INGEZONDEN Kerk en School Sport en Spel Gemengd Nieuws Uit den Omtrek EEN LEERFABRIEK AFGEBRAND. Korte Berichten Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Begrijpt men niet, dat de missiearbeid onder honderdduizenden Oostenrijksche katholieken gevoerd moet worden in hoofd zaak door de pers TaBm»»ut r T ZILVEREN-BISSCHOPSJUBILEUM VAN Z D. H. MGK. H. .VAN DE WETERING. Maandagmiddag werd door drie Zeer- Eerw. heeren paatoors uit Hilversum aan Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, een auto aangeboden als feestgeschenk bij aljn zilveren bisschopsjubilé. Deze auto is een geschenk der Katholieken van Hil versum, in welke plaats de Aartsbisschop eenige jaren pastoor was in de parochie van den H. Vitus. Mgr. is hedenmorgen met deze auto naar de kathedraal gereden om er te half elf de pontificale H. Mis op te dragen. In de Pontificale Hoogmis, welke door z. D. H. Mgr. H. van de Wetering he denmorgen in de Kathedraal werd opge dragen, assisteerden Mgr. Dr. A. C. M. Schaapman, proost van het Metropolitaan kapittel en president van het Groot Semi narie Rijsenburg, als presbyter assist ens; Mgr. B. A. de Wit, vicaris-generaal van het Aartsbisdom en Deken van Utrecht, als eerste troondiaken en kanunnik G. A. Starink, plebaan der kathedraal, als twee de troondiaken', Mgr. J. A. S. van Schaick kanunnik en president van het Klein Se minarie Cnlemborg, als diaken; en kanun nik J. H. G. Jansen, pastoor der O. L. V. kerk te Utrecht, ais sub-diaken; de secre tarissen van het Aartsbisdom R. G. R. Smeets en J. H. Scholte op Reymer, res pectievelijk als eerste en tweede oeremo- aiaxius. Als acolythen fungeerden eenige theologanten van Rijsenburg. Er werd geen predikatie gehouden. ZOU H. F. C. BLIJVEN? Men meldt aan de „Maasbode" uit Den Haag: Hier ter stede loopt het hardnekkige ge rucht dat dezer dagen een voorstel van de vereeniging van 2e en 8e klassers aan het N V. B.-bestunr zal worden ingediend om de* Westelijke eerste klasse tot 14 ver- eenigingen uit te breiden. Door deze regeling zouden dus Quick en H. F. C. gehandhaafd blijven, terwijl alle overige elube twee plaatsen zullen op schuiven. Zondagmiddag is de leerfabriek der firma Peseers te Tilburg afgebrand. Een voorraad van 60.ÜO0 huiden, ÖÜO L. traan, veel verf stoffen en alle machinerieën zijn door dezen brand vernield. De waascherij en de ma- cainekamer werden behouden. De vermoede lijke oorzaak is broeiing. Alles was verze kerd. Getracht wordt het personeel van on geveer 70 man. spoedig den arbeid to doen hervatten. VIER HUIZEN AFGEBRAND, ZEVEN GEZINNEN DAKLOOS, Omtrent den ernstigen brand die Zondag morgen te Reeuwen bii 'i'iel gewoed heeft, vernemen wij nader, dat, aangewakkerd door den hevigen wind. het vuur snel om zich heen greep. Weidra stond het geheele hui» van A. Banken in vlam en al was de brand weer er vlug bii, zjj kon niet voorkomen, dat het vuur op naburige boerenplaatsen over sloeg. De huizen van 1. Gubbels, P. van Dinthei en F. van Wamel werden eveneens een prooi der vlammen. De drie handspuiten deden aJ het mogelijke, verdere uitbreiding van den brand t« voorkomen. Het grootste gevaar bestond voor het patronaatsgebouw, dat tUB- schen de brandende boerenplaatsen stond. Het mocht echter gelukken dit uit steen op getrokken gebouw te redden, zoodat hier slechts waterschade werd geleden. Nog