R. K. Courantenbezorger Stadsnieuws F. H, SMIT. Amsterdamsche Beurs. Gemengd Nieuws Laatste Nieuws Luchtverkeer Nette 1 Korte berichten ïiiddei is afgifte van goud (of goua&aldi) j 'door de Nederlandsche Bank. Op welk© wijze talks moet geschieden, ia een vraag, van uitvoering, welke geen moeilijkheden op levert. Niet minder noodzakelijk ia het brengen ïan de hier t© lande abnormaal lage geld- tente in overeenstemming met de reëeie ^ente. Bü deze verklaring is een uitvoerige toe lichting gevoegd, VERVOER DUITSCHE STEENKOLEN. Ingaande IS Mei. wordt het aantal tremen met Dniteehe steenkool, dat dagelijks ons ïand binnenkomt, teruggebracht van V op b. De oorzaak hiervan is niet bekend. DE BROODPRIJS. Aan het „libld." wordt meegedeeld, dat Je Minister \an L., N. en H., tegelijk met het door hem genomen besluit om üe maxi mumprijzen voor brood cp te heffen, de bakkersorganisaties officieel een wenk heeft gegeven, met de broodprijzen niet boven 4Xj/2 ct. per K.G. te gaan. daar anders door hem weer zou worden ingegrepen. DE ZUIDERZEEWERKEN EN DE WERKLOOSHEID. Naar aanleiding van bet feit. dat zich in den iaatsten tijd vele werklooze arbeiders, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van anderen, bij den utteeteur-generaal der nutderzeewerken aanmelden met verzoek om plaatsing bjj de uitvoering dier werken, ueeit de directeur-generaal mede, dat in de eerste jaren nog niet op groote sehaal met de uitvoering van werken voor do afsluiting en droogmaking der Zuiderzee zal kunnen kureeu begounen. Hot voorbereidend werk van geringen omvang dat in dit jaar tot •Aitvoermg zal komen, zal binnenkort pu bliek worden aanbesteed. De arbeiders die 'laarbij een plaats.ng wilien zoeken, zullen zien te zijner tijd tot de betrokken aanne mers moeien wenden. AFSCHAF* INE DER BROODKAARTEN TE AMSTERDAM. In overleg met ue regeenug zal. bij wijze van proef, voor Amsterdam het broodkaar- tenstelsei worden opgeheven. Gebleken ia, aat de broodconsumptie van de geneelo be volking beueden het door de regeering vast gestelde rantsoen blijft, zoodat. wanneer '.euere bakker de hoeveelheid meel en bloem ontvangt hetwelk m overeenstemming is met zijn productie de bevolking binnen het raam der aan Amsterdam toegewezen hoe veelheden. in het broodgebruik vrij kan wor sen gelaten. Ue opheffing aer broodkaarten gaat 19 Uei in. VAN AMERONGEN NAAR DOORN. Zaterdag j.i. is de gewezen Dniteehe Keizer niet zijn gevolg van Amerongen om haif elf naar Doorn vertrokken. Bij den hoofdingang der nieuwe ex-kei- zerlijke verblijfplaats had zich lang voor dien tijd een groot aantal rijksveldwach ters en rechercheurs opgesteld en ook de laan, die naar den ingang leidt, was van afstand tot afstand door politiemannen bewaakt, terwijl in den omtrek voortdu rend gesurveilleerd werd. I In nv-lnitr.^~- "t hield een bouquet bloemen op den schoot. Een aantal bloemstukken werd aan het nieuwe verblijf van den ex-keizer afge geven. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 25 Mei, des avonds half ne gen, met het oog op de behandeling van het wetsontwerp tot verhooging der pen sioenen, waaromtrent het Regeeringsant- woord zeer spoedig wordt verwacht. DE VERWEZENLIJKING VAN EEN TOEKOMSTDROOM. Vanaf heden 17 Mei, zal naar de „Tel.'' uit Londen verneemt iederen Maandag, Woensdag en Vrijdag een vracht exemplaren van de limes" per Airco-vliegtuig naar Amsterdam worden verzonden en aldaar op dien dag voor éen uur aankomen, zoodat de „Times'', die des ochtends te Londen ver schijnt, in het koffie-uur te Amsterdam ver- «rijghaar zal zijn. Op de andere drie dagen «Ier week, zuilen de voor Nederland bestemde Exemplaren van het City-blad alsnog per Vlissinger boot worden