DE PLECHTIGE OVERBRENGING DER RELIEK VAN ST. BAVO. bitesSftö SI MEI 1820 43ste JAARGANG No 11805^ OE ABO&MEKENTSPRUS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,92V»; PER WEEK 22Va BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM ftLEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELiMG „DRUKKERIJ" No. 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f3,25 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIES 30 CENTS PER REGEL. 811 CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Gisterenavond, op 10 Mei 1920, is met binnen begon reeds het dttisiter vau den stralend en luister doer Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, 0:1-/.en meezeer beminden Bis schop van Haarlem, omgeven door een stoet van geestelijken, corporaties en dui zenden geloovigen, plechtig de oarbied- waardige reliek van St. Bavo, den pa troon oer Kathedraal en Beschermheer van Haarlem, naar do nieuwe kathedraal overgebracht. Het is geworden eeu indrukwekkend en grootseh feest tevens! Want zeg ons, gij duizenden Roonrsoh- Kathoiieken en ook niet-Roomsch-Katho- lioken, dde gisterenavond onder do mach tige gewelven van het trouscbo kerkge bouw waart saam gestroomd, zeg ons: werd ociit een keizer of koning met meer liefde en grooter eerbetoon zijn paleis in gehaald, can de reliek van dezen Heilige Gods, die nu reeds dertien eeuwen zich verheugt iu de beschouwing van Gods Aanschijn? Was niet het devote zwijgen van die duizendmondige menigte welspre kender dan een gedonder van toejuichin gen en liefdebetuigingen? I>e oude schrijvers verhalen ons van den triomi'alen intocht der helden, die lau wer en plukten op de Olympische spelen; &en ieder kan zich eeu glimp van den praal en luister voor den geest roepen, vaarmede een overwinnende César het goddelijke Rome werd binnengeleid. Maar is zuik een triomf te vergelijken met den ingehouden jubel der menigte, die gister avond eer bewees aan St. Bavo en alleen uiting vond in het machtig Te Deum, dat geheel uie ruime kathedraal vulde en tot één massieve massa maakte; in dat jubel lied den held St. Bavo toegezonden, een huldiging, culinineerend in den kus van eerbiedige vereering der stoffelijke over blijfselen van Haarlem s machtigen pa troon? En wat al gedachten bestormen den geloovigen christen, die bij deze plechtig beid tegenwoordig was! Wij waren daar getuigen van een histo rische gebeurtenis, die wij hielpen groot maken. Na eeuwen zal het heerlijke kunstwerk aan de Leidsohe Vaart nog getuigen van den godsdienstzin van het niu levende ge slacht, evenals wij nog opzien naar het bouwwerk onzer vaderen op de Groote Markt. Dan zal de een of andere priester, of de een of andere oudheidkundige van de geschiedenis der kathedraal verhalen en 10 Mei 1920 vastleggen als een dag van groote beteekenis in de geschiedenis der kathedraal. Hij zal vertellen, dat duizen den bij de overbrenging der reliek van. St. Bavo tegenwoordig waren en de toehoor der zal ziek die ruime beuken voorstellen gevuld met geloovige Haarlemmers en zijn verbeelding zal onzen Door tuchtigen Bisschop zien, te midden van. kanunniken en priesters, voor een in gouden licht schijn van kaarsen en lampen badend al taai- en op den preekstoel den plebaan der kathedraal, verhalend de geschiedenis der reliek en biddend. Die gebeurtenis, waar aan de eeuwen de herinnering zullen be waren, helbben de aanwezige geloovigen, gisteravond helpen maken. Er is meer, waaraan men denkt! Men denkt a.an ons H. Geloof, dat op zoo treffende wijze alle eeuwen bindt en ons thans levend geslacht de hand doet rijken aan de geloovige en strijdende kerk van dertien eeuwen her, waarvan, op dit oegenblik St. Bavo de vertegenwoordiger is! Wij voelen ons één met hen, omdat