stadsnieuws LtïtriSMIQOELEHVüüRZiiÜIHE. In en om Haarlem SCHOL D0£ë0ERDA@ S3ES 43ste JAARGANG No II6@2 OE ABOKNEKiENTSFRIjS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,921/^; PER WEEK 22V, BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELlNG „DRUKKERIJ" No. 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f3,25 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD «Dit nummer bestaat uit 2 bladen VERZOEK. Teneinde de adverteutiën aiet de ver- eischte zorg te kunnen zetten worden H.H. Aiiverleeruers beleefd verzocht, hunne, vour de Zatcrdassche Couraut bestemde adverteutiën, iiEEOS VRIJDAG in den loop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor bet Zaterdagnummer geen advertentiën meer worden aangenomen. DE ADMINISTRATIE. Do Directeur van het Gemeentelijk Le- Tousmiiklelenbureau to Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt- gosteld op Vrijdag 7 Mei op vertoon vau ViöuJIKAAKT No. 4ÜÜ1—8U00, vau 11) uur v.m. tot 1 uur n.m. ia de Ge meentelijke Vissehal. EEN POND SCHOL, a 17 CENT TElt POND. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. dit den Gemeeni:raad. Op de tribune waren eenige rijen stoeien bijgeschoven en achter bet beschot puilden de .oehooroers tot buiten de deur der raad zaal. Alle raadsleden waren reeds bij den aanvang der zitting present, iets. wat buiten een ourgemecsiersmstailaiie zoo goed ais nooit voorkomt. De moae-Poppe behoefde over belangstel ling niet te klagen! Een onzer Katholieke ran m uen had ter wille van de stemming van een oor hem zeer noodzakelijke buitenland- scne reis afgezien. Toch was ae spanning hij de stemming niet heel groot. Immers van mr. Toulon van der Koog mocht worden verwacht, dat hij, zeker na de agitatie der laatste dagen, wel ke op het socialistische voorstel zulk een venüeiigend licht had geworpen, zou tegen stemmen. tm zulks geschiedde. Met 16 te gen 17 stemmen werd de motie verworpen en het kinoers u p p iet iel oon gehandhaafd. De S. D. A. P. in Haarlem heeft hiermee een leelken klap gekregen, niet zoo zeer om de verwerping van een voorstel der raads- raetie; aaarkan tedere partij, zeis de zwak ste nog wel tegeu. Maar om heel de historie, welke aan deze zaak vastzit. Men herinnert zich nog wel de crisis, wel ke de S. D. A. P. vertuden jaar na de ge meenteraadsverkiezingen doormaakte. Eerst het gejuich over de vermeerdering van liet aantal roode zetels en het omslaan der recht- sclie naar een sterke linksche meerderheid. Toen kwam de cardioale fout bij de Wet houderskeuze met ae leuze „alles of niets", waardoor ae roode fractie het lid o-p den neus kreeg en waardoor haar bekwame leider Nagt zaaai ae beenen nam. Bij de begrootingsdebaCeii traciwte men zich zuurzoet over de teleurstelling heen te zetten, maar het was duide.ijker wredgezon tien en gewacht op oen dag der wrake .De meerderheid van den Raad was immers over wegend linksch. Welk een klein kunstje om dat rechtsche college van B. en W. dat zich verstoutte te 'blijven zitien, te wippen, het een argument 'bij, dan heeft Mr. Bornans er gisteren nog een sterk geleverd, toen hij de notulen voorlas van de bewuste vergadering der Commissie van Overleg, waarin de ver tegenwoordiger der modern georganiseerde (lees: roode) gemeente-werklieden verklaarde: ,,bii overeenstemming tusschen ons en B. en W. over het grond loon (welke over- eensiemniing inderdaad werd verkregen) aan vaard ik het kindersuppletieloon en laat ik de iractie los". En die fractie is de roode raadsfractie Was hel toeval, dat gisteren op ie eerste rii bijgeschoven stoelen de figuur van Nrgt- zaam werd opgemerkt, de oude leider, die telkens een of ander lid uit den Raad riep voor een onderhoud? Heeft de roode leiding in den Raad zoozeer hulp noodig dat dit openlijk moet blijken? Ach, en de onhandige domheid bleek giste ren heel den middag door zoo zonneklaar, voor wie maar oogen had om te zien. Nog was de