BUITENLAND STADSNIEUWS HET WITTE HUIS. r Gemengd Nieuws. Landbouw en Vissclierij. Mandel en Nijverheid FEUILLETON ZATERDAG 8 MEI §920 De Interpellatie van 'Ravesteijn. déTonddrentie te spa! GEMENGDE BUITOSL. BERICHTEN. n Y H k» DE VISSCHERiVLÖOf VAN Iri ïjK 176. Het zal, zoowel buiten als in de Tweede Kaiser verbazing hebben gewekt, dat de 'communist Van Ravestebn. Dondedag j.l. in de vergadering der Volksvertegenwoordiging optrad als pleiter voorhet Kapitalisme. Het is een „idéé fixe" van Wijnkoop, Van .Ravesteijn c.s., dat regeling onzer politieke en economische betrekkingen met de Russische Sovjet-regecring een noodzakelijkheid is. Als die regeling niet heel spoedig haar beslag krijgt, dan worden onze handelsbe langen ten zeerste geschaad, volgens den heer Van Ravesteijn. En om zijn betoog meer kracht bn te zetten, bracht hij in rerinnering, dat tusschen. ons land en Rusland sinds 1813 Vreedzame en normale betrekkingen, hebben bestaan. De geleerde bolsjewistische doctor vergat hierbij aan toe te voegen, dat van af den val Van den dictator Kerenski in 1917, onze ver houding tot de Russische regeering totaal veranderd is. Immers, al heel kort daarna, toen Trotzky en Lenin hun schrikbewind hadden ingevoerd, had de annuleering plaais der Russische staatsschuld, met het voor ons land noodlot tige gevolg, d&t niets kwaad vermoedende Holiandsche bezitters van effecten, van een groot deel van hun vermogen werden berooid. In totaal voor eeniee honderden mil menen. Wij zeiden, dat der Russen vriend deze, volgens ham' misschien onbeduidende omstan digheid vergat. Laten we Iteved zeggen, dat hij met opzet ex niet over sprakevemmdn als hij zich verwaardigde ook maar met een en- kei wmord te gewagen van de schandelijke mishandelingen, die tal van eerzame land- genooien in dat lieve Rusland hebben onder gaan. Van Minister van Karnebeek ontving de interpellant van Ravesteijn dan ook een fris- schen wind van voren. Terecht herinnerde de Minister aan de vroeger uitgesproken meenang der Kamer te gen het herstel der beieJckingen niet Moskou. Waarom dan deze nieuwe interpellatie? Men wil nu, dat Nederland het Sovjet-be wind erkenne, maar Rusland heeft nooit er kenning gevraagd en dit schijnt geen toeval of bijzaak; erkenning van de Russische Ra- oen-reg et ring sluit in: haar eerbiedigen en dit kan alleen op den voet van wederkeerig- heid. En wil nu wel de eventueel door ons te erkennen regeering omgekeerd de haar er kennende regeering erkennen en eerbiedigen? Dit schijnt allerminst in de bedoeling van de heeren ;e Moskou te liggen. Hoe droevig was niet de ervaring van andere mogendheden, die eenigen tiid een Sovjet-vertegenwoordiger toelieten en er een eind aan moesten maken! 3een enkele regeering heeft dan ook tot dus ver Lenin cs. erkend; een afwachtende hou ding is voor ons land in dubbele mate ge- wenscht. tiaar de Volkenbond het Russische vraagstuk ter hand heeft genomen en een commissie van onderzoek naar Rusland wil zenden, lniusschen heeft Moskou op de vraag van den Volkenbond (na 2 maanden) nog niet geantwoordEen behoorlijk onderzoek in R*usland zal zeker geen weelde zijn alvo rens de handelsbetrekkingen officieel hersteld worden. Zoo sprak de Minister van Buitenlandsche Zaken en noch de interpellant Van Rave steijn, noch zijn slaafsclie volgeling Ds. Kruijit. noch zelfs de groote David, die deze extra-gelegenheid aangreep, om een scheld partij tegen Troelstra en „Het Volk" uit te spelen» hadden van ziin uitnemend betoog iets aannemelijks terug. De dwaze motie, die Van Ravesbedin ten ein de raad indiende, *n motie, waarin die wensch werd