EERSTE BLAD Nieuwe ArmenT BINNENLAND f DiüSOACa SS MEi i9S3 43ste JAARGANG No ISI7I DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 2,927^ PER WEEK 22% CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 3,25 BIJ VOORUITBETALING TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEELINS „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING De Franschen vonden het mooie woord Uit: „les nouveaux rich.es," de nieniwe rijken; de Nederlander, schiep zijn O. (WYers, maar de practische Engelschman Vestigde de aandacht op „the new poors," de nieuwe armen. Inderdaad is dit een onderwerp dat de volle aandacht yerdient, want ontzaglijk veel moet er geleden worden, niet al leen lichamelijk, maar ook moreel, door die menschen, die vroeger in goeden doen verkeerden en door den oorlog en dp el lendige economische omstandigheden in een toestand zijn geraakt, erger dan een marteling. Wij kenden .vroeger de uitdrukking: vergulde armoede; wij moeten nu ,van ellende gaan spreken. Nieuwe armen, dat zijn de gepensio neerden, de weduwen met lijfrente, kleine renteniers die vroeger met passen en meten aardig en fatsoenlijk konden rond el och nu door de halveering van hun in komen in nood verkeeren, terwijl zij zich en dat is het ergste hun nood schamen en in stilte lijden. Niemand weet hoevelen met een bloe dend hart een dierbaar aandenken aan gestorven verwanten geofferd hebben, om aan het noodzakelijke brood te komen, maar ook dat hielp hen niet en de zwarte honger stond yoor hen. Niemand weet hoeveel kcude ,er geleden wordt door die stille armen, en hoeveel hongerI Hoe- velen zich niet meer dan .éénmaal in de drie of vier dagen de schamele weeldp kunnen veroorloven ,van een schraal maal warm eten. Dat zijn de nieuwe armen'. Wij juichen dan ook van harte toe dat er jn Haarlem zal getracht worden iets te doen voor deze veriatenen. Wij hadden .een onderhoud met' den vader van d it denkbeeld,: den heer baron A. J. H. van Lijnden, voorzitter der ver- eeniging „Weldadigheid paar Vermogen." „Reeds langen tijd heb ik mij met dat dat onderwerp bezig gehouden" zeide ons de heer Van Lijnden. „De menschen, die pas goed recht hebben op onzen hulp en steun, dat zijn de „new poors," de slachtoffers van den oorlog. Oude men schen, die pen pensioentje hadden, waar van zij vóór den oorlog goed konden be staan, zij, die leefden, van een lijfrente, of eenige natuurlijk Oostenrijkeche of Russisch» effecten bezaten, die nu ook al bijna niets meer waard zijn en nu door de stijgende prijzen van. eerste levens behoeften, van huren en wat al niet meer, in behoeftige omstandigheden zijn ge raakt. Voor het lijden van die menschen .voel ik bijzonder veel. Want zij moeten wel ontzaglijk veel lijden, omdat zij in stilte lijden en zelfs hun klachten verbergen, omdat eergevoel hen weerhoudt te klagen. Ik heb er langen tijd over nagedacht of er iets voor hen zou te doen zijn. [Want het is niet gemakkelijk Allereerst moeten die menschen gevonden worden, wat moeilijk is, omdat zij in den regel niet bekend zijn en kent men ze eenmaal dan dient men vooral met de nood,ige tact te werk te gaan om het begrijpelijke eergevoel dier menschen niet te kwetsen. Als lid van het hoofdbestuur der Ne- 'derl. Vereeniging yoor Armenzorg heb fk de kwestie aanhangig gemaakt in dat bestuur. Men voelde er veel yoor. Ik vroeg om prae-advies uit te laten bren gen over het onderwerp in een algemeeme vergadering, maar daar is niets ,van ge komen, omdat geen inleider te vinden was. De litteratuur over dit onderwerp immers is zeer