TWEEDE BLAD Door Centraal Europa FEUILLETON. SLECHTS EEN DROOM Wat de Pers zegt BUITENLAND ONS VR00LIJK HOEKJE WOENSDAG 19 MEI 1920 V HET EINDE DER STAKINGEN IN FRANKRIJK BRIEVEN UIT WEENEN. DE ZIEKENHUIZEN CENTRA VAN DEN WEENSCHEN NOOD Treffender en.... pijnlijker dan w&ar ook elders hebben wij in de ziekenhuizen welke wij te Weenen bezochten, een indruk gekregen van den spreekwoordelijk gewor den nood aldaar. 't is in de Weensche ziekenhuizen, dat de grootste ellende, het ergste gevolg van het gebrek aan levens- en gebruiks-naiddelen zich openbaart, 't is in de ziekenhuizen, dac er een groot deel van het naamloos groote, deel stervendc-stads-leed zich verzamelt. Uns eerste bezoek gold het St. Anna- Kmderspitai in ae Kinderspitalstrasse, het 11 1037 gestichte en derhalve oudste kinder ziekenhuis van Weenen, dat thans onder ieiumg staat van den Italiaan primararts Dr. komeo Monti. Nauat wij het doe. van onze komst hadden uiteengezet (de woorden„Ich bin Hol lander" ontsluiten ons te Weenen über haupt ade, ook de zeldzaamst geopende deuren werden wij door een der mede- artsen, ur. Ti. Baar, vriendelijk en wel willend rondgeleid door heel de stichting, van zaai tot zaal, van de ééne ellende tot Wij üezochten de zuigelingen-afdeelhig, waar armelijke menschelijke wezentjes, nog met bewust van het aardsche bestaan, reeds uuiüeiijk ae kenmerken vertoonden van den lampzaugen tija, waarm zij geboren wer- aen, ondervoed, tot stervenszwak, reeds hij ae geboorte Achtereenvolgens bezochten wij afdee- r.gen, waar ietwat andere stumpertjes verpleegd werden, meisjes en jongens, lij dend aan tuberculose, aan rachitis, aan blocuai moede, aan buikvlies- en nierui- tuDercuiose, aan hersen- en long-ontste king, enz. kindertjes.als geraamten, wat beenderen en wat vel 't Was veela direct of indirect de onaervoedmg, welke lüer een rol gespeeld had, öiwel uoordat zij de ziekte veroor zaakt, óf wei doordat zij de genezing ver hinderde, of belemmerde. De ondervoeding heeft alle weerstands vermogen gebroken, zóó, dat de mensch en vooral liet kind voor alle mogelijke ziekieii meer dan ooit vatbaar is, zóó, aat de nuesten de crisis van een ernstige ziekte niet kunnen doorstaan, of in gun stig geval veel langzamer herstellen dan Wanneer een goede voeding verschaft kon worden. Al is het leven van een patiënt er ook mee gemoeid, al dreigt de dood, men kan hem aiet anders vóórzetten dan het slechte, zwarte, harde, zuursmakende brood, dat op zich zélf reeds zoovele ziekten onder de nog gezonde bevolking veroorzaakt l De ondervoeding, vooral het gebrek aan ret, heeft in hevige mate het beenderen stelsel aangetast; méér dan ooit komen thans beenderen-ontstekingen, beenderen-breu ken, verkrommingen van armen en beenen voor. Talrijk zijn de kinderen, wier been deren het lichaamsgewicht niet meer dra gen kunnen, zóó, dat 64% der kinderen met X- beenen en 18% met O-beenen loopt meer dan 50% der kinderen lijdt aan rachitis (Engelsche gewrichtsziekte) in den eeisten graad, en 6% aan rachitis in den tweeden graad. Een geneesheer verklaarde ons, dat de beenderen in de lichaampjes der kinderen over 't algemeen zoo zwak, zoo broos zijn, dat ze breken, wanneer er maar iètwat krachtig met den vinger op geklopt wordt 1 Aan het St.