v Door Centraal Europa Wat de Pers zegt BUITENLAND FEUILLETON. SLECHTS EEN DR001 ONS VR00UJK HOEKJE DINSDAG 18 MEI 1320 brieven uit weenen. iSyjTAUEN RÏKSS LAND 5 Pine 4 O v L K': -M GSMw'è Vj] A Szeqjifui R U M A BIJ HET POOLSCH-OEKRAïNSGHE OFFENSIEF. de ekansch-engelscbe bespre kingen. DE RAAD VAN DEN VOLKENBOND. VI. Schijn en wezenleven en dood. Is de nood in Weenen werkelijk zoo groot Vóór we naar Weenen vertrokken, hadden wij 't in Holland vaak hooren beweren. Uiterlijk is er van de ellende in Weenen hoegenaamd niets te bespeurenals men door de hoofdstraten van Weenen wandelt en men ziet daar die rijke winkels, die vol- gepropte hütel- en restaurantzalen, die lange files van menschen voor de loketten van theaters en bioscopen, die welgedane, onberispelijk, ja, coquet gekleede dames en heeren, dat drukke auto- en rijtuig- en stads- rtamverkeer (één tramritje kost toch 2 kro nen dan zou men heusch niet zeggen, dat men zich bevindt in het „stervende" Wee nen als men de ellende in Weenen wil waarnemen, ais men met eigen oogen zien wil, wat én hoe er te Weenen geleden wordt, dan moet men de oorden van ellende de qehurzmgen der armen en noodlijdenden, de talrijke ziekenhuizen en de vele liefdadig heidsinstellingen opzoeken. Onze persoonlijke ervaring is, dat déze in Hoilanu veel geuite bewering voorzeker waarneid bevat, doch men moet wel zeer kortzichtig zijn, als men ook in het druk ste, net ueiugste, het coquetste verkeer - niet aanstonus en steeds de ellende van de Weener bevolking opmerkt, als men niet aanstonds &e voosheid, do oncchtlicid, het leugenachtige, het valsche in praal, in vreug de, 111 vrouiijkheid en in weistand weet te onderkennen, als men door het dunne laagje vernis niet terstond dóórziet op het rinelijk havelooze Zooais wij reeus 111 een vorigen brief schre ven een troosteloozc vaalheid hangt als een benauwende, donkere wolkenmassa gestadig over ue stad uitgespreidde heerlijke mo numenten en stanüDeeiden, de rijkgobeeld- houwue paleizen, regeeringsgebouwen en villa's, waaraan Weenen zoo rijk is, zij staan daar evenals trouwens alle huizen inJWee- nen ais treurige toonbeelden van de schroomhjkste verwaarlooziugsinds Au gustus 1914 is nérgens meer eenige herstel ling verricht, nérgens meer een fnsch, nieuw verlje opgestreken, de meeste huizen staan daar, ais moesten ze morgen afge broken worden de wagens der electrische stadstram, welke in ongeveer 140 verschil lende nscntmgeii (afzonderlijke nummers en ettersj ue stad doorkruisen, lijken alle oud materiaal, achter uit de remise te voorschijn genaaid in verreweg het grootste deel oer piachtige n rijk geïnstalleerde winkels heeft men mets te verkoopen, en talrijk zijn dan ook de magazijnen, die dag en nacht gesloten blijven, ue zwaar-metalen jaiou- zeeënnéé.... Wat overdag te 6 uur 's avonds moeten bij wettelijke verordening alle winkels, be halve de „Tabak-trafic's", waar van rijks wege tabak en sigaren en sigaretten op bon nen, benevens ook couranten enz. verkocht worden, gesloten zijn, zoodat de stad reeds vroeg 111 den avond als uitgestorven schijnt) wat overdag den aanblik der Weensche straten en pleinen nog eemgszins verleven digt, dat zijn de rijkvoorziene winkeiS niet „Luxuswaare" de éénige voorwerpen, die niet geprijsd behoeven te zijn) als goud en zilver, colliers, paarlen, parfumerieën, da mast, tapijten, boeken, platen, photo's, luxe- schoenen, luxe-kleeding,allemaal din gen, die je niet opeten kunt