Orde en Arbeid. Kerk en School iHet Zilveren bisschopsfeest van Mgr. H. v. d, Wetering. Gemengd Nieuws Nieuws uit Haarlem t.iAngdrs £al^5g£ae«^5i«cr ónsSM? BëSRjn' "bericht' '--- Tn^Jnli te Dresden beginnen. De film „Hoelz, de dictator van Voigt- land" is te Dresden in de bioscoop in be slag genomen en de vertooning ervan is ';.voor Dresden en omgeving verboden. Ook in Duitschiand wordt over dc hooge prijzen geklaagd, die de overheid voor paspoorten verlangt. Tot nog toe kost !|te een pas 3 Mark, terwijl het visum gra tis werd verleend. Nu kost een pas voor i uitreis kant en klaar 43 mark, en een ;voor uit- en thuisreis 53 mark. f De stad Verdun heeft een gemeente lijk toeristenbureau gesticht om den f vreemdelingen de bezoeken van het slag- vyeld to vergemakkelijken. UIT DE METAAL-INDUSTRIE. Aan den heer M. Triebols, voorzitter ,van den Met-aalbond, is door de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers, het ypL- gend schrijven verzonden: „In beleefd antwoord op uw schrijven fvan 12 Mei 1920 deelen wij u mede, dat, ..daar op een eventueeie conferentie niet over onze voorstellen (concept Collectief Contract), doch .uitsluitend over de voor stellen van den Metaalbond gesproken mag worden, .wij onder die omstandighe den niet aan de besprekingen kunnen .deelnemen. CVVij stellen er prijs op u verder mede te deelen, dat ons bestuur blijft vasthou den aan de door ons gedane voorstellen." het besluit van den alg. ned. BO ü_W ARBEIDERSBOND. Zooals uit do berichten dienaangaande reeds gebleken kan zijn, heeft het huis houdelijk congres van den Algemeenen -Nederiandschen Bouwarbeidersbond in 'zijn zitting yan Vrijdag 14 Mei het col lectieve contract, door den Landelijken Bond van Batroonsvereenigingen in Ne derland aangeboden, verworpen. Het me degedeelde behoeft eenige nadere aan vulling. Daartoe diene het volgende: Voor wat de algemeene bepalingen van het aangeboden contract betreft, kon het congres zich yrijwel algemeen met het 'gebodene accoord verklaren. Op eenige punten werden aanmerkingen gemaakt, zooals op de voorgestelde regeling tot uitkeering bij ziekte, welke, naar het oor deel van het congres, bleef beneden de .verwachtingen, terwijl ook het feit, dat yan patroonszijde niet de geringste nei ging getoond was in de richting yan va- fcantiebepalingen mede te werken, ern stige ontstemming .wekte, jWaar het gebodene evenwel voor een aantal plaatsen yoor het eerst regeling (van de rechtspositie in uitzicht stelde, 'verklaarde het congres zich in meerder heid voor aanvaarding van de algemee ne bepalingen yan het aangeboden con tract. De loon voorstellen zijn met op drie na algemeene stemmen afgewezen, terwijl naderhand nog de verklaring namens deze drie bij het congresbestuur inkwam, dat ;zij ook geacht wilden .worden te hebben tegengestemd. Besloten werd een schrijven aan de .•besturen van de beide patroonsorganisa ties te zenden, waarin van de verwerping Wan het gebodene word kennis gegeven, Onder opmerking, dat men ten allen tijde fbereid is nieuwe loonvoorstellen van pa troonszijde in overweging te nemen en een collectieve overeenkomst aan te gaan, indien deze. voorstellen aan redelijke yer- wachtingen voldoen, In tal van plaatsen, onder welke de meeste steden, komen de moderne en ook .'de syndicalistische georganiseerde bouw vakarbeiders nu zonder collectieve over eenkomst te werken. Dat dit aanleiding Zal geven, om