eenige huizen, die in de omgeving stonden, werden min of meer ernstig beschadigd door het vuur en leden waterschade. Het blusschingswerk gescniedde onder lei ding van den burgemeester, die spoedig na 't uitbreken van den brand ter plaatse aan wezig was. Van ae inboedels kon slechts weinig gered worden. Eenige stuks vee kwamen in de vlammen om. Mensehen werden niet gedeerd. De oorzaak van den brand is nog niet vast gesteld. Men vermoedt dat deze gezoeht moet worden in het spelen met lucifers dooi kinderen of tengevolge van het spekrooken. Benalve de vier genoemde personen en hun gezinnen, woonden in de afgebrande huizen nog drie andere huishoudingen in. Allen zijn bij familie, kennissen en gedeeltelijk ook in bet patronaatsgebouw ondergebracht. De huizen waren laag verzekerd. DE LAATSTE DER REVOLUTION- NAIREN. Te Zierikzeo werd vorig jaar een lid der Socialistische Partij tot raadslid ge kozen. doch bedankte als zoodanig 1a het begin van het jaar. No. 2 en 3 van de lijst bedankten daarop voor de eer, zoo dat ten slotte no. 4. de laatste der lust, giekozen werd verklaard. In de laatste raadsvergadering deelde de burgemeester mede, dat deze laatste der revolutionnai- fen de gelegenheid om zijn geloofsbrie ven ia te zenden, voorbij had Jaten gaan. De hoeren gevoelen zich blijkbaar in de atmosfeer van een degelijken Raad niet thuis. Het is ook wel zoo gemakkelijk, op vergaderingen tegen de kapitalisten en de bourgeoisie" te schelden en te schreeu wen dan in den Gemeenteraad zich aan ernstigen, opbouwenden arbeid te wijden. Aan „arbeiden", tenzij aan den onder gang der gemeenschap, hebben de revo- lutioanairen een broertje dood. TELEURGESTELDE NIEUWSGIERI GEN. Omtrent het vertrek vaa den ex-keizer van Amerongen naar Doorn, verneemt het „Hbld." uit Doorn de volgende bij zonderheden: Dag en uur van het vertrek waren zorg vuldig geheim gehouden. Toen echter on geveer 10 uur een aantal rechercheurs, veldwachters en marechaussees zich op stelden bij den hoofdingang aan den Ui VCTkCUÜOTX lYVÜg, 0UJdVl7-UXU,CU PJ/VTCRli-g, vele 'belangstellenden daarheen en OKjk de film-operateur, die tot nog toe weinig succes op zijn pogingen had gehad, ont brak niet. Men zag werklieden en dienst personeel het landgoed verlaten van het groote poortgebouw bh den ingang is nog niets te zien, dit werk vordert lang zaam en allengs klom de nieuwsgierig heid met het aantal wachtende Doomers en hotelgasten; een heer in fietseostuum, die Fransch sprak, trok hij zonder de aan dacht; hij Week de burgemeester eener na burige gemeente te rijn. Bloemen werden binnengebracht, o.a, een attentie van den Commissaris der Koningin aan de ex-Kei zerin. De spanning nam toe bh 't hooren van een anto, aanrollende van den straat- wegkant; maar het was weer eens een zware vracht-automobiel, zooals er in de laatste dagen zoovele hier goederen, meu belen, kisten uit de „Kon.