verzonden. De lucht- »erzending op de drie eerstgenoemde dagen is zoowel van den kant van de Airco als van don kant van de „Times" een proefneming en indien deze slaagt, zal de „Times" eerlang iederen dag per luchtdienst naar ons land gezonden worden. Lord Northcliffe hoopt op deze wijze zijn droom te verwezenlijken, om de „Times" in alle hoofdsteden van Europa «p den dag der verschijning verkrijgbaar te itellen. GROOTE TOELOOP VAN WERK WILLIGEN. Tengevolge van grooten toeloop van Werkwilligen, vooral uit de omgeving, aebben de stakende veenarbeiders te Vee- lerveen (Gron.) besloten, het werk te her vatten bij de georganiseerde verveners Vegen de tarieven van 1918. SPARTACISTEN AANGEHOUDEN. Door de politie zijn te Glanerbrug twee Duitschers aangehouden, die niet in het oezit van .een paspoort waren. De aan gehoudenen bleken jui het bezit te zijn van een diamanten collier ter waarde van ♦>0.000 mark en diamanten oorknoppen icr waaide van 32000 mark.. Bovendien werd aan goud en zilvergeld op hen nog bevonden een bedrag van 6000 Mark. Een van hen, een zekere W. is een bekiend vpartacist uit Gronau, terwijl de andere to het roode leger had gediend. Zij zullen .Weer over de grens worden gezet. EEN GEENSINCIDENT. Vrijdagnamiddag, terwijl de stoomtram .WeertMaeseyck tegenover het douane kantoor te Stvamproy stond, enkele me ters van de Nederl.-Belg. grens om ie worden gevisiteerd kwamen vain Jtehter eene haag een aelittai Belgisch^ gevraagd. Aanmelding: Administratie Nieuwe Haarlemsehe Courant, Nassau- laan 49. 4480 stakers, personeel yan genoemde tram wegmaatschappij, plotseling te voorschijn, sloegen den machinist van de machine, haakten de machine, af en reden yol spped de Nederlandsche grens over. Het Nederlandsch personeel kon in plaats van rijdende te. voet huiswaarts keeren. een LAAGHARTIGE AANSLAG. Men meldt uit Maastricht aan „Het Vad.": De 21-jarige Leo Curvers. afkomstig uit Tegelen (L.) nabii Venlo, werkzaam als grondwerker Hoog-Émmericb, gem. Berg- beim. is op 23 April, alaaar door militairen der Belgische bezettngstroepen op laaghar tige wijze vermoord. De jongeman kwam meermalen in een café aldaar en gek scheerde dan wel eens met do 15-jarige dochter. Dat was niet naar den zin van een paar Belgische wachtmeesters, die zich dan ook zouden hebben uitgelaten, dat zij wet ens zouden ia ten zien, wat do Belgen waren. Op den 26en April 's avonds om hall negen, toen O. reeds te bed lag. drongen zij zijn huis binnen met hun zessen, waarbij de twoe wacntmeesters doelloos een paar re volverschoten losten. Met kettingen geboeid sleepten zo hom mee naar een afgelegen plaats. Verschillende personen hebben dien avond het slachtoffer erbarmelijk hooren nuilen en kermen, terwijl overal op den weg bloedsporen werden gevonden. Men heeft liet slachtoffer erbarmelijk mishandeld en later door twee revolverschoten in hoofd en hart, doodgeschoten. Het lijk werd door andere militairen in een café binnenge dragen. Thans ziin de twee wachtmeesters gearresteerd en in de gevangenis te Mors opgesloten, EEN ONGEVAL OP DE ZUIDERZEE. Twoe jongelui, een dame en heer, hadden Hemelvaartsdag den euvelen moed met een zeildoeken sloepje van Amsterdam over de Zuiderzee naar Muiden te zeilen, vertelt het „Hbkl." Ter hoogt© van de buskruitfabriek sloeg het ranke vaartuigje plotseling om, zoodat de inzittenden er onder kwamen. Spoedig echter waren zij er uit en zaten zij op het omgekeerde vaartuigje, dat echter zoo diep weg zonk, dat de beide schipbreu kelingen tot aan den hals in het water stonden. Nu wuifden zii met een zakdoek naar 'de talrijke wandelaars op den zeedijk en deze, vermoedende dat er een ongeluk was gebeurd, zonden iemand per