I n en om Haarlem Gemengd Nieuws, llUi9SREim;ilNIHG. SCHOL DONOERDAS 6 MEI 1928 43ste JAARGANG No 11662 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,92V2; PER WEEK 22'/2 BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEEL1NG „DRUKKERIJ" No. 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f3,25 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, Bü CONTRACT BELANGRIJKE KORTiNG EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen VERZOEK. Teneinde de advertentiën met de ver- eischte zorg te kunnen zetten worden H.H. Auverteeruers beleefd verzocht, hunne, voor de Zaterdagseli© Courant bestemde advertentiën, REEDS VRIJDAG in den Joop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor het Zaterdagnummer geen advertentiën pseer worden aangenomen. DE ADMINISTRATIE. Uit üen Getneent raad. Op de tribune waren eenige rijen stoelen bijgeschoven en achter het beschot puilden de toehoorders tot buiten de deur der raad zaal. Alle raadsleden waren reeds bij den aanvang der zitting present, iets, wat buiten een burgemeestersinstallatie zoo goed als nooit voorkomt. l>e motie-Poppe behoefde over belangstel ling niet te klagen! Een onzer Katholieke raa-cislcien had ver wille van de stemming van een voor hem zeer noodzakelijke buitenland- scne reis aigezien. 'toen was ce spanning bij de stemming niet heel groot. Immers van mr. Toulon van der Koog mocht worden verwacht, dat hij, zeker na de agitatie der laatste dagen, wei- Ie op het socialistische voorstel zulk een vemleugend licht had geworpen, zou tegen stemmen. En zulks geschiedde. Met 16 te gen 17 stemmen werd de motie verworpen en Aet kinctersuppietieloon gehandhaafd. De S. L>. A. P. in Haarlem heeft hiermee een kelken klap gekregen, niet zoo zeer om die verwerping van een voorstel der raads- ractie; üaarkan iedere partij, zeis de zwak ke nog wel tegen. Maar om heel de historie, welke aan deze zaak vastzit. Men herinnert zich nog wel de crisis, wel ke de S. D. A. P. verleden jaar na de ge- meenteraaosverkiezingen doormaakte. Eerst het gejuich over de vermeerdering van het aantal roode zetels en het omslaan der recht- sche naar een sterke liaksche meerderheid. Toen kwam de canünale font bij de Wet- houoerskenze met de leuze „alles of niets", waardoor de roode fractie het lid op den neus kreeg en waardoor haar bekwame leider Nag.t zwam de beenen nam. Bij de beg root in^sdebati en trachtte men rich zuurzoet over de teleurstelling heien te weten, maar het was duidelijk: er wred gezon nen en gewacht óp den dag der wrake .De njeeroerneid van den Raad was immers over wegend linksoh. Welk een klein kunstje om dat rechtsche college van B. en W. dat zich verstoutte te blijven zitten, te wippen, het regeeren onmogelijk te maken, ja, het zelfs een mal figuur voor 'heel het land te doen 6i aan. 'legen dezen schijn in, die dte S. D. A. P. hier in Haarlem werkelijk vóór zich had, zijn wij blijven betoogen. dat de roode heeren zich hun heerschappij te gemakkelijk voor stelden. en dat het sterke college van B. en W. mits het homogeen bleef, een krachtig bestuur kon blijven. Wii meenden n.m. op die politieke zwakheid van de roode fractie zonder Nagtzaam eenigien kijk te hebben. En de feiten stelden ons bijna iedere raadsver gadering in het gelijk. Maar de groote slag moest nog geslagen worden; dat zou zijn bij de herziening der salarissen der gemeente ambtenaren en werklieden, waarbij clan te vens het kindersuppletieloon ter sprake zou komen. Dien kindertoeslag was immers door de rechtsche meerderheid van den ouden Raad nog even voor zijn heengaan vastge legd, toen de kiezers al uitspraak hadden gedaan over een andere samenstelling van het gemeentebestuur. Dat was dus machts usurpatie en zoo iets zou zich wel wreken! Men had echter buiten het inzicht van mr. Bomans. den voorzitter der commissie van jjeorganiseerd overleg en buiten de onhan dige leiding der nieuwe roode fractie ge rekend. Wie gevolgd heeft, wat er de laatste veertien dagen in. onze stad over dat kinder suppletieloon te doen is geweest, die gevoelt, dat de stemming over de