-Kais. Kellerei" enz. hebben aangebracht. De kapitein der marechaussee, In politiek, fietste af en aan. Onverwachts kreeg iemand nit het publiek de tijding: de Keizerlijke familie is al op het Huis! Verrassing, verbazing en ook groot honden.... De ex-keizer was inderdaad door den in gang aan de andere zijde, bh de gemeente school, in volle vaart zijn nieuw verblijf binnengereden, zóó snel, dat de ook daar opgestelde film-man weer een teleurstel ling rijker was geworden. Het kasteel van graaf Bentinck te Amerongen is tot de oude rust weerge keerd. HET NIEUWSTE VAK. Gelezen de volgende advertentie „Obauffeuse-typiste, bekend met kan toorwerkzaamheden, zoekt plaatsing." EEN ONBEZONNEN MEVROUW. In den gemeenteraad van Dordrecht werd door een der leden aan B. en W. ge vraagd: wie de vrouw was, die op 1 Mei j.l. voorzien van een roode lap den toren der Groote kerk aldaar heeft bestegen met het doel een roode vlag daarop te plaatsen. De burgemeester, Mr. Dr. Wy- tema, heeft daarop geantwoord, dat op dien dag mevrouw StoopSaouck Hur- gronje heeft getracht aan den trans van den toren een roode vlag te bevestigen, doch dat dit haar niet gelukt is. In het vervolg mogen geen menschen den toren meer beklimmen dan voorzien van een bewijs van den commissaris van politie. EEN DOODELIJK ONGEVAL TE HILVERSUM. De gemeentewerklieden van Zanden en Joogerden zouden op het erf van den heew Kok, aan de Nassaulaan te Hilversum een zinkput schoonmaken. Toen Maandagmid dag van Zanden in den put afdaalde, raakte hij bewusteloos door de uit den put opstijgende dampen en viel hij bewuste loos op zijn kameraad. De reinigingsdienst dooi den heer Kok gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse. Een der werklieden daalde af met een reddingsgordel omge bonden, maar hij geraakte eveneens be wusteloos en werd oogenblikkelijk opge haald. Een arbeider, bh het ongeval aan wezig, bood zich aan om af te dalen, mits hem een doek metau de cologne om mond en neus werd gebonden. Het gelukte hem beide mannen naar boven te brengen. Van Zanden bleek overleden, hij laat drie kinderen na. Jongerden werd door de doctoren bijgebracht en in het R.-K. Zie kenhuis opgenomen, HET AANTAL AUTO'S EN MOTOR RIJWIELEN, Volgens de laatst uitgegeven staten van munmerberwijzen voor automobielen en motorrijtuigen blijkt, dat in totaal in Ne derland zijn aangegeven 61.710 dier bewij zen, verdeeld als volgt: Groningen, A, 3883. Friesland, B, 2904; Drenthe, D, 1319; Overijssel, E, 8718; Noord-Holland G, 11.914 Zuid-Holland, H, 15.906; Zeeland, K 2037, Utrecht, L, 3699; Gelderland, M 6363; Noord-Brabant, N., 6095; Limburg, P., 2697 en Departement, R, 2175. Het driejarig zoontje van den schip per J. y, d. P, te Tijnje (Fr.) is over- )boord gevallen .en verdronken. De 32-jarige vrouw van den ver- laadmeester H. O. te Schildmer (Gr.) js bij het doorlaten van een schip te water geraakt en verdronken. Het 14-jarig dochtertje van A. de K. te Strijen, is, toen ze per fiets een zwaarbeladen boerenkar voorbjj wilde rijden, onder den wagen geraakt en ge dood, Te Lichtenvoorde (Geld.) zijn de schoen- en lederfabrieken der N.V. H. A. Hulshof en Co. wegens werkgebrek gedurende drie dagen per week gesloten.- De 20-jarige v. d. D. te Voorburg is Zaterdagavond in de badkamer ten zijnen huize door gasverstikking om het leven gekomen. Vermoedelijk heeft de ongeluk kige verzuimd, de gaskraan te siuiteu. Toen men hem vond, waren de levens geesten reeds geweken. Aan een der R. H. B. S. inFriesland gaf een tijdelijke leeraar proefwerk. Dit stond de kLasse niet aan; ze ging in sta- king. De directeur der schooi kwam er bij te pas, maar 't werk werd tot heden niet hervat. Nu er bijna geen kantoor meer is waar niet een of meer vrouwen werk ver richten is het wel interessant te herin neren dat op lö Mei 