BUITENLAND 3rde en Arbeid WOENSDAG 5 MEI 1920 De stakingen in Frankrijk. ONS VROOLIJK HOEKJE VAN ALLES WAT. JAN VAN LATENSTEIN, Het offensief der Poien. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN, EEN MARTELAAR DER WETENSCHAP. spinnewebben voor geweven. STOFFEN. TEGEN HET LEGGEN VAN WINDEIERE Wt~!■-« Li LEIPZIG 26 April'20. NA DEN „PUTSCH". (Van een onzer medewerkers.) rf a. Zoo kan ik U dan thans eens eenige indruk ken weergeven uit het land, waar een Kapp met zijn staf in eenige dagen zooveel onheil [veroorzaakte, dat er maanden over zullen moeten verloopen om de gevolgen daarvan te doen vergeten. Zeker, de menschep hier hebben nooit geloofd aan eene overwinning van dezen één-week-diktator daarvoor wa ren zijne voorbereidende maatregelen te on voldoende en onzeker. Want eene regeering tonder hulp der arbeiders is hier ten eenemale onmogelijk en moest hij toch voorzien heb ben, dat, wat geschied is, zou komen n. 1. een algeheele staking om zoodoende zijne regee ring machteloos te maken. Hij beloofde bij zijn optreden de belangen der arbeiders te zullen behartigen doch hiermede namen de leiders der vakverbonden alléén geen genoe gen zij wilden meê regeeren. En dit komt ook nog op dit oogenblik zoo sterk naar voren, dat volgens de meeste industriëelen, die over het algemeen het best ingelicht zijn, eene ra- denregeering aanstaande is, echter zal zij blij ken te women een overgangsregeering naar tenc coalitieregeering want ook een raden tCgeering zal blijken niet in staan te zijn her land te redden uit zijn benarde toestand op economisch en financieel gebied. Blijft de lijn ran thans gevolgd, dan staat een bankroet te wachten, onvermijdelijk. Deze regeering ver slindt te veel geld en eischt dit op de prees buitensporige wijze o. a. van die industrieën, die toch al door den Duitschen financieëlen noodtoestand verplicht zijn tegen hooge prij zen zich de benoodigde materialen uit het buitenland te verschaffen, willen ze hunne be- drijven gaande houden. En nu komt de regee ring met hare diverse belastingen op alle soorten goederen, waardoor de prijzen der mate worden opgeschroefd, dat van afname door buiteulandsche noch binnenlandsclie verbruikem weer sprake is. Daardoor moet komen een stilstand in de meeste industrieën en wat hiervan de gevolgen kunnen zijn, laat zich gemakkelijk denken doch ook gevaarlijk zal het zich wreken. En het komt 11 Daar hebt U b. v. de electrische tranis in de groote stéden. Voor een rit moet men betalen 6o tot 8o pfg. en 's avonds na io uur 1.20 Mk. Zooiets druKt de beurs van het trammen pu bliek dermate, dat er thans zeer weinig ge bruik gemaakt wordt van dit vervoermiddel en men zijn doel loopend gaat bereiken. De treinen evenzoo. Zoo U bekend is, waren, evenals bij ons, de prijzen der plaatskaarten reeds aanmerkelijk verhoogd. Sedert i Maart j. 1. is er weder eene verhooging ingetreden van 100%. Dit heeft zoo'n invloed op het verkeer gekregen, dat, waar men nog voor 6 of 7 we ken moeite had zich eene plaats te veroveren in den trein, onverschillig, wélke klasse men ook reisde, men nu meermalen aantreft, dat eén geheel rijtuig slechts bezet is met 3 k 4 reizigers. De regeering laat geene onderneming met rust, wat liet heffen van zware belastingen be treft. Allerwege hoort men, dat Berlijn een put schijnt, die met te dempen valt. Door de prijzen, die nu niet meer te betalen zijn, wórdt een ieder gedwongen zich grooter inkomen te verschaffen. Overal, in stad en dorp, hoort men van vergaderingen,waarin door de verschillende groepen van vakken salarisverbeteringen geëischt worden. Zoo werd dezer dagen in Hannover in eene rergadering van Bankbeambten de volgende minimum eischen vastgesteldeen 21 jarige zal een salaris moeten verdienen van 10200 Mark per jaar, en vervolgens1200 