fiets naar Muiden om hulp. Do lieeren K. F. Mool- nuizen, O. Wormhoudt en J. Brouwer be- gaven zich met een motorjacht onmiddellijk op weg naar de aangegeven plaats. Zjj smaakten de voldoening dei twee ongelukki- gen te redden. Nog juist bijtijds, want de heer had bijna geen krachten meer, zich staande t© honden. De gemeenteveldwachter nam ze mee naar zijn huis, waar de zeilers van droge kleeren voorzien werden. vxyuugavonü ©en 20-jarige jon gen door een 28-jarigen man zoodanig met een mes gestoken, dat hij in ernstigen toe stand naar het Binnengasthuis moest wor den vervoerd. Deze mishandeling was het gevolg hiervan, dat de jongen zich bemoeide met een twist tusschen den dader en een 17-jarigen knaap. De staking der aandraaisters aan de Hengelosche Bontweverij is geëindigd. De di rectie bracht het loon van 36 op 42 cent per draad. DE STAKING IN FRANKRIJK. PARIJS, 17 Mei. In de steenkolenmij nen van jden Pas de Calais, is de toestand onveranderd, behalve jn het mijnbekken van Lens, .waar het aantal stakers ge stegen is tot 12000. De bootwerkers in Duinkerken hebben geweigerd deel te ne men aan een stemming over al dan niet hervatten van den arbeid. Deze stemming was voorgesteld door den burgemeester, de Handelskamer ,en het Handeissyndicaat EEN GROOTE MINDERHEID TEGEN DEN VOLKENBOND.. BAZEL, 17 Mei. De uitslag van de Zondag gehouden volksstemming betref fend de aansluiting bij den Volkenbond, is, dat er 405.000 voor en 316.000 stem men tegen aansluiting werden uitge bracht. ERNSTIG VLIEGONGELUK TE GRONINGEN. Zondagmiddag had op het vliegterrein te Groningen een ernstig vliegongeluk plaats. Do Fransche avateur Litton zou opstijgen met een passagier. De machine verhief zich echter niet van den grond en het scheelde weinig of zij was in het publiek terecht ge komen. Litton manoeuvreerde, tengevolge waarvan het toestel met do passagier in een sloo terecht kwam. Het onderstel van de machine werd verbrijzeld. De passagier, mej. Nanninga, brak een been op twee plaatsen. AGENDA. 18 MEI, Sociëteit „Sint Bavo" SVi—9^ u. Rechtskundig Advies 8 u. Politieke Prop. Club 8 u. w-erl. plaatspersoneel 8 u. Reddingsbrigade. Groot© Kerk 23 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. Stadsschouwburg 8 u. De Koopman van Venetië, met Louis Bouwmeester als Shylock. Brongeboinv 8 u. Coneertvereen. „Haarlem's Muziekkorps", Concert, Sint Miaxtha-Vereeniging KL Houtweg 13 34 uur Betrekkingbureau, Het gevonden kinderlijkje. De vorige week maakten wii melding van het vinden van een kinderlijkje onder Aer- denhout. Thans vernemen wij dat het aan de Bloemendaalsche reclierge na energieke na sporingen gelukt is. do daaeres, een dienst bode van een villa te Zandvoort, op te spo ren. De ongelukkige heelt bekend. Zii bad het kind onmiddellijk na de geboorte ge-" stikt en in een koffertje gesloten. Terwijl zij een familielid; ging bezoeken wierp zij het koffertje van uit de tram int het water. De aanwijzingen waren zeer vaag, desniet temin gelukte bet aan. dé scherpzinnigheid der Bloemendaalsch© reeherge na een week sporen do schuldige op te sporen. Mend- en, Klauwzeer. DeheerJ. van den B'unt. tel Haarlem, is toegelaten tot het doen van ©en proefneming met een middel tegen mond. en klauwzeer onder controle van de staatscommissie! tot onderzoek van de middelen ter bestrijding van het mond- en klauwzeer. Programma, voor de orgelbespeling in de Groote of Sint Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 18 Mei a.s., des namiddags van 2—3 uur, door den heer Louis Robert; 1. Choral vorspiel, J. S. Bach; a. Komm, Gott, Sohöpfer, heiliger Geist' „Wachet auf ruft uns die Slimme". 