- Anna-Kinderspital is ook een ambulance-dienst verbonden, en het geeft te denken over den gezondheidstoestand der Weensche kinderen, wanneer wij mede- deelen, dat in dit ééne kinderziekenhuis dagelijks niet minder dan 200 kinderen voor dringend geneeskundig onderzoek wor den binnengebracht, dagelijks 200, waar van zeer vele naar huis worden terugge zonden, die eigenlijk opgenomen moesten worden, doch met opgenomen worden kwi jten. Voor de talrijke kinder-patiënten, die in dit ziekenhuis verpleegd worden, is o 1 soo veel noodig, doch dat vele noodige. ontbréékt. Geen vleesch, geen eieren, niet genoeg vooral geen versche, volle melk, geen lin nengoed, geen olie, geen zeep 1 En óók geen geld 1 Het hier bedoelde ziekenhuis moet 1 evenals zoovele meerdere katholieke gast huizen vrijwel uitsluitend bestaan van de particuliere liefdadigheid, en had de in- naar het ft alia ams&h .j - door I.VQy a Energiek en werkzaam als ze Wa3 kon ze «en dergelijke opvatting niet begrijpen, maar ze had een goed hart, om over dit verwijt niet dadelijk spijt te gevoelen. Hij werd rood en vroeg: „Denkt ge, dat ik in staat ben nog van broep te verwis selen Waarom niet T' vroeg ze verwonderd. „Ge zijl nog jong" Ze zei dat op beslisten zekeren toon, en dit scheen indruk op hem te maken, want hij ■ei met een diepen zucht, dia hem opluchtte: „Ge maakt eeu heel ander mensch van me en ik gevoel me thans tot veel in staat. Zo knikte bevredigend, jnaar als practische vrouw van zaken deed zich op Hit oogen- blik nog een andere vraag aan haar voor en ze vroeg: „Zijn je middelen toereikend genoeg?" richting voorheen vele beschermers* en dona- teuxs, thans is zij daarvan vrijwel geheel verstoken men kan ook met den besten wil ter wereld niet meer geven, de weldoeners van voorheen, zij voeren mees tendeels thans zelf een zWaren strijd om een treurig bestaan. f»j De Weensche Kardinaal Pfifll heeft de inrichting vanwege Z. H. den Paus eenigen tijd geleden nog eens 35.000 Kronen doen toekomenhoe groot die som ook t chij- nen mag, men heeft er slechts een tijdje ietwat behoor lijk de zieken va» kunnen verzorgen. Het gebouw moet dringend hersteld wor den in één ziekenzaal is reeds een muur ingestort, zoodat deze zaal.... gesloten moest wordenaan herstel valt niet te den ken. „Het goede Hol and doet reeds ontzettend véél voor ons arme Weenen, maar als men in Holland wist, zoo verklaarde ons de dokter-directeur, en wij zeggen het hem volmondig na, als men in Holland wist, met welk een verschrikkehjken nood wij hier te kampen hebben bij onze pogingen, zooveel mogelijk kinder-wezentjes in leven te houden en hun de pijn te verzachten, dan zou men daar in dat land, waarvan één gulden zoo groote waarde heeft, zeggen Wij willen althans ook iéts geven, recht streeks voor zoo'n ziekenhuis l Men moest het eens bedenkenals 1000 rijke Ho.landers per jaar één rijksdaalder schonken, dan kon ons groote ziekenhuis een jaar lang ongeveer voortbestaan èn hoe véél goed werk verrichten 1" In het „Haus der Bermherzigheit zur Pflege Unheilbaren Kranken," dat wij ver volgens bezochten, trof ons eenzelfde ge brek bij eenzelfde ziekte-el.ende. De goede Zusterkens, zij trachten voor haar „lieve zieken" wonderen te verrichten met de weinige middelen waarover zij be schikken, zij trachten in vroomheid en blij geestigheid de arme kranken, die trooste- looze gedachtenimmermeer genezing kunnen bekomen, öp te vroolijken rot be- rekkelijk gelukkige, althans tevreden, aan Godes Wil onderworpen menschen, doch wanneer een aan beenderen-verw eking lij dende vrouw, die alleen door gebruik van levertraan volgens haar eigen m ening ietwat herstellen kan, zóó, dat ze enkele stappen vermag te zetten, wanneer deze vrouw met tranen in de oogen de goede, geliefde zuster-overste meedeelt, dat ze juist hedenmorgen het laktste druppeltje levertraan weggeschonken heeft, dan wij hebben het eerbiedig opgemerkt dan kan zoo'n groote sterke vrouw, als die Zuster-overste voorzeker is, haar zielesmart niet geheel verbergen, en een traan welt in haar oog, wanneer zij de zwaar-zieke nog te troosten poogt In iedere zaal vertelde de Zuster-overste, die ons rondleidde, luide aan alle zieken, dat wij Hollanders waren, dat wij kwamen uit dac goede land, vanwaar de zieken in den Kersttijd van het vorig jaar