bi m 1 km i [EytiSIIELffliSliilffl Hst „öefensierapport". BINNENLAND Binneniantisch ftieuws. m Indrukken van den dag 43ste JAARGANG No 11664 5 i DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT tfOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,92y2; PER WEEK 227, CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 3,25 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFCEELSNG „DRUKKERIJ" No. 1743 ADVERTENTIEN 30 CENTS PEft REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dit nummer bestaat uit vijf bladeg waaronder het geïllustreerd Zondagsblad ia acht bladzijden. EERSTE BLAD Uitreiikng Broodkaarten. De Directeur van het Gemeentelijk Le- yeusnilddeleiibureau te HAARLEM breng vensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat de uitreiking van brood- li aart eu zal plaats hebben aan zijn bu reau (kamer no. 4) en wel op: Maandag 10 Mei voor de nummers 14000 Dinsdag 11 Mei voor de nummers 400180C9 Woensdag 12 Mei voor <ie nummers 800112000 Vrijdag 14 Mei voor de nummers l&sOl16000 Maandag 17 Mei voor de nummers 160012009 Dinsdag 18 Mei voor de nummers 20CU124000 telken» van dca van. 3 uur tot des jen». 4 uur. Uitreiking Bloernkaartèn. Dal voor beu, die in aanmerking ko- niBU voor bloemkaarten ten bhoeeve van kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar, otwior overlegging' van bet Sbc'areffeude geboorteliewös. op de dagen waarop bun broodkaarten in ontvangst kunnen nemen, teveim gelegenheid beslaat blosmkaarteu te out vangen. De Directeur voornoemd, 4607 F. DE JONGE. XXXVI. DE KATHOLIEKE VROUW. Vandaag ten zwaarwichtige beschouwing ov.'i lie Uoomsche vrouw, haar taak in de te genwoordige maatschappij, baar rechien en pucluen?. Misgeraden. Wat hier boven staat is de tiroi van het „Crguan der federatie van R.K. Vrouwenbonden in Nederland". waarvan bet eerste nummer voor ons ligt Aiweer een nieuw blad? vraagt gij natuur lijk, Dat uoen ook wij, bi) leuexe peuoaiek ci;e in dezen tijd op onze schrijitaiel waait, Maar toen wij het eeis.e nummer van „De Kaaioiitiee Vrouwin handen kregen, slaak, ten wij een geheel andere verzuchting: ..Ein delijk!' riepen wij. Men kan in het verenigingsleven alles meemakentien menschen komen re saam en noemen zich een „Bond'". Morgen geven zij een orgaan uit. tiet moge gaan zoo 't wil, maar een landelijke 'organisatie zonder eigen blad is niet meer denkbaar. Als 't maar even kan maakt een plaatselijke afdeering naast het bondsorgaan nog een eigen blaadje. En de R.K. Vrouwenbond, die grootsche organi satie, met een geweldigen bloei m weinige jaren djds. de Roomsche Vrouwenbeweging van Nederland, de R.K. Centrale van alle vrcuwenvereenigmgen in ons land. straks in terna i ion aal verbonden niet alle Katholieke vrouwen der wereld.... die organisatie mis ie haar eigen pers. Ook tet vreemde verschijn sel hebben wij meegemaakt en daaraan is nu fen eind gekomen door het verschijnen van net eerste nummer van „De Katholieke Vrouw". Doch nu ook voor goed! Want het uitblij ven van een Katholiek Vrouweni&lad moet l:a.uurlijik geweien worden aan het feit. dat de leiding hooge eischen stelde aan een eigen orgaan en de verantwoordelijkheid niet dan ca zorgvuldige voorbereiding wilde dragen. Des te beter; nu mogen wij dan ook ver wachten dat deze nieuwe periodiek niet een senaags-vlieg zai zijn onder de vele pcrapro- éuoen, die dagelijks kooien en verdwijnen, maar een gezond orgaan, dat weldra de on misbare. de natuurlijke spreekbuis zal 'blijken van de R.K. Vrouwenbeweging, een