SLECHTS EEN Trekken uit Kennemeriand Wat de Pers zegt BUITENLAND ONS VROOLIJK HOEKJE Kunst en Kennis FEUILLETON. Gemengd Nieuws VRIJDAG 14 MEI 1920 De Conferentie fe Spa. Gemengde Buitenl. Berichten. VAN EEN OORVIJG EN IDEALEN. In de maand Mei leggen alle vogeltjes een ei, behalve de koekoek en de spriet. Frits wenscht niet tot die beklagenswaardige uitzonderingen te behooren, al is me het weer tje er wel naar geweest. Regen eiken dag en de gouden zon, je kon er naar fluiten. Die speelde verstoppertje op den zolder en lichtte slechts nu en dan het zware luik op om haar ondeugendste glimlach over onze troosteloosheid uit te gieten. Wat wonder dat mijn kippen hedenmorgen krijgsraad hebben gehouden en de vraag in allen ernst overwogen of het al dan niet binnen den kring der actueele wenschelijk- heden ligt aan haar opstandige majesteit het verblijf binnen het kippenhok voor een bepaalden tijd te ontzeggen En wat wonder ook, dat de musschén zelfs er het goed hu meur bij verliezen en met den kop tusschen de veeren een Iersche hongerstaking georga niseerd hebben Maar zij leggen een ei desniettemin. En Frits trekt een trek alle regennarigheid ten spijt. Om den man van_\vederwoord te dienen „dien wij eenmaal als onzen Klaas leerden kennen en die de niet alledaagsche eer geniet het communistisch idee in onzen Raad van Beverwijk te belichamen Om onze belofte gestand te doen bij weige ring der burgerwachtsubsidie „een trek aan personen en dingen te wijden, waarin de welwillende toegevendheid zou moeten wij ken voor den heftigcn toon der verontwaar diging <j. neen, het is mij niet mogelijk in deze anders te doen dan de musschen. Ik steek mijn kop in mijnJa, het wordt nu toch beroerd. Die "beeldspraak moet falen. Want veeren heb ik niet en aan een baard, om die te vervangen, heb ik nooit gedaan. Wij zullen dus boudeeren zonder baard en zonder veeren en aan de subsidie nagenoeg het zwij gen toedoen. Het is ook te veel eer aan onzen Klaas verspild te trachten hem te doen terugkomen van communistische ideeën, waarmede hij misschien in het ongeziene maar al tc vaak zelf lacht. Communist 1 Wat zou het En wie ook zou het wezen langer dan noodig is om zich op te werken boven het proletariaat uit tot men hoog genoeg is om geen proletariër meer te zijn, maar een iemandje „in bonis". Het is fataal. Deze lieden om de verheffing van het prole tariaat te iilustreeren passen consequent het eerst op zich zelf die verheffing toe. En dan, o mirabilia mirabilium, ontdekken wij plots, dat die verheffing hen gepromo veerd heeft totbourgeois. Hoe zij dan spartelen en gebaren, proletariërs zijn ze niet meer en kunnen zij niet meer worden, zonder een heldendaad, die zou bestaan in het door-hun-venster werpen van het gewonnen goud en het afstand doen van alle gemakken welke het eigendom nu eenmaal aankleven. Het communisme als zoodanig in praktijk gebracht, bestaat nog niet. En (Je theorie sluit alle logica consequentie uit. Zoodat onze Klaas inderdaad wel logisch en conse quent handelt, door te doen wat liij doet, maar temeer ook wel zal nalaten den heftigen toon der verontwaardiging, door ons beloofd, nog op te eischen. Klaas dan in de jongste raadsvergadering hoonde Frits, den journalist, die, zoo beweer de hij, door zijn artikelen in de Nieuwe Haarlemsche Courant, trachtte verdeeldheid te brengen in de rijen der linksche partijen, die zeven tegen zes, de meerderheid uitmaken en daarom koppen bij elkaar in staat waren de subsidieaanvragen aan hun galg te helpen. Klaas hoonde en diende Frits grijnslachend een oorvijg toe. Althans, zoo Was zijn bedoe ling. Maar de goede man kon het niet verhel pen zoo zijn siag slechts een gapende wonde sloeg in de omringende lucht en Frits zijn luisterklep ongedeerd