zulke heer lijke aardappelen hadden te eten gekregen, met dankbare blikken en vrome begroeting werden wij overal door de zieken ontvangen en uitgeleidallen zouden bidden voor de Hollanders, opdat God hun hun goede gaven rijkelijk zou mogen vergelden. Op een der bovenzalen lag een sinds lange jaren zwaar-zieke vrouw reeds sedert meer dere dagen te sterven met kalme blikken, die ons drongen tot diep in de ziel, zag zij ons dankbaar aan, toen de Zuster-overste zachtkens, diep bij haar oor, haar zeide, dat wij uit Holland kwamen, om den nood m de Weensche gasthuizen te leeren kennen, om daarover artikelen te schrijven in Hol- landsche kranten, opdat de goede Hol lander- nog meer medelijden krijgen zou den met het arme Weenen en zijn arme zie ken. 't Was een hartroerend oogenblik, toen de vrome zuster daarna, in een opwelling van bovennatuurlijke liefde, de stervende teeder omhelsde, als ten afscheid, haar in fluisterend „Als ge spoedig bij God zult komen, o bid dan, dat de lieve God dezen journa list de juiste woorden ingeven zal, opdat wij ter liefde Gods iets bekome» voor onze vele zieken Toén hebben wij de huivering van den nabij ën dood gevoeld, den dood van het stervende Weenen.... HET PORTRET VAN DE „TELE GRAAF'. Even fel als ,,de Telegraaf" het ministe- rle-Oort van der Linden vervolgd heeft, even fel bestookt het thans het kabinet- Ruys. De „Telegraaf' behoort niet tot de eigenlijk gezegde politieke organen: ze vertegenwoordigt niet de een of andere richting. »A ja>" antwoordde hij luchthartig en daarbij ik kan erbij blijven verdienen."' „Daarvoor zijt ge niet sterk genoeg, om te studeeren en daarbij nog andere bezig heden waar te nemen en ze voegde er zacht aan toe: „Als ge wellicht hulp noodig mocht hebben, zal het mij een vreugde zijn Hij onderbrak haar heftig en werd bleek. „O, neen, dat niet, niet van een vrouw,, Ze voelde zich gekrenkt en zw^eg. H,ij zag, hoe haar scherpgesnedgn mond zich streng sloot. Het deed hem leed haar gekrenkt te heb ben en smeekend zei hij: „Vergeef me, juffrouw Jeannette, maar ge weet niet, wat een vrouw een man daarmee aandoet." „Maar ik hen in je oogen geen vrouwv" schertste zij. „Wilt ge me niet als een vrien din, een zuster beschouwen?" „Ge hebt gelijk, maar in dit opzicht niet Laten we vrede sluiten." H(j greep haar hand en drukte die har telijk. Ze liet het willoos toe en zoo gingen zij, die gisteren voor elkaar nog vreemden waren, thans arm in arm naar Anacapol toe. De avonden vielen in Augustus reeds vroeg in en zoo kwam het, dat tegen 8 uur zich een bont gezelschap .verzamelde aan de ta- ïïaar politiek kan metëën wóórd wor den geteekend: zij is in de oppositie. Dit is een gemakkelijke en dankbare, methode, omdat de menschelijke geest van huis uit tot tegenspraak geneigd is zegt „Het Huisgezin": „Onder het ministerie-Gort van der Linden deugde voor de „Telegraaf' letterlijk niets. .Van al wat het kabinet-Ruys doet .vindt evenmin iets genade in de oogen van de „Telegraaf". Zoo ondergraaft zij, zoover dit in haai- vermogen is, het gezag en het prestige, dat iedere regeering be hoeft om vruchtbaar; werk te kunnen verrichten. Zoo staat zij, al mag haar politie ke „neutraliteit" w mrpcm van verwij derd zijn, practiseh het dichtst bij de revolutionnaire groepen, wier arbeid ook in ondermijnen en afbreken be staat. Daarom is de actie van de „Tele graaf" en van haar afdruksel „De Courant" zoo bedenkelijk: deze bladen dragen geen verantwoordelijkheid, vertegenwoordigen geen richting, keuren enkel af en vonnissen. Zij banen den weg voor socialisme en communisme, maar zouden straks een ministerie-Troelstra of een minis terie-Wijnkoop, indien dit hun al thans, door een dwangwet van heel andere constructie dan de fel aange vochten anti-revolutiewet, geen slot op