18(0, dus nog slechts een halve eeuw geleden, geschreven wérd als een groote bijzonderheid dat te Venlo een meisje als volontair op het station der S.S. te werk was gesteld. Terwiil Vrijdagmiddag ae schipbrug over den Rii-n te Arnhem geopend was. kwam een meubelwagen uit Heteren aanrijden. Het paard was niet spoedig genoeg tot staan te brengen, met bet gevolg dat paard en wagen te water gingen. De voerman die bet gevaar zag aankomen, wist zich tijdig in veiligheid te stellen. Het paard verdronk. Uit den Rijn nabij bet Looveer is Zaterdagmiddag opgehaald het liik van den [35Ië5ZSiS®@WiII$hieri te Barmeiden"." <jle sedert eenigen tijd vermist werd'. Naar men weet zijn; twee passagiers van de „Lingeetroom", dezer dagen uit Rus land teruggekeerd, in de quarantaine-inrich ting aan de Zeeburgerdijk te Amsterdam, achtergebleven. Een hunner, die een aandoe ning had, zal weldra ontslagen kunnen wor den. Een vrouw zal nog gedurende het incu- batietijdperk van de vlektyphus in observatie moeten blijven. Het gerucht, als zou de Heer Hommer- son de gemeente Groningen aanspreken tot betaling van 25.000 schadevergoeding, om dat bij zijne inrichting heeft moeten sluiten, niettegenstaande da bouwpolitie haar had goedgekeurd, is. volgens de Prov. Gron. Crt. onjuist. De heer H. heeft er niet aan gedacht de gemeente aan te spréken. Te Zierikzee is de 22-jarige J. Lege- mate door den bliksem getroffen en onmid dellijk gedood. Drie hem vergezellende per sonen vielen op den grond, maar bleven on gedeerd, -* NIET BEGREPEN De R. K. Journalistenverceniging van Nederland roept om geldelijken steun voor de R. K. Pers in Oostenrijk. Eerst hield ze de hand uit voor de Room- sche journalisten zelf die veel gebrek lijden. Dat was een schoone daad van naasten liefde en verstandig ook. Want al is het waar, dat men met volle maag niet licht studeert of schrijft't gaat met 'n leege maag op den duur toch heele- maal niet. Nu wordt gebedeld voor de Roomsche pers, die 'n wanhopigen strijd voert om het bestaan. Ja, werkelijk 'n wanhopigen strijd. Wordt ze niet snel en flink gesteund door ons, die het kunnen, dan gaan de enkele katholieke bladen den kelder in. Zeker, veel is er gedaan voor bet stoffe lijk wollijn van Oostenrijk, en ook de meer ideëele instellingen, waaronder de pers, hebben 'n steun in den rug gekregen door het geld, dat over de heele wereld voor Oos tenrijk is verzameld. Maar toch blijft het 'n feit, dat de Room sche pers in Oostenrijk het opgeven moet, als ze niet spoedig afdoende wordt gehol pen. Dus weer maar geven O zeker, en liefst erg royaal. Want het is haast niet mogelijk, zich iets te denken, wat meer noodig is, naast Gods genade, voor het arme Oostenrijk, dan een sterke Roomsche pers, die opge wassen is tegen een overmacht, die tegen de Kerk een allerfelsten verbitterden strijd voert. Men schijnt dit onder ons niet te begrijpen. Hoe anders te verklaren, dat tot nu haast geen enkele gift is ingekomen In de kerk komt 'n groote massa niet meer. Intellectueelcn zijn vergiftigd door de liberale pers en de actie der vrijdenkers het volk is verblind en opgezweept door socialistische en anarchistische bladen. Zoolang ze zoo gevoed blijven naar den geest, staat de geestelijkheid als machte- Roomsche pers, Roomsche pers en nog eens Roomsche pers is hier noodig. Zij moet den weg bereiden voor