liet. Daarom was het Erits mogelijk kalmpjes door te boudeeren zonder baard en zonder veeren, zie boven. Laat maar, beste menschen. Laat die duizend zilverlingen in de gemeentekas. De burger wacht zal zich wel redden daarzonder, temeer omdat zij, uitgaande van en geboren uit het princiep van de Christelijke offervaardig heid en solidariteit wel zooveel sympathie in de gemeenschap vergaarde, dat die ge meenschap langs individueelen of particu lieren weg zal geven, wat zij bij monde van haar afgevaardigden in den Raad weigerde. !a, zdo gek kan het er naar toe gaan in onzen emocratischen tijd, waarin de gulden wijs heid schuilevinkje speelt als haar majesteit de zon in de maand Mei er slechts ironisch glunderend bijwijlen het luikje oplicht. Intusschen, het zal verkeeren. De heeren maken misbruik van hun meer derheid, maar kunnen deswege de dagen tel- *ien van het bestaan efiet meerderheid. Mis schien strekken zij zich niet eens uit tot aan- de nieuwe verkiezingen. Denkt eens. De fusie komt met rassche schreden. Eerlang zal Beyr- wijk worden één met Wijk aan Zee en Duin. Dan voorzeker zal links ophouden de sterkste te zijn. Wij komen zoo tot onze idealen. Beverwijk-badplaats door ons reeds vroe ger in proza bezongen. En Beverwijk bestuurd door Christelijke mannen, aan wier hoofd moge staan een Christelijke Burgemeester. Waarom niet een katholiek burgemeester De meerderheid der bevolking immers zal katholiek zijn. De regeering inmiddels gaat in haar benoemingen meer rekening houden met de wenschen der respectieve gemeenten. Zeker, Beverwijk wordt met vaste hand geleid in de banen van welvaart en ontwikke ling. Wie zou zich lakend durven uitlaten over de politiek van den heer Strick van Linschoten Maar ook hij is niet eeuwig. Zijn hart gaat haken naar kalmte en zorge loosheid en de weg naar het gemeentehuis zal den grijsaard ras zwaar moeten vallen. Het moge wezen dan dat hij, wanneer een maal Beverwijk's grootheid door de unie bevestigd is, zijne taak als vervuld zal be schouwen en zich vrijwillig terugtrekken in den rustigen schemer van zijn levensavond De zon schijnt thans door mijn venster. Het luik staat wijd open. Hare majesteit als de onsterfelijke hoop schenkt mij haar gulsten lach als een belofte, dat mijn gouden droomen in liefde voor dezen uithoek van Kennemeriand gedroomd, spoedig werkelijk heid zullen worden, Beverwijk 9 Mei. FRITS. UIT DEN DROOM GEHOLPEN. „Van Roomsch-Katkolieke zijde" in de „N. R. Crt." heeft het over de Katholieke Internationale. Het is den schrijver niet duidelijk, wat men eigenlijk voor heeft. Nu eens wordt gesproken van een Ka- tholiéke Internationale; dan van een In ternationaal congres van de Christelijke Vakbeweging, door het Christelijk Natio naal Vakverbond en het Bureau voor de K.-K, Vakorganisatie op touw gezet. Het een klopt niet met het ander, meent de schrijver in de „N. R. Crt.' en hij geeft er den goeden raad bij, als men enkel tegen de predikers van den klassen strijd wil stelling nemen m.a.w. een soort Bond van orde wil zijn tegen socia lisme en bolsjewisme nog heel wat meer partijen dan de Roomsehe en Chris telijke te laten medewerken, Het „Huiegezin" helpt den schrijver uit den droom: „Er komt een Katholieke Internatio nale, die, strijd voerendtegen de in ternationale machten van vernietiging en revolutie, waartoe wij ook de vrij metselarij rekenen, positief werk wil doen door de Katholieke maatschappij leer zooveel mogelijk praktijk te laten worden en de verstrooide, door den we reldoorlog min of meer gedesorgani seerde katholieke krachten tot één machtig geheel wil vereenigen, In deze lijn ligt federatieve eame- werking met de eveneens georganiseer de krachten der geloovig-protestantsehe partijen. En daar in een