individueel de gewensclite arbeidsvoorwaarden te. verkrijgen, ligt ivoor de hand, 'i Het congres aanvaardde .volkomen de consequentie, die uit dezen toestand aal Voortvloeien, De ongeregelde Jbedrijfsgang, die het gevolg zal zijn van de gevallen beslissing, kan verdwijnen, zoodra de patroonsorga nisaties zich bereid verklaren,, voldoende Srekening te willen houden met de arbeids voorwaarden, zooals die nu door meer dan 35.000 georganiseerde bouwarbeiders wpr- jden mogelijk geacht, f Op schitterende wijze is gisteren te Utrecht het zeldzame feest aevierd van den döor- jiuchliigen draeer van het hoogste kerkelijk f gezag in ons land. 1 Honderden spoedden zich tegen dien aan- Ivang der pontificale H. Mis naar de Ka thedraal van de H. Catharina. Toen d/e auto van Z. D. H. dien Aartsbis schop in 't zicht kwam. ontstond er een blijde beweegintg onder het voor de Kathedraal jsaamgepakte volk. De halzen rekten zich en aller oogen bewonderden eerbiedig de ma jestueuze gestalte van den prelaat, toen deze 'gekleed in vod ornaat de auto verliet en ze igen end de Kathedraal inging, r, Tot deze plechtigheid was niemand ofii- Icieel ui'tgenoodigd. Slechts voor in de Kathe draal waren eenige plaatsen gereserveerd voor de hooge geestelijkheid in het Aarts bisdom. Onidar de waardagkeidsbeikleeders vielen op te merken: alle leden van het Me tro politaan kapittel, met den eere-kanumnik i Mgr. Dr. A. W. H. Sloet, de zeventien f hoogeer w. heeren dekens van het aartsdiocees tProf. Dr. J. V. de Groot uit Amsterdam, Prof. Dr. J. K. F. H. Schrijnen te Utrecht, ■Mgr. Dr. Alph. Aniens, pastoor te Maais- Sen, pastoor R J. A. Jansen uit Utrecht, oud-kapelaan van Mgr. v. d. Wetering te 'Hilversum, pastoor R. v. d. Hengel van St. Vitus te Hilversum, de oud-secretarissen van het aarts-diocees onder den jubilaris, de zeer- Serw. heeren J. A. J. ter Heerdt en H. J. Koopmans en verder de Provinciale en Orde- joversten der kloosters uit het aarts-diocees. De Kathedraal was op schitterende wijze versierdalle overdadige opsmuk was ver kneden, doch met groene palmen laurier en bloeiende7 aanzien aan het door zijn ranke lijnen reeds zoo schoone gebouw gegeven. In het bijzon der het hoogaltaar praalde in heerlijken luis ter door de vele brandende waskaarsen die er als het ware een magischen glans ver spreidden. Juist om hal 11 uur werd de Bisschop- jubilaris door het college der Kanunniken en de assistenten bij de Pontificale H. Mis de kerk binnengeleid. De Aartsbisschop droeg als metropoli taan het pallium. Met groot ceremonieel werd de pontificale Hoogmis opgedragen, waarbij vooral het zangkoor onder Joh. Winnubst, dat de Missa Papae Marceli zong. een groot aandeel had. Er werd overweldigend schoon door het koor gezongen. Indrukwekkend was het oogenblik. toen Monseigneur aan het einde der H. Mis op plechtige wijze den zegen gaf. Door het ju belend Te Deum was lof en eer gebracht aan God, was gesmeekt om nieuwe zegening, die thans ook door den Aartsbisschop-j ubilaris in dit plechtig uur over al zijn diocesanen werd afgebeden. Helder klonk zijn stem door de tempelhal len „Benedicat vos omnipotens Deus, Pater et Filius et Spiritus Sanctus". De hoofden bogen, allen teekenden zich met het kruis en dan daalde Z. D. H. van de treden van bet altaar af. om wederom in plechtigen stoet uitgeleide te worden gedaan. Schoon was daarbij de kring van misdienaars die met brandende