orgaan, dat met den grooien Roomsclien Vrouwenbond zal staau en vallenen vallen, doet hij nooit Wat „de Katholieke Vrouw" beoogt? Men kan het elders lezen, waar wij in dit blad liet een en ander overnemen uiteen inleidend artikel van de redactrict mevr. Steenihoff— Smulders. En wat het hoopt te worden? Dat vinden we alleraardigst ge teek aid in een geestig strikje van E. van Berkel. die over het nieu we vrouwenorgaan .xen droom" heeft gehad En onder meer bet volgende zag en hoorde: Moet je dat schaap nou zoo lüjf inbakeren? Laat toch z'n beentjes vrij» cat 't wurm zich kan toewegen. Tc Zal je mijn vrouwenkrantje es brengen, daar staat 't zoo precies in. boe 't wezen moei" W e tred eu zachtj e® nad er. 't Is Cato's wei kster, die aan 't rodeueoren is tegen een vrouw met een klein kindje op den schoot De buurvrouw van d'overkant leunt tegen de deurpost en valt in„Mins, neem zélf dat krantje'k Zeg tege me man: die vijf eeuten in de week motten er voor mij maar af, zeg ik, voor jouw kmnlen en kassen en vereeniging mot er zooveel af. En vanmiddag heb ik hutspot gemaakt, zooals 't in 't kraaitje stond, met rijst er door, dan was het voedzamer. Me man en me jonges, ze hebben gesmuld. Dat krantje is z'n cente waard, zeit me man. Ja, zeg ik, met eten zijn jullie man nen te krijgen, zeg ik, maar wat óók zoo mooi is van dat krantje, dat. als Mie van den hoek weer komt met d'r bolsjewieken- praatjes, je d'r mond kunt stoppen en d'r laten hoc-reu wat 'n leugens ze verkoopt, want de stukken over de polletiek benne allemachtig mooi in dat krantje en as we stemmen, motten we daar toch wat van weten. Kijk, dag dames En dan het vervolg van den droom, in een fijnen salon: „Aerdig, niet, dat laatste artikel over de kleurencombina.io bij de inrich ting1 der woningl Als verschillende jonge meisjes dat vroeger gelezen hadden, zou den ze voor ham- huweiijk absoluut ander ameublement hebben uitgezocht. Bij me vrouw Scbrekema word ik in den salon bepaald nerveus door den kleuren-in- druk." „Ja, freule ik kan er ook slecht tegen. Ons blad vind ik zoo vrééseüj'k aerdig. Heeft u geboord dat freule van Boetsing tot Haisenburg aan 't patronaat is ge gaan, naar aanleiding van dit artikel: Hoe jonge meisjes haar tijd besteden? 't Had ha,ar zóó getroffen." ,,'t ,Was ook noodig," zegt pen oudere dame; „de neutrale partij beschikte over 18 Vrouwenorgaaen, behalve de vrouwen- rubieken in de verschil.ende bladen, zegt prof. Bavinck. Ru kunnen wij katholieke vrouwen in ons orgaan nog mei elkaar kennis maaen en elkaar leeren, nietwaar. Kom, Max we moeten vertrekken." Mijnheer rijst omhoog, maakt een knoop van z'n smoking dicht zeggende: 'k Merk wel, dat ik ook een abonnement op de Katholieke Vrouw zal moeten nemen, om tegenwoordig op de jours te kunnen mee sprekenK Wij twijfelen er niet aan, of deze droom zal werkelijkheid worden en „de heerea der schepping" zullen weldra met res pect het Rooinsch© Vrouwenblad vernoe men! Indien men, na het lezen van de bekende brochure van Mr. Bomans „Scheming in de R. K. Staatspartij zijn meening nog niet mocht hebben gedeeld, dat er van een a.s. scheuring in die partij geen sprake is, dat die partij, samengebonden door een hooger iets, dan elk politiek gekrakeel het geloof alle stormen, hoe groot ook, het hoofd zou weten te bieden, dan zal men thans, nu men gelezen heeft de voorstellen der R.K. Staats partij op het defensie gebied een der moei lijkste problemen van den tegenwoordig en tijd - ongetwijfeld met hem voelen en