2. Concert D gr. t., G. F. Handel. Allegro. Andante con moto, Fu ga. 3.. Fantasia and Fugue, W. F. Best. 4. Evening Song, R. Goss Custard. 5. Tonstück No. 1, N. W. Gade. Haaiieinsch Ziekenfonds. Men schrijft ons: Voor eenige dagen had plaats de jaarvergadering van het Algemeen Afdeelings-Ziekenfonds van de Nederland sche Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst, in de wandeling meer bekend als Haarlemsch Ziekenfonds. Na afdoening der gewone werkzaamheden, had in deze vergadering een gebeurtenis plaats, voor de verdere geschiedenis van het fonds van het grootste belang, nl. de instal latie van de vertegenwoordigers der zieken fondsleden voor de algemeene vergadering en de verkiezing van drie bestuursleden uit deze. Hierdoor voldoet het fonds thans ten volle aan den eisch, door de Nederlandsche Maat schappij ter bevordering der Geneeskunst ge steld, dat in een goed ingericht fonds aan de verzekerden medezeggingssehap in de lei ding moet worden gegeven en het bestuur moet bestaan uit een gelijk aantal leden der drie belanghebbende groepen, nl. de genees- heeren, de apothekers en de verzekerden. Tot vertegenwoordigers weden gekozen de heeren J. A. Krijnders. J. A. Siturland, A. Vieem, H. M. J. van Blokland, J. van Eden en G, W. Hart, terwijl ééne plaats nog niet vervuld kon worden. LJit dit zestal werden de drie eerstgenoemden uitgenoodigd, in het be stuur zitting te semen. Voor den eersten keer geschiedde deze keuze door het bestuur, in het vervolg worden hiertoe verkiezingen uit geschreven, waaraan aUe meerderjarige leden van het fonds kunnen deelnemen. In de vergadering betoonden de gekozenen zich zeer ingenomen met de nieuwe richting en zij verklaarden daarvan goede verwach tingen te hebben voor de toekomst van het Haarlemsch Ziekenfonds. Waar zij reeds ver namen, dat hrt vrij belangrijk batig saldo op de exploitatie alleen ten bate van de verze kerden mag' worden aangewend en tevens dat bij het zuinig beheer van hat Haarlemsch Ziekenfonds in de naaste toekomst grootei-e overschotten te verwachten zijn, vertrouwen zij, dat de aanwending daarvan tot ruimer celen voor de ziekenverzorging een pidoód middel zou blijken tot verhooging van den bloei van het fonds. Gemeentezakien De P.E.G.E.M. B. en W. stellen voor goed te keuren, dat in de ontwerp-akie van oprichting der Naam looze Vennootshap Provinciale en Gemeente, lijke Electriciteits Maatschappij (P. E. G. E. M.), zooals die ontwerp-acte is opgenomen in zijn besluit van 28 Mei 1919 no. 16, alsnog de volgende wijzigingen worden gebracht: aan het slot van artikel 21 toe te voegen „Dezelde aandeelhouder zal evenwel niet meer dan 3 stemmen voor zich zelf kun nen uitbrengen", en aan het slot van artikel 24„alles behoudens, voor zooveel noodig de Koninklijke Bewilliging". Overleg. Evenals aan de scholen voor lager onder wijs. komt het B. en W. gewenscht voor. dat aan de herhalingsscholen de Hoofden over leg plegen met het overig onderwijzend per soneel, en dat om die reden ook bii het h<er- halingsonderwijs schoolvergaderingen worden ingevoerd. Zij stellen daartoe de noodige wij zigingen in de verordeningen voor. Jubileum. De heer H. Balk, onder-opzichter aan de Gemeente-Reiniging, herdacht heden den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst der ge meente trad. De jubilaris mocht van verschillende zijden hartelijke blijken van belangstelling onder vinden en ontving vele gelukwenschen. Aanrijding. Zaterdagmiddag half vüf kwam op den hoek van do Heerenvest-Anthoniestraat een wielrijder in aanraking met een auto mobiel, die gelukkig slechts oen zeer ma tig gangetje had. De juffrouw bekwam eenige onbedui dende verwondingen, maar de fiets werd zwaar beschadigd. De inzittende lieer gaf GO schadever