Nieuws uit Haarlem Orde en Arbeid. Kerk en School Het Zilveren bisschopsfeest van Mgr. H. v. d. Wetering. Gemengd Nieuws I V gangers" aaJ'^uaar men eras uitJBerltfn fbèricht'"— in "Juli te Dresden beginnen. De film ..Hoelz, de dictator van Toigt- iland" ia te Dresden in de bioscoop in be slag genomen en de vertooning ervan is '.voor Dresden en omgeving verboden. Ook in Duitsehland wordt over de hooge prijzen geklaagd, die de overheid voor paspoorten verlangt. Tot nog toe k°st \te een pas 3 Mark, terwijl het visum gra- ;tis werd verleend. Nu kost een pas voor .uitreis kant en klaar 43 mark, en een .voor uit- en thuisreis 53 mark. De stad Verdun heeft een gemeente- llijk toeristenbureau gesticht om den vreemdelingen de bezoeken van het jfe-g- ,:veld te vergemakkelijken. CJIT DE METAAL-INDUSTRIE. r 'Aan den heer M. Triebeis, voorzitter van don Metaalbond, is door de Landelijke federatie van Metaalbewerkers het vol gend schrijven yerzonden: „In beleefd antwoord op uw schrijven ,yan 12 Mei 1920 deelen wij u mede, dat, [daar op een eventueele conferentie niet :over onze yoorsteilen (concept Collectief Contract), doch uitsluitend over de .voor stellen van den Metaalbond gesproken mag worden, .wij onder die omstandighe den niet aan de besprekingen kunnen Jieelnemen. JVij stellen er prijs op u verder mede j te deelen, dat ons bestuur blijft yasthou- den aan de door ons gedane yoorsteilen." EET BESLUIT VAN DEN ALG. NED. BOU.W ARBEIDERSBOND. Zooals uit de berichten dienaangaande reeds gebleken kan zijn, heeft het huis houdelijk congres .van den Algemeenen -Neder landschen Bouwarbeidersbond in zijn zitting van Vrijdag 14 Mei het col lectieve contract, door den Landelijken Bond van Patroons vereenigingen in Ne derland aangeboden, verworpen. Het me degedeelde behoeft eenige naderé aan- yuiling. Daartoe diene het volgende: Voor wat de algemeeno bepalingen yan het aangeboden contract betreft, kon het congres zich yrijwel algemeen met het gebodene accoord verklaren. Op eenige punten werden aanmerkingen gemaakt, zooals op de voorgestelde regeling tot uitkeering bij ziekte, welke, naar het oor deel van het congres, bleef beneden de •verwachtingen, terwijl ook liet feit, dat van patroonszijde niet de geringste nei ging getoond was in de richting yan ya- cantiebepalingen mede te werken, ern stige ontstemming .wekte. [Waar het gebodene evenwel voor een fiantal plaatsen yoor het eerst regeling ,van de rechtspositie in uitzicht stelde, verklaarde het congres zich in meerder heid voor aanvaarding yan de algemee no bepalingen yan het aangeboden con tract. De loon voorstellen zijn met op drie na algemeene stemmen afgewezen, terwijl naderhand nog de verklaring namens deze drie bij het congresbestuur inkwam, dat zij ook geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Besloten werd een schrijven aan de besturen van de beide patroonsorganisa ties te zenden, waarin van de verwerping yan het gebodene werd kennis gegeven, onder opmerking, dat men ten allen tijde bereid is nieuwe loonvoorstellen van pa troonszijde in overweging te nemen en een collectieve overeenkomst aan te gaan, indien deze voorstellen aan redelijke .ver wachtingen voldoen. In tal van plaatsen, onder .welke de meeste steden, komen de moderne en ook de syndicalistische georganiseerde bouw vakarbeiders nu zonder collectieve over eenkomst te .werken. Dat dit aanleiding zal geven, om