begrij pen, dat de eenheid in de partij niet alleen zal blijven zelfs op het geRed der defensie maar mogelijk nog versterkt zal worden. Zelden heeft men een meer getrouwe af spiegeling der R. K. Staatspartij gezien, dan het „deiensie-rapport", dat de Commissie uit die partij ingesteld, de kiezers aanbiedt, immers de R. K. Staatspartij, samengesteld uit personen van eiken rang en stand, uit per sonen, die over verscheidene punten zeer uit eenloopend denken, blijft toen elk verschil ten spijt altijd weer een ééne en ondeelbare maclit, omdat het hoogste wat die partij sa menhoudt het Roomsch Katholieke geloof zelf een ondeelbare macht vormt. Hoe uiteenloopend de meeningen der Com missieleden ook waren, toch is men met één defensie voorstel gekomen, waarmede een ieder zij het dan al niet „con amore" ge noegen nam. Bedriegen alle voorteekenen niet, dan zal het rapport op de a.s. Algemeene Vergadering van den algemeenen Bond van R. K. Kies kringorganisaties in Nederland, met overgroo- te meerderheid (zoo niet met algemeene stemmen) worden aangenomen. En toch zal het rapport, zullen de voorstel len allerminst een ieder naar den zin zijn, allerminst is er dan ook reden om over het rapport, zooals dat voor ons iigt, te juichen. Zeker, wij kunnen juichen, dat we onze een heid in de partij zullen behouden, wij kunnen juichen, ondat de hoop der andere partij, dat de t R.K. Staatspartij, op het Defensie punt ver- deeld zou raken, (wat voor buitenstanders een oogenblik zoo scheen) vervlogen is, dat de R. K. Staatspartij bewezen heeft, de sterk ste stormen te kunnen weerstaan, zonder dat men voor een scheuring bevreesd behoeft te zijn, ongetwijfeld is er reden voor om hierover te juichen, maar overigens We moeten echter onszelf afvragen Kon het anders Moeten we maar niet al te zeer inzien, dat er op defensie gebied, ook bij de katholieken, „uiteiste" denkbeelden heerschen dat ah* denkbeelden in de Commissie ver tegenwoordigd waren, dat een der leden het oogenblik gekomen achtte voor Nederland om tot algeheele ontwapening over te gaan, een ander algemeenen dienstplicht wilde in voeren. Met dit voor oogen, en er aan denkend, dat ieder van jongs af aan vol idealen is, maar men werkelijk niet oud behoeft geworden te zijn, om tot de ontdekking te komen, dat idealen nog spoediger verdwijnen, dan de sneeuw voor de zon, of de rook, die door den wind wordt weg gedreven, dat we de harde werkelijkheid heb ben te aanvaarden en theoretische beschou wingen hoe mooi en goed bedoeld ook dikwijls voor de praktijk opzij moeten zetten, met dit voor oogen, mogen we dankbaar zijn wat echter geenszins „voldaan" wil zeggen dat men ons een „ontwerp" heeft weten voorte leggen, dat „aannemelijk" mag worden genoemd en waarvan niemand m.i. de verantwoording op zich zal durven nemen, het te verwerpen De hoofdinhoud van het rapport mag ik bekend veronderstellen, de „conclusiën" zijn bovendien in dit blad afgedrukt. Het ligt dan ook niet in mijn bedoeling het lijvige rapport van meer dan honderd bladzijden uitvoerig te bespreken, ot de militaire technische kwestie's aan uitvoerige critiek te onderwerpen, wat me overigens ook niet mogelijk zou zijn. Neen,ik wilde gaarne enkele hoofdlijnen bespreken, om de aandacht te vestigen op die punten, welke m. i. nog verbeterd zouden kunnen wor den, met behoud van het bestaande voorstel, en enkele andere punten aan critiek onder werpen. Ons streven toch mag niet zijn, om maar alles, wat ons wordt voorgelegd, goed te keu ren, omdat het