den pries ter, het tegengif inspuiten, om de verlamde hersenen weer te doen hongeren naar frisschen krachtigen Rooxnschen kost. O, 't is er toch zoo broodnoodig. Ge moest het eens weten 1 Kan ik het ons volk beter leeren besef fen dan door een Oostenrijksch priester aan het woord te laten, die z n jonge krachten snel opteert voor de zaak van Christus. Caritas Christi urget nos, de liefde tot Christus drinkt ons, zeggen tal van held haftige priesters en leeken in Oostenrijk den H. Paulus na en ze geven zich ge heel, zonder schijn van voorbehoud, voor Christus. Welnu, een van die priesters schrijft me over de Oostenrijksche pers ongeveer als volgt „Oostenrijk, eens een groot heerlijk Rijk, ligt stervend neer. Honger, ziekte en ellende kwellen het ten doode. Arm volk Ge hebt niets meer om te leven. Hieldt ge nog maar het aller hoogste, uw eenigen troost, den eenigen grondslag en hoop voor uWe verrijzenis het geloof uwer vaderen 1 Helaas, feller dan ooit vallen de vijanden der Kerk, Joden, vrijmetselaars, socialisten en anarchisten als één phalanx op het katho- -ieke volk aan. Een heirleger van Christus vijandige klanten overstroomt bij avond en morgen en middag arm Oostenrijk, arm Weenen. Daar hebt ge „Die Arbeiterzeitung," het centraalorgaan van de Oostenrijksche socialisten„Die Rote Fahne en „Der Abend," de trompetters van de communis tische partij, daarenboven^ de volgende Jodenorganen „Der Morgen, „Wiener Mor gen Zeitung," „Neue freie Presse, „Wiener Tageblatt," „Neues Wiener Journal," „Der Neue Tag," „Wiener Extrabiatt," „Wiener Kronenzeitung" (goedkoop volksblad met 'n reuzenoplaag), „Kleine Volkszeitungten slotte de iwerale bladen „Ostdeutsche Rund schau" en Wiener Mittag." Tegen al die anti-Roomsche bladen, die ons volk vergiftigen, ik schaam me het te moeten zeggen staan drie katholieke kranten„Reichspost," hoofdorgaan en te vens het partijorgaau der Christelijk So ciale partij„Neuigkeits Weltblatt" en „Das Deutsche Volksblatt." Drie tegen zoo vele 1 Drie moedige strij ders 1 Drie die allerdringendst steun behoe ven. Katholieken van nonana i Ge hebt onze kinderen geholpen; ze ver troeteld meer dan uw eigen kinderen. Kunt ge het uitstaan, dat die lieve kinderen na enkele jaren vergiftigd zullen worden door de anti-Roomsche pers 1! Katholieken van Holland Door de levensmiddelentreinen hebt ge ons hongerend volk gesterkt opgebeurd ook maar kunt ge het uitstaan, dat Joden en vrijmetselaars voortgaan, door hun gif tige pers dat heerlijk, goede Oostenrijksche volk te bederven tot in den grond I! Neen, genooten in hetzelfde geloof, dat zult ge niet dulden Ge zult ons volk, dat ge stoffelijk hielpt en nog helpt, ook willen opvoeren tot het practisch geloofsleven, dat ge zelf leidt. Steunt dan, zoo edelmoedig mogelijk, onze katholieke pers, die een heldenstrijd voert en voeren zal tegen Jodendom en vrij metselarij, tegen socialisme en anarchisme, vóór het katholiek geloof, voor het katho liek-zijn van de daad." Katholieken van Nederland, hebt ge nu begrepen, hoe hard het noodig is, de Oosten rijksche Roomsche pers te steunen 1 We hebben veel noodig in eigen land, wie zal het ontkennen Maar toch acht ik ons Roomsche volk edelmoedig genoeg, om dien noodkreet voor de Oostenrijksche Katholieke pers niet onverhoord te laten wegsterven. Toch heb ik genoeg vertrouwen in de begeestering der echte propagandisten, in het warme hart der katholieke studenten, in het diepe meevoelen der breede massa, om te durven verwachten, dat door spoedige ruime inzending aan de administraties onzer kranten, door collecten op vergaderingen en katholieke betoogingen, door wekelijk- sche spaarcenten van de jeugd ons katho liek volksdeel een kloeke daad, een heerlijk Roomsche daad zal stellenafdoende hulp voor de Roomsche pers in Oostenrijk 1 Dat geve Godl G. HUYS, R. K. P SCHOTEN (Dorp). De R.