'üfetufc BLAD HET WITTE HUIS. Door Centraal Europa. Wat de Pers zegt BUITENLAND Orde en Arbeid FEUILLETON De stakingen in Frankrijk. 0NS VROOLIJK HOEKJE DINSDAG 4 MEI 1920 VIII. Per levensmiddeientrein naar Weenen. (In den trein van Simbach via Linz naar Weenen.) 24/25 April, 1920. Te ruim elf uur (Oostenrijk heeft zomertijd, Duitschland niet, zoodat we onverhoopt nog een uur „inhaalden") vertrokken we met het eerste treindeel het tweede deel zou ons op tien minuten afstand volgen van het sta tions Simbach, en reed onze trein over de monument eel gebouwde brug, welke hier de sterk stroomenüe, sc'noone rivier de Inn over spant, üe grens over,het lang verbeide Oostenrijk in Even voorbij het Oostenrijksche grens station Braunau vertraagde de trein aan merkelijk zijn v\.art en zagen wij tweeOosten- rijkschc gendarmen op enz n trein springen. 't Waren twee nette, kwieke, jonge kerels in nog keurig uniform, gewapend met ver vaarlijke revolvers en een welgevulde groote patroontascn. Eij moesten op hoog bevel met onzen trein m.uereizen tot Sankt Valentin eenige stations voumj Linz alwaar zij door twee anckro genoanneu afgewisseld zouden wor den, zoo vertelden zij. is ue toestand in Oostenrijk dan zóó, dat onze trein met wapenen bewaakt moet wor den informeerden wij. De nette kerels waren met het antwoord blijkbaar wat verlegen.... „lueu kan nooit weten De nood heeft in Oostenrijk zooveel slechte menschen gemaakt 't Lou met ue eerste keer zijn, als een bende een irun met levensmiddelen kwam over vallen zehs als de trein rijdt, bestaat er nog gevaar. Wij moeten uiterst voorzichtig zijn 't is goeu, uat 't nooit te voren bekend gemaakt wordt, ais er een levensmiddeientrein komt ;- en toen van morgen een man aan 't station van Braunau vroeg, waarheen deze trein ging, he obeli wg een heel andere stad als Weenen genoemd Aan meerdere kleine stations werd gestopt, van welke gelegenheid de gendarmen gere geld gebruik maakten, alle wagens van onzen trein te inspecteereu en met de lijst der wagens in ue hand te controleeren. Waar ze nalt hielden, daar Was 't op de lan delijke stations waar de Oostenrijksche kieeuing en de Tyroler gepluimde en geve- uerue nueden den vreemdeling zoo schilder- acntig aandeden aanstonds één en al leven en bewegingde dorpelingen kwamen uit alle richtingen aanloopen en vóór de ver- Velooze, verwaarloosde, ve. vallen station Ueijoi» groepten zij zich, onzen trein en ons als waren we menschen uit een wonderland aanstarend, uruk babbelend en gesticulee- leerciid onder elkander. Hoe veruer wij vorderden op onzen tocht, hoe dieper wij in het land doordrongen, des te sprekender beeld kregen wij van uit den trom reeds van het arme en verwonde Oostenrijk te aanschouwen. Liepen ook voorheen in Oostenrijk hier en daar sommige kinderen wel blootsvoets, thans za6on wij welhaast geen enkel kind met Kousen en scüoeuen aan aan flarden hingen den moesten de kleeren dingen, die vroeger eens kieeren gewéést waren om het lijf, en kregen zij maar éven gelegenheid, dan kwamen zij met bleeke, groezelige gezicht jes, ue magere handjes uitgestrekt, bedelen aan onzen irein. Hoe kunnen zulke kinderen gezond blijven vruegeu wij ons afkinderen, die, slecht- gevouu ze krijgen niet eens éénmaal per uag een behoorlijke poHie te eten in dit kille weer met bloote voeten en geheel onvol doende gekleed loopen moeten over den van regen-doorweekten, doordringend kouden grond I Van uit den trein wezen de