BINNENLAND Binnerslancfsch Nieuws. Indrukken van den dag Meten met twee maten Van het Burgemeestersfeest te Hiilegom. Een kijkje op dj Eere-Tribtme. BSEI B323 MAAHBAG 3 43ste JAARQANG No 11659 i DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN; PER KWARTAAL f2,927*; PER WEEK 2272 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f 3,25 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFBEEL1MG „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING XXXIV. EEN NUTTIG INSTITUUT. Na heigeen wij in voorgaande beschou wingen meedeelden over de nieuwe Weten- Kfoao van toegepaste zielkunde in handel en Led rijt, zal men ook een conclusie verlangen Het 'bestuur der Algemeene R.K. Werk gevers Vereenig mg noodiigde het vorig jaar dr. Roels uit om op de algemeene veigade- de' stichting vaa een Instituut voor Bedrijfs- en Hanaelspsychologie te komen bepleiten. Wegens tijdgebrek kon toen over de conclu sies van dat pleidooi niet uitvoerig van ge dachten worden gewisseld. waarom de in leider voorstelde het debat tot na het ver schijnen van uitvoeriger beschouwingen en breeder voorstellen van zijn hand uit te stel len:. Die studie nu is verschenen m het werkje, waarop wij in enkele voorgaande ar tikelen hebben gewezen, een boekje, dat ons z>eer interessant toescheen» maar te weten- schappelijk geschreven dan dat het voor het gewone publiek toegankelijk zou zijn. Daar om trachtten wij, omtrent de toch zoo belang rijke nieuwe ideeën en de komende hervor mingen in handel en toodriii in zoo bevatienj mogeiiiken vorm iets te verteilen. De schrijver van het werkje komt tot de conclusie, dat er moet komen een instituut voor bedrijfs- en handelspsychologie, uit gaande van de R.K. Weikgeversvcreenig ing samen-werkende met het zielkundig beroeps- kaaioor van de R.K. Vakorganisatie te Utrecht en toch zijn zelfstandigheid bahou- deno. Dat instituut zou hij te Utrecht geves tigd willen zien. Voor cue conclusie worden uitvoerige en deugdelijke argumenten aangevoerd, waar- over wij ons echter thans niiet willen uitlaten. Waarop wij alleen nog willen wijzen is op den principieelen ondergrond van zulk een instelling en de nuttigheid van zulk een hoogst modem lichaam. Er zitten aan deze zaak allerlei gewich tige kanten. Op de eerste plaats is er die der beroepskeuze. 1ste is er de vraagt wanneer het zielkcsdig beroepskantoor der R.K. Vak organisatie reeds zulk een uitvoerige studie van de verschillende vakken maakt als wij terloops in een onzer vorige beschouwingen zagen en de R.K. Werkgeversvereniging gino- met haar nieuwe instituut hetzelfde doen komt er dan geen dubbel werk en verspil ling van energie? Dat hier nog wel verschil is. meenen wij het best te kunnen aantoonen met het volgend voorbeeld uit het boekje van dr. Roels: „De directie van een schoenfabriek zou: 1. willen weten, welke zielkundige eigen schappen en vaardigheden er noodig zijn voor de bediening der verschillende machines, waarmede het bedrijf werkt. 2. hulpmiddelen willen bezitten cm vlug en zeker te kunnen uitmaken of een werkman beter aan deze dan. wel aan dis machine op zijn plaats is. Dat vraagt niet minder dan een zielkundige ana lyse van het werk van den zolenstanzer, den schalmer, den perforeerden den stikker, den ringinknijper. den zwikken den aanklopper, den contrefort-schalmer. den zolengroaver, den oozoler. den doornaaier, den zolenpenner den zolenpletter, den kantenschrooier, den hakken perser, den hakkenstifter. den poteer der en hoe de andere specialisten, die in het bedrijf arbeiden, nog meer mogen heeten. Daarnaast een collectie vraagpunten, waar- mep een werkman op het bezit van de eigen schappen en vaardigheden, die het werk aan deze machines vordert, kan worden onder zocht. Een denkbeeld