motie-Poppe een striemende slag is geweest voor de S.D.A.P. In een schitterende rede immers heeft mr. Bomans de vorige zitting aangetoond, dat het niet aan ging het beslaande stelsel van kindertoeslag zoo maar ter wille van een politieke gril der roode raadsfractie, af te schafen» dat zoo iets bovendien reactionnair was in hooge mate; dat de belangen van werklieden en ambtenaren er ten zeerste mee geschaad werden; dat het prestige van de commissie van overleg, welke zich unaniem voor behoud van het stelsel had verklaard, daardoor leelijk zou worden ondermijnd enz. En zie, het toeval wilde, dat de stemmen staakten en de betrokkenen gelegenheid kre gen vóór de eindbeslissing hun stem te doen faooren. En die betrokkenen zelf construeerden in veertien dagen tijds in moties en protes ten, in ingezonden stukken en vergaderingen een vernietigend requisitoir tegen het poli tieke gedoe der roode fractie. Wij zullen niet in herhalingen treden-; onze lezers zitten nog tot over de ooren in be schouwingen over 't kindersuppletieloon. Wanneer wij zeggen, dat de stemmen van het overheidspersoneel, welke dte laaislte idagen geldonken hebben, de Haarlemsche roodè fractie onherstelbaar hebben ondermijnd, dan zeggen wij een waarheid, die niet voor te genspraak vatbaar is. En wil men er nog een argument bij, dan heeft Mr. Bomans er gisteren nog een sterk geleverd, toen hij de notulen voorlas van de bewuste vergadering der Commissie van Overleg, waarin de ver tegenwoordiger der modern georganiseerde (lees: roode) gemeente-werklieden verklaarde: „bij overeenstemming tusschen ons en B. en W. over het grondtoon (welke over eenstemming inderdaad werd' verkregen) aan vaard ik het kindersuppletieloon en laat ik de fractie los". En die fractie is de roode raadsfractie Was het toeval, dat gisteren op de eerste lij bijgeschoven stoelen de figuur van Nagt zaam werd opgemerkt, de oude leider, die telkens een of andter lid uit den Raad riep voor een onderhoud? Heeft de roode leiding in den Raad zoozeer hulp noodig, dat dit openlijk moet blijken? Ach, en de onhandige domheid bleek giste ren heel den middag door zoo zonneklaar, voor wie maar oogen had om te zien. Nog was de beslissing over de motie-Poppe niet gevallen of er werden al pogingen gedaan om den aftocht te dekken en den overwin naar steentjes na te gooien. Men mocht for meel gisteren natuurlijk niet meer over het kindersuppletieloon praten en toch stond heel het lange debat van meer dan vier uren in dit teeken. De heer Reinalda begon al met de vraag aan B. en W. of er antwoord- was op een vroegere vraag van den heer van der Kamp: telt het kindersuppletieloon mee voor den pen sioen-grondslag? En mr. Bomans deelde mee -dat er met de R'egeering over was gecorres pondeerd en dat er een bevestigend antwoord op was ontvangen. Dit trucje moest (hemen om de steur van den heer van der Kamp te winnen. Maar de poging faaldevan der Kamp bleef tegen stemmen. En toen wer-d van dit ondergeschikte punt een debat gemaakt, alsof het wel en wee van Haarlem er van af hing of er ooit een ge meentewerkman een gulden pensioen meer zou krijgen, uit hoofde van den kindertoeslag Men moest de heeren Poppe» Reinaldia en Gerritsz in felheid zien wedijveren om B. en W. te beschuldigen van misleiding, van op zettelijke vervalsdiing!- omdiaf de beslissing van de Kroon, niet 14 dagen eerder aan den Raad was meegedeeld. Maakt u niet zoo warm heeren; al dat ge- kef gaat langs het groote publiek heen, ook langs die organisaties van uw gemeentewerk lieden, die in hun hart den kindertoeslag willen en die uw bekrompen politiek door schouwen. Ja, wij1 hebben verder gepraat over do loonregeling zelf. Maar heel het debat was bijna niet andera dan een nakaarten over de nederlaag. I>e spijtige teleurstel ling braeht er die loslippige heer Poppe toe om een pleidooi voor die belastingbe talers op te zetten, dl© beschermd moesten worden tegen heit opdrijven der ambte naarssalarissen! En de leider RexnaMa ge waagde zelfs van een nieuwe kaste van gemeentewerklieden en ambtenaren, die men bezig was in Haarlem