Deidegendarmen ons op troepen en enkelingen van mannen, vrouwen en kinderen, die met vervaarlijk groote pakken op den rug, op de schouders en op het hooid moeizaam en zenuwachtig ge jaagd voorisjouwden over de landwegen langs de. spoorbaan. Giet u, dat zijn nou onze „verhapte Schie- ber", de „Grauner", die op het platteland t>ij de boeren en in de kleine steden alles en alles opkoopen, om er mee te woekeren in de groote steden. niet letterlijk alles wordt woekeruandel gedreven, zelfs met ons armelijk geld. 1 Aan de eerst-volgende halte konden wij de «raaiheid van dit laatste constateerentoen we ons even aan het portier bevonden, kwam een jong joodje op ons afgeschoten, met de vraag, of we geen ongestempelde banknoten van 1000 Kronen bij ons hadden. „Ziet u, in Weenen zijn die b: knotenbijna niets meer waard; ze ge\v.< er daar mis schien nog 400 kronen voor en van mij kunt u er nog 500 voor krijgen 1" We lieten ons tot geen koop verleiden, we waren gewaarschuwd. Te ongeveer 5 uur arriveerden wij in Linz, bij onze aankomst aanstonds omzwerfd van een troep bandieten en bandietjes. meisjes en jongens, die naar wij van de gendarmen vernamen de stations in Oostenrijk onvei lig maken, en 't duurde dan ook niet lang, oi we zagen een gendarm van Linz een bijzon der hardnekkig bandietje met de bajonet op het geweer rondom onzen trein achterna zetten. Onze gendarmen hielden trouw de wacht, en toen na eenige uren oponthoud te Linz, nadat ook de tweede trein voor het ver trek van daar gereed was gekomen onze trein zich in beweging zette, toen kwamen zij de coupé met binnen, uan nadat zij gedurende den rit over üec uitgestrekte remplacement van Linz van af de treeplank hadden gecon stateerd, dat er aan geen van beide zijden van den trem iets gebeurde. Te bankt-Valentin kregen we voor den verderen uacht 't was inmiddels half twee gewoiden twee verscne gendarmen, en voort ging de toent over Amsiettennaar Wee nen iBAe l ris BUN LiASTiW FAKKEL. Yy ethouat-r Yvib-aut te Amsterdam, dien ïroeistra ter meerdere glorie vau de b. D. A. H., wel van zijn zetel zuu willen trappen, begint in te zien. dat het met de financiën der Ueineeme spaak Joopt. Daardoor komt hij ui een zeer lastig par ket. Als financier zou hy in het Gemeentebe stuur een rem moeten zun tegen de onzin nige opurijving van aüerier uitgaven, die de stad op den duur met kan bin ven betalen. Als boeiaai-Democraat acht hu zich ver plicht mede te weiten en aan te sporen tot allerlei maatregelen, die schatten verslin- den. Vvat nu te doen? vraagt „De Stana. JEIij grupt het middel aan. dat bij de S.D.a.1-. zoo geliefd is: Hii schuift ue gehuld op de Regeering. Hii kan dit te gereeder doen. omdat inderdaad, gelijk we al meermalen hebben betoogd, de Kegeering reeds lang geleden met een algeroud plan had moeten komen, dat definitief de erhouding van Kijk en Gemeenten aangaf. Haar Wibaut liet het daar niet bij. Voordat nog het gewijzigd wetsontwerp tol wijziging van de Gemeentewet en van de wet op de inkomstenbelasting 1914 verschenen was, riep hij vertegen woordigers van de elf groote Gemeen- ten onzes lands bijeen. En toen die bij eenkomst op Donderdag 22 April ten etadhuize te Amsterdam plaats had, .was inmiddels het gewijzigd wetsont werp verschenen. Het spreekt vanzelf, dat meer dan do helft dergenen, die deze bijeenkomst bijwoonden, het wetsontwerp, óf nog niet hadden gezien, óf het slechts op pervlakkig hadden kunnen zien. Des te gemakkelijker