RE PLECHTIGE OVERBRENGING DER RELIEK VAN ST. BAVO. DINSDAG 3! IÏBE1 1920 43ste JAARGANG Mo 11865 OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,92'/*; PER WEEK 22>/2 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f3,25 SU VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELiNS „DRUKKERIJ'' No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL. BU CONTRACT 8ELANQ3UKE KORTING Gisterenavond, op 10 Mei 1920, is met stralenden luister door Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, onzen zoozeer beminden Bis schop van Haarlem, omgeven door een stoet van geestelijken, corporaties en dui zenden geloovigen, plechtig de eerbied waardige reliek van St. Bavo, den pa- troon Uier Kathedraal en Beschermheer van Haarlem, naar de nieuwe kathedraal overgebracht. Het is geworden een indrukwekkend en grootseh feest tevens! Want zeg ons, gij duizenden Roomsoh- Kathoiieken en ook niet-Roomsch-Katho- lieken, die gisterenavond onder de mach tige gewelven van het trotse he kerkge bouw waart saamgestrooind, zeg ons; werd ocat een keizer of koning niet meer liefde eu grooter eerbetoon zijn paleis in gehaald, dan de reliek van dezen Heilige Gods, die nu reeds dertien eeuwen zich verheugt in de beschouwing van Hods Aanschijn! Was niet het devote zwijgen van die duizendimondige menigte welspre kender dan een gedonder van toejuichin gen en liefdebetuigingen? De oude schrijvers verhalen oas van den triomfalen intocht der holden, die lau weren plukten op de Olympische spelen; ieder kan zich een glimp van. den »eu IM t>raal on luister voor den geest roepen vaurmede een overwinnende Cósar het soudelijko Rome werd binnengeleid. Maar ie zulk een triomf te vergelijken met den Ingehouden jubel der menigte, die gister avond eer bewees aan St. Bavo en alleen uiting vond ia bet machtig Te Deum, dat geheel die ruime kathedraal vulde en tot één massieve massa maakte; in dat jubel lied den held St. Bavo toegezonden, een huldiging, oulmineerend in den kus van eerbiedige vereering der stoffelijke over blijfselen van Haarlem's machtigen pa troon? En wat ai gedachten bestormen den geloovigen christen, die bij deze plechtig heid tegenwoordig was! Wij waren daar getuigen vaa een histo rische» gebeurtenis, die wij hielpen groot maken. Na eeuwen zal het heerlijke kunstwerk aan de Leidsohe Vaart nog getuigen van den godsdienstzin van het nu levende ge slacht, evenals wij nog opzien naar het bouwwerk onzer vaderen op de Groote Markt. Dan zal de een of andere priester, of de een of andere oudheidkundige van de geschiedenis der kathedraal verhalen en 10 Mei 1920 vastlaggen als een dag van groote beteekenis in de geschiedenis der kathedraal. Hij zal vertellen, dat duizen den bij de overbrenging der reliek va-a St. Bavo tegenwoordig waren en do toehoor der zal zich die ruime beuken voorstellen gevuld met geloovige Haarlemmers en zijn verbeelding zal omzen Doorluehtigen Bisschop zien, te midden van kanunniken en priesters, voor een in gouden licht schijn van kaarsen en lampen badend al taar en op den preekstoel den plebaan, der kathedraal, verhalend de geschiedenis der reliek en biddend. Die gebeurtenis, waar aan de eeuwen de herinnering zullen be waren, lidbben de aanwezige geloovigen, gisteravond helpen maken. Er is meer, waaraan men denkt! Men denkt aan ons H. Geloof, dat op zoo treffende wijze alle eeuwen bindt en ons thans lovend geslacht de hand doet rijken aan de geloovige en strijdende kerk van dertien eeuwen her, waarvan op dit ooigexiblik St. Bavo do vertegenwoordiger is! ij voelen ons één met hen, omdat wij leven in en door betzelfde H. Geloof! Die zelfde menschen hebben eenzelfden strijd gestreden als wij, met het doel het he- melsoh vaderland deelachtig te