te vormen, met het geven van loonen, die ver-uit gin gen boven het particulier bedrijf. Wat zullen de betrokkenen u straks bij de stembus dankbaar rijn! Vooral die be lastingbetalers, voor wie gij het opneemt Wat kan de Minde staatszucht brouwen, zou Vondel in dit koor gezongen hebben. En dan de Commissie van Overleg! Daar deugt natuurlijk geen stuk mioer van, nu zij de roodie fractie zulk een ne derlaag bezorgd heeft. Mr. Bomans mocht den heeren nog eens fijntjes onder d'en neus wrijven, dat die commissie van ge organiseerd overleg dooxi hen zelf vroeger mede gewild is; dat deze is de absolute einderkenning van de vakorganisatie van overheidspersoneel. Wat baat het, wan neer die roode heeren in hun verblinde woede over een politieke nederlaag heel hun democratie vergeten, wanneer de heer Poppe zelfs de vertegenwoordigers dei- vakorganisaties in de commissie van overleg -hakkenlikkers durft noemen, die tegen hun eigen belang en dat hunner kameraden geen standpunt te genover dte Directeurenleden der commis sie durven innemen. Eén ding is met dat alles bereikt, dat n.m. mr. Bomans nog eens de gelegenheid kreeg om het democratisch karakter der eommissiife uiteen te zetten, om aan te toonen, dat niet zelden in de commissie de directeuren in de minderheid waren, maar dat bij de stemmingen daarvan nooit iets bleek, omdat in die commissie werke lijk werd gestreefd naar en ook bereikt werd: overleg, dat wil zeggen, eenstem migheid. In dit verband was het jammer, dat de meerderheid van den Baad ook verder in onderdeden hier en daar afweek van het voorstel. Form-eel is hot natuurlijk juist, dat de Baad te beslissen heeft over sa larissen en loonregelingen. Maar prac- ti-sch moest men tenzij het gemeentebe lang evident in botsing zou komen met een beslissing der Commissie haar voor stellen aanvaarden. Terecht immers betoogdle Mr. Bomans dat de Commissie van Overleg te dezer zake de deskundige is en dat een nega tie van haar werk door den Baad den dood der commissie beteekenL Dit geldt voornamelijk voor loonvoor- stellen. Een echte democraat als het Ka tholieke Kamerlid Hermans hoeft 't eens zoo juist gezegd, dat hij den dag zou ze genen, wanneer de loonen van overheids personeel voortaan niet meer in openbare lichamen als Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden, maar in afzon derlijke commissies binnenkamers werden vastgesteld. In gelijken geest wees Mr. Bomans op de deskundigheid der Commissie van Overleg en op de ondeskundigheid van 90 pet. van de leden van den Baad. Toch peuterde nog een meerderheid aan het voorstel; er werd een groep ambtena ren in salaris naar boven gebracht een heel gevaarlijk werk! Boden en geldopha- lers, ongeschoolde krachten, komen nu in bezoldiging weer hoven geschoolde arbei ders. En dat zal natuurlijk weer tot al lerlei wrijvingen en gemopper aanleiding geven. In de avondvergadering kwamen de heeren Poppe, Peper en Gerritsz nog met allerlei voorstellen om do voorgespelde loonbedragen der arbeiders- in gemeente dienst te verhoogen, een zuivere comedie, waaraan de meerderheid van den Baad clan ook niet meedeed. De voorstellen van B. en W. werden daarop ua platonische verklaringen der S. D. A. P. en den heer Peper aangeno men. De wissel werd onmiddellijk gepresen teerd: een voorstel tot verhooging van den gasprijs met l cent. Onaangenaam, maar billijk. Toch wilde de heer Reinalda die billijkheid niet erkennen. Hij eischte' van den Wethouder van Bedrijven over legging van een exploitatierekening, spe ciaal omtrent den kostenden prijs van het gas. Wethouder Heerkenis Thijissen be toogde uitvoerig, dat dien kostenden prijs niet te geven was, omdat die herhaalde lijk varieert met den wisselenden kolen- prijs. Maar de lieer Reinalda liet zich niet overtuigen. Er kwam nog een friscli de batje over vroegere winst dei' gasfabriek, waarbij mr. Bomans voor de note oomique zorgde, waarna met 18 tegen 14 stemmen tot de gasprijeverhooging besloten werd. Het Electrische bedrijf valt buiten de vebooging, omd'at dit voor pet. zijner verbruikers loopendo contraeten heeft en bovendien over de afgeloopen 4 maanden van, 1920 reeds schitterende uitkomsten zijn verkregen. Ook het waterleidingbe drijf blijft er buiten, omdat er zoo weinig ambtenaren zijn. Toen kreeg de Baad slaap het was ejf uur. Er waren saog 18 agendapunten en iedere wethouder had nog enkele punten, die noodzakelijk moesten worden afge daan. Na wat geschipper worden er een vier tal uitgekozen: vaststelling der tarieven voor die bad- en zweminrichting aan de Tio uivaartsubsidie voor de Ver. Am- bach ts- en Vakonderwijs en voor de huis houdschool van den Bond van B.