van hetgeen een der gelijk onderzoek inhoudt, geeft welhet feit, dat een mijner leerlingen op een schoenfa briek het werk aan 25 verschillende machi nes psychologisch geanalyseerd en het fa brieksvolk niet meer dan 60 vragen op hun speciale geschiktheid voor de bediening van de een of andere machine onderzocht heeft. Maar nu begrijpt men wel. dat een Beroeps kantoor als dat van het R.K. Vakbureau zich niet in al deze, vaak zeer gedetailleer de, analyses begeven kan. Vooreerst al niet, omdat het toch bij al de persoonlijk-nuttige diensten, die het bewijzen wil. het algemeen- nuttig karakter, dat aan zijn bemoeiingen ten grondslag ligt. in het oog dient te hou den. Want waar moest het heen. wanneer de adviesbureaus behalve voor de karakteristiek der duizenden vakken, waarvan de handlei dingen bij beroepskeus al gewag maken, ook nog voor die der onnoemelijk vele vormen hadden te zorgen, waarin deze zich tenge volge der uiterst ver ontwikkelde techniek haast van fabriek tot fabriek differentieeren. Met al te speciale onderzoekingen zouden zij daarenboven hun cachet van inrichtingen voornamelijk ten bate der werknemers, al spoedig verliezen. De patroons zouden de eersten zijn. die er voor de organisatie van hun bedrijven van profiteerden. De bureaus kunnen er dus mee volstaan met heel in het algemeen aan te geven, voor welk soort ar- beidsverrichtingen een werkman of leerling het meest geschikt is en. moeten het verder den patroon maar laten uitmaken, in welk onderdeel van het bedrijf of aan welke ma chine de man, met het oog op zijn lichame lijke en zielkundige vermogens, het best kan worden te werk gesteld. Bij deze zooveel fij nere bepalingen kan het Instituut dan zijn hulp verkenen." En of dat alles nu wel effect zal hebben? Ook hier zullen zooals bij alle menschen- werk wel weer teleurstellingen voorkomen en idealen verbleeken; maar 't geeft toch te denken, wanneer wij lezen, dat een zekere heer Tra-mm, bedrijfsingenieur en directeur van de opleidingsschool voor trampersoneel te Berlijn een reeks zeer vernuftige methodes uitdacht cm de verschillende verwachtingen, die van een electrischen trambestuurder wor den gevraagd, vóór hij op den wagen komt, zoo vlug en goed mogelijk in te studeeren. Tot nu toe zijn er 1500 leerlingen-bestuur ders op deze wijze gevormd en het blijkt reeds, dat opleidmgstiid en opleidingskosten tot ongeveer de helft van vroeger konden worden teruggebracht. Bedrijfsongevallen door schuld hebben deze bestuurders bijna niet op hun rekening. Wanneer de moderne wetenschap tot zulke resultaten komt, mogen wij daarvoor dun koud blijven in een lijd,dat het vóór alles op economische bezuiniging en spaarzaamheid, ook ten opzichte der levende arbeidskrach ten. aas komt? Maar voor ons is de ethische kant van deze zaak toch de nog de voornaamste.^ liet wetenschappelijk onderzoek naar de zielkun dige eigenschappen en vaardigheden is slecnis middel. Het hoofddoel moet steeds 'blijven arbeidsbemiddeling, lezen wij -met veel in stemming. En hierbij komt het zoo belang rijke vraagstuk der classesrmg en rec.assee- ring der arbeiders ter sprake. Oorlogservarin gen" hebben hiercantent veel geleerd. ,,Het is n.m. gebleken, aldus deelt dr. Roels mee, dat soldaten, die met zware hersenverwon- dingen uit dien strijd terugkeerden, dikwij s nog over een tamelijk groot arbeidsvermogen beschikten en na voldoende oefening weer als bruikbare arbeidskrachten zij het dan ook niet altijd in dezelfde positie, welke zij. vroeger innamen aan de maatschappij konden worden teruggeschonken, lot die er varing is men echter eerst na een nauwkeu rig psychologisch onderzoek gekomen. Vroe ger meende men zoo op het gezicht wel te kunnen uitmaken, hoeveel arbeidsvermogen een man. die