wij leven in en door hetzelfde H. Geloof! Die zelfde mensehen hebben eenzelfden strijd gestreden als wij, met het doel het he- melsoli vaderland deelachtig te worden. Men denkt aan Haarlem's geschiedenis, want deze reliek is een stuk Haarlemsohe historie. Werd' niet die reliek geschonken door het hoogwaardig kapittel van Gent om de goede betrekkingen, die bestonden trssoben die Vlaamsche stad en ons Haarlem? Was dit geschenk niet een ge volg van de hulp die St. Bavo in moeilijke tijden verleende aan Haarlem's bewoners, en was de toenmalige vereering van den Gentschen heilige niet het gevolg van het handelsverkeer dat de Haarlamsche kooplieden met de Gentsehe onderhielden? Denken wij bij het aanschouwen dezer re liek niet aa,n de abdij van Egmond, waar jarenlang werd bewaard en aan de ver woesting van dat klooster, toen de reli- t,,;;10,,11 mpeite werd gered? Herinneren 1 at onze voorvaderen voor deze reliek de prachtige kathedraal bouw den op de Groote Markt, die nu nog den trots uitmaakt van al wat zich Haarlem nier voelt? Denken wij niet aan de vreese- üjke tijden van vervolging, waaraan ons Roomseh geloof in de middeleeuwen ook En Haarlem bloot stond? Is de geschiede nis van die roll qui© niet de historie van den roem, het leed en den heropbloei van ons katholicisme in deze gewesten? Al deze herinneringen bestormen den ge loovige, die zijn gedachten laat gaan in het verleden, en in een gevoel van aan doening dankt hjj God om Zijn goedheid en m!'j' .v0e^ zijn horst zwellen van trots. Katholiek te zijn, want aan óns H. Geloof is het veileden, het heden en ook de toe komst. Hoe vol het wasj Maaï 'aat ons verhalen van dien pleeh- ifclgen intocht van Sint Baaf! Lang vóór half acht stroomden de ge loovigen ip reusachtig aantal naar de ka thedraal, die baadde in den gouden schijn van de avondzoimo. In de hooge koepels nacht te heerschen, maar hier en daar dichtte do zon nog een jubellied op de gouden muren en pilasters en spiegelde zich in de goudgele steenen en 't glanzen de marmer, als om haar luister aan liet feest bij te zetten. Al dra was er in stoe len of in banken geen plaats meer, zoodat een groote menigte een plaats zocht in de zij- en middengangen, al maar naar voren dringend om niets van het feest te missen. Wat is zoo'n gevulde kathedraal een heer lijk schouwspel en een feest op ziek zelf! Aan dan ingang der kathedraal werden briefjes uitgereikt, waarop de tekst van het jubellied ter eere van. St. Bavo. Maar al spoedig bleek dat, hoewel men op oijna twee duizend toeschouwers gerekend had, do vooorraad onvoldoend® was, om ieder een van het lied te voorzien. Tot in de zij kapellen en de H. Sacramentskapel had men plaats genomen. Het was een roerend schouwspel, die biddendian en wachtenden op den pleohti- gen intocht van Haarlem's patroon. Do grootste belangstelling was gecon centreerd om en nabij 't parochiaal altaar, waar rechts van het altaar, de stem,móge zwart-witte klaedij der biddende zusters van het klooster aan de Westergracht een harmonisch geheel vormde met den licht glans en bloemen- en groenpracht aan het altaar. Alle reglementen ten spijt stond hier een dichte menigte geschaard, onver schillig of er een stoel beschikbaar was of niet. Een stemmige orgelmuziek zweefde door de hooge ruimten. De Processie Tot plots alle voetengeschuifel en ge fluister van stemmen verstomde en aller oogen zich wendden naar den uitgang der parochiale sacristie, nabij het altaar van het H. Hart. Wijd werden de massie ve deuren geopend en 't kruis van Chris tus trad naai- voren, gedragen door den ZeerEerw. heer Bonsboom, rector van het H. Josephsgestieht, en geflankeerd door twee flakkerende flambouwen. Eén oogenblik stolde de processie zich op en sehreed daarna de kerkruimte in De opstelling was aldus: 1. He,t kruis en twee misdienaars met lantaarns; 2. mie dienaar met vaantje; 3. 