individueeL de gewenschte arbeidsvoorwaarden te verkrijgen, ligt 'yoor de hand, Het congres aanvaardde, .volkomen de consequentie, die uit dezen toestand, zal '{voortvloeien. De ongeregelde bedrijfsgang, die het gevolg zal zijn van de gevallen beslissing, kan verdwijnen, zoodra de patroonsorga nisaties zich bereid verklaren,, voldoende rekening te willen houden met de arbeids voorwaarden, zooals die nu door meer dan 135.00J georganiseerde bouwarbeiders ,wor- fden mogelijk geacht. Op schitterende wijze is gisteren te Utrecht het zeldzame feest gevierd van dén dtoor- Juchtigen drager van het hoogste kerkelijk 'gezag in ons land. Honderden spoedden zich tegen dien aan vang der pontificale H. Mis naar de Ka- "thedraal van de H. Cathaiina. Toen de auto van Z. D. H. dien Aartsbis schop in 't zicht kwam. ontstemd er een blijde beweegiog onder het voor de Kathedraal saamgepakte volk. De halzen rekten zich en ailer oogen bewonderden eerbiedig de ma jestueuze gestalte van den prelaat toen de?e gekleed in vol ornaat de auto verliet en ze genend de Kathedraal inging. Tot deze plechtigheid was niemand offi cieel uïlgeooodigd. Slechts voor in de Kathe draal waren eenige plaatsen gereserveerd voor de hooge geestelijkheid in het Aarts bisdom. Onder de waardigheidsbëkleetiers vielen op te merken: alle leden van het Me- tropolitaaa kapittel, met den eere-kanunmik Mgr. Dr. A. W. H. Sloet. de zeventien -hoogeerw. heeren. dekens van hét aarisdiocees .Prof. Dr. J. V. de Groot uit Amsterdam, /Prof. Dr. J. K. F. H. Schrijnen te Utrecht, Mgr. Dr. Alph. Aniens, pastoor te Maars- sen, pastoor R. J. A. Jansen uit Utrecht, oud-kapelaan van Mgr. v. d Wetering te Hilversum, pastoor R. v. d. Hengel van St. Virus te Hilversum, de oud-secretarissen van het aarts-diiocees onder den jubilaris, de zeer- eerw. heeren J. A. J. tor Heerdit en H. J. Koopmans en verder de Provinciale en Orde oversten der kloosters uit het aarfs-diocees. De Kathedraal was op schitterende wijze versierdalle overdadige opsmuk was ver meden, doch met groene palmen laurier enJ-5 bloeiend© bloemen had men "een feestelijk aanzien aan het door zijn ranke lijnen reeds zoo schoone gebouw gegeven. In het bijzon der het hoogaltaar praalde in heerlijken luis ter door de vele brandende waskaarsen die er als het ware een magisdhen glans ver spreidden. Juist om hal 11 uur werd de Bisschop- jubilaris door het college der Kanunniken en de assistenten bij de Pontificale H. Mis de kerk binnengeleid. De Aartsbisschop droeg als metropoli-taan het pallium. Met groot ceremonieel werd de pontificale Hoogmis opgedragen, waarbij vooral het zangkoor onder Joh. Winoubst. dat de Missa Papae Marceli zong. een groot aandeel had. Er werd overweldigend schoon door het koor gezongen. - ;- r kV Indrukwekkend was het oogenblik. toen Monseigneur aan het einde der H. Mis op plechtige wijze den zegen -gaf. Door het ju belend Te Deum was lof en eer gebracht aan God. was gesmeekt om nieuwe zegening, die thans ook door den Aartsbisschop-jubilaris ia dit plechtig uur over al zijn diocesanen werd afgebeden. Helder klonk zijn stem door de tempelhal len „Benedicat vos omnipotens Deus, Pater et Filius et Spiritus Sandus". De hoofden bogen, allen teekenden zich met het kruis en dan daalde Z. D. H. van de treden van het altaar af, om wederom in plechtigen stoet uitgeleide te worden gedaan. Schoon was daarbij de kring van misdienaars die