Mk per jaar meer voor een ieder, die dezen leeftijd met een jaar overschrijdt tot 25 jaar, voor welke laatste dus een jaar salaris geëischt wordt van Mk. 15000 en vaststelling van 8 uren arbeid per dag. In Leipzig werd heden eene vergadering ge houden van de hoteliers, waarin de eischen van het keukenpersoneei de bespreking uit maakten, die o.m. vragen voor den chef-kok per jaar 24000 Mk. 2e kok 18000 enz. daarbij geniet dit personeel de volle verpleging van intern. En dan is het einde van al deze eischen nog niet te bezien. Zoo ik U hierboven zeide, treft de regeering 1 alle bedrijven met hare schrikbarende belas tingen in eiken vorm en heeft dit mede tenge volge, dat er op onbeschaamde wijze misbruik van gemaakt wordt, die men,zacht uitgedrukt, als woeker kan bestempelen. In Hannover o.a. werd mij voor één nacht logies berekend de som van Mk 180 in Magdeburg voor twee nachten Mk 441 alles onder voorwendsel dat de regeering, die extra belastingen heft doch in werkelijkheid eischt zij 15% woning belasting van de gasten. Zijn goede naam ver liest Duitschland onherroepelijk door deze daden. En tegen dit alles doet de overheid niets. Vroeger zou een dergelijke woeker hier niet toegestaan zijn. Rustig is het thans overal. Doch men vraagt zich af, voor hoe lang. Want niemand is momenteel zeker, dat een gebeuren als ge schiedt is in de vorige maand, wegblijf ten angstige gedachten aan eene onvoldoende rijks weerverdediging maken zich nog van een ieder meester. Onmogelijk kan zij de regeering ener giek een tweede cobtra-revolutie óf een Kaap- Putsch af een Hölz-affaire onderdrukken m een korten tijd. En willen de gevolgen niet nogmaals zóó ontzettend zijn, dan behoort zij paraat te zijn overalen daarvoor mist de regeering de benoodigde troepenwant dat verbiedt haar het ongezonde vredesver drag. Dat de angst bij de bevolking niet denk beeldig is, daarover zal ik U mijn persoonlijk ervaren mededeelen in een volgenden brief. Hot communiqué van den bond .der Pa- rijschc vakveroenigingen toont zich te vreden mot den loop der stakingen. Voor al in en bij do nooldstad nam zo aanzien lijk toe. .Volgens het communiqué van uet bestuur der spoorinannen overtreft nun staking thans verre dia van Fo- oruari. Op de P. L. M., op de netten van de Parijs—Orleans en yan da staatsspoor is de stilstand, v uinumen. Het bestuur noemt op net p,ogenblik het aantal van de in den strijd betrokkenen voldoende en vraagt ,de kameraden, die .willen mee doen, te wachten tot het op hun mede werking' een beroep zal doen. Het algemeen verbond yau don arbeid liet een manifest aan het yolk aanplak ken, dat als hoofdredenen van de sta king aangeeft da toenemende duurte; het ontureken van do grondstoffen, da ver voermiddelen te land en te water. Aari-stakingsm&nLcten van arbeiders- groepen bedekken de muren. Op het Noor- dernet bleef de dienst van het rollend ma teriaal normaal, maar het personeel d<«' werkplaateen sloot zich jn menigte, aan bij de staking. Aan het .Ooaterstation is Maandag do nekt yan bet personeel weg- geuleven. Op het Zuideraet is de staking volgens de socialistische pere, bijna al gemeen. .Volgens gegevens, Maandag avond aan den Rarijschen correspondent der „N R.« Pt." na den ministerraad ver strekt, zag men ddh testanod der spoor staking! tamelijk hoopvol in. Maandag konden alle. groote treinen yan de P. L. Mi vertrekken. Te. Parijs en ia de provincie zijn eenige vakvereéni- gingsleiders gevangen genomen op aan klacht vau ö.v-ic.iSjuuining tegen de vei ligheid van den staat. Een groot aantal bootwerkers en zeelieden genoorzaamde reeds aan het makingsoevef. Te Havre bedraagt het aantal stakende bootwer kers ongeveer 10.000; te. Rouaan lieten ze het werk in den steek terwijl er juist eergisteren 14 schepen, meest met steen kool, waren