beslissing over de motie-Poppe niè; gevallen of er werden al pogingen gedaan om den aftocht te dekken en den overwin naar steentjes na te gooien, Men mocht for meel gisteren natuurlijk niet meer over het kindersuppletieloon praten en toch stond heel het lange debat van meer dan vier uren in dit teeken. De heer Reins Ida begon al met de vraag aan B. en W. of er antwoord was op een vroegere vraag van den heer van der Kamp: telt het kindersuppletieloon mee voor den pen sioen-grondslag? En mr. Bointans deelde mee dat or met de Regeering over was gecorres pondeerd en dat er een bevestigend antwoord op was ontvangen. Dii trucje moest dienen om de stem van den heer van der Kamp te winnen. Maar de poging faalde: van der Kamp bleef tegen- stemmen. En toen werd van dit ondergeschikte punt een debat gemaakt, alsof hel wel en wee van Haarlem er van af hing of er ooit een ge meentewerkman een gulden pensioen meer zou krijgen, uit hoofde van den kindertoeslag Men moest de heeren Poppe, Reinalda en Gerritsz in felheid zien wedijveren om B. en W. te beschuldigen van misleiding, van op zettelijke vervalsching!- omdat de beslissing van de Kroon niet 14 dagen eerder aan den Raad was meegedeeld. Maakt u niet zoo warm heeren; al dat ge- kef gaat langs het groote publiek heen, ook langs dé organisaties van uw gemeentewerk lieden, die in hun hart den kindertoeslag willen en die uw bekrompen politiek door schouwen. Ja, wij hebben verder gepraat over do loonregeling: zelf. Maar heel het diebat was bijna niet anders dan een nakaarten over de nederlaag. De spijtige teleurstel ling bracht er de loslippige heer Poppe toe om een pleidooi voor de belastingbe talers op te zetten, die beschermd moesten worden tegen het opdrijven der ambte naarssalarissen! En de leider Reinalda ge waagde zelfs van een nieuwe kaste van gemeentewerklieden en ambtenaren, die men bezig was in Haarlem te vormen met het geven van loonen, die ver-nit gin gen boven het particulier bedrijf. Wat zullen de betrokkenen u straks bij de stembus dankbaar zijn! Vooral die be lastingbetalers, voor wie gij het opneemt. Wat kam de blinde staatszucht brouwen, zou Vondel in dit koor gezongen hebben. En dan de Commissie van Overleg! Daar deugt natuurlijk geen stuk meer van, nu zij de roode fractie zulk een ne derlaag bezorgd heeft. Mr. Bornans mocht den heeren nog eens fijatjes onder den neus wrijven, dat die commissie van ge organiseerd overleg door hen zelf vroeger mede gewild is; dat deze is de absolute einderkenning van de vakorganisatie van overheidspersoneel. Wat baat het, wan neer de roode heeren in hun verblinde woede over een politieke nederlaag heel hun democratie vergeten, wanneer de heer Poppe zelfs de vertegenwoordigers der vakorganisaties in de oommissie van overleg hakkenlikkers durft noemen, die tegen hun eigen belang en dat hunner kameraden geen standpunt te genover de Direeteurenleden der commis sie durven innemen. Eén ding is met dat alles bereikt, dat n.m. mr. Bomans nog eens de gelegenheid kreeg om het democratisch karakter der commissie uiteen te zetten, om aan tic toonen, dat niet zelden in de commissie de directeuren in. de minderheid waren, maar dat bij de stemmingen daarvan nooit regeeren onmogelijk te maken, ja. het zelfs een mal figuur voor heel het land te doen slaan. Tegen dezen schijn in, die de S. D. A. P. hier in Haarlem werkelijk vóór zich had, zijn wij blijven toetoogen. dat de roode heeren zich hun heerschappij te gemakkelijk voor stelden en dat het sterke college van B. en W. mits het homogeen bleef, een krachtig bestuur kon blijven. Wii meenden n.m. op de politieke zwakheid van'de roode fractie zonder Nagtzaam eenigen kijk te hebben. En de feiten stelden ons bijna iedere raadsver gadering in het gelijk. Maar de groote slag moest nog geslagen worden; dat zou zijn bij de herziening der salarissen der gemeente ambtenaren en werklieden, waarbij dan te vens het