goeding. Een zwijntje. Wederom is een rijwiel gestolen, dat men onbeheerd even buiten liet staan. Brandje. Zondagmiddag, toen de zon goed scheen en het lekker warm was, zaten op het ko zijn van S. in de Teding van Berkhout straat een drietal knapen (tusschen tien en vijftien jaar) te spelen. Zij hadden een brandglas en probeerden nu de tabak, die bij S. in de etalage lag, aan 'Ebranden te krijgen. Het lukte en half vijf stond de boel in brand. Juist kwam er een agent voorbij, die 't brandje met een emmer water blusohte, zoodat gelukkig erger voorkomen is. Baldadig. Voor de zooveelste maal is wederom aangifte gedaan, dat met een steen op een trein geworpen is. Thans vanaf een terrein aan den Zijlweg op de trein die 4.25 uit Rotterdam aankomt. Het portier raampje van een der wagons werd ver brijzeld en een reiziger lichtelijk door de scherven gewond. Een bad in den Burgwal. Zaterdagmiddag half drie ifeed een hondenkar op den Burgwal, waarop een vader met zijn vierjarig zoontje, uit de Do Witstraat, gezeten waren. De hond had alle aandacht voor een paar collega's waardoor een onverwacht bad bet gevolg was. Niet zonder moeite slaagde men er in vader en zoen op het droge te brengen. De hond verdronk echter. Hoofdbestuur R.K. Volksbond. Naar we y erne men, zijn door de be stuursleden van onderafdeelingen met al gemeene stemmen candid aat gesteld voor 't hoofdbestuur de heeren P. Dijt, H- J. Eichhorn, H. A. Vulink, G. Scholte (af tredend), G. Telman (Kloosterstraat) F. Keesen, G. M- Govers en H. Zeeuw. Personalia. 1 Donderdag herdacht d,c heer J. Ph'. Brandt, ploegbaas aan de Centrale Werk plaats van de H. IJ. S. M., den dag-, waarop hij yoor 25 jaar jn dienst trad bij de H- IJ- S. M. De heer Brandt 0 n-t ving van de directie een oorkonde en een couvert met inhoud. j_( R.-K. Huisvestingscomité. Hedenmorgen kwam met den trein van 11.32 een aantal kinderen uit München aan. Oorspronkelijk zouden er 65 meisjes en 95 jongens komen, doch 3 kinderen waren er- niet bp. omdat deze nog in observatie moes ten blüven, maar ook dezen zullen binnen enkele dagen naar hun pleegouders gestuurd worden. De kleine, bleeke schepseltjes worden door hun pleegouders van het station gehaald. Van het Comité waren o.m. aanwezig, de heeren J. W. A. Beynes, D. v. Bemmelen, E. C. A. van Kranenburg, Mevr, v. Kessel en Mevr. Roli'ie. Personen, die inlichtingen wensehen. kun nen zich Dinsdag tusschen 11 en 12 uur ver voegen aan hot gebouw der St. Vincentius- vereeniging, waar dan enkee leden vaa het comité zitting zullen houden. Altjjd die Kruisstraat, Zaterdagavond 8 uur weer een botsing tus schen een tramwagen en een melkwagen in het nauwe deel van de Kruisstraat nabij hotel „De Leeuwerik". De wagen werd eenige huizen ver meegesleept en brak een wiel. en verder liep het zonder onge lukken af. Maar hoeLang zal de toestand daar nog blijven, zooals hij nn is, vragen de be woners zich af, of moeten er eerst ongeluk ken gebeuren Het is hoog tijd. dat eindelijk eens werk gemaakt, wordt van de nieuwe verkeersvororuening, waarover al zoo lang gesproken wordt. De voorzitter der Haarlemsehe Handels vereniging is Zaterdagmiddag, ter gelegen heid van zijn zilveren jubileum als bestuurs lid der Haarlemsehe Handelsvereeniging, hartelijk gehuldigd. De huldiging had plaats in „De Kroon". De voorzaal was op smaakvolle wijze ver sierd. Behalve de plantenversiering waren er vele bloemstukken die in schoonheid en bouw wedijverden. Behalve die. welke door faxndlie- wareS Middenstandsbank, van mevr. de Wed. G. van den Most van Spijkvan Praag; van den Alg. Ned. Bond van Informatie- en In- casso-Bureacx voor den Middenstand; vas 't personeel der Haarlemsehe Handelsvereeni