met brandende flambouwen in lret priester koor waren opgesteld en een escorte vormden voor den jubilaris bij het verlaten der Ka thedraal. Buiten stond wederom de auto ge reed; de klokken luidden opnieuw, de menig te juichte en Mgr. reed naar het aartsbis schoppelijk paleis aan de Maliebaan, waar om half drie een receptie werd gehouden. In de Maliebaan was het in den na middag een ongekende drukte bij het an ders zoo rustig gelegen Aartsbisschoppe lijk paleis. Het salon van het paleis op de bel-eta- ge was tot receptiezaal ingericht en om half drie werd het eerste college bij Mon seigneur aangediend. Het waren de ka nunniken van het Metropoli taan. kapittel met den Proost, Mgr. Dir. A. C. M. Schaep man aan het hoofd, die namens de geeste lijkheid van bet aarisdiocees en de ge- loovigen 'hun gelukwemschen aan den Bisschop-jubilaris kwamen aambiieklen. Mgr. Schaepman voerde daarbij bet woord, huldigde den jubilaris als den man van Gods voorzienigheid, wenschte hem nog vele jaren en bood ten slotte het geschenk van het Diocees aan, bestaande uit 'n som gelds door geestelijken enlee- ken samengebracht en waaraan Mgr. zelf een bestemming kan geven. Mgr. deukte met een kort woord voor de gelukwemschen en verklaard© het ge schenk t© willen aanvaarden om het voor een groot gedeelte te kunnen aanwenden voor de Seminaria van het Diocees. Daarop volgde de overige geestelijken, om hun Aartsbisschop te complimentee ren. i J H-*- Ontzaglijk groot was het aantal geeste lijken en leeken, die by deze receptie hun opwachting kwamen maken. Het spreekt vanzelf, dat de talrijke geestelijke en so ciale vereenigimgen allen vertegemwoor digd waren. In den vorm van telegrammen en brie ven waren er talrijke gelukwemschen binnengekomen. Ook tal van geschenken van kloosters en particulieren waren ontvangen. Omstreeks half vijf was de receptie af geloopen, waarop nagenoeg geheel Ka thollek Utrecht was verschenen. Dinsdagavond werd in Tivoli ter eere van den doorluchtigen Jubilaris een schitterend feestooncert gegeven, dat door Z. D. H. werd bijgewoond. Aam deze uitvoering werd medegewerkt door een zangkoor van 300 dames en hee ren en het Utr. Sted. Orkest, alles onder leiding van den bekenden componist, di recteur van het kathedrale zangkoor Joh. Winnubst. Tot de aanwezigen be hoorden de Commissaris der Koningin, alle wethouders der gemeente (de burge meester was verhinderd), de griffier der Staten, vele militaire autoriteiten en vooraanstaande figuren uit de geestelijk heids De gnoote Tivoli-concertrzaal was stamp vol van bezoekers. Bij zijn binnentreden werd de Aartsbisschop daverend toege juicht, terwijl de bazuinen uit het orkest een koraaimelodle aanhieven. In het ge volg van den Kerkvorst kwamen mede Mgr. de Wit, vicaris-generaal van het Aartsbisdom en Mgr. van Schaick, presi dent van het Seminarie Culemborg. Daarna ving het programma aan. Het bevatte o.m. de Meistersinger, jubeljaar des priesterdoms voor orchest en koor, van Winnnlbst en lofzang van den H. Ambrosins voor. koor en orchest, van Monseigneur van Schalk. Na de uitvoe ring van het voorspel uit de Meistersin ger, werd Z. D. H. toegesproken dloor mr. dr. Schretlen, als voorzitter van het öuldigingscomité, die in zijn rede schet ste wat Monseigneur van de Wetering in de afgeloopen 25 jaar heeft gedaan voor versterking van het godsdienstig le ven, wat er aan kerken en scholen en ziekenhuizen