LEMSiiESlilli. SCHOL De kinderpolitie en haar taak. BUITENLAND BINNENLAND iHAARDAfi 17 S3EI 1929 43ste JAAASAMB Mo ISI7Ö DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,927*; PER WEEK 2272 BUREAU: KASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFPEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f3,25 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KOBTINQ De Directeur van het Gemeentelijk Le vensmiddelenbureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt gesteld op Dinsdag 18 Mei op vertoon van VISCHKAART No. 12001-16000, eu op Woensdag 19 Mei op vertoon van VISCHKAART No. 16001—20000 telkens van 10 uur v.m. tot 1 uur n,m. in de Gemeentelijke Vischhal per persoon EEN POND SCHOL, a 16 cent per pond. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Sedert enkele dagen is in de Hoofd stad des Rijks een bureau voor kinder politie geopend. Boven de yele bedenkelijke dingen, wie herinneren hier nan de gemeentelijke wasch-inrichling, waarmee daar van ge meentewege gesold .wordt, steekt de op richting van dit bureau, o.i. als ,een nut tig maatschappelijk werk uit. Nu, voor Amsterdam is het geen over tollige weelde, ook eens met jets pre sentabels in dit opzicht voor don dag te komen. Naar de lieer Hogendijk, hoofdinspec teur van politie en chef van het bureau voor kinder-poiitie meedeelt, blijkt de toe loop, sinds de opening' van dat bureau op 1 Mei, j.l., van zoodanigen aard te zijn, dat duidelijk gebleken is, hoe groot de behoefte aan een kinderpolitie is in een stad als Amsterdam. We geleoven .dit graag. De taak der kinderpolitie kan gevoe gelijk als volgt worden omschreven: Minderjarigen zullen worden beschermd, in nauwe samenwerking met vereenigin- gen, instellingen, stichtingen of perso nen, die kinderbescherming beoogen. Meer speciaal tot de werkzaamheden van het bureau hehooren: het bijstaan met raad en daad van allen, die zich ten opzichte van minder jarigen om raad of hulp tot de politie wenden mot gevallen, behoorende tot het z.g. maatschappelijk .werk, zooals ouders of voogden, die klagen over wangedrag hunner kindereu of pupillen; dc behandeling van alle ter kennis van de poiitie gekomen gevallen van vermoe de!, k slechte behandeling of verwaarloo- zing van kinderen door ouders, yoogden of verzorgers; de behandeling van gevallen, inzake op name van kinderen in het Stad&bestedelingen- huis; de behandeling van alle onderzoeben, wel ke voogdijraden e. d. in handen der politie mocht hebben gesteld; het (in samenwerking met de overige po litie) opsporen van minderjarigen, die zich aan het gezag van ouders, voogden of ver- 'orgers hebben onttrokken en het terugbren gen van de kinderen, indien zij door de po litie hier of elders zijn aangehouden; de cornröle op bedelende, sti Hainan delende, liedjeszingende en zwervende kinderen, ten einde na te gaan, of er gevallen onder zijn van kinderverwaarloozing of kinderexploita. tic de controle op plaatsen' van verleiding der jeugd als: danshuizen, cabarets, ver dachte café's. bioscopen, markten, handels terreinen, stations, bootaanlegplaatsen, enz., om. indien zulks wenschelijk blijkt, de ou ders van de daar aangetroffen minderjari gen te waarschuwen, of een onderzoek naar het gezin in te stellen; de handhaving van verbodsbepalingen, spe ciaal gemaakt in het belang der kinderen, als; het verstrekken van fabaksarti'kelenhet tentoonstellen van afbeeldingen, welke de zinnelijkheid der jeugd' kunnen prikkelen, enz. Tot den administratieven arbeid behoort: Het op kaart brengen van alles, wat min derjarigen betreft; het aanhouden van een register van vereenigingen. die vrouwen of kinderen 'beschermen; van een register van openbare vermakelijkheden, als: schouwbur gen. danshuizen, bioscopen, cabarets, varié- té's; van een register van clandestine huizen van ontucht (bordeelen, rendez-vous-huizen, verdachte hotels en café's). Ook zullen op registers vermeld worden de handelaren in z.g. prikkellectuur en min of meer onzedelijke