aantal landen de ka tholieke arbeiders niet, als ten onzent, in een zuiver katholieke vakbeweging zijn samengebracht, maar in christelij ke vakbewegingen zijn georganiseerd, is hiermede het verschijnsel van een internationaal congres der Christelijke Vakbeweging verklaard. Het staat naast de Katholieke inter nationale, die dichter bij haar verwe zenlijking is dan de sceptisch gestemde schrijver in de „N. R. Crt." schijnt te meen en. De hoop, dat we straks de medewer king der liberalen zullen vragen als hulptroep in den strijd -tegen de revo lutie, kan hij gerust laten varen. En zijn verwachting, dat de Katholie ke internationale 'n onmogelijkheid zal blijken, daar do Roomsehe partij uit onderscheidene klassen bestaat met elk haar eigen, vaak tegenstrijdige belan gen, kan hfj veilig laten varen, als hij even wil bedenken, hoe de Katholieke Staatspartij ten onzent, waarbij toeh ook al de verscheidenheden, waarop hij doelt, worden aangetroffen, een sterke eenheid is, die anderen ons wellicht zul len benijden." Misschien zal „van Roomseh-Katholie- ke zijd©" thans eenigermate gerustgesteld zijn ten opzichte van zijn bekommering, dat de Roomsehe pers waarschijnlijk zelf niet goed weet wat zij met de Katholieke Internationale op het oog heeft. Tn offieieele Fransche kringen is nog niets bekend van een uitstel van d© con ferentie te Spa, seint Havas nu weer.... Het „Berliner Tageblatt" schrijft naar aanleiding van het uitstellen der confe rentie te Spa: Van Duitsche zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit uit stel niet op verzoek van Duitschland is geschied. Wel heeft men, toen de Itali- aansche gezant dé uitnoodiging over bracht, er op gewezen, dat de conferentie voor Duitschland op een zeer ongelegen tijdstip kwam, vlak voor de verkiezingen, maar de Duitsche negeering heeft do uit noodiging aangenomen en niet verder op verandering van datum aangedrongen, intusschen is Lloyd George ziek geworden en heeft Nitti met het oog op de Kamer verkiezingen in Italië den wensch te ken nen gegeven, eind© Mei in Rome te zijn, terwijl Millerand in overeenstemming met zijn politiek voor afzonderlijke besprekin gen naar Londen is vertrokken. In het bij zonder d© wensch van de Fransche regee ring om de conferentie voor te bereiden en de ziekt© van den Engelsehen premier schijnen den doorslag te hebben gegeven voor het uitstel der conferentie. HET ITALIAANSCHE KABINET AFGETREDEN. De Kamer heeft met 193 tegen 112 stem men een door de socialisten voorgestelde motie, naar aanleiding van de incidenten voorgevallen bij een staking der ambtena ren der Post en Tel., aangenomen. Daar Nitti tevoren de kwestie van ver trouwen had gesteld en de motie onaanne melijk had verklaard, heeft het kabinet bij den koning zijn ontslag ingediend. Het „Journal des Débats" zegt omtrent den val van het kabinet; Deze was 5 Mei beslist, toen de Katholieke partij besloot tot de oppositie over te gaan. Met de so cialisten vormt ze de meerderheid in de Kamer. Italië heeft zijn troepen nog niet volkomen gedemobiliseerd. De kosten van de bezetting der Oostkust van de Adria- tische Zee beloopen 600 millioen p. maand. Re handel met Kroatië en Slovenië staat stil, de geheel© haven van Triëst is half dood, teFiume kunnen alleen speculanten en huurlingen van d'Annunzio staande blijven, de scheepvaart op de Adriatische Zee is slechts een uiterst gering deel van wat ze voor den oorlog was. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. De „Echo de Paris" verneemt van mi nisterieel© zijde, dat naar verwacht wordt, de arbeid voor Dinsdag as. hervat zal worden. De minister voegde er aan 'toe, dat de berichten betreffende de aanhouding van de voornaamste leiders van de C. G. T. niet juist zijn, althans tot op het ©ogen blik. In politieke kringen verwacht men, dat het besluit van de regeering, betreffende de vervolging van d© leiders van de C. G. T. en de ontbinding hiervan, aanleiding zal geven tot debatten in de Kamer. Men verwacht, dat deae Dinsdag a.s. zullen plaats hebben. het turksche VREDESVERDRAG. Thans zendt Reuter een overzicht van den inhoud yan het vredesverdrag d|at aan de Turksche delegatie is overhandigd. Wij ontleenen hieraan de mededeeiing, dat de Turksche souvereiniteit over Kon- stantinopel gehandhaafd blijft, maar dat dit besluit gewijzigd kan worden, indien de Turken in gebreke blijven de bepalin gen van het verdrag na te komen. De vaart door de Dardanellen wordt geïnter nationaliseerd en komt onder toezicht van een internationale commissie. Turkije erkent de onaihankelijkheid van Armenië, Syrië en Mesopotamia. De Britsche verklaring ten gunste van bet nationale. Joodsche tehuis in Palestina wordt nog eens bevestigd. Turkije ziet af van de rechten op Egypte. De militaire yoorwaard.cn omvatten de demobilisatie van d© Turksche legers bin nen drie maanden, maar voor de handha ving van de orde en de bescherming van de minderheden krijgt Turkije vergunning 30.000 man gendarmerie te houden. De Turksche oorlogsschepen moeten met uitzondering van enkele kleine schepen, voor. de yisscherijpohtie, worden uitgele verd. Geen luchtstrijdkrachten zijn Tur kije meer vergund. De douanerechten zul len 11 pet. ad volorem zijn. Het verdrag bevel nog bepalingen die de geallieerden J11 stellen, de Duiit- sche, Oostenrijksche, Rongaarsche en Bul- gaarsche economische penetratie van Tur kije tegen te gaan. Turkije moet vrijheid van handelsver keer toestaan aan' öe"Vroeger toit Turkije behoorende gebieden, zoodat deze vrije toegang tot de Middellandsche, en Ege- ische. Zeeën hebben. DE FRANSCHE BEZETTING IN FRANK FORT ENZ. Daar de Duitsche regeering officieel aan de geallieerde regeeriugen heeft meéglé- deeld, dat het aantal Duitsche troepen jn het Ruhrgebied tot de normale cijfers is teruggebracht, zullen de Fransche en Bel gische troepen, zoodra de resultaten van het bevolen onderzoek zijn bekend en indien de uitslag in overeenstemming is met de Duitsche opgave, de bezette ste den op. den rechter Rijnoever ontruimen. Wolff meldt uit München, dat in den Beierschen Landdag met algemeene stem men een .voorstel is aangenomen van de vrouwelijke leden, .waarbij de staatsre- geering wordt verzocht het erop toe te leggen van de Entente het terugtrekken der gekleurde bezettingstroepen' te erlan gen, daar de door deze gepleegde vergrij pen tegen de zedelijkheid op meisjes en vrouwen een blij venden smaad voor het geheele blanke ras zal worden. DE TOESTAND IN MEXICO. De opstandelingen zijn tot dusver niet in staat geweest Carranza uit Sanmarcos te verdrijven. De Amerikaansche consul (te. Vera Cruz) meldt, dat de buitenlandera onge deerd zijn, evenals hun eigendommen. Rij geeft den raad de Amerikaansche oorlogs schepen terug te roepen om mogelijke wrij ving te .voorkomen. Uit El paso wordt bericht, dat Car ranza gevangen is genomen bij Apizaco, met allen die hem begeleidden. Obregon gaf last hem ongedeerd naar de hoofd stad Mexico te brengen. Feitelijk is heel Mexico nu jn handen van de revolution- nairen. DE JAPANNERS IN SIBERIë. Een Japansch. vlieg-eskader onder kapi tein Sakamoto beeft Siberië, westelijk van het Baikalmeer verkend. De vliegers rappor teeren een ontzaggelijke troepenconcentratie en achten verbitterden tegenstand waar schijnlijk. De Japanners blijven de Russische voorposten op China's noordgrens overal meester DE POOLSCH-OEKRAINSCHE OORLOG TEGEN SOVJET-RUSLAND. De onweerstaanbare opmarsch van de Poolsch-Oekrainsche troepen is bekroond met de verovering van