BLAD HET WITTE HUIS. Door Centraal Europa. BUITENLAND Nieuws uit Haarlem. d"..'ïïSS HLÏÏSi FEUILLETON ONS VR00LUK HOEKJE MAANDAG 3 MEI 1920 VI. Per levensniiddelentreln naar Weenen (In den trein van Landshut via Muhldor} naar Simbach—Oos tenrijksche grens). 23 April 1920. Onze trein moet toch wel een geweldig zwaar gevaarte zijn! Hadden wij gehoopt, dat na Landshut onze trein niet meer gesplist zou behoe ven ie worden en dat het gezelschap tot Weenen verder gezellig bijéén zou mogen Wijven: het heeft niet mogen zijn. Kort vóórdat we heden na bijna een dag oponthoud te Landshut zouden ver trekken. werd ons aangezegd, dat de trein tot Mun.uóri wederom in twee deelen moest'rij den, en het gevolg was, dat de helft van nct ^icsoiap. —na in oer haast wat mond voorraad voor konen tijd medegenomen te hebben in het tweede treindeel genoegen moest nemen met een beslist onbewoonhaar- te-verklaren goederenwagen. Men troostte zich echter met de gedachte, dat het leed spoedig geleden zou zijn: de reis naar Muhidori toch was een kwestie van „maar' een paar uur. Met gemengde gevoelens evenwel ervaar- den de geleiders van het eerste treindeel te Munition, oat aldaar door den eersten trein direct oóórgereden kon worden, doch dat 't tweeae ceel te Muhidorf ongeveer drie uur zou moeten wachten. Wij, oie ons in het eerste treindeel bevon den het lot was ditmaal eens niét op jo nas gevallen vonden het natuurlijk .héél prettig, dat onze reis zoo voorspoedig ging (nu zoucen we spoedig de Oostenrijksche grens bereikt hebben, en vandaar zouden de dankoare Oostenrijksche autoriteiten ons wel spoeaig naar Weenen helpen!). nu zaten de ge,eiders van het tweede treindeel leelijk gevangen! in hun goederenwagenkooi had den zu aan zoowat alles gebrek; hun mond voorraad zou spoedig opgeteerd zijn kof fie oi mee zetten konden ze niet, nóch ook behoorlijk uitrusten of zitten! hn hoe lang zou hun alier-onaangenaam- ste situatie in die onverwarmde goederenwa gen duren? Het hleek achteraf echter, dat wij ons wel wat al te bezorgd gemaakt hadden: eerstens zouden wij te Simbach (het Duitsch-Oosten- rijkscüe grens-station) wachten, zoodat we er verzekerd van konden zijn, dat de ge scheiden geleiders ons dezen dag nog wéér zouden zien, en tweedens, te Muhidorf had het gezelschap van den volgtrein gele genheid den trein te verlaten en eenige uren hun noodig heil te zoeken in de buitenwe reld aldaar, van welke gelegenheid na- iuurlijit dankbaar geprofiteerd werd. Alvorens wij den Duitsdien grond verlie ten, moesten wij nog eens ervaren, hoe treu rig het in dé Centrale landen met het spoor wegmateriaal gesteld is: na onderhandeling met Duitsche en Oostenrijksche spoorweg- en douane-autorieten, na heel wat getelephoneer m geteiegrapheer her- en derwaarts kregen wij de weinig opfleurende tijding, dat er ge durende de eerste 24 uur voor ons geen enkele machine beschikbaar was. dat eerst morgen te ongeveer 12 uur wat spoorwegmateriaal ter piaatse zou kunnen komen, en dat er dus mets anders opzat dan te wachten, tot morgen twee locomotieven gearriveerd zou den zijn, want.wéér moest de trein ge splitst wordeniditmaal was de spoorbaan aiet hecht genoeg of niet genoegzaam on derhouden, om onzen héélen trein te dragen. Een troosteloozen middag beleefden wij nu oo het eenzame, verlatene, eindeloos-zich- üitstrekkende emplacement van Sembaoho ui veroand met bewakingsplichten konden wij eerst des avonds, toen de tweede trein met ziin begeleiders gearriveerd was, den trein een oogenblik verlaten. en zoo heb ben wii in de naargeestige donkerte, welke het Duitschland van heden des avonds zoo „unheimisch" maakt na een phantasti- schen tocht over ontelbare spoorlijnen, wis