Elck wat wils Naar de Eeuwige Stad. BUITENLAND Brieven uit Brussel. ZATERDAG 15'M£l 1920 Het Brussel van heden. Is de oorlogsellende vergeten Is het Brussel van voor den oorlog wederom te herkennen in het Brussel van thans Onwillekeurig stelt men zich die vraag, als men er eenigaa tijd doorbrengt en de zoo-goed bekende plekjes terugziet na er jaren nood- gedwongen niet te zijn geweest, En als vreem deling is men geneigd, die vraag met een grondig „ia" te beantwoorden er is hoege naamd niets veranderd, nog altijd ontvangt ons het blijde Brussel met een feestelijk aan dien, golft net leven er langs de drukke boule vards en zitten de café's overvol en zijn de theaters tot den nok toe gevuld, En toch als men spreekt met den Brusselaar of den Hollander, die er jaren lang reeds woont, kan men het hoorenBrussel is verandcid Niet uiterlijkde winkels zijn weer als vroe ger een lust voor het oog, het loven is er druk ker'dan ooit «O het verlangen naar ontspan ning is er grooter dan te voren het zijn de vreemdelingen, die de stad dit aanzicht geven. Maar innerlijk De Belg heeft geleden door den oorlog, zijn gulle vroolijkheid van vroeger heeft luj verloren en al de ellende, die het Belgische volk doorleefde, heeft niet nagelat en een omkeer in zijn gemoedsleven te bewerken. Nog éénshet zijn niet de Brus selaars zelf, die aan de stad het aanzien geven van vrooliike opgewektheid, alsof er mets was veranderd. Het zijn de talrijke vreemde lingen, die toestroomen, de hotels vullen on het onrustige, veelal ontaardende nacht leven, in stand houden, kngelsche en Ameri kanen, maar vooral talrijke Hollanders stempelen op het oogenblik Brussel tot een stad van vermaak en leven als voor den oor log. Men oordeelt dan ook verkeerd, indien men denkt, dat het Belgische volk zoo spoe dig zou vergeten zijn, wat leed geleden is. Neen, er is een groot verschil tusschcn wat jn-n ziet jen een uiting is van druk vreem delingenverkeer) en wat er omgaat in het femoed van den Belg zelf. Trouwens, behaive et verdriet over de velen, die heengingen, en het leed van zoo nabij ondervonden, is er nog een andere factor, die het den Brusse laar in het algemeen onmogelijk maakt, deel te nemen aan de genoegens van de groot stad. Hollanders en Amerikanen mogen Brussel goedkoop, althans niet duur vinden, waar hun dollars en guldens in franken omgezet, vervijfvoudigd worden; voor den Belg zijn dc prijzen ontzettend hoog, zoodat reeu5 een groot inkomen noodig is om in de dagelijksche behoeften te voorzien en door de meesten niet kan gedacht worden aan extra-uitgaven voor genoegen en weelde. Dat er natuurlijk ook in Brussel een klasse van menschen is, bij ons aangeduid als O-W-ers en daar met den naam van „Baron Zeep", spreekt van zelf, maar zij maken ten slotte een zeer kleine minderheid uit. Ik meende goed te doen door in dezen eersten Brusselschen brief hier eens de aandacht op te vestigen, en wel: omdat zoovelen ge neigd zijn in het tegenwoordige Brusselsche leven een teeken te zien van Belgische licht zinnigheid, alsof de Belgen zich reeds geheel hadden losgemaakt uit de benauwenis der oorlogsjaren en den nasleep ervan. Om eerlijk te oordeelen is het noodig niet alleen den buitenkant van het stadsleven te bezien, maar óók en wel vooral dieper door te dringen in de gedachten-sfeer van hen, die feitelijk de kern van dat stadsleven uitmaken, niet vreemdelingen maar de Brusselaars zelf. Een volgende maal over de genoegens, die het Brussel van thans