uitgesproken» om coo spoedig mogelijk, de coinmercieele en politieke betrekkingen met de Russische Radenregeering te herstellen, onderging dan ook het lot dat zij verdiende. Met 48 tegen 13 stemmen werd zij Vrijdag verworpen. Troelstra, die nota bene voortdurend de op vattingen van Van Ravesbdin in zake onze gewenschte verhouding tot die Russische Sov jet-republiek had bestreden, stemde met zijn fractie voor. Het verklaarde dat hij zich erbij los maak te van de toelichting door den interpellant gegeven. Die comediantlH Uit goede bron wordt vernomen, dot de Duitsche regeering een nota zal zenden aan de Fransche regeering om te vragen, dat de conferentie te Spa, bepaald op 25, Mei, uitgesteld zal worden tot na de ver-1 kiezingen in Diiiteehland op 10 Juni, Naar aan den „Berliner Lokalanzeiger .wordt gemeld, zullen ook een aantal fi- nancieelo deskundigen deel uitmaken van de Duitsche delegatie naar Spa. Onder hen zou Dernburg zijn. BET I'OOLSCHE OFFENSIEF. Een telegram uit Lémberg meldt, dat het Oekrajiensche loger Odessa bezette. Do bezetting werd „vergemakkelijkt" door de Roemoensehe artillerie. Do verbitterde strijd tusscben de Pool- sebe en de bolsjewistische legers om het bezit van Kief duurt nacht en dag voort. De Polen dringen de roode troepen lang zaam in een g-rooten haiven cirkel terug. Volgens berichten van het front zouden de Polen Kief reeds kunnen binnenruk ken, maar zij wachten daarmee om den Oekrainers een kans te geven hun hoofd stad liet eerst binnen te rukken. Doe groot do nederlaag ie geweest, die de bolsjewiki bij Kief geleden hebben, blijkt uit de volgende officieele mededee- iingen; De buit van de gevechten gedu rende de laatste vijf dagen bedroeg 120 kanonnen, 418 machinegeweren, 2 pantser- treinen, 2 pantserauto's, 2 tanks, 3 vlieg machines, 3 stations voor draadlooze tele grafie, een groot aantal locomotieven en wagons, een groote hoeveelheid artille riemateriaal, technische apparaten en le vensmiddelen. Det aantal gevangenen be draagt 25.000. La Podoiië en Wolhynië wordt het Poolscho offensief met succes voortgezet. In de Polesia hakten de Po len het 415e bolsjewistische regiment in ue pan. IN DEENSCH SLEESWIJK. Deeusehe ruiterij, bestaande uit dragon ders en huzaren, is Donderdag over de te genwoordige grens getrokken op weg naar do steden, Toender en Aabenraa, in de eerste zone. Toen zij de grens oversehre den, speelde de muziek „Koning der Ko- uingen". Jonge meisjes versierden de Deensche cavaleristen met bloemen en zij werden verwelkomd door de overheid en geestdriftig toegejuicht door de bevol king op weg naar bun kwartieren. Te Flensburg zijn, naar een Wolffberieht meldt, Donderdagavond groote protest- vergaderingen gehouden tegen de inter- nationaliseering van de tweede zone. Ue- eischt werd. een grens ongeveer overeen komstig met de Tiedjen-linie en aange- arongen werd op een spoedige beslissing om een einde te maken aan do onzeker heid. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. In officieele kringen is men de mee ning toegedaan, dat do regeering geen enkele onderhandeling met de stakers zal beginnen voor het werk algemeen hervat is. Een Havas-bericht meldt: Steeds dui delijker worden de symptomen van een naderend einde der crisis. Het aantal tot den arbeid terugkeer ene cheimiuots is zoo groot, dat de minister van open-bare wer ken de staking van deze corporatie feite lijk als geëindigd beschouwt. Het verkeer is op de meeste netten normaal en. op de andere ruimschoots voldoende om het ver voer van reizigers en goederen te verzeke ren. Op de P. L. M. neemt de hervatting van den arbeid zoodanig