sels en perrons een electrische lantaarn in de hand oen bezoek gebracht aan het doode stadie Simbach. Om de Beiersche luidjes van na den oor log eens nader te leeren kennen, liepen wij een behoorlijk uitziende „Weinstube" binnen: vol zaten er de tafeitjes met allergemoe- delijkste gasten; bij 't binnenkomen van den vreemdeling (een vreemdeling kan. zich direct maar niet-Beiersch gedragen, een Beier is een heel apart soort rnensch en zoo doende hebben ze den vreemdeling aanstonds in de gaten) keken ze eens even verrast op, fluisterden elkaar wat toe in voor ons on verstaanbaar Duiisch enbabbelden of kaartten vóórt onder het genot van hun pot- teke bier. Het duurde niet lang. of we zaten met twee half-heeren, die aan ons tafeltje had den plaats genomen, in levendig, gemoede lijk gesprek gewikkeld, alsof we elkaar reeds jaren kenden. Zoodra was men van ons niet te weten ge komen, hoe wij daar op dien eenzamen, tries. tigen avond in het dito Simbach verzeild ge raakt waren. dat we namelijk een levens- middelentrein van Holland naar Weenen be geleidden, of er kwam geen einde aan de lofredenen op de vrijgevige en edele Hollan ders, die gedurende den oorlog zelf zoovee. oorlogslast te dragen hadden gehad, die steeds strikt neutraal bleven naar beide zij den, en die nu nu het stoere Duitschland en het prachtige, rijke Oostenrijk ten onder gebracht waren in hun nood van na den oorlog nog zoo heerlijk en grootsch en daad werkelijk medelijden betoonden.. Geen land ter wereld helpt zóó schoon en zóo edelmoe dig als Holland! We werden met vragen overstelpt: hoe duur de Hollandsche sigaar was, die wij hun op hadden laten steken en waarvan zu met zicht bare behagelijkheid voorzichtige, kleine trek jes zaten te nemen, hoe duur m Holland een potje bier kostte. of we in Holland nu weer van alles ook boter en vetkon den krijgen, hoe de gezindheid in Hol land was ten opzichte van den grooten „Kai ser" of de Keizerin onlangs niet erg ziek geweest was of de keizerlijke familie nu beslist niet uitgeleverd zou worden, enz. Spoedig kwam ook de Duitsche koopmans geest boven: of we niet eens wat kaas, wat boter of wat vet konden sturen, opdat ze daarmee „Geschafte" zouden kunnen maken. Wij brachten hun aan 't verstand, dat zulks ten eerste ons vak niet was en dat ze met zooiets ten tweede toch ook niet gebaat zou den zijn: de lage valuta toch zou dergelijke koopwaar in Duitschland onbetaalbaar ma ken. Toen volgde een eindelooze jeremiade over de geringe waarde van het Duitsche geld. over de onduldbare duurte. en haast wanhopig werd de vraag gesteld: hoe dat alles toch eenmaal weer „gut gemacht" zou kunnen worden De i SHeiday. In Frankrijk. Om dïie uur 's middags circuleerden de trams en autobussen te Darijs op normale wijze. De ondergrondisohe spoor liep ook. Slagers- en bakkerewinkels waren open. De berichten over den toestand op de groo-te spoorwegnetten waren gunstig. In een aantal provinciesteden hadden vreedzame betoogingen plaats. Te Parijs hadden in den loop van den dag opstootjes plaats, waarbij het socialis tische kamerlid Blanc werd gewond. Om vijf uur des middags ontstond er een opstootje op den hoek van den bou levard Magenta en boulevard de Bfcrass- bourg. Er werden schoten gelost; een be- tooger werd ernstig gewond. Om halfzeven des avonds hadden op den boulevard Ma genta opnieuw opstootjes plaats. Een be- tooger werd doodgeschoten. Dat lokte op nieuw tumult uit. Een winkel, waar wa pens. verkocht werden werd opengebroken en de betoogers maakten zich van eenige wapens meester. Ongeveer 27 agenten zijn gewond, waaronder 3 ernstig. Nader wordt gemeld dat befcoogea-s ge tracht hebben het vertrek van de autobus sen te