biedt, over de erger dan dwaze danswoede, die geen einde schijnt te nemen, en de oorverdoovende strijkjes, die geen oogenblik rust houden, als wilden zij verhinderen, dat de mensch tot zkh zelf komt en tot meer normalen, en meer rustige begrippen terug keert. Mr. G. v. S. ONDER ROOMSCHE MENSCHEN. Allen die de opvoering van het schoone werk van Alph. Laudy, de Paradijs-vloek, bijwoonden zullen zich herinneren den langen stoet van zoekenden en naar geluk versmach tenden, die volgden den zangerigen Jubal, aangetrokken door zijn lied; „Er ligt een land aan de overzij der bergen In gelijk verlangen en ongeduldig uitzien waren zij bijeengekomen om heen te trekken „naar gene zij der bergen, waar ligt het zonneland". Bijeengekomen uit verschillende streken en steden, zonder ooit elkander te hebben ontmoet, waren zij speodig met elkander in de beste harmonie spoedig was er kennis gemaakt en vriendschap gesloten, want niet alleen waren' zij a len verbonden door den een-en band des geloofs, doch ook door het cene doel, dat ons bijeenbracht om den langen tocht te ondernemen. België stoomden wij in na een tijdroovend onderzoek van passen en bagage de gevolgen van den oorlog waren in het Belgenland op vele plaatsen nog te bespeuren .niet alleen passeerden wij loopgraven, prikkeldraad, verbrande hoeven en huizen, zelfs kerken en gestichten in puin zooals te Mechelen en Eppingen, doch ook de talrijke Duitsche locomotieven waarvan er vele nog met groen waren versierd deden ons denken aan den oorlog en de gevolgen daarvan. Geheel daarvan verschillend was de liele- lij ke aanblik van Zuid België en Luxemburg, met zijn beboschte heuvelen en liefelijke dor pen, waarvan de zandsteenen huizen, zoo rustig en vreedzaam lagen langs de kronke lende Lesse onder de schutse der talrijke Romaansche kerken. Interessant was het te zien, hoe Elzas Lotharingen in alles weer Fransch is geworden niet alleen is dit waar te nemen aan de talrijke aanwezige Fransche militairen, doch ook aan de verfranschmg, welke alle Duitsche opschriften, zelfs die, welke in steen gebeiteld waren, hebben onder gaan. De visitatie door de Fransche douanen duurde lang, een der reizigers had met v el moeite voor zijn reis, zilveren franken weten te verkrijgen, bij het vernemen echter, dat men niet meer dan 10 francs zilver mag mee nemen was hij zoo beangst, dat hij zich haastte zijn zilveren, met zooveel moeiitS verkregen franken tegen gewone papieren in te wisselen, gelukkig voor hem, anders hadden de nauw toeziende Franschen hem een onaangename verrassing bezorgd ontzaglijke grootheid was de tocht door de Zwitsersche Alpen welk een reuzenmassa rotssteen, door de natuurkracht tot meer dan 4000 meter omhoog geheven Bergen, wier kruin met sneeuw is bedekt, en welke door een gordel van wolken op den sneeuw- rand zijn omgeven. Met razende sneltreinvaart vlogen wij er doorheen, en zagen telkens groote afmetingen telkens weer indrukwekkende tafereelen in die zee van onbewogen steengolven. En dat niet een korten tijd, maar uren lang. Wat spreekt dit alles van Gods grootheid en machtige scheppingskrachtWij menschen meten af, en zijn zoo beperkt, doch wat is God groot in zijn daden 1 Voor den St. Gothardtunnel reden wij door die besneeuwde toppen in een sneeuwbui, zoodat bij de laat ste halte voor den tunnel het gezelschap naar hartelust kon gaan Sneeuwballen, na den tunneltocht echter glansden al die wit- bestoofde bergkegels in °cen schitterend en glinsterend