flambouwen in het priester koor waren opgesteld en een escorte vormden voor den jubilaris bij het verlaten der Ka thedraal. Buiten stond wederom de auto ge reed: de klokken luidden opnieuw, de menig te juichte en Mgr. reed naar het aartsbis schoppelijk paleis aan de Maliebaan, waar om half drie een receptie werd gehouden. Li de Maliebaan was het in den na middag een ongekende drukte bij het an ders zoo rustig gelegen Aartsbisschoppe lijk paleis. Het salon van het paleis op de bel-eta- ge was tot receptiezaal ingericht en om half drie werd het eerste college bij Mon seigneur aangediend. Het waren de ka nunniken van het Metropolitaan kapittel met den Proost, Mgr. Dir. A. C. M. Sehaep man aan het hoofd, die namens de geeste lijkheid van het aartsdiocees en de ge- loovigen 'hun gelukwensohen aan den Bisschop-jubilaris kwamen a ami Wieden. Mgr. Schaepman voerde daarbij het woord, hnldigde den jubilaris als dien man van Gods voorzienigheid, wensohte hem nog vele jaren en bood ten slotte het geschenk van het Diocees aan, bestaande uit 'n som gelds door geestelijken enlee- ken samengebracht en waaraan Mgr. zelf een bestemming kan geven. Mgr. dankte met een kort woord voor de gelukwensohen en verklaarde het ge schenk te willen aanvaarden om het voor een groot gedeelte te kunnen aanwenden voor de Seminaria van het Diocees. Daarop volgde de overige geest elijbem om hun Aartsbisschop te complimentee ren. Ontzaglijk groot was het aantal geeste lijken en leèken, die bij deze receiptie hun opwachting kwamen maken. Hét spreekt vanzelf, dat de talrijke geestelijke en so ciale vereenigimgen allen vertegenwoor digd waren. In den vorm van telegrammen en brie ven waren er talrijke gelukwemschen binnengekomen. Ook tal van geschenken van kloosters en particulieren, waren ontvangen. Omstreeks half vijf was de reoeptie af- gedoopen, waarop nagenoeg geheel Ka tholiek Utrecht was verschenen. Dinsdagavond werd ln Tivoll ter eere van den doorluchtigen Jubilaris een schitterend feesteoncort gegeven, dat door Z. D. H. werd bijgewoond. Aan deze uitvoering werd medegewerkt door een zangkoor van 300 dames en hee ren en het Utr. Sted. Orkest, alles onder leiding van den bekenden componist, di recteur van het kathedrale zangkoor Joh. Winnubst. Tot de aanwezigen be hoorden de Commissaris der Koningin, alle wethouders der gemeente (de burge meester was verhinderd), de griffier der Staten, vele militaire autoriteiten en vooraanstaande figuren uit de geestelijk heid. De groots Tivoli-coacertzaal was stamp vol van bezoekers. Bij zijn binnentreden werd da Aartsbisschop daverend toege juicht, terwijl de bazuinen uit het orkest een koraalmelodie aanhieven. In het ge volg van den Kerkvorst kwamen mede Mgr. de Wit, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, en Mgr. van Scbaick, presi dent van het Seminarie Culemborg. Daarna ving het programma aan. Het bevatte o,m. de Meistersinger, jubeljaar des prlesterdoms voor orohest en koor, van Winnnlbst en lofzang van den H. Ambrosius voor koor en orchest, van Monseigneur van Schaik. Na de uitvoe ring van het voorspel uit de Meistersin ger, werd Z. D. H. toegesproken door mr. dr. Schretlen, als voorzitter van het fiuldigingsoomité, die in zijn rede schet ste wat Monseigneur van de Wetering in de afgeloopen 25 jaar heeft gedaan voor versterking van het godsdienstig le ven, wat er aan kerken en scholen en ziekenhuizen