Ja, waarlijk, de praal en de pracht en de welstand te Weenen zijn wél zeer doorzicli- tig. Niettemin blijft het waar, dat men om de ware ellende van Weenen te aanschouwen die ellende opzoeken moet, en met het doel van onze buitenlandsche reis voor oogen, onze journalistieke roeping getrouw, hebben wij dan ook niet geaarzeld, ons in de meest gruwzame, de meest pijnlijke ellende aldaar te begeven. Eerstens bezochten wij meerdere gezinnen, slachtoffers van de oorlogs- en crisis-tijden, die vooral in Centraal Europa zulke ver schrikkelijke verwoestingen hebb enaange- richt in het leven der menschen. Honger en ellende troffen Wij allerwegen de menschen, die wij bezochten, behoorden tot de ongelukkigen, die vanwege hun lage inkomens, niets of hoegenaamd niets koopen konden van de smokkelwaren, welke de „Schieber" te Weenen tegen fabelachtige prijzen te koop aanbieden een vader en een moeder hadden reeds vier hunner kinderen ten grave zien dragen en met den dag zagen zij elkander ook van ondervoeding zwakker en zwakker worden één jongetje het laatste kind, dat hun tehuis nog overgebleven was (twee kinderen warén Elders getrouwd) was in Holland en genoot daar de verzorging van liefdevolle pleegouders. O Men had de van dankbare aandoening glanzende oogen van vader en moeder eens moeten zien, toen wij vertelden van de Hol landers hoe deze er een eer en een genoegen in stellen, een kindje uit Oostenrijk of uit Duitschland bij zich in huis te nemen, dat kindje goedje doen, zóó, dat het zienderoogen aansterkt De goede menschjes sloegen de handen m elkaar, en half weenent, dankbaar onze handen grijpend, vroegen ze zich als inge- dachten halfluid af„Hoe zullen Wij dat alles dien lieven Hollanders toch ooit weer kunnen vergelden 1 We zijn zoo arm, we kunnen niets geven, we kunnen alleen maar zéggen, dat we zoo dankbaar zijn, maar dat is zoo weinig 1 Dat zijn maar woor den „Als u maar eens een extra Weesgegroetje bidt voor de Hollanders, dan zijn ze al heel tevr eden dat is de beste dank, dien u geven kunt". „Bidden voor de Hollanders 1 Och dat doen we al zoo lang Dat doen sinds langen tijd alle goed-Roomsche burgers van Weenen. iedereen is en Hollanders dankbaar 1 Met een oprechtheid, welke voor twijlei geen plaats het, verhaalden de goed luidjes aan verder, wat ze sinds het begin van den oorlog ai gelden hadden en wat ze nog voortdurend leden, vooral m hun wegterende kinderen en dierbaren tot 30, 4°. 5° pond waren velen van hen afgevallen ten gevolge van onvoldoende voeding en velerlei ander gebrek. De luidjes, die wij spraken, ze overdreven nietuit officieele cijfers, ons ter beschikking gesteld door het heilzaam werkende „Des- terreischischer Karitasverbant fwr Wohl- fahrtspflege und Fwrsorge" (vroeger „Kat- hoüscher Wohltatigheitsverbaud' blijk maar ai te droevig duidelijk, dat hun be- weungen waar zijn, volkomen waar, ver schrikkelijk waar 1 Men kan aannemen, dat een bewoner der Donaustad het klimaat, enz. 111 aanmer king genomen dagelijks 4000 nem., d. 1. de voedingswaarde van 4 liter melk noodig heeftvanwege de distributie worden hem echter (alles te zamen) maar 960 nem., d. 1. 