kindersuppletieloon ter sprake zou komen. Dien kindertoeslag was immers dooi de rechtsche meerderheid van den ouden Raad nog even voor zijn heengaan vastge legd, toen de kiezers al uitspraak hadden gedaan over een andere samenstelling van het gemeentebestuur. Dat was dus machts- usurpatie en zoo iets zou zich wel wreken! Men had echter buiten het inzicht van mr Bomans. den voorzitter der commissie van georganiseerd overleg en buiten de onhan dige leiding der nieuwe roode fraclie ge rekend. Wie gevolgd heeft, wat er de laatste veertien dagen in onze stad over dat kinder suppletieloon te doen is geweest, die gevoelt, dat de stemming over de motie-Poppe een striemende slag is geweest voor de S.D.A.P. in een schitterende rede immers heeft mr. Bomans de vorige zitting aangetoond, dat het niet aan ging het beslaande stelsel van kindertoeslag zoo maar ter wille van een politieke gril der roode raadsfractie, af te schafen, dat zoo iets bovendien reactionnair was in hooge mate; dat de belangen van wetklieden en ambtenaren er ten zeerste mee geschaad werden; dat het prestige van de commissie van overleg, welke zich unaniem voor behoud van het stelsel had verklaard, daardoor leelijk zou worden ondermijnd enz. En zie, het toeval wilde, dat de stemmen staakten en de betrokkenen gelegenheid kre gen vóór de eindbeslissing hun stem te doen hooren. Eu die betrokkenen zelf construeerden in veertien dagen tijds in moties en protes ten. in ingezonden stukken en vergaderingen een vernietigend requisitoir tegen het poli tieke gedoe der roode fractie. Wij zullen niet in herhalingen tredenonze lezers zitten nog tot over de ooren in be schouwingen over 't kindersuppletieloon. Wanneer wij zeggen, dat de stemmen van het overheidspersoneel, welke de laatste dagen geklonken hebben, de Haarlemsche roode fractie onherstelbaar hebben ondermijnd, dan zeggen wij een waarheid, die niet voor te genspraak vatbaar is. En wil men er nog iets bleek, omdat in dié commissie werke lijk werd gestreefd naar en ook bereikt werd: overleg, dat wil zeggen, eenstem mighoid. In dit verband was het jammer, dat de meerderheid van den Raad ook verder in onöerdeelen hier en daar afweek van het voorstel. Formeel is het natuurlijk juist, dat de Raad te beslissen heeft over sa larissen en loonregelingen. Maar prac- tisch moest men tenzij het gemeentebe lang evident in botsing zou komen met een beslissing der Oommissie haar voor etellen aanvaarden. Terecht immers betoogde Mr. Bomans dat de Commissie van Overleg te dezer zake de deskundige i« en dat een nega tie van haar werk door den Raad den dood der commissie beteekent. Dit geldt voornamelijk voor loonvoor- stellen. Een echte demoeraat als het Ka tholieke Kamerlid Hermans heeft 't eens zoo juist gezegd, dat hij den dag zou ze genen, wanneer de loonen van overheids personeel voortaan niet meer in openbare lichamen als Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden, maar in afzon derlijke commissies binnenkamers werden vastgesteld. In gelijken geest wees Mr. Bomans op de deskundigheid der Oommissie van Overleg en op de ondeskundigheid van 90 pet. van de leden van den Raad. Toch peuterde nog een meerderheid aan liet voorstel; er werd een groep ambtena ren in salaris naar boven gebracht een heel gevaarlijk werk! Boden en geldopba- lers, ongeschoolde krachten, komen nu in bezoldiging weer boven geschoolde arbei ders. En dat zal natuurlijk weer tot al lerlei wrijvingen en gemopper aanleiding geven. Ia de avondvergadering kwamen de lieeren Poppe, Peper en Gerritsz nog met allerlei voorstellen om de voorgestelde loonbedragen der arbeiders- In gemeente dienst te verhoogen, een zuivere comedie, waaraan de meerderheid van den Raad dan ook niet meedeed. Do voorstellen van B. en W. werden daarop na platonische verklaringen der S. D. A. P. en den beer Peper aangeno men. De wissel werd onmiddellijk gepresen teerd: een voorstel tot