zonnelicht. Een schouwspel van nooit te vergeten pracht.Voeg daarbij de talrijke dorpen tegen de berghellingen met hun sobere en eenvoudi ge kerkjes, een heerlijk beeld van christelijken eenvoud eu liefdevolle zorg der H. Kerk ook voor deze hare kinderen. Hoe meer Italië naderde, hoe prachtiger de natuur met haar boomen en wijngaarden, gebouwen en heiligdommen. Eindelijk zijn wij te Lugano, verheugd rust te krijgen na een reis van 30 uren. Welk een aanblik vanuit ons hotel op het Luganomeer, dat diepe blauwe water, om geven door de bregtoppen. Na eenige verfrissching ging ik door de stad van typisch Italiaanschen bouw nauwe straten, hooge, sombere huizen, dan omhoog, dan omlaag, om weer terug te keeren naar het meer, terwijl de bergtoppen gloeiden in de ondergaande zón. Voor wij ons ter ruste begaven, nogmaals een l ük op die bergen, overstroomd door het zilveren maanlicht. Des morgens dezelfde overweldigende schoonheid, ik liep mijn brevier te bidden langs het kabbelende water: „montes in circuitu ejus", „Bergen zijn rondom Jerusa lem en de Heer is rondom zijn volk", nooit heb ik beter begrepen de beteekenis van deze woorden van David, welke duiden op het voorrecht van God's bescherming hoe de heer ons beschut als de bergen de stad. Ik las de H. Mis in de Kathedraal, het trof mij dat deze was toegewijd aan St. Lauren- tius. Dan met de tandradbaan naar de Mons Salvatori, daar van 1200 meter hoogte stond ik, het meer onder mij, bergtoppen rondom in de verte de besneeuwde toppen der Mattershorn, Mont Rosa, Simplon pas. Het kostte moeite ten laatste te scheiden, doch de trein wachtte, wij moesten verder. Naar het Zonneland. B. H. C. H. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. De Spoorweg-Maatschappijen hebben voor de laatste maal het personeel uitge- noodigd het werk te hervatten. De reeds verleende ontslagen blijven van kracht, evenals degene, die zullea volgen. Andere disciplinaire maatregelen, te nemen te- de stakers, zullen des D sen de stnaers, zuiien des te ernstiger Zeldzaam mooi en over eldigend van zijn, naar mate hun afwezigheid langer duurde In geen geval zal de regeering de maatschappijen verzoeken op hun be sluiten terug te komen. Het pestuur van de O. G. T. heeft het internationaal Vakvereenigingsverboxwl verzocht zijn protest te voegen bij de ac tie van het Fransche proletariaat, DE FINANCIEELE TOESTAND VAN ENGELAND. Chamberlain, die op een middagmaal van de vereeniging van Britsehe bankiers te Londen het woord heeft gevoerd, zeide: Wij hebben opgehouden te leenen en zijn begonnen terug to betalen. Ouzo crediet vermeerdert en met eenige opofferingen zuilen wij sterker dan ooit verrijzen. Het huidige tijdstip is voorspoedig; elke opof fering maakt onze toekomst veiliger en ons crediet meer zeker, DE A.S. CONFERENTIE TE SPA. Volgens een bericht uit Berlijn aan de „Frankf. Ztg." is op een Donderdag ge houden conferentie van het rijksministe rie, waaraan ook do ministers van de bondsstaten deelnamen, besloten, noch naar de conferentie te Spa, noch naar de op 16 Mei te Parijs te houden economi sche conferentie afgevaardigden te zen den, wanneer niet vóór dien tijd de Fran sche bezetting uit Frankfort en de andere plaatsen van het Maingebied is terugge trokken, daar elke aanleiding voor de be zetting van dit distriet is vervallen. Tot uu toe zijn er, naar uit Frankfort zelf, naar aanleiding van dit bericht gemeld wordt, nog geen voorteekenon, dat de Fransehen binnenkort Frankfort en