Kief, Sjemerinka, To6lstjin en Jampol. Het Dnjepr-)eger be vindt zich in de buurt van Kief. Plet garni zoen van Odessa heeft de zijde van de Oekraïne gekozen. Het leger van generaal Pawlenko heeft Balta en Birzoela bezet en nadert Razdielna. Afgevaardigden van dit leger hebben deelgenomen aan de plechtige intocht van Petljoera te Kamenetz in Podo- lië. Petljoera is naar het front vertrokken. De Oekrainsche overheid is met koortsach tige haast bezig aan de regeling van het burgerlijk bestuur in de bevrijde streken. Nader wordt officieel gemeld: De Oetkrainsch-Poolsche troepen zijn onder groot© geestdrift van de bevolking Kief binnengerukt. Pawlenko heeft Odessa bezet. De regeering is naar Winnitza vertrokken. DE TOESTAND IN IERLAND. Twee politiebeambten riin gisteren te Cork gewond en gedood. Een. der hongerstakers van de Mountjoy gevangenis in Dublin. Aidan Redmond, is overleden. Zijn overlijden heeft groote beroering in Ierland veroorzaakt. Hij had tien dagen niet gegeten, werd daarop in een hospitaal op genomen. geopereerd wegens blindedarm ontsteking en is Maandag overleden. Men beweert nu dat hjj de operatie zou hebben doorstaan, indien hij niet door den honger zoo verzwakt was geweest, en geeft de regeering de scnuld van zijn dood. Italiaansck schip op een mijn g-eloopen. Uit Livorno wordt gemeld, dat de stoom boot Assirea op een mijn geloopen is. Het schip verrichtte passagiers- en vrachtdienst tusschen Sicilië, Sardinië. Corsica en Livorno. De bemanning telde 50 koppen. Er zijn torpedojagers naar de plaats des onheils gezonden. Vier sloepen met schipbreukelingen zijn ge zien in de buurt van de haven van San Ste- fano. In antwoord op een vraag van Vis count Curzon heeft Bonar Law in het La gerhuis verklaard dat het kabinet binnen kort in de kwestie van den kanaaltunnel 'n beslissing zal nemen. Wolff meldt, dat tot dusver bij de on geregeldheden welke in Linz hebben plaats gehad, zeven dooden, waaronder drie vrou wen en 21 gewonden zijn vastgesteld. In een rede, die de Belgische minister Vandervelde voor de studenten te Bazei ge houden heeft, verklaarde hij dat een Volken- STADSKIND! Pietje van Amsterdam mocht voor 't eerst mee naar buiten. Bij 'n boer zag hij 'n aller liefst jong paardje. «Hoe vind-je 't. Pietje?" vroeg z'n vader. „Mooi vader, maar hoe moet je d'r nou op hobbelen?!" PROZA EN POEZIE. Ze stonden aan 't zeestrand, voor de rui- schende. wild-bruisende, wit-schuftnende gol ven. „Oriep zij uit, „wat 'n prachtig onder-1 werp voor 'n gedicht-" „Loop door," mompelde hij, ,maar 't zou een prachtreclame rijn voor scheerzeep!" bond zonder Duitschland geen reden van bestaan had. In den Belgischen Senaat heelt de Mi nister van buitenlandsche. zaken in antwoord op een interpellatie aangaande de beslissin gen van den Volkenbond ten aanzien van de schuldige Duitsche officieren er den nadruk op gelegd, dat de Nederlaodsche regeering de uitlevering van den gewezen keizer wei gert, die in Nederland blijft onder de verant woordelijkheid van de Nederlandsche regee ring. De geallieerde regeeringen zullen de bepalingen van het vredesverdrag ien uit voer leggen indien de Duitsche regeering niet, gelijk zij op zich heeft genomen, de oor logsmisdadigers straft. Het Duitsche kaperschip Moewe, uit den oorlogstijd welbekend, is in zijn vroegeren vorm teruggebracht en werd weer Pungo ge doopt om vanuit de werf te Hamburg aan de geallieerden te worden uitgeleverd, vermoe delijk deze week nog. Naar de Boersenkurier uit Hamburg meldt, krijgen Duitsche schepen geen vergun ning meer voor de vaart tusschen bui ten landsche havens, teneinde aLe beschikbare scheepsruimte voor de voorziening van Duitschland met de onontbeerlijke levensmid delen en grondstoffen te gebruiken. Millerand zal