aangekomen. ,Te Marseille lig gen door de staking der zeelieden 49 boteon stil. Daar staken 6000 bootwerkers. Da mijnwerkers van de Allier, Aveyron en Tarn besloten het werk stil te zetten. Een buitengewoon congres werd gis teren te. Rijssel geopend. Naar men weet zijn de mijnwerkers niet in een nationale federatie georganiseerd. De plaatselijke vereenigingen zijn autonoom. Te. Bordeaux zijn de bemminingen yan negen passagiersschepen aan wal gegaan. De zeemuien daar besloten tot staking tot het uiterste evenals de zeelieden en havenarbeiders te Cette. Op het net ParijsOrleans zijn vier arbeiders ontslagen. rOeuvra meldt, dat het ontwerp tot reorganisatie van het stelsel der spoor wegen dat de minister van openbare wer ken §4 Februari beloofdebinnen "4we-1 ken in ta dienen, aan de spoorwegmaat schappijen is meegedeeld, die verleden week hadden moeten antwoorden. Gisteren ontspoorde bij Laumee aan den Cöte d'Or een trein der P. L. M., waarbij één persoon gedood, en tien menschen gewond werden. 4 j t L 1 Te. Parijs zijn gisteren 31 menschen dia 1 Mei op heeterdaad bij dg hetepgin- gen betrapt zijn, veroordeeld. v.. i Zie. yerder onder. Tolegr.. —on. Al heet de oorlog; uit. sinds 1914 hebben in de wereld de wapenen nog niet gerust. Vooral d® Po1®q kunnen maar niet tot rust komen in hun strijd tegen bolsjewikisci. Rusland. Het laatst© offensief der bolsjewiki is doodgeloopen en nu zijn de Polen op hun beurt in Podolië en Woihyaië den aanval begonnen. Na de verovering van Sjitomir stonden zij maar enkele dagmarschen van K.ëf. en volgens een telegram van de Asso ciated Press zijn de Polen reeds Zondag de stad binnengerukt. De regeering te Moskou heeft, nadat haar front doorboord was. een noodkreet san alle „werklieden, boeren en eerlijke burger» van Rusland" geslaakt, om zich aaneen te slui ten tegen de „nieuwe aanranding der Polen." Zij beschuldigt Petjloera. den man van het directorium in de Oekraïne, ervan het zwartste verraad gepleegd te hebben, daarbij geholpen door „Franach goud." In een telegram van de Associated Press uit Warschau wordt verder gemeld, dat Ameri- kaansche vliegers de Polen bij hun opmarsch helpen. De Engelaehe pers i* wat zunr-zoet in haar beoordeeling van de Poolsohe successen. Zij juioht de Polen toe, maar waarschuwt ze tevens niet te ver te gaan. Blijkbaar is men in Engeland bang in Rusland slapende hon den wakker te maken. De Daily Chronicle is blijde verrast, spreekt van een keerpunt in de geschiedenis van Oost-Euxopa, maar waarschuwt de Pool- sche leider», dat zij zich niet door het succes moeten laten verblinden en dat „gematigd heid noodig i» om d® dapperheid te bestendi gen." De Times schrijft al sindï eenige dagen in gelijken geest- De Warschauache correspondent van de limes bespreekt in oen correspondentie, vóór het begin van het offensief verzonden de plannen van de Polen iu de Oekraane. Zij willen in de eerste plaats de bolsjewiki uit West-Oekraine verdrijven, om in samenwer king met de nationale regeering van Pet loera ook het Oosten des lands en het Donetsbekken voor de bolsjewiki ongeniet baar te maken. Indien hun dit gelukt, hopen zij dat een dar groot© mogendheden bereid zal zijn, de Oekrainsch® regeering te steu nen, d® controle over de spoorwegen op rich te nemen en het land economisch te organi- seoren. Lukt het niet, dan willen zij in elk geval de bolsjewiki verhinderen economische voor- deelen uit de Oekraïne te trekken. w V' De toestand in Ierland. De gemeenteraad van Dublin heeft Maan dagavond met 38 tegen 6 stemmen ©en be sluit genomen, waarbij het gezag van het Daiil Eirean (het republikeinsche Iersche parlement) erkend wordt als van de naar b®- hooren gekozen vertegenwoordiging van het Iersche volk en de raad zich verbindt, om zijn besluiten, voor zoover het