kon het den heer Wibaut gelukken de heer en voor zijn wagen te spannen. Immers een uit komst zou het voor hem zfjn, indien de droeve resultaten van jarenlang wanbe leid en jarenlang leven boven eigen krachten, aan de Kegeering konden worden geweten. En zoo loopt het dan nu ook precies. Het moet nu worden een strijd tus- schen de groote Gemeenten en do Ke geering. Van eenig schuldbewustzijn bij de Ge meentebesturen nog geen sprake." Een waarschuwend woord, om toch niet op den weg des verderfs voort te hollen, mag niet worden vernomen. Als Wibaut zulk een woord met kracht liet hooren, dan was hij weg. De 1 Meidag. In de Vereenigde Staten. Blijkens een Router-telegram uit New- York is de 1 Mei-dag overal voorbijge gaan zonder ernstige ongeregeldheden. Ondanks de onthullingen van den attor- ney-generaal over roode complotten om diaden van geweld te plegen, heeft de New-Yterksche politie van geen enkele ex tremistische gewelddaad melding ge maakt. Politiebeambten en particuliere detectives bewaakten 'den gebeelen dag de openbare gebouwen en de woningen van ambtenaren en millionaire. In Italië. Uit Rome wordt gemeld: De 1 Mei-dag verliep hier rustig. De berichten uit de provincie wijzen ook op een kalm verloop behalve te Turijn, waar ten gevolge van een botsing tusschen politie en een klei ne anarchistische bende door de ontplof fing van een bom bij de politie twee ge wonden vielen. Deze schoot op de betoo- gers, van rvie er 30 gewond werden en twee gedood. Te Pola vielen betoogers op de troepen aaa, die eok vuur gaven. Een officier is gedood; een betooger werd doodgescho ten; terwijl 30 personen gewond werden. In Zwitserland. In de voornaamste steden van Zwitser land werd betoogd. Alles iiep zonder in cidenten af. Men krijgt den indruk, dat de staking der spoor wegmannen een mislukking is. De leiders zijn ontslagen. De voor giste ren aangekondigde stakingen vonden de regeering niet onvoorbereid. Thans be schikken de spoorwegen over 635.000 ton steenkool, genoog om zeventien dagen lang een oabeperkten dienst te onderhou den of vijf en twintig dagen beperkten dienst. Drie maanden geleden beschikten zij slechts over 185.000 ton. Do groote meerderheid der spoorweg- Yverkers, nog onder den indruk van het laatste échec, gevoelt niets voor de nieuwe beweging. Op alle netten is al thans een beperkte dienst verzeterd kun nen worden. Op Noord en Oost is de dienst zelfs absoluut normaal. In de spoorwegwerkplaatsen te Parijs en Dijon, Ue revolutionnaire centra bij uitnemend heid, was zelfs de staking verre van al gemeen. Men krijgt dan ook beslist den indruk, dat de beweging een nieuwe ne derlaag tegemoet gaat. Omtrent de ongeregeldheden van Za terdag wordt nog gemeld, dat te Parijs op de Place de la République en de bou levards de menigte trams en autobussen aanviel, die studenten bestuurden. De politie kwam tusscbenbeide, doodde een man en wondde er twintig. Vele lie den werden in hechtenis genomen. De Matin meldt, dat van 45.909 spoor wegmannen in en bij Parijs 13.599 't werk neergelegd hebben. Het aantal dooden ten gevolge van de wanordelijkbeden van Za terdag wordt op 2 of 4 berekend. Een vijftig menschen waren Zaterdagavond nog in hechtenis. (Zie verder onder de Telegrammen.) een wereld-hanuelsconfe- RENTIE. Van 4 tot 7 Mei wordt hier de inter parlementaire handeisconferentie gehou den. Er zijn ïccds tweehonderd gedelegeer den aangekomen; anderen zijn mog on derweg. Er zullen vertegenwoordigers