prentbriefkaarten, verder de verhuurkanto- ren van dienstpersoneel (besteedsters) en ook natuurlijk de kindertehuizen, bewaar plaatsen, enz. Uit deze omschrijving dier laak, welke op de schouders der kinderpolitie rust. blijkt al aanstonds, dat bij het volvoeren er van een uitgebreid materiaal verzameld wordt. Naar onze meening zou het op den weg liggen der groote gemeenten waartoe Haarlem behoort om de taak der kinder politie in de hoofdstad, in doel. uitwerking en resultaat, meer van nabij in studie te, nemen. Het wil ons voorkomen, dat het terrein der kinderpolitie, vereenigd vooral met dat der zedenpolitie, in een niet ver-verwijderde toe komst, een terrein zal blijken te wezen, waarop in het belang van het kind met vrucht gewerkt kan worden. DE BESPREKING TUSSCHEN LLOYD GEORGE EN MILLERAND. De conferentie te Spa uit- steld. Milleranid en andere Fransche afge vaardigden, zijn Zaterdag te Folkestone aangekomen voor de aangekondigde Fransch-Engelsche conferentie. Een officieele mededeeling meldt om trent het resultaat: De besprekingen van Lloyd George en Millerand leidden tot overeenstemming nopens het uitstellen van de conferentie te Spa tot na de algemeene verkiezingen welke 21 Juni in Duitschland worden ge houden. Voorloopig ie voorgesteld het erdrag van Versailles ten volle te hand haven, met name de bepalingen nopens ontwapening, waarover te Spa niet ge sproken zal worden. Ten aanzien van de schadeloosstelling stemde Millerand er voorloopig in toe, dat een vaste som zal worden bepaald onder zekere voorwaar den, waarvan er een is, dat Frankrijk van de Duitsehers betaling op rekening zal krijgen. (Volgens de „Teinps" zou hiermee be doeld worden, dat Frankrijk wat het tijd stip van betaling betreft, zekere voor rechten zou genieten en zoo spoedig mo gelijk reeds een deel van de vastgestelde som zou ontvangen.) RAAD VAN DEN VOLKENBOND. De raad van den volkenbond is te Ro me bijeengekomen in het ministerie van koloniën. Alle leden waren tegenwoordig. De raad heeft Tittoni tot voorzitter be noemd, die bij het innemen van den voor zitterszetel zeide: „Wil de bond werke lijkheid worden, dan moet hij zich bij voontduring laten leiden door de begin selen van het internationaal recht." Ver volgens had een voorloopige bespreking plaats over de te behandelen punten en werd de dagstaat opgemaakt voor de hei de bijeenkomsten van den volgenden dag. De raad besloot twee openbare vergade ringen te houden voor aangelegenheden van. inwendigen aard. De belangrijkste in ternationale vraagstukken zullen be waard blijven voor de plechtige openbare sluitingszitting op 19 dezer op het kapi- tool. De Raad besprak de volgende punten: do algemeene vergadering van de staten, die bij den bond zijn aangesloten; de re- patriëering van de gevangenen, die zich nog in Siberië bevinden; internationale bescherming van vrouwen en kinderen een onderzoek in Rusland; dè protesten van de Duiteche regeering; arbeidskwes- ties: de registratie van verdragen; hef verzoek om toelating van nieuwe staten; internationale statistieken. transito kwesties. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. Op de bijeenkomst van de vertegen woordigers der vakvereenigingen van hef neordernet, die besloten heeft de spoor wegmannen van het net uit te noodigen den arbeid neer te leggen, waren slechte 20 van de 45 secties vertegenwoordigd en tot de staking is met een meerderheid van slechts drie stemmen besloten. DE POOLSCH-RUSSISCHE OORLOG. Reuter verneemt, dat de Poolsche troe pen, die Kief bezet hebben hun stellin gen aan de beneden-Dnjepr versterken eu hun opmarsch in de steppen rond Kief en in Podolië voortzetten. Het heele spoor wegnet in Podolië is in handen der Po len, die nog maar enkele dagmarschen van Odessa af zijn. De bolsjewistische troepen zijn in vollen aftocht en schijnen niet in staat op den rechteroever van de Dnjepr weerstand te bieden. Naar Reuter verder meldt, is de mi litaire overheid te Warschau Zondag avond gewaarschuwd voor de