gemeentebe stuur erbij betrokken is. uit t« voeren. Japan voerde, zoo meldt het „Journal des Débate". vóór den oorlog jaarlijks onge veer een half millioen waaiers uit. die ver vaardigd werden te Nagoya en Kioto. Gedu rende den oorlog stierf deze industrie bijna geheel uit. Thans herleeft zij weer en de vraag naar waaiers j® dubbel zoo groot als vóór den oorlog. Doch nu ontbreken de be kwame arbeidskrachten, daar d® meeste ar beiders in de waaierindustrie een ander vak hebben gekozen. De inval van de Amerikanen in Europa is begonnen. In de laatste week van April hebben de passagiersschepen van de White Star te Liverpool 8700 passagiers uit New. York aan wal gezet. De Megantio alleen bracht Zondag te Liverpool 1100 passagier» uit Sydney en New-York aan. Zü had een groote reis achter den rug. In Januari was zij over Kaapstad naar Australië vertrokken, van daar stevende zij naar Nieuw-Zeeland en vervolgens door het Panama-kanaal naar New-York. Toen zij te Liverpool aanlegde, had zij een afstand; van 25,200 mijlen afge legd. Naar Havas aan de Fransche bladen seint is te Kopenhagen een overeenkomst geteekend tussohen de vertegenwoordi gers der Russische coöperatieve vereeni gingen en die van den internationalen handel en nijverheid. Deze overeenkomst sluit volgens Havas de betaling vaa de Russische buitenlandsche schuld in. Den 25en Med begint een internationale conferentie, waartoe alle landen, die bij den Invoer en uitvoer van Rusland belan gen hebben, nitgeaoodigd zijn. Een groep van de grootste warenhui zen te New-York heeft advertenties ge plaatst, waarin zü meedeelt dat zij een po ging zal doen om de hooge prijzen te bre ken. door de aanwezige aj-ti kelen ter ver koop aan to bieden met 20 pet. prijsreduc tie. In een toelichting op deze aanbieding zeggen de warenhutedirecües, dat zij door geen ander motief gedreven zijn dan door den wonsch, een plicht te vervullen jegens het vaderland. Zij waren tot do prijsverla ging overgegaan wegens de regeerings- rapporten, die aantoonden dat de prijzen nog steeds een neiging hadden tot stijging. De Vereenigde Staten zijn het land van de groote getallen en van de groote rampen. Thans is het kleine stadje Peggi in Cherokee Country (Staat Oklahoma), welk plaatsje ongeveer 100 K.M. verwij derd lag van Tul»©, door een orkaan ver nield. Alle verbindingen met Peggi zijn verbroken. Er zijn doktoren, verpleegsters en voorraden nit Muskogee op weg naar Peggi. Volgens de berichten zijn ex 50 doo- den en 150 gekwetsten. Naar verluidt, hebben zich tengevolge van de werkloosheid en bet gebrek dat or geleden wordt, in Maart en April ruim 300 personen uit den Pais voor het Fransohe vreemdelingenlegioen laten aanwerven. Op initiatief van de kamer van koop handel voor het industriegebied in het Wupper-dal is te Elberfeld een bond op gericht van door d® troebelen benadeelden ter gezamenlijke behartiging hunner be langen. De Pruisische minister van onderwijs heeft bepaald, dat van het zesde school jaar af elke vier wek on tenminste een heele dag besteed moet worden aan een schoolwandeling. Deze wandelingen moe ten klassegewijze geschieden en de leerlin gen moeten onderricht worden in voor 't wandelen heilzaam gebleken gezondheids- regelen. De paplervoorraden in Oostenrijk zyn zoo schaarsch, dat de omvang der bladen opnieuw is besnoeid. Onder de werklieden in de grafische vakken heersebt daarover gisting. Maandag heeft een vergadering in de open lueht, waar bijna 100.000 men schen tegenwoordig waren, een scherpe re solutie tegen de regeering aangenomen. Voorts hebben de arbeiders zich solidair met de journalisten verklaard. Een man had een paard gekocht, onder beding, dat hij het een week zou mogen probeeron. Het werd op 22 Januari om half een 's-middags aan hem afgeleverd en als ongesphikt