zijn van België, Brazilië, Güina, b inland, (jroot-Britaimië, Griekenland, Italië, Ja pan, Poleta, Portugal, Roemenië, Tsjecho- Slowakije en Zuid-Slavië. De gezant der V. S. Wallace, heeft den hanueisaUathó Howard Webster aange wezen om de vergaderingen als waarne mer" bij te wonen. De V. S. zijn officieel uitgenoodigd, doch hebben deze niet aauvaax-d. Er zijn rapporten opgesteld over ver schillende onderwerpen met conclusies betreffende de wijze van uitvoering, deze conclusies kunnen nog op de aanstaande bijeenkomst gewijzigd worden. Verwacht wordt dat zij zullen worden besproken op de imancieele conferentie, te Brussel en als grondslag zullen dienen voor verdere discussies. Deze interparlementaire conferentie werd voor den oorlog gesticht 0p aan stichting van de commissie voor de han delszaken uit de Britscke Kamer van Koophandel en kwam voor het eerst in Juni 1914 te Brussel bijeen onder be- schermschap van koning Albert. J£r is sedert beiialvo in 1915 elk jaar vergaderd; ml. te Parijs, Rome, Lon den en Brussel. Dit is de zesde bijeen komst. In de conclusie der rapporten komt o.a. het voorstel voor om een internationaal comité te stichten, waarin de V. S., NE DERLAND, Noorwegen, Spanje, Zweden, zullen vertegenwoordigd zijn om de kwesties betreffende den wisselkoers, het crediet, het transportwezen en den arbeid in alle landen te overwegen. Ten aan zien van de duurte wordt voorgesteld in ternationale overeenkomsten te sluiten, ten doel hebbend aUe krachten in te spannen ter vermindering van verkwis ting en vermeerdering der productie en verschillende plaatselijke middelen tot verbetering aan te brengen zoowel als bet voeren van een gezamentlijke actie ter verbetering van den wisselkoers door zwakke landen, die tengevolge van den oorlog lijden, te helpen. De luchtvaart wordt in de rapporten beschouwd als van groot belang ter ver betering der commercieele en politieke verhoudingen en voorgesteld wordt dat de regeeringen steun zullen verleenen ter ontwikkeling- van den luchtvaartdienst. Ten aanzien van het transportwezen wordt erop aangedrongen, dat de regee ringen de wenschelijkheid overwegen van een grooter gebruik van ferry-booten om geladen goederenwaggons te vervoeren, maar tevoren dient er een normaüseeren te zijn van spoorwegmateriaai en spoor- wijdte, teneinde een onbelemmerd ver keer der goederenwagens in de verschil lende landen te bevorderen. Als beginsel wordt vooropgesteld, dat er geen betere prikkel is voor de voort brenging van rijkdommen dan een op heffing van den afstand en van de slag- boomen voor bet vrije ruilverkeer. De levering van beperkte hoeveelheden grondstoffen aan de centrale mogendhe den, zocdat zij weer in staat zijn den eco- nomischen strijd te voeren, wordt aanbe volen alle landen dienen hiertoe naar de mate hunner hulpbronnen bij te dragen. Teneinde de prijzen te stabiiiseereu, wordt voorgesteld de loonen en arbeids tijden te normaliseeren, rekening houdend met plaatselijke omstandigheden. SCHEURING IN DE CENTKÜMS- PARTIJ. Uit Dusseldorr wordt aan het „Hbl.' gemeld: De scheuring in de centrumspartij ju het Rijnland is Zondag door de oprich ting van de Christelijke voikspa, uj jn Keulen een feit geworden. De nieuwe partij zal bij de aanstaande verkiezingen vour den Kijksdag ,en den Rruisiscnen Ganddag eigen candioateu stenen. teij js voornemens haar werkzaamheid niet al leen tot liet jojjmand .en JVesttalen te oeperken, waar het centrum domineeri, maar