verhinderen. Zij wierpen projectie len naar de republikeinsche garde. De po litie moest zich van de revolvers bedienen. In Engeland, In verband met den 1 Mei-dag bleven duizenden fabrieken en werkplaatsen ge sloten. In de bouwvakken werd niet ge werkt, doch de openbare dieneten onder vonden geen belemmering. Er waren op li gebreide schaal demonstraties georgani seerd in Londen en de groote steden in de provincie. In Duitschland. Uit Berlijn werd aan de N. Kott, Crt. bericht: De tram en de tunnelspoor staken en daarom staken ook, volgens een besluit, dat al het vorig jaar genomen was, de stadsspoorwegen, daar de ondervinding ge leerd heeft, dat zij alleen het verkeer niet zonder gevaar voor het reizend publiek kunnen verzwelgen. De trammannen derven vandaag hun 20 mark loon per hoofd. Naar ik uit de beste bron verneem, was bij de overgroot© meerderheid onder hen de geestdrift voor dezeu feestdag dan ook beneden nul, gelijk ook Vrijdagavond op het station Helensee, waar 500 van hen hun weekloon afhaalden gemakkelijk te vernemen was. Maar de onafhankelijke Dé Duitsche regeeióng gelooft, dat het minderheid ander hen is nu even mach- haar voor 24 Mei zal «ga gelukt, aan den tig als onder het keizerrijk die national is- ekch der geallieerden te hebben voldaan, tiseh-gezinden en de mannen zouden bij Wanneer tegen dien tijd de Bükekanee- doorwerken hebben te weezen voor mis- lier Müller aan de conferentie der «eallieer- handeling door herrieschoppers terwijl de den te Spa moet deelnemen, moet hij in de maatschappijen er ook weinig voor ge- positie verkeeren, van het bewijs te kunnen voelden hun materiaal door hen te laten leveren, dat het vredesverdrag door Duit&oh- vemlelen. Op een gezag dat zulks kan land zóóver vervuld ia. als maar eenigezins beletten» valt tegenwoordig niet te reke- mogelijk was. Slechts op dien grondslag zal Qem de Rijkekanselier met succes kunnen onder- Door het stilstaan van alle verkeer handelen. Daaromtrent koestert mm niet waren die winkels en kantoren genood- den minsten twijfel. zaakt laat te openen en vroeg te sluiten Ook de Nationale Vergadering zal zich m en had de 1 Mei-viering weinig feeete- haar zitting van 9 "bot 19 Mei met de ten- lij ks. Er heerschte meer een begrafenis- [uitvoerlegging van het vredesverdrag be stemming. Het ontbreken van verbin- zighouden en verstrekkende besluiten ne- Jingsmiddelen Bet zich ook gevoelen aan men ovr de belangrijke qnaestie van het het bezoek op de talrijke openlucht-ver- herstel. gaderingen. Op het plein in Friedenau De meerderheidspartijen zullen een go- stonden eenlgre ffroeipjes van 100 ttiaji om moenschappelü-ke verklaranjr afleggen, wa&r- druk gebarende sprekers. b« 26 het uitvoeren van het ,.vtr Tan Kinderen liepen er rond met borden, Versailles als een ernstigen plicht erkennen waarop stond, dat zij den len Mei vrij en hun wensch te kennen geven om tot van school wilden hebben, wat ook wel overeenstemming met de enten testa ten te voor alle andere dagen v^n het jaar zal komen. In hoeverre zulk een wensch ook b« - e J aie ententeetaten en vooral bp Frankrijk voorhanden is. 2ial de conferentie te Spa moeten toonen. Indien dit het geval is, zul len de Duitsche meerderheidspartijen betoo- gen, dat een herziening van het verdrag van Versailles verstandig en noodzakelijk is en de beste grondslagen voor een overeenstem ming zal zijn. DE EENHEID. VAN HET DUITSCHE RIJK. hebben gegolden. Een muziekkorps speel de daarbij erbarmelijk valseh de Marseil laise. Beter was de muziek van een orkest van 800 man op het bordes van het Itij'ks- daggebouw, dat op verdienstelijke wijze stukken uit Lohengrin vertolkte. Wat een militair 1st als Lohengrin met den len Mei