BINNENLAND Ruime keuze Cemmiiiesclioeiitjes. EERSTE BLAD;" iSranasioifendistriimtfe ten nieuwe wet op de Zonuagsrust. Binnenlandsch Nieuws. FarJemeniaire Kroniek W©EB2SB&S 5 SsiEÏ 1920 43ste JAARGANG No 11661 DE ABGKNEMEMTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,92>/2; PER WEEK 22VS CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 3,25 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: MASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFPEELING „ORUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, Bil CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dit nummer bestaat uit 2 bladen District Haarlem. Distributiejaar 19291921. De Directeur van het Braüdstoffenbureau brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in ondervolgende gevallen extra rant soenen brandstoffen kunnen worden ver strekt le aan ZIEKEN. Indien voor zieken extra verwarming noo- dig is en behoefte bestaat aan een extra rant soen, kan dit op vertoon der witte Legitimatie- kaart aangevraagd worden ten bureele van den Gem. Geneesk. Dienst, Jacobijnestraat 24, (Levensmiddelenbureau) op eiken werk dag tusschen 9.3° en I0-3° uul vm- 2o ten behoeve van KRAAMVROUW EN en PASGEBORENEN. Bij geboorten kan op vertoon van een be wijs uitgereikt vanwege den Burgelijken Stand en van de witte Legitimatie kaart, aan de afd. Huisbrand van het Brandstoffen- bureau, Gcd. Oudegracht 18, dagelijks var o12 uur v.m. een bon voor 2 eenheden brandstof in ontvangst genomen worden. Tusschen den datum van geboorte en het aanvragen van den bon mag hoogstens 14 dagen verloopen. 3e am OLDEN VAN DAGEN. Aan poisonen boven de 70 jaar, die extra verwarming behoeven kan een extra rant soen brandstoffen van ten hoogste drie een heden worden verstrekt, met dien verstande dat voor tezamen wonenden, slechts éér. rantsoen kan worden gegeven. 4e am GROOTE GEZINNEN. Voor gezinnen van 7 tot en met 10 perso nen, kan een rantsoen van ten hoogste 3, voor gezinnen van meer dan 10 peisonen, eei. rantsoen van ten hoogste 4 eenheden verstrekt word- 5 o am KAMEiiBEWONERS. Voor vertrekken van kamerbewoners zal per kamerbewoner een rantsoen van 6 een heden worden verstrekt, indien in-hei betref fende vertrek een vaste stookplaats aanwe zig is. Onder kamerbewoners worden ver staan, personen, die in de betreffende wo ning een afzonderlijke zitkamer of wel een alzonderlijke zit- en slaapkamer in huui hebben en geen deel uitmaken van het gezin van den kamerverhuurder, noch daarin zijn opgenomen. Van dezelfde kamer zal slechts écu persoon als huurder kunnen worden aan- gemerKt. Co turn behoeve van STUDEER on LESKAMERS. oor verwarming van studeer- en leska mers van personen, die de werkzaamheden aan hun ambt of beroep verbonden geheel of voor een aanzienlijk gedeelte in hun woon- ruis verrichten, zal een extra rantsoen van vier eenheden worden verstrekt. Voor de gevallen sub, 3, 4, 5 en 6 zal t.s.t. jen nadere regeling der distributie worden vastgesteld en 111 de plaatselijke bladen wor den bekend gemaakt. Ten slotte wordt er de aandacht op geves tigd, dat de bons voor de April-Eenheid slechts beperkten tijd geldig zijn, weshalve dringend wordt aanbevolen de nog niet af gehaalde bons met Legitimatiekaarten spoe dig in ontvangst te komen nemen, waarvoor ïiog tol uiterlijk 15 dezer de gelegenheid is opengesteld. ka v n.ntó kannen te&«n afgifte d r de g. la Minimumrant::enkaart wou. a afgenaaid aan de afd. Inlichtinaen van het Brandstoffenbureau, dagelijks van 9---2 uur, des Zaterdags tot 12 uur v.m. De Directeur voornoemd, R. C. J. WILLINK. 