op innitiatief van den Aartsbisschop in den lande is gesticht. Het Roomsche volk wenschte uit dank baarheid voor al die zegeningen den Aartsbisschop gehoorzaamheid en ver knochtheid! uit te spreken. Onder geest driftige bijvalsbetuigingen deed mr. Schretlen mededeeling van een telegram ontvangen van H. M. de Koningin, waar in den Kerkvorst, onder dankbare her denking voor wat hij deed in het belang van de Katholieken in Nederland, op rechte gelukwenschen wierden aangebo den, onder het uitspreken van de hoop, dat hij nog vela jaren zijn herdersambt zou mogen vervullen. Het was een avonid van zeldzaam grootsche huldiging. Na de pauze sprak de Aartsbisschop een kort woord van dank tot allen, die 'aanz®""lMdïging;"had3en' bügj^rfc&en.' Indien hij iets had kunnen doen voor het Katholieke volk, dan had hij' niets an ders gedaan dan zijn duren plicht, daar toe door God in staat gesteld. De volle zaal bracht daarop aan Mgr. v. d. Wetering een schier onbeschrijfelijk geestdriftige ovatie. MGR. DR. J. E. H. MENTEN f Te Maastricht is Maandagavond over leden de Hoogerw. heer Monseigneur doc tor Josephus, Ernestus, Hubertjus Men- ten, Huisprelaat .van Z.H. den Paus. Ka nunnik van het Kapittel te Roermond, Eere,-Kanunnik van Assisië, Protonotarius Apostolicus. Deken yan het dekenaat Maastricht en pas torn- der parochie, van den H. Mathias aldaar. De. overleden prelaat was in 1834 te Boermand geboren. Een korte ziekte maakte, een einde aan zijn lang, verdien stelijk en bijzonder, vruchtbaar leven. EEN KERK YOOR R.-K. MILITAIREN. Naar wij vernemen, zal te Ede een R.K. Kerk voor militairen worden gebouwd. een pracht-gift. Naar de „Maasbode" vorneemt. heeft de R.-K. Vereeniging voor Vacantie-kolouies afd. Rotterdam, een gift van f 10.000 ge kregen voor haar gebouw te Hoek van Hol land EEN HISTORISCH FEIT. Als een feit van historische beteekenis schrijft de „Limb. Koerier" kunnen wij mededeelen, dat j.l. Zaterdag 15 Mei voor het eerst Nederlandscho vrouwen tot de stembus werden toegelaten en wel te Grona- veld bii Maastricht waar da verkiezing voor den gemeenteraad plaats had. Da eerste Nederlandsche vrouw, die ge stemd heeft, is mevp. Spauwen, echtgenoote van den burgemeester dier gemeente. HET AUTO-ONGELUK BIJ BELFELD. Omtrent het ernstig auto-ongeluk bij Belfeld, kan worden gemeld, dat de lijken der drie slachtoffers naar het ge meentehuis van Belfeld zijn vervoerd, vanwaar zij naar Roermond zullen over gebracht worden. Van die vier overige inzittenden liepen er twee met lichte verwondingen naar Roermond, de twee andearen keerden Dinsdagmorgen per trein terug. Een dezer, H. Neelen, werd na zijn. teugikeer zoo ernstig ongesteld, dat hij naar de kliniek der eerw. paters Camillianen moest worden overgebracht. Men vreest voor hersenschudding. De chauffeur van do fabriek „Het Steel" ging uit eigen beweging en zonder toe stemming der directie, Maandagavond 'n auto-tocht maken, waartoe hij de zes an deren uitnoodigde. Het gezelschap was tot Tegelen geweest, waar werd afge sproken, eens t© probeeren in hoeveel tijd de weg vandaar tot Roermond zou kun nen afgelegd worden. De auto vloog met groote snelheid! over den weg en geraakte even voorbij Belfeld in het zand, waar voor korten tijd de electrische kabel ge logd is. Teneinde er nit te geraken stuur de do chauffeur do auto plotseling naar rechts, waardoor de machine met buiten gewone kracht tegen een