te maken had, bleek overi gens niet heel duidelijk. Hier was inderdaad een groote drom mensohen bijeen. Er zaten er op de beel den van het Bismarck-monument. Het was merkwaardig te zien hoe zij als bij instinct de trambaan vrij hielden. Gespro ken werd bier niet. Er ziin fireen onlusten gemeld, In België. Te Brussel en in de groote steden van België hadden vreedzame betoogingen plaats. In de industrie werd niet gewerkt, maar de apenbare diensten waren verze kerd. De treinenloop had zijn geregelden gang; alleen liet men ze alle vijf minuten stilstaan. De locomotieven waren met groen ver sierd. In Brussel dwong de betrokken vakor ganisatie de sluiting der café's af. De uitvoering van het Vredesverdrag. De a.s. conferentie te Spa. De „Tempa" verneemt uit Luik. dat er voor de conferentie te Spa een groote villa gehuurd zal worden, waar de besprekingen gehouden zullen worden. De vertegenwoor digers van de bondgenooten zullen onderdak vinden in villa's in den omtrek. Iemand uit da onmiddellijke omgeving van Lloyd George heeft aan den correspon dent te Londen van de „Timee" gezegd, dat de Duitsche rijkskanselier te Spa op de vol gende drie vragen zal hebben te antwoorden, 1. Waarom heeft Duitschland zoo dikwijls het vredesverdrag geschonden 2. Hoe stelt Duitschland zich voor die schendingen goea te maken en er den terugkeer van te voor komen? 3. Wat rijn de inkomsten, waarover Duitschland in to-taal beschikt en hoe gr oo i is zijn betalingscapaciteit? Wat kan Duitschland betalen? De Parijsche correspondent van de „Daily News" merkt op, dat de som die thans als de schadevergoeding, aan Duitschland op te leggen, genoemd wordit 3 milliard gouden marken per jaar gedurende dertig jaar (ge kapitaliseerd gelijk staande met een bedrag van 2400 millioen p.st.) nog maar een proef ballon is. Er zijn bevoegde financieele autoriteiten, die van meening zijn. dat Duitschland dit niet zal kunnen opbrengen, anderen dnaren. De. rijkspresident en de rijksregeering hebben een oproep gericht tot do Duit- schers if Boven-Silezië, Oost-Bruisen, Sleeswijk-Ho.stein, Eupen en Malurédy en het Saar-gebied. Daarin zeggen zij: Den gen Juni zal de Duitsche Rijksdag geko zen worden. De bewoners van de gebie den waar .een .volksstemming gehouden moet wow-, z..Leu aan deze Rijksdag- verkiezingen geen deelnemen. Er va»t niet aan te twijfelen of de gebieden, waar een volksstemming gehouden zal worden, zul len met overstelpende meerderheid te kennen geven, dat zij voor altijd bij Duitschland willen bleven. De njksiegee- ring en de Na-ro-mie veigadering zijn overeengekomen de Rijkedagverkiezingen in die gebieden en in alle onmiddellijk daaraan grenzende deelen van het jryk te verschuiven tot na den uitslag der volksstemmingen. Hetued'de zal ge,den voor, Sleeswijk-nolstein, daar pc beslis sing over de grens in Noord-Sleeswijk nog niet gevahen ja. Tot aan de nieuwe verkiezingen in de gemelde gebieden gel den de. vour uistricten naai- de Na tionale Vergadering vertegenwoordigers als afgevaardigden in .den Rijksdag. De harde bepalingen vdn het vredesverdrag maken in Eupen en Malmédy en in het Saargebied een verkiezing onmogelijk. Het Duitsche vaderland geeft deze ge bieden niet prijs. Aan de bloeders en zusters in deze .verdrukte gebieden, be looft het vaderland plechtig, dat het, ook wanneer, zij niet in den Rijksdag zyn vei- tegenwoorn0u, voor hun zorgen, klachten en leed steeds een opmerkzaam oor zal hebben. GEMENGDE BU1TENL. BERICHTEN. De toestand in Ierland. Een groote menigte verzamelde zich in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Dingle in Ierland en haalde een menigte tenten, beddegoed en andere dingen weg. die daar heen waren gebracht