qp innitiatief van den Aartsbisschop in den lande is gesticht. Het Boomsche volk wenschte uit dank baarheid voor al die zegeningen den Aartsbisschop gehoorzaamheid en ver knochtheid uit te spreien. Onder geest driftig© bijvalsbetnigimgen deed mr. Schretlen mededeel ing van een telegram ontvangen van H. M. de Koningin, waar in den Kerkvorst, onder* dankbare her denking voor wat hij deed in bet belang van de Katholieken in' Nederland, op rechte gelnkwensehen Werden aangebo den, onder het uitspreken van de hoop, dat hij nog vele jaren zijn herdersambt zou mogen vervullen. Het was een avomd van zeldzaam grootsche huldiging. Na de pauze sprak de Aartsbisschop een kort woord yan dank tot allen, die aan zijn huldiging Padden bijgedragen. Indien hij iets had kunnen doen voor het Katholieke vollk, dan had hij niets an ders gedaan uan zijn duren plicht, daar toe door God in staat gesteld. De volle zaal bracht daarop aan Mgr. v. d. Wetering een schier onbeschrijfelijk geestdriftige ovatie. MGR. DE. J. E. H. MEN TEN J Te Maastricht js Maandagavond over leden de Hoogerw. heer Monseigneur doc tor Josephus, Ernestus, Hubert/is Men- ten, Huisprelaat yan Z.H. den Paus. Ka nunnik van het Kapittel te Roermond, Eere-Kanunnik van Assisië, Protonotarius Apostolicus. Deken yan het dekenaat Maastricht en pastoor dar parochie yan den H. Mathias aldaar. De overleden prelaat was in 1834 te Roermand geboren. Een korte ziekte maakte een einde aan zijn lang, verdien stelijk en bijzonder vruchtbaar leven. EEN KERK VOOR R. K. MILITAIREN. Naar wij vernemen, zal te Ede een R.K. Kerk voor militairen worden gebouwd. EEN PBACHT-GIFT. Naar de „Maasbode" verneemt, heeft de R.-K. VereenigLng voor Yacantie-kolonies afa. Rotterdam, een gift van f 10.000 ge kregen voor haar gebouw te Hoek van Hol land EEN HISTORISCH FEIT. AU een feit van historische beteekenis schrijft de „Limb. Koerier" kunnen wij mededeelen, dat j.l. Zaterdag 15 Mei voor het eerst Nederlandsche vrouwen tot de stembus werden toegelaten en wel te Grond veld bij Maastricht waar de verkiezing voor den gemeenteraad plaats had. De eerste Nederlandsche vrouw, die ge stemd heeft, is mevr. Spauwen, echtgenoote van den burgemeester dier gemeente. HET AUTO-ONGELUK BIJ BELFELD. Omtrent het ernstig auto-ongeluk bij Belfeld, kan nog worden gemeld, dat de lijken der drie slachtoffers naar het ge meentehuis van Belfeld zijn vervoerd, vanwaar zij naar Roermond zullen over gebracht worden. Yan de vlier overige inzittenden liepen er. twee met lichte verwondingen naar Roermond, de twee anderen i keerden Dinsdagmorgen per trein terug. Een dezer, H. Neelen, werd na zijn teugkeer zoo ernstig ongesteld, dat hij naar de kliniek der eerw. paters Camillianen moest worden overgebracht. Men vreest voor hersenschudding. De chauffeur van de fabriek „Het Steel" ging uit eigen beweging en zonder toe stemming der directie, Maandagavond 'n auto-tocht maken, waartoe hij de zes an deren uitnoodigde. Het gezelschap was tot Tegelen geweest, waar werd afge sproken, eens te probeeren in hoeveel tijd de weg vandaar tot Roermond zou kun nen afgelegd worden. De auto vloog met groot© snelheid over den weg en geraakte even voorbij Belfeld in het zand, waar voor korten tijd de electrisehe kabel ge legd is. Teneinde er uit te geraken stuur de de chauffeur de auto plotseling naar rechts, waardoor de machine met buiten gewone kracht tegen een