-K. Volksbond afd. Schoten en Ome treken vierde Zon dag 1.1. het jaarlijiksch Encycliekfeeet. Op waardige wijze werd deze dag ingezet met een gezamenlijk opgaan naar de H. Tafel. Het programma voor den avond ver meldde een spreker en tooneel. Het bestuur van den R.-K. Volksbond heeft de leden der afd. aaa zich verplicht De aanwezigen zullen hun gang naar het Bondsgebouw niet betreurd hebben. Op gebruikelijke wijze werd de vergadering door den voorzitter, den heer Kuijl ge opend en hierna werd het woord gegeven aan den spreker, den ZeerEerw. Heer Pastoor Pieterse. ZEerw. sprak eerst over „Rerum Novarum", Voor een dankbaar gehoor werd dit onderwerp op duidelijke wijze door Z.Eerw. behandeld. Het tweede gedeelte der rede was gewijd aan de Ka tholieke pers. De spreker wees er op dat Schoten-Dorp een jonge, krachtige propa- gandaclub bezat, die alle mogelijke moei te zal doen, om de neutrale pers nit de R.-K. gezinnen te weren. Verschillende punten, welke gevaar voor het lezen van neutrale bladen voor Roomsch-Katholie- ken oplevert, werden behandeld. In elk gezin de R.-K. courant, zoo moet het zijn, besloot ZJEerw. Dit moet het doel zijn voor de Prop. Club van Schoten- Dorp. Met applaus werd deze rede geëindigd. De voorzitter dankte in eenige goed ge kozen woorden den Z.Eerw. spreker. Hierna kwamen de Rederijkere aan het woord. De leden der Rederijkers hebben zich dien avond waarlijk overtroffen. Wordt over het algemeen vrij goed1 gespeeld, dezen keer was het spel zeer goed. Een paar eenvoudige blijspelen, gekruid door gezonde, geestige zetten, deden het pu bliek hartelijk lachen. De hoeren Rederijkers kunnen verzekerd zijn, dat de aanwezigen zich hebben ge amuseerd. Onder de Dederijkene bevinden zich goede krachten. Op gebruikelijke wijze werd deze feest avond door den voorzitter gesloten. BURGERLIJKE STAND. ZAANDAM. Geboren Jan Gijsbertus, z. van H. G. Remelink en T. Blees, Jolianm s, Christoffel, z. van G. Zwart en J. IJsk s. Cornells, z. van J Bier en M. C. v. Dieren, Klasina Jacoba, d, van W. Swart cn A. Post. Simon, z. van F. Bosman en T. Kwast. Anna, d. van C Smit en A. Selter. Hendrik, z. van J. Gruijs en N. v. Veen. Jacoba Johanna, d. van J. Blom en J. Blank. Aatje, d. van J. C. Wicpjes en M. v. Santé. Nicolaas, z. van H. Kraaier en S. Onrust. Johannes, Fredericus, z. van F. Olie en T. Rond. Alida, d. van W. J. Vlietstra en M. Vriend. Grietje, d. van G. Ketema en D. de Graaf. Handrikus Theodo ras, z. van J. W. A. Meulenbroek en H. J. Clijnh. Frits, z. van C. Rijkes en C. J. Karei. Klasina Agatha, d. van H. Happe en A. Olie. OndertrouwdJ. Horneman en R. Meijer. A. Dotsch en E. v. d. Kar. J. Fris en Th. Rot. J. H. Pfann en A. Keijzer H. de Vries en Th. Thesing. J. Keijzer en G. Radder. P. Besse- ling en A. Kerkhoven. L. Dorjee en H. Th. Lammers.. J. H. A. Braster en M. Huijgen. J. Kaaijer