCHE KIJK. De rijkspresident .en de rijksregering hebben een oproep gericht tot de Duit- schers iu Boven-Silezië, Oost-Pruisen, Sleeswijk-Holfhein, Eupen en Malmédy en het Saar-gebied. Daarin zeggen zij: Den ben Juni zal de Duitsche Rijksda# geko zen worden. De bewoners van de gebie den waar .een .volksstemming gehouden moet woru-.-, zuLen aan deze Rijksdag- verkiezingen geen deelnemen. Er valt niet aan te twijfelen of 'de gebieden, waar een volksstemming gehouden zal .worden, zul len met overstelpende jneerderheid te kennen geven, dat zij voor altijd bij Duitschland willen blijven. De rijks, egee- ring en de Nationale Vergadering zijn overeengekomen de Rijksdagverkiezingen in die gebieden en in alle onmiddellijk daaraan grenzende deelen van het rijk te verschuiven tot na den .uitslag der volksstemmingen. Hetzelfde zal gelden voor Sleeswijk-Holstein, daar de beslis sing over .de grens in Noord-Sleeswijk nog niet gevalien js. Tot aan de nieuwe verkiezingen i.n de gemelde gebieden gel den de voor ,uae uistrieten naar die Na tionale Vergadering vertegenwoordigers als afgevaardigden in dei Rijksdag. De harde bepalingen vdn het vredesverdrag maken in Eupen en Malmédy. .en in het Saargebied een verkiezing onmogelijk. Het Duitsche vaderland geeft deze ge bieden niet prijs. Aan de broeders en zusters in .deze .verdrukte gebieden, be looft het vaderland plechtig, dat het, ook wanneer, zij niet jn den Rijksdag zijn vei- tegenwoji v.i0u, voor hun zorgen, klachten en leed steeds een opmerkzaam oor zal hebben. GEMENGDE BU1TENL. BERICHTEN, De toestand in Ierland. Een groote menigte verzamelde zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Dingle in Ierland en haalde een menigte tenten, beddegoed en andere dingen weg. die daar heen waren gebracht voor de opriditing van een militair kamp. In het gezicht van de politie-kazerne werd er toen een vreugdevuur mee ontstoken. De wet op den dienstplicht in Engeland is op 1 Mei buiten werking getreden. De Engelsche bladen brengen naar aanleiding daarvan nog eens in herinnering, welke mili taire inspanning de versch il lende deelen van het Rijk zich in den oorlog hebben getroost. Uit Engeland, Schotland en Ierland kwamen onder de wapenen 5,704,416 man. uit Cana da 628.964, uit Australië 416,809, Nieuw Zeeland 220,099, Zuid-Afrika 136.070, New Foundland 11,922 en de kleinere kolonies 12,000, allen blanken; in totaal 7,130,280. Daar kwamen aan Britsch- Indiërs nog bij 1,401,350. aan kleurlingen uit Zuid-Afrika 92,837. uit Britsch West-lndië 10.000 en aan kleurlingen uit andere koloniën 20,000, in totaal aan kleurlingen 1,524,187. Alles te zamen komt, blanken met kleur lingen, het totaal der Britsche troepen in den oorlog op 8,654,467. Daarvan ziin er ge sneuveld 713,021, verminkt 271.288 en ge wond 2,053,779. Het ttaal aan verliezen had dus bedragen 3,038,083 waarvan dood of vermist 984,309, Kroonprinses Margaretha van Zweden is Zaterdagmiddag gestorven. Zij had kort geleden een gezicfats-uitslag gekregen. Daar- „Daar kunt ge op aan", Een weinig tijcis verliep dat zij sprakeloos tegen over elkander stonden, toen riep hij met verheffing van stom: „Ik zweer u trouw in leven en dood'" Charles bezocht eerst op zijn voorgeno men veertiendaagsche reis de Nederland- sche provinciën en begaf zich toen naar Hhvre om zijn patronen met zijn nieu wen toestand bekend te maken en onder dankbetuiging zijn ontslag aam te bie den als handerisreiziger voor die firma. Deze tijding klonk zijn meesters onver wacht en niet zeer welkom in de ooren, daar zij zich over den jongeling in nieta te beklagen hadden, zelfs over zijn diensten zeer voldaan wa»eu en hem dus noode zagen vertrekken. Beide ver dubbelden beurtelings hunne pogingen om hem nog van besluit te doen veranderen, doch toen hij hardnekkig bij zijn voorne men bleef en het beide heeren bleék dat er een huwelijk in het spel was, achtten zij alle verdere moeite vruchte loos en drongen verder niet aan, temeer daar Charles, gaarne als vriend van hen willende scheiden, aanbood ten minste nog twee maanden, wanneer dit noodig bleek, bij' hen in betrekking te olij ven. En zoo geschiedde 't, Na verloop 'HARTELOOS. „Hoe is 't gegaan?" Deze woorden fluis terde 't jonge meisje in 't mannelijk oor van haar geliefde,toen zij hem in de gang ont moette. Hij had met vader gesproken, en zij wou den uitslag weten. „O, ie vader heeft geen hartzei de jonge man verontwaardigd. „Ik.... ik verzekerde hem. dat ik zonder jou niet ken leven en „Ja. ia," zei 