too, dat de dienst te Parijs normaal Is te noemen. Op de lijn Parijs—Orleans neemt het aantal personen- en goederentreinen toe; de dienst op, de banlieue Is volkomen ver zekerd. Men constateert een toeneming van het aantal treinen; op Donderdag kwamen te Parijs 823 goederentreinen binnen tegen 283 op Woensdag. Op het noordernet is de toestand normaal; de reizigerstoevloed is dezelfde als voor de staking. Ook op de oosterlijnen koeren steeds arbeiders tot het werk terug,; de toestand op het net is normaal. De C. G. T. schijnt, inpiaats van de beweging uit te breiden, haar te willen beperken door de metaal- en textielarbeiders te beletten lm staking te gaan. De pers ls over het geheel van oordeel, dat d«ze weigering een aanwijzing ls van do verlegenheid waarin de leiders verkee- ren en van het weinige vertrouwen, dat zij stellen in den uitslag van de huidige beweging. Een factor van belang ln de huidige stakingsbeweging blijkt de „Union civi- quo", ds technische hulpdienst te zijn, waartoe zich velen, en uit alle rangen en standen, ook vrouwen, hebben aangemeld. Zoo heeft de Parijsche afdeeiing ongeveer 700 vrijwilligers, meest deskundigen kun nen leveren voor den dienst van de Metro; den dienst dier, omnibussen werden 250 vrijwilligers ter beschikking gesteld, den spoorwegen 600 man deskundig personeel; de Parijsche gaswaterleiding en electri- citeitsdiensten 150 specialisten. In dc provincie zijn reeds 40 afdeelingen van de, „Union civique" met succes werk zaam. Beboet- De generaal van het Rijnleger heeft den „Polizeipiasident" Ehrler een geldboete van 10.000 Mark opgelegd, omdat hii aan de militaire autoriteiten niet, zooals zijn plicht geweest was, alle soorten wapens en de be wapening der politie gedetailleerd had op gegeven. Er was voorts geen vergunning ge vraagd voor het opslaan dezer wapens. Het gemeenteraadslid Hopf. dat in een vergadering namens hetstadsbestuur protes teerde tegen de bezetting van Frankfort door de Fransehen, is door den opperbevelhebber van het bezettingsleger heden tot een geld boete van 10-000 mark veroordeeld. Een gedenktceken voor kardiaal Merrier. Er is ten comité gevormd voor het oprich ten van 'n gedenktceken voor kardinaal Mer rier, teneinde te herinneren aan de rol. door hem tijdens den oorlog vervuld. In het comité hebben o.a. zitting de heeren Emcst Soivay, de burgemeester van Brussel, Max en de mi nisters Vandcrvelde, Hymans, janson en Renkin. De Bond der Belgische koolmijneige- naars heeft een mitlioen geschonken aan het werk der oorlogsinvaliden. - Uit een interview in de Antwerpsclie Matin' 'blijkt, d-at men er aan het depar tement van openbare werken de voorkeur aan zou geven," dat de linker-oever van de Schelde eerst werd ontwikkeld, alvorens aan een tunnel onder diie rivier gedacht kan worden. Men gaf er in overweging, die ontwikkeling te bevorderen door de inrichting van pont- veren. Te Stettin is een groote fabrikant en directeur eener groote onderneming te Roriiju, die met zijn motorjacht op reis was, aangehouden onder verdenking zijn vermogen naar het buitenland te willen uit voeren. Hii bleek n.]. 