en E. Kat. M. Boot en G. Sluijs. J. Abbing en P. Hartog. C. Bartels en A. Zon derland. S. Boutelje en E. S. Peereboom. Gehuwd J. M. Kunis met P. Kok. P. v. d. Zee met M. J. Gorthuis. J. B. G. v. Leeuwen met F. Brouwer. H. J. Doevemet M. Kruijver. J. H. Theewis met P. J. H. Meijers, wed van L. v. Ruiven. A. Komkommer, wedr. van E. Rijksman, met J. Nunes Vaz, wed. van S. Vorst. H. Briileman, wedr. van K. Mullem, met R. Rabbie. A. Worms met J. de Lieme. N. Loonstijn met II. Cohen. N. Polak met H. de Leeuwe. N. Waterman met E. Lap. N. Hamburger met S. Muller. P. Zwikker met C. de Jong, K. Krijt met E. Wiepjes. Overleden Jan Willem, I d., z. van J. Kok en N. E. Steenhoek. Hendrik Pruim- boom, 75 j., wedr. van W. Cli. Westphal. JanKroeze, 22 ongeh. Corneda Anna Ste vens, 30 j„ ongeh. Wouter Schellingerhout, 81 i.. eeli. met G. Dintel. VELSün. vnjaagnuadae ceraaktc een 13- jarige arbeider aan de papierfabriek mei een* rijner handen bekneld fusschen wagens met j hout, waardoor deze zoo ernstig verwond werd dat de ffragea de hand waarschijnlijk 1 zal moeten m »sen. Na door Dr. Barendsen. verbonden te zijn werd hij naar een zieken- j huis in Haarlem overgebracht. VLLSEN. Het mannenkoor „Si. Caeciiia" te Velseroord, directeur de heer N. P. Aris, aldaar, en hei symphonie-orkest ..Euphonia", eveneens van Velseroord, directeur de heer W. J. van Tienen te Haarlem, hebben Zater dagavond een concert gegeven in Hotel De Prins alhier. De zaal was geheel bezet. De voorzitter van St. Caeciiia. de heer Osendarp. sprak een openingswoord en zeide dankbaar te zijn voor de groote belangstel ling. Waar St. Caeciiia voor 't e«rst in 't open- baar optrad moet de critiek welwillend zijn. Het koor was trouwens heel bescheiden, want het z»e.?r maar vier nummers, vier goed be kende werkjes, die we al vaak geboord had den. De eerste twee hooiden we niet. wel do laawte. En dan moeten we dadelijk zeggen, dat dit eerste optreden van St. Caeciiia ons zeer is meegevallen, want hoe goed vertolk ten de zangers „Ecce quomodo moritur". dai altijd prachtige opus van Handel. Gevoelvol en gedragen werd het gezongen. Er is heel mooi stemmenmateriaal bii het koor en heel goed kan men bemerken dat er goede kerk zangers bij zijn. Ook „Bede" van G. A. Heinze vond een goede vertolking, opvatting en tempo's waren goed. Alleen moet de uitspraak der woorden nog beter verzorgd worden, zoo zong men bijv. „uit siin schat". „Euphonia" was dezen avond goed op dreef. De „Ouverture Romantique" van Kélei Béla werd heel mooi gespeeld. Ook de an dere nummers verwekten veel applaus en 'i orkest gaf een paar toegiften, waarvan de marsch „Trouwe kameraden" met veel entrain werd gespeeld. Medewerking wend verleend door den Di recteur die aldus een zware taak op zich nam vooral waar hij zulke veeleischende liederen als de Ballade van de Prins van de Zee vap Ara. Spoel en Ter Zege van Wierts zong. Maar als altijd bracht hij het er goed af en genoot men van zijn machtigen bariton. Even moeten wij hier opmerken, dat het refrein van „Ter Zege" ons niets voldoet. Bij ,,Mijn lied is een klok en een zwaard en een slag", denken wij aan „Dan klinken de klok- ken" uit het Liedje van den Beiaardier van Hullebroeck. Maar het refrein van Ter Zege heeft niets van een klok. Een verrassing was het* <tet dt heer Van Heiver uit Wormerveer twee