12 jongens van 't Patronaat; 4. misdienaars m. vaantje. 5.12 jongens van het patronaat; 6. het vaandel van. de afd. Haarlem v.d. Ned. R.K Volks bond, gevolgd door het hoofdbestuur de) vereeniging; 7. De Vriendenkring van het H. Sacrament; 8. De Edel wacht van het H. Sacrament met vaandel van de Edel wacht 9. 20 bruidsmeisjes met bloemen getooid en vaandel. 11. De kerkmeesters der ka thedraal; 12. Vaandel; 13. die aanwezige geestelijhen der stad, o.a. rector Wolff var het gesticht St. Joannes de Deo, rector Beukers, rector Sandfort van de parochie van het H. Hart aan het Kleyerpark; de WelEerw. heeren kapelaans Liihn der St. Jozefsparochie en Boln van de kerk van den H. Joannes den Dooper; den Z.Eerw. heer IJzermans, pastoor der parochie St. Bavo te Heemstede, de secretarissen van 't Bisdom Haarlem, de Z-Eerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt en J. M. v.d. Tuyn.be halve de nog hierna te noemen geestelijken 14 de Kanunniken van het Hoogwaardig Kapittel, Mgr. G. H. F. Stoffels, deken v. Haarlem; de HoogEerw. heer Rikmen- spoel, plebaan der kathedraal, eere-ka- nunnik Mgr. J. J. Graaff, gevolgd door den Hoogeerw. heer Vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem, Miglr. M. jP. J. Möll man in ornaat van protonotarius aposto- icus; 15 Misdienaars, waarna hot sm aak- [vol met groen en witte rozen versierde haartje, waarop de reliekschrijn met de kostbare overblijfselen van Sint Bavo. Het .werd op de schouders gedragen door de ZeerEerw. heeren B. J. Schrandt, pas toor der parochie van O. B. Vrouw Ro- izenkrans, H. Pieterse, pastoor der pa- -ochie St. Bavo te Schoten, H. J. I- Went- rel, pastoor der parochiekerk van deH.H. Elisabeth en Barbara in het gchoterkwar- ier, L. J« Bbogmans, pastoor yan de kerk [van dein H. Joannes den Dooper. Vlak achter de reliek sehreed Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haar lem. Het was een indrukwekende stoet, waa.r de witte gewaden der priesters en mis dienaars, de deftige strikken en zwarte kieedij der leden van Vriendenkring, dio jruidstooi der meisjes, kleur en fleur aan gaven. Onze gedachten gingen naar andere tij- len en streken waar zulk pen precessie angs de openbare straten en pleinen mag .rekken en het Roomsche volk in be- oering brengt. Thans ging de stoet, terwijl het zang koor onder leiding van den .WelEerw. heer kapelaan v. d. Kroft de heerlijke hymne zong ter eere van St. Bavo ,,Barvonem neritis," van Ph. Loots, langs zui- derbeuk en verder door middenpad paar het parochiaal altaar. Eerbiedig zeeg de groote menigte op de knieën, waar de processie yoorbij trok en onze Bisschop zegenend de handen strekte. Het was indrukwekkend. Bij het altaar gekomen nam (le ple baan der Kathedraal de reliek van de baar en stelde haar ten toon op ecne yerhooging omgeven door li:ht en groen. Alsnu zet het koor in de antiphoon o Remedium ea'utis in ora", o genees middel onzer zielen op den levensweg, getoonzet door Philip Loots, waarna Z. D. H. da Bisschop zong het gebed, tot St. Bavo „o God die ,on3 verblijdt dooi de verdiensten en .voorspraak van jen H. Bavo." Monseigneur met staf en mitra begeeft zich naar de troon en de Hoogeerwaarde Plebaan bestijgt de Ambo om te houden zijn toespraak over St. Bavo en diens reliek. i i i De predikatie. De Hoogeerwaarde spreker begint met een woord van dank te richten tot Z. D. H. den Bisschop, omdat deze zich ge- waardig'd had op den f eestc'jag van de ver plaatsing der reliquie van St. Bavo de de eerbiedwaardige overblijfselen .van den H. Bavo zelf over te brengen naar de nieuwe St. Baaf. In het kort wordt nu