350.000 Mk. in Duitsoh bankpapier aan boord te hebben, alsmede drie chequeboeken op verschillende banken ten bedrage van 2 millioen mark. Ziin vader, zijn zuster en zijne verloofde bevonden zich in ziin gezelschap. Een schooljcngen ontdekte dezer dagen in een ongebruikten kalkoven op het land goed üderbcree te Linderhausen (Geveis- berg) een wapendepot met 50 m. 14 kisten munitie en zes zware machinegeweren. De politie nam alles in beslag. Er is sprak© van dat maarschalk Eoch te Londen zal komen, om deel te nemen aan de beraadslagingen tusschen Lloyd George Millerand over de ontwapening van Duitsch- land. De Evening Standard meldt, dat men het getal van 644,000 man. dat de I' nusclie minister van oorlog in de Kamer voor de sterkte van het Duitsche leser op dit oogen- blik heeft opgegeven, als misleidend be schouwt. Daarbij komt dat de Duitsche spoorwegen niet in staat zouden ziin. om zulk een troepenmacht te vervoeren. Naar het „Hbld." uit Praag verneemt, bevatten de Tsjechische bladen alarmeerende berichten uit Slowakije over militaire maat regelen. die Hongarije tegen Tsjecho-Slowa- kije zou nemen. In het geheel moeten er reeds 21 a 23 Hongaarsche regimenten ge reed staan om tegen T.-S- op te rukken. Hongarije heeft alle lichtingen van 1874 en 1901 gemobiliseerd. Raar Reuter uit Kowno aan Engelsche bladen seint. heeft Polen, behalve met de Oekraine na geheime onderhandelingen een verbond gesloten met Finland. In Poolscho diplomatieke kringen acht men het waarschijnlijk dat Litauen, Let land en Estland een verdedigend bondge nootschap zullen aangaan als tegengewiokt tegen, deze alliantie. In Denemarken is meer dan ©en mil lioen frank ingezameld voor het herstel van de kathedraal van Reims. Dinsdag is een chèque tot dit bedrag aan Paul Claudel. den Franschen gezant te Kopenhagen, aange boden. De Fransehe sociaaldemocraat Albert Thomas, directeur van het internationale Arbeiésbudeau, is gisteren te Berlijn aan gekomen en heeft Hok volgens de „Vor- wilrts," in verbinding gesteld met Duitsche sociaal-demoeraten en vakvereenigingslei- ders om met hen over de arbeidersquaestie te beraadslagen. D© Engelsche ..triple alliantie" (mijn werkers, spoorwegmannen, dokwerkers) heeft besloten in samenwerking met de La bour Party en het vakvereenjgings-oongres op uitgebreide schaal een onderzoek in t stellen met betrekking tot de hoogé prijzen der levensbehoeften en in verband met het resultaat daarvan voorstellen aan de regee ring te doen. Als een gevolg van het besluit, geno men door het departement van arbeid in de Ver. Staten, dat hét lid-zijn van de commu nistische partij op zich zelf niet voldoende is om iemand uit het land te laten zetten, is een vergadering bijeengeroepen van de immigratie-commissie, rit den senaat om te overwegen of er 'n dringend amendement zal worden voorgesteld op immigratie-wet EEN PIJNLIJKE TOESTAND. Een gelukkig zeldzaam geval heeft zich in den Baud dor gemeente Rozenburg (Z. H.) voorgedaan. Door dien Raad was indertijd piet al ge meene stemmen verzocht., den burge meester, den heer A. J. de Ridder, niet meer te benoemen. Samenwerking met hem werd onmogelijk en tegen het belang der gemeente geacht, vertelt het „Hbld." Dat verzoek werd ingewilligd. Woensdag werd daarvan in de dien dag gehouden raadszitting konnis gegeven door den oudsten wethouder, die een schrijven voorlas van den Commissaris der Koningin in de provincie JZtüd-Hol- land, waar hij met ingang van 1 Mei, in gevolge de Wet en ia verband met het nict-herbcnoemen van den heer De Rid der, tot loco-burgemeester werd aange steld. Aangezien de heer De Ridder niet al leen .burgemeester, maar ook secretaris der gemeente Rozenburg was en hij, al hoewel niet herbenoemd a!s burgemees ter, toch secretaris is gebleven, woonde hij in deze laatste functie de vergadering bij. Hij werd als „secretaris aangespro ken. Het „mag ik den secretaris verzoeken de notulen te lezen" werd in den loop der vergadering gevolgd door „de secretaris gelieve daar goede nota van te nemen." Af en toe vergat „de secretaris" dat hij niet meer voorzitter van den Raad was en liet 'n al heel gauw door den werkt; kelijken voorzitter onderbroken be schouwing hcorcn. Eén moment was hij toch nug de baas; do stemmen staakten n.l. bij de benoeming van commissieleden'; de tijdelijke voorzitter wist niet zoo gauw wat de wet in dit geval voorschreef en... de vroegere wel. De heer De Ridder was niet zoo ver standig geweest, om govoig te geven aan een wenk van lioogerkand, om tijdig eervol ontslag aan te vragen. 