nadering van zeven Zeppelins, welke oostwaarts vlogen. In Poolsche kringen beschouwt men dit als een schending van het ver drag van Versailles, dat bepaalt, dat zoo lang geen overeenkomst over de lucht vaart is gesloten, geen luchtvaartuigen boven de afgestane gebieden mogen ko men. Het schijnt, dat de Zeppelins Duitsohe stafofficieren overbrachten naar het front der bolsjewisten. De Poolsche vertegenwoordiger in Est land heeft verklaard dat het Poolsche of fensief tegen dö bolsjewiki deel uitmaakt van een plan tot stichting van een ver bond tusschen de randstaten, van de IJs zee tot de Zwarte Zee. De Polen willen Petloera in staat stel len een stevige regeering te vormen, op dat de Oekraine zich kan aansluiten bij het verbond, dat een bolwerk zal vormen tegen een Duitseh-Russisch verbond. DE JAPANNERS IN SIBERIE. Uit Tokio meldt het persbureau: Door de successen in de Kustprovincies en het krachtig snel optreden meer westelijk, zijn ook door de Sovjets onder den indruk van de betere vreedzame regeling van Japan, hoewel een beslissende slag nog niet geleverd is. De minister van buiton- landsehe zaken zal over de voorstellen der Sovjets een uitvoerige verklaring af leggen, die neerkomt op: het scheppen van een onzijdige bufferstaat, scheidende Sovjet-Rusland van NoordLMandsjoeriifi —Korea en de Kustprovincies, waardoor Japan een dubbelen buffer zou hebben. Deze staat, Transbaikalië genaamd, zou grenzen aan de Chineescbe Noordgrens en het Baikalmeer. De vijandelijkheden zul len vermoedelijk weldra gestaakt worden. DE TOESTAND IN IERLAND. Te Londen zijn nieuwe berichten inge komen over gewelddaden in Ierland. Daaronder is de plundering van een autogarage te Dublin, waar een auto ge stolen werd. Ia do buurt van Sheverie is een vrachtauto met levensmiddelen, be stemd voor politiestations vernield. De politiekazerne en het gerechtsgebouw he nevens het postkantoor te Bruree in het graafschap Limerick, zijn in brand gesto ken, In het gerechtshof van Derry werden vier ontslagen soldaten ervan beschuldigd een moordaanslag te hebben gepleegd op twee politieagenten. Een verzoek om de beklaagden onder borgtooht in vrijheid tt stellen werd niet toegestaan, omdat dan bekend zou worden op welke wijze de po litie haar aanwijzingen tegen de vermoe delijke daders had gekregen. Er zouden dan van dien kant geen inlichtingen meer los komen. Er waren, zeide de inspecteur van politie Me. Donagh, bewijzen voor de schuld der beklaagden. Maar de burgers, die de mannen hadden zien schieten, wa ren bang om te spreken; zoo groot was het terrorisme. Er waren lieden, die er prat op gingen, een politieagent te vermoorden; maar zeide de inspecteur het leven van één politieagent is méér waard dan de levens van een wagen vol moordenaars. Toen Mc. Donagh deze woorden had ge sproken begonnen de gedetineerden woe dend te protesteeren. Dit protest werd overgenomen door de vrienden der moor- donnaars, die in de gerechtszaal aanwezig waren. DE HEILIG VERKLARING VAN JEANNE D'ARC. Gisteren heeft te Rome onder ontzag lijke belangiS'telling de heiligverklaring van Jeanne d'Aro plaats gehad. In het koor van den Sint Pieter hadden alle le den van het corps diplomatique plaats ge nomen, terwijl andere tribunes gereser veerd waren voor de leden van de Orde van Malta, de familie van Z. H. den Paus en andere notabelen van Rome. De plechtigheid; begon met een pxocee- silp, waarin eenige honderden, aartebis schoppen en bisschoppen, meer dan vijftig kardinalen, abten en andere hoogwaar- digheidsbekleeders der H. Kerk deelna- men. T> Na de processie nam Z. H. Paus Bene- dictus KV plaats op Uen troon, waarzin oen pontificale H. Mis werd opg-edragren. Op de vastgestelde wijze sprak toen do Paus de heiligverklaring uit. Des avonds had in de Gesukerk een ilaakoefening plaats, waaronder Mgr. Pouehet, bisschop van Reims een lof redt hield op Jeanne d'Aro en Kardtnaa, Amette den zegen gaf. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN, Een aanslag op Erzberger. Vrijdagavond had het centrum te Esslmgen een vergadering tetefid. waarop Erzhergei het woord voerde. Om kwart voor tien onge veer werd van buitenaf door een der ramen een handgranaat gegooid, die in de jassen- kamer ontplofte. De scnerven vlogen tot aan hd smreekaestoelte. doch niemand werd ge- wond De ^al was dadelijk vol rook. Allen stoven opzij. Van den dader is nog geen spoor ontdekt. De vergadering was voor den aanslag al door een hartstochtelijke oppositie tegen den spreker gestoord. pe re£eeringen> die belang hebben bij de Ohineesche leeningen, hebben afschrift van het Peking Agreement ontvangen, waaruit blijkt dat China Jaan's rechten op Mandsioeriie en Mongolië volkomen erken* Naar de bladen melden, heeft te Iglesias (Sardinië) tengevolge van een protestbetoo- ging tegen het gebrek aan levensmiddelen een botsing plaats gehad, .waarbij vijf dooden en verscheidene gewonden zijn gevallen. Er is een proteststaking afgekondigd De bladen bevestigen, dat de koning van Italië aan Bonoffii heeft opgedragen het nieu we kabinet te vormen. De Spaansche minister van biunenland- sohe zaken heeft er op gewezen, dat de eer ste verschijnselen te bespeuren vallen van een landarbeidersstaking in Andalusië. In Zuid-Sleeswij'k hebben 31860 perso nen door onderteekening van een verklaring van den Sleeswijk-Holsteinschen Bond gepro testeerd tegen intemationaliseering van de tweede Sleeswijksche zone. Wat er in Duitschland niettegenstaande de algemeene verarming van het volk zooal aan luxe besteed wordt, bleek o.in. bij een proces wegens belastingontduiking tegen den bezitter van een melksalon te Keulen, die in één jaar 2Vs>. milüoen Mark had omgezet en daarbij 700.000 Mk. verdiende. Door bevoegde zijde werd te Dortmund be rekend dat sommige eigenaren van groote zalen 'waar publieke vermakelijkheden wer den gehouden, OP enkele Zondagen 20.000 Mk. werd verdiend. Het station voor draadlooze telegrafie te Moskou had een paar dagen ge zwegen. Sommige Engelsche bladen o.a. de Daily Mail hadden daaruit afgeleid, dat er in Moskou een revolutie was uitgebro ken, of dat er althans iets zBer ernstigs aan de hand was. Men speculeerde al op den val van Lenin en Trotzki. Maar nu is Moskou weer gewoon aan het seinen. liet schijnt dat er in Moskou niets bijzonders aan de hand is geweest, maar dat er eenige dagen lang een strenge censuur was geweest, wegens de tegenslagen der bolsjewiki in de gevechten met de Polen. De gouverneur van den staat New-York reeft, in een proclamatie aan de bevolking van dien staat verzocht om Maandag 24 Mei te vieren als „Italiaansche dag". Op dien datum toch was Italië aan den oorlog gaan meedoen. De proclamatie luidt: .Italië heeft, dank zij zijn kranigen zoon Columbus, Amerika aan de wereld gegeven. Het leverde een toevlucht voor de verdrukten en een land, waar eerzuchtige en krachtige mannen een kans vonden. Zijn scharen kun stenaars, geleerden, letterkundigen hebben de wereld verrijkt met monumenten van schoon heid, waarde en wetenschap, die thans nog evenzeer worden bewonderd als in vroeger dagen." Ingevolge het dekreet, waarbij vergun ning verleend is de handelsbetrekkingen met Duitschland te hervatten, was een groot-in dustrieel uit den Elzas. naar L'Oeuvre mee deelt. in Dcitsohland zich op de hoogte gaan stellen van wat daar al weer geproduceerd wordt. Hij is teruggekeerd vol bewondering voor de bedrijvigheid! der Duitsche fabrie ken en hij heeft tegen journalisten te Straats burg gezegd; Ik heb ook een reusachtige messenfabriek bezocht, die elk jaar duizenden exemplaren aflevert, maar men kon er geen enkele bestelling doen. De geheele productie der eerstvolgende drie jaar is door Engel- sch-en opgekocht envooruit betaald. Wil iemand dus van die messen koopen, dan moet hij- bij de Engelschen terecht ko men enbetalen !!- Hoelz maakt school. Sangerhausen. 