van onze eigen partij komt en hierom maar direct „hoera" te roepen, als ware het onverbeterlijk. Het rapport gaat uit van de opvatting, dat we nog met kunnen overgaam tot afschaffing van ons leger, dat we tot eigen behoud, ter onzer verdediging nog een leger moeten be houden. Evenmin wil he iechter algemeenen dienstplicht, doch handhaving der loting, eventueel met als correctiefhet invoeren van een weerbelasting. De beste uiterste standpunten, die in de Commissie waren vertegenwoordigd, n.l. io thans reeds overgaan tot algeheele ontwape ning en 20 algemeenen dienstplicht, heeft men dus niet willen aanvaarden, maar ter wille van de eenheid hebben deze beide personen, die de uiterste denkbeelden waren toegedaan, zich neergelegd hij de meening der overige leden, die, dm bestaanden grondslag handha- vend, dezen grondig wenschten te verbeteren. Alen waren het echter eens, dat het geheels voorstel in verband met de nog onzekers toe standen, slechts als tijdelijk moest worden be schouwd. Men heeft dus den bestaanden toestand en het tijdelijk karakter als grondslag genomen en ziehier m. i. een groote fout, omdat juist deze grondslag zoozeer aanvechtbaar is. Hoe mooi was het niet geweest, als wij, Katholie ken, nu eens voor den dag waren gekomen, met een nieuw soepel systeem, dat zich in ver schillende richting bad kunnen uitbouwen. 1-Iet heeft niet zoo mogen zijn, men wil het oude behouden en verbeteren! Maar met groo tenangst vraag ik mezelf afis dat mogelijk Kan ons oude, verstokt conservatieve leger- lichaam, nog verbeterd worden Het is als een groot oud huis, dat bouwvallig is gewor den, dat reeds enkele zeer bedenkelijke ver zakkingen heeft vertcoua en dat men, in plaats van het radicaal af te breken en er een mooi nieuw voor in de plaats te zetten, thans we- derom gaat „oplappen", gaat stutten, zij bet dan ook met de bedoeling dit met zeer zware palen te doen. Echter hoe dik deze ook mogen wezen, het gebouw blijft versleten, de kans van instorten blijft bestaan. Het conservatisme zal hoogtij blijven vieren, „Oorlog" zal haar naam van „het meest conservatieve departement" weten te handhaven en de dikwijls met name aange duide conservatieve hoofden van afdeelingen bewezen), welnu laat hij dan ook de gelden verschaffen, opdat wé zelf die verzorg:] g op ons kunnen nemen. Iets anders is, dat ook in de Katholieke convicten, de controle zeer scherp zal moeten zijn enzullen de soldaten die verdragen? zullen de meer met aardsche goederen bedeel den niet rustig op kamers (z.g.n. „bij familie") gaau wonen en daardoor de „gelijkheid" in dienst (het eenige goede wat van de kazerne tot dusverre te zeggen was) niet grootendcels weer worden opgeheven, met al de nadeelige gevolgen daarvan En ten slotte zij die niet katholiek zijn of niet tot een geloof behooren, dat een eigen convict inricht, zij komen toch weer in dc kazerne terecht. Ook met hen moe ten de Katholieke jongens omgaan, zij het slechts in de diensturen en op wacht e. d. en voor deze zorgt het rapport niet, terwijl toch de hoofdbedoeling moet zijn verheffing voor allen en niet voor een kleine categorie, wat in de praktijk mogelijk weinig resultaat zou op leveren. Ook de oplossing van het „aanvoerders- vraagstuk" schenkt geen bevrediging. Men wil nu.het beroepskader gaan requireeren uil het verlofskader. Alweer een verbetering maar geen afdoende. De verbetering mist de waarborgen dat we de beste zullen krijgen en de meest hoogstaande mannen. Juist het tegendeel zal men eerder bereiken. De