24 van wat hij dagelijks behoeft, toe gewezen een Weener krijgt deralve dage- iks slechts een vierde te eten van wat ziji. lichaam tot instandhouding en groei van hetzelve noodzakelijkeiwijze tot zich nemen moet. De gewichtsafname bedraagt volgens on derzoekingen in de kinder klinieken over het jaar 191b Dij kinderen van'den leeftijd van 3 jaar4.2 EGbij kinderen van b jaar 4.6 KG bij kinderen van 9 jaar6.3 KG.; Dij kinderen van 12 jaar8.5 E.G.en bij kinderen van 15 jaar 15.2 E.G. De steifte is ontzettend toegenomen onder personen tusschen 6 en 10 jaar met 60%, tusschen 11 en 15 jaar met 100%, tus schen ib en 20 jaar met.... 200% Er sterven heden ten dage in Weenen der halve driemaal zooveel jeugdige personen als vroeger 1 „Is de nood in Weenen werkelijk zoo groot als de kranten schrijven," zoo hebben wij vaak in Holland hooren vragen door goede menschjes, die 't haast niet geióóven konden. We kunnen thans uit eigen ervaring ant woorden „Ja 1 Zóó groot is de nood 1" Ennog grooter 1 Zooals blijken zal uit hetgeen wij tien lezer in onzen volgenden brief mededeelen zullen over ons bezoek aan meerdere gast huizen. WEEZEN RENTE. We lezen in de „Sociale Verzekerings- gide": „Er moet worden opgemerkt, dat on der de arbeiders helaas nog veel on verschilligheid heerseht ten aanzien van het zegelplakken. Er zijn er, die hun kaarten thuis houden of, zoo zij ze al bij de loonbetaling presenteeren, het al spoedig goed vinden, dat de pa troon onder een of ander voorwend sel niet plakt. Er zijn ook patroons, die van deze stemming misbruik ma ken en zonder iets te zeggen het plak ken achterwege laten of nog erger brutaalweg zeggen, dat ze „geen plak kers noodig hebben." Deze onverschilligheid kan voor de gezinnen der arbeiders schromelijke ge volgen hebben. B.v. bij sterfgeval. Hoe veel jonge, krachtige mannen worden tegenwoordig niet door de griep weg genomen. Als ze (althans in dit over gangsjaar) 15 zegels op hun kaart heb ben, dan bestaat er voor bun weezen recht op een rente. En die rente is het aanpakken nog wel waard. Voor 15 ze gels van 60 cents (dus voor totaal 9 r* 71 °Dun*ufJ n ft fesiawyo a J a> v KosBf*.** Bijsnsfc Bjrahowilschi Grist Irthe) Brtsiutiwsl w Brtslao ♦SiiTimir .riew °Wnnlc» f*. Vfi •Xainoje DlwKol Kholjjm 1377 premie) ontvangt de weduwe (de we duwe is hier bedoeld als vertegenwoor digster der weezen) totdat haar jong ste kind 14 jaar is, een rente van 188 per jaar of ruim. 3.50 per week; voor 15 zegels van o^O (dus voor 7.50 premie) een rente van 3— per week. Het ontbreken van één. zegge één ze gel, kan het recht op een rente doen verloren gaan." Zou nu één arbeider bij rustig naden ken er aan schuldig willen staan, dat zijn kinderen een rente van 3— a f 3.50 per week zouden misloopen door zijn on verschilligheid'? Wij gelooven van niet. Daarom arbeiders, staat op uw recht en patroons: doet uw arbeiders ook in dezen recht door het zegel te plakken, dat ver schuldigd is. Millerand en Marsal zijn te Parijs te ruggekeerd. De Fransche premier heeft zijn voldoening uitgesproken over de ver kregen resultaten. In goedingelichte kringen wordt ver klaard, dat het minimum der schadeloos stelling, van Duitschland te eischen. te Hythe is vastgesteld op 125 milliard mark. Frankrijk zal hiervan 55 pet. ontvangen, Groot-Britannië 25 pet. Reuters bijzondere correspondent te Hythe seint, dat de definitieve beslissing der conferentie ten aanzien van Duitsch land beschouwd wordt als een billijke en redelijke regeling van het ingewikkelde vraagstuk. Frankrijk krijgt zeer belang rijke voodeelen, die Groot-Brittannië veel zullen kosten, doch laatstgenoemd land doet hierbij concessies, die niet anders dan als rechtmatig en billijk voor Frank rijk worden beschouwd. De „Daily Herald" zegt, dat Frankrijk zeker