Lloyd George Zaterdag te Folkestone ontmoeten om de voornaamste punten, die op de conferentie te Spa ter tafel zullen komen, te bespreken. Millerand keert Zondag naar Parijs terug. Wolff meldt uit Kowo, dat de Russische sowjet-regeering in een offieieele verklaring de vrijheid en onafhankelijkheid van Lithau- en erkennen zal. ZOMERSPELEN. Onder leiding van Anion Verheiien heeft zich in Den Haag een klein gezelschap ge vormd, als reizend openluchttooneel, met 't doel dezen zomer buiten voorstellingen te ge. ven van het midden-eeuwsche spel Lans© loet en de Sanderiin. ROOMSUH TOONEEL. Naar de „Msb." thans uit zeer betrouw bare bron verneemt, is definitief opgericht een Naamlooze Vennootschap tot exploitatie van openluchtspelen, bioscopen, enz., op Ka tholieken grondslag. De aanvrage om de Ko ninklijke goedkeuring op de Staiuten is ;n zee. Personen als Albert Vogel. pater Koo ien O. P., J. Zoetmulder nemen de artistieke en technische leiding op zich. EEN ONDERSCHEIDING. De kunstschilder Huib. Luns. directeur der Koninklijke School van Kunst. Techniek en Ambacht, te Rotterdam, is door de Fran, sche regeering benoemd tot officier d'Aca demie. paar het Itaiiaamsjfib door IVO. 8.) Jean nette zag hem verwonderd aan. Had ze zoo vertrouwelijk met dan jongen vreemde ling gesproken, of was de grondeigenaar zoo fcaief? De jonge man bemerkte naar ver legenheid en zei haastig: „Ik héb niet het geluk en de eer de broer van de dame hier te zijn, ye troffen elkaar toevallig even voor 't vertrek aan. Mijn naam is Felix Charbon- pet" „Maar u kwaamt toch in het bootje piet juffrouw Jeannette aanï" viel de klein© ,Vir- ginie nieuwsgierig in de rede. Haar vader wierp haar een bestraffendjn blik toe en zei dan met uiterste beleefdheid tegen Charbonnet, zeer aangenaam kennis met p te maken" en begon toen met hem een ge sprek over de verschillend© hotels o-p Capri. Hoewel Felix mijnheer Dumonl geen juiste inlichtingen betreffende Capri geven kon, ver- jnoeht hij de familie toch enkele nuttig© wen ken te gev©n belrefiënde den landaard en enkele gebruiken die hij tijdens zijn éénjarig verblijf in Italië te weten was gekomen. Na over en weer praten waren allen be sloten in hotel Pagano hun tenten op te slaan. Het overige gedeelte van de reis bracht pien gezellig en al pratend door. Het was den volgenden morgen vroeg. In een van de eenvoudigste kamers van het ho tel lag Jeannette nog te slapen in haar eiken bouten ledikant. De stralen van de gulden morgenzon vielen op haar schoon blond haar, dat in rijke golven op het kussen lag. De zon nestralen gleden van keur haar op de gesloten oogleden van het meisje en kuste haar wak ker. Ze sloeg langzaam de oogen op en keek verwonderd om zich heen. Waar was ze eigenlijkV Het was of ze juist afscheid ge nomen had van haar zuster te Rome en haar met duizend heilwenschen naar haar geboorte stad Parijs, naar haar aldaar levende tante en oom gestuurd had. Haar zuster had zich eindelijk we©nend uit haar armen losgerukt en was de dame gevolgd, aan wier hoede Jeannette haar op reis had toevertrouwd Lang had zij den trein nagestaard, die haar dierbaar kleinood, haar jonger© zuster, van haar had weggenomen, die ze had opgevoed en heette tranen hadden jipen laugs haar wangen gelqopen. Ze zag de eenvoudige, maar smaakvolle go- meubileerde kanfer rond, met de schoone landschapjes in breed vergulden lijsten aan den muur', en het zonnige venster, dat op de groene dreven vau bet ©Hand uitzag). i Neen ze was piet te Rome; z© had slechts van het afscheid van haar zuster gedroomd Ze was op het eiland Capri; ze maakte vooir het eerst van haar leven ©en vacantie-reisje. Aanvankelijk had ze bet niet gewild, maar dokter Anavanti, een vriend van haar over leden vader had er op