'EEN BRUTALE DIEFSTAL. Te Voorburg bij Den Haag is Donder dag een zeldzaam brutaio diefstal uitge voerd. De landbouwer Van G. uit Pya- acker had in do vraag aldaar een viertal varkens doen wegen en bleef nog even met den waagmeester praten. Twee dio- ven zagen kans achter den rug van het boertje de krulstaarten op een wagen te iaden en er ijlings mede van docr te gaan. ioen de boer zijn praatje uit had en met zijn varkens wilde wegrijden, zag hij ze mg juist in do verte verdwijnen. DE EX-KEIZERIN ALS PEETEMOEI. De ex-Keizerin van Duitscliland, die dezer dagen een bezoek bracht aan het Oude Mannen en Vrouwenhuis in de ge meente Amerongen, is bij die gelegenheid peet geworden over het kind van den diaeoon dier inrichting. Haar namen zul len thans nog achter die yau het kind ge plaatst worden. Men verwacht, dat de doopplechtigheid van het kind veel men- schen naar de kerk zal leiden. De gewoon te is, dat de peet het kind ten doop houdt. In dit geval zal dat wel niet ge beuren, maar de Keizerin zal zich doen vertegenwoordigen. ARRESTATIE DER ZUTPREnSCHE UITBREKERS. Uit Groenlo wordt het volgende ge- meid omtrent de arrestatie van de drie bandieten die in den nacht van Maandag op Dinsdag uit de gevangenis te Zutpheu waren ontsnapt. De drie vluchtelingen waren Donder dagmorgen door iemand in het Ruurio- sclie buseli, tusschen Ruurio en .Groenio opgemerkt. Militaire po.iiie, marechaus see, versterkt door rijks- en gemeente politie, zochten den gekeelen Achterhioek af. Alle velden en bosschen werden afge zocht. Aanvankelijk zonder resultaat. Urn drie uur Do nderdagmictd,ag werden de ontsnapten echter opgemerkt bij een boerder ij in de buurtschap Lievelde. De landbouwer, die hen zag, waarschuwde onmiddellijk de poli.ie. Een mi.itaire pa trouille, welke in de aangegeven richting op onderzoek uitging, ontdekte de drie personen verschoten) in eeln roggeveld. Zich ontdekt ziende, zetten zij het op een loopen. Do militaire politie schoot op do vluchtelingen, doch de eerste scho ten misten. De „Bolsjewiki", zetten hun vlucht voort, achtervolgd door de mannen der miiitaire politie, die sinds 1 Mei aan aan de grens gestationneerd zijn. Het duurde niet lang, of een der vluchtelingen' word getroffen. Hij viel, spreng weer op, doch twintig pao verder stortte hij op nieuw neer en bleef liggen. Hij had een schotwond in den rug. Zijn toestand is zorgwekkend. De tweede moest spoedig zijn poging t,ot ontvluchting opgeven, daan hij door een kogel in de zij was getroffen. De derde vluchteling wist te ontsnappen in het boscli, doch zijn vrijhield zou nog van korten duur zijn. Van alt® kanten daagde de politie op en het bosch werd omsingeld. Ontsnappen was bijna niet mo gelijk. Temeer daar de man door achter volging zeer uitgeput moest zijn. Nog geen twee uur later had men hem dan ook gevonden. Hij had zich verscho len onder bladeren in een droge sloot. Ook hij werd gearresteerd. Da drie bandieten waren met dikke knuppels gewapend en droegen gevangeni: kleeding. .Wegens moord en rcof moeien zij in Duitschiand nog terechtstaan. Donderdagmiddag is in het gebouw van den Raad van Arbeid te Deil't de schilder D. van een ladder gevallen en op het