teruggegeven op 29 Ja nuari om half twaalf. De eigenaar voerde aan, dat de week verstreken was op 28 Januari te midder nacht en eischte 50 p. st. vergoeding we gens contractbreuk. De gedaagde bracht daartegen in, dat de week niet eindigde voor 29 Januari om half een des middags. De rechter te Edmonton maakte uit. dat de dag, waarop het contract gesloten was, niet meetelde ®u dat de week proef tijd dus begonnen was op 22 Januari te middernacht en eindigde op 29 Januari op denzelfden tijd. De eischer werd in de kosten veroordeeld. Te Weenen blijft het staken in de lucht zitten. De employé's in de groote nijverhoidsbedrijven dreigen weer meteen staking; de onderhandelingen met e pa troons zijn afgebroken. Ook de Joodsobe godsdienstleeraars hebben een staking afgekondigd 1 Te Weenen zijn 5 personen gevangen genomen, verdacht van brandstichting in de patronenfabriek te Hlrteaberg. Alle 5 behoorden tot het personeel der fabriek, zij hebben bekend den brand te hebben ge sticht om reusachtige verduisteringen te verbergen. 1 VOORZORG. 'n Meneer verliest z'n sigarenkoker. Een kleine jongen ziet 't en brengt dien meneer z'n eigendom terug. De meneer zoekt in z'n vestzakje, geeft den knaap twee halve stuiverstukken. D® knaap aarzelt. •A-Is u 't goed vindt," zegt hij eindelijk, „had ik liever vijf centen." „Hoezoo?" „Centen kan moeder niet in den gas» meter stoppen!" ZOO ZIJN ER. ,/k Hoorde mevrouw Kummel gisteren zeggen, dat ze altijd haar uiterste best zou doen, om 't leven van haar George zoo aangenaam mogelijk te maken. Die schijnt erg veel van haar man te houden!" Dan vergis je je toch, ze had het niet over haar man; George is haar poe delhondje." Lenin is den 23en April 50 jaar ge worden. Te zijner eere Is St. Petersburg herdoopt in Leningrad. HET CONFL1C T L\ - 0 V AKKEN Door. de haven- en transporiared Jers te Vlissingen, aangesloten bij de Fede ratie is besloten den steun aan de nu reeds 11 weken stakende bouwvakarbei ders voort te zetten en indien deze sta king h.i. niet goed eindigt de patroont in die vakken te boycotten, door grdu rende een half jaar geen goederen vooi hen te lossen oi te vervoeren. DE ARBITRAGE IN Hei riEEREN- KLEED1NGBEUR1JF Ons wordt gemeld, dat de ...eer V/erker, voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam, Vrijdag 30 April 1920 al' arbiter uitspraak heefi ge..aan over de loongeschiden uié tuj„cuen de werkgever en werknemersbonden inzake het heëren- kleedingbedrijt bestonden. De ui.s^.uuit houdt in, dat het uurloon van 78 cent voor, atelierkleerrnaaers door de werk gevers aangeboden, door den arbiter of 81 cent is bepaald, voor. de huisarbeiders van 75 op 78 cent. Het uurloon van de pompiers die op tarief werken, waarvoor ,de werkgever» een uurloon van 75 cent hadden aange boden, werd door dui arbiter eveneens» op 81 cent gesteld. Bij de invoering van de 45-urige werk wees worden ue nie. voor ge.io_.ade uur- ioonen voor aiie arbeiders met een vijf tiende verhoogd. GEEN LÜuNNVEKiiüOGiiSiG I\ HET LANüBOü».ii_DRljr De Neutrale W ei kgeversbomx in hd Landbouwbedrijf in Oosteajk-Uroaiugea heeft aan den modernen Landarbeiders- bond medegedeeld: dat op zijae Vrijdag gehouden a.gemeene vergadering me*, ai- gemeene stemmen is besioten ae gedane aanbieding om voor 1920—21 geui noo- gere ioonen toe te staan, te handhaven. HET COLLEC fiE» CON TRACT AFGe- WEZEN. De betrokken a» ..eenogen en vakgroc pen van den modernen Landarbeiders- oond hebben zoowel de aanbiedingen vat de particuliere als van de coöperatieve aardappelmeelfabrieken in de prov. Ciro ningen, Friesland en Drente ais onaan nemelijk verworpen. Zij wenschen op uie aanbiedingen gcenc c„.iectieve arbeids contracten af te sluiten. HET COLLECHEr CONTRACT IN DE BOUWVAKKEN. De Algemeene Nederlandscne Bouw- arbeidersbond houdt op 