'n stad in Midden-Duitschland. bevindt zich in handen van gewapende arbeiders, die het gewapende raadhuis bezet hebben en op het postkantoor 300.000 en bij een particuliere bankinstelling 200.000 mark afgeperst heb ben. De roovers noemen zich natuurlijk communisten. Veel leven om niets. Met de indiening door do Regeering van het wetsontwerp: Zondagswet, is in de Liberale en z.g. Neutrale pers een paniek uitgebroken, die licht belachelijk aandoet. „.Vaderland", zoowel als „N. Crt." on „ÏTbld." „Telegraaf" en „N. v. d. D." ge ven iéder naar beur aard, fel af op hot kabinet-Ruys, dat een wet aan ons volk wil schenken, waarvan de considerans .uidt „dat het wenschelijk is bij de wet regelen .te stellen in het belang der hei liging van den Zondag". Over wat >,Het Volk" en ,,De Tribune" er tegen uitbraken, doen we maar het zwijgen toe. Die bfaden zijn bun gezond verstand, Jat ze toch al zoo zelden gebruiken, er door kwijt geraakt. We vragen echter b.v. aan het ,,Hbld." dat d'oor de indiening van het wetsont werp uit de koets gevallen is en over een .gematigd rechtsck" kabinet bazelt, waar voor zij het kabinet-Ruys tot nu toe aan zag: Wat verstaat ge dan wel onder „gema tigd rechts."? De Regeering tooh bestaat krachtens het votum der Rechtsche partijen; zij regeert krachtens de beginselen welke in die partijen leven en tot die beginselen behoort toch zeker de heiliging van den Zondag. Rekening houdend met de ver schillende godsdienstige gezindten» schrijft zij niet de wijze voor, waarop ieder individueel den Zondag als den door God verordenden rustdag behoort te hei ligen. Zij bepaalt er zich toe, zoodanige maatregelen te nemen, die in het belaag der Zondagsrust zijn. Die maatregelen verdienen nóch den naam van „gematigd", nóch van „onge matigd rechtech". Het zijn maatregelen, welke van een re geering, die den stempel draagt waarop ..christelijk" gegrift staat, te verwach ten waren. De lamenteerende niet-cliristeüjke bla den doen alsof zij vreemdelingen in Jeru salem zijn en maken veel leven om niets. Troelstra op het oorlogspad. Te Maastricht hebben heden. Maandag de verkiezingen voor den Gemeenteraad plaats, tengevolge der annexatie van som mige aangrenzende kleine gemeenten of gedeelten daarvan. Die verkiezingen strekten Troelstra tot aanleiding om dezer dagen in het Katho lieke Maastricht zijn onbeschaamd© drog redenen uit te kramen. Zoo ontkende hij, dat de Socialisten, den godsdienst, en in 't bijzonder den Ka tholieken Godsdienst bestrijden. Brutaler leugen is moeilijk denkbaar. Is Troelstra dan zoo'a vreemdeling in het mede door hem als hoofdredacteur geredigeerde „Volk", dat hij niet weet, dat bestrijding van den Katholieken Gods dienst in bijna elk nummer van dit Diaa, schering en inslag tel Op de vergadering, waar de socialisti sche leider als spreker optrad, werd hem, als dank voor zün daad yan November 1918 door ooi! socialistisch jSfcmGcntG- raadslid een bloemstuk aangeboden. Wij weten allen, waarin die daad be stond, waardoor ons vaderland gevaar liep ten prooi aan de revolutie te vallen. De Maastrichtenaren zullen dit, bij het uitbrengen van hun stem, niet vergeten hebben. Evenmin als alle goedgezinden in den lande het bij eventueele verkiezingen zul len vergeten. 0e heer Haazevoet geeft verklaring en uitlegging. Men weet, dat onder het schrijven, van de heeren Van Rijzewijk en Kuiper, hetwelk deze heeren aan het Bestuur van den Christ. Mijn- werkersbond hebben gezonder., om zich te ver klaren in zake hun stemmen voor de socia listische motie van den 7 urendag in de mij nen, de handteckening entbrak van het Ka merlid den heer Haazevoet. Dit Kamerlid heeft thans aan den Haag- schen redacteur van „De Tijd" meegedeeld, dat het ontbreken van zijn handteckening geenszins aan toevallige omstandigheden is te wijten. De heer Haazevoet heeft de onder teekening geweigerd, ten eerste, omdat hij als Kamerlid stemt naar eed en overtuiging, en zich daarvoor niet ter verantwoording laat roepen door een of andere groep van belang hebbenden, die zich daarover geraakt toont. Daarom beschouwt de heer Haazevoet het schrijven der heeren