boom terecht kwam. De chauffeur geraakte bekneld tusschen den boom en de auto; hij heeft nog een oogenblik geleefd, de twee ande ren waren op slag dood. De auto, welke totaal werd verbrijzeld, is met zóó'n kracht tegen den boom te recht gekomen, dat deze gedeeltelijk van de schor® ontdaan werd. De chauffeur is gehuwd en vader van meerdere kinderen; de twee overige slachtoffers zijn ongehuwd. De pastoor van Belfeld was spoedig ter plaatse van het ongeval. ONTPLOFFING OP EEN SCHIP. Dinsdagmiddag had op het benzine tankschip „Courie" t© Botterdam, een ontploffing plaats in een der tanks, be- hoorende aan de Anglo Saxon Petroleum Co. Het schip heeft zes maanden in re paratie gelegen bij de Rotterd. Droogdok Mij. en is eenige dagen geleden met ben zine doorgepompt. .Wellicht hebben zich dientengevolge gassen ontwikkeld, welke op een tot nu toe onverklaarbare wijze tot ontploffing zijn gekomen. Een stuk van den mast werd ver Weggeslingerd alsmede een paar luiken. Van de beman ning, bestaande uit een kapitein, 3 of ficieren, 4 machinisten en 42 matrozen (Chineezen), werden 4 matrozen gewond en op het bureau van de rivierpolitie ver bonden en daarna naar het ziekenhuis vervoerd. Een hunner heeft zeer ernstige brandwonden bekomen. Een 25-jarige sjouwerman die eveneens aan boord was bekwam niet ernstige brandwonden. De brand was om half vijf gebLuscht, Korte Berichten Te Maastricht is Maandag de 14-ja- rige J. Aarts bij het spelen aan de goede renloods onder een ran veerenden, trein ge komen. Beide beenen werden hem afgereden. Hij is overleden. Op de bovenperceelen der Zeeuwsdie oesteifoanken is weer een dikke laag mossel zaad neergevallen, die de daaronder liggende oesters dreigt te verstikken. De mosseltjes zullen moeten worden op gevangen, wat de werkloosheid, die b.v. in Ierseke nog heerscht, zal doen verminderen. In Friesland lijden tal van menschen aan mondzeer, vrij zieker besmet door het gebruik van ongekookte melk, afkomstig van besmet vee. In sommige gezinnen zijn alle leden aangetast; het blijkt, dat de ontsteking in den regel bij jonge kinderen het eigst is. De politie te Hengelo (O.) heeft den Duitscher Ferdinand Krang aangehouden, die tijdens de revolutie te Essen bij gegoede ingezetenen plunderde. Zijn medeplichtigen Bieseman en Fuchs werden toen gevat en Ier dood veroordeeld. Inzake de overrompeling van den Hol- landsdien machinist en stoker 00 de tramlijn WeertMaesydc, door Belgische trambe- ambben. vernemen wij, dat de betrokken Ne derlandsche en Belgische autoriteiten dé res pectieve ministers van buitenlandsdie zaken, fele&rafisdh. op 'de hoogte van Ket geval héb ben gestold, Te Neer (Limb.) Is Zondag de land1- bouwer Van Rooy, die zou deelnemen aan het koningsvogielschieten der schutterij1, bij 't neerhalen van den schiethoorn, die middendoor brak, door het neervallende gedeelte gedood. Tc Heerlen is Maandagmorgen de Amerikaan B. tengevolge van overmatig gebruik van sterke drank plotseling over leden. Te Mensiugeweer (Gron.) is Zondag middag de 83-jarige winkelier J. B., die kroos uit een sloot wilde pakken, voorover gestort en verdronken. Eerst Zaterdag kwam de landbou wer A. Oosterwijk te Diepenveen tot de onaangename ontdekking, dat twee van zijn pinken en een jonge stier Woensdag avond tijdens een hevig onweder in de weide, gelegen te Averlo, door het hemel vuur waren gedood. Maandagmidd'ag reed te Amsterdam een