jde andere bezette gebieden denkeu to verla ten. De „Frankf. Ztg." wijst naar aanleiding van de komende conferentie in Spa in een hoofdartikel op den ontzottenden schuldenlast van Duitsehiand, De uitga ven, die het Duitsche rijk voor doelein den van openbaar belang heeft te doen, zullen 75 k 80 milliard mark bedragen, daartegenover staan inkomsten van slechts de helft van dit bedrag, zoodat er een ongedekt deficit v§n 40 milliard mk. ontstaat. De dekking van dit deficit door openbare leeningen zou een verhooging van de renteschuld met 8 milliard mee brengen. Telt men hierbij op wat aan de Entente betaald moet worden, dan moet het onvoorwaardelijk tot een financieele catastrofe in Duitsehiand komen, DE TOESTAND IN RUSLAND. Het Parijsche „Journal" verneemt uit Londen, dat volgens particulieroi- tele grammen te Kopenhagen ontvangen, ern stige troebelen te Moskou zijn uitgebro ken Verschillende gebouwen zijn in Sd gestoken. Militaire depots zijn ver woest. De leiders van de coöperatieve vereeiiigingen zouden zijn geairesteeid. liitzau's bur. meldt, dat volgens be richten uit Moskou de raad van volks commissarissen de voornaamste be stuursleden van de centrale organisatie der coöperatieve yercenigingen heeft ge vangen genomen, terwijl de vertegenwoor digers van d..o organisatie te Londen uit hun ambt zijn ontzet. Het comité tot hervatting van de han delsbetrekkingen met Rusiand, hetwelk onlangs te Kopenhagen werd opgericht, meldt, dat het tot de ontvangst yan naA dere. berichten de in Kopenhagen en el-, ders gehouden wordende oudiorhaudeiin.-- gen over de. hervatting van de handels-, uetrekkiugen heeft uitgesteld, daar deze besprekingen zouden plaats hebben op, den grondslag yan samenwerking met da coöperatieve vereenigingen. Te Parijs js sinds Zaterdag geen en-, kei Qruadioos bericht ontvangen uit Moa- kou. Volgens berichten uit ivopenkager. aan liet „Petit Journal" verneemt „Fo- litiken, dut fe Moskou een groote op roerige beweging gaande is in verband met net door de Polen bij hun offensief oeiiaaiüo succes; ook dit bericht spreekt vau de vernieling van groote mmtaire depots. üemengde Buiienl. Berichten. Een zonuerünge hoofdcommissaris. In ae Berlijnscüe voorsiad Nieukola fun geerde als cnet vau politie sedert üe revo. luue ue meeroerheios-socianst nppicn, die zien ai spoedig oij zim onaergescnuuen zeer gtnaai maakte, ornaat inj neei kvvisug was met suanen. Vooral met geiouoet en. Lm gei a deponeerde hu in een „ouaersieumngsiOiias juoca nt] weigerde tekening en verantwoor ding ai te leggen van du tonos. overoag was de nooidcomuiissaris zeiden te vtnuen. s Avonas en s nacnts uaaiemegen wel. in iet in 't bureau, aocn in kroegen, met cii zonoer aames. Dezer oasen werd mj in een kiocg aangetronen. stomdronken acn.er een mn nggenoe. i\u is ae neer Appich eindelijk met groot verloi gezonden. we Detucgnng- van Jeanne d'Arc uitgesteld Up verzoek van de regeering heeit ue ..Li- gue ües Patriots" de voor 10 Mei vasige- sietae groote beiooging ter eere van .Jeanne u Arc uitgesteld. De regeering heen dit ver zoek gegrond op de moenuke omneulaudscne ouiatandigneden, welke thans in frankrijk neerscnen. Maurice Barrès, de voorzitter van de L. D. P., heeit verklaard, dat men zien naar df wenschen van ae regeering zal scnikken ex. aeeit tevens üe hoop uitgesproken, aai men spoedig in een grooten optocht, waaraau at te partijen van frankrijk zonder ouaer- scneid deelnemen, nulde zal brengen aan de nenige van het vaderland, de