gering, daar het zulk een bij uitstek nieuwe kwestie geldt. Persoonlijk ben ik daarna ongesteld ge worden, zoodat pr van mijn kant ook langen tijd niets aan het vraagstuk is gedaan, maar onmiddellijk na mijn her stel stond 't bij mij vasit dat er nu moelfa iworden gehandeld. Hoe actueel en ook ook hoe moeilijk het onderwerp ia, blijkt wel uit de prijsvraag, die „Het Nieuws Van den Dag" onlangs uitschreef. Dit blad loofde f 1000 uit voor een artikel of uitgewerkt plan, waarin een practisch Uitvoerbaar middel aan de hand wordt gedaan tot blijvende verlichting van den nood, waarin „de nieuwe armen" tenge- gevolge van de economische crisis yer- ikeeren. ,Wat mij betreft, ik heb de zaak: jn het bestuur der Haarlemsche afdeeling van ^Weldadigheid naar .Vermogen ter sprake gebracht. Men meende ook dat .daar moest worden geholpen, maar dat is niet ge makkelijk. Een jnformator er op uitsturen om te onderzoeken of hulp noodig of ge- wenscht is, gaat niet. Het geldt hier voor 'de betrokkenen pen eerezaak. De armen- iraad kan misschien helpen door op tac tische wijze in bijzondere gevallen te in- formeeren of de nood waarlijk erg is, of er geen ander middel js om hen te helpen, of pr geen kinderen zijn, die hel pen kunnen, ,enz. Maar het meest prac tische leek mij toe de hulp van de pleeg zusters in te roepen, die hier ïn Haar lem hun werk doen. En zoo heb ik al deze zusters bij elkaar geroepen. ,Ook mevr. van Roode van de St. Elisabeths- Vereeniging, meen ik, maar die was spij tig genoeg niet ter vergadering aanwe zig. Ik heb de zaak met de dames be sproken. Ik heb hen gezegd dat het een zaak van vertrouwen was, pen za:ak ook van het hart, maar vooral ,van het bjoofd. „Jelui komt jn allerlei omstandigheden), in allerlei kringen ook. Ontmoet u nu fee zinnen, waar u meent dat waarlijk ge holpen moet .worden, overweegt dan hoe dat zou kunnen gebeuren. U bent niet aan regels gebonden. Ik laat u de yolle vrij heid. U kijkt rond en meent u een gezin te hebben gevonden waar hulp noodig is, kom dan bij mij. [We zullen dan zien hoe er geholpen kan worden. Er kan voor deze gevallen een klein bedrag gegeven worden, maar denk er ook om dat onze middelen niet onbeperkt zijn. Daarom o,ok kan de steun niet onbeperkt aan iedereen .worden verleend en moe ten wij ons voorloopig bepalen tot de zeer ouden van dagen, en tot de zieken, voor wie doktersrekening, geneesmiddelen, versterkende middelen, schrikbarende uit gaven beteekenen". Zoo heb ik gezegd op die yergadering en we hopen op die manier aan .den meest nijpenden nood te gemoet te komen, maar liet is een sprong in 't duister. Niet alleen omdat wij niet weten of pr veel „nieuwe armen" zijn. Ook niet pf het mogelijk zal zijn ze op te. sporen, maar vooral weten wij niet hoe hoog de uitgaven van dit nieuwe liefdewerk kunnen pn zullen oploopen. Maar wat dit laatste betreft, doen wij een krachtig beroep op weldadige ingeze tenen, om ons kleine beschikbare kapi taaltje te doen groeien. Of den heer baron ,Van Lijnden voor beelden van „nieuwe amen" in Haarlem bekend waren? yroegen wij, O, zeker, was het antwoord. Zelf steun ik al zes gezinnen en het werd nog erger, maar toen meende ik er een vereenigings- en algemeens zaak van te moeten maken. De heer Van Lijnden wist aan grijpende verhalen jte doen, doch beschei denheid weerhield hem* veel te vertellen. Maar een enkel voorbeeld wil len wij toch aanhalen. Het betreft een oude weduwe, die met een zuster ach terbleef en een achterlijke dochter op leeftijd. Geen yan drieën in staat te ver dienen. De man