worden. Men denkt aan Haarlem's geschiedenis, want deze reliek is een stuk Haarlemsohe historie. Werd niet die reliek geschonken door het hoogwaardig kapittel van Gent om do goede betrekkingen, die bestonden tuissehen die Vlaamsehe stad en ons Haarlem? Was dit geschenk niet een ge volg van de hulp die St. Bavo in moeilijke tijden verleende aan Haarlem's bewoners, en was de toenmalige vereering van den Gentisohen healige niet het gevolg van het handelsverkeer dat de Haarlemsohe kooplieden met de Gentsche onderhielden? Benken wij bij het aanschouwen dezer re liek niet aan de abdij van Egrnond, waar jarenlang werd bewaard en aan de ver worsting van dat klooster, toen de reli- Quie met m0eito werd gered!? Herinneren wij ons niet dat onze voorvaderen voor deze reliek <|e prachtige kathedraal bouw den op de Groote Markt, die nu nog den trots uitmaakt van al wat zich Haarlem mer voelt? Denken wij niet aan de vreese- lijke tijden van vervolging, waaraan ons Roomsch geloof in de middeleeuwen ook in Haarlem bloot stond? Is de geschiede nis van die reliquie niet de historie van den roem, het leed en den heropbloei van ons katholicisme in deze gewesten? Al deze herinneringen bestormen d en ge loovige, die zijn gedachten laat gaan in het verleden, en in een gevoel van aan doening dankt hij God om Zijn goedheid en bij voelt zija borst zwellen van trots. Katholiek te zün, want aan óns H. Geloof is het verleden, het heden en ook de toe- fcornst-, Hoe vol het was! Maar l&at ons varhalen, van d'on plech- Algen intocht van Sint Baaf! Lang vóór half acht stroomden de ge binnen begon reeds het duister van den nacht to heerschen, maar hier en daar dichtte de zon nog een jubellied op de gouden muren en pilasters en spiegelde zich in de goudgele steeneu en 't glanzen de marmer, ais om haar luister aan het feest bij te zetten. Al dra was er in stoe len of in banken geen plaats meer, zoodat een groote menigte een plaats zocht in de zij- en middengangen; al maar naar voren dringend om 'niets van het feest te missen. Wat is zoo'n gevulde kathedraal een heer lijk schouwspel cn een feest op zich zelf! Aan den ingang der kathedraal werden briefjes uitgereikt, waarop do tekst van het j u,bellied ter eere van St. Bavo. Maar al spoedig bleek dat, hoewel men op bijna twee duizend toeschouwers gerekend liad, de vooorraad onvoldoende was, om i (der- een van bot lied te voorzien. Tot in de zij kapellen en de H. Sacramentskapel had men plaats genomen. Het was een roerend schouwspel, die huiden-den en wachtenden op den plecht i- gen intocht van Haarlem's patroon. De grootste belangstelling was gecon centreerd om en nabij 't parochiaal altaar, waar rechts van het altaar, de stemmige zwart-witto kleedij der biddende zusters van het klooster aan de Westergracikt een harmonisch geheel vormde mot den licht glans en bloemen- en groenpracht aan het altaar. Allo reglementen ten spijt stond hier oen dichte menigte geschaard, onver schillig of er oen stoel beschikbaar was of niet. Een stemmige orgelmuziek zweefde door de hooge rudmten. De Processie Tot plots allo voetengeschuifel en ge fluister van stemmen verstomde en aller oogen zich wendden naar den uitgang der parochiale sacristie, nabij het altaar van het H. Hart. Wijd werden do massie ve deuren geopend en 't kruis vaa Chris tus trad naar voren, gedragen door den ZeerEerw. heer Boreboom, rector van het H. Josephsgesticht, en geflankeerd door twee flakkerende flambouwen. Eén oogenblik stelde d.e processie zich op en schreed daarna do kerkruimte in. De opstelling was aldus: 1. Het kruis on twee misdienaars met lantaarns; 2. mis dienaar met vaantje; 3. 12 jongens van t Patronaat; 4. misdienaars ra. vaantje. 