patrones van frankrijk, Jeanne d'Arc, die de fransche eenheid symboliseert. Vo.gens een oericht uit Hamburg hebben de looistoi- en verffaorieken van Kenner in Hamburg wegens sterke daling van de leder- prijzen het bedrijf moeien stopzetten. Daar door komen meer dan 700 arbeiders zonder werk. De Message te maakt gewag van een poging lot desertie op groote schaal uit Fi- ume; 500 soldaten, die wegens een ruzie met nun commando uit- de stad wilden drossen kwamen bij de blokkadelinie in botsing met een troep, die d'Annunzio trouw briei. tr volgde een gevecht, waarbij 3 man werden geaood en gewond. Wie ten slotte zege vierde wordt niet gemeld. Hines, de vroegere Amerikaansche di recteur der spoorwegen, vertrekt hinnenkor/ naar Europa belast met 'n vertrouwelijke op dracht hem door den president verstrekt, wel ke ten doel heeft een beslissing te nemen over den eigendom der schepen, die thans onder Duitsche vlag den Douau. de Elbs. den Rijn en den Oder bevaren. TREKJES CXXXVIIL IN AMSTERDAM MOT JE WEZEN 11 Op den afgesproken Zondagmorgen, zoo tegen 't koffiedrinken, waren se allemaal pre sent ten huize van de oudste dochter Jans heette die oudste. De „familiefeestraad" bestond uit precies 'n dozijn vrouwe.i, waar van drie ongetrouwd en negen, die er n' man hadden laten invliegen. De getrouwden hadden elk 'n jaar of drie achtereen wekelijks 'n kwartje bij elkaar ge legd, waarbij geregeld gevoegd was de op brengst van gezameniijken voddenverkoop en andere „akkevietjes," zoodat de pot-'n dikke- vierhonderd pop zwaar was en men dus bij het „in elkaar zetten" van 't 40-jarig huwelijks feest van vader en moeder niet op 'n paar guldentjes behoefde te kijken. Maar Jans als oudste had gevonden, dat ze met die vierhonderd pop toch niet moesten omspringen, alsof 't 'n stuiver of zeven was. Er moest goed en degelijk beraadslaagd wor den hoe ze 't best en voordeeligst konden wor den besteed. Daarom had ze dan ook deze bijeenkomst voorgeslagen. De drie vrijgezel- linnen, die den Matsten tijd wat meer feestjes hadden meegemaakt, dan de getrouwde zus teren en zwagerinnenschaar, waren er ook bij gevraagd. De „club van negen" had echter vooraf bedisseld, dat het drietal, „slechts 'n adviseerende stem" mocht uitbrengende negen bleven „baas over hun eigen centen." Ze zaten dus met hun twaalven in Jans' voorkamertje gepakt, welk vertrek in geen jaren zooveel stemmengedruisch had behoe ven te verzwelgen. Toen na 't eerste kopje koffie niemand wat zei blijkbaar voelde men de „piechterig- heid'"van ,,'t oogenblik" naderen nam Jans 't woord op....en zei, dat ze eigenlijk niks hoefde te zeggen, want dftt ze allemaal wisten, waarvoor ze bij mekaar waren gekomen. Toen Was T weer 'n stilte. Dezelfde vrouwen, die anders uren achtereen 'n „onderhoudend" ge sprek konden voeren, waren nu niet in staat 't eerste aanloopje te nemen. Maar zoo van lieverlede haalde 't eene woord 't andere uit en 't duurde niet lang, of van de twaall verga derden voerden er twaalf 't woord over de plannen voor de aanstaande feestelijkhied, zoodat er na 'n uur nog niets definitiefs was afgesproken. Jans kwam tot de conclusie, dat ze zoo wel konden blijven zitten tot joden-hemelvaart en gaf met n resoluut gebaar en nog resoluter geluid te kennen, dat ieder op z'n beurt moest spreken. Maar geen van de dames had 't ooit van d'r leven zoover gebracht en ook nu kon niemand dit kunststuk vertoonen. Toen begon Jans nog „resoluterder" op te treden en deelde standjes