was overleden en had vroeger heel (gloed zijn brood gehad, zootdjat de familie het werkelijk' zeer goed had gehad in die dagen. De man stierf, zoo als gezegd, do weduwe bleef achter zondjer pensioen met pen klein fortuintje, be staande in .effecten, waarvan zij, in nor- mate tijden zeer zeker fatsoenlijk' had kunnen leven. Hu echter heerscht er bit tere armoede. Schaamte weerhoudt hen te vragen pn slechts toeval deed do mi sère ontdekken. Het is een enkel voor beeld, maar pr zijn er yele, zeide de voor zitter; van (Weldadigheid naai- .Vermogen, iWij gelooven graag dat er in deze krin gen armoede heerscht en onder de vele kwesties, die heden de aandacht .vragen, gelooven wij dat er, weinige zijn, die'nij pender en ook dankbaarder zijn dan de „nieuwe armen" te helpen. Het leed dat daar geleden .wordt, is voor de betrok kenen, een leed en pijniging yan alle dagen, en yan lange, lange nachten. tWfl komen nader op deze kwestie terug. geering met dit wetsontwerp den juisten weg heeft ingeslagen. Dat toch niemand, die buiten het socia listisch of co m munistisch kamp staat, zich door het misbaar dex roode heeren, vrees late aanjagen. „Eene arbeidersklasse zoo luidt het in het manifest welke zich zulke boeien om armen en beenen laat smeden, geeft haar eerste rechten en vrijheden plaats." Ons antwoord hierop luidt: een regee ring, die de revolutie, waardoor zij de maatschappij bedreigd ziet, niet door wet telijke strafbepalingen aan banden legde, zou zich aan plichtverzuim tegenover de maatschappij schuldig maken. ROMMELING IN DE BOUWVAKKEN EN DE METAALINDUSTRIE. De havenstaking is achter den rug. Veel schade aan de welvaart van Nederland toe gebracht. Groote winstderving voor de ree- derijen. Armoede en nederlaag voor de sta kers. Bij de overwonnen arbeiders wrok c-n lust tot wraak. Winsten van heel dat tien- weken-lang vechten? Niets! Intusschen gaat het N. V. V. voort met te kloppen op de beurzen der aangesloten ar beiders. Zij moeten minstens een millioen bij eenbrengen. en wel in enkele weken, Want er moet munitie zijn voor de komende dagen van strijd. Of 't gelukken zal? Wij hebben dien Mat sten. tijd. niet zoo'n hoogen dunk gekregen van de solidariteit der arbeiders, wanneer zij al thans geld gaat kosten. De heeren van het N. V. V. zijn zelf gaan inzien dat het N. V. V. eeni strijdikas hat van feitelijk weinig -beteekenis. Nu Ibegint het te rommelen in de bouwvakken, waar de Fe deratie alweer zulk een grooten aanhang en invloed heeft. En binnen enkele weken moet het collectief arbeidscontract met den Metaal- bond, verleden jaar met zooveel moeite en na zooveel strijd eindelijk tot stand gekomen worden vemieuwdi. Dat zijn vakken, waar een staking wat te beduiden heeft. En 't is geen wonder, dat het N. V. V. zenuwachtig wordt en op kunstmid delen zint, om kruit en lood in overvloed te bezitten voor de komende dagen van waar- schijnlijiken strijd. Op de vraag of het in 't Metaal tot een staking zal komen, antwoordt het Katholiek „Patroonsblad", dat het daarop niet gerust is. „Een maand na de neutralen moeten de katholiek georganiseerde werkgevers hun con tract vernieuwen. En al vindt men ook daar de looneischen overdreven, tot een staking za 't daar niet komen, omdat men aangesloten is hij den R.K. Centralen Raad van Bednj- TROELSTRA DE DRAAIER. In het debiteeren van drogredenen moet Troelstra zij-a meester nog vinden. Te Maastricht was hij weer erg onder den invloed van zijn kwaal, om de zaken anders voor, te stellen dan ze zijn, d.w.z, verdraaid. „Het algemeen kiesrecht