boom terecht kwam. De chauffeur geraakte bekneld tusschen den boom en do auto; hij heeft nog een oogenblik geleefd, de twee ande ren waren op slag dood. De auto, welke totaal werd verbrijzeld, is met zóó'n kracht tegen den boom te recht gekomen, dat deze gedeeltelijk van de schors ontdaan werd. De chauffeur is gehuwd en vader van meerdere kinderen; de twee overige slachtoffers zijn ongehuwd. De pastoor van Belfeld was spoedig ter plaatse van bet ongeval. ONTPLOFFING OP EEN SCHIP. Dinsdagmiddag had op het benzine tankschip „Courie" te Rotterdam, een ontploffing plaats in een der tanks, be hoor ende aan de Anglo Saxon Petroleum Co. Het schip heeft zes maanden in re paratie gelegen, bij de Rotterd. Droogdok Mij. en is eenige dagen geleden met ben zine doorgepompt. .Wellicht hebben zich dientengevolge gassen ontwikkeld, welke op een tot nu toe onverklaarbare wijze tot ontploffing zijn gekomen. Een stuk van den mast werd ver weggeslingerd alsmede een paar luiken. Van de beman ning, bestaande uit een kapitein, 3 of ficieren, 4 machinisten en 42 matrozen (Chineezen), werden 4 matrozen gewond en op het bureau van de rivierpolitie ver bonden en daarna naar het ziekenhuis vervoerd. Een hunner heeft zeer ernstige brandwonden bekomen. Een 25-jarige sjouwerman die eveneens aan boord was bekwam niet ernstige brandwonden. De brand was om half vijf gebluscht. Korte Berichten i Te Maastricht is Maandag de 14-ja- rige J. Aarts bij het spelen aan de goede renloods onder een .rangeereniden trein ge komen. Beidia beenen werden hem afgereden. Hij is overleden. Op de bovenperceelen der Zeeuwsche ocsteifeanken is weer een dikke laag mossel zaad neergevallen, die de daaronder liggende oesters dreigt te verstikken. De mosseltjes zullen moeten worden op gevangen, wat de werkloosheid, die b.v. in Ieiseke nog heerscht, zal doen verminderen. In Friesland lijden tal van menschen aan mondtzeer. vrij zieker besmet door het gebruik van ongekookte melk, afkomstig van besmet vee. In sommige gezinnen zijn alle leden aangetast; het blijkt, dat de ontsteking in den regel bij jonge kinderen het ergst is. De politie te Ften&elo (O.) heeft den Duitseher Ferdinand Krang aangehouden, die tijdens de revolutie te Essen bij gegoede ingezetenen plunderde. Zijn medeplichtigen Bieseman en Fuchs werden toen gevat en ter dood veroordeelde Inzake de overrompeling van den Hol- landscihen machinist en stoker op de tramlijn Weert— Maesyck, door Belgische trambe ambten. vernemen wij, dat de betrokken Ne derlandsche en Belgische autoriteiten de res pectieve ministens van buitenlandsche zaken; telegrafisch op de hoogte van net geval heb ben gesteld. Te Neer (Limb.) is Zondag de land bouwer Van Rooy, die zou deelnemen aan het konimgsvogelschleten der schutterij1, bij 't neerhalen van den schiethoorn, die middendoor brak, door het neervallende gedeelte gedood. Te Heerlen is Maandagmorgen de Amerikaan B. tengevolge van overmatig gebruik van sterke drank plotseling over leden. Te Mensingeweer (Gron.) is Zondag middag de 83-jarige winkelier J. B., die kroos uit een sloot wilde pakken, voorover gestort en verdronken, Eerst Zaterdag kwam de landbou wer A. Oosterwijk te Diepenveen tot de onaangename ontdekking, dat twee van zijn pinken en een jonge stier Woensdag avond tijdens een hevig onweder in de weide, gelegen te Averlo, door het hemel vuur waren gedood. Maandagmiddag reed te Amsterdam