weergegeven het heilig leven van St. Bavo en verhaald dat de Haarlemmers reeds voor eeuwen Si. Bavo vereerden, hoe een wonderbare redding in den nood, waarmede volgens de overlevering is gepaard gegaan Je ver schijning van St. Bavo boven deze stad, aanleiding was voor de Haarlemmers om to bcuwen de prachlige gothieke kerk in bet midden der stad. De Geestelijkheid ,van Ge.it sloot met de Haar'oirsche Clerge in 1472 bij de voltooiing der kerk een geestelijk verbond onder St. Bavo's be scherming en schonk aan deze jiieuwe kerk te Haarlem een gedeelte yan de overblijfselen van St. Bavo, n.l. pen ge deelte van een armbeen, onder belofte van wederzijdsche gemeenschap van goe de werken steeds te onderhouden. De verplaatsing dezer reliquie werd door de Haarlemmers steeds herdacht op den 10 Mei. Ruim een eeuw later kwam de storm der reformatie over Haarlem's kerke, bij welke gelegenheid de prachtige kerk en hare bezittingen overgingen in handen van de Calvinisten; waarschijnlijk is toen ook verleren gegaan d« reliek van H. Bavo, door de Geestelijkheid van Gent eenmaal aan Haarlem afgestaan. Geschiedenis yan de Re liquie van St. Bavo. De man, aan wiens goede zorgen wij op de eerste plaats te danken hebben, dat deze reliquie is bewaard gebleven, is Nicolaas Wiggerius Cousebant, een Priester van het Haarlemsche geslacht der Couscbanten. Het Necrologium Harlemense Heeft hem den lof, dat hij was een „ex primis pratiae sader- diotibus" of zooals Batavia Sacra uit de Re- latio van la Torre aanhaalt: Jidelis ailiquan- do in patria operarius', die in de eerste tijden na de reformatie veel en vruchtbaar heeft gewerkt tot behoud en herstel van het H. Geloof, zoo in htotiaad als in West-Fries land. In het jaar 1603 trad hij te Keulen in de orde der Minderbroeders, werd tot driemaal toe benoemd tot Provinciaal en stierf aldaar in het jaar 1628. Hij was het, die in het jaar 1583 te Haarlem stichtte de de „Vergaderinge der Maechden in den Hoek'' te Haarlem. Ofschoon Nicolaas Wig- o'era nimmer een hooge waardigheid heeft bekleed in de Haarlemsche Keik, behoorde hij niettemin onder de voornaamste der Geestelijkheid en zoo wordt ons dan ook ver klaarbaar .waarom juist aan hem opdracht werd verleend, om in het jaar 1573 den kost baren reliq uien-schat van de abdy te Eg- mond voor ontheiliging te vrijwaren en over te brengen naar de stad Haarlem. Het modit inderdaad Nicolaas f gelukken de reliquiën van de aibdly te vinden; vol vreugde onder nam hij de terugreis naar de Bisschopsstad en voor alle veiligheid gaf hij de kostbare overblijfselen, waaronder die van den H. A- delbertus. den H- Jeroen on ook deze reliquie van den H. Bavo, voorloo pig ter bewaring aan vrome leeken, teneinde deze later aan oen nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. In het jaar 1595 werden de reliquiën. in het huis van Dr. Duvius, nagezien, geschift, gerangschikt en van opschriften voorzien. Nicolaas Wiggerius nam de reliquie van den H. Bavo uit den schnia van de overbliffse- len v<m eten H. Actel'bcrius» plnntstc deze in een afzonderlijk doosje en voorzag dit met het opschrift, eigenhandig door hem op per kament geschreven-: «de S. Bavone. sive de proprii ejus corP°ris cinoribus conglutkia- tis" dwz. overblijfselen van den H. Bavo, of van de' assche van riia lichaam in vaste massa bijeengevoegd-. Bi; een brand in de abdy te Egmond schijnt het gebeente van den H. Bavo te rijn verbrand, men heeft evenwei de asch zorgvuldig bijeenverzameld én door bijvoeging van een kleefstof deze ge bracht in den staat in welken de relikwie hans nog aanwezig is. Nicolaas Wiggers, die ongetwijfeld als naariemtner een bijzon dere devotie had voof, H. Bavo, mocht de reliquie van den n. Bavo voor zich be houden en