4498 Met de indiening van heL wetsont- werp Zondagswet, heeft de Regeering den eersten gelukkigen stap gezet ter ver vanging van de geheel verouderde wet van 1815, aan welker bepalingen de banc niet meer gehouden werd. Zij beeft zich uaardoor opnieuw ver dienstelijk jegens land en volk gemaakt, in haar karakter van christelijke regiering. Immers, de maatschappelijke beteeke- ïiis der Zondagsrust is in den laatsten tijd volkomen erkend. Daarom wordt bet nieuwe wetsontwerp tot een voorstel bepaald, dat meer uii sluitend de godsdienstige zijde van het vraagstuk tot object heeft. In een land als het onze, met zijn in- godsdienstig opzicht zoo heterogene be volking, behoeft het geen betoog, dat de' Christelijke levensbeschouwing, waar door de Zondag door eiken staatsburger als een door God verordende rustdag wordt erkend, niet door de wet kan wor den opgedrongen. In de Memorie van Toelichting zegt de Minister van Binnonlandsche Zaken dan ook: ieder blijve volkomen vrij, den Zon dag te besteden, gelijk met zijn inzichten strookt." „Maar zoo luidt het verder in die Memorie van de Overheid kan met grond verwacht worden, dat zij zelve bij bet inrichten en regelen van uen publiekeu dienst het goede voorbeeld geeft en dat zij voorts maatregelen treft, welke voorkomen, dat de wijding van den Zondag buiten bepaalde noodzaak worde verstoord, welke de mogelijkheid van ver vulling van godsdienstplichten in^ den ruims'.en zin bevorderen, welke eindelijk tegengaan, dat aan de uitspanning van sommigen de rust van anderen worde op geofferd. Dat de Overheid in deze, wil zij haar bevoegdheid niet overschrijden haar taak moet beperken tot den openbaren uienst en het openbare erf, ligt. voor de hand. Niet voorgezeten heeft de gedach te dat door louter wetsdwaag veel zoude kunnen worden bereikt." Dat is zeer juist gezieu door het Mi nisterie Iluys de Beerenbrouek. De individueele vrijheid van ieder er kennend, om al dan niet, den Zondag uit godsdienstige beweegredenen te viereu en O heiligen, meent de Regeering terecht, dat het tot haar wozenlijke taak behoort, maatregelen te neiiien, waardoor verste ring van de Zondagsrust voorkomen wordt; te zorgen, dat aai de zucht naai vermaak ceuer minderheid, de rust der meerderheid op den dag des Heeren, geen geweld wordt aangedaan. Geheel in de lijn van dit door de Ke- geering ingenomen standpunt, lezen we in de Memorie van Toelichting, dat zu „er zich toe bepaald heeft, op daartoe ge- uigeud terrein een regeling te treilen welke streeft naar algemeene gelegenheid tot Zondagsheiliging in bereikbare mate. Artikel 1 van het wetsontwerp, er kent den Zondag ais algemeene christe- iijken rustdag. Artikel 2 schrijft voor, dat de over heid alleen in geval van volstrekte noodzakelijkheid cp Zondag burgerlijken of militairen dienst doet verrichten en dat de Zondagsdienst op zoodanige wijze ge vogeld wordt, dat zooveel mogelijk gele genheid wordo geboden de openbare gods- Ui ens foef eningen bij te wonen of de gods dienstplichten to vervullen. Vrijwillige oefeningen in den wapenhandel worden op Zondag toegelaten, wanneer het ondoen lijk is deze op andere dagen te houden. Artikel 4 luidt; Het is verboden op Zondag in do nabijheid van kerken of an dere gebouwen voor den openbaren eere- dieust bestemd, gedurende de godsdienst- oefening, geraas te veroorzaken, waardoor de godsdienstoefening kan worden gehin derd. Dit verbod is niet van toepassing, indien onvermijdelijk gevaar veroorzaakt wordt door middelen van vervoer. Het volgende artikel behelst een verbod van optochten, behoudens tot openbare godsdienstoefening, ter plaatse waar zulks volgens de grondwet geoorloofd ',s. Met het oog op de plaatselijke toestanden ,s den gemeenteraad de bevoegdheid voot- uehouden bij verordening uitzonderingen toe te staan voor de uren na den middag. Artikel 6 beoogt rustverstoring door arbeid in beroep of bedrijf te weren van den openbaren weg en van de plaatsen die van den openbaren weg zichbaar zijn of van waaruit gedruisch de rust kan ver storen. Arbeid, die niet