bedrag dadelijk in geld verlangt, maar niemand schijnt te weten hoevéél Duitschland zal kunnen betalen of wan neer het zal betalen en hoe, maar in elk geval wordt die onbepaalde hypotheek die een schandelijke heffing beteekent van alles wat boven de meest nocdige onder- houdsbehoeften uitgaat, opgeheven. Er be staat nu weder hoop voor de Duitschers en alle goede Europeanen. De „Daily News" merkt op, dat ten op zichte van oorlogsmateriaal het Vredes verdrag moet uitgevoerd worden tot het laatste kanon, doch Duitschland dient ge noeg georganiseerde troepen te behouden om binnendandsche onlusten te kunnen te gengaan. ,,Dat," zegt het blad, „is even goed in ons eigen belang als de vastge stelde oorlogsschatting. Een verandering in de Duitsche regeering kan op deze of gene wijze een groot onderscheid brengen op dit punt, en als de conferentie te Spa begint is het mogelijk, dat er weder nieu we punten voor bespreking zullen bestaan Als de alarmisten willen ophouden poli tiemannen te bestempelen als soldaten, kan deze kwestie tot die conferentie blij ven rusten. Maar hetgeen deze week ver kregen is, is belangrijker dan iets anders. Er is nooit meer dan nu reden geweest, om mannen geluk te wensehen, die hun verkiezingsbelofte11 schonden." golenlevering door Engeland. De Engelsche en de Fransche-kolencon- troleur, die aanwezig waren op de confe rentie te Hythe, zijn het eeus geworden óver een plan, waarbij een miniinum-ko- lenlevering gelijk aan die, welke het in de laatste acht maanden heeft verkregen aan Frankrijk wordt gewaarborgd. Even eens werd overeengekomen, dat Frankrijk 45 pet. zal nemen van den totalen Brit sehen kolenuitvoer. Frankrijk hoopt te bezuinigen op de vracht, hetgeen niet mogelijk was, zoolang de levering onzeker was. DE UITSLAG VAN DE VOLKSSTEM MING OVER DEN VOLKENBOND. IN ZWITSERLAND. Naar de ,,Frankf. Ztg." uit Zurich ver neemt, heeft Zwitserland besloten tot den Volkenbond toe te treden. Het resultaat in de Duitsche kantons was: 230.000 stem men voor en 247.000 tegen, zoodat Duitsch- Zwitserland niet tot den Volkenhond wil de toetreden: daarentegen stemden de kantons van Fransoh-Zwiteerland met 166.000 tegen 29.000 stemmen vóór de toe treding. Het „Hbld." meldt in verband hiermede □og: Met 396.000 stemmen voor en 276.000 te gen heeft het Zwitsersche volk zich dan voor toetreden tot den Volkenbond ver klaard. De verhouding van het aantal uit gebrachte stemmen voor en tegen wijst er op, dat er over deze belangrijke aange legenheid zóe gewichtig, dat de regee ring het wenschelijk heeft geacht een paar dagen geleden het volk op het hart te drukken toch vooral niet tegen de toe treding* zich te verklaren een zware strijd is gevoerd. De felste tegenstanders moest men zoe ken onder de militairen die dezen vol kenhond en ook een beteren, beschouwen als een gevaar voor de Zwitsersche onaf hankelijkheid en weermacht en onder de socialisten, die in den Volkenhond slechts een kapitalistische caricatuur zien van de internationale, zooals het door een hunner werd gezegd. In de Duitsche cantons was de stem ming over het algemeen tegen toetreden. Doch velen hebben den stemgerechtigden geraden zich niet te laten leiden door het gevoel, doch door het verstand. En vol gens hen geboden economische voordeelen voor het toetreden te stemmen. En uit het aantal voorstemmers in de Duitsche can tons blijkt, dat dit utiliteits-argument wel is ingeslagen. Dat in de Fransche cantons de over- groote