5.12 jongens van bet patronaat; 6. bet vaandel van de afd. Haarlem v.d, Ned. R.K. Volks bond, gevolgd door het hoofdbestuur der vareeniging; 7. De Vriendenkring van het H. Sacrament; 8. De Edolwaeht van het H. Sacrament met vaandel van de Edel wacht 9. 20 bruidsmeisjes met bloemen getooid en vaandel. 11. De kerkmeesters der ka thedraal; 12. Vaandel; 13. die aanwezige geestelijken der stad-, o.a. rector Wolff van het gesticht St. Joannes de Deo, rector Beukers, rector Samdfort van de parochie van het H. Hart aan het Kleverpark; de WelEenw. 'heeren kapelaans Lühn der St. Jo/zefsparoohie en Boin van die kerlc van den H. Joannes den Dooper; deü Z.Eerw. heer IJzermans, pastoor der parochie St. Bavo te Heemstede, de secretarissen van 't Bisdom Haarlem, de Z-Eerw. Heer L. A. A. M. Wasterwoudt en J. M. v.d, Tuyn, be halve die nog hierna te noemen geestelijken 14 de Kanunniken van het Hoogwaardig Kapittel, Mgr. G. H. F. Stoffels, deken v. Haarlem; de HoogEerw, heer Rikmen- spc-el, plebaan der kathedraal, eere-ka- iiunnik Mgr. J. J- Graaff, gevolgd door den Hoogeerw. heer Vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem, Mgr. M. ,PJ. Möll man in ornaat van protoinotarius apos-lo icus; 15 Misdienaars, waarna het smaak- |vol met groen en witte rozen versierde baartje, waarop de reliekschrijn met de kostbare overblijfselen van Sint Bavo. Het .werd op de schouders gedragen door de ZeerEerw. heeren B. JSehrandt, pas foor der parochie van O. L. Vrouw Ro zenkrans, H. Pieterse, pastoor der pa- •ochie St. Bavo te Schoten, H. J- I- Vent iel, pastoor der parochiekerk van de H.H. Elisabeth .en Barbara in het Schoterkwar- ier, L. J. Boogtoans, pastoor van de kerk tvan dén H. Joannes den Dooper. Vlak achter de reliek schreed Z- D. H. Mgr. A. J. Gallier, bisschop van Haar lem. Het was een indrukwekende stoet, waar de witte giewaden der priesters en mis dienaars, de deftige strikken en zwarte kleedij der leden van Vriendenkring, {te bruidstooi der meisjes, kleur en fleur aan gaven. Onze: gedachten gingen naar andean tij- len en streken waar zulk .een processie angs de openbare straten en pleinen mag •rekken en het Roomsche volk in be- oering brengt. Thans ging de stoet, terwijl het zang koor onder leiding van den WelEerw. heer kapelaan v. d. Kroft de heerlijke hymne zong ter eere van St. Bavo „Barvomem neritis," van Ph. Loots, langs zui- derbeuk en verder door middenpad naar het parochiaal altaar. Eerbiedig zeeg de groote menigte op de knieën, waar de processie yoorbij trok en onze Bisschop zegenend de handen strekte. Het was indrukwekkend. Bij het altaar gekomen nam de ple baan der Kathedraal de reliek van de baar en stelde haai' ten toon op eene yerhooging omgeven door licht en groen. Alsnu zet het koor in de antiphoon Si. Bavo „o God die .ons verblijdt door de verdiensten en voorspraak van den II. Bavo." Monseigneur met siai' en mitra begeeft zich naar de vroon en de Hcogeerwaarde Plebaan bestijgt de Ambo om te houden zijn toespraak over Si. Bavo en diens reliek. -„a "'•'«-'«iaën ue ge- „o Remedium salutis in ora", o genees- loovigen in reusachtig aantal naar de ka- middel onzer zielen op den levensweg, etoonzet door Philip Loots, waarna Z. H» de Bisschop, zong bet gebed tot De predikatie. De Hoogeer waaide spreker begint met een woord van dank te richten tot Z. D. II. den Bisschop, omdat .deze zich ge waar di|pd had op den feestctog van de ver plaatsing der reliquie van St. Bavo de de eerbiedwaardige overblijfselen van den II. Bavo zelf over ie brengen naar de nieuwe S;. Baaf. In het kort wordt' nu weergegeven het heilig leven van St. Bavo en verhaald dat de. Haarlemmers roeds voor eeuwen S;. Bavo vereerden, hoe een wonderbaie redding in den nood, waarmed|e volgens dc overlevering is