in geneel Duitscmand propaganda te maken voor haar doeleinden. De Uhris- Cehjae v oni spar uj zal gevormd worden door al degenen, ,uie aan ue meer en meer naar link» zwenkende poiitiek vau het centrum niet meer wil.eu deelnemen. Deze aischeiüing tag reeus rang jn het voornemen. Het taaie vasthouden dei par tij aan Erzberger ook nog, toen hg zich ais po.Licus reeds geheel onmogelijk had gemaakt, haar twijreLcntige honüing ten opzieni-e van net streven naar aisehei- ding vau het Rijnland, en niet jn het miusfch et toegeven van ne„ vtmrmni aan Ue eigenen van ue Berlijnsche .vakver- eenigingen, hebben jn het Rijnland ook hen tegen de partij ingenomen, die tot nu toe altijd liet Centrum trouw gebleven waren. GctóENGOB BUIÏENL. BERICHTEN, Admiraal Orsini gekwetst. De auto van admiraal Ursini, .voorzit ter der mi t e in ec om m iss i e van toezicht op de Duitsche marine, js tengevolge van het oreken van een as omgeslagen. De inzit tenden werden er uit geslingerd; auiniraat Ursini is v.ij zwaar, zijn adjudant wat lichter gekwetst. De vrouw van den ad miraal is ongedeerd gebieven, de dochter licht gekwetst. liet Eransche Journal Officiel be vat een beslui:, krachtens hetwelk Mille- rand tot minister yau oorlog ad interim üeuoemd is. De Matin zegt dat André JLefevre de portefeuille van oorlog om gezondheids redenen neerlegt. Lloyd George, die op de terugreis van 3an Re-ino, gelijk men weet, bron chitis lieeit opgeloopen, vertoeft in zijn huis te Cobham (Surrey), waar hij twee of drie dagen te bed zal blijven. Volgens de laatste berichten is er geen reden tot bezorgdheid en is hij aan het opknappen. Maar het parlement zal hem in de eerste helft van de week moeten missen. Daar de betoogende Sinn-Eeiners bij de Londensche gevangenis van Worm wood Scrubs Donderdagavond last hadden gehad van steenen, die een hun vijandige menigte wierp, hadden zij Vrijdagavond stalen helmen meegebracht, waarvan er een aantal verdeeld werden onder jonge Ieren, die zich aan den buitenkant op stelden. Niettemin zijn er ook Vrijdagavond weer een aantal Ieren door steenen ge troffen, die door dc politie verbonden wer- .VADERTROTS. „Rebecca," zei Mozes, „ik ben trotscb' op onze kinderen." „Oven wat ben jij trotsch pp je kin deren?" Y'roeg Rebecca. „Roep ik ze alle drie bij me, en zegt ik: als ik vijftig jaar ben, zul je eik honderd zilveren guldens van me krij gen, en vraag ik ze: „Wat doen jullie er dan mee?' en antwoorden ze alle drie: „Natellen!" IS 'T WAAR, DAMES? Bas: „Kan een yrouw 'n geheim be waren?" Cas: „Die vraag kan onmogelijk be antwoord worden." Bas: „Waarom niet?" Cas: „Er is niet één yrouw die 't ooit geprobeerd heeft." DE QUDSTE MAN DER WERELD. Gearmd met een zijner achter-achter kleinkinderen, die den grooten ooriog meemaakte, staat hier boven afgebeeld de Amerikaansohe landbouwer JOHN SHELL, honderd een en dertig jaar oud, naar schatting de oudste man der wereld. Hij was 90 jaar getrouwd. den. Bereue.