meerderheid voor toetreden zich zou verklaren, was duidelijk. ONTRUIMING VAN HET MAIN- GEBIED. Maarschalk Foch gaf bevel tot ontrui ming van het Maingebied tegen Maandag 17 Mei. Sedert gisterenmorgen vier uur is de ontruiming van Frankfort en de andere steden van het Maingebied aan den gang. De staats- en gemeentelijke autoriteiten publiceeren een oproep aan de bevolking, waarin tot het handhaven van de orde en het vermijden van het provoceerend optreden tegen de aftrekkende Fransehen wordt aangespoord. De Fransehen heb ben, behalve een garantiesom van één' millioen mark, om 'ongehinderd te kun nen aftrekken, ook een aantal gijzelaars geëischt en wel den regeerings-president, den eersten burgemeester, den voorzitter en twee leden van den gemeenteraad. Een gedeelte der geweren, die indertijd aan de Franschen moesten worden uitgeleverd, is reeds teruggegeven. Volgens een bericht uit Darmstadt van gisterochtend gaat ook daar het vertiek ONBRUIKBAAR! Munitie," riep 't jonge vrouwtje, „wil je, als je wan 't kantoor komt, 'n muizen" val voor me mee brengen?" „Maar vrouwtje," riep de jonge echt* genoot, die in den tuin bezig was aardap* pelen te poten, terug, „ik heb er gisteren pas een meegebracht!" „Ja, dat weet ik," antwoordde de blozen* de huisvrouw, ,,nmar daar zit la muis inl1* UIT DE SCHOOL. De onderwijzer: „En wat deden de Is* raëlleten, toen zij veilig door de Boode Ze® getrokken karen?" De leerling (na lang nadenken); ,,ZicN afdrogenl" der bezetting zonder eenig incident in zijn werk. Omtrent de vergadering van den Raad va® den Volkenbond wordt nog gemeld: De xegeering in Luxemburg heeft toelaa ting tot den volkenbond gevraagd; dit ver» zoek zal door de vergadering worden onder* zocht tegelijk met andere verzoeken van den,, zelfden aard. Balfour rapporteerde over de maatregelen, te nemen om de verspreiding in Centraal Europa van besmettelijke ziekten te beletten, die het gaheele vaste land bedreigen. Balfoux kwam tot de conclusie, dat de Volkenbond niet bevoegd is reek tstreeksche maatregelen te nemen: hii weea erop. dat verschillende mogendheden reeds een en an der gedaan hebben in dit opzicht en dat m«n nog meer zal kunnen doen. wanneer op ver zoek van den Volkenbond de internationale Roode Kruisvereeniging een vast plan ze' hebben vastgesteld. De secretaris-generaal lae een rapport vooi over de vorming van een commissie van ju risten voor de uitwerking van plannen vooi een permanent hof van internationale justi» tie. Deze commissie sal worden samengesteld uit tien leden, v. w. vijf vertegenwoordigers vian de groote mogendheden en vijf van do kleinere mogendheden. Het secretariaat zal geleid worden door Anzilotti; de eerste zit ting van de commissie, vastgesteld op 11 Juni, zal op verzoek van de Nederlandsche regeering plaats hebben in het vredespaleis te 's-Graveahage. Tenslotte las Tittoni een rapport voor over de quaestie van de Oostenrijksche. Hon» gaarscbe. Russische en Duitsche krijgsgevan. genen in Siberië, die moeilijk kunnen wor den gerepatrieerd en geholpen. De rappor< teur voegde hieraan toe, dat de Volkenbond, die zich met deze quaestie beeft bezig gehou den, Naneen opdroeg een onderzoek ie te stellen. Deze is reeds aan den arbeid getoger en men hoopt spoedig een raport van hem te ontvangen om te kunnen handelen. Titton' bracht Nansen namens den Raad dank. DE F1NANC1EELE TOESTAND VAN DUITSCHLAND. Rijksminister Wirth deelde Zondagavond in een vergadering van de