voor de oprichting van een militair kamp. In het gezicht van de politie-kazerne werd er toen een vreugdevuur mee ontstoken. De wet op den dienstplicht in Engeland is op 1 Mei buiten werking getreden. De Engelsche bladen brengen naar aanleiding i 'HARTELOOS. „Hoe ie *t gegaan?" Deze woorden fluis terde *t jonge meisje in 't mannelijk oor van haar geliefde, toen zij hem ia de gang ont moette. Hij had met vader gesproken, en zij wou den uitslag weten. „O, je vader heeft geen hartzei de jonge man verontwaardigd. „Ikik verzekerde hem.dat ik zonder jou niet kon leven. en „ja, ja," zei 't meisje ongeduldig, „en wat antwoordde hij?" „Dat hii dan de begrafeniskosten wel voof zijn rekening wou nemen!" EIGEN SCHULD- Mevrouw: „En hoevo el je je vandaag, mannetje?" Meneer: „Ooh vrouw, ik voel me zoo el lendig, 't wordt hoe langer hoe erger. Ik wou maar dat ik dood was!" Mevrouw: „Ja maarwaarom wil j« dan ook geen dokter laten komen!'» uit is een bloedvergiftiging ontstaan, die den dood tengevolge gehad heeft. Naar de Lokal-Anzeiger meldt, is de vrede tusschen Duitschland en Letland ge sloten. Duitschland zal een schadevergoe ding van een milliard mark betalen en eenige locomotieven uitleveren. Maarschalk Jolire is van Madrid naar Barcelona vertrokken. Te Berlijn zullen geen Maandagoch tendbladen meer verschijnen. De loopers wil len ze niet meer bezorgen. De rechtbank te Sódertelle, in Zweden, heeft Kapp tot een boete van 25 kronen ver oordeeld. omdat hij zich onder een valschen naam in een hotel van de stad had opge houden. Te Sangerhausen is het bekende meer dan levensgroote gedenkteeken ..de waier- schepster". een werk van den beeldhouwer Künne, gestolen. Er is geen spoor van te ontdekken. Bij een ontploffing aan de technische hoogeschool te Charlottenburg zijn twee stu denten gedood. tegen gelooven. dat het mogelijk is. De daarvan nog eens in herinnering, welke mili- achatting, die Keynes indertijd van Duit&ck- /Wion uo„ schatting,cue n-tyuco (aire inspanning de verschillende deelen van land's betaalvermogen gemaakt heeft, be- jjet jyjk zjch (n jjen oorlog hebben getroost, liep 1500 millioen p-«t.. behalve er boven de (Jit Engeland, bchotland en Ierland kwamen uitgeleverde kanonnen, schepen enz. onder de wapenen 5,704,416 man. uit Cana- ïeebereidselen de- Duitsche da 628,964, uit Australië 416,809, Nieuw Regeering, Zeeland 220,099, Zuid-Afrika 136.070, New Allo regeringspersonen te Berlijn Foundland 11,922 en de kleinere kolonies en in het Rük. werken thans met koort». 12,000, allen blanken; m Waal 7,130,280. achtigen liver om de bepalingen van het Daar kwamen aan Britsch-Indiërs nog brj vredesverdrag, waaraan moest zijn voldaan, 1,401,350, aan kleurlingen mi Zur^" r in haar geheel uitgevoerd te krijgen. Naar 92,837. uit Britsch ^est^^e.T3'<^00^a^' de W estfalische Landes Ztg. meldt, zal de kleur mgen uit andere kolomen 20,000, m militaire ontwapening op zijn laatst tegen totaal aan r hitnken met kleur- midden Mei voltooid zijn. Bovendien vindt Alles te zamen komt. blanken met kleur heden een grondige controleering plaats van l'ngen, het totaal der Britsch troepen het nog voorhanden oorlogsmaterieel, waar- 00rl0g 0p 8,654,467 Daarvan im e g - bij groote boeveelheden wagens, munitie en sneuvekl 713,021 .verminkt 271,- en g oorlogstuig zal worden gereed gemaakt voor wond 2,053,779. Het ttaal aan verliezen a uitlevering. dus bedragen 3,038,083 - waarvan dood of Voorts neemt de volledige demobilisatie vermist 984,309. gang Duizenden manschappen en officieren is Zaterdagmiddag gestorven. Zn ',ad k l Sn den laaSn tiid ontslagen. geleden een gez.cfats-mtslag gekregen. Daar- Lircus iiagebeck. Zooals we reeds gemeld hebben