zoo pochte hij hebben wiji socialisten veroverd, evenals het ouderdomspensioen en den 8 urendag. Zoo is 't ook met het Vrouwen kiesrecht. We hebben de vrouwen er warm voor gemaakt." Troelstra de Draaier, zei er niet bij, dat bij jaren lang tegen vrouwenkies recht was, uit vrees voor het overweldi gend stemmencijfer dfer Katholieke en Christelijke vrouwen. Idi zijn partij was echter de drang naar vrouwenkiesrecht niet te keeren, en daar om heeft hij er, zich maar zuchtend bij neer gelegd. Wjj hebben steeds met volle gerustheid het algemeen vrouwenkiesrecht aan zien komen, omdat we er vast van overtuigd waren, dat de Katholieke vrouwen als één vrouw van haar kiesrecht gebruik zou den maken. De socialisten, Troelstra vooral, vreezen de stemmen der Katholieke vrouwen. Met die stemmen zal een sterke dam worden opgeworpen tegen den socialis- tiseh-communistischen vloed. Onze Katholieke zusters dienen dus bet belang der heerlijke, zegenrijke taak, die haar in de toekomst wacht, diep te besef fen, SOCIALISTISCH MISBAAR. In een- snerkend manifest in „Het Volk", roept het bestuur van het N. V. V. en bet Partij-bestuur der S. D. A. P. de arbeiders op tot een krachtdadig verzet tegen het wetsontwerp, bevattende (Nadere voor zieningen tot bestrijding van revolution- naire woelingen", tegen „den nieuwen aan val, door deze reactionaire Regeering op de vrijheid en de veiligheid harer burgers beraamd", zooals het wetsontwerp, lijn recht tegen de waarheid1 in, door die be sturen genoemd wordt. Er zullen op 30 Mei 5 protestmeetings tegen bet wetsontwerp plaats hebben. Een klink end er bewijs hunner revoluti- onnaire gezindheid, kenden de socialisten niet geven. Voo ons is dit een bewijs, dat de Re ven. De (neutrale) MetaaMxmd is weder begon nen met de uitgave van zijn blaadjes, waarin de actueete dingen, den bond betreffende, be sproken worden. In dat van 17 April j l wordt nog eens het brandende verschilpunt behandeld, hetwelk verleden jaar met zooveel warmte en animositeit is omstreden: Persoon lijk of gemiddeld minimum-loon? De werklieden hebben destijds het gemid delde moeten aanvaarden of zij het thans weder zullen doen, is zeer te betwijfelen. De patroons blijken niet van zin, het oersoonlijk minimum toe te staan. Zij noemen dat „een maatschappelijk kwaad". Zij willen wèl ga randeeren, dat een groep (zij kennen drie O-roepen: geschoolden, geoefenden, ongeschool den) dooreen genomen een zeker inkomen per uur haalt, een gemiddeld uurinkomen; doch niet zich de vrijheid, laten ontnemen, om aan onbekwamen werklieden een desnoods heel laag loon te geven; mits dat maar gecompenseerd wordt door hoogere-damrhet- gemiddelde-loonen aan meer dan gewoon-be- kwamen, zoadat het gemiddelde -der geheeb groep een zekere, overeengekomen hoogte be- reikt Wat dat beduidt -blijike hieruit, dat in de eerste loonklasse het gemiddelde uurloon se dert 19'19 was 60 ct„ terwijl in werkelijkheid betaald werd als laagste loon 25 ct.. als hoogste 93 ct. De werklieden willen wel geheel aan den werkgever overlaten d« loonsbetaling naar gelang de capaciteiten van een arbeider, maar daarnaast eischen zij een persoonlijk-minimum hierop zich baseerend. dat een- werkman, die zijn plicht betracht en voor zijn taak bere kend is, althans z'in -kost verdienen moet." Men houde deze strijdvraag goedi in zijn geheugen, want vermoedelijk zal men er nog wel meer van vernemen. Binnenlandsch Nieuws HET VREDESPALEIS IN GEBRUIK? We lezen in het „N. v. d. D.": „Blijkens een buitenlamdsch bericht, heeft de Raad van den Volkenbond, die