verbooging van den gasprijs met 1 cent. Onaangenaam, maar billijk. Toch wilde de heer Reinalda die billijkheid niet erkennen. Hij eischte van den Wethouder van Bedrijven over legging van een exploitatierekening, spe ciaal omtrent den kostenden prijs van het gas. Wethouder Heerkens Thijssen be toogde uitvoerig, dat dien kostenden prijs ui et te geven was, om dat die herhaalde lijk varieert met den wisselenden kolen- prijs. Maar de heer Reinalda liet zich niet overtuigen. Er kwam nog een friseh de batje over vroegere winst der gasfabriek, waarbij mr. Bomaas voor de note eomique zorgde, waarna met 18 tegen 14 stemmen tot de gasprijsverhooging besloten werd. Eet Electrische bedrijf valt huiten de vehooging, omdat dit voor 95 pet. zijner verbruikers loopende contracten heeft en bovendien over de afgeloopen 4 maanden van 1920 reeds schitterende Uitkomsten zijn verkregen. Ook het waterleidingbe drijf blijft er buiten, omdat ex zoo weinig ambtenaren ziin. Toen kreeg de Raad slaap het was elf uur. Er waren nog 18 agendapunten en iedere 'wethouder had nog enkele punten, die noodzakelijk moesten worden afge daan. Na wat geschipper werden er een vier tal uitgekozen: vaststelling der tarieven voor do bad- en zweminrichting aan de Houtvaart; subsidie voor de Ver. Am- baohts- en Vakonderwijs en voor de huis houdschool van den Bond van R.-K. Meis jespatronaten. En mr. Slingenberg kreeg als slot nog een vergunning tot uitgifte van grond in erfpacht. Het liep tegen half twaalf en de Raad was bijna niet meer te houden. AI het ge praat ging verloren in een gezoem van mopperende en lastige leden, die naar bed wilden. Moge deze avondvergadering bewezen hebben, dat Haarlem nd vijf uur niet te regeeren is 1 AGENDA 7 MEI Sociëteit Sint Bavo 8 uur Esperanto 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbe werkers. Terrein nabij Soendaplein 8 uur Cir cus Hagenbeek. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Eiken werkdag geopend tegen betaling v. 25 cents entrée per persoon. HET NIEUWE POSTKANTOOR. Men vordert de laatste dagen goed met den bouw van bet nieuwe Postkantoor aan de Zijlstraat. Men is nu bezig met de botouvloeren te leggen. Deze werken zijn opgedragen aan de N. V, Internationale Gewapend Be ton Bouw uit Breda. Binnen en kelo weken zal men daar mede gereed zijn en kan met den boven- grondsclidn houw worden begonnen. Wan neer do aanbesteding daarvoor zal plaats hebben, is nog niet bekend, doch die zal nog wel deze nu;and plaats hebben. N.V. Spaar- en Bcieggingskug voor CIRCUS IIAGENBECK. (Vervolg-) 't Viel echter tegen. In dien tussehentiid n.m. had Carl. Hagen, beck van de gemeente verlof bekomen om dit jaar liier te komen en wei zoo was 't contract opgemaakt, dat de gemeente Haar lem in dien tijd geen concurrent zou toela ten. Vandaar dat Wilhelm H- in Schoten een toevluchtsoord moest zoeken. De'firma Carl. H. is eerst in 1916 met een Circus-onderneming begonnen. 't Circus W. H. komt nu van Leiden. Zoo als we gisteren reeds schreven, hadden zij echter yeel pech met den opbouw der tent. vooral doordat de extra-trein 2 uur te laat aankwam en van een der groote wagens in de Kruisstraat een rad brak. Maar gisteren zijn ze toch klaar gekomen en gisteravond gaf W. H- ziin eerste groote voorstelling in Haarlem. 22 Mei gaan ze weer naar Amsterdam terug, naar de Admiraal de Kufjterweg, want 't is hun daarverbazend goed beval len. Momenteel hebben ze 9 tijgers, 11 leeu wen, 34 ijsberen. 10 bruine boren, 1 kraag- beer en bovendien nog kameelen. lama's, shottend ponnys enz. Van de 8 olifanten is de oudste 80 jaar en de jongste 4 jaar. 