gepaard gegaan .de ver schijning van Si. Bavo boven deze stad, aanleiding was voor do Haarlemmers om (c bouwen de prachtige gothieke kerk in het midden der stad. De Geestelijkheid yan Ge )t sloot met de Haarlen.sahe Clerge in 1472 bij de voltooiing der kerk een geestelijk verbond onder St. Bavo's be scherming en schonk aan deze nieuwe kerk te Haarlem een gedeelte yan de overblijfselen van Si. Bave, n.l. pen ge deelte van een armbeen, onder belofte van wederzijdache gemeenschap van goe de werken steeds' te onderhouden. Be verplaatsing dezer reliquie werd door de Haarlemmers steeds herdacht op den 10 Mei. Ituim een eeuw later kwam de storm der reformatie over Haarlem's kerke, bij welke gelegenheid de prachtige kerk en hare bezittingen overgingen in handen van de Calvinisten; waarschijnlijk is toen ook verloren gegaan de reliek van H. (Bavo, door de Geestelijkheid van Gent fconmaal aan Haarlem afgestaan.. Geschiedenis van do He li qn ie van SO. Bavo. De man, aan wiens (roede zorgen wij op de eerste plaats te danken hebben, dat dieze reliquie is bewaard gebleven, is Nicolaas Wiggerius Cousebant, een Priester van het Haarlemsche geslacht der Cousebanfen. Het Necrologium Harlemense geeft hom den lof, diat hij was een „ex primis pratiae sader- diotibus" of zooals Batavia Sacra uit de Re latie van la Torre aanhaalt: „fidelis ailiquan- dó in patria operarius', die in de eerste tijden na die reformatie veel en vruchtbaar heeft gewerkt tot behoud en herstel van het H. Geloof, zoo in Holland als in West-Fries laad. Ia het jaar 1603 trad hij te Keulen in de orde der Minderbroeders, werd tot driemaal toe benoemd tot Provinciaal en stierf aldaar in het jaar 1628. Hij was het, die in heit jaar 1583 te Haarlem stichtte de de ,,Vergaderinge der Maecliden in den Hóek'' te Haarlem. Ofschoon Nicolaas Wig- trers nimmer een hooge waardigheid heeft bekleed in de Haarlemsche Kerk, behoorde hy niettemin onder de voornaamste der Geestelijkheid en zoo wordit ons dan ook ver klaarbaar,waarom juist aan ham opdracht werd verleend, om in het jaar 1573 den kost baren reliquien-schat van de abdy te Eg- mond voor ontheiliging tc vrijwaren en over te brengen naar de stad Haariem. Het modit inderdaad Nicolaas gelukken de reliquiën van de ahdly te vinden; vol vreugde onder nam hij de terugreis naar (te Bisschopsstad en voor alle veiligheid gaf hij de kostbare overblijfselen, waaronder die van den H. A- delbertus. den H- Jeroen en ook deze reliquie van den H. Bavo, voorloopig ter bewaring aan vrome leeken- teneinde deze later aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. In het jaar 1595 werden de reliquiën. in het huis van Dr. Duvius, nagezien, geschift, gerangschikt en. van opschriften voorzien. Nicolaas Wiggérius nam de reliquie van den H. Bavo uit den schrikt van overblijfse len van den H. Adelbertus. plaatste deze in een afzonderlijk doosie en voorzag dit met het opschrift, eigenhandig door hem op per kament geschreven: „de S. Bavone. sive de proprii ejus corP?.n® cinedbus conglutina- iis" d.w.z. overblijvenvan den H. Bavo, of van de assche van zijn lichaam in vaste massa bijeengevoegd: Bij oen brand in de abdy te Egrnond scmjnt het gebeente van den H. Bavo te verbrand, men heeft evenwel de asch zorgvuldig bijeenverzameld en door bijvoeging van een kleefstof deze ge bracht in den staat in welken de relikwie .'hans nog aanwezig is. Nicolaas Wiggers, die ongetwijfeld als Haallammer een bijzon dere devotie had voor den H. Bavo, mocht de reliquie van den n. Bavo voor zich be houden en toen h'J 111 het jaar 1603 naar Keulen vertrok, aWaar zijn intrede te doen in de Orde der Minderbroeders, nam hij de overblijfselen va-n den H. Bavo met zich mede, alwaar zu in het klooster