13 en 14 Mei a. s. te Utrecht een buitengewoon con gres teneinde te beslissen of een col lectief contract met uc wc,..6i.. zal worden aangegaan op den grondslag vaa de door. hen aangeboden voorwaarden De mogelijkheid, dat in die voorwaar den alsru ar »iTet Volk' uitgesloten. Zoo'n martelaar is de geneesheer Vaillant, radiograaf aan een der Parijsche hospitalen. Na 1895, was hii een der eersten die de radio grafie in zijn hospitaal invoerde. Doordat echter in het begin de gevaren der Röntgen- bestraling niet bekend waren, kreeg hij aoor het niet nemen van de üoodige voorzorgsmaat regelen, kanker. Sinds 1900 is hij daarvoor meer dan 10 maal geopereerd eenige dagen geleden nog werd zijn geheele linkerarm weg- fenomen, met een gedeelte van het schouder- lad en het sleutelbeen. DE BOLSJEWIKI EN DE OUDEN VAN DAGEN. Miss Hettie M. Adams, die 16 jaar in Rus land heeft gewoond en als lid van het Engel- sche Roode Kruis in den winter 1919-1920 te Moskou vertoefde, heeft haar ervaringen meegedeeld in de „Times" Na verhaald te hebben hoe de bevolking lijdt onder het gebrek aan brandstoffen en voedingsmiddelen, geeft ze twee voorbeelden van de manier, waarop de ouden van dagen door de Bolsjewiki worden behandeld. De schrijfster begaf zich naar Petrograd om een kleine hoeveelheid voedsel te verstrek ken aan een zestigtal bejaarde Russische da mes, die vroeger onder de zorgen vandeTsa- ritsa haar laatste dagen sleten in een hofje en nu van de liefdadigheid der Sovjet-regee- ring afhankelijk waren. Ze waren allen vroe ger in een of andere betrekking aan het hof geweest. De schrijfster vond de oude dames in een jammerlijk lokaal, bed naast bed. Ze bleken in voortdurenden angst te leven, en hadden alle gelijkenis met beschaafde vrouwen verloren. Toen ze begrepen wat miss Adams doen kwam, begonnen ze een onsamenhangend verward verhaal over haar ellende, ze kusten haar de kleeren, en liepen haar schreeuwend, weenend, hysterisch lachend achterna. Sommige herstelden zich en gngen zwijgend op baar bed zitten. De anderen verhaalden van de vele sterfgevallen, van de vrouwen die krankzinnig waren geworden, van de vrouw, die uit honger haar gebedenboek had opgege ten. Allen teerden weg in honger en ellende. EEN „HOESTENDE" PLANT. In een der voornaam Duitsche dagbladen werd op 1 April de mededeeling gedaan da een bekend natuuronderzoeker 111 de bosschen „een hoestende" plant ontdekt had. Wanneer stof of andere onreinheden op de bladeren vielen werd dit door 't uitstooten van lucht weggeblazen. Dit nieuws werd door vele ande re groote dagbladen zonder nadenken overge nomen totdat men ontdekte, dat het oorspron kelijke bericht als een Aprilgrap bedoeld was. VAN GRAFELIJKE FAMILIE. Dus mijnheer, uit trots wilt gij mij de hand uwer dochter niet geven maar bedenk, dat ik eigenlijk gezegd van grafelijke familie ben. Mijn grootvader was xylograaf, mijn vader typograaf, mijn oom lithograaf, mijn beide broeders zijn stenograaf en ik, mijnheer de graaf, ben photograaf. HIJ WAS NAUWKEURIG. De uitgever van een dagblad had eens groo te borden laten maken, waarop stond Weest nauwkeurig. Deze borden liet hij in verschillende lokalen aan den wand hangen. Eens kwam de jongste van den reporters- staf met een verslag thuis, waarin stond „3999 oogen waren op den gevierden spreker ge richt." Wat heb je nou toch voor een bok ge schoten, zei de directeur terwijl hij hem het getal liet zien. Een bok, meneerdat is geen bok. Er was een man bij met één oog I Spinneweb als grondstof voor geweven stof fen is reeds meermalen beproefd. Nu onlangs is daarmee, volgens het b;ad La A ature, weer een proef mpt succes genomen door den direc teur van de Nijverheidsschool te Tananarive Madagascas. Hij heeft een apparaat uitge dacht om de draden van 12 spinnen saam te