den mond zon leggen, even hard af kammen als zij het Cort van der Lin den gedaan hebben en nu Ruys doen." „Telegraaf" en „Courant" zijn gevaar lijker dan „Volk" en „Tribune"; van de laatste weet men dat zij partijorganen zijn, terwijl de eerste zich den mantel der onpartijdigheid omhangen: een man tel intnsschen, waar uit alle naden de par tijzucht komt gluren. Onder het krachtig optreden der Regee ring en de antipathie der publieke opinie, zakt de stakingsbeweging in Frankrijk in een. Gisteren zijn weer zes leden van een anarchistische federatie, die een aanplakbil jet hebben verspreid, waarin militairen wor den aangespoord tot ongehoorzaamheid en moord, te Parijs gearresteerd. De Parfjsche correspondent van het ,Hbl." seinde gisteren over den toestandAls inlei ding tot d© algemeene officieele opheffing der stakingen, heeft de federatie van gas en electriciteit reeds order gegeven aan haar leden in de provincie om den arbeid te her vatten. Dezo order bevat een feilen aanval op de extremisten van de spoorwegfederatie en een verdediging van de gematigde ele menten in de administratieve commissie der G. G. T., en beduidt dus het eerste teeken van de overwinning door de gematigden op de extremisten behaald. Men weet, dat velen hier van meening zjja. dat de 0. G. T. slechts aan het drijven der spoorwegfederatie toe. gegeven heeft om hun een enorme nederlaag te zien toebrengen en daarmee de eigen positie te conncdideeron. Ze zouden hun doel zeker geheel hebben bereikt, indien niet de vervolging, door Millerand ingesteld, het prestige der O. G. T. zoo heeft verzwakt, nu immers blijkt, dat die vervolging volstrekt niet de algemeene verontwaardiging in syn dicalistische kringen wekt. die men had mo gen verwachten. De interpellaties, die waarschijnlijk heden in de Kamer aanvangen, zullen dit alles uit voerig doen uitkomen en niet twijfelachtig is, dat Millerand daarbij een grooter meer derheid zal behalen dan ooit. Intusschen wordt van rechts getracht de interpellaties te doen uitstellen tot de sta king geheel zal zü-n beëindigd. Maar dit zal vermoedelijk niet doorgaan, omdat alle in- terpellanten haast hebben zich te expli- ceeren. De arrestaties worden voortgezet. Gear resteerd is thans ook de bekende jonge revo- lutionnaire journalist Boris Soavariae* diö vertegenwoordiger i® van de derde inter nationale van Moskou. DE GEZONDHEIDSTOESTAND yAN DE ENGELSCHE NATIE. Een uitvoerig rapport van de National Service Medical Board, geeft eenige belang- rijk© details over phyaieke geschiktheid van de Britebhe dienstplichtige mannen in het tijdperk van November 1917 tot October 1918. Ongeveer 2.600.ÜÜ0 mannen zijn in dat tijdperk oderwcht. met het volgende resultaat: slecht» 36 procent kon beschouwd worden als van normale gezondheid en kracht te zün. Meer dan 10 procent waren volkomen en blijvend ongeschikt voor den militairen dienst, in welken vorm ook. Dit wil dus zeggen, dat slechts 1 op de 3 feitjes, waarop schemerlampjes gezet waren in de algemeene conversatiezaal van het hotel Pagano. Op het einde van de groote zaal zaten in het midden twee 1' ransche schilders, die met niemand anders omgingen. Ze speel den avond aan avond schaak^ Naast hen zat een Engelsdmian, die zich 's avonds onledig hield met het schrijven van brieven; aan zijn zijde zat een zwijgende Deen, die voor eenige dagen eerst aangekomen was. Hij scheen zeer op zichzelf te loven, want onder tafel had hij met geen der gasten een woord gesproken. De beer Racin© had het onder tafel weer tot vervelens to© over zijn blauwe, groene en del mshdmonio-grotten. Vooral tot mevrouw Dumont had hij het woord gevoerd en zette dit in d© salon zelfs na tafel voort. Hij vertelde haar, welk© be raamde personen dit hotel r©eds bezochten en welke schilders de