te Rome bijeengekomen is, een comité van 10 leden benoemd, waarvan 5 de groote mogendheden en 5 de mogendheden van den tweeden rang vertegenwoordigen met de opdracht, een ontwerp nit te werken voor een permanent Hof van Internatio nale rechtspraak. Dit comité zal voor de eerste maal op Ft Juni, op verzoek van de Nederlandsche regeering lu het Vredes paleis te 'e-Gravenhage bijeenkomen." HULP UIT NEDERLAND AAN TSJECHO-SLOWAKIJE. Uit Praag wordt gemeld, dat de Neder landsche gezant aldaar, tot leniging van den voedselnood bij onze regeering de hulp voor Tsjecho-Slowakije heeft inge roepen. Als voorschot zijn tot 1 Augustus 500.000 kilo tarwe toegestaan. De Tsjecho-Slo- waakscbe regeering beeft de Nederland sche regeering baai; dank yoor deze hulp betuigd. De „Pravo Lidu" wijst speciaal op het prijzenswaardige initiatief van den Ne derlandsehen gezant. NEDERLAND EN VENEZUELA. De diplomatieke betrekkingen tusschen beide landen die sinds 1908 waren afge broken, zijn thans hersteld. JEUGDIGE MANNEQUINS. Het hoofdbestuur der Algem. Nederl. Vrouwen-organisatie, aan wie ter oore was gekomen, dat bij een mode-tentoon stelling te 's-Gravenhage medewerking is verleend door een vier-jarige manne quin, heeft zich per adres gewend tot den Minister van Arbeid met verzoek maatre gelen te nemen, „opdat ten minste jonge kinderen niet worden geëxploiteerd in een menschen teer end beroep." Met dit adres zullen allen ingenomen zijn, die de kinderen lief hebben. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING TE MAASTRICHT. Uit Maastricht wordt geseind, dat vol gens de niet-officieele uitslag bij de Ge meenteraadsverkiezing 22 Roomsch-Kath., 7 leden van de S.D.A.P. en 2 Vrijz.-Demo- craten gekozen zijn. MAXIMUM PRIJS VOOR WITTE BROOD. Naar de „N. Crt." verneemt, is de op heffing- van den maximumprijs voor wit tebrood eerst geschied, nadat een accoun tantsonderzoek van den Delftschen hoog leeraar Volmer de juistheid bad bevestigd van de klacht der bakkers, dat verschil lende bedrijven bij den bestaanden maxi mumprijs niet konden bestaan. In het bij zonder zijn de kosten der broodbezorging zeer aanmerkelijk gestegen, tengevolge van de afschaffing van den nachtarbeid der bakkers. Geschiedde de broodbezor- ging vroeger in de eerste uren van den morgen, zoodat de broodloopers voor de rest van den dag in de gelegenheid waren bijverdiensten te maken in andere betrek kingen, dit laatste is thans meestal uit gesleten nu de broodbezorging overdag moet geschieden. Door den maximumprijs te handhaven, zou de minister dus de loo- •nen hebben gedrukt of voortzetting van het bedrijf in menig geval onmogelijk ge maakt hebben. De bakkers zijn dus thans volkomen vrij in het bepalen van den wit- tebroodsprijs. Mocht hiervan echter mis bruik worden gemaakt, dan zal de minis ter, weder ingrijpen. i (AARDAPPELEN. Van af heden zullen van Rijkswege geen consumptie-aardappelen yan zand grond, meer beschikbaar worden gesteld Verkeer en Posterijen TELEGRAMFORMULIEREN. De gewone telegramformulieren, welke tot au toe kosteloos ook in groote hoe veelheden beschikbaar werden gesteld, zullen voortaan als het afname van be paalde hoeveelheden betreft, betaald moe ten worden. De volgende prijzen zullen voortaan in rekening worden gebracht: Voor de witte formulieren per 50 stuks 0.24; per 100 stuks 0.48. Voor de blau we, gele en oranje-formulieren 0.27 per 50 en 0.54 per 100 stuks. Luchtverkeer IN 'T BELANG DER OPENBARE VEILIGHEID. De minister van Waterstaat heeft aan de Gedep. Staten van de provinciën een circu