't Zijn allemaal Indische olifanten, want de Afrikaansche zijn veel te woest en kunnen bijna niet getemd worden. De oudste olifant weegt 64 centenaren, wat zooveel is als 3200 K.G. Als de olifanten in gevangenschap zijn, dan bereiken ze gemak- lelijk den respectabelen leeftijd van 120 a 130 jaar. De oorlog is ook voor W. H- van zeer groot nadeel geweest, o.a. verloor hij door gebrek aan voedsel 64 leeuwen en tijgers, 11 olifanten 6 zebra's. 4 chimpansee's, 2 zeeleeuwengroepen en bovendien nog 60 beesten van verschillende soorten als kamee len. lama's enz. Een olifant eet veel, ontzaglijk veel, als hij in de stal is, moet hij onophoudelijk eten Zoo per dag eet hij ongeveer 75 K.G. haver, hooi en stroo door elkaar. De leeuwen en tijgers en ander© roofdie ren worden gevoed met paardenvleeschel- ken dag worden voor hen twee paarden Re- slacht. Iedere dag koet ae directie 950. waar van 000 alleen voor vleeseh. Nu weten onze abonné's zoo'a beetje wat er van de verdiensten afgaat, vooral als men weet dat alleen voor de standplaats in de ge meente Schoten 4000 moet betaald wor den. GEMEENTERAAD. (Vervolg.) Wat de werklieden betreft, .stellen B. en W. voor, de loon"n te bepalen óp groep I, normaal uurloon, 69 ets noraal weekloon f31,05 groep II uurloon 71 cents, weekloon f3i,95 groeP H, uurloon 74 ets weekloon f33.30 groep I V, uurloon 67 etsweekloon f34,20 groep V. uurloon 80 etsweekloon f36, met behoud van het kindersuppletieloon. De verordening treedt in werking 1 Mei 1920. Voor de politie worden de belooningen als volgt voorgesteld Als bezoldiging worden genoten door een hoofdinspecteur f4200 per jaar, met jaarlijk- sche verhoogingen van fioo tot f4800een inspecteur 1 ste klasse f3600 per jaar, met jaarlijkscae verhoogingen van fioo tot f4200; een inspecteur 2 de klasse f3000 per jaar, met jaarlijksche verhoogingen van 100 tot f3600 een klerk £1900 per jaar, met jaarlijksche verhoogingen van fioo tot f2400 een hoofd agent f43 per week een agent met 8 en meer jaren dienst f40 per weekeen agent met 6 tot 8 jaren dienst f39 per weekeen agent met 4 tot 6 jaren dienst f37.50 per week een agent met 2 tot 4 jaren dienst f35.50 per week een agent met minder dan 2 jaren dienst f34.50 per week. Indien een functionaris genoemd in art. 1 overlijdt met achterlating van eenc weduwe of van kinderen beneden den leeftijd van 18 jaren, wordt het laatst genoten vaste aslaris (weekloon) nog gedurende 3 maanden (der tien weken) na het overlijden uitbetaald. Hetzelfde geldt indien de betrokkene kost winner was voor zijne ouders of voor broeders en (of) zusters beneden den leeftijd van 18 jaren. In geval van overlijden onder alle andere omstandigheden wordt het laatst genoten va- vaste salaris (weekloon) nog gedurende 1% maand (zes weken) uitbetaald. Deze verordening treedt in werking 1 Mei 1920. Op deze voorstellen waren ingjekomenin de volgende adressen. een verzoekschrift van de besturen der Vereeniging van Ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem, van de afd. Haarlem van den Alg. R. K. Ambtenaarsbond en van de afd Haarlem van den Centralen Ncderland- schen Ambtenaarsbond om de bezoldiging va n groep 2 der ambtenaren vast te stellen op f.1.800,f2.300,en de toelage voor den controleur, belasg met de leiding der boden ten stadhuize te bestendigen. (Te behandelen bij punt 10 van den op roepingsbrief) 30. een verzoekschrift van den Ned. Fe deratieven Bond van Person cl in Openbaren Dienst, af d. Haarlem, om de loonen dev werklieden vast. te stellen op f33,30 per week of 74 cent per uur voor groep 1,34,65, p. w. of 77 cent p. u. voor groep ïl, f36,p. w. of 80 cent p.a. voor groep III, f37,35 p. w. 0 83 cent p. u. voor groep IV en £38,25 p.w. of of 85 cent p. u. voor groep V. Amendementen van den heer Peper op liet voorstel van Burgemeester en W ethou ders in zake de lloonen der werklieden. een verzoekschrift van de Vereeniging van Inspecteurs van Politie, van Haard en Omstreken om de jaarwedde der inspec teurs als volgt ast te stellen hoofdinspecteur 4.400.5.200. inspecteur ie kl. 3.700.4.400. inspecteur 2c kl. 3.000.3.700. 60. een verzoekschrift van de klerken bij de politie om hen gelijk te stellen met de groep ,,ad junct-commiezen." (Te behandelen bij punt 12 van den oproe pingsbrief.) 