voegen. Deze 12-voudige draad wordt nog maals verdubbeld, zoodar de definitieve draad 24 spinnedraden bevat. In de bosschen van Madagascar komt de spin Nephola tnadagascariensis in groote getae voor. De bovengenoemde schooi koopt de spinnen tegen 40 ets. de 100 stuks. Zij worden in een park gebracht, waar op afstanden van 50 c. M. 3 meter lange bamboesstengels zijn aangebracht. Elke spin levert 300 tot 400 me ter draad, die tot 4 k 5 maal gewonnen ka worden vóór een spin sterft. De draad over treft in fijnheid en sterkte die van de zijderups De spinneteelt is niet moeilijk nocl^ kostbaar, daar de dieren zelf voor hun voedsel zorgen. In Avicullura wordt medegedeeld, dat ie mand, die al veel beproefd had om bij zijn hoenders het leggen van windeieren te ver helpen, daarin slaagde door een eetlepel ge malen krijt in het weekvoer te mengen. PASTOOR VERBRAAK DE „ONKWETS BARE. De volgende merkwaardige bizonderheid verhaalt pater G. Jonckbloet S. J. in den „St Claverbottd Dat Pastoor Verbraak in buitengewoon aan zien stond, niet enkel bij de Europeesche be volking van Indië in 't algemeen en van Atjeh in 't bijzonder, maar ook bij de Inlandsche, is van algemeene bekendheid. Minder algemeen bekend is misschien, dat de eerbiedwaardige man, die tallooze malen den dood op het slag veld trotsseerde en toch nooit of nimmer ge wond, werd, door de Inlanders „De onkwets bare" geheeten werd. Zieluer, bij welke gelegenheid hij dien naam verwierf. Het werd mij een dezer dagen mfe" gedeeld door een Europeesch echtpaar, dat jaren en jaren in Indië doorbracht en met as toor Verbraak te Kotta Radja in vriendschap geleefd had. De goe e m lette hier wèl op I, had het hun zelf verteld. Aan de waarheid der gebeurtenis valt dan ook hoegenaamd met te twijfelen. 't Gebeurde op zekeren dag, dat de Pastoor naar gewoonte als aalmoezenier tegenwuodig was bij een gevecht, dat tegen de Atjeliers ge leverd werd. 't Ging er zeer warmpjes toe de kogels vlogen met honderden door de lucht. Aangezien Pastoor Verbraak, ten gevolge zoo wel der hevige emoties als van het ingespan nen bijstaan van gewonden en sterven, zich zeer moe begon te voelen, bracht een militair hem een stoel, dien hij bij toeval ergens ge vonden had, en te midden van den kogelregen zette de moedige aalmoezenier er zich op neer. Toen hij een paarminuten gezeten had, kwam plotseling, te midden van het gebulder, een duif aangevlogen en zette zich, vlak voor der Pastoor, op den grond. Verbaasd over de vreemde verschijning van het diertje stond Pastoor Verbraak op om het beestje in zijn handen te nemen en op hetzelfde oogenblik doorboorde een kogel den stoel, waarop hi, gezeten had en die hem zeker getroffen zou hebben, had de duif hem niet weggelokt var zijne zitplaats. Evenmin als Pastoor Vrbraak zelf het deed, behoeft men aan een wonder te denken maar in alle geval zal men in het merkwaardi ge feit, evenals hij, een bijzondere bescher ming zien der goddelijke Voorzienigheid, dl» waaxte over haar trouweb dienaar. EEN MAN VAN KARAKTER. Van den bekendeu Franschen generaal Pétain, die vlak voor den oorlog tot kolonel benoemd werd, wordt het volgende verteld Op zekeren dag ontving hij het volgends bevel van zijn generaal„Mijn waarde kolo nel. Ik verneem, dat sommige officieren van uw regiment de Mis in hun militaire uniform bijwonen. Daar dit tegen het reglement is, kan het niet langer geduld worden, en ik ver zoek u mij de namen van deze officieren ts willen melden." Kolonel Pétain antwoordde „Mijn waards generaal. Het is waar. dat sommige offiderea van mijn regiment de Mis in hun uniform bij wonen, en de kolonel is er een van. Daar h| echter steeds op de eerste bank zit, kent hij d# namen niet van hen, die achter hem sattea Pétain."-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 13