laire gezonden, waarin wordt verzocht, den gemeentebesturen in overweging te geven, bij luchtvaartvertooningen de noodige voor. schriften te stellen in het belang van de veiligheid. DE EERSTE NEDERLANDSCHE VLIEGDIENST. Aan een .onderhoud, dat de „N. Ort." had met den heer Plesman, administrateur van de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij voor Nederland en Koloniën over, den pas geor- ganisee-rden vliegdienst NederlandEnge- land vice-versa, ontleenen w» de .volgende {wetenswaardige bijzonderheden: De dienst, welke de K. L. M. den 17en Mei in samenwerking met de A. T. T. hoopt aan te vangen, moet beschouwd worden als een, die geheel ia aangewezen op de welwil lendheid van het publiek. Oneer publiek wordt door mij vooral verstaan groote licha men, die zoowel in Engeland als in Neder- land zaken doen. Deze proef is slechts begonnen om ons de wegen voor het luchtverkeer aan t» wijzen, om op te sporen waar 't raport. om proef te nemen met draadlooze -telegrafie en telefo nie. om moeilijkheden voor passen en douane te vereffenen. Al is deze dienst nieti rendabel in direct financieelen zin, wij hopen hier zoowel voor onze Maatschappij als voor onze regeering een ervaring op te doen, die ons in de naaste itoekomst voordeelen zal afwerpen. Voorloopig houden wij een andordaag- schen dienst: op Maandag Woensdag, en Vrijdag van Engeland naar Nederland en op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van Neder land naar Engeland. Het vertrek van het Emgelsche vliegter rein Croydon, is bepaald op 10 uur v.m., aan komst Nederland pl.m. 1.20 n.m. Etet vertrek "van Scli^pkol. liet Nederlancu sche vliegterrein bij Amsterdam, is bepaald op 11 uur v.m., aankomst Croydon pl.m. 2 uur n.m. Het publiek als gratie per auto om 10.15 yan het Centraalstation te Amsterdam wor den afgehaald en door d'e Engelsche Maat schappij Per auto. van. Croydon naar Londen worden v-ervoerd. De prijs Per passagier be draagt 150 enkele reis. By contracten van 10 of meer vluchten zal door de Maatschap pij een korting worden toegestaan. Pakketten zullen vervoerd worden max. tegen 2.50 de K.G. en min. tegen 1.80 per K.G., terwijl deze prijs bij groote con tracten voorloopig is terug, te brengen tot 1.20 de K.G. Het is natuurlijk duidelijk, dat hoe meer van dezen dienst gebruik wordt gemaakt, hoe lager de prijs gesteld kan worden. Verder deelde d'e heer PJesman nog mede, dat Schiphol in de Haarlemmermeer eigen lijk een militair vliegterrein is. Het is ech ter door Waterstaat, in overleg met de mili taire autoriteiten, aangewezen voor het vliegterrein voor den burgerlijken vlieg dienst. Een nadeel van Schiphol is niet de af stand, welke het van Amsterdam verwijderd ligt-, dat is slechts 11 K.M., doch wel het feit dat de weg naar Amsterdam niet goed is. Als verkeersweg voor snel vervoer deugt hij niet. Er zijn twee tollen in, een moeiliik te riemen brug en de geheele weg kronkelt. Indien Amsterdam van Schiphol een bruik baar vliegterrein wil maken, dan zal dus die weg verbeterd dienen te worden. Een ander bezwaar van Schiphol is dat het niet recht,- streeks telefonisch met Amsterdam verbon den is. Men moet intercommunaal telefonee- ren. hetgeen uiteraard een belemmering is. Ook dit zal op den duur veranderd moeten werden. De heer Plesman wees er nog op, dat het luchtverkeer voorloopig gelegenheidsverkeer zal kunnen zijn, in dien zin, dat om bijzon dere redenen plotseling van het snelle vlieg tuig gebruik zal worden gemaakt om een dringend doel te dienen. Men kan plotseling een toestel moeten