open automobiel op de Keizersgracht bij de Leliegracht,welke daar om wilde draaien, omdat de straat er opengebro ken is, achteruit het water in. De vier heeren en een kind, die er in zaten, ge raakten te water. Stratenmakers en schip pers brachten hen 6poedig op bet droge. Het gemeentelijk reddingstoestel haalde de auto weer boven. Het ongeval, dat dus gelukkig goed is afgeloopen, had honder den nieuwsgierigen doen toestroomen. Voor een paar jaar besloot de ge meenteraad van Ooststellingwerf (Fr.), waarvan de meerderheid toen tot de S. D. A. P. behoorde, op de verjaardagen van het Koninklijk Huis van de gemeentege bouwen niet te vlaggen. Op verzoek der Chr. Hist. Kiesvereeniging heeft de Baad thans met 9 tegen 6 stemmen dat besluit ingetrokken. Zondagmorgen was de 21-jarige Nij- enhuis in 't Woold onder Winterswijk be zig met een buks op houtduiven te schie ten. Door vallen van het vuurwapen ging het schot, hetwelk hem in de borst trof. Eenige oogeriblikken later overleed hij. Langs de Nederlandsche grens ver plaatsen zich dag aan dag in de richting van Nieuwe Schans naar Coevorden een 40-tal zigeuners, die pogen met hun paar den en wagen® naar ons land te komen, hetgeen tot heden is mislukt. Op een der Zeeuwsche eilanden werd tegen meerdere werkgevers proces-ver baal opgemaakt, omdat zü weigerden ren tezegels te plakken Om openbare bebande ling van de zaak te voorkomen, is door hen de maximum-boete betaald, die op de ze overtreding gesteld is. De K.K. Volkshuishoudschool te Haarlems Het hestuur van den Bond van B. K. Meisjespatronaten te Haarlem heeft zich tot de Provinciale Staten gewend met het verzoek, ten behoeve van eene op te richten VoIkshuishoudsch|Ool een sub sidie uit de provinciale kas te mogen ontvangen, yarn f 1610. Uit de overgelegde begrootingen Plijkt,''dat hiervan f 1025 bedoeld wordt ais bijdrage in de exploi tatiekosten en f 585 als tegemoetkoming in de oprichtingskosten. In een schrijven aan de Provinciale Staten, preadviseeren Gedeputeerde om trent dit verzoek het volgende: Door de gemeente Haarlem zijn de aan gevraagde bijdragen j.n de opriehtings- en exploitatiekosten verleend, terwijl het Rijk geen bijdrage in de oprichtingskos ten, doch wel een subsidie voor de ex ploitatie der school tot het gevraagde bedrag heeft toegekend. De school komt naar onze meening voor subsidieering door de provincie in aan merking. Evenwel bestaat bij ons bezwaar tegen het toekennen van een subsidie in de oprichtingskosten, waartoe het Rijk evenmin is overgegaan. Wat de gevraagde bijdrage in de ex ploitatiekosten betreft, zijn wij van oor deel, dat deze te hoog is gesteld. Reke ning houdende met de eigen inkomsten, dient het subsidie over niet meer dan f 9150 te worden berekend en derhalve op ten hoogste f 950 te worden bepaald. Met het oog op het in werking treden der Nijverheids-onderwijswet op 1 Jan. 1921, zal het subsidie uitsluitend yoor het jaar 1920 zijn toe te kennen. Onderzoek Verlofgangers. De Commissaris der Koningin, heeft be paald. dat het onderzoek van verlofgangers der militie te land van de lichtingen 1916, 1916 en 1917, zal plaats hebben: a. te Haarlem in het lokaal, gelegen aan het pand No. 7. ingang Koningstraat, voor hen die zijn ingeschreven in het verlofgan- gersregister van8 Juni 1920 te Haarlem des voormiddags 9 uur de verlofgangers der lichting 1915Bennnebroek, des namiddags 2 uur, de verlofgangers der lichtingen 1915, 1916 en 1917; 9 Juni 1920. Haarlem des voormiddags 9 uur. de verlofgangers der lichting 1916: Zandvoort, des namiddags 2 uur, de verlofgangers der lichting 1915,1916 en 1917; 10 Juni 1920, Haarlem, des voor middags 9 uur, de verlofgangers der lichting 1917Haarlammerl. en Spaamwoucfe dee namiddags 2 uur, de verlofgangers der lich tingen 1915. 