mu£©n met de beziens waardige tafereelen beschilderd hadden, onder meer de schilder en dichter Kopisch, die eigenlijk de blauwe grot ontdekt had. „Och zoo," zei mevrouw Dumont, een po ging doende een interessant gezicht te trek ken. „Hoe kwam dat?" „Bij het baden, mevrouw," antwoordde Ra cine, die .weer op zijn lievelingsthema geko men was, en ging voort: „Bij toeval zwom hij do«r de nauws ppernng va» de grot en zag 'mannen normaal 'gezond Was, terwijl I dp de 10 lichamelijk een wrak was. Deze cijfers toonen dus, dat 1/10 van d© Britsche mannen in hun krachtigste jaren totaal ongeschikt en nutteloos is voor bur gerlijke of militaire dieneten. "Volgens deze statistiek ie db phyeieke ongeschiktheid het ergste in de induetrieelo centra. Dit is toe te schrijven aan de betreu renswaardige arbeidsvoorwaarden, .waaron der in die streken gewerkt wordt. Jongens worden daar uren achtereen aan het werk gezet, op een leeftijd, dat tij licna- meljjk hiertoe nog niet in staat zijn. Dit gecombineerd met slechte woningtoestanden en gebrek aan ontspanning, geeft zwakke, bloedarme jonge mannen, die op hun 40e jaar reeds oud zijn of zelfs al geheel op. Het rapport legt voortdurend den na druk op de noodzakelijkheid van het nemen van maatregelen, waardoor betere huisves ting. openlucht-ontspanning en een betere huishoudelijke opleidig gewaarborgd .wor den. Door deze slechte condities is er bij de kinderen in die streken een groote praedis- positie voor tuberculose en andere ziekten, waarvan een chronische ongeschiktheid het gevolg is. Veel hiervan zou voorkomen kun nen worden, indien de levensomstandigheden anders waren geweest. Ook wijst het rapport op de ellendige wo ningtoestanden in verschillende streken. In Leeds, Liverpool en Manchester is de huis vesting allertreurigst: kinderen, daar in de volksbuurten geboren, kunnen niet tot ge- ionde, krachtige menschen opgroeien. Al leen een grondige hervorming mat mede werking van de bevolking zelf. die thans nog maar al te dikwijls in haar lot berust kan hierin verandering brengen en de reget- ring zal, wanneer zij de ellendige resultaten van het onderzoek der toestanden in die streken publiceert, niet de minste moeite hebben om hervormingsmantregehn er dcor te krijgen. DE SCHEURING IN HET CENTRUM. De onderhandelingen, die tusschen het hoofdbestuur van de Centrumpartij in het Rijnland en het bestuur der nieuw ge vormde Christelijke Volkspartij gevoerd zijn omtrent het opstellen van een ge meenschappelijke candidatenl ijst voor de aanstaande verkiezingen, hebben geen re sultaat gehad. De Christelijke Volkspar tij heeft deze samenwerking beslist ge weigerd, nu het de centrumspartij niet ge lukt is, den naam van Erzberger van de candidatenlijst van het centrum te doen verdwijnen. EEN ECONOMISCHE OVEREEN KOMST TUSSCHEN DUITSCHLAND EN AMERIKA. De Duitsehe rijksminister van financiën Wirth verklaarde Maandag nog in z«n verdere redevoering, dat ook met de Ver- eenigde Staten onderhandelingen worden gevoerd omtrent een economische over eenkomst op gelijksoortige basis als met Nederland. Niettegenstaande het vredes verdrag met Duitschland door de Ver- eenigde Staten nog niet is geratificeerd, gelooft de Duitsehe regeering dat deze overeenkomst tot stand zal komen, zij het niet met het rijk, dan toch met groote economische organisaties. EUPEN EN MALMEDY. Het Wolff bureau te Berlijn seint het vol gende rond: De gewelddadige Belgische heerschappij in de streken an Eupen en Malmedy wordt steeds onverbiddelijker.