een zware ziekte had doorge maakt of een verwonding had opgeloopen, nog resteerde. De medicus deed dat in den regel en al naar gelang zijn oordeel, viel de uitkeering, die de man tijdelijk of blijvend ge nieten zou. hooger of lager uit. Poppelreuier heeft echter, dank zijn ervaringen met de oorlogsinvalieden, de stelling durven opzet ten, dat met een zuiver geneeskundige diag nose nog niets omtrent het resteerend ar beidsvermogen vaststaat. De diagnose moet dan ook worden aangevuld met een speciaal, zielkundig georienteerd onderzoek naar het geen de patient, desnoods na langdurige oefening, nog in staat is te verrichten. Daar voor moet iedere werkman en iedere beambte, die na een ziekte of ongeval over verminde ring van arbeidsvermogen klaagt, eenige da gen lang aan een reeks speciale arbeidsproe- ven, volgens een bepaalde zielkundige metho diek, worden onderworpen. Dan is er kans, dat eindelijk eens een objectieve, wel gefun deerde basis voor eventuc-ele uitkeeringen ge vormd wordt. Dan zal b.v. voorkomen wor den. dat een door ongeval of ziekte psychisch ernstig geschokt man 30 pet. en iemand mei een verstijving van een paar^ vingers, die. na oefening allicht weer op drie kwart van zijn oude kracht kan worden gebracht, 60 pet. uitkeering geniet. En aan de hand van dgl. proeven en onderzoekingen zal een patroon werklieden, die hem jarenlang trouw met hun arbeidskracht hebben gediend, maar door ziekte of ongeval niet langer in staat zijn oude betrekking verder te vervullen in zijn bedrijf neg wel aan werk kunnen helpen, waarbij met hun veranderden persoonlijken toestand1 rekening wordt gehouden." Openen zich hier geen wijde en schoone perspectieven? Wij stippen slechts enkele hoofdgedachten aan, .die bii kennisname van een studie over toegepaste zielkunde in handel en bedrijf naar voren komen. Het meest aantrekkelijke voor ons is hieroij de gedachte, dat de Katholieke werkgevers en werknemers aan de hand hiervan kunnen voorgaan op een weg, die van zelf leiden moet tot een meer harmonische samenstelling der maatschappij, tot rust in het bedrijfsle ven en toenadering van patroons en werk lieden. Immers op deze wijze wordt de libe rale theorie van Taylor verlaten om „uit een werkman te halen wat er uit te halen is," met miskenning van alle verdere sociale overwe gingen; en toch wordt binnen rechtvaardige grenzen door 'betere organisatie, reguleering en alle middelen, die de moderne wetenschap aan de hand doet, uit het bedrijf gehaald, wat er in zit. Dezen weg moeien wij op; en mogen de Roomsche organisaties van werkgevers en werknemers aan de hand van wakkere Ka tholieke. wetenschappelijke mannen dien weg ook spoedig vinden Het preval van'den sociaal-democraat Dr. Sioos te Hilversum, die met andere villa bewoners beeft weten te verhinderen, dat een vacantie-oord voor arbeiders in do om geving der villa's zou worden gebouwd, is bekend. Voor d!at geval wordt de „bewuste" doctor door het Bestuur der vereeniging Romers Buiten," in „Het Volk" ter verantwoor ding geroepen. Hem wordt verweten, dat hij een anti-sociale daad gesteld heeft en gezegd, dat hü 2iich hierbij moeilijk langer voor socialist kan uitgeven. Wat teekent de redactie van het „Volk" hierbij aan? Om te te beginnen, dat het een. „leelgk insluipsel" is, om ieder, die het niet met u eens is, maar dadelijk den eeretitel van socialist te ontzeggen. En verder, dat het „objectief gezien," een onweersprekelijk feit is, dat de handels waarde van een villa daalt, wanneer in de onmiddelijke nabijheid, een arbeiderswijk verrijst. „Zuiver commercieel gezien" is het dan ook begrijpelijk; dat villa-eigenaars bezwaar maken tegen zulk een waardevermindering van hun bezit. Aeeoord: objectief eil zuiver commercieel