van de H. Clara op bijz°n(1'jre wijze steeds werden vereerd. Het Kathedraal Kapittel van de stad Gent. zeer zeker 'bevreesd dat de over blijfselen van dien H. Bavo zouden komen in handen der hervormers, stelde alle pogingen in het werk om de neuquie van den H. Bavo voor zich te verkrijgen, maar Pater Nicolaas Wigcers weigerde. w"' hij voornemens was de overbtij'fsc.en. van den H. Bavo na zijn dood terug te aan de Haarlemsche kerk, want, zoo wordt van hem gezegd, ..ik heb grooten eeri*1" ^oor de Haarlemsohe Kanunniken en het Haarlemsohe Kapittel en daarom moeten deze overblijfselen hun worden teruggegeven. In het jaar 1629, een ]aar na het overlij den van Pater Nicolaas Wiggérius Couse bant, ontvangt een zekere Pater Amoldus de Witt, zoon van den H. Franciscus,, een bijzondere opdracht van den Deken van het, Haarlemsch Kapittel, Judocus Catzius, om te onderzoeken, waar zich bevindt de beken de relikwie van den H. Bavo. In de maand Mei 1630 vond Pater de Witt de overblijf selen van den H. Bavo in het klooster van de H. Clara te Keulen en zonder eenig be zwaar werd aan zijn verlangen voldaan deze naar Haarlem terug te brengen, wijl Pater Nicolaas Wiggers bij zijn leven gelast had de relikwie van den H. Bavo aan de Haariem. sehe kerk terug te geven. Vol vreugde on dernam Pater Arnoldus de Witt den 24 Mei 1630 de terugreis naar het vaderland en kwam den 27 Mei daaraanvolgend, thans in het bezit van St. Bavo's overblijfselen- tc Haarlem aan. Op Zondag onder het Octaaf van Sacra mentsdag, don 2 Juli 1630, zoo verhaalt de officicele acte, bracht Pater Arnoldus de Witt de relikwie bij den Deken van het Haarlemsche Kapittel; beiden begaven zich nu naar de. kapel in het huis van Ju docus Catzius, openden het doosje en be vonden, dat de relikwie van St. Bavo met het opschrift van Nicolaas Wiggers Cou- sebamt aanwezig waren. Aan den Haar- lemsehen schilder Petrus Gribherus werd nu. opdracht gegeven een juiste afbeel ding te maken zoowel van het doosje als van de relikwie met opschrift, daaronder zou dan de officieel© acte worden opge steld in tegenwoordigheid van alle leden van het Haarlemsohe Kapittel betreffen de de terugvinding der overblijfselen van den H. Bavo. Den 15 October van het jaar 1630 kwam het Haarlemsche Kapit tel bijeen in het huis van Judocus Cat zius aan de Bakenessergraeht te Haar lem en nu verklaarde Pater Amoldus de Witt onder eede al hetgeen hem bekend was omtrent deze relikwie, van welke ver klaring een plechtig stank werd opge maakt en onder teek end door Pater Ar noldus do Witt en alle leden van het voormalige Haarlemsohe kapittel. Dit of- fieiëele stok is bewaard gebleven en zal thans tegelijk met de relikwie van den II. Bavo in de nieuwe kathedraal van den H. Bavo worden bewaard. In het jaar 1631 werd de relikwie van den H. Bavo aan de goedkeuring onder worpen van Phi lip pus Rovenius; do V lea- vis Apes tollens der Hollandsche Zending keurde de relikwie goed, bevestigde haar echtheid en verbond aan de vereering de zer relikwie een aflaat van 40 dagen. Sinds dien tijd is de relikwie bewaard gebleven door 't Haarlomsch kapittel. Den 7 Juli 1643 vinden wij nog vermeld in de handelingen van genoemd Kapittel, dat de relikwie wan den H.Bavo in „den Hoek te Haarlem wordt bewaard, verder wor den geen aanteekeningen hieromtrent meer gevonden. t In 1851 wordt de statie „in den Hoek' op do Bakenessergracht te Haarlem op geheven; de goederen dezer statie, worden deels verkocht, deels verdeeld onder de overige kerken van Haarlem en wordt de ze relikwie vaa St Bavo de inventaris der goederen vermeldt onder het hoofd „relikwieën", oen doosje met relikwieën waarschijn! tik van St. Bavo met een per- gament daarbij toegewezen aan den pastoor