^ Nadat de Belgen van af den eersten dag der bezetting geprobeerd hebban om de volksstemming in haar kiem te verstikken, nadat zij, na het in werking treden van het vredesverdrag voor oen schijn stemlijsten hebben aangelegd, maar deze echter op een wijze handhaven, dat reeds zuiver technisch, alleen een klein deel deT stemgerechtigden daarop kon inschrijven en nadat zij ten slotte tegenover de personen, die vóór Duitschland stemden, dwangmaatregelen namen, die vernietiging van hun economisch bestaan be teekenen. zijn zij er thans toe over gegaan om alle perscnen, die na 1 Augustus in dit gebied gekomen zijn, uit te wijzen. Hun. dien deze maatregel treft, wordt maar eenige uren gelaten. Wanneer zij het geld, dat zü voor korten tijd gewisseld hebben op de basis van 1 Mark 1 franc, niet tegen den koers van den dag terugbetalen wat voor de meeste natuurlijk onmogelijk is dan wordt op hun roerende goederen beslag gelegd. Honderden families worden hierdoor m grooten nood gebracht. Door den algemee- nen woningnood, kunnen rii nergens in Aken een onderkomen vinden. Er worden uitwijzingen gedaan, in strijd met het gel dende recht en het vredesverdrag. Zelfs heeft de Belgische gevolmachtigde, die in Aken met de Duitsehe „Uebergabekommis- sion," onderhandeld heeft, uitwijzingen voor ongeoorloofd verklaard. Het nadrukkelijke protest, dat de Duitsehe regeering onmiddellijk bji de vredesconfe- welk een wonder zich daar ten toon spreidde. Boven blauw, van onder blauw, en als men onder water dook, bleek de huid zivlerkleurig te zijn; 's morgens tusschen tien en twaalf uur is de belichting het beste. Ik ben er helaas nog niet in egweest. Die lastige Sirocco ook," bromde de heer Racine gemelijk. „Nu zal ik nog naar huis moeten gaan, zonder ze gezien te hebben." „Dat zou verschrikkelijk zijn," zei mevrouw Dumont met iets spottends in haar stem. „Enfin," zei Racine met een ondeugend glimlachje naar mevrouw Dumont, dan blijft een mensch niets anders over, dan te zeggen, dat hij er wel geweest is. De be schrijving kent men en het overige kan rnon in de Bedeker l©zen_ Het zou wel aardig ja zijn als men ze gezien adh, maar men moet zich weten te henelpen." Mijnheer Dumont las in de courant; renx Charbonnet las in een dik boek, eer» medisch boek. Hij was reeds dadelijk begonnen Jeaii- netle's raad op te volgen en had zijn betrek king te Rome er aan gegeven Daar het 't beste voor zijn gezondheid was, zou hij een Italiaansche Universiteit bezoeken. Daarbij kon hij dan in de nabijheid van Jeanne tie blijven, want hij was er reeds zoo aan ge wend haar als een vriendin en zuster lo beschouwen, dat hij haar raad noode zou HANDIG ANTWOORD. Jonge luitenant: „Wat zou je zegden van een soldaat, die. den oorlog jngmgj zonder, geweer?" Manschap: „He zon denken dat 't. pen officier was, luit'ntl" DE VEEKLARING. Dat ook dames wel eens opsnijden blijkt wel hieruit: Mevrouw van Trommelen be* weerde gisteren, dat m al drie waketK lang dezelfde meid had.. „O," zei mevrouw van Rommelen toe», „ik heb wel eens 'n meld 'n maand aan één stuk gehad." „Hoe heb je dikt gedaan gekregen?'1 „We maakten *n tocht in 'n woonschip en ze kon niet zwemmen 1" rentie, bij den Volkenbond en de Belgische regeering heeft aanget«ekend, schijnt dv Belgische plaatselijke autoriteiten onbewo gen te laten. Deze nieuwe, biina on menschelijke maat regelen kenschetsen voldoende het geweld dadige Belgische regime in het gebied van Eupen en Malmédy. En niettegenstaande dee openlijke feiten, willen de Belgische af gevaardigden en minister» de wereld doen gelooven, dat België in deo© «treken rijn regime met welwillendheid en takt uitoe fent en dat allee in de beste ord© isl MONARCHISTISCHE BEWEGING IN BEIEREN. De Bdersche Konimgspaxtij. welker leden tal tot op 250.000 is gestegen, heeft thans haar eerste verkiezingsoproep gepubliceerd. Deze belooft den kiezers de stichting van een monarchie op grond van een volksstemming alsmede het herstel van de staatsrechtelijke zelfstandigheid, in het kader van het Duit sehe rijk. DUITSCHLAND EN DE