- polnie veegde de ruimte om de gevangenis heen scnoon. Er zijn weer dertien gevangenen op vrije voeten gesteld. Een groote stoHeuververij te Troyes (Frans., jjüj is door bramd vernield. De schade is aanzienlek. Ben tientai burgers en brandweerlieden is gewond, twintig soldaten werden half verstik» dour ue chloor- en zwaveldampen. De gezameneonierentie te Parijs js Zaterdagochtend bijeengekomen onder voorzitting van Jules C'anioon en heeft na der bepaald, dat het Vieuesir„ctaat Don derdag aan de Hongaarscne a.va„r ïging zou overhandigd worden. Deze zal tien dagen tijd hebben voor het onderzoek, alvorens te teekenen. Generaal Mannerheim, de voormalige rijksbestuurder van Finland, is te Ber lijn aangekomen. Maarschalk Joffre heeit te Barcelona in het Paleis voor Schoone Kunsten het dichtersfeest gepresideerd. Joffre werd geestdriftig gehuldigd. Bij een tramongeluk te .Weenen is een persoon gedood, terwijl er negen zwaar en 49 licht gewond werden. CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN. Naar de „Tel." verneemt, heeft het Ver hond van Patroons vereen iging en in de bouw vakken na een te Utrecht gehouden verg ace- ring van het hoodbestuur en afgevaardigden der verschillende afuetlingen besio.en om het oorspronkelijke aanbod aan de arne.deis-»r- ganisaties om elke loonkiasse met 5 cent te verhoogen. zoodat de loonen dan met ingang van 1 Mei zouden worden; 00 cent in ae eer ste klasse;; 80 cent in de tweede k.asse en 75 ct. in de derde klasse. De oigamisaties der arbeiders hebben tot den 15en Mei tijd. om ten aaanzien van dit aanbod een besluit te nemen. Wordt het a.- gewezen, dan zal het Patroonsverbond ue x>e. staande loonen handhaven en is een stading waarschijnlijk. Intusschen hebben de Christelijke en R.K. Bonden van bouwvakarb. het aanbod reeds aanvaard. De Moderne Bond echter nog niet, terwijl de Federatie zich aan het gemeenschap pelijik overleg heeft onttrokken. De kerk, welke voor een dorp nogal groot mocht heeten, was te klein om de menigte te bevatten, en vele nieuwsgierigen bewogen zich buiten den tempel in afwachting dat zij de gelukkig sten te zien zouden krijgen, dit kon niet lang meer duren, daar de rijtuigen voor de pastorie stenden te Yvach en Niemand was opgeruimder dan mevrouw Trauin bach, nooit had zij zich kunnen ver beelden nog zulke zonnige dagen in haar leven te zullen ontmoeten en op bijna vorstelijke wijze had zij alles voor dit feest in gereedheid laten brengen. Een van haar meest overwegende zorgen was het geweest om de familie Chautil gois naar Marrelhoef te doen kou.en. Over en weer was er geschreven en allerlei bezwaren werden er van den kant der Franschen gemaakt, eii of' de gastvrije vrouw ook zooveel mogel.jk alle moei lijkheden trachtte weg te redeneeren, en dokter Chantilgols en zijn vrouw en ook den advocaat had aangetoond dat haar huis ten allen tijde voor hen openstond, en zij haar zeer gelukkig zouden maken met de invitatie aan te nemen, dat de goede lieden het eindelijk in twijfel trok ken of zij komen zouden .Toen echter de plechtigheden in de kerk waren afgeioo- pen en de familie nog niet was aangeko men, had mevrouw Traumbach de hoop opgegeven, en het was niet zonder teleur stelling, dat zij, in de koels met den burgemeester en diens vrouw gezeten, welke de rijtuigen der twee bruidsparen volgde naar huis reed. Hoe aangenaam was zij' verrast, toen zij bij haai- tehuis komst nauwelijks den sloep opgetreden, aan het gedruisch en het in vollen gang zijn van een zeer wild Fransch gesprek bemerkte dat de met zooveel hoop ver wachten toch nog gekomen waren. Zij haastte zich naai- binnen, daar vond zij de twee in een levendig onderhoud met drie genoodigden, en de blijde verwachting welke haar bezielde werd niet beschaamd, toen hare geliefde dochter, op het drietal wijzende, sprak: „Mama wij hebben waar lijk nog bet geluk de familie Chantilgols onder onze gasten to mogen rekenen. Mag ik u mijne weldoeners den doktor en zijn