uit aan de drie vrij- gezeliinnen, die „niks in de melk te brokkelen hadden en de meeste praatjes verkochten." Met buitengewone behendigheid wist Jans apart het woord te krijgen en stelde voor, dat er eerst over de feestartikelen gepraat moest worden..zooals liedjes, mirlitons, slingers, lampions, toetertjes, piepertjes, fop-dingetjes, etcetera, etcetera..ze noemde 'n pa ar Haar- lemsche adressen op, die haar 't meest ge schikt voorkwamen. Toen „nam" Kaatje, op een na de oudste, het woord en verklaarde bij hoog en bij laag, dat je voor zukke dingen in „Mokum" wezen most. 't Was om de maan geen snert-bruiloffie wat ze dachten te geven en dan most 't ook tip-top vooreikaar zijn. De Haarlemsche winkels waren veel te duur en lang niet vol doende „gesortimenteerd" voor 'n feest als dat van hun. in Amsterdam had je reuzeza ken op dat gebied..alles kersversch van de febriek en mirakel goekoop..dat wist ze van d'r buurvrouw, die T gewoond had en zelf alles had ingeslagen voor de trouwpartij van de vriendin van d'r zuster d'r nichie. Na 'n breedvoerig debat van ongeveer ze ven kwartier werd besloten, dat ze morgen met hun negenen naar Amsterdam zouden gaan voor 't koopen der feestartikelen. Kaatje zou aan d'r buurvrouw 't adres van dien win kel vragen. De drie vrijgezellinnen, die na 't standje van Jans 'n wraakgierig zwijg-verbond hadden gesloten, verkozen niet mee te gaan. Tijd om andere dingen te bepraten was niet meer over ze moesten allemaal noodig voor 't middageten gaan zorgen, zoodat de verga dering tot den volgenden Zondag werd ver daagd. denheid van kleurige artikelen met enorme iak-prijzen behangen. Jans heeft erg veel zin in z00'ö steUetje koffie en theebusjes voor negen en tachtig cent t paar..gioen met gouwe ruitjes. Ka ziet n paar sciiattige vaasjes voor een en 's Maandagsmiddags zitten in den trein van vier uur zooveel negen juffrouwen uit den kleinen-burgerstand in twee appartementen tusschen andere passagiers geperst, die na vijf minuten reeds weten met welk doel het negen tal de wereldstad gaat bezoeken. Jans zit met 'n hompje potlood in 'n oud, vet, slagersboekje van haar man berekeningen te maken, welke bezigheid 'n keer of zes wórdt afgewisseld door 't natellen van de „strijdkas", waarvan zij de houdster is. In Amsterdaip aangekomen wordt natuur lijk besloten eerst de Kalverstraat eens door te wandelen. Kaatje prefereert, om eerst 'n ver frisschink ie te nemen, wat met algemeen stemmen wordt aangenomen. 21e weet op de Nieuwedijk 'n fats enlijke melksalon. Na daar 'n goed kwartier gezeten te heb ben. .weten alle negen, wat ze zullen ge bruiken 'n Volgend kwartier is noodig 0111 de consumptie gereed te maken, en weer twee volgende kwartiertjes om den inhoud der glazen melk, kogelileschjes, advokaatjes en boerenjongens te doen verdwijnen in de res pectievelijke magen. Verkneuterend langzaam de mooi etalages bekijkend sloft het negental verder en komt terecht bij de bazar, waar de achttien oogen half verblind worden door de groote verschei- zestig cent, die ze net kan gebruiken op 't penantkassie. Mien raakt verirefd op 'n Deeidje van 'n schilderijtje". Sien heeft nou nooit zulhr goedKoope lepeltjes gezien aJs nier en Nellie's oogen doorboren 'n snoeperig transparantje voor tegen ae lamp te hangen en dat voor dertig cem gewoon weggegeven is ,,'t ls nier vrije toegang, huur/' betoogt Sien met 'n gezicnt van ik ben hier al zoo dikwijls geweest. „Nou, dan gaan we etties kijken." 