hoofd terecht gekomen, waardoor hij een schedelbreuk bekwam. Zijn toestand is hopeloos. Sedert geruimen tijd werden te Zeist allerlei diefstallen gepleegd, soms ge paard met inbraak. Thans is het de politie gelukt de daders, een tweetal jongens van 19 jaar, te arresteeren, die samenwerkten met een beier, die eveneens werd" aange houden. Reeds kwamen verscheidene rij wielen en een kar vol verschillende arti kelen te voorschijn. Do aanleiding tot de ontdekking was, dat een bestolene zijn rij wiel opmerkte op een verknoping. Door de reedcti,--r -ni^i ak te Katwijk is besloten, dat een vijfde deel der Katwijksche vloot aan de haringvis- scherij zal deelnemen. Dij loting rut,en de vaartuigen worden aangewezen die dan zullen uitzeilen. Het aantai weric- ioozen te Katwijk stijgt onrustbarende DE TUINBOUWPRODUCTEN IN 'T WESTLAND Omdat er nog al furiKe partijen naai Duitschland konden verzonden worden, bleven de prijzen der tuinbouwproduc ten in 't Westland in de laatste dagen vrij goed. Voor de koude-- of natuur- salade worden vrij wat hooger prijzen; besteed dan onlangs voor de broe.s.a. Daar hebben de tuinders trouwens ook groote schade op geieaen. De oporengst uer kasbloemkool is bevredigend, ook de prijs der veldaool, die in hoe langer hoe grooter partijen worut aangevoerd, is goed, mits voor mooie producten. De spinazie, die onlangs tot 2 cent per 4 kilo was gedaald, is nu reeds veie da- gén zeer hoog, tot 103 ets. per 4 kiio toe. Tomaten komen reeds in grootere partijtjes en brengen zeer hooge prijzen op, twee gulden en meer voor een half kilo, is zeker. geen kleinigheid. Er zijn echter, maar weinig tuinders die zich de weelde van stookkassen hebben kunnen veroorloven, i. ERTiSVERVOER OVER ROTTERDAM Gedurende 6 jaar is de erts-invoer voor do ijzerindustrie in de Rijnprovincie over de Duitsche Eeins- en Wezer-havena ge schied. Naar uit België aan het „Hbld." ge meld wordt, zal deze invoer weer even als vroeger, over Rotterdam plaats heb ben. De terugkeer tot den vóór den oor log gebruikten transport weg moet in d« eerste plaats aan de verbetering der va luta worden toegeschreven, daar d't kosten voor het transport langs den omweg over de Eems- en Weserhaveii voortdurend hooger worden. EEN HULDIGING. Op den 22sten December 1893 promoveer- En nu sal men ndj Ttfaigféni „Wtor ligt Marrelhoef?" Ja, mijn geëerd» lezer, dat Is eam vraag die wel wat moeilijk voor mij te beantwoorden valt; Ik zou uw nieuws gierigheid gaarne op dit punt willen be vredigen, maar het is een schrijver niet veroorloofd zoo maar alles te openbaren. Daarom zult ge tevergeefs dit dorp op noodzaakt gevonden de plaats der behan- de kaart te zoeken. Ik heb mij' ge noodzaakt gevonden de plaats der hande ling van ons verhaal achter een ver dichten naam te verbergen, en het doet er, dunkt mg, ook al weinig aan ai hoe zij heet, zoo de geschiedenis u in deze bladzijden medegedeeld, in meerdero of geringere mate uw aandacht waar dig blijkt Dit laatste blijft u alleen te beslissen over maar het ia pablUE- lijk gansch niet onverschillig hoe uw oordeel er over luidt. Met het doel om u eenige oogenblikken aangenaam en nuttig bezig te houden, heb Ik geschreven, deze eisch welken ik mjj .zeiven heb gesteld, is niet altijd zoo gemakkelijk te bevredigen, en of schoon ik volstrekt niet de minste aan spraak op eenigen lof van uwe zijde maak zou het mij toch zeker aangenaam zijn zoo uw oordeel over dezen letterar beid niet ongunstig luidde. •Verwondert het u misschien dat de niet beantwoording eener strafbare, zinnelijke liefde den mensch zoover kan brengen, dat hij tot aan het graf het