geredeneerd i3 dat allemaal juist'. Maar uu verwacht men ais slot. dat het „Volk," de zaak uit een ander oogpunt, uit een sociaal-democratisch, misschien zelfs maar uit .een menschlievend oogpunt be kijkend, den partijgenoot de vollo laag zal geven. Het gebeurt niet; bet blad besluit; „een socialistisch vilia-cigenaar verkeert in, dat opzicht in geen andere positie dan een an der." Ziezoo, een socialistisch villa-eigenaar staat met een bourgeois, wc zouden zeggen als dit in bet socialistseh woordenboek geen pleonasme was oen zelf zuchtigefi bourgeois gelijk. „Do Volkskrant" waagt: zou „Het Volk" ook zóó geschreven hebben, indien geen sociaa 1 -(Jcmocratiach villa-eigenaar in het complot was geweest; zou het blad dan niet al de fiolen van zijn toorn hebben uitge stort over de hoofden der egoïstische kapi talisten? Een vraag die wel niet beantwoord zal worden, omdat het brave „Volk" met zijn mond vol tanden er voor staat. CL GROEN f. Naar wij vernemen i3 te Leiden plot seling overleden de heer G. (Troon, voor zitter van het algemeen hoofdbestuur der Boekdrukkerijen-bonden. De heer Groen was sinds jaren een der meest vooraan staande en meest populaire figuren on der de boekdrukkerspatrouns en gaf zich de laatste jaren geheel aan het werk der boekdrukkerij bonden. Zijn heengaan is, nadat hij zich na een ongesteldheid waar schijnlijk weer te vroeg aan z:jn werk had gewijd, aan dat werk, dat liem lief geworden was, voor de boekdrukke rij- bondeu en de typografie in 't algemeen een zware slag. NA DE STAKING IN DE HAVENS. De boycot opgeheven. De «Transport workers federaiion« te Londen meldt, dat de boycot op de Ne derlandsche schepen onmidde.Ljk opge heven zal worden. ontevredenheid onder de LANDBOUWERS. Het Tweede Kamerlid tie heer Braat heeft den minister van L. N. en H. ge vraagd of het hein bekend is, djat er groote ontevredeaiieid heerscht onder de iandbouwers, die in den herfst 1618 en in het voorjaar 1919 door de Regeering verplicht werden, (hun weiland om te ploegen, omdat zij tot pp heden de door, de Regeering daarvoor toegezegde scha devergoeding nog niet ontvingen. Aa. ge drongen wordt spoedig' die ge/den te ra ten uitbetalen. i i J i lai RIJWIELPAD VEREENIGING „NOORD-KENNEMERLAND". To Alkmaar wond op initiatief van- de Vereenigingen tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Schoorl en Ber gen een goed bezochte vergadering ge houden om te komen tot een Rijwielpad- vereeniging in Noord-Kenneunerland, De vergadering werd geleid door den heer C. Kreller te Schoorl. De heer De Bruyn, secr etarie-ingenieur van de wegencommissie van don A. N. W. B. gaf een uiteenzetting van doel on wer ken van een rij vvielpadvereeniging, waar na tot de oprichting van een dergelijke vereeniging, die den naam van „Noord- Kennemerland" zal dragen, werd besloten. De zetel van de vereeniging zal Alkmaar zijn. lót bestuursleden werden gekozen: de hoeren J. van Roe non, Burgemeester van Bergen; Eijtsiiiu, burgemeester van Eg- mond aan Zee; Lommen, burgemeester v. Oastrieum; Verhegge, te Egniond'-Bimnen Veldkamp te Heiloo en mr, J. P. Boeman te Alkmaar. Als dool werd allereerst gesteld een rij wielpad langs de duinstreek van Castri- eum tot de Pettemer Zeewering. DE BiiOO(;DA A ART GEHANDHAAFD, Naar het „N. v. d. D." van het Rijks bureau van Distributie voor Graan en Meel verneemt, is de regeering, ten ge volge van de groote stijging van de tarwe prijzen, teruggekomen, op haar voorne mens om de vi.tefcroodkaart op te heffen Zij hoopt zoodoende te bereiken, ,dat ha r Li,'wc;Vo:rr«den voor de eerstvolgen de maanden voldoende zullen zijn, om een ieder een rantsoen wittebrood tegen den tegenwoordige» prijs "t© - waarborgen, DE TE-EUGKEER VAN DEN HEER J. T. CREMER. Aan de „Tel." wordt