za» de voigende week circus Hagenbeek op een weiland nabij het eindpunt der electrische tram te Schoten tot Maandag 10 Mei voor stellingen geven, 't Circus arriveert Dinscag morgen 4 Mei om 9 uur aan t goederen- station aan den Kinderhuiseingel. Van de grootte der onderneming krijgt men een denkbeeld, als men de kolossale extra- trein ziet. Zeer interessant is de opbouw van het cir cus die op den zelfden dag plaats heeft. In 10 'uur tijd wordt 't circus uit de wagens ge laden, opgebouwd en om 8 uur 's avonds heeft de openingsvoorstelling plaats. Hieruit is op te maken hoe goed de orga nisatie in elkaar zit. I Is 't zelfde circus dat met zooveel succes in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam gespeeld heeft. 22 Mei zal 't circus weer in Amsterdam zijn voorstellingen geven. Eiken avond gedurende de voorstellingen zullen er extra-trams rijden en wel: van Hillegom vertrek 6 uur. aankomst Soenca- pleim 7.03 uur. Vertrek 's avonds Soenda- plein 11 uur. Aankomst Hillegom 11.59. Be verwijk vertrek 6.20. aankomst Schoten 7.(15, vertrek Schoten 10.45. aankomst Bevrwijk 11.30. Er zal gelegenheid zijn tot rijwie,- stalling. Nalatigheid. Tegen A. J. A. v. d. H. is proces-verbaal opgemaakt in verband met het niet onver wijld aanteekenen in zijn registers van op gekochte voorwerpen. Ontvreemd. Gisteren heeft men wederom kans gezien twee heerenrijwielen te ontvreemden. Iliaus uit een schuurtje, dat uitkomt in het Phoe- nixlaantje. Men zij dus nog altijd op znn hoede. Niet practisch. Men. schrijft ons: Tor beschermine van de grasperken, is men mn gemeentewege bezig, met het aan brengen van prikkeldraad langs het wandel pad van de Dreef, ongeveer een voet hoog van oen grond. Dit is geen toe te juichen maatregel, met het oog op de kleeren der wandelaars. die daar langs passeeren en vooral als het duister is. niet alleen hun kleeren scheuren maar er ook over struike len. 60-Jarige zaak jubileum. Zooals we gisteren reeds uitvoerig meld den, bestaat beden de bekende brandstoffen, zaak van den heer J. O ver akker GO .jaar. H2L „Maar gesteld eens, zeide hij, „indien lk het meisje vragen wilde, hoe zal ik mijn eer redden?" „Je eer.?.. Is je eer er dan bijl in het spel? Luister eens aandachtig, tk zal je een goeden raad geven. Ik be grijp wel, je wilt eene bestemming, een Bestaan hebben, waar je mee voor den dag kunt komen, als je haar vraagt. Nu heb ej me vroeger wel eens gezegd, dat je verstand van drogerijen en verf waren hadt; zelfs heb je eenige jaren la dat vak doorgebracht; nu heb ik een fieef, die er ingelijks kennis van heeft, len terwijl hij een heel aardig duitje bedt, naar een compagnon zoekt, om eene zaak in die artikelen op te richten. Ik heb er nog wel iets voor over om »en jongmensch gelukkig te maken, en althans met jou zoo kwaad niet voor. Dm dit te bewijzien, zal ik je eenige duizenden guldens voorschieten, (zie je ie geeft me za naderhand weeromen dan be'gin je maar met dien jongen. 'Morgen komt hij hier en al3 ik hem ;zeg dat hij; je als compagnon moet ne'men, kan je er van op aan dat de 'zaak in orde is; hoe vindt je dat?" „Charmant," riep Charles; „mijnheer, ik kan uw edelmoedigheid niet genoeg bewonderen." „Ja, dat wil ik nu wel gelooven," ging de menschlievende man voort; maar nu heb ik er een beding bij, en dat is: je wacht niet langer dan acht dagen met naar Clara Bolard te gaan; je vraagt haar nederig excuus, dat je haar zoo hebt moeten grieven (want je kondt het immers volgen jou principes niet anders doen) en zegt maar doodeenvoudig, dat ge een goede positie hebt, ©n ze je zrée gelukkig zou maken, als ze je hare hand wilde schenken." Charles lachte; nu was hij uit de klem. Den volgenden