centrumspartij mede. dat de Duitsche regeering in Spa een duidelijke verklaring zal afleggen, waarin zal worden medegedeeld, wat Duitschland doen kan en doen wil. Duitschland zou zich in Spa niets laten voorschrijven. De schul denlast van het Duitsche rijk neemt eiken dag toe: alle berekeningen van den eenen dag worden door de eischen van den volgen den dag omvergeworpen. Als bewijs hier voor kan dienen, dat de dekking voor de uit het buitenland te betrekken noodzakelijke levensmiddelen tot 31 Juli 1920 op 3 milliard was berekend. In werkelijkheid zal men hier voor 6 milliard mark noodig hebben. Enkel met den invoer der levensmiddelen was de taak van het rijk nog niet geëindigd; ze moeten ook betaald worden, en dat kan slechts geschieden door het leveren van ruiL artikelen. Do rijksminister van financiën sprak daarna over de nieuwe economische overeen, komst met .Nederland, dat Duitschland da levering van grondstoffen en levensmiddelen tot een waarde van 200 millioen gulden ver zekert. Het rijk zou in de eerstvolgende dagen een „Treuhnndgeseilschaft otichten, bestaande uit de groote industrieën en de levenskrachtige organisaties. Deze zou mede werken aan de vergrooting der credieten. Het kleine Nederland komt de eer toe, dat het Duitschland in ziin grooten nood te hulp ia gekomen. De rijksminister voor de voedselvoorzie ning eischt thans weer van het ministerie van financiën ter verkrijging van d© noodige margarine uit Nederland voor de volgende twee maanden een toeslag van niet minder aan 350 millioen mark. Van de 200 milliard schuld van het Duit sche rijk zijn er slechts 92 gefundeerd. Door de overneming der spoorwegen door het rijk stijgt de schuldenlast met 43 milliard mark. De riiksbegrootine 8tijgt manndelijks met niet minder dan 8 a 4 milliard mark; men. naar bel ltaiiaansch door IVO,* 5. Naai* het scheen was hij nog een kind, in weerwil van zijn baard en het was dwaas, zich door het pordeel van vreemden te laten beïnvloeden. Het was niet alleen dwaas, maar het was haar onwaardig, die tot heden zoo zelfstandig geweest was. Ze voelde instinctmatig dat ze haar zelf ontrouw geweest was en schaamde zich over haar zwakheid en over haar gevoel, dat ze jne t te scherpe woorden „lafhartigheid" noemde. Ze zocht dit goed te maken en zei moedig en oprecht, het deed me onaange naam aan, dat Mevrouw Dumont iVirginie niet veroorloofde mee te gaan." „Zoo, dus U. waard bang om met mij al leen te gaan? zei hij onbeschroomd. Zijn kinderlijke onbeschroomdheid gaf haar de oude zekerheid weer. „O, neen!" antwoord de ze, nu eveneens lachend, fcdaa^qor ben ik te oud' „Te oud!" herhaalde liij ongeloovig, ter wijl hij haar klare oogen en haar frisch door (le zon gebruind gezicht zag, dat hem in weerwil van de onregelmatigheid der trek ken behoorlijk toescheen. „Ja, zeker, ik wed dat ik ouder ben dan gij, raad eens." „Vier en twintig," zei hij snel. „Vijf jaar er bij," zei ze lachend. „Ik bewonder uw oprechtheid, in den regel hebben dames niet den moed daartoe." „Dus ge geeft toe, dat er moed toe be hoort, dit hooge cijfer te noemen," plaagde zij. „Go zijt zoo heel anders dan andere meis jes, die ik tot heden gekend heb." „Ik kom je misschien niet als een meisje voor," schertste ze, „Ge hebt gelijk," antwoordde hij eerlijk, „ik zou U gaarne als een vriendin en zuster beschouwen. Ge zijt meer dan een meisje voor mij, wilt ge mijn vriendin zijn?' „Ho, ho, dat gaat zoo haastig niet," lachtte ze. „Wilt