gestaan. „Je moet er eens uit, Jeannette", had hij gezegd „en als ie het heelemaai niet wilt, dan beveel ik het je uit hoofde van mijn medisch gezag. „Maar ik ben toch heelemaai niet riek". had ze geantwoord. „Dat nu juist niet, maar je mist je zuster Chanotte, ik merk het aan je, hoezeer je het ook verbergen wiit, en daarom je hebt hoogi noodig afleiding noodig, en moet eens op reis gaan." „Maar mijn zaak „O, die zal niet ten gronde gaan. Je boekhouder is een nette man, aan wien je een en ander gerust kunt toevertrouwen. Daarenboven zal jh nu en dan wel eens een oogje voor je in het zeil houden." j,üoe kan ik li yjQ°£ üw gpedheid dan ken, dokter? U hebt het reeds zoo druk, en wilt dat toch voor me doen." „O, dat doe ik met pieizier. Ge kent mijn voorliefde voor kunst, en zal dus met piei zier nu en dan eens in je winkel, die op gevuld is met kunstvoorwerpen, komen kijken. „Wat zijt u goed" had ze gezegd, „hem vrijmoedig de hand drukkend." Hij wierp een snellen b.ik op haar, zag haar nog eenmaal in de heldere vriendelijke oogen, die hem openlijk en zonder een zweem van verlegenheid aanblikten; hield haar hand nog een oogenblik omklemd, en ging toen met een korten groet heen. Het scheen Jeannette toe, alsof hij zucht te, maar dat was niet mogelijk. Hem, de kalmte, en vastberadenheid in persoon, druk te nooit iets. Ze was sedert haar jeug gewend tot hem op te zien; en zijn raad te vragen. Wat had ze zonder hein moe ten doen, toen voor negen jaren tiaar va der heur vroeg overleden moeder volgde, en zij alleen met de achtjarige L ha notie achter bleef, en de o-ude Sabina. Ze lelde toen destijds slechts twintig jaren en moest den kunsthandel, die haar vader haar nage laten had. voortzetten. Ze had zich dap per aan die taak gewijd, en onder Ana- vanti's leiding geleerd, de technische moei- j HET ONGELUK TE GRONINGEN. De secretaris van H. M. de Koningin heeft aan den burgemeester van Groningen het volgende telegram verzonden: H. M. de Koningin, zeer getroflen door de berichter in de dagbladen betreffende hef ongeluk op de kennis, draagt mij op U te verzoeken mij te willen melden, hoe de toestand der gewon den is. DE EX-KEIZER NAAR DOORN. Ex-Keizer Wilhelm vertrekt Zaterdag a A naar Doorn. ENSTIG SPOORWEGONGELUK VOOR KOMEN. Zaterdagavond is de groote maiitrein Maastricht—Rotterdam door de oplettend heid en den cordaten moed van den dienst doenden wagenmeester M. A. Lucassen aai een vreeselijk gevaar ontsnapt. Te 7.05 uur, zoo vertelt de „Tiib. Crf" reed trein 186, komende van Maastricht, tellende 15 groote personenwagens, stampvol met reizigers bezet, getrokken door twee Jumbo-machines, het station alhier binnen. Bij het vertrek bemerkte Lucassen. dat ei iets haperde aan het onderstel van een der middelste wagens; de oliepot van een der wielen bewoog zich 'bedenkelijk op en neer. Ujkheden van het vak te overwinnen, er ze had weldra in haar arbeid rust en troos' gevonden. Maar daarbij was haar nooit tijd overgebleven, voor de liefde van een man, en toen eens een buurman, ook een koopman aanzoek om haar hand gedaan had, wees ze hem af. daar ze haar zuster niet alleen wilde laten en ze had zich daarbij niet ongelukkig gevoeld, maar was opgewekt en vroolijk bij den arbeid gco.e- ven. Waarom maakten nu de woorden van dien- jongen vreemdeling zulk een diepen .n- druk op liaar Hij voelde zich met ge lukkig bij zij" arbeid, de arme, aardige, jongeman' jeannette richtte zich opeens in liaar bed op. Zoolang had ze nog 1100,l droomeud in bed gelegen. s Nu ze voor de eerste maal in liaar leven vrij was, zonder haar dagelijksche bezig heid, en een man baar levenspad gekruist had, dacht ze daurover na, dat moe.ht zoo met voortgaan Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11