Van Rijzewijk en Kuiper als een gevaarlijk precedent. In de tweede plaats heeft de heer Haaze voet geweigerd, omdat hij door de argumen ten van het bestuur van den Chr. Mijnwer- kersbond evenmin van ongelijk overtuigd is als indertijd door de rede van den heer Her mans in de Kamer. Integendeel houdt de heer Haazevoet vol, dat bij de invoering van den zesurigen on- dergrondschen arbeidsdag en een beter ploe- genstelsel de kolenproductie eer zal worden gebaat dan geschaad. VERTEGENWOORDIGING DER MAGYAARSCHE REPUBLIEK. Bii de behandeling in de Tweede Kamer der interpellatie-aanvrage van den heer Duys, over de verhouding waarin onze re geering staat tot de tegenwoordige Ha- gyaarsche republiek, is twijfel uitgesproken over het karakter van de vertegenwoordi ging van de Hongaarscho regeering te 'a-Gravenhage. Naar aanleiding daarvan is bii navraag ter bevoegder plaatse gebleken, dat, evenals indertijd voor de erkenning van Polen. Oos tenrijk en andere nieuwe staten een verte genwoordiger van do regeering dier staten semi-officieele betrekkingen met de Neder- landsche regeerng onderhield, ook de tegen woordige Hongaarsche regeering, een ver tegenwoordiger te 's-Gravenhage, den heer Nagy, heeft aangewezen die geliike betrek kingen met do Nederlandsclie regeering on derhoudt. Binnenlandsch Nieuws TEGEN DE BELGISCHE HUISHUUR. WET. Het Eerste Kamerlid, de heer Polak, hoeft aan den minister van Buitenlandsche Zaken eenige schriftelijke vragen gesteld omtrent het schaden der belangen van in België wonende Nederlanders door de aldaar tot stand gekomen Huishuurwet. Art. 25 dier wet bepaalt, dat tot bet voordeel dezer wet alleen worden toegela ten: lo. de Belgen. 2o, de burgers der landen di© in den oorlog bij België aangesloten waren en 3o. deburgers van vreemde landen en hun verwanten, die onder den oorlog heb ben gediend in het, Belgische leger of in een der landen, welke in den oorlog aan do zijde van België streden. De heer Polak vraagt aan den minister, of hierdoor niet de belangen worden ge schaad van de zeer talrijke Nederlanders, die in België wonen. Zoo ja. of acht, de minister liet dan niet gewenscht bij do Bel gische regeering stappen te doen teneinde deze bepaling te doen vervallen? En in geval de Belgische regeering weigert, zulks te doen. of de minister het dan niet gewenscht acht, in. ons land woonachtige Belgen uit te sluiten van de voordeelen. die soortgelijke wetten in ons land den ingezetenen verschaf, fen? RENTETREKKERS BIJ H. M. DE KONINGIN. Woensdag j.l. hadden namens de Vereeni- ging van Rentetrekkers, mej. Wed. Laaf en H. Bussdnk een onderhoud met H. M. ten Paleize te Amsterdam, waarin zij H. M. verschillende mededeeiingen deden betref fende de uitkeeringen van de Rijksverzeke ringsbank en H. M. verzochten den noodi gen steun te willen v&rleenen, opdat spoe dig een wijziging in den nijpenden tee- stand moest intreden. Aan het eind van deza bespreking, welke ongeveer een half uui1 duurde, zeide H. M. ernstige overweging toe. In aansluiting met bovenstaand, diene het volgende staaltje, dat duidelijk maakt, hod de uitkeeringen zoo laag mogelijk worden gehouden: 'n Man, inwoner tan een gesticht aan de Heerengraclit, waar hii zich heeft ingekocht ontving 4 toeslag. Daarvan moe3t hu da helft afgeven aan het gesticht en besteedde hü het overig© voor 'n sigaartje en 'fl pijpje enz. Zaterdagochtend nu ontving hij bericht, dat die laatste 2.op zijn toeslag stillen worden gekort. ;j ONZE GELDPOLITIEK. Door een aantal economisten van naam, waaronder de oud-minister van Financiën; Mr. Dr. A. van Qiin. is ©en verklaring ge publiceerd, waarin wordt te kennen gega» ven, dat onder de ingewikkelde sociaal- economische vragen, die hier te lande op het oogenblik een oplossing eischen, dat der! geldpolitiek, als onderdeel van het duurte. vraagsWk een eerste piaats inneemt. Twee middelen zijn h. i. noodig. iot her; stel van den bcstaauden misstand. Het eena

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1