een open automobiel op de Keizersgracht •bij de Leliegracht,welke daar om wilde draaien, omdat d© straat er opengebro ken is, achteruit het water in. De vier heeren en een kind, die er in zaten, ge raakten te water. Stratenmakers en schip pers brachten ben spoedig op het droge. Het gemeentelijk reddingstoestel haalde de auto weer boven. Het ongeval, dat dus gelukkig goed is afgeloopen, had honder den nieuwsgierigen doen toestroomen. Voor een paar jaar besloot de ge meenteraad van Ooststellingwerf (Fr.), waarvan de meerderheid toen tot de S. D. A P. behoorde, op de verjaardagen van het Koninklijk Huis van de gemcontege- bouwen niet te vlaggen. Op verzoek der Ohr. Hist. Kiesvereeniging beeft de Raad thans met 9 tegen 6 stemmen dat besluit ingetrokken. Zondagmorgen was de 21-jarige Nij- enhuis in 't Woold onder Winterswijk be zig met een buks op houtduiven te schie ten. Door vallen van bet vuurwapen ging het schot, hetwelk hem in de borst trof. Eenige oogenblikken later overleed bij. Langs d© Nederlandsche grens ver plaatsen zich dag aan dag in d© richting van Nieuwe Schans naar Coevorden een 40-tal zigeuners, die pogen met hun paar den en wagens naar ons land te komen, hetgeen tot heden is mislukt. Op een der Zeeuwsche eilanden werd tegen meerdere werkgevers proces-ver baal opgemaakt, omdat zij weigerden ren tezegels te plakken Om openbare behande ling van de zaak te voorkomen, is door ben de maximum-boete betaald, die op de ze overtreding gesteld is. De R.K. Volkshuishondschool te Haarlem. Het bestuur van den Bond van R. K. Meisjespatronaten te Haarlem heeft zich tot de Provinciale Staten gewond met het verzoek, ten behoeve van eene op te richten Volkshuishoudschpol een sub sidie uit de provinciale kas te mogen ontvangen van t 1610. Uit de overgelegde begrootingen blijkt, dat hiervan f 1025 bedoeld wordt ak bijd.ragc in de exploi tatiekosten en f 585 als tegemoetkoming in de oprichtingskosten. In een schrijven aan de Provinciale Staten, preadviseeren Gedeputeerde om trent dit verzoek het volgende: Door de gemeente Haar lem zijn de aan gevraagde bijdragen jn de oprichtings- en exploitatiekosten verleend, terwijl het Rijk geen bijdrage in de oprichtingskos ten, doch wel een subsidie voor de ex ploitatie der school tot het gevraagde bedrag heeft toegekend. De school komt naar onze meening voor subsidieering door de provincie in aan merking. Evenwel bestaat bij ons bezwaar tegen het toekennen van een subsidie in do oprichtingskosten, waartoe het Rijk evenmin is overgegaan. Wat de gevraagde bijdrage in de ex ploitatiekosten betreft, zijn wij van oor deel, dat deze te hoog is gesteld. Reke ning houdende met de eigen inkomsten, dient het subsidie over niet meer dan f 9150 te worden berekend en derhalve op ten hoogste f 950 te worden bepaald Met bet oog op het in werking treden der Nijverheids-onderwijswet op 1 Jan. 1921, zal het subsidie uitsluitend yoor het jaar 1920 zijn toe te kennen. Onderzoek Verlofgangers. De Commissaris der Kcuingin. heeft be paald. dat het onderzoek van verlofgangers der militie t© land' van de lichtingen 1915, 1916 en 1917, zal plaats hebben: a. te Haarlem in bet lokaal, gelogen aan het pand No. 7. ingang Koningstraat, voor lien die zijn ingeschreven in het verlofgan- gersregister van8 Juni 1920 te Haarlem des voormiddags 9 uur d© verlofgangers der lichting 1915; Bennnebroek, des namiddags uur, de verlofgangers der lichtingen 1915, 1916 en 1917; 9 Juni 1920. Haarlem des voormiddags 9 uur, de verlofgangers der lichting 1916; Zandvoort, des namiddags 2 uur, de verlofgangers der lichting 1915,1916 en 1917; 10 Juni 1920, Haarlem, des voor middags 9 uur, de verlofgangers der lichting 1917; Haarlemmerl. en Spaarnwoudfe des namiddags 2 uur, d© verlofgangers der lich tingen 1915. 