binnenshuis kan geschieden valt buiten het verbod. Met 1 oog op plaatselijke toestanden is den ge meenteraad voorbehouden uitzonderingen bü verbod te regelen. Volgens artikel 7 zal venten in den ochtend verboden zijn, luidkeels venten en venten met gebruikmaking van geraas makende middelen den geheelen dag. De gemeenteraad blijft bevoegd het venten ook in de middaguren te verbieden of te beperken. Artikel 8 verbiedt op Zoadag mark ten, openbare verkooping of beurs te hou den; met bevoegdheid voor den gemeente raad om met betrekking tot de uren voor 9 uur voormiddag uitsluitend met het oog op aan verderf onerhevige waren uitzon dering toe te staan. Artikel 9 iuidt: Het is verboden op Zondag eenige openbare vermakelijkheid te houden, daaraan deel te nemen of daar voor gelegenhe.d te verschaffen. Ondier openbare vermakelijkheden be grijpt deze wet mede alle tentoonstellin gen, vertooningen, opvoeringen, uitvoerin gen, wedstrijden en spelen, waartoe, al dan niet tegen betaling, toeschouwers worden toegelaten. Spelen in de open lucht, die niet het karakter hagen van wedstrijden, waarvoor de deelnemers geen betaling ontvangen, noch van toeschou wers betaling wordt gevorderd, zijn geen openbare vermakelijkheid in den zin der wet. De gemeenteraad kan bij verordening voor de uren na den middag op het ver bod van dit artike' uitzon/leringen toe staan. Het is te voorzien, dat meerdere bepa lingen in het wetsontwerp, op tegenstand zullen stuiten Zoo zullen do Socialisten en Communis ten, zich o.m. vermoedelijk kanten tegen het verbod van het houden van optochten op Zondag. Sportlui zullen misschien in adressen en verzoekschriften protesteeren tegen de be paling in art. 9, waarin veo.'bod en wordt op Zondag eenige openbare vermakelijkheid te houden, daaraan deel te nemen of daar voor gelegenheid te verschaffen. Onder „openbare vermakelijkheden" toob, worden in het wetsontwerp ook verstaan, wedstrijden en spelen, waartoe, al dan niet tegen betaling, toeschouwers worden toe gelaten. Critiek zal aan liet wetsontwerp, van z.g. neutrale, socialistische en communisti sche zijde vooral, in en buiten de Tweede Kamer, niet onthouden worden. Maar al laat het zich aanzien, dat door amendeering hier en daar een enkele wij ziging in 't wetsontwerp zal worden aan gebracht,dat neemt niet weg, dat Nederland naast de vele andere zegenrijke sociale wetten, eerlang aan onze Christelijke Re geering een Zondagswet zal te danken hebben, waarnaar de groots meerderheid van ons volk. reeds jaren lang, reikhal zend heeft uitgezien. Troals ra en het wetsontwerp tegei de revolutie. ÏToelslra, do man uie in November 1918 door een bedncgolijke overschatting van eigen macht verblind, in ons land revo lutie wilde maken, is natuurlijk lang niet te sprekon over het door de Regeerinsr inge. oiendo wetsontwerp tegen de revolution- naire woelingen. Hij is vöor dat- wetsontwerp zoo bang als voor den dood. „Dat ontwerp zoo riep hij klagend uit in zijn rede van Zaterdag j.i. legt de ge- hcele socialistische beweging en den gohee- len vakstrijd aan banden. Indien het ontwerp in Nov. 1918 wet ware geweest, zou ik reeds ia do gevangenis hebben gezeten, indien ten minste de bezittende klasse daarvoor den moed had gohad." Zich opwindend, riep Troelstra zenuwach tig uit, dat aan dit ontwerp op geen enkele positieve wijze door de sooiaal-democratiache Kamerfractie zal worden meegewerkt: oat amendementen niet door de fractie zullen in gediend worden en dat zelfs een gewone dis- cus&ie door hem brueuen de waardigheid der socialisten geacht wordt. Nu, des te beter. Wanneer de roode heeren bh de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer geen geluid geven, dan komt het des te sneller als wet tot stand. Want, dat de ingediende maatregelen tegen do revolutie, alio d-oor Troelstra. „Het