der parochie van den H. Josqph, tevens Plebaan der toenmalige kathedraal In het- jaar 1864 is de relikwie van St. Bavo overgezet uit de oude cnpsula in het tegenwoordige schrijn; Z. D. H. de Bis schop van Haarlem, Monseigneur Gerai- dus Petrus Wiimor bevestigde nogmaals in een officieel schrijven, dat deze waren de overblijfselen van St. Bavo's lichaam. En thans, Monseigneur, is het U wegge legd geworden, de relikwie van den Pa troon dezer kerk en van deze stad, dooi Gods voorzienigheid op zulk een buitenge wone wijze gered en bewaard, op den Feestdag der verplaatsing der relieken van Sint Bavo, op plechtige wijze te bren gen in dezen tempel, alwaar St, Bavo reeds geheel bijzonder weid vereerd en vvaar thans, dank de goede zorgen van (I. D. H., ook zullen mogen rusten de overblijfselen van den H. Bavo, sive de proprii ejus corporis cinerlbus eongUiti- natis. De HoogEerwaardo spreker spoorde nu in een vurige peroratie zijn geloovigen nan om vooral het geloof van St. Bavo na to volgen en eindigde zijn toespraak met het uitspreken van hot volgende gebed. Gebed. O God, Die ons verblijdt door de ver diensten en voorspraak van den H. Bavo, onzen Patroon, geef genadig, dat wij zijne beschermelingen die gaven mogen verkrij gen, die wij u door hem vragen. Geef ons Merkte om zijn deugden, vooral die van verachting der wereld en den geest des ge beds, na te volgen. Geef ons Heer, dat wij door den voor spraak van onzen Patroon, wiens overfclü/ selen op dit oogenblik in ons midden rusten en die in de tijden van droevige scheuring uit deze stad verdreven zün, de schat van het H. Geloof mogen bewa ren en dat. zü die afgedwaald zijn, mo gen terugkeeren tot de moederkerk, die zu verlaten hebben. H. Bavo, bid voor ons, opdat op den dag, dat ook dat gemeente eens door God verheerlijkt zal worden, ook onzo licha men voor eeuwig mogen deelen m uwe glorie, Amen. n Het Pontificaal Lof. Nadat de toespraak was gehouden, gaf Z. D. H. aan allle aanwezige geloovigen op plechtige wijze een aflaat voor 50 dagen. Dan begon het plechtig Lof, gecelebreerd door Z. D, H. en geassisteerd dioor den WelEerw. Heer kapelaan Jacobs als diaken en kaneiaaa Keijzer als subdiaken; ad mi- tram den ZeerEerw. Heer pastoor Meyer; ad baculum door den Z. E. H. Aalberse, rector van het St. Jacobs Gasthuis. Het zangkoor zong het Panis Ange- licus; het Regina Coeli van Lotti. het Magnificat van Griesbacher, het Tantum Ergo van De Wit eu deed dat op zeer ver dienstelijke wijze. Een machtig moment was het toen het zangkoor het Te Deum van Perosi inzette. Was het toeval of opzet, dat op dit moment juist alle elecirische liahten in de kathedraal opbrandden Wat het ook zij, het leek het hoogtepunt der verheerlijking van Sint Bavo, de glorie der strijdende kerk, een ópzweven om te reiken tot aan de zegepralende Kerk in den hemel! Het orgel vervulde de nachtdcorwolkte ruimte, waar wierooi. ip een warme, blauwige atmosfeer schiep. Dan ,wg de zegening met het allerheilig ste, een heerlijk moment van diepe gods vrucht: de zegenende hoogepriester over die groote, biddende massa! Daarop daverden plotseling de gewelven, van het door alle aanwezigen uit volle borst gezongen Bavo-lied van Pater Haagh. Mgr. wijlde al dezen tijd aan het altaar. Toen de tonen van den laatsten versregel waren weggestorven, verliet Mgr. na even eens de relikwie vereerd te hebben, zegenend de kathedraal door de sacristie. Hierop be gon de relikwievereering door de geloovigen. Zoo goed als alle aanwezigen trokken in de grootste orde naar de communiebank en verwijderden zich na de vereering langs de zijpaden. Aan de vereering der relikwie is door Z. D. H. verbonden het verdienen van een aflaat van 50 dagen. Het licht werd al weer