1916 en 1917; 11 JunJ 1920, Schoten, Heemstede, Spaarndam en Bloo- mendaal, des voormiddags 9 uur; b fe Velsen in de Burgeravondschool te Velseroord voor hen, die rijn ingeschreven in bet verlofgangersrègister van Velsen. 14 Juni 1920, des voormiddags 8% uur c. te Beverwijk in bét gymnastieklokaal der O. L. School voor ben, die ingeschreven zijn in het verlofgangersregiater te Velsen, 14 Juni 1920. des voormiddag» 8% uur. 14 Juni 1920, Assendelft, Beverwijk, Caa. tricum. Heemskerk, Uitgeest, Wijk aan Zee en Duin, des middags 12 uur. f St. Theresia-patronaat. In ©tillen eenvoud en zonder feestvertoon had Maandagavond half zoven in 't kloos ter der Eerw. Zusters Cannelitessen aan den Zijilsimsrel die opening' plaats yan het nieuwe SI. Theresia-patronaat. Het oorspronkelijk plan ging uit van het v bestuur van den R.-K. Vrouwenbond, dat van plannen steedis diadien weet te maken en dat ook moeiten noch kosten spaarde om dit zoo verdienstelijk werk tot een bevredigend einde te brengen. 11 De leiding van het patronaat, waarvan reeds een twintigtal meisjes lid zijn, berust in handen van de Eerw. Zusters. Bij de opening sprak mej. Peeters. de pre- sidente van den R.-K. Vrouwenbond eenige opwekkende woorden. Zij zoide blijde te zijn, dat er wederom zoo'n goed werk verricht ia, f dat een zegen, zijn zal voor ons geheel Ka tholiek Haarlem. De Z.E. Heer J. M. v. d. Tuijn, secretaris van Z. D. H. den Bisschop, wekte de meis jes op tot groote dankbaarheid jegens de Zustera. die geheel belangeloos, alleen met liefde, zooveel reeds voor haar gedaan hadden en zonden doen. Ze moesten niet alleen denken aan mazen, naaien en steppen, dat de zusters haar zou den leeren, maar ook aan hef geestelijke, dat haar het geheele leven lang in droevige om standigheden tot steun en troost zou strek ken. Dan moesten ze ook trouw het Lof bij wonen in de kapel, om veel voor de zusters te bidden en voor den gestadigen bloei van het dierbare patronaat. Daarna ontvingen de meisjes ieder eenig naaigereedschap en vergastten de zusters haar op thee en koek. VAN ONZE RECHTBANK. Wraak! E. O. was de eigenaar van het „beruchte huis", dat het voorwerp van wraak was van onze 5 Haarlemmermeersche wraakgie.rigen B. v .P.. H. W., H. v. D.. B. v. L. en W. A. v. E. In dat huis dan. aan den Sloterweg, woon de een arbeider, maar E. O. liet hem er uit zetten. Den volgenden dag had mijnheer de arbeider er echter weer ziia intrek in geno men. nadat hij eerst de boel \?d opengebro ken. E. O. kwam, zag het en liet hem er weer uitzetten. Dat was onze vrienden te veel en met vereende krachten openden zij een snelvuur van steenen op het heruerte huis. Dakpan nen vlogen er af, ruiten werden vernield, hout werd versplinterd, totdat hun woede bekoelde en zij met de heerlijke gedachte, hun plicht gedaan te hebben, hun haard steden opzochten. De officier vond het een zeer brutale kwa jongensstreek en om ze vooral de wraak- uzcht wat af te leeren. vroeg hü voor ieder 3 maanden gevangenisstraf. Handig! Als je nu toch stelen wil. is