'n Gioot liail uur later toopen ze weer bui ten, elk wat zwaarder, üan vóór het binnen treden der Dazar. in de Kalverstraat blijven ze bij elke eta lage als vastgesnoerd staau...'sjonge wat n pracht van "u uitstallingen,.daar was nun provinciestad 'n gehuclne bij. „ivijk uaar is' Wijst Greta, de aandacht vestigend op '11 enorme piaat aan de gevel van 11 uioscoop-iiieater. t Stelt 'n schitterende 1 eestzaal voor, waarin zich rijk gekieede da mes en O eer ert bevinden..In 'n hoek, ver- oorgen achter groote planten, zitten eenige gemaskerde mannen, van top tot teen gewa pend. „Fofferdikkie, dat zal wel 'n fijne „flim" zijn," zegt or iet.k ben in geen eeuw naar n bioscoop geweest, welke verzuchting bij 'n zestal der andereu direct navolging vindt. jans is bang, ciat 't wat laat zal worden. Op .laar vraag of er een n gelijk loopend horloge neeit, blijven de acht monden stom. Er zijn wei 'n paar klokjes in de troep, doch dat van rva loopt drre kwartier per dag voor....dar van Mien is in geen drie jaai opgewonden en üieutje deelt 'r een, wat ze al lang 's naar den noriogemaker had Willen brengen. Jans vraagt aan den portier hoe laat 't be gint en hoelang 't duurt. „Dourloopendö voorstelling, dames, u kan in -en uitgaan wanneer u zelf wil." Nou, dat kon niet mooier. Twee minuten later zaten ze al met z'n negenen bp 'n rij lolletjes te verkoopen ovei de duisternis, waarin ze zoo gek hadden loo- pen te scharrelen..Mien was bijna plat voorover gevallen, als 'n vreemde meneer u'r niet had opgevangen. De bioscope nummers waren prachtig boeiena..roerend. Nu eens zaten ze ie snotteren van „gevoeligheid" over de vreese- lijke toestanden, die je in de groote wer d Uad en aie zoo echt mooi in de „flim" werden „bijgebracht", dan weer botsten ze tegen elkaar aan van 't ellendige lachen, waartoe ze werden genoodzaakt. Toen e 'n heeie poos hadden zitten genie ten kwam weer 'ttimmer, dat ze 't eerst ge zien hath tea. „Nou begint 't weer van vooraf an" legde een hunner uit, ,,'t is toch immers doorloo pend voorstelling..wij hebben nou 't heele programma geziengaan jullie mee Maar 't voorstel vond weinig bijval, ze had den nou eenmaal dure plaatsen en Greta, Sientje en Mien wilden zoo dol en dolgraag T hoofdnommer nog 's 'n keertje zient kostte geen cent meer Toen ze 'n heele poos later op straat kwa men hing alles in n zee van electrisch licht. Nou waren de etalages nog veel mocier, vonden ze. Kaat e gaf te kennen, dat ze stikte van dorst, waai op de acht zusters en zwagerinnen bij zich zelf eveneens dit verschijnsel ontdek ten. 't Duurde geruime tijd eer ze n gelegen heid hadden gevonden, waar ze 'n fatsoenlijk zitje konden krijgen met z'n negenen bij elkaar. Er was muziek ook. 'n Electrische piano liet heerüjke walsen, opera's en ope rettes hooren. Ka nam bier, want 't leek of ze n houtje in d'r keel had. De helft volgde haar voor beeld..de overigen bestelden „grinnediene. Eclit gezellig die muziek. Daar zou je nou met gemak 'n heelen avond "naar kunnen luisteren, zonder je te vervelen. Het bier smaakte naar meer en de „grinnediene glazen werden ook nog eens gevuld. Toen ze eindelijk wilden opstappen kwam Jans tot de ontdekking, dat ze zich even moest verwijderen, 't Spreekt vanzelf, dat de ande ren toen ook allemaal naar de z kere plaats moesten. Buiten gekomen zagen ze tot hun ontstel tems, dat 't erg vies aan t regenen was ge gaan..en geen van allen hadden ze 'n para pluie bij zich. Jans vond, dat ze nou toch wel 's aan liun