beste verlofsofficieren en onderofficieren toch zui len in de burgermaatschappij een heel wat betere positie öf hebben óf kunnen verkrijgen, dan in dienst tenzij men de salarissen wilde verdriedubbelen en het resultaat zai zijn, dat men inplaats van de beste, de slechtste verlofsoificieren krijgt, die beroepsofficier worden. Ook reeds in de mobili satie heeft men een poging in die richting gedaan. Men stelde toen voor 40 verlofsofficieren de gelegenheid open beroepsoflicieren te worden. Van de 5000 verlofsofficieren kwamen slechts 17 lief hebbers en dat het de besté waren, zal niemand durven bewerenterwijl een volgend jaar de resultaten nog geringer waren. Nu wil men wel de beroepsofficieren en on derofficieren, die blijken niet te voldoen, daar na weer afvoeren naar de burgermaatschappij om daardoor ook in de hoogere rangen een uitgelezen corps te verkrijgen maar ook luci- bij blijft het bezwaar bestaan, dat juist ue jongere, de luitenants w. o. dus zij, die, omdat ze niet voldoen, later worden afgevoerd het meest kunnen inwerken op den troep. die een vermaardheid op dit punt hebben .lo maar vooralburgerlijke zullen niet in staat blijken plotseling te ver anderen en het zoo hoog maar vooralburgc te doen binnendringen. ren piotseur noodige jonge frissche rlijke bloed, het leger Ook het tijdelijk karakter van het voorstel is iets, waar men m. i. zeer sceptisch tegen over moet staan. Indien men in Nederland met een tijdelijken maatregel voor den dag komt, wil dat steeds zooveel zeggen, dat de definitieve óf nooit óf eerst na jaren en ja ren komt. Zal het anders met het legervraag- stuk gaan Ik geloof dat de Commissie het, evenmin als ik, denkt. Haar gt-heele voorstel is over verscheidene jaren verdeeld. Ze ont- werpt een vlootplan, dat in tien jaar nog niet I werkelijkheid, onze idealen opzij zetten, even- gereed is (alles als tijdelijken maatregel 11ze ais wij het ook in ons leven zelf zoo dikwijls Slechts noode missen we in het rapport een bespreking van het strafsysteem, waar toch zeer veel over te zeggen, en alles aan te ver beteren viel. Een groot lichtpunt voor „bezuinigers" js echter, dat bij een zeer globale schatting de voorgestelde wijzigingen, ten minste een be zuiniging van 12 y2 millioen per jaar, zullen opleveren.. Ik heb hierbij slechts enkele grepen gedaan om aan te toonen, dat we nu met direct over het rapport kunnen juichen. Echter ongetwij feld Worden er vele en ingrijpende verbeterin gen voorgesteld en zou bet onverantwoorde lijk zijn een dusdanig rapport te verwerpen, te meer waar niemand ailicht een beter sy steem er voor in de plaats zou kunnen zetten. Zeker zal het rapport dan ook dienen te worden aanvaard, echter zal er hierbij op gewezen worden, welke fouten het rapport aankleven en alleen door voortdurend het vraagstuk onder de oogen te blijven zien, is verbetering te verwachten. Is het thans nog onmogelijk wat ik gaar ne wil aanvaarden met iets nieuws voor den dag te komen, welnu mogen wij katholie ken er dan met alle macht toe medewerken, om het bestaande bouwvallige huis te stutten zoo goed mogelijk, om ervan te maken het minst slechte wat er nog van te maken is, mogen wij, reken ng houdend met de harde wil convicten inrichten in de garnizoenen, ver korten diensttijd voor hen, die eenige jaren, voorgeoefend zijn, afvloeien naar de burger maatschappij van officieren en onderofficie ren, dat slechts zeer geleidelijk kan geschieden dat alles doet me zéér, zéér sceptisch staan tegenover het