dag, voordat Charles op reis ging, kwam de neef, een aardige, vroolijke jongen, die met het voorstel genoeggen nain, en de zaak was beklon ken. De handel in drogerijen en verf waren beloofde te Marrelhoef zeer goed te slagen; het dorp was er uitmumend voor gelegen, en men verwachtte in de toekomst daarvan gouden bergen.. Toen er een week verstreken was, begaf Char les zich in een geheel andere stemming naar Clara eii verzocht haar de veertien dagen, welke door Laura ter overweging waren vastgesteld» tot acht in te krim pen. Zij gaf den jongeling zeer gaarne hare toestemming en Oiara kwam niet een formeel aanzoek voor den dag. Zij hoorde hem met welgevallen aan, maar zeide „Wat zoudt ge nu wel zeggen, als ik uw voorstel eens een paar maanden in overweging ge niet doen' Zoo zwaar „Dat zult zult ge mijj niet straften," riep de jon geling, beangst dat t haar ernst was ik heb wel ie te verdiend, maar die boete is al te zwaar." „Wilt ge mij beloven dien hoogmoed in'u zooveel megelijk te onderdrukken?" vroeg zij. Dat eergevoel, d.e eigenwaard©, be doelt gij." „Neen, dien hoogmoed; 't is hoogmoed, anders niets." „Ik beloof liet u," sprak Charles zoo gedwee als een kind. „Alles voor mij te zijn zooals ik 't ook voor u zal wezen, Lef en lead met rniii te deelen „Daar kunt ge op aan", Een weinig tij Os verliep dat zij sprakeloos tegen over elkander stonden, toen riep hij met verheffing van stem: „Ik zweer u trouw in leven en dood'" Charles bezocht ee.st op zijn voorgeno men veertiendaagsche reis de Nederland- sche provinciën en begaf zich toen naar Hhvre om zijn patronen met zijn nieu wen toestand bekend te male on en onder dankbetuiging zijn ontslag aan te bie den als handerlsreiziger voor die firma. Deze tijding klonk zijn meesters onver wacht en niet zeer welkom in de ooren, daar zij; zich over den jongeling in mets te beklagen hadden, zelfs over zijn diensten zeer voldaan wa.e-, o.» hem dus noode zagen vertrekken. Beide ver dubbelden beurtelings hunne pogingenom hem nog van besluit te doen veranderen, doch toen hij hardnekkig bij zijn voorne men bleef en het beide heoren hleék dat er een huwelijk in het spel was, achtten zij alle verdere moeite vruchte loos en drongen verder niet aan, temeer daar Charles, gaarne als vriend van hen willende scheiden, aanbood ten minste nog twee maanden, wanneer dit noodig bleek, bij hen in betrekking te olij ven. En zoo geschiedde 't. Na yerloop van zes weken bezocht Charles opnieuw Marrelhoef en vond ten gelegenheid om zijn aanstaanden compagnon behulpzaam te zijn met een inmiddels aangekocht lokaal voor kantoor en pakhuis in te richten, en nu, na zijn laatste tocht door eenige departeaiemen van Frank rijk gemaakt te hebben, nam hij eon dankbaar afscheid van zijne oude mee sters en de nieuwe firma Lindscheer en Co was op Marrelhoef gevestigd. Een half jaar daarna was het feest in het wiLte huis; de muren waren ver sierd en gedrapeerd, en het voornaamste vertrek, dat er recht feestelijk uitzag, was ingericht om de vele bezoekers te ontvangen die van heinde en ver kwa men om hun gelukwenschingen over te brengen. Op het dorp was alles in rep en roer. Katholiek en protestant begaf zicli naar de roomsche kerk om daar de vol trekking van twee huwelijken bij te wonen het waren die van Eduard Roesiel met Laura Traumbach en Charles Liuuscheer met Clara Bolard. Zeker was het een gelukkige dag voor den pastoor, die het zich tot taak had gesteld, het tweetal in en sierlijke rede toe t© spreken voor en nadat hij; het huwelijk aan hen vol- *r°k" (Wordt vervolgd.) t niet zal Kunnen up uren gen, uuucueu. Dugciscne ütcuicii oreii&cu nacu «uuiiciuioi^;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5