ge het beproeven?" vroeg hij weer. Hij zag haar zoo trouwhartig aan, dat ze zijn uilgestoken rechterhand drukte. „Ik wil het beproeven," zei ze zacht Terwijl ze zoo levendig liepen te praten, was een klein meisje naderbij ggekomeu, die zei met klagende stem: „Un bajacco, Siguora, una piccoja ïaoneta! Jeannette wendde zich naar het meisje, dat iels in de band had. „Wat heb! ge daar> kind?" vroeg ze op z'n ltaiiaansch. „Een vogeltje, Signora. „Je moet dat beestje niet zoo knijpen, meisje!" De kleine sloot haar hand nog vaster om het beestje en zel met bedelachtige slim heid: „Als ge me twee soldi geeft zat ik hei laten vliegen." „Foei, schaam kind. Als men jou nu eens vastpakte en je alleen tegen geld weer losliet?" Het kind richtte de zwarte oogen zoo ver wonderd op de spreekster*, dal men kon zien, dat deze vraag goed tot haar door gedrongen was en ze hield dadelijk tiet beestje veel luchtiger vast. Na eenige oogenblikken liet ze zelfs het lachend vliegen. „Dat is braaf," zei Jeannette tegen haar. "wat hebt ge daar?" vroeg Felx, die een oogenbfik naar den blooten linkervoet van hel kind gekeken had, waar omheen een doek bevestigd was. Het kind verleide nu eens, dat ze eenige dagen geleden den voet op den weg had opengehaald .en dat de wond nog niet ge mzen was. Felix vroeg belangstellend naar de omstandigheden van het kind en waar zij woonde en beloofde in den middag met verband en zalf bij haar moeder thuis te komen. Ze gaven hel kind eenige koperen geldstukken, waarna het verheugd doch hin kend wegliep. Beiden schreden nu een poosje stilzwij gend naast eikander voort. Eindelijk merkte zij op: „Ge zijt zeker met de eerste hulp bij ongelukken op de hoogte, naar ik zie l „Ja," ze iFelix, „het is mijn lievelings vak en mijn troost." „Waarom hebt ge dan niet voor dokter gestudeejd^ Jeed deze vraag gosteid le hebben, want op zijn gezicht vertoonde zich een pijnlijke trek Hii wendde zich echter tot haar en zei. „Daar go me zoo sympathiek toeschijnt, wil ik het U wel toevertrouwen „Doe dat," moedigde zij met een hand dik bad gaarne dokter geworden, het was jnij'n droom, mijn vurigste wensch, maar mijn stiefvader wilde, dat ik koopman werd. Mijn moeder was goed van hart, maar durfde zich tegen den wensch van mijn heerschzuontigon vader niet te verzetten. Ik kwijnde en werd ziek- Men dacht, dat ik een borstaandoening had, waaraan mijn vader gestorven is, en stuurde mij naar het Zuiden, ik kreeg daar een betrekking als boekhouder bij een bank instelling en ben daar thans nog werkzaam. Hij sprak op somberen toon, zoo-Jai haar hart geroerd werd. „Hebt ge je oorspronkelijk plan nu ge, heel opgegeven?" vroeg ze zacht. „Mijn stiefvader zei, dal het jongensach-i tige eerzucht was en jk heb dat er toen Dok maar voor gehouden." Men moet datgene worden, waartoe men. bestemd is," zei ze resoluut. Hy zag met schitterende oogen in haar energiek, van frisschen levensmoed stralend gezicht. Zijn plan scheen hem plotseling in een ander licht toe. Het doel scheen hem nu voor zijn oogen bereikbaar. Waarom zou hij nog met beginnen en aanpakken? Jeannette onderbrak zijn gedachtengang niet een praclische vraag, en .wel ot hij mondig was. „Ja en ik kreeg loen ik mondig werd een klein kapitaal, het erfdeel van mijn ge storven vader." En hebt ge al dien tijd je kalm in je noodlot geschikt en je tevreden gesteld met daarover te treuren E riep zij ongeduldig uit, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11