AH. CONFE RENTIE TE SPA. Inzake d« onderhandelingen te Spa heeft de Rijksregeering voeling gehouden met de fractieleiders der meerderheidspartijen. Naar het heet, zal de regiering te Spa de Entente een financieel program voorleggen, maar waarborgen eischen. dat de Entente den wederopbouw van Duitschland niet door nieuwe bezettingen stoort De wederopbouw zal aldaar eveneens na der besproken worden. Verder zal Duitschland eischen: verwijde ring van alle gekleurde troepen uit d® be zette gebieden; verbod van aanwerving voor het Vreemdenlegioen; bestraffing van alle misdaden, die in het bezette gebied door sol daten der Entente zijn bedreven. Op economisch gebied wordt o.a. geëischt: invoering der oude tolgrenzen aan de rijks grenzen; het beletten van den uitverkoop van Duitschlandvergemakkelijking van het ver keer tusschen de bezette en de onbezette ge bieden. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. De juweelensmokkelarU. De rechtbank te Trelleborg beeft giste ren vomnia gewezen inzake de juweelen- smokkelarjj van den prins voa Wied. De beklaagden gravin Solms-Wildenfels eu S. Karl Stockhausen werden elk tot 50 Kro nen boete veroordeeld wegens onwettigen invoer van waren. Het beslag op de ju- weelen, zal tegen betaling van de invoer rechten worden opgeheven; de juweeien zullen daarna aan de eigenaar» worden overhandigd. In Oostfriesland heeft de landraad Kleine afgekondigd, dat het verboden la naamlooze aankondigingen bi d« couran ten te plaatsen. Alle advertentifcn moeten met een naam geteekend zijn. Te Bucr zijn twee scharrelaar» aan gehouden, die van soldaten van het vrij korps Cnchme, dat ontbonden wordt, 24 paarden hadden gekocht voor lOO.OOu mark De politie nam de paarden in beslag eu stelde vast, dat deze op onrechtmatige wijze door de soldaten waren verkocht. Naar aanleiding van dit geval ontdekt» de politie, dat de scharrelaars reed» lang op groote schaal sluikhandel draven tn kolen en benzine. Er werden kolenberg- plaatsen met 4H ton kolen, welke a«n d» heeren toebehoorden, In beslag genomen. Berlijn lijdt onder gebrek aan m«tl. Men heeft het bakken van broodjes w*»r moeten verbieden. Voor vreemdelingen waren deze broodjes een uitkomst, daar zij In de eetgelcgenheden zonder kaArtea, zij het ook tegen hoogen prijs, werden ver strekt. Dat moet nu ophouden, zegt de overheid, daar alleen een zeer strenge toe passing der bepalingen kan verhinderen dat men het toch reeds karige broodrant soen zal moeter inkrimpen. Het rantsoen suiker voor de eerste helft van Mei is te Berlijn niet geleverd. Het proces tegen Hoelz en zijn aan- missen. Tot haar kwam luj om moed en troost te zoeken, wanneer hij daaraan be hoefte gevoelde; of de opgenomen taaie hem bezwaarlijk of onoverkomelijk toescneen. Hij vond verkwikking in haar opwekkende ener gie, haar practische, vreugdevolle levensop vatting. Nooit meer had het meisje haar aanbod herhaald om hem te steunen, welk aanbod in het begin bijna bun vriendschap verst,jOi d had. En de gedachte, dat ze het gedaan had, was zeer pijnlijk. Ze had zich indertijd zulk een groote illussie voorgesteld, om ©en vriendin voor den zwakken jongen man to zijn, dat ze de woord011 gesproken had, voor ca er aan gedacht had. rioewei ze luans veel verlro uw dijker m©t Felix was, wurg 'e oo het toch niel, Op hel onderwerp terug te komen. Alleen xoagle ze op andere wyz* voor haar jongen vr.cud. Ze was zoo gewend, voor een hulpbehoe vend Wezen te zorgen, dat, nu ze haar zuster Charlotte niet meer bij zich had, zij blij was, haar vrijen tijd aan een ander te kunnen wfjden. Ze had door middel van haar vriend, Dr. Anavanli, eenige geneeskunuige hoeken naar Capri laten komen en Felix bcgonn daarin ijverig te studeeren. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11