liedereu zong. Daar had de heer Aris voor gezorgd, ten verrassing was ook de stem van den heer Van Hel ver, die een even machtige teaor was ais de heer Aris bariton. De heer Van He.vei zong „Groete" van Godfr. Mann en „Mijn Moedertaal" van L. F. Brandts Buijs. Het applaus was geestdriftig. Mej. Leny Smit van hier begeleidde d« solisten en als altijd deed ze dit subliem. De voorzitter van het koor bood haar een bou quet aan. Rest ons nog te melden dat de heer Aris nog een toegift gaf. n.l. het bekende „Gloei end gesmeed". St. Caeciiia mag met genoegen op dezen eersten uitvoering terugzien. De opwekking uit het tekstboekje wordt allen lid" zouden we echter niet gaarne in vervulling zien gaan. Het koor is niet groot, maar bij dege lijke studie kan dit kleine koor met zijn vele goede stemmen Fis goeds worden, terwij daar misschien met 100 man geen kijk op is ZANDVOORT. Door den Burgemeester D tot tijdelijk agent van politio aangesteld E. Bol, wonende alhier. ZANDVOORT. De minderjarige N. r. K., die alhier zonder huisvesting was. is door de politie naar hare woonplaats. Amsterdam, te ruggebracht. ZANDVOORT. Door de rccheiche ui Haarlem is met behulp van ae politie alhiei een ontvreemde zeekijker opgespoord en in oeslag genomen. ZANDVOORT. J. Bnqer. To Haarlem is in den ouderdom van 86 jaren overleden Jan Snijer. die alhier langer dan 4U jaren do functie heeft bekleed van nachtwaker in ge meentedienst, doodgraver, koster der Ned. Herv, Gemeente gemeentelijken omroeper. Hij was de laatste jaren gepensioneerd van alle fuuctiëu en woonde bij een gehuwde dochter te Haarlem. ZANDVOORI. Burgerlijke Stand. Gebo ren: d. Vrtu M. van Duivenvoorden-Mesman. d. van C. Breed-Deen. z. van A. O. van Shii&dam-Bierenbroodspot. d- van C. M. C Zonneuberg-Kooth. u. vap S v«u Duiven- boden-van der Scbmkel. Overleden: J. Caauen. 4 jaar. BEVKK.W1JK. Eucyelickleatit. Donder dag, Hemelvaartsdag, vierde de R. K. Volksbond Beverwijk en omstreken ziju Encycliekfeeet. Omstreeks 8 uur opende de voorzitter, de lieer Steen voorden, met een kort woord de vergadering, en wees op het verschil tussolieu rood en zwart. Bij rtKid erkent men enkel rech ten, de plichten worden niet genoemd. Verder deelde de voorzitter inerte, dat er een coopera te op het gebied van schoto- ,ueu en reparatie van schoenen zal wor den opgericht. Daar winkel en werk plaats disponibel js als het bestuur op medewerking der leden kan rekenen zal de coöperatie de leden ten goede komen. Na het zingen van het bondslied, werd het doek gehaald en de twee bekend© humoristen, de heeren F. Maijnliout en T. Brakenhof, gaven hun talenten ten beste. Het publiek heeft vod genoten. De heeren wisten de lachspieren danig in beweging te brengen. De spreker van den avoud, de heer M. A. L. Klein, van Haarlem, verkreeg dan het woord. Spr. splitaie zijn rede in drie deelen. Ten eerste besprak spr. do Encycliek „Rerum Novaram," in ver band met de tegen woordigen tydsomstan- tigheden. Ruim 200 jaar was de wereld bestuurd geworden door een stelsel, dat de wereld moest brengen wat. wjj nu be leven, doch ook nu nog wijst de Kerk op de rechten en plichten, zoowel van deü patroon als van den arbeider. Hij zet dan uiteen dat de klassenstrijd niet in de Katholieke kerk thuis behoort. Daarna bespreekt de heer Klein het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2