toen 'hij m het jaar 1603 naar Keulen vertrok, <>m a.1,daar rijn intrede te doen in de Orde der Minderbroeders, nam hij de overblijfselen van den H. Bavo met zich mede, alwaar zn in het klooster van de H. Clara op bijzondere wijze steeds werden vereerd. Hlet Kathedraal! Kapittel van de stad Gent. zeer zeker bevreesd dat de over blijfselen van den H. Bavo zouden komen in handen der hervormers, stelde alle pogingen in het werk om de reliquie van den H. Bavo voor zich te verkrijgen, maar Pater Nicolaas Wiggers weigerde, wijl hii voornemens was de overblijfselen van den H. Bavo na zijn dood' terug te geven aan de Haarlemsche kerk, want, zoo wordt van hem gezegd, „ik heb grooten eenheid voor de Haarlemsche Kanunniken en het Haarlemsche Kapittel en daarom moeien deze overblijfselen hun worden teruggegeven." lil het jaar 1629, een jaar na het overlij den van Pater Nicolaas Wiggerius Gouse- bant, ontvangt een zekere Pater A mot dus de Witt, zoon van den H. Franciscus,, een bijzondere opdracht van den Deken van het; Haarlemsch Kapittel, Judocus Catzius. om te onderzoeken, waar zich bevindt de beken de relikwie van den H. Bavo. In de maand Mei 1630 vond Pater de Witt de overblijf selen van den H. Bavo in het klooster van de H. Clara te Keulen en zonder eenig be zwaar werd aan zijn verlangen voldaan deze naar Haarlem terug te brengen, wijl Pater Nicolaas Wiggers bij zijn leven gelast had de relikwie van den H. Bavo aan de Haarlem sche kerk terug te geven. Vol vreugde on dernam Pater Arnoidus de Witt den 24 Mei 1630 de terugreis naar het vaderland en- kwam den 27 Mei daaraanvolgend, thans in het bezit van St. Bavo's overblijfselen, te Haarlem aan. Op Zondag onder liot Octaaf van Sacra mentsdag, u-en 2 Juli 1630, zoo verhaalt de offieieele acte, bracht Pater Arnol-dus de Witt de relikwie bij den Deken van het Haarlemsche Kapittel; beiden begaven zich nu naar de kapel in het huis van Ju docus Catzius, openden het doosje en be vonden, dat de relikwie van St. Bavo met het opschrift van Nicolaas Wiggers Cou- sebaat aanwezig waren. Aan den Haar- lemseken schilder Petrus Gribberus weril nu opdracht gegeven een juiste afbeel ding te maken zoowel van bet doosje als van de relikwie met opschrift, daaronder zo-u dan de offieieele acte worden opge steld in tegenwoordigheid van alle leden van het Haarlemsohe Kapittel betreffen de de terugvinding der overblijfselen van den H. Bavo. Den 15 October van het jaar 1630 kwam het Haarlemsche Kapit tel bijeen in het huis van Judocus Cat zius aan de Bakenessergracht te Haar lem en nn verklaarde Pater Arnoidus de Witt onder eede al hetgeen hem bekend was omtrent deze relikwie, van welke ver klaring eeu plechtig stuk weird opge maakt en onderteekend doer Pater Ar noidus de Witt en alle leden van het voormalige Haarlemsohe kapittel. Dit of ficiéél® stuk iB bewaard gebleven en zal thans tegelijk met de relikwie van den H. Bavo in de nieuwe kathedraal van den H. Bavo worden bewaard. In bet jaar 1631 werd de relikwie van den H. Bavo aan de goedkeuring onder worpen van Philippus Rovenius; do Vica ris Apcstolious der Hollandselie Zending keurde do relikwie goed, bevestigde haar echtheid en verbond aan do voreoring die- zer relikwie een aflaat van 40 dagen. Sinds dien tijd is de relikwie bewaard gebleven door 't Haarlemsch ka.pitte-1. Den 7 Juli 1643 vinden wij nog vermeld in de handelingen van genoemd Kapittel, dal de relikwie van den H.Bavo in „den Hoek te Haarlem wordt -bewaard, verder wor den geen aanteekeaxingen hieromtrent meer gevonden. In 1851 wordt de statie ,Jn. den Hoek" op de Bakenessergracht te Haarlem op geheven; de goederen dezer statie worden deels verkocht, deels verdeeld onder dr overige kerken van Haarlem en wordt de ze