Volk" en de „Tribune", zoo fel worden be streden. noodzakelijk zijn. is voor elk nuchter denkend en ordelievend mensch. een uitgemaakte zaak. Dat wordt zelfs van een onverdacht Vrij zinnige zijde als „De Loods," het orgaan van dan Economisehen Bond, duidelijk en met klem van argumenten, verdedigd. „Voortdurend, zoo lezen wij in dit blad, hebben wij °P d't aambeeld gehamerd; onze bestaande strafwetgeving is ten eenenmale onvoldoende om 't revolutionair gevaar met vrucht te keeren. Op de brutaalste wijze wordt hier dag in dag uit openlijk tot revo lutie opgeruid. Met buitenlanders wordt ge complotteerd om den bestaanden staatsvorm omver to worpen. Bommen en ander wapen, tuig worden hier te lande vervaardigd of over de grens gesmokkeld om bü revolutio naire bewegingen dienst to doen. Men voert diamanten, gcud en andere kostbaarheden in om revolutiounaire ondernemingen te steu nen en ontziet amh njet <ji0 vrijwel pijnlijk met dit doel aan den man te brengen- ln dit alles staat de overheid machteloos. Alleen den bommcufabrikant kon men vervolgen, doch niet wefTena misdrijf, maar vvogens overtreding van het Buskrult-besluit. Zoo werd deze verfoeilijke daad berecht als oen gewoon kantongerechtzaakje en kwam do onverlaat, die in koelen bloede de middelen vervaardigde om honderden on schuldige monschenlcvens te vernietigen, er met hechtenis goedkoop af. P,. gin gen om met de bestaande strafwet in de hand de opruiende taal van sommige communisten te keer te gaan. bleken te falen alweder tenge volge van leemten in ons strafwetboek. Het was mitsdien de onafwijsbare plicht van den Minister van Justitie in deze leemten te voorzien. De indiening van dit wetsontwerp is van den kant der communisten en socia listen met een gehuil van woede begroet. Dit bewijst, dat de regeering op den goeden wog is. En dit moge voor alle Kamerleden, die niet op rovolutionnair standpunt slaan, een aansporing ziin. zich door het krijgsgehuil der rooden niet te laten intimideeren. doch de regeering de wapenen te verstrekken, welke ze behoeft, om hier te lande de revo lutie tegen to gaan." Bravo I Met „De Loods zün we het eens. dat de strafwet alleen niet voldoende is, om revo- lutionnaire gezindheid te doen verdwijnen. Dat ziiet ook de Regeering heel goed ia- Maar zij stelt zich ten doel, om de pogin gen eensr kleine misdadige minderheid, om hier verwarring te stichten en aan de meer derheid van ons volk haar wil op te dringen, met het wapen der wet tegen te gaan. En het ingediende wetsontwerp tegen revolutionnaire woelingen kan en zal haai daartoe uitstekende diensten bewijzen. VAN EET IICF. De Koninklijke Familie, t.w. de Ko ningin, de Prins .en de Prinses, zijn gis teren naar het Loo vertrokken, om al daar den zomer .door te brengen. I)E UITVOERING DER INVALI- DITE1T"T,?T. De Centrale Raad van Vakbonden in het Grafisch- en Boekbedrijf, heeft een adres gezonden aan den minister van Ar ken, dat de uitvoering der Invaliditeaits- teitswet, en daarin .verzocht om ter uit voering van .de wet een algeheels ver andering te brengen in de wijze van pre- miebela.ing; vrijstelling te yerleenen van de verplichte, verzekering .voor inwonende familieleden; verbetering te brengen in het opbrengen van de kosten der ver zekering voor losse arbeiders, werkvrou wen e. D. g.; het practisch mogelijk ma ken, dat .eet uitvoering der Invaliditeits wet door particulieren zelf ter hand kan worden genomen. R. K. DRANKBESTRIJD1NOSDAG. Op den 2dea Pinksterdag zal door het Diocesaan Kruisvemond en de Zuid-Hol- .andsche Propaganaacommissie van den Mariabond in het Bisdom Haarlem een Drankjes try dersdag te Leiden .worden ge houden. Het aLgemeen onderwerp zal zijn: An dere tijden, andere zeden. Op de vergadering zuLen een spreker en een. sprev-as-er (uiej. A. M. O. Mooyman, secretaresse