ging, van de Haarlemsehe Vrijwillige Bur gerwacht; van den heer J. A. B. Fibber, den accountant der H. H. V.; van Mr. A. H. J. Merens. rechtskundig adviseur der H. H. V. en van de Zandvoortsche Handelsvereeniging De receptie was druk bezocht, ook door niet-leden der aarl. Handelsvereeniging. O. m, werd de jubileerende voorzitter ge complimenteerd doo de leden der dagelijksche besturen van de Chr. Middenstandsvereeni- ging „Boaz"der Kamer .van Koophandel te Haarlem; der Zijlstraat-Vereenrging, van de Nafonale Bankvereenigingvan den Ned. Bond van Woninginrichtersvan het Haar lemsch Muziekkorps; van de Vereeniging van Werkgevers in 't Textielbedrijf; der Amsfer- damsche Winkeliersvereeniging, der Zand voortsche Handels-Vereeniging en van den Haarlemschen Joumalisten-Kring. Voor de Haarlemsehe Vrijwillige Burger wacht was Ihr. O. van Lennep aanwezig. De receptie werd geopend door den heer A. H. Weijburg. voorzitter van den Raad v. Bijstand, die in tegenwoordigheid van het bestcur der H.H.V. en den Raad van Bij stand, een hartelijke rede tot den heer en mevrouw Smit en familie hield; waarin de vele verdiensten van den jutHaris werden herdacht. Ongeveer in het midden van zijn toespraak onthulde de heer Weijburg een prachtig, in brons uitgevoerd beeld, voorstellende den zit- tenden Mercurius, vervaardigd door den Franschen kunstenaar Pigalle. Vervolgens bood de spreker den jubilaris 'n marmeren gedenkplaat aan. waarin in gou den letters dezeopdracht is gebeiteld: 1895 15 Mei 1920 F. H. SMIT. ter herinnering aan zijn 25-jarig jubileum. Aangeboden door de leden der Haarlemsehe Handelsvereeniging. De sierlijke steen is vervaardigd in de ate liers der firma Trocpin. voor welks artistieke uitvoering de heer Weijburg een afzondelijk woord van hulde aan genoemde firma bracht. De steen zal een plaats krijgen in het nieuwe gebouw. (Wordt vervolgd.) WEEFKUNST EN CERAMIEK. Zaterdagmiddag 3 uur is in het Pavil joen de Tentoonstelling van weefkunst en ceramiek geopend. Wij brengen hier gaarne een woord van huid en waardeering aan den jongen en voort varöeuen directeur van het Museum voor Kunstnijverheid, den heer Otto van Tussenbroek, voor het moois, dat hij hier tot stand brengt. Natuurlijk hebben wij alle waardeering voor de kunstzinnigheid, en groote verdiensten van den vroegeren directeur A. von Saher. Aan hem heeft Haarlem veel te danken. Maar wanneer men nu eens het Museum bezoekt en vooral hij tentoonstellingen ziet, met hoeveel kunstliefde alles gere- Medegedeeld door „De Spaarne-Bank". De Beurs opende iheden: onveranderd., STAATSFONDSEN 5 Nederland 86. 6 Indië 100 K'. CULTUREN Koloniale Bank 383. Indische Bank 348. Vorstenlanden 450. H. V. A. 980. INDUSTRIEEL® WAARDEN Insulinde olie 258. OLIEWAARDEN Koninklijke 993. Consols 346. Oi-ion 79. TABAKKEN. Amsterdam Deli 303. Besoeki 180. Rot terdam Deli 315. Medan 300. RUBBERS Amsterdam Rubber 262. Deli Batavia 190. Nederl. Rubber 146. Rott. Tapauoeli 164. SCHEEP V A ARTWAARDEN Holl. Am. Lijn 485. Holl. Boot 210. Kon. Hall. Lloyd 180. Jananliju 354. Paketvaart 242. Scheepvaart Unie 296. Marine v7J4. AMERIKAANSCHE WAARDEN Hide and Leather 108. Steel 106Yt. Smel ting 69. Anaconda 130. Cigar 73. Atchison Topeka 88. Voting- Rails 25. Denver 8'A. Southern Pacific 103. Union Pacific 129. Buitenlandsche Wisselkoersen. Londen 10.50. Berlijn 5.60. Parijs 18.30. Brussel 19.30. New-York 2.7414. Bazel 48,05 Weenen 1.3214. Kopenhagen 45.85. Christi- ania 51. Stockholm 57.85. geld wordt en hoe ook de ontzaglijke kunstschatten van het Museum beter tot hun recht komen, die zegt bij zich zelf, met alle oprechte waardeering wij her halen het nog eens! voor wat de vroe gere directeur deed. dat wat