gedoofd, terwijl de zwarte gestalten heengingen en de menschen naar buiten dromden. De kathedraal bleef achter in het schemerdonker, waarin de strakke lijnen fantastisch uitkwamen en de geheimnisvolle diepten der duistere daken nog geheimvoller maakte. Een mooi feest was indrukwekkend grootsdh geslaagd. Om 9 uur was de plechtigheid afgeJoopen. Slot. Gezongen heeft onze grijze Bisschop bij het eind der reliquie-processie: „O God, Die ons verblijdt door de verdiensten en voorspraak van den H. Bavo"; en in derdaad wij allen hebben in onze zielen ge jubeld en gejuicht bij deze Translatio S. Ba- vonis. bij deze derde overbrenging van Sint Bavo's reliek en we verlieten de nieuwe St. Baaf, gesterkt door het vertrouwen, dat de krijgsman Gods zal blijven de voorspreker bij God voor Haarlem's Kerk en Haarlem's bur gerij. Binnenlandsch Nieuws BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN. Door de Veroeniging tot behoud van Na tuurmonumenten in Neoerland, werden in 1919 verschillende terreinen aangekocht, waaronder de Rouwenberg op het landgoed lthcderoord, groot 180 H.A.. het landgoed da Braak, 25 H.A.. hot Asaelt, 64 H.A., de Louisa-kamp, 39 H.A. en een perceel van 50 H.A-, grenzend aan het Leuvenumsche Bosch. De reede verkregen natuurmomenten ver- keeren in goeden staat, alleen had het eiland Griend te Ujden onder den hevigen storm van 28 Juni 1919. De gezamenlüke oppervlakte dor Natuurmomenten bedraagt thans 2500 H.A. GOEDE KAMERAADSCHAP TUSSCIIEN NEDERLAND EN ENGELAND. Zaterdag j.l. is Londen, op een vergade ring in de Society of Arts besloten tot da oprichting van eene Engelsch-Bataafsche vereeniging tot bevordering van de goedo kameraadschap tusschen Engeland en Ne derland. De vroegere Brltscho gezant in Den Haag, Sir Townley. die het denkbeeld met warmta steunde en hulde bracht aan ons land voor da wü'zo, waarop het in de moeilüke dagen van den oorlog züne onzqdiRheid bewaarde, werd benoemd tot voorzitter. Van onze landgenoo- ten was 't mr. Roosegaarde Bisschop, die met het denkbeeld eveneens krachtig instemde DE AFSCHAFFING DER BROOD KAARTEN. In een onderhoud, dat het hoofdbestuur van do Ned. Vereeniging van werkgovers in. het bakkersbeorüf j-L Vrijdag heeft gehad met d»n minister van L.. N- en H., heeft deze verklaard, dat hij niet kon overgaan tot afschaffing der broodkaarten, wanneer niet een afdoende contróle daarvoor in de plaats kon worden gesteld. In een Woensdag a.s. ts houden vergadering van do vereeniging zal daarover nader worden beraadslaagd. NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN KRING. In ziin Zaterdag j.l. gehouden vergadering heeft het bestuur van den Nederlandsen en Journalistenkring besloten, op nader te be palen dag een Journalistiek congres te orga- niseeren, waarop eenige belangrijke onder, werpen, de journalistiek rakend, in het open baar besproken zullen worden- Deze behandeu ling zal schriftelijk worden voorbereid door uit te brengen praeadviezen. waarvoor het Kringbestuur voornemens is enkele perso nen uit te noodigen. Als eerste punt van be handeling werd reeds vastgesteld „De ano- nymiteit in de pers." In verband met zijn vertrek naar Londen, heeft de heer J. J. do Roo<te bedankt als be stuurslid van den Nederlandschen dourna^ listen-Kring. ONZE GEZANT CREMER MET VERLOF. Thans is bij het dopaxtement van Buiten, landsche Zaken bericht ontvangen, dat dff Nederlandsche gezant te Washington, den 8en dezer zijn post verlaten heeft, om een verlof van urie maanden in Nederland door te brengen. icw-.-, --""I naar ue Ka thedraal, die baadde in den gouden schijn van de avoncteonne. In de hooge koepels D, T-nn,I l«n n 1 #?n «-» IL.rt /-LI A 1 Y\ M Q A 1 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1