het maar 't beste, om zoo te stelen, dat ze het niet mer ken. Dat was S. F. B. van Spaamdam ook van meenimg en daaromzaagde hij 125 boomen af en verkocht ze! 125 boomien van den publieken weg, den Genie weg, die mist men zoo gauw niet! Toch, hoe 't mogelijk was, ze werden wél gemist en B. had zioh hiervoor te verant woorden. Het was zeker beneden zij a waardigheid om voor zoo'n kleinigheidje naar Haarlem ie komen. Tenminste, heet beklaagdenbankje bleef leeg. Het O. M. vond het toch nog de moeite waard om hiervoor 5 maanden gevangenis straf te etschen- UITSPRAKEN VAN 17 MEI 1920. M. C. v. G. hvr. G. J. W. te Haarlem, mis handeling., geldboete van f 10 subs. 10 dagen 'hechtenis.C. H. B. monteur, te Heemstede, diefstal, voorw. gev. straf van I maand met een proeftijd van 3 jaarF. v. D. slagers knecht, te Haarlem, verduistering door hem die het goed uit hoofde zijner persoonlijke dienstbetrekking onder zich heeft, 14 dagen gevangenisstraf.M. B. K. hvr. J. G. te Haar lem, bij verstek, verduistering, geldboete van f 10 subs. 10 dagen hechtenis J. H. W. op- kooper, te Haarlem, bij verstek, verduiste ring, 14 dagen gevangenisstraf, \V. v. K. lot werkman, te Haarlem, bij verstek., verduisto ring, 14 dagen gevangenisstrafJ. M. L. dag dienstbode, te Haarlem, bij verstek, diefstal, 1 maand gevangenisstraf G. v. K. los Werk» man, te Haarlem, diefstal, 1 maand gevange nisstraf IJ. v. B. te Velsen, IIS. 1v. B. te Velsen, poging tot strooperij door 2 ver- eenigde personen, zonder toepassing van eenige straf aan hunne ouders teruggegeven IJ. J. v. E. lompensorteerder, te Beverwijk II; C. K. lompensorteerder te Beverwijk, beiden vrijgesproken P. J. S. los arbeider te Beverwijk, mishandeling, geldboete van f 10 subs. 10 dagen hechtenisJ.dompelaar te Wijkeroog gem. Velsen. het door schuld doen ontstaan van brand waardoor gemeen ;evaar voor goederen ontstaat, geldboete van .15, subs. 5 dagen hechtenis J. P. R. bakker, te Amsterdam, diefstal, 14 dagen gevangenis straf G. T. bloemistknecht, te Velseroord gem. Velsen, diefstal, 4 maanden gevangenis straf IG. T. bloemistknecht, te Velseroord, gem. Velsen IIP. V. E. H. v. B., klerk, tt Velseroord, gem. Velsen. diefsral van 2 ver- eenigde personen., No. 114 dagen gevange nisstraf, No. II. voorw. gev. straf van 14 dagen met een proeftijd van 3 jaar I. II. los werk man. te Haarlem, voorw. gev. straf van maanden met een proeftijd van 3 jaar C. arbeider, thans ged. H. v. Bew. te Haarlem, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf met af trek preventieve hechtenis. J.H. J. E. te Am sterdam, overtreding art. 239 Wetboek van Stralrecht, voorw. gev. straf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar A. G. winkelier, te Haarlem, diefstal, geldboete van f 60. subs. 10 dagen hechtenis J. A. bleekersknecht Haarlem, wederspannigheid., geldboete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis W. G. los Werk man, te Amsterdam, verduistering, 2 maanden gevangenisstrafJ. F. H. wegwerker,cte Haar lem. mishandeling, geldboete van f xo, subs. 10 dagen hechtenis M. E. fabrieksarbeider, te Beverwijk diefstal, voorw. vev. straf van 14 dagen met een proeftijd van 2 jaar IC.G. los werkma n, te Zaandam. IIP. W. los werk man, te Zaandam, diefstal door w vereemgde personen, ieder geldboete van f 25- subs X maand tuchtschool. -v II i i y .y( i - A-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6