relikwie van St. Bavo die inventaris der goederen vermeldt onder het hoofd „relikwieën", een doosje met relikwieën, waarschijnlijk van St Bavo met een li gament daarbij toegewezen aan den pastoor der parochie van den H. Joseph tevens Plebaan der toenmalige kathedraal In het jaar 1864 is de relikwie van St. Bavo overgezet uit de oude capsula in het tegenwoordige schrijn; Z. D. H. de Bis schop van Haarlem, Monseigneur Gerar- dus Petrus Wilmer bevestigde nogmaals in een officieel schrijven, dat deze waren de overblijfselen van St. Bavo's lichaam En thans, Monseigneur, is het U wegge legd geworden, de relikwie van den Pa troon dezer kerk en van deze stad, dooi Gods voorzienigheid op zulk een buitenge wone wijze gered en bewaard, op den Feestdag der verplaatsing der relieken van Sint Bavo, op plechtige wijze te bren gen in dezen tempel, alwaar St. Bavo reeds geheel bijzonder werd vereerd en vVaar thans, dank die goede zorgen van O. D. H„ ook zullen mogen rusten de overblijfselen van den H. Bavo, sive de proprii ejus corporis cinerlbus oongluti- natis. De HoogEer waarde spreker spoorde nu in een vurige peroratie zijn geloovigen B,an om vooral het geloof van St. Bavo na te volgen en eindigde zijn toespraak met bet uitspreken van het volgend© gebed: Gebed. O God, Die ons verblijdt door de ver diensten en voorspraak van den H. Bavo, onzen Patroon, geef genadigv dat wij zijne beschermelingen die gaven mogen verkrij gen, die wij n door hem vragen. Geef ons .sterkte om zijn deugden, vooral die van verachting der wereld en den geest das ge bedis, na te volgen. Geef ons Heer, dat wij door den voor spraak van onzen Patroon, wiens ovei-bFwl solen op dit ooigenblik In ons midden rusten en die in de tijden van droevige soheuring uit deze stad verdreven zijn, de schat van het H. Geloof mogen bewa ren en dat, zij die afgedwaald zijn, mo gen terugkeeren tot de moederkerk, <tie zu verlaten hebben. H. Bavo, bid voor ons, opdat op den dag, dat ook dit gemeente eens door God verheerlijkt zal worden, ook onze licha men voor eeuwig mogen doelen in uwe gloiie, Amen. Pontificaal Lof. Nadat de toespraak was gehouden, gaf Z. D. H. aan alle aanwezige geloovigen op plechtige wijze een aflaat voor 50 dagen. Dan begon het plechtig Lof, gecelebreerd door Z. D. H. en geassisteerd door den WelEerw. Heer kapelaan Jacobs als diaken en kanelaan Keijzer als subdiaken,; ad mi- tram den ZeerEerw. Heer pastoor Meyer; ad baculum door den Z. E. H. Aalberse, rector van het St. Jacobs Gasthuis. Het zangkoor zong hei Panis Ange- licus; het Regma Coeli van Lotti. het Magnificat van Griesbacher. het Tantum Ergo van De Wit en deed dat op zeer ver dienstelijke wijze. Een machtig moment was het toen het zangkoor het Te Deum van Perosi inzette. Was het toeval of opzet, dat op dit moment juist alle electrische lichten in de kathedraal opbrandden Wat het ook zij, het leek het hoogtepunt der verheerlijking van Sint Bavo, de glorie der strijdende kerk, een ópzweven om te reiken tot aan de zegepralende Kerk in den hemel! Het orgel vervulde de nachtdoonvolkle ruimte, waar wierooi :p een warme, blauwige atmosfeer schiep. Dan hjg de zegening met het allerheilig ste, een heerlijk moment van diepe gods vrucht: de zegenende hoogepriester over die groote, biddende massa! Daarop daverden plotseling de gewelven van het door alle aanwezigen uit volle borst gezongen Bavo-lied van Pater Haagh. Mgr. wijlde al dezen tijd aan het altaar. Toen de tonen van den laatsten versregel waren weggestorven, verliet Mgr. na even eens de relikwie vereerd te hebben, zegenend de kathedraal door de sacristie. Hierop be gon de relikwievereering door de ge'.oovigen. Zoo goed als alle aanwezigen trokken in de grootste orde naar de communiebank