vrouw voorsteilen. „En aan mij de eer u in kennis te brengen met mijn advocaat, die rnij door zijn veelomvattende bemoeiingen met zulk een heerlijken overvloed heeft be giftigd", zeide Clara, den Franschen rechts geleerde aan hare hand naar mevrouw 'llraumbach leidende, De vreemde familie betuigde in de meest beleefde bewoor dingen hare ingenomenheid met de gele genheid welke zich aanbood de kennis van Laura's moeder te maken, bewoog haar tong vreeselijk rad, en gaf zich daarbij somwijlen de moeite om een Hollandsch woord te spreken, dat zeer kreupel was, waardoor haar taal voor mevrouw Traum bach toenemend onverstaanbaar werd, zoo dat Laura en hare vriendin beurtelings genoodzaakt waren voor tolk te spelen. Dokter Koestel en Charles Lindscheer begroetten de nieuwaangekomenen na tuurlijk als oude bekenden, en spoedig was er weder tusschen dokter Okantligois en zijn collega een wetenschappelijk ge sprek in vollen gang, dat echter door de twee bruiden werd afgebroken, daar men een onderwerp verlangde te behan delen, waaraan het gekeele gezelschap kon deelnemen. Eduard, zijn vergrijp te gen de wellevendheid inziende, koos een meer, bezienbare stof tot onderhoud, en weldra was het een leven en beweging, welke voor den een e die dit alles zwijgend bad aangehoord, iets lachverwckkends moest hebben, omdat zich nu en dan tusschen de welbekende Hollands,.he klan ken, het sissend accent van de Franschen deed hooren. Men was alzoo gezellig bij een. Tot de gasten behoorden, buiten den burgemeester eu zjjn wederhelft, die wij reeds gencemd hébben, de notaris, do ontvanger en vele andere genoodigden, allen met hun echtgenooten; buitendien waren er nog een menigte belangstel lenden verscneneii die het bont gewoel dat zich altijd bij zulke gelegenheden voordoet, zooveel mogelijk vermeerderden Tegen den middag verscheen de pastoor, en nu bleek hel opnieuw, dat de waardige priester geenszins de vroolijkheid ver smaadde. Na zijn hartelijke venschen aan het dubbel bruidspaar overgebracht en ook mevrouw Traumbach van zijne deel neming te hebben doen blijken, schaarde hij zich in den kring, en toonde zich een dier gezellige lieden die, e i gen lijk on misbaar in een groot gezelschap, over alles kunnen medieprateu, en wat meer zegt, over vele wetenswaardige zaken een gezond oordeel weten uit te brengen. De geschiedenis van Laura werd opnieuw ter sprake gebracht, eu met de meeste aandacht luisterde hij naar de bijzonder heden, welke dokter Chantilgols nemzeer welwillend mededeelde. Al wat de tran- sclie arts van deze ijzingwekkende ge- j beurtenis niet wist en ook niet kon weien daar Laura indertijd hem zeer onvolie- dig en dan nog inderhaast verteld had jwat er haar van bekend was, werd door het meisje, zoover als hare herinnering strekte, aangevuld, zoodat de pastoor ein delijk geheel en al op de hoogte der zaak kwam „Nu wij moeten toch dankbaar aan God zijn,, dat alles door Hem zóó ten beste is gekeerd, geen onzer had zulk een gelukkigen afloop kunnen verwachten.' „Neen, pastoor", sprak mevrouw Traum bach, „nimmer had ik kunnen denken dat er nog zooveel geluk voor mij was weggelegd, eu dankbaar erken ik hier de hand der Voorzienigheid „Hij schikt alles ten beste", zeide Lau ra, „op het ©ogenblik dat wij ons vern.e- tigd wanen, wordt de redding geboren, eu het leven dat oen aaneenschakeling van rampen scheen, wordt ons eensklaps een bron van geluk". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5