frisch bloed en wat fri&schen wind ook in ondernemin gen als deze van tijd tot tijd geen kwaad kunnen. Zoo waardeert men op deze tentoonstel ling b.v. allereerst de wijze, waarop, door verplaatsing der gipsen, een paar prach tige tentoonstellingsruimten zijn verkre gen. Men schat naar waarde de liefde, en zeer goeden smaak, waarmede de verschillende .stands" zijn ingericht en men staat verstomd over het vele moois dat het Museum van Kunstnijverheid rijk is, hier voor een gering deel tentoonge steld, en verbaast door keurige afwerking en hooge kunstwaarde. Daar zijn b.v. de kleurige en kostbare weefsels. Wat 'n riïkdom en wal eer ge not om te zien naar die kleurenharmo- nieën en ook naar de diepten en adeldom der kleuren. De aankleeding der stands is met zorg geschied en met hier en daar een kleurig weefsel als fond voor een pot, vaas of bonbonnière of iets dergelijks zijn verras sende resultaten bereikt, In de hal ligt vlak vóór den ingang n rijk geweven tapijt met- een gamma van kleurenrijkdom, dat bij den eersten aan blik weldadig aandoet, maar bii ©en na- 4KooolinnwiRar mïndf>r 70I- doet, vooral ook omdat o. i. de ntwerper zich niet beeft aangepast bij de techniek der weverij. Dat valt te meer op bij een vergelijking met andere veefsels die daar aanwezig zijn. Er i3 veel kostbaar werk en den alge- meeneu indruk wensehen wij hier neer te leggen, dat liet Nederlandsche werk niet beboeft onder te doen voor het buiten landsche. Daar is b.v. ceramiek van Wil lem Brouwer, effen van kleur, maar dat èn om stoerheid van lijn èn vonn èn om de diepte der kleur gerust met welk werk der teutoonsteliing ook mag worden ver geleken. (Wordt vervolgd.) LOTERIJ. Doordat de loterij eerst laat binnen kwam, kon ze heden niet meer opgeno men worden. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: 17 Mei. W. J. v. Schie en M. Th. Voorting J. R. du Rieu eu M. J. Sprnijt. Geboren: 32 Mei. zoon van J. J. A. Beek- huijs—Maat 13 Mei. zoon van E. Duine- veldVerrijk 14 Mei. dochter van B. LasschuitInpijn dochter van L. den Heeten—Leendertse zoon van M. Bene kei-Snel dochter van A. v. d. Veldt— v. d, Kroft 15 Mei. zoon van H. M. Th. v. Buchemv. Gemert 16 Mei. dochter van G. M. Verbeekv. Beursen zoon van J. C. SchellSpies. Overleden; 13 Mei. A. Deugd—v. 't Zelf de, 34 jaar, Hazepaterslaa.n 14 Mei. F., 20 dagen, zoon van F. Kuipers, Amster damstraat J. Snijer. 85 jaar, Kolkstr. 15 Mei. TI. Gaart—Giltjcs, 82 jaar, Ged. Oude Gracht Th. G. Bouwinkehuan, 83 jaar, Hagestraat A. J. Koelemeijcr, 72 jaar, Oranjestraat 16 Mei. L. J. v. d. Manakker, 25 jaar, Kamperstraat. ALG. VERG. RIJKSKIESKRING. Zaterdagmiddag hield de R. K. Kamer centrale Haarlem haar jaarvergadering in het gebouw ,»St. Bavo' te Haarlem, onder presidium v.an den heer Mr. J. Bomans. In zijn openingswoord heette do voorzit ter allen harre",ijk welkom en in het bijzon der de dames cien heer Mr. Reymer. De heer Chr. v. d. Bilt had een .schrijven gezon den, waarin hijmededeelde, dat hii tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn. De heer Bo mans zeide dat de kieskring Haarlem de eerste was, die het def-rsie-rapport zou bespreken en liii meende dat o< bespreking groeten invloed zou uitoefenen. De notulen werdcr ongewijzigd goedge keurd. Onder de ingekomen stukken waren brieven van de heeren Loerakker. Robbers en Brouwer, die hua afwezigheid ver ontschuldigden. De R. K. Kiesvereeniging Kwakël uit Hoorn deelde mede, dat de oude kiesver eeniging was opgeheven en er twee onder scheidene kiesvereenigingen zijn opgericht n.m. Kwakel en Uithoorn. De heer Alders uit Hilversum en de heer Lucasaen, bedankten voor hunne beuoe-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6