en verwijderden zich na de vereering langs de zijpaden. Aan de vereering der relikwie is door Z. D. H. verbonden het verdienen van een aflaat van 50 dagen. Het licht werd al weer gedoofd, terwijl de zwarte gestalten heengingen en de mensaben naar buiien dromden. De kathedraal bleef achter in het schemerdonker, waarin de strakke lijnen fantastisch uitkwamen en de geheimnisvolle diepten der duistere daken nog geheimvoller maakte. Een mooi feest was indrukwekkend grootseh geslaagd. Om 9 uur was de plechtigheid afgeüoopen. Slot. Gezongen heeft onze grijze Bisschop bij bet eind der rehquie-processie: „O God, Die ons verblijdt door de verdiensten en voorspraak van den H. Bavo"en in derdaad wij allen hebben in onze zielen ge jubeld en gejuicht bii deze Translatio S. Ba- vonis. bii deze derde overbrenging van Sint Bavo's reliek en we verlieten de nieuwe St. Baaf, gesterkt door het vertrouwen, dat de krijgsman Gods zal blijven de voorspreker 'bij God voor Haarlem's Kerk en Haarlem's bur- gèrij. Binnenlandsch Nieuws BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN. Door de Vereeniging tot behoud van Na tuurmonumenten Ln Nederland, werden in 1919 verschillende terreinen aangekocht., waaronder de Rouwenberg op het landgoed Ilhederoord, groot 180 H.A.. het landgoed d« Braak, 25 H.A.. het Asselt. 54 H.A., ae Louisa-kamp, 39 H.A. en een perceel van 50 H.A-. grenzend aan het Leuvenumsche Bosch. Da reeds verkrogen natuurmomenten ver- keeren in goeden staat, alleen had het eiland Griend te Kiden onder den hevigen storm van 2S Juni 1919. De gezamenlijke oppervlakte der Natuurmomenten bedraagt thans 2500 H.A. GOEDE KAMERAADSCHAP TUSSCHEN NEDERLAND EN ENGELAND. Zaterdag j.l. is Londen, op een vergade- ring in de Society of Arts besloten tot da oprichting van eene Engelsch-Bataafsche vereeniging tot bevordering van de goede kameraadschap tussohen Engeland en Ne derland- De vroegere Britsche gezant in Den Haag, Sir Townley, die het denkbeeld met warmte steunde en liulde bracht aan ons land voor de wijze, waarop het in de moeilijke dagen van den oorlog zijne onzijdigheid bewaarde, werd benoemd tot voorzitter. Van onze landgenoo- ten was 't mr. Roosegaarde Bisschop, die met het denkbeeld eveneens krachtig instemde DE AFSCHAFFING DER BROOD KAARTEN. In een onderhoud, dat het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging van werkgevers in het bakkersbedrijf j-1. Vrijdag heeft gehad met d»n minister van L.. N- en H.. heeft deze verklaard, dat hjj niet kon overgaan tot afschaffing der broodkaarten, wanneer niet een afdoende contröle daarvoor in ae plaat» kon worden gesteld. In een Woensdag a.s. te houden vergadering van de vereeniging zal daarover nader worden beraadslaagd. NEDERLAND8CHE JOURNALISTEN KRING. In zijn Zaterdag j.l. gehouden vergadering heeft het bestuur van den Nederlandschea Journalistenkring besloten, op nader te be palen dag een Journalistiek congres te orga- niseerea. waarop e-enige belangrijke onaen. werpen, de journalistiek rakend, in het open baar besproken zullen worden- Deze behanda. ling zal schrifteüik worden voorbereid door nit te brengen praeadviezen, waarvoor het Kringbestuur voornemen» is enkele perao. nen uit te noodigen. Als eerst, punt van be^ handeling werd reed» vastgesteld „De nno- nymiteit in de pers." In. verband met zün vertrek naar Londen heeft de heer J. J. de R<x>de bedankt als be stuurslid van den Nederlandschen Journa listen-Kring. ONZE GEZANT CREMER MET VERLOF. Thans is bij het departement vaQ Buxten. landsche Zaken bericht ontvangen, dat d« Nedorlandsehe gezant te Washington, den 8en dezer zün post verlaten heeft, om een erlof van drie maanden in Nederland aoor te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 7