-K. Meis jespatronaten, En mr. Siingeriberg kreeg als slot nog een vergunning tot uitgifte van grond in erfpacht. Het liep tegen half twaalf en de Baad was bijna niet meer te houden. Al bet ge praat ging verloren in een gezoem van mopperende en lastig© ledcjn, die naar bed wilden. Moge deze avondvergadering bewozen hebben, dat Haarlem nd vijf uur niet te regeeren is! ERNSTIG AUTO ONGELUK. Dinsdagmiddag zijn op den straatweg van Bodegraven naar Leiden even buiten eerstgenoemde gemeente een tweetal auto's in volle vaart op elkaar gereden. Beide voertuigen werden totaal ver nield en geleken een vormelooze klomp ijzer. Omtrent het ongeval wordt het vol gende vernomen: Van de richting Leiden naderde in flinke vaart een auto, bemand met twee personen, welke rechts van den weg reed. Van de richting Utrecht kwam eveneens met flinke vaart een auto aan gereden, waarin e011 beer en dame. De be stuurder dezer auto maakte aanstalten om voorbij te snorren en haalde hiertoe ook voldoende uit. Plotseling draaide de bestuurder der eerstgenoemde auto zijn stuur naar links en vloog met volle vaart op laatstgenoemde in. Door tegenwoordig heid van geest van den bestuurder, wist deze nog een wending te maken, waardoor deze tegen de terzijde van den weg aan wezige hoogte opreed, hetwelk echter niet verhinderde, dat het voertuig tegen deze berm letterlijk ia elkaar werd gedrukt. Van de geheel nieuwe auto waren de bei de wielen geheel verdwenen, terwijl de spaken aan stukken in het rond verspreid lagen, de spatschermen waren afgerukt, ruiten verbrijzeld, kortom het was een vormelooze massa. Wonder boven wonder kwamen de inzittenden er met een paar hoofd- en beenwonden af. De politie, welke spoedig ter plaatse was, maakte van een en ander proces-ver baal op, terwijl tevens een onderzoek werd ingesteld naar de schuld dier inzit tenden. Do bestuurder, welke door de plot selinge wending het ongeluk veroorzaakte bekende door onverklaarbare oorzaak het beheer over zijn stuur te hebben verloren en aldus een vekeerde wending aan zijn wagen te hebben gegeven. INVOER VAN BEDORVEN VLEESCH. In den laatsten tijd wordt herhaaldelijk bedorven vleesch in Amsterdam inge voerd. Door de politie te Sloten werd on langs nog een kar met vleesch aangehou den, dat ongeschikt voor do consumptief en bestemd was voor den slager De Leeuw in de Famnius Seholtenstraat. Ook werd herhaaldelijk geconstateerd, dat aan de Baarsjes bedorven vleesch werd verkocht, tegen abnormaal lage prijzen. Dag en nacht liggen de politie en de ambtenaren van het Amsterdamsche ab- battoir op den loer en menigmaal hebben zij een goede vangst. Het euvel geheel te keeren is ondoenlijk, daar het bedorven vleesch pondsgewijze van buiten af wordt aangevoerd. Het eenige middel om de aandacht van het publiek op dit slechte vleesch te ves tigen, is het publiceeren der namen van degenen voor wie het vleesch bestemd is. schr-ijft de „Tel." waaraan we bet bericht ontleenen. EEN MIDDEL DAT HIELP. Uit Deventer verneemt bet ,,N. v. d. D." het volgende: Op zeer eigenaardige wijze is het daar gelukt lager vleeschprijzen te krijgen. Een advocaat daar ter stede, wien het ter oore was gekomen, dat de vleeschprijzen op verschillende plaatsen zoo enorm uiteenloopen, kwam op het ori gineel© denkbeeld zichzelf als slager op te werpen. Hij maakte bekend, dat van zekeren datum af het vleesch bij hein te verkrijgen was a één gulden per K.G. goedkooper dan bij de slagers, met bet re sultaat, dat weldra 200 brieven van huis vrouwen