vroeger voor werp zijner onzinnige vereering met zijn wraak vervolgt, dan wenschen wij u van harte geluk, want dit zou een toeken zijn. dat gij nimmer onder de werking van een hartstocht hebt geleefd, die, al zou zij' zich ook minder krachtig mogen too- nen dan bij1 Freundlich, toch zoovelen reeds in dit leven ten verderve heeft gevoerd en aan wier werkelijk aanwezen gij in geenen deele behoeft te twijfelen. Wanneer een ongeoorloofde een zinnelijke liefde in haat verandert, evenaart, ja over treft dit laatste gevoel het eerste .dik werf in kracht, en indien er geen gods dienst aanwezig is, om. naar welke zijde de buitensporige neiging dan ook over slaat, deze te beteugelen, hebben wjj al tijd uitersten te verwachten en zijn ge tuigen van een overdreven walgelijke ver eering of schrikken terug voor de ver delgingswoede der wraak.' Gij zoudt mjj kunnen toevoegen, dat u de ontvoering van Laura eenigszins on waarschijnlijk voorkomt, daarop kan ik u antwoorden, dat er, volgens het verhaal van een zeer waarheidlievend persoon vopjT jaren geleden te Amsterdam een zelfde voorval moet plaats gevonden heb ben. Laat op den avond werd zekere jonge dame van een gezellige bijeenkomst tehuis gebracht, zij verzocht haar geleider die iemand van onbesproken gedrag was toen zij aan de stoep genaderd waren te ver trekken, daar zij éen sleutel bij zich had en nu wel in huis zou komen. Het jong- mensch, dat haast scheen te hebben om weg te komen, voldeed aan haar verlangen en nimmer heeft men iets jneer van het meisje vernomen. In 't geheel doet men verkeerd zich te verwonderen over een of andere zonder linge passage in een verhaal. Hoe dJk- Iwijis vinden er niet in onze onmiddellijke I nabijheid voorvallen plaats, welke wij on waarschijnlijk zouden noemen wanneer zij ons in een roman werden verhaald. Een Fransch schrijver van befaamde reputatie staat er ons voor in, dat, welke horrible geschiedenissen hij ons ook mededeelt, hij altijd nog verre beneden de werkelijkheid is gebleven en men slechts de jaarboe ken der lijfstraffelijke rechtspleging heeft te raadplegen, om zijn bewering bevestigd te zien, en wij twijfelen geen oogenblik aan de waarheid hiervan. Rilt men niet dikwerf wanneer men in de dagbladen het verhaal van de afschuwelijkste ja, ondenkbaarste misdaden onder de oogen krijgt en zou men in dat opzicht niet veeltijds geneigd zijn om aan verdichting te gelooven. zoo die ijzingwekkende ge schiedenis ons niet van geloofbare zijde werd medegedeeld? Dan ziet men dut de werkelijkheid met zelden de verdichting in verschrikkelijkheid overtreft. In zoo verre het in de menschelijke macht ten goede of ten kwade ligt, bestaat er in waarheid niets onwaarschijnlijks, alles is mogelijk Ja, de poel van ellende en jam meren, waarin een mensch verzinken kan is grondeloos, aan den weg van misdaad zielesmart verdrukking en smaad is geen grens. Wat zou er van ons worden, zoc wij di» enkele opflikkeringen van deugd en geluk, welke wij op den dwarsweg die er doorheenloopt, somtijds met genoe gen ontwaren, moesten missen en zij om geen kracht schonken om het voetpad ons tot aan het graf afgebakend, te vervolgen. Soms waant men zeker vor haal onwaar^ schijnlijk terwijl het op morgen waar blijkt te zijn; vandaag wordt ons iets ala zeker berichu wat naderhand bljjkt nieit t* zijn gebeurd Zoo smelt de waarheid m den leugen en de leugen in de waarheid en .Voltaire had gelijk, torn hij zeidei La fable ressembie parfois k i'hisDoir» et l'histoire 4 la fable: Soms schijnt dr fabel geschiedenis en de geschiedenis -een fabel. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11