van den Mariabond) dit punt behandelen. Daarna Lof in een der ker ken, met predikatie door een .WelEerw. pater Franciscaan. DE afbouw: der kruisers. Verscim.onae Luen der Eerste Kamer betuigden bij het a.deelingsonderzoek van de wijziging der marineoegrooting hun levendige instemming met den afbouw der krM.ers „Java" en „ï-umatra". Eenige leden meenden hun oorueei te moeten op schorten, ten einde te kunnen nagaan, of do kruisers in het vlootpm-u van den opgetreden minister pas.en. .Verschillende leden merkten nog op, dat de mogenjkhetd van verknop van de rompen der beide kruise.s onvoldoende onder de oogen js gezien. Ook werd gevraagd, of het mo gelijk zat zijn deze kruisers bij de thans geldends, voorschriften van een voldoende bemanning te vocr-Tua. DE OORLOOS WINSTBELASTING EN DE GEMEENTEN. Naar wij vernemen, is het advies vaan de Gommissie uit do Ged. Staten der ver- sclnhende provinciën, onder voorzitter schap van mr. Kolkman, vuor de voorbe reiding van een tweede uitkeering .uit (ie oor-oesma.je.aAmg aan de gemeen ten thans binnen zeer korten tijd te ver wachten, waarna de onverwijlde indie ning van een daartoe strekkend wetsont werp kan worden tegemoet gezien. de communistische interna tionale. De ,,'s-Hert. Grt." heeft via haar draad- luozen opnemingsdienst bet volgende tele, gram uit Moakou d.d. 3 dezer ontvangen Bet uitvoerend comité van de communis tische. internationale, heeft 3Ü April in een vergadering, waaraan ook door de vertegen woordigers van de Noorsche en Zweedsche linksche partijen werd deelgenomen, stelling genomen tegenover de kwesties der Commu nistische Internationale. Eenstemmig werd besloten het mandaat van het bureau te Amsterdam voor geëin digd te verklaren (men weet dat dit bureau kortelings is opgericht om de bolschewisti- sche propanganda van hieruit over da wereiu te voeren). Dit besluit werd genomen, omdat het bureau te Amsterdam eeu aan de hou ding van het uitvoerend comité tegenover gesteld standpunt inneemt. Zijn functie wordt overgedragen aan het West-Europeesche secretariaat. Deszelfs be sluiten kunnen slechts een voorloopig karak ter dragen. Slechts een door het uitvoerend comité samengeroepen congres heeft het recht van beslissing. Tot secretaris van het uitvoerend oomitó is Kadek benoemd. Tot zoover het bureau. Met dit besluit van het uitvoerend ccmilé der Communistische Internationale, heeft David W(inkoop de bons gekregen. Hü en de zijnen zijn van hun functie ont heven. Het is een korte glorie geweest. HET ONDERZOEK DER CRISES ENQUETE-COMHISS1E. Naar de „Tol.", in aansluiting op liet bericht, dat oud-minister Fosthuma bin nenkort door de crisis-enquête-commissie, in zake zijn crisis-beleid zou worden ge hoord, verneemt, i3 genoemde commissie voornemens ook den tegenwoordigen mi nister van L. N. en H-> den heer Van IJsselstein, te hoore®, ten einde jnlich- tingen in te winnen omtrent de maat regelen, door hem persoonlijk genomen, in afwijking van de «adviezen zijner ad viseurs. M. DE RAS. t Te 's Hage overleed onverwacht in den nacht van Maandag op Dinsdag, de heer M. de Ras, lid dor Rekenkamer. De overledene was tot 1885 officier in het Nederlandsche leger. In 1887 werd hij burgemeester van Pannerden en in 1892 door Maastricht naar de Kamer afge vaardigd, waar hij een ijverig lid der Katholieke fractie was. In 1894, 1897 en ijjoi gijn mandaat vernieuwd, tot B.J0NCKBLOEDT voorh. P. W, TWkEKUIJSEN BARTELJ03ISSTRAAT 27. TtLkFOON 1770 Ziek de étalage. hij in 19U2 gekozen werd tot lid der Re kenkamer. REIZEN NAAR BELGIë. De Vereenigde Vlaskandelaren uit Zeeuwsch-Vlaanderen, hebben eeu adres gezonden aan den Belgischen Gezant jn Den Haag, inhoudende een verzoek, om bij de Belöiscke regeering stappen te willen doen teneinuo ma.miging te ver krijgen voor de Belg. consuls om visa te