des advocaats brievenbus over stroomden. Hij buurde eeii localiteit en een slager, maar voordat liij ziju winst gevend zaakje kon openen, smaakte bij de verbluffende voldoening', dat de vleesch- kouwers te. Deventer hun prijzen met liefst 50 cent per pond vleesch verlaagden. ZELDZAME BEDRIEGERIJ. In een vau Oen treinen, die vau Utrecln naar Rotterdam vertrok, nam Dinsdag een „verpleegster" plaats. Toen zij gezeten was. vonden de andere reizigers dat die verpleeg ster er al heel weinig vrouwelijk uitzag, en vooral haar handen waren vau zulk 'n afme ting, dat het zeer dubieus werd geacht of men wel met een heusche pleegzuster te maken had. Er werd een politieagent bijge haald. die twijfelde óók, zat wat niet het ge val verlegen en nam securiteitshalvo do juf frouw mee naar het bureau. Daar bleek, dat het een m'nheer was in verpleegster- costuum. Hij was. aldus vertelt het „Utr. Dbld.", in de kost geweest bij een familie, dio kjj óók in de waan bad weten brengen, dat ze met 'n jongedame te doen hadden: en aange zien men medelijden had met do jonge vrouw zonder middelen vau bestaan, voor zag men haar van onder- en bovenkleeding, kocht voor haar een spiksplinternieuwe uit rusting voor pleegzuster, hoedje niet witten rand. langen sluier, zwarten mantel enz., alles en alles bij elkander voor meer dan hon derd gulden. Het „meisje" liad verteld, dat ze een betrekking zou aanvaarden te Rotr terdam en om haar voort te helpen had de familie, bij wie ze in pension was, haar van al het noodige voorzien, boordjes, keurig on dergoed. alles eerste kwaliteit. Het politieonderzoek bracht wel groote ontnuchtering: list was 'n man geweest! Het heet in den volksmond: „Het zal je gebeuren." Dat zegt óók de familie, wie het overko men is. Die zit bovendien met een volledige garderobe van oen verpleegster, alles fonkel nieuw. Men had. om alles op tijd gereed te hebben, er nog den halven Zondag aan zit ten naaien en stikken, om het „kind" te kun nen verblijden met alles wat ze mogelijk in haar nieuwe betrekking zou kunnen noodig hebben. OP EEN SCHITTEREND GETUIG SCHRIFT. In den zomer van verleden jaar nam de electrische votsmelterij „De Zwaluw" te Watergraafsmeer op een schitterend getuigschrift van „De Dageraad" een kantoorbediende als boekhouder in dienst die zich gaandeweg niet van den besten kant kennen deed. De dirctie, die heel goed bemerkte, dat die kantoorbediende niet deugde, waarschuwde 't jongmenseh. Zij handhaafde hem echter, nadat hij be loofd had zijn best te zullen doen. De ijver, die de kantoorbediende se dert aan den dag legde, was buitenge woon, maar sproot, gelijk later bleek uit andere motieven voort, dian de zucht om de boekhouding zoo zuiver mogelijk in orde te brengen. Op Zaterdag 17 Januari j.l. bleef de jongeman van het kantoor weg. Vermist werden toen twee wissels, groot 878 en 841, die de kantoorbediende geind had en bij nader onderzoek kwam aan bet licht, dat hij in den korten tijd van zijn werkzaamheid bij ,,De Zwaluw" kans had gezien de zaak voor 9000.— te benadee- len en dat hij in de boeken zoowel op de debet- als de creditzijde op geduchte wij ze aan het radeeren was geweest om de fraudes, die hij gepleegd had, weg te wer ken. Voor de verduistering der beide wis sels stond de jeugdige boekhouder giste ren voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht. Hij bekende en aeide het slachtoffer van chantage te zijn Volgens zijn moeilijk te volgen verhaal had een vrouw, aan wie hij kennis had en onder wier financieeien druk hij 6tond hem herhaaldelijk bedreigd dat, zoo hij niet afdokte, zij zijn patroons in ken nis zou stellen van het feit, dat hij nog een vonnis van zes maanden tot zijn last had. Zoo was hij tot de feiteD gekomen. Het O. M., Mr. van Thiel, bleek niet veel geloof aam beklaagde's verhaal te De Directeur van het Gemeentelijk Le vensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld op Vrijdag 7 Mei op vertoon van VISCHKAABT No. 4001—8000, van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. i:i de Ge meentelijke Visschal. EEN POND SCHOL, a 17 CENT PER POND. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. hechteu en eischte een jaar gevangenis straf. DE KERKBRAND TE KOOUG AAN DE ZAAN. Wij vernemen, oa, liet kerkgebouw ver zekerd was voor f C0.60U; het ergcl vcoi f laOOU; liet torentje voor f 50UU en liet uurwerk in den toren voor f 1401. KORTE OEftlGHTEfB* Op het eind van het vorige jaar ver ging een scheepje vau schipper Vau IJs- scldijk, van Sint Maartensdijk, met twee knechts bemand, op de Ooster Schelde (tusschen lerscke en Gorishoek). Het lijk vau den eeneu knecht were spoedig ge vonden, maar dat van den andereu knecht vond men niet terug, hoewel men ver moedde, dat het onder het zand zou zijn bedolven. Dit vermoeden is thans beves tigd; het lijk is, ruim 4 maanden later, bijna geheel ongeschonden, teruggevon den.. De verongelukte was van pl.rn. 20- jarigen leeftijd. Te Dinxperlo (Geld.) komen in de laatste dagen duizenden Duitsohers uit de omliggende grensplaatsen om zich van de noodige levensmiddelen te voorzien. Kaas brood, koffie, tabak zijn de meest gewilde artikelen. Wagenvrachten met kaas eu brood worden meegenomen en de grens bewoners, die ijverig bezig zijn om de Duitsehers van bet noodige te voorzien, hebben goede dagen. Zaterdag was het zóó druk, dat vele Duitsehers met ledige handen huu lange reis te vergeefs moes ten ondernemen, daar alle voorraden wa ren uitgeput. Maandag kwam te Amersfoort langs een der gevaarlijkste punten van den Utrechtschea Weg, bij de villa van den heer Van Esveld onlangs door de ge meente aangekocht een auto aangere- deu, waarvan de chauffeur daar het voor geschreven siguaal deed hoorou. Het voor een kar gespannen paard van den heer Bloemeudaal, dat zich even vóer do auto bevond, sehrok daardoor zóó he vig, dat het arme beest terecht kwam in het zich daar langs den weg bevindende ijzeren hek, voorzien van rechtopstaande scherpe punten, waarin het met de borst verward zat. Hevig bloedende en brullen de van pijn is het dier korten tijd daarna aan bloedverlies gestorven. Bij eene vechtpartij in de De Clerq- straat te Amsterdam, is iemand een por tefeuille, inhoudende 2300, kwijtgeraakt Een dure vechtpartij! Dinsdagavond is eeu drietal Duit- sche bolsjewiki, wier uitlevering door de Duitsche regeering wegens moord ge vraagd werd, uit het Huis van Bewaring te Zutfen ontsnapt. Militaire wielrijders zijn ze achterna gereden, teneinde de vluchtelingen weder te arresteeren, doch zonder resultaat. Een zeven-jarig zoontje van y. K- aan de Grootestraat te Nijmegen is Dins dagavond toen hij aan de Waalkade speel de te water geraakt en verdronken. De verpleegde S. W. van Rhijngeest uit Oogstgeest. dio sedert Januari werd vermist, is te Scheveningen gevonden met afgesne den hals. Een portemonnaie en horloge wer den op liet Rik gevonden. Een scheermes lag naast hem. Dinsdag zijn door de weduwe J. S Wassenaar to Berlikum den Commissaris der Koningin in Friesland aangeboden d» eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond- De heer D., die met een jaar verlof uit Indië te Amsterdam woont, moest Maandag, van Amsterdam naar Bussum sporende, tot de ontdekking komen, dat zijn portefeuille met 500 was verdwenen. Zij is hem vermoedelijk in deu trein ont rold. Dinsdagnacht heeft het in Friesland vrij wat gevroren. De vroegrijp© aardap pelen hebben er door geleden. Wii namen dezer dagen een bericht over, dat een bootwerker, die thans de sta king gewerkt h:.d, door zijn makkers in het ruim was geworpen en tengevolge daarvan overleden zou zijn. Uit het politieonderzoek is gebleken, dat een dergelijk feit niet is voorgevallen. Een veehouder in Oostslellingwerf kocht vier weken geleden 14 jonge runderen en liiet ze in de weide. Hij heeft ze thans ver» kocht met 1300 gild. winst. Dinsdagmiddag is te Burghsluis eiland Schouwen de motor van die reddingboot ont ploft, waardoor de boot en het boothuis af brandden. De kapitein, die bii de ontploffing aanwezig was, wred wegeslingferd en werd hevig gewond naar het ziekenhuis to Noord- gouwe overgebracht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1