tijdeiijk-karakter, temeer waar, na invoering van dat tijdelijk systeem, men weer enkele jaren noodig heeft, om de werking te beoordeelen en het heele stelsel aldus veel kans h,eeft reeds verouderd te zijn onbruikbaar, alvorens het is ingevoerd 1 Zij, die de „conclusie's" en mijn artikelen over „het Legervraagstuk" hebben gelezen, behoef ik allerminst te zeggen, ik niet vol daan ben op het punt der Kazernes. Het rapport wil noodgedwongen de Kazer- ne's behouden in plaats van ze radicaal uit te roeien. Zeker er komen verbeteringen. Het rapport wil n. 1. de gelegenheid geopend zien om buiten de Kazerne's te overnachten, hetzij bij ouders of fanulie of in op te richten convic ten van versciullende geloofsovertuigingen. Ongetwijfeld een groote verbetering, maar ook hierbij stuit men direct alweer op groote bezwaren. Wie zal die convicten (militaire kostscholen zou men kunnen zeggen) betalen? Het rapport antwoordt :„de Katholieken uit de plaatsen, die de voordeelen der garnizoe nen genieten 1" Ongetvyijfeld aardig bedacht, maar eenerzijds vraag ik me afmoet er van de Katholieke offervaardigheid die spreek woordelijk is en waar we, met recht, trotscli op kunnen gaan nog meer gevergd worden, ot heeft ook deze grenzen en aan den anderen kantis het niet de plicht van den staat er voor te zorgen dat onze jongens in dienst niet bedorven worden Kan de staat er in de kazerne's niet voor zorgen (en zijn onmacht op dit punt is nu zoo langzamerhand toch wel moeten doen, hierbij een offer brengend wat wij gaarne doen aan onze eenheid, die wij in deze tijden voor alles noodig hebben, onder de krachtige bescherming van ons "geloof. H. KUSTERS NEDERLAND EN JAPAN. Naar men zich zal herinneren, heeft de Ja panache regeeriug een aantal vooraan staand© Nederlanders tot een bezoek aan Japan uit genood i.g?d tot weder-opleving en versterking der wederzijdsch© econo mische betrekkingen. Uit goed ingelichte bron verneemt het Haagse he Bureau van d© „Eastern Ser vice", dat dee© uitnoodiglng hier te lam do met sympathie is ontvangen, doeh dat voor ©en dergelijk bezoek d© onmisbare voorbereiding nog niet zoover gevorderd is. dat aan de uitnoodiglng nog in dit jaar gevolg zou kunnen worden gegeven. Er mag worden verwacht, dat 't volgend jaaT de verwezenlijking van het plan zal geschieden te eerder, wanneer de tijdsom standigheden daartoe medewerken. TOEPASSING DER LANDARBEI- DERSWET. In Westerwolde (Gron.) onder d© ge meente Vlagtwedde, weneobt een zeven tal arbeiders gebruik te makeu van dc Laudarbeiderswet. om een stuk land met een eigen woning te bekomen. Thans ver strekt het rijk aan d© gemeente Vlagt wedde een voorschot van 18.500 ten ein de aan di© zeven aanvragen to gernoet te komen. »DE KA1 riOLi^iv- Heden is het eerste nummer van »De Katholieke Vrouw« verschenen. In een inleidend artikel vertelt de redactrcei, Mevr. Alb. Siccnhoïf—Smutuers, wat het blad beoogt: 1ste de spreekbuis te zijn van de federatie van R.K. Vrouwenbon den in Nederland: »Wat de Vrouwen bond wii e.i hoe de afdee.ingen werken*. En vervolgens: »Alie mannen en vrouwen die belang stellen ia de godsdier.s ige en maatschap- pelijke ontwikkeling oer vrouw; a.ler die ons iets te zeggen nebben, uie wii.en leeren, leiden, vei manen, opOeu.en; al ien die ons iets willen verteken over mooie dingen, zullen in ons li.ad voor ons spreken en wij hebben maar te lu.s teren. In andere bladen en tijdschrifter vindt ge zoo nu en dan iets wac vooi de vrouwen beiangiijk is; hier word alles alléén voor de vrouwen