uit New-York ge seind, dat de heer Oromer 8 Mei vaa daar met het st. „Kroonland" vertrekt. Algemeen is men van meening. dat hij niet naar Washington zal terugkeeren. De gezant zolf echter verklaarde nog geen be sluit te hebben genomen, betreffende een rn o gel ijken terugkeer naar de Vereenigde Staten. Do- gezondheidstoestand van den heer Oro mer is veel verbeterd! cn zijn algemeene toestand is zeer eoed. HEN Gi.rvSi' jlNGETROKKEN. De gunst aan verschillende comitó's ver eenigingen en particulieren toegestaan om ojdür-in, beTe.md voor gemobiliseerde mi litairen, k, ijós^cvangeuen, enz. voor 's Rijks rekening te mogen verzenden, js ingetrokken. Van zendingen, welke nog aan het adres van of door een der boven bedoelde conu é's ten vervoer worden aan geboden, worden voortaan de vrachtkos ten op de gewone wijze berekend en go heven. DE EX-KEIZER TE DOORN. Wii vernemen, dat Vrijdag j.l.. in ver band met de voorgenomen vestiging van het verblijf van den ex-Keizer te Doorn, de secretaris-generaal in Algom. Dienst mr. <J. B. Kan in den Huize Doorn eenige bespre kingen heeft gehouden, zoowel met den ex- keizer en de hoeren van diens omgeving,, als met den burgemeester van Do-orn en den kapitein der maréchaussee, die belast is met de bcwakings-maatregelen bii het overbren gen van het verblijf aldaar. COMMISSIE VOOR DE ARBEIDS BEMIDDELING. Gedurende het tijdvak 1 Mei 192030 April 1923. zijn in de Centrale Commissie van bijstand voor de Arbeidsbemiddeling benoemd tot lid en voorzitter ir. J. W. Al- barda, lid van de Tweede Kamer, voorzitter van de Vereeniging van Nederlandsche Ar beidsbeurzen te 's-Gravenbagetot leden; H. Amelink, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, te Rotterdam; Jac. Bakker, vice-voorzitter van het Alge meen Neaerlandsch Vakverbond, te Rotter dam; mej. A. W. Belfort, directrice der N. V. Engelscho Stoomwasseherü, to 's-Qra- venhageA. C. do Bruyn. secretaris van het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie, to Utrecht; J. B. van Dijk. lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Amsterdam; J. Elias, lid van het dagelijksch bestuur van het Verbond van Nederlandsche Frabrikan- tenvóreenigingen. te Eindhoven: W. Fran sen Jzn., voorzitter van den Ned. R.-K. Mid denstandsbond, to Leeuwarden; mej. M. J. M. Haazevoet, secretaresse van de afd. Utrecht van den Ned. R.-K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden, te Utrecht; mej. A. de Jong, hoofdbe3tuurster van den Ned. Bond van Mannelijke en Vrouwelijke Arbeiders in de Kleedinffindu, strie, te Amsterdam,; B, Lansink Jr.. secre taris van het Nationaal Arbeidssecretariaa\ in Nederland; J. Lemstra, directeur der Gem. Arbeidsbeurs te Deventer; mej. G. M.( van Oorschot, onder-directrice der Gem. Arbeidsbeurs, te Amsterdam; J. E. van Riet. directeur der Gom. Arbeidsbeurs, te Rotterdam; A. Th. van. Rijen, voorzitter van het bestuur der Gem. Arbeidsbeurs, te Til burg; J. F. H. Spier, lid1 van het bestuur der Vereeniging van Chr. Werkgevers en Groothandelaren in Nederland, aannemer en makelaar te Amsterdam; mevr. wed. A. S. TydemanVerschoor, oud-directrice der Huishoudschool, te 'e-Gravenhage: S. M. D. Valstar, directeur der Kon. Ned. Stoom. boot-Mpij.. te Amsterdammr. H. de Visser, voorzitter van het bestuur der Gom. Ar beidsbeurs. te Groningen; F. v. d. Walla tweede secretaris van het Ned. Verbond va' Vakvereenig.ingen, te AmsterdamF. J. A. M. Wiierdels, voorzitter van de Ce-amissi« van Toezicht op do Arbeidsbeurs, wethou der voor Arbeidszaken, te A-.sterdam. Tot secretaris mr. A. iljoti, penningmees ter van de Vereeniging ran Ned. Arbeidi* beurzen, te 's-Gravenhage. BELANGRIJKE VRAGEN. Boor liet lil der Eerste -lamer, den heer Writert van Hoogland, zijn aan dot Minister van Onderwijs de volgende .vra gen gesteld: 1. Zijn de gemeentebesturen bevoegd een beslaande regeling (te handhaven, op grond waai van aan gepensijnneerden eoa hoogere bijslag wordt verleend, dan zij aan verhooging op pensioen zouden ont vangen, inaieu art. 6 van het wetsont werp tot verhooging van pensioenen werf toegepast, en kunnen de gemeenten, waar neer het tijdvak, waarvoor die regeling is getroffen, is verstreken, opnieuw eea dergeKke iebe ing vaststellen? 