't meisje ongeduldig, „en wat antwoordde hij?" „Dat hij dan de begrafeniskosten wel voor zijn rekening wou nemen!" EIGEN SCHULD- Mevrouw: „En hoevo el je je vandaag, mannetje?" Meneer: „Och vrouw, ik voel me zoo el lendig, 't wordt hoe langer hoe erger. Ik wou maar dat ik dood was!" Mevrouw: .,Ja maar.... waarom wil je dan ook geen dokter laten komen!'' uit is een bloedvergiftiging ontstaan, die den dood tengevolge gehad heeft. Naar de Lokal-Anzeiger meldt, is de vrede tusschen Duitschland en Letland ge sloten. Duitschland zal een schadevergoe ding van een milliard mark betalen en eenige locomotieven uitleveren. Maarschalk J off re is van Madrid naar Barcelona vertrokken. Te Berlijn zullen geen Maandagoch tendbladen meer verschijnen. De loopers wil len ze niet meer bezorgen. De rechtbenk te Södertelle, in Zweden, heeft Kapp tot een boete van 25 kronen ver oordeeld, omdat hij zich onder een valschen naam in een hotel van de stad had opge houden. Te Sangerhausen is het bekende meer dan levensgroote gedenkteeken „de water- schepster". een werk van den beeldhouwer Künne, gestolen. Er is geen spoor van te ontdekken. Bij een ontploffing aan de techmscne hoogeschool te Charlottenburg zijn twee stu- denten gedood. Circus II age beek. Zooals we reeds gemeld hebben zat de voigende week circus Hagenbeek op een weiland nabij het eindpunt der electrische tram te Schoten tot Maandag 10 Mei voor stellingen geven, 't Circus arriveert Dinsdag morgen 4 Mei om 9 uur aan t goederen- station aan den Kinderhuiseingel. Van de grootte der onderneming krijgt men een denkbeeld, als men de kolossale extra- trein ziet. Zeer interessant is de opbouw van het cir cus die op den zelfden dag plaats heeft. In 10 'uur tiid wordt 't circus uit de wagens ge laden, opgebouwd en om 8 uur 's avonds heeft de openingsvoorstelling plaats. Hieruit is op te maken hoe goed de orga nisatie in elkaar zit. 't Is 't zelfde circus dat met zooveel succes in Amsterdam. Den Haag ai Rotterdam gespeeld heeft. 22 Mei zal 't circus weer in Amsterdam zijn voorstellingen geven. Eiken avond gedurende de voorstellingen zullen er extra-trams rijden en wel: van Hillegom vertrek 6 uur, aankomst Soenda- pleim 7.03 uur. Vertrek 's avonds Soenda- plein 11 uur. Aankomst Hillegom 11.59. Be verwijk vertrek 6.20. aankomst Schoten 7.05 vertrek Schoten 10.45. aankomst Bevrwijk 11.30. Er zal gelegenheid ziin tot rijwiel stalling. Nalatigheid. Tegen A. J. A. v. d. H. is proces-verbaal opgemaakt in verband met het niet onver wijld aanteekenen in zijn registers van op gekochte voorwerpen. Ontvreemd. Gisteren heeft men wederom kans gezien twee heerenriiwielen te ontvreemden. Thans uit een schuurtje, dat uitkomt in het Phoe- nixlaantie. Men zij dus nog altijd op zun hoede. Niet practisch. Men schrijft ons: Ter besclierminff van de grasperken, is men van gemeentewege bezig, met bet aan brengen van prikkeldraad langs het wandel pad van de Dreef, ongeveer een voet hoog van (Jen grond. Dit is geen toe te juichen maatregel, met het oog op de kleeren der wandelaars. die daar langs passeeren en voóral als bet duister is, niet alleen hun kleeren scheuren maar er ook over struike len. (iO-Jarige zaakjubileum. jZooals we gieteren reeds uitvoerig meld den, bestaat heden do bekende brandstoffen, zaak van den heer J. Overakker 60 jaar. van zes weken bezocht Charles opnieuw Marrelhoef en vond ten gelegenheid om zijn aanstaanden compagnon behulpzaam te zijn met een inmiddels aangekocht lolLaal voor kantoor en pakhuis in te richten, en nu, na zijn laatste tocht door eenige departementen van Prank- rijk gemaakt te hebben, nam hij een dankbaar afscheid van zijne oude mee sters, en de nieuwe firma Ldndscheer en Co wa» op Marrelhoef gevestigd. Een half jaar daarna was het feest in het witte huis; de muren waren ver sierd en gedrapeerd, en het voornaamste vertrek, dat er recht feestelijk uitzag, was ingericht om de vele bezoekers tQ ontvangen die van heinde sn ver kwa men om hun gelukwenschingen over te brengen. Op het dorp waa alles in rep en roer. Katholiek en protestant begaf zich naar de roomsche kerk om daar de vol trekking van twee huwelijken bij te wonen het waren die van Bduard Roeslel met Laura Traumbach en Charles Lindsclieef met Clara Bolard. Zeker waa het een gelukkige dag voor den pastoor, die het ticti tot taak had gesteld, het tweetal in e en sierlijke reds toe te spreken voor en nadat hij het huwelijk aan hen voir (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11