eigenlijke boodschap mochten denken. Na lang gezoek had Kaatje 't adres van den bruiloft-wuikel uit haar taschje opgediept. Toen ze aan '11 ageni vroegen hoe ze daar 't gemakkelijkst heen konden luopen, begon de man te lachentoen zeide hij, dat ze 'r bijna 'n uur vandaan waren en dat het slui tingsuur van de winkels al lang voorbij was. Op weg naar 't station begon 't steeds har der te regenen en de negen dames waren ge noodzaakt 'n goed heenkomen te zoe en m n soort verversching salon, waar ze z halve beroerte schrokken van de p J ze moesten betalen. 't Bleef treiterig doorregenen en toen ze óólang gezeten hadden, dat de meesten al hangerig begonnen te worden, besloten ze, 0111 tocli maar op te stappen. Aan den bediende vroegen ze hoe laat er zoowat 'n trein naar Haarlem ging. Deze deelde hem met 't gewoonste gezicht van de wereld mede, dat ze al erg hard moesten hol len om den laatstcn nog te kunnen pakken. Door modderplekken en opspattende plas zen vlogen ze door de straten. Jans verloor d'r stelletje koffie en tlieebusjcs uit de bazar en liet ze uit angst voor te laat komen maar liggen. Haar zuster bo'nkte met 'n vaart tegen 'n juffrouw aan en brak een van de snoeperige vaasjes. Toen ze piep hijgend en straaltjes zweetend aan 't station kwamen pufte juist de laatste trein weg. „Naar 't Spuigilde Jans met verwrongen gezicht....„Vooruit, hollen naar 't Spui, misschien halen we de trem nog." Eilasie I Ook daar wachtte hun 'n bittere teleurstelling. De laatste tram was net de Spuistraat uit. Daar stonden ze druipnat onder 't afdakje van 't in duisternis gehulde tramhuisje.... en gaven elkaar de schuld van de tegenspoed. Ze konden wel hardop grienen, maar durfden voor elkaar niet Plots kwam Greta op 'n lumineus idee. Va den vriend van d'r oudsten jongen had ze wel 's gehoord, dat 'r 's nachts van de tram, nog 'n paar zandwagens naar Haarlem girgen. Als ze d&ar nou 's...'t was wel gek, maar 't kon niet anders. Jans weigerde pertinent en wou wel 's op den Dam gaan informecren naar 'n paar ataxen. in optocht ploeterden ze naar den Dam. Maar 't zou bij elkaar op 'n goeie vijftig gulden komen, vertelde de chauffeur grinntf kend. Dat was te bar I Doodop liepen ze weer terug naar de Spui straat....en warentig, daar stonden twee platte wagons met zand....de witte letters E. S. M. waren de eenige versiering'n Kleine, „dichte" motorwagen stond er vooi 't ding had veel weg van 'n verhuiswagentje. Direct werd de wagenvoerder aangeklampt. Eerst wou ie er niets van weten, 't Kon 'm z'n betrekking kosten als ie menschen op de zandwagens meenam. Maar tegen negen jammerende vrouwen kon ie 't niet bolwerken en ze kregen 'm zó<5 ver, dat ie ze, ieder voor 'n daalder van- weges 't zware risico, wat ie op zich nam - zou meenemen. Maar op voorwaarde, dat z« 'n eindje buiten de Amsterdamsche 1'oort zouden afstappen. En zoo is t gebeurd, dat de negen „voor- deelige inkoopsters" 's nachts om ruim half twee, nat tot op hun darmen, even buiten Haarlem van den zandwagen der Electrische Spoorwegmaatschappij stapten. Zonder goedkoope lampions, toetertjes, mirlitons, slingers, piepertjes, etcetera, etce tera Ik heb alle mogelijke moeite gedaan, om iets te weten te komen van de thuiskomst bij de negen mannen. 't Is niet gelukt. 'k Geloof dat ze 't nogal van den vroohjken tant hebben opgenomen. Maarrrrr, o, wee, als datzelfde gevalletj« ïun eens was overkomen.... G.N. t?r-» lIC

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 21