1916 en 1917: 11 JunÜ 1920, Schoten, Heemstede, Spaarndam en Bloe- mendaal, de3 voormiddags 9 uur; b te Velsen in de Burgeravondschool te Velseroord voor hen, die zijn ingeschreven in het verlofgangersregister van Velsen, 14 Juni 1920, des voormiddags 8% uur; c. te Beverwijk in het gymnastieklokaal der O. L. School voor hen, die ingeschreven zijn in het verlofgangersregïster te Velsen. 14 Juni 1920. des voormiddag» 8% uur. 14 Juni 1920, Assendelft. Beverwijk, OaSw tricum. Heemskerk. Uitgeest, Wijk aan Zee en Duin, des middags 12 uur. SÉ. Theresia-patrenaat. In stillen eenvoud en zonder feestvertoon had Maandagavond half zeven in 't kloos ter der Eerw. Zusiers Carmeli tossen aan den Zijilsingel de opening plaats van het nieuwe St. Theresia-pa'tronaat. 'Het oorspronkelijk plan ging uit yan hejT bestuur van den R.-K. Vrouwenbond dat van' -plannen steedis dadien weet te maken en da| ook moeiten noch kosten spaarde om dit zog verdienstelijk werk tot een bevredigend einde te brengen. De leiding van het patronaat, waarvan reeds een twintigtal meisjes lid zijn, berust in handen van dé Eerw. Zusters. Bij de opening sprak mej. Peelers, de pre»' sidente van den R.-K. Vrouwenbond eenige opwekkende woorden. Zij zeide blijde te zijn, dat er wederom zoo'n goed werk verricht is, dat een zegen zijn zal voor ons geheel Ka tholiek Haarlem. De Z.E. Heer J. M. v. d. Tuijn, secretaris van Z. D. H. den Bisschop, wekte de meis jes op tot groote dankbaarheid jegens de. Zusters, die geheel belangeloos, alleen met liefde, zooveel reeds voor haar gedaan hadden en zoudeff doen. Ze moesten niet alleen denken aan mazen», naaien en stoppen, dat de zusters haar zo-u- den leeren, maar ook aan het geestelijke, dat haar het geheele leven lang in droevige om standigheden tot steun en troost zou strek ken. Dan moesten ze ook trouw het Lof bij- wenen in de kapel, om veel voor de zusters te bidden en voor den gestadigen bloei van. het dierbare patronaat. Daarna ontvingen de meisjes ieder eenig naaigcreedschap en vergastten de zusters haar op thee en koek. VAN ONZE RECHTBANK. Wraak! E. O. was de eigenaar van het ..beruchte huis", dat het voorwerp van wraak was van onze 5 Haarlemmermeersche wraakgierigen B. v .P., H. W., H. v. D.. B. v. L. en W. A. v. E. In dat huis dan. aan den Sloterweg, woon de een arbeider, maar E. O. tiet hem er uit zetten. Den volgenden dag had mijnheer de arbeider er echter weer zijn intrek in geno men. nadat hij eerst de boel \id opengebro ken. E. O. kwam, zag het en liet hem er weer uitzetten. Dat was onze vrienden te veel en mat vereende krachten openden zij een snelvuui van steenen op het beruerte huis. Dakpan nen vlogen er af, ruiten werden vernield, hout werd versplinterd, totdat hun woed* bekoelde en zij met de heerlijke gedachte hun plicht gedaan te hebben, hun haard steden opzochten. De officier vond het een zeer brutale kwa jongensstreek en om ze vooral de wraak- uzcht wat af te leeren. vroeg hii voor ieder 3 maanden gevangenisstraf. Handig! Als je nu toch stelen wiiL is het