2. Hebben de genreenten het recht bij slag te verleenen op pensioenen, bere kend naar wedden, die met ingang van l Januari 1919 of van een later tijdstip bij een algemeene herziening van de sala rissen der' ambtenaren .werden verhoogd? 3. Hebben de, gemeenten, die gebruik hebben gemaakt van de bevoegdheid, ver leend bij artikel 68 der Pensioenwet voor de Gemeente-ambtenaren 1913, het recht om ook op de aanvuliingspensioe- nen bijslag te yerleenen of eventueel die pensioenen met .40 püt. te verhoogen? 4. Zijn de gemeenten vrij in de verhoo ging van pensioenen, toegekend op grond eener. gemeentelijke pensieeaverordfsningf RECTIFICATIE. De Ned. R. K. Bond van Dienstplichtigen „St. Joris" deelt ons mede. dat in het aar de pers toegezonden program een fout ge slepen is.. Art. la. behoort te luiden: „door het van overheidswege verleenen „van alle aoodige faciliteiten aan de Eerw. „geestelijken, die bijzonder met de zielszorg „der R.-K. Militairen zijn belast." HIJ VROEG TE VEEL. Op een vraag van den heer Wünkóop over een straf, opgelegd aan den voorzatte: van den Soldatenbond te Soerabaja. heefl do minister van Koloniën geantwoord, dat hem daarvan niets bekend is. aat de even tueel gestrafte gelegenheid heeft, zij a ba. klag te doen indien die straf hem onrecht vaardig toeschijnt en dat hij dus geen aan leiding gevoelt om inlichtingen daaromtrent n te winnen. WAT IS SOCIALISATIE? De socialistische wethouder van Ameter dam, de heer Wibaut, zegt: Socialisatie is; verbeterd overheidsbedrijf. Neen, zegt de bekende Amsterdameche geneesheer Dr. E. van Dieren: Socialisa tie is: geïdealiseerd ambtenaar&bedrijfbe heerd en uitgeoefend door geidealiseerdei dus onbestaanbare ambtenaren, door men sehen, die van plichtsbesef, verantwoorde lijkheidsgevoel, ijver en werklust blaken en overloopen, ook zonder prikkel van bui tenaf. We zouden van socialistische zijde die definitie van den heer Van Dieren wel eens willen weerlegd zien. DE EERSTE MEI-VIERING. De lste Mei viering! door socialisten en communisten heeft in meerdere plaat sen van ons land op de gebruikelijke wijze plaats gehad In 't alge.meen was de geestdrift niet groot. Wanordelijkheden bleven uit. Te Maastricht is bijna overal op de fabrieken gewerkt. Het aantal ar beiders, dat niet was komen .werken, be-- droeg daar nog geen 300. BELANGRIJKE BESPARING BIJ KOLEN? Bij kolen kan een belangrijke besparing worden bereikt door toevoeging van as phalt. De calorische waarde van het gas wioirdt er dioor verhoogd en de gasop brengst wordt veel hooger. Deze voordee- len heeft naar >,De Grondwet" meldt, d< directeur dar gemeente bedrijven te Roo sendaal, de heer J. P, Payens verkregen, door de uitvinding van een product „gas- ephalt" (asphalt) dat ontstaat bij de des tillatie van ruwe olie. Reedis is door het R. K. D. een circulaire aan de gasfabrie ken gezonden met verzoek „gasophaH" te gaan verwerken. HET CONFLICT AAN DE RIJKSVER ZEKERINGSBANK. Donderdag j.l. heeft liet dagelijksch be stuur der Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks dienst, een onderhoud' met den minister van Arbeid en den heer mr. H. W.Groeneveld, hoofd van de afdee- ling Arbeidersverzekering geljad. welk oa-, COURA li. UL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1