verleenen, voor het gaan naar en keeren uit België voor een geldigheidsduur van minstens drie maanden en voor een onbe paald aantal reizen heen en terug in dat tijdvak. Zij gronden dit verzoek hierop, dat zij als vlashandelaren steeds eenige keeren per week naar Neuzen moeten gaan om nieuw visum daar zij voor den v.ashandei geregeld verkeeren moeten in en door België. VOORLOOPIG GEEN WETTELIJKE VOORZIENING. De minister van Arbeid zal voor'.co- pig geen wettelijke voorziening treffen tegen ontduiking van bepaling op den ar beidsduur in ccl.eclieve a. beidseontru/cleii. VEE, D ARBEiDE-.S. Van llegeeringswege wordt de moge lijkheid onderzocht om de Arbeidsbeurzen meer bemiddelend te doen optreden voor plaatsing ven buitenLandsjhe arbeiders. Zulks in verband met het tekort aan vaklieden voor den woningbouw, in hoofd zaak timmerlieden en metselaars. Inmiddels is een commissie benoemd om maatregelen te beramen, om in be doeld tekort zoo spoedig mogelijk te vóór zien. VOOR HULPBEHOEVENDE BOOM- KWEEKERS ENZ. Eerlang zal een wetsontwerp om een crediet van 3»/» miilioen gulden toe U slaan tot «leun van hulpbehoevende boom kweekers, groenfedragers en -zouters, bij de Tweede Kamer worden ingediend» VERKEER EN POSTERIJEN BEZETTEN PlA-TT.iEN rijtuig- parijs. Bepaald is, dat, indien in de doorgaan de rijtuigen naar Parijs van trein 5 een bespraa^u piaals niet wordt ingenomen op het op de bespreeklijst aangegeven slation, het treinpe.soneel, indion ook op het eerstvolgend stopstaTon de reiziger zich ni 1 aanmeldt, deze plaats tijdelijk kan afstaan aan een anderen r eiziger naar Parijs op voorwaarde, dat indien de rei ziger voor wien de plaats besproken is, zich vóór of te Roosendaal alsnog mocht aanmelden, deze over de besproken plaats kan beschi:-un. Als een reiziger naar Parijs, js slechts te beschouwen een reiziger, voorzien van een plaatsbewijs naar Parijs. In de rijt. igen naar- Parijs, worden vóór Roosendaal s.ochts reizigers naar Parijs of verder toegelaten. DE KATHOu.Lc.KE INTERNATIONALE Naar „De .Tijd" verneemt, heeft het vooroereidingiscouuilé van het te 's-Gra- venhage te houden internationaal congres thans den oproep verzonden. Op een conferentie, waaraan vertegen woordigers der Dui.sehe, Fraasclic, Bel gische en Holiandsche Christelijke vak beweging deelnamen, en die ten doel had de geschillen die nog bestonden tusschen de Duilsche organisaties een er zij ds en de Bel0ischo en Fransche organisaties an derzijds, te vereffenen, is besloten zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het 'herstellen der internationale betrekkin gen. Aan de beide Nederlaudsclie Chris telijke Vakverbonden liet Christelijk Nationaal Vakverbond en het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie werd verzocht de voorbereidende maatregelen voor een op 5, 6 en 7 Mei a.s., te 's-Gravenhage te houden internationaal congres te tref fen. De beide bonden hebben een comité van voorbereiding gesticht. Het blad ontleent voorts aan den op» roep, da. de tijd van. voorbereiding vooi het congres te kort was. Het comité heeft dan ook gemeend, het congres enkele we ken later te moeten houden, dan aam vankelijk in de bedoeling lag. Als defi nitieve datums zijn thans vastgesteld 9, 10, 11 en eventueel 12 Juni a.s. DEN HAAG. 4 Mei 1920 Aan de verdere behandeling der wet op het Lager Onderwijs ging ditmaal vooral de stemming over de wijziging der Ge meentewet (vervanging van den burge meester), die aangenomen werd met 55 te gen 35 stemmen. Lager Onderwijswet Met de stemming over de amendemen ten werd begonnen. Het amendement-Ossendorp (8 leerjaren in plaats van 7) werd verworpen met 51 tegen 38 stemmen. Het amendement-Vis ser van IJzendoom (facultatieve vakkor reeds toestaan in de eerste zes leerjaren; ARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9