ontbieden dat b.v. naar Parijs moet. Om die reden is het noodzake lijk, dat de telefonische verbindingen met het vliegterrein vlug tot stand worden gebracht. Een verzoek is dan ook aan B. en W. van Amsterdam ingediend om een rechtstreek- sche telefoonverbinding m&t Schiphol in te richten. Zooals gezegd, gaan de passagiers gratis per auto van Schiphol naar Amsterdam en omgekeerd. Hetzelfde geschiedt ook in Engeland, van Croydon naar Londen. Wat het vervoer van pakketten betreft, een overeenkomst dienaangaande is met de spoorwegen getroffen, welke verzenders in staat 3telt hun pakketten aan de stations- bureau's af te geven, waar het snelvervoer betaald wordt. De stations-beambten dragen er zorgvoor.dat de pakketten tijdig 't vlieg veld bereiken. De Koninklijke Nederlandsche Luchtvaart maatschappij voor Nederland en Koloniën is bereids in het bezit van tal van gegevens, ontleend aan de ervaringen van Duitsche en .Britacbe luchtvaartmaatschappijen. Zoo bezit deze een heele lust van artikelen, verkregen van de diensten der Britsclie luchtvaartmaat schappijen, welke zich voor het vervoer per vliegtuig leenen. Van de „Deutsche Luft- Reederei. heeft ze statistieken en tabellen, welke haar in staat stellen om na te gaan, hoe het luchtverkeer zich bij een goede ex ploitatie en met opgedane ervaring kan ont wikkelen. LUCHTDIENST NEDERLAND— ENGELAND. Maandagmiddag 12.40 uur ie het eerste vliegtuig in de geregelde luchtverbinding tusschen Nederland en Engeland (Amster dam—Londen) georganiseerd door de Ko ninklijke Luchtvaart Mij. en Air Craft Transport en Travel Cy. op het vliegkamp Schiphol aangekomen. Het toestel, een Airco met 4 bladigen schroef, werd bestuurd door vliegenier Shaw. Het had als passagiers aan boord' een tweetal vertegenwoordigers der En gelsche pers, n.l. de heeren Rhodes van do Evening Standard en O'Brien vain dff Exchange Telegraph Cy. Verder waren aan boord eenige pakken ochtendbladen van „Times" en „Daily Mail", alsmede enkele enkele kleinere stukgoederen. Het toestel was te 10.05 te Oroydon op gestegen en daar het 20 minuten Engelsch tijdverschil in het nadeel heeft, was da tocht juist in 2 uur 15 min. afgelegd. Behalve de heer Plesman als vertegen woordiger van de Kon. L. Mij., waren op Schiphol aanwezig de heeren E. P. Wes- terveld, directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie, W. de Vlugt, wethouder van P. W. van Amsterdam, en Bos, direc teur van dezen dienst. Voorts de heeren Gerzon en Boll als vertegenwoordigen der Kamer van Koophandel en Fabrieken, in welker subcommissie voor de lucht vaart zij zitting hebben. De bestuurder overhandigde den heer De Vlugt een brief van den Lord Mayor van Londen, geadresseerd aan den burge meester, welke brief een uur voor het ver trek uit Londen geschreven was. De brief luidt als volgt: Bij de opening van den geregelden lucht vaartdienst EngelandHolland zend ik v namens de stad Londen de hartelijke gros- ten voor de stad Amsterdam en ik wenseh van heeler harte dat de dienst in hooge mate zal bijdragen tot bevordering van e vriendschappelijke en zakelijke betrek- ringen tusschen de twee steden en onze Jeide landen. Ilc heb het grootst vertrouwen in de eendrachtige samenwerking van de Hol- landsehe en Engelsche Maatschappijen met betrekking tot de vestiging van deze nieuwe en belangrijke wijzo van trans port en verbinding tusschen de twee lan den. (w. g.) E. E. COOKE. a Lord Mayor van Londen,. I.'l. Hlli I. .I, Dit nummer bestaat "uit 2 bladen -I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1