a encore ver en wat er in binnen- en buken.and on der de vrouwen gebeurt kunt ge hie. vinden. Waarover in »De Katholieke Vrouw* geschreven zal worden We hopen dat ge uaar zult lezen be langwekkende dingen over alles walden goosaienst betreft. A.s we eeriijK zijn bekennen we allemaal dat het zoo noo dig is méér van onzen godsdienst te wekn. Ach, we hoorea er dikwijls, zoo weinig van; zoo dikwijls zitten we te ver van de preekstoel af in onze groote kerken om de preek goed te vers.aau; we komen thuis er zoo gauw niet toe een boek erover te lezen! I11 ons eigen Blad zal het zoo gemakkelijk gaan er. als we 't niet goed zoaue.1 begrijpen dan kunnen we heel eeuvouuig om uitleg vagen, wanter komt ook eer. Brievenbus in ons blad. En Lder mag daarin vrij vragen, van alles over alles. Bij de godsdienstleer s uit zich de li turgie aan: de kennis van al de ceremo niën en gebruiken in de kerk, waardoor alle plecntigheaen zooveel mooier en in niger. voor or.s worden. Dan krijgen we aiierlei praatjes over opvoeding, over onderwijs, over df vrouwenbeweging in binnen- en buiten land, over. vaKVereenigingeu, over vrou welijke beroepen; we zullen een eigen rubriek krijgen over mode en over handwerken; en vaKkunuigen zuileu ons goede dingen vertellen over de gehei men der huishouding. We gaan eens 'n kijkje nemen op ten toonstellingen we zuhen praten ovei. sociaal werk: vve krijgen mooie artike len op het gebied van ue podheke voor lichting, die we zoo noodig hebben voor; den tijd, dat we moeten gaan stemmen. Ook hopen vve eens te praten over boeken en muziek en de leesgra^en zul len een boeiend vervolg-verhaai vi: den, aal onder we, pen behandeld waar we al len belang in stellen. .WA hebben een eigen Blad!" ONZE LANDGENÜOÏEN UIT RUSLAND. Onze landgenooten, die per «.fl. „Linge- stroom" uit Rusland terugkeeren, wor den in 't midden der volgende week in 't vaderland terug verwacht. Stemt deze tijding de bloedverwanten tot levendige blijdschap, het bericht mag dan ook ais een groot succes worden be schouwd, voor het streven van den secro- taris-genoraal van Algemeenen Dienst Mr. J. B. Kan, om deze aangelegkoid tot een goed einde te brengen en die zich zeer veel moeite daarvoor getroost heeft. BOND VAN R.-K. GEMEENTE RAADSLEDEN. Te Sneek is opgericht een Bond van R.-K, Gemeenteraadsleden in Friesland. TOT OVEREENSTEMMING GEKOMEN De Neder landsche en Du its© lie gedele geerden, die onderhandelingen hebben gevoerd betreffende de kolen- en crediet overeenkomst, zijn Donderdag definitiei tot overeenstemming gekomen. J)E HEL" VAN BARBUSSE. Naar aanleiding van het arrest van den Hoogen Raad op 12 April j.l., inzake het pornografisch boek van Barbusse, had het Katholieke Kamerlid, Dr. Deckers wijzi ging van het desbetreffende art. in bet Wetboek gevraagd Het uitvoerig antwoord van den Minis ter van Justitie komt hierop neer, dat hij lu bedoeld arrest geen reden vindt, om oen wijziging van art, 240 van het Wetb. van Strafrecht voct te dragen. DE OUD-MINISTER VAN OORLOG JHIl. ALTING VON GEUSAU. Het Corr. Bureau meldt, dat de oud minister van Oorlog, Jhr. Ailing vep Gcusau, behoort tot hen, die solliciteeren naar het ambt van lid van de Algemee ne Rekenkamer, in de vacature, ontstaan door het aan don president van dat col lege verleende eervol ontslag. OPHEFFING UITVOERVERBOD. Met ingang van 11 Mei is het uitvoer verbod van Buiten-Europeesch© houtsoor ten opgeheven. R'iM F??~; •1 -Lfün irt A O. I 1 l /T

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1