70. een verzoekschrift van de Haarlemsche Poiitievereeniging" Verbetering zij ons stt van politie te stellen op f41.50 per week met- 5 een jaarlijksche verhoogingen tot een maxi- van f47,en van een hoofdagent f51,per week, waarbij als dan geacht wordt dat het Kindei ouppletieloon is komen te vervallen Dé heer Peper stelde voor. I. Te lezen, op pag. 4, inplaats van „on derscheidenlijk 6,12 en 24 cents" „een vaste bijslag van f5. per week" Voorts hieraan toe te voegen, reserve-en plaatsvervangende werklieden van hen, voor wie voornoemde bijslag geldt, ge nieten eenzelfde extra belooning. II. Te lezen in art. 1 Groep I, normaal uurloon 77 cents. li. III, IV, V, Groep Te lezen in art. 2. Groep I, f 34.65 II III IV V 80 84 88 91 34-65- „36.— 37-80 39-6° 4°-95 III. inplaats van „wordt I Mei 1920" te lezen „wordt.beschouwd te zijn op x Januari 1920. De heer. PEPER behandelt daarna de salarisvoorstellen. Bij spr. vinden belang stelling de loonvoorstel.cn voor de wern- lieden. Die der ambtenaren niet zoozeer, omdat daarbij maar een kleine groep is, die op spr.'s sympathie kunnen .eke- nen. Voor het politiepersoneel wenscht spr. in het geheel geen verbetering van positie te geven, niet om de personen zelf, maar omdat het een kaste is, die de tegenwoordige wanorde bestendigt. In een zeer uitvoerig betoog toegelicht met vele cijfers verdedigde spr. zijn icon voorstellen. Periodieke verhoogiigen acht spr. uit den booze. Het kweent ontevre den!. eid,e veneens als het kindersupplelie- loon. De heer KLEIN brengt dank aan B. en W. voor deze voorstellen. In verge lijking met andere steden bleek hem dat 't eene cijfer wat hooger, 't andere wat lager was dan daar. Ook voor den tijd, waarop dit voorstel is ingediend, brengt spr. hulde. Ook spr. onderschrijft tot op zekere hoogte de bemerking van den heer Poppe over art. 2. Ook spr. heeft daarover reeds vroeger klachten geuit Hij zou dat artikel willen wijzigen in den geest zooals het in Tilburg luidt. Verder spijt het spr. dat de politie niet vertegenwoordigd was in de Commissie van Overleg. Hij hoopt dat daarin nu verandering zal -komen. De heer. REINALDA had gedacht dat het antwoord /van B. en W. op zijn vraag, welke hij stelde voor de stemming had gemaakt dat de Raad wat meer rug- gegraat zou hebben getoond. Hij pio- testeert met kracht tegen het verzwijgen van deze mededeeling en noemt dat om den tuin leiden van den Raad en't ka rakteriseert de (wijze, waarop het col lege van B. en W. en in 't bijzonder de betrokken Wethouder, den Raad ge bruikt om dezen te winnen voor zijn loonpolitiek. De heer POPPE: Daar is ook de de mocratische Wethouder Slingenberg schuldig aan De heer REINALDA: Ja, ook hij. De heer SLINGENBERG: Eerst af wachten of de beschuldiging juist is. De heer REINALDA bespreekt verder de loonvoorstellen en hekelt de werkwijze van de Commissie van Overleg. Het is niet moei.ijk om bij beginselstemmingen te maken dat de confessioneel /-corga- niseerden stemmen met de bedrijfshoof- den, tegen de modern georganiseerden Maar dat is misleiding van het publiek. Men moet 'dit publiek precies zeggen waar het op staaf. In plaats van de loonen der ambtena ren en werklieden naar elkaar toe te brengen, geeft men hier in Haarlem aan de ambtenaren abnormale verhoogingen. Men is bezig in Haarlem een kaste te scheppen door de gemeente-ambtenaren en werklieden lloonen te geven, die in het vrije bedrijf niet kunnen worden be taald, ja loonen, die in overgroot deel door de belastingbetalende arbeiders moe ten worden opgebracht. Wat de Commis sie van Overleg betreft, zal de Raad be palen welke loonpolitiek wordt gevolgd. Dat bepaalt niet de Comm. van Over leg. De hier gevolgde loonpolitiek acht spr. verderfelijk voor de Maatschappij en als de soc. dem. daarom vergr.;_d worden(

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 7