maar 't beste, om zoo te stelen, dat ze het niet mer ken. Dat was S. F. B. van Spaarndam ook van meening en daaromzaag-de hij 125 boomen af en verkocht ze! 125 boomen van den publieken weg, den Gen-ieweg, diie mist men zoo gauw niet! Toch, hoe 't mogelijk was. ze werden wel gemist en B. had zidh hiervoor te verant woorden. Het was zeker beneden zon waardigheid! cm voor zoo'n kleinigheidje naar Haarlem te komen. Tenminste, heet beklaagdenbankje bleef leeg. Het O. M. vond het toch nog de moeite waard om hiervoor 5 maanden gevangenis straf te eischen- UITSPRAKEN VAN 17 MEI 1920. M. C. v. G. hvr. G. J. W. te Haarlem, mis handeling., geldboete van f xo subs. 10 dagen hechtenis.C. II. B. monteur, te Heemstede, diefstal, voorw. gev. straf van I maand met een proeftijd van 3 jaarF. v. D. slagers knecht, te Haarlem, verduistering door hem die het goed uit hoofde zijner persoonlijke dienstbetrekking onder zich heeft, 14 dagen gevangenisstraf.M. B. K. hvr. J. G. te Haar lem, bij verstek, verduistering, geldboete van f 10 subs, xo dagen hechtenis J. H. W. op- kooper, te Haarlem, bij verstek, verduiste ring, 14 dagen gevangenisstraf, W. v. K. los Werkman, te Haarlem, bij verstek., verduiste ring, 14 dagen gevangenisstrafJ. M. L. dag dienstbode, te Haarlem, bij verstek, diefstal, 1 maand gevangenisstrafG. v. K. los werk man, te Haarlem, diefstal, 1 maand gevange nisstraf IJ. v. B. te Velsen, IIS. i\ v. B. te Velsen, poging tct strooperij door 2 ver- eenigde personen, zonder toepassing van eenige straf aan hunne ouders teruggegeven IJ. J, v. E. lompensorteerder, te Beverwijk IIC. K. lompensorteerder te Beverwijk, beiden vrijgesproken P. J. S. los arbeider te Beverwijk, mishandeling, geldboete van f 10 subs. 10 dagen hechtenisJ...S. dompelaar, te Wijkeroog gem. Velsen. het door schuld doen ontstaan van brand waardoor gemeen gevaar voor goederen ontstaat, geldboete van f 15, subs. 5 dagen hechtenis J. P. R. bakker, te Amsterdam, diefstal, 14 dagen gevangenis" strafG. T. bloemistknecht, te Velseroord gem. Velsen, diefstal, 4 maanden gevangenis straf IG. T. bloemistknecht, te Velseroord, gem. Velsen IIP. V. E. H. v. B., klerk, te Velseroord, gem. Velsen. diefsral van 2 ver- eenigde persoben., No. 114 dagen gevange nisstraf, No. II. voorw. gev. straf van 14 dagen met een proeftijd van 3 jaar I. H. los werk man. te Haarlem, voorw. gev. straf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar C. S. arbeider, thans ged,. H. v. Bew. te Haarlem, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf met af trek preventieve hechtenis. J.H. J. E. te Am sterdam, overtreding art. 239 Wetboek van Strafrecht, voorw. gev. straf yan 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar A. G. winkelier, te Haarlem, diefstal, geldboete van f 60. subs. 10 dagen hechtenis J. A. bleekersknecht Haarlem, wederspannigheid., geldboete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis W. G. los werk man, te Amsterdam, verduistering, 2 maanden gevangenisstrafJ. F. H. wegwerker,cte Haar lem. mishandeling, geldboete van f 10, subs. 10 dagen hechtenisM. E. fabrieksarbeider, te Beverwijk diefstal, voorw. vev. straf van 14 dagen met een proeftijd van 2 jaar IC.G.. los werkman, te Zaandam. IIP. W. los werk man, te Zaandam, diefstal door w vereemgde personen, ieder geldboete van f 25. subs Ü- maand tuchtschool. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 12